PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : xenon göz kırpma sorunu (çakar gibi)

LeeGo26
06-11-2012, 20:52
merhaba abilerim, arkadaşlarım... :)

93 slx imde far sis xenon var, farlarım h4 ve sıkıntım yok onlarla ama sislerimdeki xenonlar ilk açtığımda sürekli göz kırpıyor, araba çalışır durumda da yapıyor ancak gaz verdiğimde stabil yanıyor belli bi süre sonra sorun olmuyo yanıyolar sıkıntısız, bir de camı açarken yada sinyal verince falan yine yapıyor bu olayı, az önce dediğim gibi biraz bekleyince düzeliyor ama bazen sağ sis bi cızırtı yapıyo patlayacak gibi ve sönüyo tekrar kapatıp açınca sıkıntı yok... aküm 72 amper 4 ay oldum alalı... ben sorunun şaseden olduğunu düşünüyorum ama ikisi de çakar gibi olunca emin olamadım sizce neden olabilir ? yeni ampul almayı düşünüyorum sorunum çözülmezse balasttan olsa sürekli yapardır yanılmıyorsam, deneyimli olan birisi yardım edebilirse çok memnun olacağım :) şimdiden teşekkür ederim iyi günler :o

AtmoSpheriC
08-11-2012, 21:16
şarj dinamosunda fln sıkıntı olabilir mi

BurakYozgat.
09-11-2012, 08:23
aynı sorun şahinim varken benimde başımda mevcuttu. kablolarda temassızlık olma ihtimali çok yüksek.

LeKLeK
09-11-2012, 09:28
ya şase zayıf ondan yada amper dusuk gelıo kablolarda ısınma varmı ona bak ısınan var mı ona bak varsa kalınıyla degıstır. cozulur

vtec powe®
09-11-2012, 09:38
önceki aracımda benzer sıkıntı vardı.
sorun beyindi.bilgin olsun.

Quantum
09-11-2012, 09:54
sislerdeki xenonları çıkarırsan hem küfür yemekten kurtulursun hem de sorununu çözmüş olursun.. bir taşla iki kuş..

M U R A T
09-11-2012, 10:02
sislerdeki xenonları çıkarırsan hem küfür yemekten kurtulursun hem de sorununu çözmüş olursun.. bir taşla iki kuş..

aynı şeyi ben farlar içinde söylemek istiyorum merceksiz ve optik açıdan zaten başarısız farlara xenon monte etmek diğer sürücüler için iyi bir durum değil

Rec.O
09-11-2012, 10:30
Xenon beyini arızalı değiştir düzelecektir aynısı başımıza geldi.

KeremDOGAN
09-11-2012, 10:31
merhaba abilerim, arkadaşlarım... :)

93 slx imde far sis xenon var, farlarım h4 ve sıkıntım yok onlarla ama sislerimdeki xenonlar ilk açtığımda sürekli göz kırpıyor, araba çalışır durumda da yapıyor ancak gaz verdiğimde stabil yanıyor belli bi süre sonra sorun olmuyo yanıyolar sıkıntısız, bir de camı açarken yada sinyal verince falan yine yapıyor bu olayı, az önce dediğim gibi biraz bekleyince düzeliyor ama bazen sağ sis bi cızırtı yapıyo patlayacak gibi ve sönüyo tekrar kapatıp açınca sıkıntı yok... aküm 72 amper 4 ay oldum alalı... ben sorunun şaseden olduğunu düşünüyorum ama ikisi de çakar gibi olunca emin olamadım sizce neden olabilir ? yeni ampul almayı düşünüyorum sorunum çözülmezse balasttan olsa sürekli yapardır yanılmıyorsam, deneyimli olan birisi yardım edebilirse çok memnun olacağım :) şimdiden teşekkür ederim iyi günler :o

Küçük Sanayi'de Şanlı Oto elektrik bir uğra işini çözer. :icon_tup:

batucan
09-11-2012, 10:33
Sıkıntı balasttan diyorum ama bence değiştirmek yerine sisleri orjinale çevirin...

drago
09-11-2012, 10:38
bu aralar bende de patlak verdi xenon arızası, çakar şeklinde değil, farları açıyorum yanmıyor, aç kapa aç kapa yapıyorum, bi zaman sonra yanmaya karar veriyor, yanarsa da park gibi çok sönük yanıyor, sonradan açılıyor normal haline geliyor, ampulden mi balasttan mı ona göre sökeceğim, yedek ampul gani var ama yedek balastlardan çok emin değilim, balast mıdır ampulmudur sizce?

Sezgin
09-11-2012, 15:51
Balans kaynaklı veya temassızlık kaynaklı olur normalde ama senınkı gaz verıldıgınde normale donuyorsa ya dinamosuyla yada beyinle alakalı bır durumdur. Ancak o kadar eskı bı araçta sorunun beyın olacagını sanmıyorum.

