PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yasal Otopark Mafyası

nostra
22-10-2012, 12:25
Dün sabah camdan dışarı bi bakayım dedim..abinin bitanesi bizim sokağı komple boyayarak , araç park yeri için şerit çekiyo..dedim hayırdır? belediye görevlisiyim , bu sokağa park etmek, ilerleyen günlerde ücretli olacak dedi.şaşırdım kaldım..otopark görevlisiyle konuş , kafalamaya çalış , belki güzellik yapar dedi..şimdi ben 35 senedir oturduğumuz evin önüne arabamı koymak için , ya otopark görevlisini ikna edicem , yada evimin önüne araç koyamıcam sanırım.bu otopark işi belediyeye nasıl tatlı geldiyse , artık sokak aralarınada girmeye başladılar...Ben şimdi ciddi ciddi evimin önüne aracımı koymak istersem ücretmi ödemem gerekecek? varmı başına gelmiş olan , bilgisi olan?

TigeR
22-10-2012, 12:28
bu nasıl bi iştir arkadaş ya yakında nefes almak parayla olacak

onursumer
22-10-2012, 12:29
ispark gibi birşeydir kesin istanbuldada yakında bundan korkuyorum ben :D

GokhanRS
22-10-2012, 12:30
bursada ara sokakta mı oluyor bu? cadde filan değil yani?

DENON
22-10-2012, 12:30
yasal deynekçiler , ıllegal deynekçiler daha insaflıydı vallaha 5 tl verıyodun akşama kadar duruyodu bunlar saat başına para alıyolar daha ınsafsızlar yemın ederım

umu_vtec
22-10-2012, 12:31
Bunun yasal bir yaptirimi yokmu acaba insanin kendi ikamet ettigi evin onune arac cekmek icin para vermesi cok sacma

crazydog
22-10-2012, 12:32
Normal istanbulda çoğu arasokağı bile ispark yaptılar şerefsizler

GokhanRS
22-10-2012, 12:32
Bunun yasal bir yaptirimi yokmu acaba insanin kendi ikamet ettigi evin onune arac cekmek icin para vermesi cok sacma

tüketici haklarına başvurup para ödemeden isparka parkeden çok kişi var. evinin önün yada kendi sokağı ise.

nostra
22-10-2012, 12:33
bursada ara sokakta mı oluyor bu? cadde filan değil yani?

yok cadde değil..bildiğin sokak arası..sokaktaki potansiyeli gördüler , aç kurt gibi çizdiler hemen çizgileri.. adalet sarayının arka sokağı.

darkmoon
22-10-2012, 12:33
yeşilyurtta halamlarında evlerinin önünü ispark aldı orda oturan apartman sakinleri belediyenin izniyle bir araçları ücretsiz durabiliyor sizde bir belediyeye gidin kesin oranın sakinlerine bir ayrıcalık yapmışlardır..

Yiğit Ş.
22-10-2012, 12:34
ingilterede de aynı sistem var. sokakların %80 i ücretli. evinin önüne bırakmak için belediyeden orda oturduğuna dair yazıyla birlikte park izni alıyosun. senelik belli bir ücreti var. onun dışında iznin yoksa ücretli :) görevliler dakika dakika kontrol ediyorlar.

bizde o yolda ilerliyoruz ispark sayesinde.

volume81
22-10-2012, 12:35
para vermeyin :) arkanızdan ceza yazacak hali yok :)

akıncı
22-10-2012, 12:36
adliyeden kaynaklanan skıntı var sizin orda sanırım adlıyenın ucretli otoparkından kacan uyanıklar için yapılıyordur saçma sapan işler işte

GokhanRS
22-10-2012, 12:37
para vermeyin :) arkanızdan ceza yazacak hali yok :)

yazıyorlar. 450 tl eski aracımın ispark cezası var benden önceki sahibi hiç ödememiş. beni ilgilendirmediği için umursamadım. ama icra filan yapamıyorlar. aslında hiç ödemiceksin. yasal bir icra takibi olayı hakları yok.

