PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Volvo S60 2.0 T hakkında iyi/kötü fikirler?

Chatin
05-11-2012, 18:10
2006 model civarında bir volvo 2.0 t otomatik için ne dersiniz? otomatik olmasından dolayı şanzımandan yana veya ağır bakımı için neler söylersiniz? nelerine dikkat edilmeli. nesi için alınır veya nesi için alınmaz? satmak için değil kullanmak için bu arada.

ve tabii ki lpg ile kullanan varsa sarfiyat ne durumda ve lpg ile uyum hakkında ne diyebilirsiniz?

ayrıca ankara'da volvo kullananlar hangi servisten memnun ve önerirler?

onursumer
05-11-2012, 18:37
çok yakın arkadaşıma 2007 model 2.4 t5 aldık 1 yıl olcak hatta lpg ile ilgili konu açmıştım :D

genel olarak kasa kalitesi konforu keyfi tartışmasız harika hatta o fiyat aralığında tek nerdeyse

2.0t nin birkaç versiyonu var gidişi tatmin edici aynı zamanda yazılımla da daha keyifli hale gelebiliyor

şanzıman olarak ismi geartronic ti sanırım benim arkaşım aracını aldığında 80bin km de falandı 1 kere şanzıman yapılmıştı t5 260hp olduğundan tork falan çok yüksek hatta sürekli sarıyor diyebilirim stok halde

bu yuzden sorun yaşayabiliceğiniz tek yer bence şanzıman :D

EM-RE
05-11-2012, 18:44
2005 ten beri ilk sahibiyiz şu anda 118.000 de
yagından baska bir şeyini değiştirmedik...
10,000 de bir bakımı yapılıyor oda özel serviste..Volvonun kendi servisine götürürseniz fena fiyatlar çıkıyor özel servislerde herşey makul...
Parça fiyatları biraz bahalı diye biliyorum ayna ön panjur gibi...(İhtiyacımız olmadı sadece duyumdur.)

darkmoon
05-11-2012, 19:14
Almanın çok eşiğinden döndüm kendimde eski volvocuyum s40 ım vardı.. bmw yi almadan önce alıcakdım olmadı sonatayı almadan almaya niyetlendim olmadı nedenide hep karşıma çıkan kronik sorunları bir şanzıman sorunu ikincisi yürüyen ön takımlar amortisörler v.b
bunların bir zaman sonra mecburi tamiri yada değişmesi gerekiyormuş değişmesse çünkü normalden daha fazla sıkıntı çıkartıyormuş maddi açıdan..
s60 dan anladığım eğerki ilk sahibinden bulursanız altın gibi değerli bir araç alınır ama ilk sahipler çok pahalıya satıyor eğerki 2 el 3 el hatta 4 el değiştirmiş alırsanız tam bir süpriz yumurta..
ben öyle parayıda takan biri değilim ama benim karşıma bir servis tamir fiyatları çıkardılar gerek alt takım gerek şanzıman v.b hadi canım o kadar olurmu falan dedim..
iyi bir araştırın bir iki özel volvo servisine gidin ne demek istediğimi çok iyi anlıycaksınız.
hatta istanbuldaysan benim maslakda eskiden s40 ı götürdüğüm özel volvo&saab servisi vardı viking di galiba adı oraya sorabilirsin s60 nasıldır kronik sorunları nelerdir diye..

Chatin
05-11-2012, 19:48
herşey gelip otomatik şanzımanda birleşiyor gibi. ve triger seti. bakım fiyatlarının pahalılığı ise hep söylendi.

verilen bilgiler için teşekkürler. daha da gelirse tabii ki mutlu oluruz :)

onursumer
05-11-2012, 19:54
orjinal amortisorleri sertlik ayarlı koni ile aynı para veya biraz dha pahalı olabilir

bence yaşatma ihtimali en yüksek sorun şanzıman onun dışında çok sağlamlar :)

Nightfish
05-11-2012, 19:56
Ben 300M almadan önce her gün bi E39 bi de S60 lara bakıyordum. Denk gelse de alsam diye. Benim araştırmalarımda şanzıman efsane sıkıntılı deniyordu. Zaten sahibinden.comdaki ilanların yarısında şanzıman revizyonu yapılmıştır deniyordu ben bakarken. Daha önce bu forumda da bu tarz bi S60 konusu açılmıştı ve orada bu forumdaki Volvocular şanzımanın sıkıntı olmadığını, hurafe olduğunu söylemişlerdi. Ancak donanımhaber.comdaki Volvo S60 kullanıcıları kulübü falan var, oraya bakarsanız bi çoğu şanzımandan şikayetçi.

