PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ups vs Jeneratör Yardım...

barutçu
27-10-2012, 17:32
Başlıktanda belli olduğu gibi bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.

Çok kararsız kaldım. Ufak bir ofis için düşünüyoruz.

Gerekli olanlar; 2 bilgisayar, 1 LaserPrinter, 1 InkJet Printer, 2 Lcd monitör, 4 Pos Cihazı, 1 Güvenlik kamerası, 1 Modem.

Bunların kesinlikle beslenmesi lazım. Daha önce 1000VA lık bir UPS kullanıyorduk. Malesef maximum 5-6 dakika (monitörleri kapatmak, printerları kapatmak şartı ile) dayanıyordu.

Şimdi biraz daha uzun dayanan bir cihaza ihtiyacımız var.

3000-6000VA lık cihazlara baktığımda 2.000-3.000 arasında fiyatları değişmekte.

Bu kadar fazla yatırım yapmaktansa 2 tane UPS almak daha mantıklı geldi.

Ama aklımı kurcalayan benzinli Jeneratörler (çanta tipi) dedikleri var. Bunlar çok yerde kaplamıyor. Kullanan var mı?

Sadece jeneratör almak işimi görür mü? Bazı sitelerde jeneratör + ups kullanmam gerektğini okudum. Jeneratörler otomatik olarak devreye girmediği için. Otomatik olarak devreye girmesi açıkcası benim için çok da önemli değil.

Benzinli bir jeneratörden ne kadar verim alırım? 300-400TL civarına buldum. Ve bunu direk sigorta girişine yani tüm ofise verecek şekilde nasıl ayarlarım?

Teşekkürler...

onursumer
27-10-2012, 17:34
bu işlerden çok anlamıyorum ama eğer 2000 3000 tl gibi fiyatlarsa

dediğiniz gibi 1000 lik bi ups + jenerator çok mantıklı gozukuyor zaten otomatik devreye girmese bile

ortalama dediğiniz gibi 6-7dk da devreye sokabilirsiniz diye düşünüyorum ve ayrıca ofisin tüm elektrik ihtiyacını karşılamış olursunuz

barutçu
27-10-2012, 17:40
Teşekkürler; banada mantıklı geldi :)

Ama gene okuduğum kadarı ile 4 zamanlı olan jeneratörlerden almam gerektiğini ve direk sigortaya giriş yapamayacağımı...vs yazmışlar.

Ve jeneratör işinin biraz tehlikeli olduğunu yazmışlar :(

Sonuçta işyeri olduğu için biraz kafamı kurcaladı.

barutçu
27-10-2012, 17:45
Federal Power 0,78 Kw Çanta Tipi Jeneratör - Yapı Market / Hırdavat - Hepsiburada.com (http://www.hepsiburada.com/liste/federal-power-078-kw-canta-tipi-jenerator/productDetails.aspx?productId=hrilkfpid99&categoryId=13003122&SKU=HRILKFPID99)

veya;

AKSA 1Kw AAP1200 4 zamanlı Portatif Jeneratör - Yapı Market / Hırdavat - Hepsiburada.com (http://www.hepsiburada.com/liste/aksa-1kw-aap1200-4-zamanli-portatif-jenerator/productDetails.aspx?productId=hraksaaap1200&categoryId=13003122&SKU=HRAKSAAAP1200)

most_evil
27-10-2012, 19:46
jenaratörden direk cihaz kesinlikle beslemeyin akım düzensiz gelebilir ve cihazları uçurabilir.Önce jeneratörle ups i besleyin ups ten cihaz besleyin.çanta tipi jeneratörlerin kralı hondanın inverterli olan modelleridir yakıtı çektiği akım kadar tüketir, süper sessizdir,düzenli akım verir ama tuzludur.Belirtilen cihazlar için 2 kva yeter gibi duruyor ama almadan önce bi güç ölçümü yaptırın elektrikçinize.2 kva olanları 2000tl gibiydi en son Honda eu20 modeli diye aratabilirsin.Bi örnek buldum ordan bakabilirsiniz.bu cihazla ups siz kullanabirsiniz ama ups li gene en garantisi olabilir.