he ilerde akpciğim onlar için bi kanun çıkarır. kalmaz yani.

darkmoon
22-10-2012, 12:41
aynen burda borç sorgulayabiliyorsun

İSPARK Otopark online plaka borç sorgulama, online plaka borç ödeme (http://www.ispark.com.tr/list/)

bu ispark meselesi merkezi bir sisteme dönüşürse yani her şehirdeki belediye parkları merkezi tek bir sistem tarafından yönetilirse ispark değilde türkiyepark misal bütün şehirleri kapsayan bir sistem olursa merkezi o zaman bu cezalar tıkır tıkır tahsil edilir.

Frid
22-10-2012, 12:58
ikametgah adresinde sorun olmayacağını sanıyorum, belediye yetkilileri ile görüşünce daha önce istanbulda aynı sorunu yaşayanlar halletti diye duymuştum, ödeme zorunluğu da şimdilik yok isparkta

Nightfish
22-10-2012, 13:09
CHP dava açıp kazandı bu konuda, CHP'nin net sitesinde de açıklama vardı yanlış hatırlamıyorsam. Evinizin önüne park etmek için kimse para alamaz sizden.

ulasstoprak
22-10-2012, 13:16
Senin gene kaçma şansın var benim evimin önündeki kaldırımları yenilediler bide kalkmışlar benden para istiyorlar evrak bırakmışlar muhtara 80 küsür lira ben niye vergi ödüyorum o zaman ..?

CinAli_06
22-10-2012, 16:04
orda ikamet ettiğin için senden ücret talep etmemeleri lazım ama bunu muhtarlıktan ikametgah alıp ordaki elemanlara göstermen gerekiyor. biz ankara/tunus caddesinde öyle yaptık bu davalar ilk çıktığı zaman ilk başta yok olmaz felan dendi sonra paşa paşa otopark yerini bile ayarlamak zorunda kaldılar.

emoro
22-10-2012, 16:12
ahanda baktım isparkın sıtesıne 26 lıra borcum varmıs hberım yok:S

JapanVsGermany
22-10-2012, 16:16
Teorik olarak evinin önü de olsa APARTMAN PLANINDA OTOPARK olarak görünmediği için orası evinin önü değil, belediyeye ait bir alan oluyor. Orayı da ücretlendirebiliyor.

Gelgelelim işin diğer boyutu, apartmandaki daire sayısı kadar bile otoparkı olmayan binalara ruhsatı veren de belediye....

Kesinlikle saçmalık bu ücretlendirme işi ama maalesef isterseler bunu yapmayı, yaparlar.
Etlik Aşağı Eğlence de GİRESUN CADDESİ var ki etlik'in en işlek en büyük caddesi, orada caddeyi ücretlendirdiler, cadde de kim varsa belediyeye şikayet ettiler, en işlek caddedeki ücretli otopark uygulamasını kaldırdı belediye...

Sokakta kim var kim yoksa şikayet etsinler, bizzat başkan ile görüşmeye çalışsınlar, umarım sizde de kalkar bu şekilde bu saçma uygulama

BURAKALTAC
22-10-2012, 16:41
55 lira borcum var..Hep plakaya yazdırıyorum nasıl olsa alamayacaklar o parayı..Geçenlerde Fatihte plakaya yaz dedim yok öyle bir uygulama dedi bende param yok deyince park etme o zaman cevabı üstüne kahvedeki ahali isparkçıyı elimden zor aldı..

bilalMW
22-10-2012, 17:07
5 tl borcum varmış :D Hayır nerede isparka park ettim ben?

fastchild
22-10-2012, 17:16
bu günde bizim okulun önüne çekmişler hayvan pazarına gidip gelenler çok diye bu ara

ula allahın dağı günde geçen araç sayısı kamyonları saymazsak 5-6 oda geçen ani park eden yok

alperkirman
22-10-2012, 17:18
55 lira borcum var..Hep plakaya yazdırıyorum nasıl olsa alamayacaklar o parayı..Geçenlerde Fatihte plakaya yaz dedim yok öyle bir uygulama dedi bende param yok deyince park etme o zaman cevabı üstüne kahvedeki ahali isparkçıyı elimden zor aldı..

