PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 3 senedir yatan aracı çalıştırmak...

Yiğit G.
19-11-2012, 00:13
2.5 sene falan oldu heralde benim crx in muanesi biteli o zamandan beri yatıyor araç otoparkda... Bu haftasonu temizliyeyim diyorum daha öncede 3-5 ay yattıgı oldu tek marşda çalıstı sorun olmadı bitek yeni yağ koymustum... bu defa baya uzun yattı ama haftasonu temizliyeyim ve çalıştırayım diyorum... Kısaca çalışırmı :D Yeni yağ koymaktan baska motorda neye dikkat etmem lazım çalıstırmadan önce ?

sde30
19-11-2012, 00:20
çok bilgili değilim ama bujileri falan söküp direk çalıştırmadan biraz marş bassanız bi yaglansa parçalar daha sağlıklı olur gibi bilgili kişiler daha iyi fikir verecektir

taytay
19-11-2012, 00:21
fareler yemedimi onu yaw :)

Yiğit G.
19-11-2012, 00:26
fareler yemedimi onu yaw :)

lan mersindeyken bi 5 ay falan yattı araç , sonra motoru bir açtım fare yuva yapmış mk , ne bulduysa getirmiş cips paketleri , kemikler , dallar :D :D Şimdi kaputu açarken korkarak açıcam allah bilir ne yuva yapmıştır :D

Böyle bişey cıkmasında :D

http://2.bp.blogspot.com/-psMx9M6xsJg/T6iLXjGxl4I/AAAAAAAANdU/Cbei3Zr68rM/s1600/Python+in+car+engine+compartment.jpg

RafetAraç
19-11-2012, 01:35
lan mersindeyken bi 5 ay falan yattı araç , sonra motoru bir açtım fare yuva yapmış mk , ne bulduysa getirmiş cips paketleri , kemikler , dallar :D :D Şimdi kaputu açarken korkarak açıcam allah bilir ne yuva yapmıştır :D

http://2.bp.blogspot.com/-psMx9M6xsJg/T6iLXjGxl4I/AAAAAAAANdU/Cbei3Zr68rM/s1600/Python+in+car+engine+compartment.jpg

offf off of bu nedir ya

Yiğit Ş.
19-11-2012, 07:31
benzini de boşaltman mantıklı olur. depodaki şey 2.5 senedir başkalaşmıştır :D

Skyhawk34
19-11-2012, 07:36
evet güzel bir konu oldu merakla bekliyorum bizimkisi 3 haftadır marş bile basmıyor :D :D

zıpzıp
19-11-2012, 07:39

has......ktr oldum resmen zjhuah :D :hahaha:

yanınıza takviye kablosu akü makü alın basık 10 20 dkk çalışsın bişeycik olmaz :)

senna
19-11-2012, 08:00
yağına bi bak olmadı boşalt yağı, tepeden yeni yağ koy yağ basıncı gelene kadar çalıştırmadan marş yap araba çalışsın ısınsın sağına soluna bakarsın sonra bi daha yağ değiştirirsin, yeni benzin koy kesinlikle

rekord2000
19-11-2012, 11:38
benzine dikkat et benzin uzun süre kaldıgında benzinlikten çıkıyor. Böyle pelte gibi iğrenç kokulu bişeye dönüşüyor, ııyyyy aklıma geldi o koku gene peefff.. en önemlisi o bana sorarsan piston kafalarına subaplara falan fena zarar verebilir benzin bir kere görmüşlügüm var yani:)

Yiğit G.
19-11-2012, 11:45
yağına bi bak olmadı boşalt yağı, tepeden yeni yağ koy yağ basıncı gelene kadar çalıştırmadan marş yap araba çalışsın ısınsın sağına soluna bakarsın sonra bi daha yağ değiştirirsin, yeni benzin koy kesinlikle

