PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Civic SI Isı ve Ses Yalıtımı

Sheyhzade
01-11-2012, 18:36
Arkadaşlar merhaba,
Forumda bir arkadaşın açtığı yalıtım konusunun ardından kendi aracıma uygulamaya karar verdim. Bunu sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle malzemelerimiz;

- 5 metre bitüself ısı yalıtım malzemesi ( metresi 15tl, benim aracım 4.3 m2 çıktı ben hata payıyla 5 m2 almaya karar verdim. 75TL ödedim bunun için. )

- 5 metre ses yalıtım süngeri ( metresi 2tl, bundan da 5 m2 aldım. 10TL ödedim. )

- 1 kutu derby ( derbyi bitüselfin üstüne ses yalıtım süngerini uygulamak için kullanıyoruz. 7tl )

- Derby sürmek için fırça ( 1TL )

- Spatula ( Aracın orjinal yalıtımından kalan kiri pisi ve yapışkanları temizlemek için kullandım. 1TL )

- Boya maskesi ( Aracın içerisinde kafamın güzel olmaması için 1TL )

İlk olarak aracımın taban halısı sökmeyle başladım işe, size az fotoğrafla olayı özetlemek için kolay anlaşılabilir kısımların fotoğrafını çekmedim.

Taban halısını söktükten sonra orjinal yalıtımı çıkarıp attım ve ardında kalan yapıştırıcı artıkları ve diğer pislikleri spatula yardımıyla temizledim ( kol gücü gerektirir )

Temizlik işleminin ardından bitüself'i yapıştırmaya geçtim. Uygulanması gayet kolay bir ürün , hemen yapışıp kalmıyor.

http://s9.postimage.org/y032dc9j3/2012_10_31_13_54_42.jpg

Bu kısımda sağ tarafı yapıp sol tarafın temizliğine geçtim. bitüself biraz sert bir malzeme olduğu için araç içerisine sokup ölçü almak zor oluyor, sağ tarafı yaparken tecrübe edindim. sol tarafı 10cm kıvrılma payı vererek ölçü alma yöntemiyle keserek yerleştirdim. Sağdan soldan çıkan ufak tefek atık parçaları atmadım, bunları vites ve el freninin çevresinde değerlendirdim.

http://s9.postimage.org/akl57zprz/2012_10_31_15_44_16.jpg

En son olarak bagaj kısmını yaptım çünkü stepne yuvasını kaplamak işin en zor kısmı.

Bitüself'i uyguladıktan sonra kenar kısımlarını çekicle yavaşça döverek iyice tutmasını sağladım. Bu işlemi yapmazsanız halıyı oturturken kenarından kalkma ihtimali olabilir çünkü.

Bu da bitüselfin tamamlanmış hali ;

http://s9.postimage.org/h9roo0b3z/2012_10_31_15_44_49.jpg

Şimdi sıra geldi ses yalıtım süngerini yerleştirmeye. Ürünü uygulamak gayet basit. Yine ölçü alarak kestim ve yerleştirdim.

Derby'i fırça yardımıyla yapıştıracağımız bölgeye güzelce sürüyoruz, ardından yapıştırma işlemini yapıyoruz ve üzerine ağırlık koyuyoruz. Ben sanayide yaptığım için çekic v.s. elime ne geçtiyse koydum.

Burda dikkat etmeniz gereken süngeri yapıştırdıktan sonra kurumadan üzerine basmayın

http://s9.postimage.org/on72myv5r/2012_10_31_16_47_39.jpg

Diğer arkadaşlar yapmamış fakat ben ses yalıtım süngerini kapı içlerine de uyguladım. Kapının sesi toklaştı, ürünün ağırlığı olmadığı için negatif etkisi de yok.

ilk hali;

http://s9.postimage.org/ggf2ve533/2012_11_01_14_21_38.jpg

son hali;

http://s9.postimage.org/4q15e0can/2012_11_01_15_23_27.jpg

Burda dikkat ettiyseniz kapıdaki delik kısımları falçata ile çizgi şeklinde keserek hava geçmesini sağladım.

İşlemlerin tamamı bu kadar. saat geç olduğu için taban halısını oturtup koltukları monte edemedim onlara yarın devam edeceğim. Onlarda da anlatılacak birşey yok nasılsa :)

Bu arada toplam maliyet 95TL arkadaşlar.