He birde ne kadar kulak asarsınız bılmıyorum ama en azından sislerdeki xenonlarını sökün ve güvenli yolculuk sağlayın karşınızdakinede. İyi çalışmalar..

melihyilmaz
09-11-2012, 20:40
aynı sorun bende de var role takıp röleyi elektriğinide aküden direk alıyosun bir kere daha kırpmadı veya sönmedi tabi çıkartıp sökmek daha mantıklı

darkmoon
09-11-2012, 20:55
balans değil balast arkadaşım bir ara çinden xenon ithalatı yapıyordu o bile sitesinde balans yazmışdı. :) ayıpdır dedim sen birde toptancı satıcısın balans yazmışsın elin çinlisi bile balast yazmış kutunun üstüne :)

LeeGo26
10-11-2012, 07:43
Şu anda istanbul yolundayım nasipse autoshow a gidiyoruz, akşam eve döndüğümde cevap yazacağım ayrıntılı olarak.hepinize çok teşekkür ediyorum...

Sert@ç
10-11-2012, 08:44
Aynı şekilde benimde öyle bi problemim var 8000k xenon var araç ilerlerken sellektör yapınca o anlık h7ler sönüyo h1 sellektörler yanıyo ama dururken yapınca bi problem yok sizce sebebi nedir ?
Özellikle sağ far bazen tamamen sönüyo öncesinde pırıldıyo
Araba leon

melihyilmaz
10-11-2012, 13:50
Aynı şekilde benimde öyle bi problemim var 8000k xenon var araç ilerlerken sellektör yapınca o anlık h7ler sönüyo h1 sellektörler yanıyo ama dururken yapınca bi problem yok sizce sebebi nedir ?
Özellikle sağ far bazen tamamen sönüyo öncesinde pırıldıyo
Araba leon

bende de aynen böyle oluyodu fara gelen elektriği röle ye baglıyosun far açılınca röle çalısıyo üstünden gecen elektriğide aküden alıyosun . yanlız bu dediklerim lamba arızası vermeyen araçlar için gecerli lam arızası veriyosan bu sekişde uygulama yaparsan arıza verir

Sert@ç
10-11-2012, 16:20
Valla şuan arıza yakmıyor ancak pırıldayıp sonunda söndüğü için arıza yakıyo farı açıp kapatınca düzeliyo
Bide mercekli farlar takılcak pazartesi yani bi-xenon olcak ancak bu problemi kesin halletmem lazım...

HkN
10-11-2012, 21:21
Farlar | Facebook (http://www.facebook.com/photo.php?v=479664832990&set=vb.623887990&type=3&theater)

Arkadaşınki bu haldeydi :) Bildiğiniz çakar sistemi gibi..

Aküde sorunvardı gitti

Sert@ç
10-11-2012, 23:04
Bende ses sistemi filanda yok...

aqustic
10-11-2012, 23:48
balans değil balast arkadaşım bir ara çinden xenon ithalatı yapıyordu o bile sitesinde balans yazmışdı. :) ayıpdır dedim sen birde toptancı satıcısın balans yazmışsın elin çinlisi bile balast yazmış kutunun üstüne :)

oto elektrikcilerin de cogu balans diyor:)

LeeGo26
11-11-2012, 00:56
şarj dinamosunda fln sıkıntı olabilir mi

arabayı aldığım kişi şarj dinamosunun bakımını yaptırdığını söylemişti, çözemezsem baktıracağım, teşekkür ederim :)

aynı sorun şahinim varken benimde başımda mevcuttu. kablolarda temassızlık olma ihtimali çok yüksek.

kablolarda temazsızlık olsa hiç yanmaz yada arada bir yanar diye tahmin ediyorum, biraz bekleyince düzeldiğinden bu ihtimali pek düşünmedim ama bakacağım, tecrübe başka olur :) teşekkürler...

ya şase zayıf ondan yada amper dusuk gelıo kablolarda ısınma varmı ona bak ısınan var mı ona bak varsa kalınıyla degıstır. cozulur

kablolarda ısınma yok gördüğüm kadarıyla, şase nin zayıf olduğu düşüncesinde hemfikiriz... teşekkür ederim...

önceki aracımda benzer sıkıntı vardı.
sorun beyindi.bilgin olsun.

Xenon beyini arızalı değiştir düzelecektir aynısı başımıza geldi.

Sıkıntı balasttan diyorum ama bence değiştirmek yerine sisleri orjinale çevirin...

çözemezsem zaten ampul yada balast değişikliği yapacak gibiyim :) yardımlarınız için sağolun...

aynı şeyi ben farlar içinde söylemek istiyorum merceksiz ve optik açıdan zaten başarısız farlara xenon monte etmek diğer sürücüler için iyi bir durum değil

mesajın sonunda bu konuyla ilgili yazı ekleyeceğim, yorumlarınız için teşekkür ederim...