benim bildiğimde bunun aynısı plakaya yaz bitti
ne haciz koyabiliyorlar ( çünkü dava açıldı ve kaybettiler yani yasal bir ücretlendirme değil ) nede aracın satışın karşına çıkıyor
sadece belediyenin sitesinde park ücreti borcu yazıyor okadar hiç bir yaptırımı yok

nostra
22-10-2012, 18:12
[QUOTE=cem;6311972]3 senedir varmış Bursa'da zaten.

BURSA'YA SPARK MODEL - Bursa Bykehir Belediyesi Haberleri (http://www.bursa.bel.tr/bursa-ya-ispark-modeli/haber/1116)

Büyükşehir Otopark Fiyatını Yüksek Tutunca Caddeler Boş Kaldı - Bursa (http://www.haberciniz.biz/buyuksehir-otopark-fiyatini-yuksek-tutunca-caddeler-bos-kaldi-bursa-740480h.htm)[/QUOT

evet doğru ama sokak arasına kadar girmemişlerdi daha önce.ben cadde üstünde oturmuyorum.bildiğin sokak. ama işte adliye arkası olduğundan çok yoğun bir şekilde gelen giden , park eden oluyo..

nostra
22-10-2012, 18:15
az önce eve geldim..çevredeki esnaf ( %90ı avukat ) imza toplamışlar..bakalım ne olcak..zaten şuan sadece çizgileri çizdiler. faaliyete geçmedi. koca sokakta tek ev bizimki..bizim haricimizdekilerin hepsi dükkan esnafı , üst katlarındakilerde avukatlar..

SerdaR A.
22-10-2012, 18:24

aynısı atasehırde oldu hep yazdırıım plakaya bu yazmam dedı nasıl yok dedım yok ıste sanamı hesap verıcem dedı gerısı call of duty hayale kalmıs

Dodoo
22-10-2012, 18:33
Bağdat caddesine gezme amaçlı park ettiğimde görevliye sormuştum burada oturanlar da mı para verecek diye. .Muhtarlıktan kağıt mı ne bişi dedi, onlardan almıyoruz demişti..

Bence vergiler cenneti güzel ülkemde arabanı park edememe sıkıntısı sinir bozucu.. Sakaryaya gittiğimde ara sokakları bile kapamıştı devlet, bende gittim özel otoparka bıraktım.

darkmoon
22-10-2012, 18:55
az önce eve geldim..çevredeki esnaf ( %90ı avukat ) imza toplamışlar..bakalım ne olcak..zaten şuan sadece çizgileri çizdiler. faaliyete geçmedi. koca sokakta tek ev bizimki..bizim haricimizdekilerin hepsi dükkan esnafı , üst katlarındakilerde avukatlar..

o esnafın işi senden daha zor sen en kötüsü belediyeye gider ben burda yaşıyorum ikamet ediyorum diye ibraz edersin senden para almazlar.. ordakilerin öyle bir lüksüde olmaz neticede orda ikamet etmiyorlar..

uTku^
22-10-2012, 19:09
gene orası iyi.en azından yasal.izmir alsancak semtinde her sokakta bi değnekçi.her sokağın sahibi var.kimse bişey demiyo.parayı sıkıyosa verme :)

skaratas2
22-10-2012, 20:43
Aynı problem, yaz tatilinde Alanya da başıma geldi. Arkadaşım cadde önünde oturuyordu. Her saat başı ücret. En ücra sokaklara saldırmışlar.