Güle güle kullanalım :)

Seven7
03-11-2012, 13:14
Elinize sağlık. Büyük değişiklik göstereceğine eminim. Gözüm yese ben de yapacağım da üşenip bırakıp sonra arabasız kalmaktan korkuyorum. :)

::ZaFeR::
03-11-2012, 17:24
EG'e yapmayı düşündüğüm işlemlerden birisi.Ellerinize sağlık.Komple toparladıktan sonra meydana gelen farkı da söylerseniz iyi olur :)

Sheyhzade
03-11-2012, 17:59
Elinize sağlık. Büyük değişiklik göstereceğine eminim. Gözüm yese ben de yapacağım da üşenip bırakıp sonra arabasız kalmaktan korkuyorum. :)

valla üşenilcek birşey yok aslında, ben tek başıma 4 saat gibi bir sürede bitirdim. tek sıkıntıyı arka koltuklarda çektim, sökülecek yerlerini bulamadım bi türlü sökemedim o yüzden.

EG'e yapmayı düşündüğüm işlemlerden birisi.Ellerinize sağlık.Komple toparladıktan sonra meydana gelen farkı da söylerseniz iyi olur :)

ben aracı komple baştan düzenliyorum, motor, döşeme, iç ve dış olarak giriştim. salı ya da çarşamba günü inşallah bitecek. bu işlemi yapmadan önce HKS egsozun sesi çok rahatsız ediyordu beni içeride. aracı çıkarınca tecrübelerimi paylaşırım ama yaparken beni gören herkes ( tamircisi, döşemecisi, kaportacısı v.s. ) çok faydalı olacağını dile getirdiler.

Time-R
03-11-2012, 18:19
Cok guzel, tebrik ederim, fakat bu malzemeleri nereden bulabiliriz?

D16inside
03-11-2012, 18:47
benim merak ettim yapılmadan önce ds ölcerle ölcülük yapıldıkdan sonra ki ds degerleri.

Sheyhzade
05-11-2012, 00:19
Cok guzel, tebrik ederim, fakat bu malzemeleri nereden bulabiliriz?

ben önüme gelen ilk izolasyoncuya girdim bitüself arıyorum dedim, kalınlık olarak 3-5 model gösterdi ben en incesinden aldım, diğer malzemeyi de ses yalıtım için aldım. rahatlıkla bulabilirsiniz zaten.

benim merak ettim yapılmadan önce ds ölcerle ölcülük yapıldıkdan sonra ki ds degerleri.

ah be güzel kardeşim burası Denizli , ne desibel ölçeri. biz desibel ölçeri bi poliste bi de zabıtada görüyoruz :) bunu araç sahibi olarak ben kulakla ölçebilirim ancak :)

Frequency_48
05-11-2012, 23:07
Android telefon varsa uygulama yüklenebiliyor. Ses şiddeti ölçebilirsiniz bu sayede..

Ayrıca yakın zamanda bende yaptım kendi aracıma ses izalasyonu. Kapi içlerine sika yı bilirsiniz. izalasyon malzemesi firması. şerit şeklinde zivtli mebranları satılıyor. Bir tarafı aliminyum kaplama gibi gri. ısıtmadan da yapışabilme özelliğine sahip kapı iç saçlarına içerden 2 kat döşedim. Çok kaliteli bir ürün. 10 mt si. 50 tl. kapılar mercedes kapısı gibi oldu :) tabanada zivtli keçe döşedim 2 kat. Aracın içinde ses en az yarı yarıya azaldı

Sheyhzade
05-11-2012, 23:33
senin araç o zivtli keçenin ağırlığıyla yürürde, bizimkiler nolucak ? ağır değil mi o malzeme :D teyp yerine android tablet var, motoru toplayınca ölçerim mutlaka. burda paylaşırım.

turbo16
06-11-2012, 00:57
bende yaptım bu uygulamayı sonuç mükemmel oldu

Frequency_48
06-11-2012, 02:31
Ben ağırlık yapar diye düşünmedim işin açıkcası. Tahminime göre 15 kg en fazla da 20 kg binmiştir arabaya.. Yanılıyorda olabilirim...Sen 1 kat atarsın olur bence..

Ama kapı içlerine Sika nın MUTLISEAL Bitüm esaslı yalıtım bandını mutlaka yapın..

