PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yetersiz Koltuk Yanal Desteği

Ufuk
03-11-2012, 16:33
Konuyu buraya açmaya karar verdim çünkü koltuklar bariz biçimde yol tutuşu etkiliyor.Mevzuya gelirsek;
Yeni lastik alacağım için şuanda arabanın üstündekileri türlü aksiyonlarla bitirmeye çalışıyorum.Neyse bunları yaparken farkettimki koltuğum ne kadar dik olursa olsun,yada ne kadar ilerde olursam olayım.Koltukta sağa-sola yatıyorum buda bariz direksiyonumu etkiliyor.Üst vücut oynarsa yerinden direksiyon hakimiyeti gider bildiğiniz üzere.Özellikle omuzlar ve yan kısımlar çok etkisiz benim koltuklarda.Emniyet kemerim markete giderken bile takılıdır.Koltukların yanal destekleri 2-3 parmak kalınlığında.hatta omuz kısmına çıktıkça yok oluyor.Yetersiz geliyor hani ufakta değilimki koltukta yuvarlanayım.187 95kg'ım minyon biri olsam koltuk bana büyük derim.Neyse koltukları değiştirmeden bu işin çözümü var mı dır ? Böyle bir durum başına gelen var mı ? Koltuk değiştirmek istemiyorum çünkü piyasa çakma koltuktan geçilmiyor.Orjinal koltukla aralarında çok fark var diye yazılmıştı kaza durumunda vs sıkıntı oluyormuş.
Ne önerirsiniz şu durumda ?

levent
03-11-2012, 16:46
kullandığın araç nedir öncelikle?

bir de yanılmıyorsam eğer, bir yerde okumuştum. oto döşemecilerde koltukların süngerlerini değiştirerek yanal desteği bir nebze arttırabiliyorlarmış ancak koltuk iskeleti buna ne kadar izin verir tabi orası tartışmaya açık ve yırtılma/kopma tarzı sorunlar baş gösterebilir ilerleyen zamanlarda.

başka marka model bir aracın hoşunuza giden koltukları varsa eğer, ayak ve kızak uydurarak direk koltuk değiştirmeni öneririm ben.

Ufuk
03-11-2012, 16:53
Ford c-max c214 aracım.
Koltuklarımı öyle açtırıp süngerini elletmek falan istemiyorum şahsen.
Elinde Focus ST koltuğu olan varsa düşünebilirim.Ama oda arka koltuklarıma uymayacak.

Mr.K
03-11-2012, 16:56
Amacına uygun kullanmayı denersen aracı,koltuklar gayet yeter artar bile..Ama sen gidipte viraj kasıyım dur su köşeyi elfreniyle dönim vs diyosan illaki G kuvvetinden koltugun ustunde bıoyana bıbuyana kayarsın(yapıyosun diye degıl farz-ı misal)..Piste cıkmıcaksın zaten(diye dusunuyorum,cıksan bile 365 günde belki 1defadır)e oda verdiğin paraya degmicek kısacası.Zaten sadece koltuklada olmaz:)

Ustruplu adam gibi kullanırsan yeterli gelir diye dsunuyorm..

FAGE12
03-11-2012, 17:28
Aracına spor koltugun pek etkı edecegını zannetmıyorum

Ufuk
03-11-2012, 17:40
Aracına spor koltugun pek etkı edecegını zannetmıyorum

Neden ? Onların gayet yeterli yanal desteği mevcut ?(markasız çakmaları geç tabiki) onun dışında yol tutuş olarak Ford'u araştırmanı öneririm.Yada fordların genel anlamda yol tutuş becerilerini.

Low-Rider
03-11-2012, 17:51
Markasız çakmalar bile yeterli yanal desteği sunuyor, biliyorsun r9'da vardı.Sürüş keyfi baya artıyor.

Koltuk değiştirmeden yanal desteği arttırman zor, açtırıp içine sünger takviyesi yapsan bile orjinal olmadığı için bir süre sonra ezilip büzülerek içe doğru çökme yapıyormuş.

2farklı döşemeci ile görüşmüştüm bu konuyu.

ruudvan
03-11-2012, 18:38
standart koltuklar standart amortisor gıbıdır uzerınde sen saga sola yaylanırsın spor koltuklar spor amortisor gıbıdır sert ve esnemesı az.
kısacası ya koltuk degıstırırsın yada oyle kullanırsın.
ama fordların genelde koltukları dumduz.

Ufuk
03-11-2012, 18:44
Markasız çakmalar bile yeterli yanal desteği sunuyor, biliyorsun r9'da vardı.Sürüş keyfi baya artıyor.

Koltuk değiştirmeden yanal desteği arttırman zor, açtırıp içine sünger takviyesi yapsan bile orjinal olmadığı için bir süre sonra ezilip büzülerek içe doğru çökme yapıyormuş.

2farklı döşemeci ile görüşmüştüm bu konuyu.

Aynen abi hatırlıyorum sendekileri.Benim tek derdim güvenlik.Bir ara forumda videoları falan vardı çarpışma testi yapılmıştı.O videodaki koltuklar orjinaldi türkiyedekilerin çoğu replika mesela bride.Birde benim koltuklarda airbag var o sıkıntı olur mu ?Aslında Focus ST koltuğu istiyorum ***** bizim koltuklar aynı.ST'lerde sıkıntısız olur.Ama işte bulunmaz sanırım o koltuk.