PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 190E 2.3 16v K-jet'i Efi cevirme..

ChtArdARSL
12-11-2012, 13:41
Merhaba,

Pek kullnamdıgımız ilersi için guzl planlarımızın oldugun cosworth 190E var ve artık upgrade baslayalım dedık..
Yakıt sıstemı eskı k-jet oldugu ıcın zaman zaman problemle devır tutmama gıbı sorunlarla karsı karsıya kalıyoruz hem bu duzensızlıklerı yok etmek ıcın hemde yaktı ekonomısı ve guc ıcın elektronik atesleme(Efi) ye gecmeyı dusunuyorum..
Aklımda bazı cevapsız sorularım mevcut,bunlardan bazıları ıcın sızın bılgınıze ıhtıyacım var..

Aracın orjınallıgını bozmadan efi ye gecebılırmıyım? Kac cc enjektor,sensorler vs

Hangı beynı tercıh etmelıyım? Megasquirt 3,Aem,Haltech ve Vems bunları arasındakı farklar nedir ve neden xx tercih etmeliyim?

Sonucta farklı bırsey yapacagım Tr yapılmıs araclar mevcut ilersi için sorunlu bir sistemidir?

civelek
12-11-2012, 13:57
Bu konudada ms tartismasi cikmaz ins. :D

hkspower
12-11-2012, 15:01
bütçenize göre değişir ecu tercihi.... daha önceden mengü abi(boosted_pug) yapmıştı detaylı bilgiyi ondan alabilirsiniz...

ChtArdARSL
12-11-2012, 15:40
bütçenize göre değişir ecu tercihi.... daha önceden mengü abi(boosted_pug) yapmıştı detaylı bilgiyi ondan alabilirsiniz...

Pm den fıkrını almıstım gorunce yazar mutlaka bana fıyattan once ecu nunun nedenlerı lazım..

civelek
12-11-2012, 15:43
http://www.techturkey.com/forum/isletim-sistemleri/115645-megasquirt-yardim.html

bu konuyu okumadıysan eger bak baya işine yarar.

ChtArdARSL
12-11-2012, 16:08
http://www.techturkey.com/forum/isletim-sistemleri/115645-megasquirt-yardim.html

bu konuyu okumadıysan eger bak baya işine yarar.

Ordaki dıyorı cogu yazı paran warsa ıyısını al fark etmez dıyorlar.. kullanıcın hıseetıgı bırsey yok dıyorlar duzgun yapıldıgı sekılde..

Bende fıyat almaya basladım bır kac yerden yonlendırmeye ve butceye gore karar verıcem..

hkspower
12-11-2012, 19:02
bence vems kullanabilirsin.... sıkıntı yaşamazsın.

Schumi
12-11-2012, 19:25
Valla doğru adres Murat olucak senin için. Bütçe ile alakalı olarakta az paraya çok çokomel veren MS3.

mmustu
12-11-2012, 19:28
beyin işi en kolay iş asıl olay diğer mekanik kısım 190 larda durum sıkıntılı valla o garip ördekten nasıl kurtulacan bilmiyorum :D orjinal bi şekilde demişsin ama çoğu şey custom yapılması lazım

emme manifoldu-yakıt kütüğü vs vs vs ateşleme ve beyin en kolayı bence

Osman Bahadır
12-11-2012, 20:04
Hayalimdir temiz bir cosworth alıp enjeksiyona çevirmek... Sadece doğru zamanda doğru cosworth'le karşılaşamadım...

K-jet'ten kurtulman güzel olur. K-jet enjektör yuvalarını da kullanabilirsin belki uygun enjektör seçersen. Böylece mekanik masrafın olmadan çevirmiş olursun.

MS ve diğerlerinden hangisini seçeceğin biraz bütçene, biraz sana ve becerine kalmış. Artık alternatifler epey fazla. Çok daha basit ve kullanışlı arayüzlere sahip, hazır ecu'ler var. Hem de öyle MS'in iki-üç katı fiyatına da değil.

Şimdiden kolay gelsin. Yaparsan muhakkak fotoğrafla, paylaş. Zevkle takip ederim.