nostra
18-11-2012, 21:57
Yarın itibariyle ücretlendirme başlıyo. geçen hafta gelip fiyat tabelasını koydular. bikaç gün öncede birisi gelip beklemeye başladı ama ücret talep etmedi..kendisiyle konuştum. evim burda , ücret ödemek istemiyorum dedim. vallahi yapacak bişey yok , istediğin yere git sonuç alamazsın dedi.. aylık abonmanlık 60 lira. en mantıklısı aylık abonman olman dedi ama ben kapımın önüne ayda 60 tl ödemek istemiyorum. yarın bidaha konuşup duruma göre belediyeye gidip bilgi alcam. kapı önündeki kaldırım kenarına 60 tl ödemek yerine ( hiçbir şekilde verdiğin paranın karşılığını da alamıyosun.sorumluluk almıyolar. ) , kapalı otoparkla anlaşırım daha iyi.

ghibli06
18-11-2012, 22:04
belli daire sayısını geçince kapalı ya da açık otopark zorunluluğu var, yoksa ruhsat alamazsınız... haa bu kadar apartman ne yapıyor o zaman derseniz, ruhsat almak için 'otopark yok' cezasını yatırıp ruhsat alıyorlar... kanunu çıkartan da devletimiz, parasını öde ama kanunu uygulama diyen de devletimiz...

aksi belirtilmedikçe hiç bir kaldırım ya da sokak kenarı şahsın apartmanın ya da sitenin değil, ama ana cadde haricinde otopark uygulamasına karşıyım, sokaklara bile paralı park yapmak soygunculuk deli dumrulluktur...

Faruk'S
18-11-2012, 22:10
Amcamların evin önünde de yazıyorlar yaklaşık 1,5-2 senedir.2 Araba toplam 2-3 milyar borçları var.Ancak 1 hafta önce arabalarından birini sattılar.Hiç ödeme yapmadıkları halde Borç felan çıkmadı.

Fatih_
18-11-2012, 22:53
Nereye gitsem para veriyoruz her gittiğim yerde 5 dakika boyunca sövüyorum , bankadan 2dk para almaya gidiyorum direk yapışıyorlar , bankayı geçtim şu ara sokak muhabbeti de yuhh artık be haram zıkkım olsun o paralar yazıklar olsun .

Burak K.
18-11-2012, 23:07
Bursa / Osmangazi / Sakarya Mh Adalet Sarayı arka sokağı.

Bizimde inşaatımız var o mahallede,anlaşılan belediye oranın ne kadar işlek olduğunun yeni farkına vardı. Çok kavga çıkar orda. :)

nostra
18-11-2012, 23:14
sokak arasına niye girdiler diyoduk , sonradan öğrendik. bizim alt caddemizde ( uluyolda ) tramvay için yol çalışması var. haliyle oraya park eden araç olmadığı için para toplayamıyolar. tabi parada tatlı geldi. hemen ara sokakları çizelim , park halindeki araçlardan para toplamaya devam edelim dediler..

Ozan.E
18-11-2012, 23:58
ispark sorgusundan 3TL borcum çıktı tee 1 sene önceden ödemek lazım mı şimdi bunu faiz binip 32242523tl çıkarmasınlar karşımıza :D

İbrahim33
19-11-2012, 01:17
ispark sorgusundan 3TL borcum çıktı tee 1 sene önceden ödemek lazım mı şimdi bunu faiz binip 32242523tl çıkarmasınlar karşımıza :D

Çıkartabilirler , belli olmaz...Dükkan komşumuz bu işparkın ilk başladığı zamanlarda , sallamamış görevliyi , 5 dakika durdum kardeşim , her zaman durduğumuz yer , ne parası deyip basmış gitmiş...4-5 saat sonra ayıktırmışlar bunu , koş git öde , o para katlanarak devam ediyor diye...Gitmiş 25 liramı ne ödemiş , kurtulmuş...Yani o parayı her türlü ödeyeceksiniz , kaçarınız yok...

nostra
06-12-2012, 23:44
Artık sokakta yavaş yavaş her işyerini abonman yaptılar sayılır..adım adım , alıştıra alıştıra yoluyolar milleti..evimin önü olduğu için idare edeceğini söyleyen görevli , bugün yanıma gelip , sanada haftada bir yazacam ha haberin olsun dedi..bu nasıl iştir ben anlamadım.bu görevliler kafalarına göremi hareket ediyor? keyfi gelince tamam idare ederim deyip , canı isteyince haftada 1 gün , 3 gün , 5 gün yazarım şeklinde konuşabilirmi? ben 50-100 tl değil , senede 1 lira bile vermek istemiyorum.. zoruma gidiyo çünkü. 4 katlı apartmanda sadece 1 adet araç var. neyin , hangi hizmetin parasını istiyolar anlamıyorum. ayrıca aylık para ödesem , kapımın önünü satın almışmı olcam acaba? eve geldiğimde boş yer yoksa ne olcak? resmen saçmalıyolar.

