PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Altın hesabı hakkında anlamadığım şeyler

sametozt
22-10-2012, 13:17
Öncelikle altın ile ilgili olan konuya baktım ama bu alanda çok amatör olduğum için birşey anlamadım.Bu tür birşeyi ilk defa yapıyorum ve 19 yaşındayım.İlerde yatırım olması amacıyla açtım hesabı.Bu ayın 15 inde garantide bir hesap ve onun eşliğinde vadesiz altın hesabı açtım. Sanırım en yüksek fiyattan 1 gram altın alıp kenarıya koydum :D . Şimdi fiyatlar aşırı düşüşte. Bankanın müşteri hizmetlerini de aradım bilgi istedim ama pek anlayamadım. Şimdi soruma geleyim.

1- Garantinin sitesinde güncel altın fiyatı dönüyor.Şu anki fiyatı 99.300 görünüyor. Ben bankadan 1 gram altın almak istediğimde bu fiyattan mı alıyorum ?

2-İnternet şubesini kullanarak 1 gram altın almak istediğimde 99.8220 olarak fiyat görünüyor. ?

3-Aynı şekilde internet şubesini kullanarak 1 gram hesabımda bulunan altını paraya dönüştürmek istediğimde 99.0680 olarak görünüyor. ?

Ben iyice karıştım cevaplarınız için şimdiden teşekkürler :)

Cem.B
22-10-2012, 13:23
satarken pahalı bozarken piyasadan ucuz piyaa değeride ikisinin ortasında sorun nedir burada ?

RottingChrist
22-10-2012, 13:24
pek anlamam ama sorduğun soruların cevabı evet gibi geldi bana.

sametozt
22-10-2012, 13:26
satarken pahalı bozarken piyasadan ucuz piyaa değeride ikisinin ortasında sorun nedir burada ?

Aslında bende bu mantıkta düşünüyordum ama müşteri hizmetlerindeki bayan bana tam tersi olduğunu söyleyince karıştım ve yeni olduğumu da belirttim pek piyasa vs. hakkında pek bilgim yok

cihan
22-10-2012, 13:30
satma derken piyasanın sana satışı. alış da yine piyasanın alışı; yüksekten satar, düşükten alır. kendine göre düşünme. kendine göre bakarsan da yüksekten alır, düşükten satarsın. umarım açıklayıcı olmuştur.

sametozt
22-10-2012, 13:33
satma derken piyasanın sana satışı. alış da yine piyasanın alışı; yüksekten satar, düşükten alır. kendine göre düşünme. kendine göre bakarsan da yüksekten alır, düşükten satarsın. umarım açıklayıcı olmuştur.

Tabiki açıklayıcı oldu teşekkür ederim zaman ayırdığınız için :)

34tb9544
22-10-2012, 13:37
Altının saflığından ve işçiliğinden kaynaklanın bir durum
Soyle izah ediyim 1kilo Altin aldın diyelim
1000*0'995=995 gram saf Altin mikataridir 995 grami fiyatla çarptığında 1 kilo altının fiyatı ortaya çıkar
Senin alacağın 1 gramlık Altin ise işçiliği olan 1 gramlık altındır 1*iscilikli olan fiyat iscilik kısmı insiyatifine kalmış bı durum o yüzden nırım fiyati. Üstünde olur
Satarkende 1*0,995=99,5 * birim fiyati yani içindeki has oranının fiyatidir

sametozt
22-10-2012, 13:44
Altının saflığından ve işçiliğinden kaynaklanın bir durum
Soyle izah ediyim 1kilo Altin aldın diyelim
1000*0'995=995 gram saf Altin mikataridir 995 grami fiyatla çarptığında 1 kilo altının fiyatı ortaya çıkar
Senin alacağın 1 gramlık Altin ise işçiliği olan 1 gramlık altındır 1*iscilikli olan fiyat iscilik kısmı insiyatifine kalmış bı durum o yüzden nırım fiyati. Üstünde olur
Satarkende 1*0,995=99,5 * birim fiyati yani içindeki has oranının fiyatidir

Şimdi yerine oturdu teşekkür ederim :)

Onamdar
22-10-2012, 14:01
Altının fiyatı uluslararası piyasada ons cinsinden belirlenir 1 ons altın şu an 1725 dolar civarıdır.
1 ons altında 31 küsür grama tekabül eder. 4 işlemle 1 gr altının tl olarak ne kadara geldiğini hesaplıyabilirsin. :)
Altın a yatırım yapıcaksan altının fiyatını dolar bazında takip et derim. Altının performansını daha sağlıklı algılıyabilirsin o zaman.
O aradaki fark bankaların işlemlerden aldığı komisyon+vergi olarak düşün yani örnek olarak piyasadan 99,20 alır sana 99,30 a satar. Aynı şekilde senden alırkende o şekilde yapar.

sametozt
22-10-2012, 14:07
Altının fiyatı uluslararası piyasada ons cinsinden belirlenir 1 ons altın şu an 1725 dolar civarıdır.
1 ons altında 31 küsür grama tekabül eder. 4 işlemle 1 gr altının tl olarak ne kadara geldiğini hesaplıyabilirsin. :)
Altın a yatırım yapıcaksan altının fiyatını dolar bazında takip et derim. Altının performansını daha sağlıklı algılıyabilirsin o zaman.
O aradaki fark bankaların işlemlerden aldığı komisyon+vergi olarak düşün yani örnek olarak piyasadan 99,20 alır sana 99,30 a satar. Aynı şekilde senden alırkende o şekilde yapar.

