PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Focus 2 2006 model otomatik benzinli şanzuman sorunu yardım ??

ghia
16-11-2012, 19:19
Sa arkadaşlar size birşey danışmak istiyorum bilgisi olan varsa bana söylesin.
2006 model focus otomatik benzinli aracım var araç bazen marş basmıyor akü dediler değiştirdim marş motoru dediler değiştirdim kablo falan filan hepsini değiştirdim geçmedi ve araçta şöle bi sorun var aracı çalıştırıyorsunuz P deyken D ye aldığınızda araba vuruyor sanki manuel bir aracı viteste çalıştırırsınız ya o kadar şiddetli değil ama genede vuruyor aracı N ye alıp sonra geri Dye veya R ye aldığınızda aynı şekilde araba vuruyor vites sensörü dediler onuda değiştirdim gene geçmedi araç ghia tüp var 1 kaçgün benzinde bindim sorun aynı güzel temiz bi araba servis sorunu bulamıyor fikri olan varmı ??? :confused:

Osman Bahadır
16-11-2012, 19:28
Marş sorunu ayrı bir sorun, geçişte vuruntu ayrı...

fII 1.6 duratec motorda klasik marş sorunu kavramalı marş dişlisi sebepli olur. Eğer komple marş motoru değiştirmişseniz marş dişlisini de değiştirmişsiniz demektir. Eğer hala marş basmıyorsa akla vites pozisyon sensörü gelir ki onu da değiştirdik demişsiniz. Bundan sonrasını araç başında tetkik etmek gerekir. Voltaja(aküye ve alternatöre) bakmak gerekir, marş motoruna akım geliyor mu ona bakmak gerekir vs...

Vitese geçişte vuruntu soğukken rölanti yüksekken bir miktar kabul edilebilir. Ama motor sıcak, devir düşükken de yapıyorsa bu vuruntuyu plakalarda aşınma ve/veya selenoid valflerde(valve body) sorun olabilir.

Not: FocusII otomatik denince akla tdci'daki cvt şanzıman gelebilir. Benzinlide klasik tork konvertörlü şanzıman var. Nette araştırırken tdci cvt'nin sorunlarıyla karşılaşırsanız karıştırmayın.

ghia
16-11-2012, 19:33
şöyle söyliyim bu çalışmama sorununu ilk yaptığında ekranda otomatik vites kutusu arızası yazdı sonra akünün kutup başını söküt taktım araç çalıştı servise götrdüm bilgisayara bağladılar akü-marşmotoru-marş elektrik aksamında herşey sıfırlandı. vurma sorunu ise araç soğuk sıcak farketmio sadece kalkışta yapıyor araç seyir halindeyken vites geçişlerinde sarsıntı hiç yok sadece ilk kalkışta aracı Pden D ye veriyorsunuz ya vuruyor mesela durdunuz büfeden sigara alcaksınız aracı N ye verdin indin geri bindin aracı D ye verdiğinde vuruyor giderken bi sıkıntı yok ve servis bunu çözemiyor ya

alihan_27
16-11-2012, 19:45
Marş basmama sorunu, gösterge panelinde soğuk lehim hatasından da kaynaklanabiliyor. Ara ara kafasına estikçe benzinde su var vs. diye abuk subuk hata verip marş basmayabiliyor.

ghia
16-11-2012, 19:52
marş basmama sorununu okadar takmıyorum zatende işte D ye ve R ye verdiğinde vurması kafamı karştırıyor yani biyeri kıracaz diye korkuyorum :)