İnternetten araştırıyorum günlerdir. belediyeden doğru düzgün bir cevap alabilen yok. ödeme yapmamamın yolu yoksa , Allahın kaldırımına para ödeyeceğime gider özel kapalı otoparka bırakırım aracımı.

GokhanRS
06-12-2012, 23:50
Çıkartabilirler , belli olmaz...Dükkan komşumuz bu işparkın ilk başladığı zamanlarda , sallamamış görevliyi , 5 dakika durdum kardeşim , her zaman durduğumuz yer , ne parası deyip basmış gitmiş...4-5 saat sonra ayıktırmışlar bunu , koş git öde , o para katlanarak devam ediyor diye...Gitmiş 25 liramı ne ödemiş , kurtulmuş...Yani o parayı her türlü ödeyeceksiniz , kaçarınız yok...

yanlış bilgilendirmeyelim. şuanlık kesinlikle tahsil edemezler. haciz haklarıda yok öyle sandığınız gibi faiz maizde bindiremezler. hatta dava açsan kazanırsın ödemezsin. yasalarda olmayan bir kanunu belediye yaptığında yada yerel tüzük zart zurtla yapılan ne varsa bu güne kadar itiraz ettiğimiz dava açtığımız herşeyi kazandık. kaybetme ihtimali çok düşük.

icra getiremez bişi yapamaz. kaçarı yok diye bişi yok. aracımın eski sahibinin yıllar yıllar öncesinden bir sürü ispark cezası vardı 1 kere bile ödememiş. araç 2.5 sene bendeydi her sene isparka yolum düştüğünde kontrol ettirdim ceza filan katlanmadı. hatta arayıp ödemezsem nolur dediğimde beyfendi ödemeniz gerekiyor bu sizin borcunuz diyip durdular. naparsınız icramı getirirsiniz diyorum. ama beyfendi bu sizin borcunuz diye cevap veriyorlar. yani tahsil etme yolları yok şuan. anca badem bıyıklılar toplanıcakta, isparkın alacağı çok kanun çıkaralımda şunları tahsil edebilelim diceklerde v.s v.s ohoo uzun iş :D

GokhanRS
06-12-2012, 23:53
Artık sokakta yavaş yavaş her işyerini abonman yaptılar sayılır..adım adım , alıştıra alıştıra yoluyolar milleti..evimin önü olduğu için idare edeceğini söyleyen görevli , bugün yanıma gelip , sanada haftada bir yazacam ha haberin olsun dedi..bu nasıl iştir ben anlamadım.bu görevliler kafalarına göremi hareket ediyor? keyfi gelince tamam idare ederim deyip , canı isteyince haftada 1 gün , 3 gün , 5 gün yazarım şeklinde konuşabilirmi? ben 50-100 tl değil , senede 1 lira bile vermek istemiyorum.. zoruma gidiyo çünkü. 4 katlı apartmanda sadece 1 adet araç var. neyin , hangi hizmetin parasını istiyolar anlamıyorum. ayrıca aylık para ödesem , kapımın önünü satın almışmı olcam acaba? eve geldiğimde boş yer yoksa ne olcak? resmen saçmalıyolar.