Oz`
12-11-2012, 20:10
ben 2.5 Arabaya yaptım 1 tane tayfun die bir arkadaşmın Aem ems var Gt30R felan var hiç sıkıntısız kullanıyordu halaada kullanıyor

Oz`
12-11-2012, 20:45
http://d1211.hizliresim.com/13/d/fvwds.gif

http://d1211.hizliresim.com/13/d/fvwk7.gif

tuner faruk
12-11-2012, 21:23
En büyük hayalimdir Arda sende biliyosun kanka zamanında çok muhabbetini yaptık :)

Mengü abiyle irtibata geçmişsin zaten MS için zamanında bende sormuştum ilerde İnşallah bende gerçekleştiricem elbet birgün :)

Diğer seçenekleride değerlendir bence :)

http://i.imgur.com/SuJpZ.jpg?1

Şöyle bi görüntü hiç fena olmaz :)

murat çelik
12-11-2012, 21:25
cahit bu alet senınmi

RottingChrist
12-11-2012, 22:03
beyin işi en kolay iş asıl olay diğer mekanik kısım 190 larda durum sıkıntılı valla o garip ördekten nasıl kurtulacan bilmiyorum :D orjinal bi şekilde demişsin ama çoğu şey custom yapılması lazım

emme manifoldu-yakıt kütüğü vs vs vs ateşleme ve beyin en kolayı bence

Efi gecince ztn alayini kurutca ordek moderk :)
Benim arabamin ordekte sikinti yok bilgisayrla yaptim ztn ayarini

Hayalimdir temiz bir cosworth alıp enjeksiyona çevirmek... Sadece doğru zamanda doğru cosworth'le karşılaşamadım...

K-jet'ten kurtulman güzel olur. K-jet enjektör yuvalarını da kullanabilirsin belki uygun enjektör seçersen. Böylece mekanik masrafın olmadan çevirmiş olursun.

MS ve diğerlerinden hangisini seçeceğin biraz bütçene, biraz sana ve becerine kalmış. Artık alternatifler epey fazla. Çok daha basit ve kullanışlı arayüzlere sahip, hazır ecu'ler var. Hem de öyle MS'in iki-üç katı fiyatına da değil.

Şimdiden kolay gelsin. Yaparsan muhakkak fotoğrafla, paylaş. Zevkle takip ederim.

Paylasicam ztb murat abi ile konuscam ayari ve dynoyu ve gerekli resimleri olucak

ben 2.5 Arabaya yaptım 1 tane tayfun die bir arkadaşmın Aem ems var Gt30R felan var hiç sıkıntısız kullanıyordu halaada kullanıyor

Abi sanirim peakteki arabayi diyorsun azda olsa bilgim war ztn ayar icin senin kapini calicam ilersi icin turbo dusunuyorum suanlik ms ve egzantrik isimi gorecktir.sahibiyle ufakta olsa gorustum evo8 tesisati warmis o arabada beyin olrak ne oneriyorsun.:confused:

En büyük hayalimdir Arda sende biliyosun kanka zamanında çok muhabbetini yaptık :)

Mengü abiyle irtibata geçmişsin zaten MS için zamanında bende sormuştum ilerde İnşallah bende gerçekleştiricem elbet birgün :)

Diğer seçenekleride değerlendir bence :)

http://i.imgur.com/SuJpZ.jpg?1

Şöyle bi görüntü hiç fena olmaz :)

Benim arbayi biliyorsun kismetse belki daha gzli olucak mengu abi ile daha once fikir ve bilgi alissverisim oldu ama malsefki ankarada..

cahit bu alet senınmi

Bnim abi yaklsik 1 senedir bende ibizan prasini yatircak artoik :D

RottingChrist
12-11-2012, 22:04
http://imageshack.us/a/img502/985/img2012111000113.jpg
http://imageshack.us/a/img96/6862/img2012111000112.jpg
http://imageshack.us/a/img706/5341/img2012111000114.jpg

Kan emici garajtaki yerinde bekliyor 9 aydir.. paslancak artik :)

Bu arada baliktayiz Timur abiniden yazdim Cahit ben

Murat
12-11-2012, 23:01
marş ne oldu?

RottingChrist
12-11-2012, 23:17
marş ne oldu?

Patates abi sarjda yok yrn takfiye yapicam gtrcem sinyali dgstim turuncu yptim ampullrden sase aldi muhtemel

Cahit

ChtArdARSL
13-11-2012, 11:00
Hangı beynı neden almalıyım? aem-vems-haltech-ms3

gurcell
13-11-2012, 11:05
Biz Ankara'da yaptık, 2.3 16v makineyi Haltech ile çevirdik EFI'ye , yazılımını da Ozgun yaptı.

