PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ateşleme bobini ateşleme sorunu

bLackModeL
03-11-2012, 09:57
ufak bir proje için ateşleme bobinini buji ile ateşlemem lazım .. şimdi ne yapmam gerekıyo bobin ve buji kablosu buji var elimde ne gerekıyo istedigim zaman ateşlicem dügme ile nasil bi çözüm sunarsınız

kanashibari
03-11-2012, 10:03
Flame kitler dediğin gibi çalışıyor onların devrelerine bakabilirsin.

bLackModeL
03-11-2012, 10:05
onlarda beyin gibi yada ona benzer bi şekilde hazır bi sistem kullanıyor onu yaparsam proje hazır olur :D ama daha degısık bi sisitem var mi

kanashibari
03-11-2012, 10:08
Aslında yapı basit onlardaki buji var bujiye kablo bağlı bobine elektirk bağlı arada bir anahtar var
açınca devamlı buji çakıyor yanmamış yakıtı yakıyor ve alev çıkıyor.

stlegal
03-11-2012, 10:16
Sen dugmeye tek sefer bastiginda bir atesleme alirsin ama sana bunu belirli araliklarla verebilick bir devreye ihtiyacin var uzerinde ufak bir potanslada araligi ayarlarsan isini gorur sanirim.ama diyosan bn bunu yapamam bakariz

bLackModeL
03-11-2012, 10:20
Sen dugmeye tek sefer bastiginda bir atesleme alirsin ama sana bunu belirli araliklarla verebilick bir devreye ihtiyacin var uzerinde ufak bir potanslada araligi ayarlarsan isini gorur sanirim.ama diyosan bn bunu yapamam bakariz

cem abi işte bunu devamlı yapacak dugmeyı actıgımda galıba bakıcazz senle birde ateslemenın serılıgı bobıne gore mı yoksa yapıcagımız beyıne goremı olur ?

Aslında yapı basit onlardaki buji var bujiye kablo bağlı bobine elektirk bağlı arada bir anahtar var
açınca devamlı buji çakıyor yanmamış yakıtı yakıyor ve alev çıkıyor.
oyle olmuyo cem abının dedıgı gıbı bı kere ateslıyo cok kısa sanıyenın bılemm kacı atesı bıle goremıyosun :D

bi fikir daha geldi aklıma role iş yaparmı? sürekli elektırık verıp kesse o kadar seri elektırık kesen ve veren role var mı dugmeyı actıgımda role devreye gırıp sureklı bobıne elektırık kesıp verecek ??

xplod
03-11-2012, 10:45
normal açık ve normal kapalı bacakları olan bir push butonun ortak ucuna kondansatörün artısını, normal kapalı ucuna 12V+yı, normal açık ucuna da bobini bağlarsan düğmeye her bastığında bujiyi bir kere ateşlemiş olursun. kapasitörün gerilimi 12Vdan büyük olmalı, sığası ise mümkün olduğunca büyük seçilmelidir.
not: 12V- hem kondansatöre, hem de bobinin şasesine bağlanmalı.

ardışık ateşleme için bir röle ve rölenin kendi normal kapalı kontağı üzerinden beslemesinin anahtarlanması yeterli olur.

bLackModeL
03-11-2012, 10:53
normal açık ve normal kapalı bacakları olan bir push butonun ortak ucuna kondansatörün artısını, normal kapalı ucuna 12V+yı, normal açık ucuna da bobini bağlarsan düğmeye her bastığında bujiyi bir kere ateşlemiş olursun. kapasitörün gerilimi 12Vdan büyük olmalı, sığası ise mümkün olduğunca büyük seçilmelidir.
not: 12V- hem kondansatöre, hem de bobinin şasesine bağlanmalı.

ardışık ateşleme için bir röle ve rölenin kendi normal kapalı kontağı üzerinden beslemesinin anahtarlanması yeterli olur.

inan bu konular hakkında hiç bilgim yok şekilli bişeyler vasa daha yardımcı olacatır ama ben bı kere ateslemeyı ıstemıyorum dugmeyı acık konumuna getırdım zaman mesela 10 sanıye acık kaldı sürekli ateşleme yapsın o 10 sanıye ıcınde

kanashibari
03-11-2012, 10:55
cem abi işte bunu devamlı yapacak dugmeyı actıgımda galıba bakıcazz senle birde ateslemenın serılıgı bobıne gore mı yoksa yapıcagımız beyıne goremı olur ?

oyle olmuyo cem abının dedıgı gıbı bı kere ateslıyo cok kısa sanıyenın bılemm kacı atesı bıle goremıyosun :D

bi fikir daha geldi aklıma role iş yaparmı? sürekli elektırık verıp kesse o kadar seri elektırık kesen ve veren role var mı dugmeyı actıgımda role devreye gırıp sureklı bobıne elektırık kesıp verecek ??

