PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yazlık/Kışlık lastikler?

kkursat01
11-11-2012, 22:31
Sevgili tech turkey ailesi nezamandır bu konu kafama takılıyor sizinle paylaşıp bilginizi almak istedim ancak en başta uyarmak istiyorum bu konu hakkında gerçekten bilgi sahibi olan arkadaşlarımızın bu konuya yanıt vermesi ve bence şöyle bence böyle deyecek arkadaşların yorum yapmamasını rica ediyorum yanlıs bilgi verilmesin..

Aracımda kışlık yani kar lastikleri mevcut ancak adana'da yaşıyorum tam bir tezatlık söz konusu.. Sorunum ise kar lastiklerinin ara hızlanmalar- yakıt tüketimi - ve aracın son hızını ne derece etkileyebileceği yani bunun en önemlisi aslında yakıtı fazla harcarmı lastiklerin kışlık yada 4 mevsimlik olması çok bir etki yaratırmı ?

Blackbird
11-11-2012, 22:44
Kışlık lastik sadece karda kullanılması için değildir 7 derece altı sıcaklıklarda ve yağmurlu havalarda performansı daha iyidir.

Ara hızlanmayı sürtünme katsayısı olumsuz etkiler ama ne kadar hissedilir tartışılır, yakıt konusunda arttığını lastik üreticileride belirtiyor zaten.

Lastik ölçüsü değişmediği sürece son hıza etki etmez.

kkursat01
12-11-2012, 16:21
bilgiler için teşekkür ederim. peki nekadar etkiler yani normale göre çok bi değişim söz konusumudur ?

Osman Bahadır
14-11-2012, 13:14
Kışlık lastik ile kar lastiği aynı şey değildir. Biri yağış olsun veya olmasın, kış boyunca 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda yumuşak kalarak ıslak ve kuru yol tutuşunu sürdürmeyi hedeflerken diğeri karlı ve buzlu yüzeyde en iyi tutunmayı hedefler.

Lastiklerin yuvarlanma dirençleri farklıdır. Yuvarlanma direnci büyükten küçüğe şu şekildedir;

Kar>Kışlık>Yağmur/dört mevsim>Yazlık

Ne kadar etkisi olduğunu net olarak kimse söyleyemez. Çünkü ne tüm kışlıklar aynı, ne de tüm yazlıklar... Yazlık lastikler bile kendi aralarında tüketime etkileriyle birbirlerinden ayrılıyorlar.

Yeni lastiklerin üzerlerinde tüketime etkisi de Euro normları çerçevesinde ıslak tutuş ve gürültü seviyesi ile birlikte gösterilmek zorunda. Lastik alırken oradan bakıp kıyaslayabilirsiniz.

d3n1s
14-11-2012, 13:26
atlanılan şöyle bir nokta da mevcut, kışlık ve kar lastiklerinin taban desenlerindeki baklaları daha büyük, baklaların araları daha açıktır, 4 mevsim ve yazlıklarla kıyaslandığında, dolayısıyla 80 km/h'den itibaren yol tutuşa negatif etkisi olacaktır. Bu yüzden bu lastiklerle bu hızın üstüne çıkılmaması önerilir. Ancak, baklaların içindeki vakum etkisi yaratan kılcal zigzaglı kanalları sayesinde düşük hızlarda daha iyi bir yol tutuş sağlar, bu da şehir içi kullanımda yakıt tüketimini arttırır.

samimi_1983
17-11-2012, 20:03
Dostum sıcak havada kullanıyorsun anladığım kadarıyla eğer sıcak havada kışlık lastik kullanıyorsan biraz sakıncalı. Çünkü kışlık lastik soğuğa duyarlı yazlık lastik sıcağa duyarlı