İnternetten araştırıyorum günlerdir. belediyeden doğru düzgün bir cevap alabilen yok. ödeme yapmamamın yolu yoksa , Allahın kaldırımına para ödeyeceğime gider özel kapalı otoparka bırakırım aracımı.

oraya parasını ödeseniz. ve sonra bir kaza olsa aracınıza çarpsalar. yada allah korusun aracınız çalınsa! şuna emin olunki 1 kuruş bile alamazsınız isparktan. hem para vericem hemde aracım çalınınca hiç bir hak idda edemicem. ispark için böyle şerefsizce bir istisna var.

ama ticari olan otoparklarda aracınızın başınıza birşey gelirse herşeyi üstlenmek zorunda kalıyorlar.

yani ödeme yapmayın. icrada yapamazlar hiç bişeyde yapamazlar. ilerde kanun çıkarabilirlerse ispark borçları icra yoluyla tahsil edilebilir gibisinden o zamanda dava açar evinizin önü olduğunu ispatlar kazanırsınız zaten.

nostra
07-12-2012, 00:08
oraya parasını ödeseniz. ve sonra bir kaza olsa aracınıza çarpsalar. yada allah korusun aracınız çalınsa! şuna emin olunki 1 kuruş bile alamazsınız isparktan. hem para vericem hemde aracım çalınınca hiç bir hak idda edemicem. ispark için böyle şerefsizce bir istisna var.

ama ticari olan otoparklarda aracınızın başınıza birşey gelirse herşeyi üstlenmek zorunda kalıyorlar.

yani ödeme yapmayın. icrada yapamazlar hiç bişeyde yapamazlar. ilerde kanun çıkarabilirlerse ispark borçları icra yoluyla tahsil edilebilir gibisinden o zamanda dava açar evinizin önü olduğunu ispatlar kazanırsınız zaten.

Bizim sokağa bakan adam çok acayip biri. geçen gün bağırışları duyup camdan baktım. aracın önüne geçmiş gitmesini engelliyodu. adam ödemicem deyip gitmeye kalkınca , önüne atladı ve parayı almadan bırakmadı.rahat 10 dakka ağır tartıştılar. kavgaya döncekti ki adam parayı ödeyip gitti..normalde ödeme yapılmadı yazıp işleniyomuş makineye ama bizimkinin elinde kalın bi koçan makbuz yada ona benzer bişey var. makine falan yok. arkadan yazamıyo galiba.vallahi ne bileyim ne yapacağımı şaşırdım iyice. dediğin gibi özel otoparkı tercih ederim , 5 kuruş vermem Allahın yoluna.

devil_berk22
07-12-2012, 00:41
yetmez ama evet herşeye evet içinizde hissedene kadar evet.. evimizde otururken bile vergi almaya başlıcaklar yemin ederim.

Yiğit G.
07-12-2012, 01:01
otoparklı apartman candır bunu anladım allaha şükür anadolu yakasında çoğu apartman otoparklı bahçeli vs

nostra
07-12-2012, 01:07
otoparklı apartman candır bunu anladım allaha şükür anadolu yakasında çoğu apartman otoparklı bahçeli vs

Bende otoparklı bir evde oturmak isterdim aslında ama malesef otoparkımız yok. ama sadece bu sebepten de taşınmayız. şöylede bişey var , sokakta ikamet edilen tek apartman bizimkisi. diğerleri iş hanı ve avukatların olduğu işyerleri. bizim apartmandada tek araç bende var. yani koca sokakta tek ev ve tek araç bende..hane sakini olup para ödemesi gereken bir ben varım..

sagi
07-12-2012, 01:28
allah belasını versin bu hükümetin eeee normal butce acıgı cok tabi yapıcak birşey yok nerden yapıştırsak diye bakılıyor daha onceki postlardada bahsedilmiş fatihte ıspark fılan diye gecen gittim normalde trafık cekıyoru yol ustunden aracları artık orayada ıspark yapmıslar cıft taraflı ne zaman gorucez su tayyibin devrilişini merak ediyorum kim baskaldırmayı baslatıcak onuda cok merak edıyorum

