PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yagmurlu Havada Gunes Gozlugu?

rekord2000
14-11-2012, 10:06
Iyi gunler arkadalar, demin facebookta bi yazi okudum ve aklima takildi. "Yagmurlu havalarda gunes gozlugu takaraniz yolda gorusunuz cok daha iyi olur, hatta karsidan gelen aracin cama sactigi su bile gorusunuzu engellemez" diyede biraz abartmislar sanirim! Dun sabah Karasudan Adapazari yonune giderken baya bi sisle karsilastim yolda ve Karasuda gunes yuzunden gozumde unuttugum gunes gozluklerim gercekten siste baya bi ise yaradi:) merakim su yagmurda gozluk ise yarar mi? Hatta abartip "yagmurlu gece surulserinde bile gunes gozlugu takabilirsiniz" demisler, sehir efsanesi mi yoksa gercek mi? Ilk yagmurda denicem fakat belki bilen vardir diye sordum.

M U R A T
14-11-2012, 10:10
güneş gözlüğünü uv ışınlarının daha fazla olması nedeniyle asıl kışın takılması gerektiğini bende duymuştum yağmurda da denenebilir

HaKo
14-11-2012, 10:12
siste yağmurda görüşü iyileştiren güneş gözlükleri var ama camın rengi cinsi önemli sanırım. her renk cam aynı işi görmüyor.

rekord2000
14-11-2012, 10:13
Valla ben cok meraklandim bu hususta yagmur yagsa az biseyde denesem diye can atiyorum resmen:) ama bana biraz sehir efsanesi gibi geldi, basta mantikli giden yazi "GECE YAGMUR YAGARKEN GUNES GOZLUGU TAKABILIRSINIZ" dedigi an icime bu kurt dusuverdi:) gece karanliginda gunes gozlugu, hic mantikli gelmedi o an yalan yok:)

ghibli06
14-11-2012, 10:14
gözlerimin ışık hassasiyeti var, liseden beri yaz kış güneş gözlüğü takarım mecburen... eskiden millet dalga geçerdi benimle ama yağmur ve sisteki olumlu etkisini yıllardır bilirim...

rekord2000
14-11-2012, 10:17
siste yağmurda görüşü iyileştiren güneş gözlükleri var ama camın rengi cinsi önemli sanırım. her renk cam aynı işi görmüyor.

Zamaninda babamda o302 otobus vardi ve yurt disindan sari camli ray ban getirmisti, cocuktum hatirlarim, karda, yagmurda, siste, gece suruslerinde kesinlikle o gozlukleri takardi ve sanki gunduz gibi rahat surerdi, hatta burnumuzun ucunu goremedigimiz sisli havalarda 80 90 gitmesini unutamam! Fakat gunes gozlugu dio abi gece takmak cilginlik sanki:D artiz gibi gece gece haha:)

GokhanRS
14-11-2012, 10:18
peki bu olay rayban sponsorluğunda mı? :D

M.A.D
14-11-2012, 10:20
bence onu yazan kaportacı halil usta

kelalper
14-11-2012, 10:20
Sis bende araba kullanırken mide bulantısı yapıyor o nedenle kullanıyorum. Dağda da kar gözlüğü olduğu zaman sisin içerisinde ne yöne gittiğini anlıosun yoksa yalan otur sisin dağılmasını bekle.