çalıştırmadan marş nasıl yapılıyor anlamadım onu , cunku benimki gaza basmasamda marşla çalısıyor (du) 2 kere yag koyucaksam yine sıfır ama ucuz bir yağ koyarım sonra onuda boşaltıktan sonra iyi yağı eklerim olur sanırım öyle. Birde benzini boşaltabilirmiyim varmı onunda karter gibi bir tıpası acaba :confused:

senna
19-11-2012, 11:58
çalıştırmadan marş nasıl yapılıyor anlamadım onu , cunku benimki gaza basmasamda marşla çalısıyor (du) 2 kere yag koyucaksam yine sıfır ama ucuz bir yağ koyarım sonra onuda boşaltıktan sonra iyi yağı eklerim olur sanırım öyle. Birde benzini boşaltabilirmiyim varmı onunda karter gibi bir tıpası acaba :confused:

deponun dibinde genelde olur ama yoksa çekersiniz hortumla, çekerken dikkat edin elektrikli pompa vs kullanmayın, depo seviyesinden düşük olsun diğer boşaltacağınız kap o çeker zaten ağzınızla çekersiniz

enjektörün sigortasını sök marş yapar ama çalışmaz araba, yine sigorta vs bulamazsan enjektörleri ayır soketlerinden çalışmaz

senna
19-11-2012, 11:59
hatta mümkünse depoyu sök deponun içini temizlersiniz çok daha iyi olur çamur vs varsa onlarıda temizlersiniz

Yiğit Ş.
19-11-2012, 12:03
benzin filtresi ?

GökhanO
19-11-2012, 12:03
deponun dibinde genelde olur ama yoksa çekersiniz hortumla, çekerken dikkat edin elektrikli pompa vs kullanmayın, depo seviyesinden düşük olsun diğer boşaltacağınız kap o çeker zaten ağzınızla çekersiniz

enjektörün sigortasını sök marş yapar ama çalışmaz araba, yine sigorta vs bulamazsan enjektörleri ayır soketlerinden çalışmaz

onun yerine ateslemenin rolesini sokse daha iyi olmazmı semihcim :D

senna
19-11-2012, 12:07
benzin filtresi ?

filtreleride değiştir tabi bütün filtrelerini al arabanın

onun yerine ateslemenin rolesini sokse daha iyi olmazmı semihcim :D

oda olur lan aklıma gelmedi genelde enjektörün sigortayı falan söküyoduk biz:D ateşlemede olur buji kablolarını söksen yine olur:)

he şu olmaz ama bak ateşlemeyi sökersinde eğer arabada enjektörde sıkıntı falan olupta motora benzin işetirse sıkıntı olabilir mi acaba onu bilmiyorum

Yiğit G.
19-11-2012, 12:52
sökmek için bakınıcam sökemessem altında zaten drenaj deliği varmış o şekilde boşaltırım.

http://i54.tinypic.com/67nqty.jpg

Birde şu sarı döküm ayaklar ne güzelmiş ya.. olsa bunlardan nasıl kolay olur şimdi neyle kaldırırım aracı diye dusunup duruyorum...

http://img185.imageshack.us/img185/7383/dscn1684vi9.jpg

Yiğit Ş.
19-11-2012, 13:19
o sarı şeylerer çıkarman için arabanın çalışması lazım ama :D

timucintt
19-11-2012, 14:00
abi yağdan öte benzini boşalt derim... sonra 10 litre benzin koy depoya çalıştır rolantide yağı ısınana kadar sonra boşalt yağını filtresini dğeiş yola devam... ama senin asıl korkmam gereken şey motor suyun... umarım çürümemiştir içi...