http://www.tarimtedarik.com/store/ProductDetails.aspx?productId=85568

XSi
27-10-2012, 21:53
ofisin eletrik kaynağı şehir şebekesi veya jeneratör olacaktır. aradaki geçiş için "transfer panosu" adı altında elektrik donanımına ihtiyaç duyacaksınız.

transfer panosu otomatik veya manuel olan versiyonları mevcuttur, otomatiklerde belirli bir süre sonrasında geçişi yapar.

dizel endüstriyel jeneratörlerde std olarak transfer panosu bulunur zaten. bu pano jeneratörüde otomatik çalıştırır, belirli bir süre sonra geçişi yapar. amatör tip benzinlilerde yoktur diye biliyorum.

ofiste elektrik kesintisi sırasında ups le çalışmasına devam edecek olan cihazlar ups e bağlı olur (bilgisayarlar, server vs), diğer cihazlarda kısa süreli kesinti problem değilse ups bağlı olmasına gerek yoktur.

kabaca bağlantı şeması şu şekilde

jeneratör -> transfer panosu -> sigorta panosu -> ups -> ups e bağlı cihazlar

darkmoon
27-10-2012, 22:05
o kadar şeye ups dayanmaz artı olarak ups uzun vadede çabuk biter dayanıksız oluyorlar 3 tane eskittim o kadar cihaza bir jenaratör birde akımı düzenliycek bir regülatör işinizi görür gerçi kaliteli jenaratörlerin üstünde artık kendinden regülatörleri oluyor.

kaiser_soze
30-10-2012, 10:11
Laser Printer'ların kalkış akımları yüksektir, eğer laser'ı çalıştıracaksınız 1kVA lık bir ups ile bu sistemi beslemeniz mümkün değil.

Sisteminizin tamamını beslemek ve uzun vadeli bir çözüm için min. 3kVA lık bir ups almanızı tavsiye ederim. (Eğer Laser'ı devre dışı bırakabilirseniz 2kVA da tercih edebilirsiniz.)

Jeneratörler uzun süreli beslemelere uygundur fakat kesintili geçise sahip sistemlerdir. Şebeke elektriğinin kesilmesinin min. 6-7 saniye ardından devreye girerler. Dolayısıyla, özellikle bilgisayar sisteminiz kapanacaktır ve bilgisayarlarınızı korumamış olacaksınız.

Ups konusunda bu güçlerde piyasanın %70-75 i Çin malı ürünlerden oluşur. Bu güçlerde yerli üretim çok azdır. Eğer ups tercih edecekseniz uzun vadeli bir çözüm için, ya Dünya da bilinen APC-MGE-Masterguard gibi markaları tercih etmenizi veya yerli üretim bir ürün almanızı tavsiye ederim. Mümkünse de "izolasyon trafosuna" sahip bir ürün alın. (Fiyatları Made in PRC. ürünlere göre yüksektir ama dediğim gibi ups konusunda uzun vadeli, doğru çözüm budur)

Bu arada mesleğim, ups&regülatör vs. güç elektroniği konusunda üretim yapan bir firmada satış müdürlüğü.

barutçu
30-10-2012, 10:16
Çok teşekkürler yorumlarınız için kafamda biraz şekillendi.

Sadece jeneratör kesinlikle bana yeterli olmayacak. UPS+Jeneratör gerekli olacak.

Jeneratör'de dediğim gibi iş yerinde çok sağlıklı olmayacağı için 2-3tane UPS alarak;

1 Bilgisayar +Lcd Monitör 1kVA UPS
1 Bilgisayar +Lcd Monitör 1kVA UPS
Laser + Inkjet Printer + Pos Cihazları 1kVA UPS

Baktığım tüketim tablolarına göre bu şekilde bilgisayarlar 20dak civarında.
Printerlarda 10-15dak civarında açık kalacak. (Tabi gene eski sistem elektirikler gidince printerları kapatarak biraz daha uzun bi zaman kazanabilirim)

Şeklinde bi kombinasyon yapmayı düşünüyorum...