Agah
14-11-2012, 10:23
gözlük orjinal olmalı . numaralı gözlüğe cam filmi cekmeyin sakın :D :D

rekord2000
14-11-2012, 10:31
Kaportacilari kalkindirma dernegi gece gunes gozluklu surusu destekleme amacli yapmis olmasin:D

onursumer
14-11-2012, 10:36
zaten buna ozel camlar var hatta sarı ağırlıklı oluyor camları yanılmıyorsam

arfy
14-11-2012, 10:42
normal güneş gözlüğüyle polarize camlı olanları denemiştim bir gözlükcü arkadasımda ... polarize şöförlere cok daha uygundu ... sis ve yağmurda işe yarayan omudur bilemem tabi

powERS
14-11-2012, 10:58
gunes gozlugu demek bıraz yanıltıcı olur. bu durumlar ıcın ozel gozlukler var ozellıkle son donemlerde cıktı pıyasaya.. sarı renklı camlar genellıkle.

ama gunes gozlugu kullanımı kısın olurmu. vallaha olur hatta coook coook rahatlatır adamı.

ozellıkle yagmurlu acık havalarda parlaklık cok had safhada oluyor. gozlerı kısmaktan yolu goremez oluyorsunuz. ozellıkle renklı gozluysenız dahada sakat.

ben cok zorlanıyorum bu konuda mesela. hava bulutlu ama gunes cok etkılı oldugundan bazen yol cok parlak oluyor o zamanlar bu gozlukler (gunes gozlugu dahıl) cok ıse yarıyor..

Gunes G.
14-11-2012, 11:03
Polarize cam, yagmur ve sis gibi daha fazla isik kiriciliga sahip bir ortamda olusan isik kirilmalarinin yatay olanlari gormenizi engeller. Bu sayede isigin yansidigi nesneleri, beyniniz daha rahat anlar.

emre yeşil
14-11-2012, 11:30
güneş gözlüğü öndeki ve karşı şertten gelen araçların ışıklarının aracınızın ön camında oluşturduğu ışık topluluğunu yok eder bundan dolayıda faydalı

Tunacan
14-11-2012, 11:44
Polarize cam karlı havalarda çok etkili oluyor fakat yağmurlu havada denemedim hiç...

haldun31
14-11-2012, 11:49
hocam biz buna şöyle diyelim daha iyi anlaşılır.fotoğraf çeken arkadaşlar bilirler polarize filtreler güneş ışıgının dalga boylarını sıkıştırır ve aynı zamandada sudaki yansımaları sıfıra yakın düşürür.bundan dolayı gece polarize gözlük(tabiki iyi bir camlı) kullanılabilir.yani sanılanın aksine bu çok doğru bir yöntemdir.ama bunu sizi gören ahali nasıl yorumlar ona birşey diyemem:)))

frkblt
14-11-2012, 11:58
antıfar camlı gozlukler war gece arac kullanımı ıcın. karsıdan gelen aracların far ısıklarını kırması ıcın..

polarıze gozlukler parlama we yansıtmayı mınımum a ındırdıgı ıcın karda cok faydalı..

rekord2000
14-11-2012, 12:02
Iyide suda var ama gece suruste gunes gozlugu gostergeler ve hatta yoldaki yayalar bisikletliler, reflekteorsuz traktorler vs. Vs. Gibileri gormemizi imkansiz hale getirmez mi? Sari camlilari demiyorumda daha ziyade gunes gozlugu gece sacma geldi bana biraz yahu:)

-ER-
14-11-2012, 12:05
Güneş gözlüğünden ziyade sürüş gözlüğü diye satılan sarılı gözlükler var bende hep onları merak etmişimdir :)

Gunes G.
14-11-2012, 12:33
Gunes gozlugu degil polarize gozluk olacak. Standart bir gunes gozlugu tum isigi ayni oranda karartir, polarize olan belirli acidaki kirilmalari gormenizi engeller.

Detayini merak eden varsa polarizasyon acisi diye aratabilir, brewster's angle diye de bakabilirsiniz ingilizceniz varsa.

Ve maalesef evet, polarize cam asla seffaf olamaz, mutlaka karartmak zorundadir bir miktar bu da isigi az yansitan objelerin iyice zor gozukmesine sebep olacaktir.

Polarize cam icin "Her kosulda daha iyi" diyemeyiz ancak "daha iyi" oldugu bircok ornek durum vardir.