Yiğit G.
19-11-2012, 16:07
abi yağdan öte benzini boşalt derim... sonra 10 litre benzin koy depoya çalıştır rolantide yağı ısınana kadar sonra boşalt yağını filtresini dğeiş yola devam... ama senin asıl korkmam gereken şey motor suyun... umarım çürümemiştir içi...

benzini boşaltıcam kanka zaten bildiğim kadarı ile bi avuc ya vardı ya yoktu zaten için hiç bile olmaya bilir uçmuştur.Önce onu kontrol edicem sonra motora bakıp kayışları check edicem , aralara toz çalı çırpı girmişmi , filitre alıcam yağ filitresi hava filitresini temizlicem , hortumları kontrol edicem curumus delinmiş vs varmı , fan motoruna bakıcam , dediğin gibi çürümüşmü diye radyatore bakıcam önemli değil yeni radyator alırım toplarken benim amacım daha da yatıcaksa araç en azından çalıştırmak aracı ara ara daha fazla zaman geçmeden.birde 444 gibi bir motor yagı katkısı koyucam ne olur ne olmaz...

Birde başka forumda şöyle birşey yazmışlar olabilir mi bilemiyorum

"" Zayıf ihtimal de olsa sekmanlar pastan dolayı iyi hareket etmezse, ya pistonu yanlış şekilde aşındırır veya sekmanlar kırılabilir. Bu durumda bujileri çıkarıp sonra buji deliğinden bir miktar yağ doldurup, bir süre beklettikten sonra motoru elle yavaşça çevirmek faydalı olurdu. ""

diyor... Vites atıp ileri geri haraket ettirsem aracı motor yine çevirilir değilmi ?

o sarı şeylerer çıkarman için arabanın çalışması lazım ama :D

O sarı ayaklardan olsa adaş ben onu elimlede iterim oraya yada diğer araçla çekerim yavaşça :D

timucintt
19-11-2012, 18:40
abi motor gömlekleri paslanmışsa zaten içine yağda damlatsan çizecek.. yani hertürlü gider motor öyle bir durum varsa :) ama ben yatakların paslanacğaını hiç sanmıyorum.... elbet yağ vardır en azından aşındırmıyacak kadar kaygan bir yüzey vardır yataklarda ama gömleğin duvarları ne alemde olur bilemem azcık yağ dökebilirsin yanma odasına :) pas olmazsa bile yüzey oksitlenmesi ihtimali yüksek...

glockevo
19-11-2012, 18:55
BenZini koy üstende 1litre yağ koy bas çalışsın....

ali_utku
19-11-2012, 19:24
Biri 5 yıl digeri de 3 yıldır çalışmamış 2 arabada bende var.

Direk çekici ile sanayiye götürüp orda çalıştırmayı dusunuyorum yag su kayış bakımlarından sonra

kadioglu
19-11-2012, 19:50
Timuçin lafı ağzımdan almış hep :) Kardeş inşallah su değil de antifriz vardır diyeceğim ama Mersin gibi yerde de sanki illa su varmış gibime geliyor :) Sen hortumların metal bağlantılarını bir kontrol et.Arabayı yükseltmek içinde bir kriko 4 te düzgün kütük kullan derim ben.Motor içine gelince Timuçin'e yine katılıyorum.İllaki yağ bulaşığı vardır ama sanırım kalınlaşmıştır.Yağı değiştirip marş marifeti ya da mekanik olarak motoru biraz çevirebilirsen iyi olur.Viteste iteklemek iyi fikir ama bunu 5. viteste yaparsan daha iyi olur.Çünkü motorun en yavaş döndüğü vites 5. vites.En güzeli başka bir arabayla çekmek ama 5. viteste.
Neticede çok korkma.İlk başta bir şey olmaz sonra yavaş yavaş arızalar çıkarabilir.Bir de aklıma gelmişken frene basma ve termostatı sök.Ya da termostatıda kontrol et.Paslanmış olur kafada hararet yaşama.Hadi kolay gelsin :)

Meco
19-11-2012, 20:28
sökmek için bakınıcam sökemessem altında zaten drenaj deliği varmış o şekilde boşaltırım.

http://i54.tinypic.com/67nqty.jpg

Birde şu sarı döküm ayaklar ne güzelmiş ya.. olsa bunlardan nasıl kolay olur şimdi neyle kaldırırım aracı diye dusunup duruyorum...

http://img185.imageshack.us/img185/7383/dscn1684vi9.jpg

tek saç jantı ortadan kesip aynı işlevi görenini yapabilirsin :)

levent
19-11-2012, 20:48
tek saç jantı ortadan kesip aynı işlevi görenini yapabilirsin :)

Hazır satılanları da var, fiyatları da uçuk değildi..