Emme manifoldu yapacaksınız, 4 tane enjektör takacaksınız, Manifoldun ağzına Throttle body takacaksınız , benzin pompası zaten var , bir de map sensörü bağlayacaksınız. Ateşleme için de isterseniz 4 tane Audi Bobini alın yada 4 tane LS-1 bobini. Bitti gitti.

Çok boş vaktiniz ve sabrınız var ise tabii ki MS ile uğraşın. Fakat benim aklım rahat olsun isterseniz , AEM EMS4 yada Haltech Sprint 500 alın bitsin gitsin. 1000 dolar civarına TR teslim alırsınız. İçinden harness de çıkıyor , MS için harness ile de uğraşacaksınız , içinde de bir sürü devre değişecek.

ChtArdARSL
13-11-2012, 12:47
Biz Ankara'da yaptık, 2.3 16v makineyi Haltech ile çevirdik EFI'ye , yazılımını da Ozgun yaptı.

Emme manifoldu yapacaksınız, 4 tane enjektör takacaksınız, Manifoldun ağzına Throttle body takacaksınız , benzin pompası zaten var , bir de map sensörü bağlayacaksınız. Ateşleme için de isterseniz 4 tane Audi Bobini alın yada 4 tane LS-1 bobini. Bitti gitti.

Çok boş vaktiniz ve sabrınız var ise tabii ki MS ile uğraşın. Fakat benim aklım rahat olsun isterseniz , AEM EMS4 yada Haltech Sprint 500 alın bitsin gitsin. 1000 dolar civarına TR teslim alırsınız. İçinden harness de çıkıyor , MS için harness ile de uğraşacaksınız , içinde de bir sürü devre değişecek.

ms3 sıtesınde 400$ cıvarı kargosu takılsa gumrugu war 800 lere gelıcek ms3 ıcın cogu sorun kalktı dıyorlar ama bende sorunsuz bırsey olmasını ıstıyorum ztn araca ayda max 1 kere gece bınıyorum aksı hep garajda aldıgımda sorunsz olması en buyuk tercıhım..

peki gursel abı yaptıgınız aracta stok motorada ne guc aldınız enjektor kac cc kullndırnız?

gurcell
13-11-2012, 13:38
Biz motoru turboya çevirdik , gt25 turbo takılı idi. Enjektörler de 550cc STi enjektörü idi.

Sen standart bineceksen , 250-330 cc arası bir enjektör işini görür.

timucintt
13-11-2012, 13:39
geçmiş olsun cahitcim şimdiden... :D

ChtArdARSL
13-11-2012, 13:41
Biz motoru turboya çevirdik , gt25 turbo takılı idi. Enjektörler de 550cc STi enjektörü idi.

Sen standart bineceksen , 250-330 cc arası bir enjektör işini görür.

bende o cc lerde dusunuyorum ama bırdaha enjektore para vermemek ıcın bıraz daha yuksek alacagım,
2.3 16v yapgınız arac bır ara satılık olam grı dı sanırım? bırde malıyet ne oldu bende ılersı ıcın dusyorum pıston kol standartmıydı?

gurcell
13-11-2012, 13:49
Sarı renkli idi , satılık hiç olmadı. Motoru sandık almışlardı , sonradan wiseco piston eklendi sadece.

ChtArdARSL
13-11-2012, 14:49
Sarı renkli idi , satılık hiç olmadı. Motoru sandık almışlardı , sonradan wiseco piston eklendi sadece.

Bırtane daha wardı ankarada satıldı onuda ozgun abı yapmıstı ayarını suan sahıbı smart r1 yapıyor gt28 wardı ondada

gurcell
13-11-2012, 15:53
06RUF plakalı olansa onu biz yaptık zaten.

ChtArdARSL
13-11-2012, 16:02
06RUF plakalı olansa onu biz yaptık zaten.

Muhtemel odur ıbıza zamanında satılmadı satılsaydı onu alıcaktım ucuz fıyata gıttı :(

Oz`
14-11-2012, 00:35
ms yerin Ems 4 tercih et deirm ki fiyatı bile gayet iddali

ChtArdARSL
14-11-2012, 11:06
ms yerin Ems 4 tercih et deirm ki fiyatı bile gayet iddali

Dun gursel abı sagolsun telefonda yardımcı oldu bende ems4 dusunuyorum.. Arabanın herseyını faal olmasını ıstedıgım ıcın Aem bıraz sıkıntı o duurmda yasıycaz galıba :(

Oz`
14-11-2012, 13:08
nesinin faal olmasını istiyorsun ki ? nesinin olmasını istemiyorsun :)