CinAli_06
14-11-2012, 13:33
güneş gözlüğü değilde yol gözlüğü olarak bende var sarı camlı ray-ban vari bir gözlük gece,karda yağmurda çok işe yarıyor öneririm.

SOMEONESPECIAL
14-11-2012, 13:42
METAL ANTİFAR GECE GÖRÜŞ GÖZLÜĞÜ ücretsiz kargo GittiGidiyor'da 66681549 (http://urun.gittigidiyor.com/giyim-aksesuar/metal-antifar-gece-gorus-gozlugu-ucretsiz-kargo-66681549)

Ben gece bundan kullanıyorum bütün arabalar JDM oluyo :icon_tup:

rekord2000
14-11-2012, 13:49
METAL ANTİFAR GECE GÖRÜŞ GÖZLÜĞÜ ücretsiz kargo GittiGidiyor'da 66681549 (http://urun.gittigidiyor.com/giyim-aksesuar/metal-antifar-gece-gorus-gozlugu-ucretsiz-kargo-66681549)

:D hahahaha geceleri jdm world

SOMEONESPECIAL
14-11-2012, 13:59
:D hahahaha geceleri jdm world

Şaka bi yana uzun süreli kullanımlarda çok baş ağrısı yapıyor.
Tabi camın kalitesi, göz ve beden yorgunluğu buna faktör olabilir ama.
İlk taktığınızda bi canlılık geliyor dünyanıza :)

ulasoztas1
14-11-2012, 16:48
gece sürüşü ve sisli havalarda kullanılan sarı camlı gözlükler var haa ben siyah camlı gözlük ile yapıyorum bunu o ayrı :D

Faruk'S
14-11-2012, 16:51
peki bu olay rayban sponsorluğunda mı? :D

bence onu yazan kaportacı halil usta

:hahaha: :hahaha: hiç gülceğim yoktu :D

Sezgin
14-11-2012, 17:26
Tamamen doğru ve işe yarayan bir yöntemdir. Ancak gece yagmurlu hava da gozluk olayını denemedım.

Sadece Gunduz sis ve yagmurda denedım işe yarıyor.

Ancak ve ancak 70-80 lıralık cakma gozluklerle olacak ıs mı onu bılmıyorum. Zaten orjınal bı markanın gozlugunu guneslı havalarda taktıgınızda arka camınıza bakın dıkızden ( arka cam orjınal renklı ıse tabı ) cam uzerınde kucuk kucuk yuvarlaklar olustugunu gorursunuz. Bunu Sebebıde Kırılan UV ışınları :)

mrttncr
14-11-2012, 20:25
Askerde tarafımdan bizzat denenmiştir. Silecek çalışmıyorsa takın gözlüğünüzü, yolu rahat görürsünüz.

esimsir
14-11-2012, 21:01

bundan bi ara bende aldım ama takınca başım ağrıyodu...

alihan_27
14-11-2012, 21:08
Gündüz yağmurda, karda kullanıyorum, yansıyan ışığa karşı epey işe yarıyor. Ama gece çok riskli. Derin çukur, su birikintisi, traktör vs türlü bela oluyor, birde görüşü karartmak, azaltmak gereksiz risk.

Kadyr
14-11-2012, 21:17
gündüz her zaman polarize gözlük iyidir iyiki almışım dedim yani rahatlatıyor insanı

İbrahim Erdem
14-11-2012, 22:36
Göz bozukluğum gereği sürekli numaralı gözlük takıyorum.Yakın zamanda camlarını değiştireceğim. Acaba numaralılar da benzer etkiyi gösterirler mi ki?

Tuncer M.
15-11-2012, 00:08
gündüz her zaman polarize gözlük iyidir iyiki almışım dedim yani rahatlatıyor insanı

Oğlum ben gözlüğü istanbulda unuttum lan. :) Buradan bir daha almak istemedim. Martta gelince alıp getircem. :D