TarikS
19-11-2012, 20:51
krikoya kaldirip da cikarabilir, niye calistirsin ki :D

Yiğit Ş.
19-11-2012, 20:54
krikoya kaldirip da cikarabilir, niye calistirsin ki :D

muhalefet olmasana kardeşim :D

Yiğit G.
19-11-2012, 23:57
Timuçin lafı ağzımdan almış hep :) Kardeş inşallah su değil de antifriz vardır diyeceğim ama Mersin gibi yerde de sanki illa su varmış gibime geliyor :) Sen hortumların metal bağlantılarını bir kontrol et.Arabayı yükseltmek içinde bir kriko 4 te düzgün kütük kullan derim ben.Motor içine gelince Timuçin'e yine katılıyorum.İllaki yağ bulaşığı vardır ama sanırım kalınlaşmıştır.Yağı değiştirip marş marifeti ya da mekanik olarak motoru biraz çevirebilirsen iyi olur.Viteste iteklemek iyi fikir ama bunu 5. viteste yaparsan daha iyi olur.Çünkü motorun en yavaş döndüğü vites 5. vites.En güzeli başka bir arabayla çekmek ama 5. viteste.
Neticede çok korkma.İlk başta bir şey olmaz sonra yavaş yavaş arızalar çıkarabilir.Bir de aklıma gelmişken frene basma ve termostatı sök.Ya da termostatıda kontrol et.Paslanmış olur kafada hararet yaşama.Hadi kolay gelsin :)

10 senedir araç bende hiç antifriz olmadı :D Geçen sene istanbuklda o karda kıştada yattı araba inş motor donup çatlamamıştır :D Ya zaten motor yapılacak o allahın emri ben sadece daha fazla zarar gelmesin istedim.Hani biryerlerini kırmayalım çalıştırıcam diye... Belkide sadece aracı temizlerim motoru temizlerim 5. vitesde ileri geri gotururum otoparkda , çalıştırmadan (marş basmadan) geri kapatırım.He yagını değiştiririm benzininide boşaltırım.Öyle yatırırım geri.

TOLGACANSAHIN
20-11-2012, 00:09
volanın oraya düz yıldız anahtar giriyorsa motoru rahatlıkla çevirebilirsiniz çok daha kontrollü olur.

gökberk
20-11-2012, 00:19
Madem motor yaptıracaksınız....O zamana kadar yatsın dursun bence.

Yiğit G.
20-11-2012, 09:05
Madem motor yaptıracaksınız....O zamana kadar yatsın dursun bence.

iyide korkum segman conta piston ile kurtarabilecekken daha kötü şeylerin olması yattıkça.

Crx-Si
20-11-2012, 09:55
Yiğit arabanın bulunduğu yere çekiciyi gönder madem risk almak istemiyorsun. Motoru açtırırsın zaten yaptıracakmışsın. Zarar görmeden yada daha az zararla mevzuyu kapatırsın.