S.Özeren
07-12-2012, 02:38
yeşilköyde bazen isparkcılara uyuz olduğum zaman yaz plakaya diyordum tamam abi diyordu :D

nostra
07-12-2012, 17:02
Bugün baya bi koşturdum bu otopark işini. bizim bölgeye bakan yetkili kişinin telefon numarasını aldım ve az önce aradım. durumu izah ettim. kısacası evimin önüne ödeme yapmak istemiyorum dedim.günlük 3 lira gibi bi fiyatı var dedi. ben ödemek zorundamıyım deyince , yani ödemek zorunda değilsin tabi ama kem küm gibi bişeyler söyledi.. sanırım tam olarak bir yaptırımı yok.ya da vardır ama insiyatifini kullanmıştır bilemiyorum.yaklaşımı iyidi yalan yok , hakkını yemeyeyim.. plakanı söyle ben çözeyim senin işini , görevliyle konuşurum ödeme yapmazsın , telefonumu da kaydet dedi..

Başına bu şekilde bir durum gelenlere söylüyorum.hakkınızı arayın. eğer yardımcı olan kişidende ödemek zorundasınız cevabını alsaydım , avukata danışıp dava açmayı düşünüyodum. otopark mafyalarını bitirdi , güzel bi uygulama şekline konuşanlarla karşılaştım nette. onlara gülüyorum sadece.

tayreep_john
07-12-2012, 17:08
Dün sabah camdan dışarı bi bakayım dedim..abinin bitanesi bizim sokağı komple boyayarak , araç park yeri için şerit çekiyo..dedim hayırdır? belediye görevlisiyim , bu sokağa park etmek, ilerleyen günlerde ücretli olacak dedi.şaşırdım kaldım..otopark görevlisiyle konuş , kafalamaya çalış , belki güzellik yapar dedi..şimdi ben 35 senedir oturduğumuz evin önüne arabamı koymak için , ya otopark görevlisini ikna edicem , yada evimin önüne araç koyamıcam sanırım.bu otopark işi belediyeye nasıl tatlı geldiyse , artık sokak aralarınada girmeye başladılar...Ben şimdi ciddi ciddi evimin önüne aracımı koymak istersem ücretmi ödemem gerekecek? varmı başına gelmiş olan , bilgisi olan?

Fsm bulvarı yetmiyomuş gibi artık sokak araları insanlarının evlerinin önünede geldiler ... yakında arabanızı da eve çıkarın yer işgal ediyo derler ... :icon_tup:

fatihcakin
07-12-2012, 17:11
Bi gün o elemanlardan bitanesini ezicem arabayla ama ne zaman

YALIM
07-12-2012, 17:13
Anlamıyorum ya?

Kardeşim burası evimin önü, ödemiyorum lan!... dediğinizde ne yapacaklar ki?

Okuduğum kadarı ile yapabilecekleri hiçbirşey yok... Aracınıza da zarar veremezler, sözde ticari otopark..

Bir kuruş vermeyin derim..

esmerhan
07-12-2012, 17:17
serefsızlıkten baska bısey degıl bu ya

MehmetCanA.
07-12-2012, 18:56
İspark yasal değil. Hiç bir şekilde hak talep edemiyorlar. İsparka para ödemeyin, plakaya yazdırın. Plakasında 5.000 TL borç olan adam gördüm. Gelen tebligatı yırtıp attı.

Ayrıca aklınızda bulunsun, dörtlüleriniz açık şekilde 15 dakika bekleme hakkınız var yasal olarak.

wolkanku
07-12-2012, 19:00
ingilterede de aynı sistem var. sokakların %80 i ücretli. evinin önüne bırakmak için belediyeden orda oturduğuna dair yazıyla birlikte park izni alıyosun. senelik belli bir ücreti var. onun dışında iznin yoksa ücretli :) görevliler dakika dakika kontrol ediyorlar.

bizde o yolda ilerliyoruz ispark sayesinde.

iyi de ingilteredeki benzin fiyat, vergi sistemi, karşılığında alınan hizmetler ve yollar , türkiye ile eşit mi?
amaa avrupada da böyleeeeeeeeeee diye ispark'ı bu savunanlara direk sorduğum soru budur.