Servis olarak da Volan'ı inanılmaz övüyorlar, tesadüf budur ki sahibinin oğlu bizim okulda ve yakın bi arkadaşım. 2005 öncesi yani makyaj öncesi kesinlikle bakma, onların şanzımanı sıkıntılı, sonrasında bişi olmaz demişti bana kendisi.

joker
05-11-2012, 19:59
yakın bir arkadasım t5 kullanıyor uzun zamandır hiçbir sorun yok aracta konforu muhtesem o paralara alınabilecek konforlu sağlam başka bir arac göremiyorum parca fiyatları biraz yukarda olabilir ama parca ömrü olarakta uzundur param olsa hiç düşünmeden sıfırını alırım yeni kasasıda fena oldu çünkü

gabxer
05-11-2012, 20:23
2 tane s60ım oldu 2005 ve 2007 model.2005 model olanın önceki sahibi çok sert kullanmıştı aracı 110.000kmde şanzıman yaptırdım.2007model olanı 60.000km olmadan sattım tek derdim bu nadirde olsa problem veren bir parça fren pompası valfi arızalıydı değiştirdim(Araç ilk çalıştırmada soğuk haldeyken frenler neredeyse tutmaz).
Şu anda S80 kullanıyorum 3 sene önceki aracıma geri döndüm.İzlenimlerim.

S60 olumlu yanları
-Lpg ile uyumlu bir motoru var.Yakıt 25-30kr da devamlı tapagaz 35kr civarı.
-Performans ve yol tutuş anlamında problem çıkaracak araçlar değil.
-Fiyat performans oranı çok iyi ve masrafsız araçlar.(donanım seviyesi fiyatı açısından çok iyi)
-Klima performansı iyidir.
-Sürat çok yüksek olmadığı sürece çok güzel arkadan kayar ve rahat kontrol edilir.

Olumsuz yanları
-Şürüş zevki kesinlikle yok daha önce mercedes,audi,bmw gibi araçlara bindiyseniz yanına yaklaşamaz.Hatta bu listeye rahatlıkla ford ve alfaları da dahil ederim.
-Direksiyon hissiz.
-Hangar gibi bir bagajı var(yükleme ağzı çok küçük bavul koyarken içeri sokmak zor) ancak ön koltukta normal oturduğumda arka koltuğa arkadaşlarım binemiyordu(boy 1.80).
-Farları ilk s60da normaldi ikincisinde xenondu ikisinide yeterli bulmadım.Başka s60 kullanıcısı arkadaşımda aynı sorundan şikayetçi idi.
-Süspansiyon ciddi anlamda sert.
-Derileri çabuk aşınıyor tüm volvolarda aynı.

Eğer aile büyükse kesinlikle araca bakmaya beraber gidin ben araba değiştirmek zorunda kalıyordum.Arkaya 3 kişi oturacağı zaman.

Hızlanma videosu(2.aracımın) araçta lpg mevcut değil tek kişi tam düz yol.

S60 2.0T 0-100km - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=NQkaX0Op1ag&feature=plcp)

Edit:
0 alınmaz değer kaybı çok.
Şanzımanları yağı zamanında değişmediği zaman selenoidleri arıza verir.
Nasıl anlaşılır:
1.80-100km hızla seyir ederken ayağınızı gazdan çekip aracın yavaşlamasını bekleyin.Eğer 30-40km gibi bir süratte gaza tekrar bastığınızda çok sert bir şekilde kavrama yapıyorsa problemlidir.Ancak hızlanırken hiç bir arıza belirtisi göstermez bozuksa da.
2.Şanzımanı ısıtacak şekilde kullanıldıktan sonra park sırasında p-d-r arasında gecikme yapıyorsa problemlidir.
Masraf:700-1500tl arasında değişir.

Ufuk
05-11-2012, 20:31
Arkadaşımda 2.3T5 var.Otomatik ama yinede iyi.Arkadaşınkinde sorun yok.Ki arkadaş pedalı halıya yapıştırma adeti olan bir arkadaşım.Ama şans işidir sıkıntı çıkar,çıkmaz.Ciddi gidiyor.Ben 2.3turbo olmasına rağmen öyle bir gidiş beklemezdim.

darkmoon
05-11-2012, 20:36
Bu tür araçlar bence alıcam 5 sene 10 sene binicem denirse alınır sorunlarındanda arındırılırsa biraz gözden para çıkartılıp güzel de binilir uzun yıllarca aracı satmayı düşünmediğiniz için çıkartıcağı arızası sıkıntısıda adama koymaz tutan mevlada koymaz en kötüsü koyarsınız bir köşeye para oldukça halledersiniz.. ama alıcam kısa süre binerim hevesimi alır satarım mantığında bence bu yaşdan sonra o amaçla anılıcak araçlar değiller..

Chatin
05-11-2012, 21:52
bilgiler için çok teşekkürler. özellikle gabxer tecrübeye dayalı nokta bilgiler cidden çok önemli. sonradan gelip konuyu okuyanlar olacaktır illa ki. onlar için de aydınlatıcı bilgiler oldu.