O zaman bu öteki altın konusunda bahsedilen 1700 lü rakamlar falan ons fiyatı.Dediğiniz gibi dolar olarak takip etmekte büyük fayda var öyleyse. Yavaş yavaş öğreniyorum :)

34tb9544
22-10-2012, 14:29

Ons üzerinden hesapladin iyi hoş guzel yurt disi ile su an tr. Arası 100 dolar fark var kiloda 100 dolar tr fiyati 55090 yurtdışı 55210 10 kiloda 1000 dolar burdan alıp yurt dısınada satamiycan tl ile Türkiye'de daha mantıklı karımı bilirim en azından

sametozt
22-10-2012, 14:35
Bende dolaşırken şöyle bir bilgi buldum.

Ons/dolar fiyatından gram/TL fiyatı aşağıdaki şekilde elde edilir:

Altın(gram/TL) = XAUUSD / 31.1 x USDTRY

Örnek: XAUUSD = 1797 ve USDTRY = 1.7600 iken bir gram altın;
1797 / 31.1 x 1.76 = 101.6 TL olacaktır.

34tb9544
22-10-2012, 14:41
Genelde bu fiyat piyasa fiyatını tutmaz su an ons 1724 dolar 1795 hesapladigin zaman yine fark oluyo he ben ons üzerinden işlem yaparım dersen çözüm forex ekran ısı ve bana kalırsa sonuc kumar:(

sametozt
22-10-2012, 14:43
Aynen abi hesap yaptım ama tutmuyor piyasa değerini. Öteki konuyu takibe geçtim şimdi küçük küçük okuyup bilgilenmeye çalışıyorum

Onamdar
22-10-2012, 16:02
arkadaşım altının londra metal borsasındaki endeksinden bahsediyorum. Tüm bankaların tüm uluslararası dealer ların traderların referans aldığı birim odur. Altının performansını inişlerine çıkışlarına ordan bakın diyorum. Misal 1710 ken almışsın 1790 olmuş kısa sürede satarsın düşünce tekrar alırsın. Ama işlemleri dolarla yapmakta fayda var trade yapılıcaksa.
kapalı çarşı fiyatı farklıdır
londra metal borsası fiyatı farklıdır

GokhanRS
22-10-2012, 16:04
kısaca döviz gibi.

alırken pahalı alırsın. satarken ucuz satarsın. kâr etmek için zam gelmesini beklemelisin.

mechanic
22-10-2012, 16:06
yüksek çıkış olduğu zaman akşamları tee sabaha kadar satmanı engelliyor. bunu yaptılar daha önce. satamıyorsun.
ertesi gün ise kendi alış fiyatı piyasanın çok çok altında oluyor.
sahtekarlık diz boyu...

sametozt
22-10-2012, 16:09
yüksek çıkış olduğu zaman akşamları tee sabaha kadar satmanı engelliyor. bunu yaptılar daha önce. satamıyorsun.
ertesi gün ise kendi alış fiyatı piyasanın çok çok altında oluyor.
sahtekarlık diz boyu...

Garanti için mi geçerli bu ?

Onamdar
22-10-2012, 16:12
sanırım fxte patlamışsın hangi kurum olduğunu söylersen sevinirim uzak duralım :)
garantideki yatırım hesabınla fx teki sistem çok farklı takılma sen fx e

typh10
22-10-2012, 16:18
saat 18:00'dan sonra alamazsanız-satamazsınız.Arada marj olur.Bankanın alışı 90 satışı 105 gibi.Siz isteseniz de rakam 90 olsun vericem deseniz de yine satamazsınız.Bunun giriş çıkış ile alakası yok.Sen bankadan alınca bankada gidip yurtdışından alıyor pozisyonu kapatmak için.O saatteN sonra banka pozisyon taşımak zorunda kalır ki volatil tek hareket ile banka batırır.Alış-satış farkı 0,9 kuruştur maximum.Bu işin raconu budur.Aşağıya çekebilir al&sat yaptırmak için ama marjı yukarı taşıyan banka HIRSIZDIR.

34tb9544
22-10-2012, 23:30
arkadaşım altının londra metal borsasındaki endeksinden bahsediyorum. Tüm bankaların tüm uluslararası dealer ların traderların referans aldığı birim odur. Altının performansını inişlerine çıkışlarına ordan bakın diyorum. Misal 1710 ken almışsın 1790 olmuş kısa sürede satarsın düşünce tekrar alırsın. Ama işlemleri dolarla yapmakta fayda var trade yapılıcaksa.
kapalı çarşı fiyatı farklıdır
londra metal borsası fiyatı farklıdır

Pardon özür dilerim bu ve diger konuyla ilgili forex konusuyla ilgili pek fazla bı şey yazmak istemiyorum hic bı zaman genelde Altin işinde iyi olur Allah'tan kotu olur kuldan
Önümde bütün gun forex euroline matrix gibi ekranlar var sabahtan aksama kadar onlarlayim ben arkadasa sadece nedenlerini açıkladım. Sana burd Londra borsasını amerika borsasını anlatacak durumda degilim sen baya bı bilgilisin açıkta pozisyonları olan insanları sana yonlendirebilirim danışmanlık yaparsın he bu arada hersey sizin 3-4 kilo altınınız kadar toz pembe degil 200-300 kiloluk pozisyonların döndüğü yerlerdeyim