Küçük Sanayi'de Şanlı Oto elektrik bir uğra işini çözer. :icon_tup:

teşekkür ederim kerem abi, biliyorum orayı, kendim uğraşmak istediğim için biraz da araştırıyorum, bi ilerleme kaydedemezsem mecburen bi bilene gideceğiz artık :D

bu aralar bende de patlak verdi xenon arızası, çakar şeklinde değil, farları açıyorum yanmıyor, aç kapa aç kapa yapıyorum, bi zaman sonra yanmaya karar veriyor, yanarsa da park gibi çok sönük yanıyor, sonradan açılıyor normal haline geliyor, ampulden mi balasttan mı ona göre sökeceğim, yedek ampul gani var ama yedek balastlardan çok emin değilim, balast mıdır ampulmudur sizce?

xenonlar ısınma prensibiyle çalıştığı için başta kısık olup sonra açılması zaten normal ama bu süre çok uzunsa veya dediğiniz gibi bazen açmıyorsa da benim tahminim balast. dediğim gibi fazla bir bilgim yok cevap veren olacaktır illaki :)

Balans kaynaklı veya temassızlık kaynaklı olur normalde ama senınkı gaz verıldıgınde normale donuyorsa ya dinamosuyla yada beyinle alakalı bır durumdur. Ancak o kadar eskı bı araçta sorunun beyın olacagını sanmıyorum. teşekkürler..

He birde ne kadar kulak asarsınız bılmıyorum ama en azından sislerdeki xenonlarını sökün ve güvenli yolculuk sağlayın karşınızdakinede. İyi çalışmalar..

yazdıklarınıza aynen katılıyorum + benim gözlemim şu; akü yetmiyo gaz verince akünün voltajı arttığından çakar olmuyo ama 4lü leri vs. yaktığımdada bu durum geçerli akü yada şase ihtimali yüksek gibi...

estağfurullah mesajın sonuna ekleyeceğim güvenli yolculukla ilgili... sağolun yorumunuz için..

aynı sorun bende de var role takıp röleyi elektriğinide aküden direk alıyosun bir kere daha kırpmadı veya sönmedi tabi çıkartıp sökmek daha mantıklı

güzel fikir aslında denemeye değer, teşekkür ederim :)

---
sislerimdeki xenonları sökmemi tavsiye eden kişilere açıklama yapma ihtiyacı duyuyorum:

aracı aldığımda far ve sis xenon vardı zaten ama ayarları çok yüksekti ve gerçekten rahatsız ediyodu, ben başta bi lastikçiye far ayarı yaptırdım ama içim sinmedi diğer araçlarla yan yana çekip ayarlarını kendim yaptım, hatta farları açıp başka arabaya bindim karşısından geldim ve hiçbir şekilde göz almıyor farlarım, kendime yapılmasını istemediğim bişeyi ben de başkasına yapmam asla bu nedenle bu konuya inanın önem veriyorum, trafiktede aynı şekilde hiçbir sellektör yapan vs. olmadı şimdiye kadar... sislerime gelince zaten 7/24 sisi açık gezen birisi değilim gerekli olduğunda yada fotoğraf çekeceğim, arabayı göstereceğim yerlerde açarım sislerimi de aynı şekilde en uygun şekilde ayarladım. bugün istanbul auto show dan gelirken çok şiddetli yağmur vardı far ve sislerim açıktı olumsuz bir sellektör vs. almadım. tek sıkıntım o yağmurda sarı sis kadar aydınlatmaması ama arabamın aydınlatmasına beyazı daha çok yakıştırıyorum, kimsenin hakkına girmedikçe de beyaz xenon takabileceğimi düşünüyorum, teşekkür ediyorum yorumlarınız için sağolun :)

LeeGo26
11-11-2012, 01:03
bende de aynen böyle oluyodu fara gelen elektriği röle ye baglıyosun far açılınca röle çalısıyo üstünden gecen elektriğide aküden alıyosun . yanlız bu dediklerim lamba arızası vermeyen araçlar için gecerli lam arızası veriyosan bu sekişde uygulama yaparsan arıza verir

bir arkadaş daha önermişti, bunu değerlendireceğim teşekkür ederim :)

Valla şuan arıza yakmıyor ancak pırıldayıp sonunda söndüğü için arıza yakıyo farı açıp kapatınca düzeliyo
Bide mercekli farlar takılcak pazartesi yani bi-xenon olcak ancak bu problemi kesin halletmem lazım...

yukarıda birçok tavsiye verildi umarım sorununuzu çözersiniz, ben de inşallah :)

Bende ses sistemi filanda yok...

bende var, videodaki aynı olay bennim içinde geçerli...

görmek isteyen olursa ben de video ekleyebilirim :)

16EC813
11-11-2012, 01:05
ne güzel işte bugatti veyron da var aynısı çakarlı xenon :D

LeeGo26
11-11-2012, 01:08
ne güzel işte bugatti veyron da var aynısı çakarlı xenon :D

bazen güzel görünüyor evet de :D istem dığı olduğundan öndeki aracın yanlış anlama ihtimali var :) bide bazen sönüyor biri tek sis de çok kötü duruyor :D