Tabi canım ben basitinden yazdım devresiz elininin seriliğine bakar. Streer fighter oynamadın mı hiç :D

xplod
03-11-2012, 11:27
; ) (http://img405.imageshack.us/img405/9291/igneg.jpg)

yavuz364
03-11-2012, 11:41
Araya ateşleme mosfeti koymassam sağlıklı bi kıvılcım alamazsan :)

Ateşleme mosfeti de ucuz birşey değildir :) 50-60 tl ye komple devre bulabilirsin ama..

xplod
03-11-2012, 12:49
çala kalem çizdiğim devre, distribütörlü araçların uzun seneler boyu kullandığı ateşleme sisteminin neredeyse aynısıdır. anahtarlama için kullanılan mosfetin yerine babalar gibi röle kontağı var, daha ne olsun. ,)

yavuz364
03-11-2012, 16:04
Röle ile bobini ateşletemezsin, sana ateşlenmiş gibi gelir ama hem kötü olur hem 2-3 kere de bozulur hem de basınç altında patlamaz..

çala kalem çizdiğim devre, distribütörlü araçların uzun seneler boyu kullandığı ateşleme sisteminin neredeyse aynısıdır. anahtarlama için kullanılan mosfetin yerine babalar gibi röle kontağı var, daha ne olsun. ,)

bLackModeL
03-11-2012, 16:53
şimdi kısaca ne kullanıcam ben :)

Mikrop_Ali
03-11-2012, 17:01
kanka sana arabanın dörtlülerini yakan devre gibi bişey lazım ampul patlak oldugunda da hızlı yanıp sönüyorya iş görebilir :)

yavuz364
03-11-2012, 17:02
Öyle bi devreyi bi denesin bakalım olacak mı :)

kanka sana arabanın dörtlülerini yakan devre gibi bişey lazım ampul patlak oldugunda da hızlı yanıp sönüyorya iş görebilir :)

bLackModeL
03-11-2012, 19:18
Olmadı duman çıktı rolenın dış kabı erıdı

Anu
03-11-2012, 19:31
Devamlı ark halinde mi istiyorsunuz? Eğer öyleyse evde kullandığım devre şeması var, devamlı ateşleme halinde frekansı da ayarlanabiliyor.

http://www.elektromania.net/images/upload/enduksiyon_bobini_devre_surucu_93EEE.jpg

xplod
04-11-2012, 12:21
Olmadı duman çıktı rolenın dış kabı erıdı

duman mı çıktı? ilginç... röleden hiç ses geldi mi?

ben bu devreyi kurdum ve çalıştırdım. 2-3 kerede bozulmadı üstelik. basınç altında denemedim gerçi, ona bir şey diyemem.

ne555li osilatörlü devreyi yapabilir veya yaptırabilirsen en güzel çözüm bu olur. ancak dikkat eğer arabada kullanacaksan, bobinin şasesini arabanın şasesine irtibatlamamalısın.

LeKLeK
04-11-2012, 16:30
kardesım bı tane kesıcı korna rolesı alıyosun korna rolesıne baglantıları yapıosun dugmeyı actıgın zaman role elektrıgı kesıp kesıp acıyo buda sana sureklı atesle saglıyo hız aralıgını artık roleyı alırken sorarak cozeceksın ateslemenın hızını role ayarlıyo role ne kadar hızlı kesıp acarsa o kadar serı atesleme yaparsın dıye dusunuyorum bunu bı dene derım mutlaka sonuc alırsın flame kıtte bu sekılde calısıyo zaten

bLackModeL
04-11-2012, 20:49
Bunu yarın denıcem