Sheyhzade
06-11-2012, 11:33
Ben kapı içlerine ses yalıtım süngeri kullandım, viyol gibi bir dalga insanın elini gıdıklıyor :D ben hafif olsun güzel olsun peşinde dolandım :D

D16inside
06-11-2012, 19:57
ah be güzel kardeşim burası Denizli , ne desibel ölçeri. biz desibel ölçeri bi poliste bi de zabıtada görüyoruz :) bunu araç sahibi olarak ben kulakla ölçebilirim ancak :)

başkan iPhone bu özellik var bildiğim kadarı ile ölmek için gec degil başkan yapılmamış bir araçda deneyim farkı bizlerle paylaşırsan cok harika bir paylaşım yapmış olacaksın.

Sheyhzade
07-11-2012, 18:09
başkan iPhone bu özellik var bildiğim kadarı ile ölmek için gec degil başkan yapılmamış bir araçda deneyim farkı bizlerle paylaşırsan cok harika bir paylaşım yapmış olacaksın.

buldum uygulamayı android için, motoru yarın topluyoruz inşallah, ardından ölçüm yapıcam.

D16inside
07-11-2012, 22:36
harikasın kardeşim merakla bekliyorum inş. emeğin karşılığını almışsındır.

d.berkay
10-11-2012, 13:38
Elinize sağlık.. Kapı içlerine daha önceden kapılara komponent takım takılırken yapmıştım yalıtım. Döşemeyi tekrar sökmek istemediğimden fotoğraf çekmedim. Ancak dediğiniz gibi kapı eskiden teneke gibi kapanırken şimdi tok kapanıyor. Bu arada ben kapı içlerine de komple bituself uygulamıştım ve mümkün olduğunca hiç boşluk bırakmadım. Üzerinde gelen naylon yalıtım malzemesini baz alarak şeklini çıkarttım. Sadece kablo ve tellerin geçeceği boşlukları açtım. Birde siz çamurluk içlerine ve bagaj zeminine uygulamadınız sanırım. Asıl oralar çok fark ediyor mutlaka yapın derim. Bunun dışında tavan da özellikle ısı yalıtımı ve gürültü yalıtımı için önemli.

D16inside
11-11-2012, 18:00
ölçüm işi ne oldu kardeşim.

Sheyhzade
20-11-2012, 16:13
Elinize sağlık.. Kapı içlerine daha önceden kapılara komponent takım takılırken yapmıştım yalıtım. Döşemeyi tekrar sökmek istemediğimden fotoğraf çekmedim. Ancak dediğiniz gibi kapı eskiden teneke gibi kapanırken şimdi tok kapanıyor. Bu arada ben kapı içlerine de komple bituself uygulamıştım ve mümkün olduğunca hiç boşluk bırakmadım. Üzerinde gelen naylon yalıtım malzemesini baz alarak şeklini çıkarttım. Sadece kablo ve tellerin geçeceği boşlukları açtım. Birde siz çamurluk içlerine ve bagaj zeminine uygulamadınız sanırım. Asıl oralar çok fark ediyor mutlaka yapın derim. Bunun dışında tavan da özellikle ısı yalıtımı ve gürültü yalıtımı için önemli.

bagaj zeminine de uyguladım arkadaşım, çok farketti ses fakat ölçüm yapamadım henüz, ama bariz fark var arada, hks egsozu içeride hissediyordum önceden şimdi araba rolantideyken stop etmiş gibi hissediyorum yani.

SOMEONESPECIAL
20-11-2012, 16:40
Zaman olarak ne kadar sürdü ?

Sheyhzade
20-11-2012, 16:47
tek başıma sökme-uygulama-geri takma olayı 5 saatimi aldı.

ykavcioglu
20-11-2012, 17:13
güzel uygulama, ziebart'da 750 tl:)
bu arada araç hangi Si?

Sheyhzade
20-11-2012, 17:19
güzel uygulama, ziebart'da 750 tl:)
bu arada araç hangi Si?

bilinen ya da daha önce ilanlarda görülmüş bir SI değil. yakında fotoğraflıcaz inşallah.

D16inside
20-11-2012, 18:13
db merakla bekliyorum....

Sheyhzade
20-11-2012, 23:06
db merakla bekliyorum....

yarın vizeye giderken ölçücem videolu olarak.

D16inside
21-11-2012, 19:30
inş. başkan ;)