0M42
20-11-2012, 10:33
Yağını benzinini koyun emin olun tek marşta çalışacaktır ilk on dk rölantide bırakın çalışsın gözünüz hep ibrelerde olsun.Öyle sanıyorum ki tahmin ettiğinizden çok daha temizdir şu anda motor içi.

rekord2000
20-11-2012, 10:37
Yağını benzinini koyun emin olun tek marşta çalışacaktır ilk on dk rölantide bırakın çalışsın gözünüz hep ibrelerde olsun.Öyle sanıyorum ki tahmin ettiğinizden çok daha temizdir şu anda motor içi.

bana da öyle geliyor benzine hortumlara dikkat ettikten sonra çalışır kanımca

Yiğit G.
20-11-2012, 11:14
Yiğit arabanın bulunduğu yere çekiciyi gönder madem risk almak istemiyorsun. Motoru açtırırsın zaten yaptıracakmışsın. Zarar görmeden yada daha az zararla mevzuyu kapatırsın.

abi şimdi yaptırmıcam ki yani belli değil belki yaza belki daha yatıcak seneye yaptırıcam.Belkide hiç yaptırmam motoru daha sonra komple b16 koyarım. O yüzden temizliğini yapıp çalıştırırsam şimdi ondan sonra ayda 1 kere çalıştırırım yaptırana kadar.Zaten before after fotoları koyucam su anda içini görsen inanamassın küf olmuş heryer :D

Yiğit G.
20-11-2012, 11:15

Banada sorunsuz çalısıcak gibi geliyor.Daha uzun sure yatan aracların tek marşda calıstıgını gördüm

boosted_pug
20-11-2012, 19:09
bende 91 ef hb war 2006 yılında haczedilmiş ben mayıs 2012 de aldım yağını suyunu değiştirdim depoda benzin kalmamış 20 tl lik benzin koydum buji leri değiştirdim birde yeni akü aldım 3 , 5 dakka içinde çalıştı şuan 10000 bakımı geldi aracın bi sıkıntı yok :) senin aracındada bi sıkıntı olucağını sanmıyorum

kadioglu
20-11-2012, 22:03
10 senedir araç bende hiç antifriz olmadı :D Geçen sene istanbuklda o karda kıştada yattı araba inş motor donup çatlamamıştır :D Ya zaten motor yapılacak o allahın emri ben sadece daha fazla zarar gelmesin istedim.Hani biryerlerini kırmayalım çalıştırıcam diye... Belkide sadece aracı temizlerim motoru temizlerim 5. vitesde ileri geri gotururum otoparkda , çalıştırmadan (marş basmadan) geri kapatırım.He yagını değiştiririm benzininide boşaltırım.Öyle yatırırım geri.

O kadar yaptıktan sonra çalıştır kardeş bir şey olmaz :) Hem motoru indirip açtıktan sonra (eğer yapılacak olursa) açmışken çoğu şeyi değiştirmek daha karlı :)Ha sadece silindir kapağı sökülecek olursa iş değişir tabi ama ben olsam motor açılmışken yataklar segman gömlek değiştiririm şahsen.

tayf
20-11-2012, 23:33
https://www.youtube.com/watch?v=Wn8w4Nfe2Rc&feature=related

bence korkmana gerek yok :)

B.Koçer
20-11-2012, 23:39
Hadi abicim bas şu marşa artık ben gerildim burda :D

weST.27
21-11-2012, 00:38
hadi abicim bas şu marşa artık ben gerildim burda :d

+++++++ :) :) :)

Sercanius
21-11-2012, 02:20
15-16yıl hiç çalışmamış 29binde d16a9 ilk marşta çalışıp hiç sıkıntı çıkarmadıysa, bunada birşey olmaz herhalde..

alfonso4474
21-11-2012, 08:41
bnm connect 2.5 sene hıc calışmadan yattı yagnı flan kontrol edıp yenı aku ıle calıştırdık tek marş ile sonra yarım saat çalşık bıraktık

dincer07
22-11-2012, 01:17
Konuyu takip ediyorum benim aracda 6 aydır yatıyor :)

ygtrn
22-11-2012, 10:10
abi motor gömlekleri paslanmışsa zaten içine yağda damlatsan çizecek.. yani hertürlü gider motor öyle bir durum varsa :) ama ben yatakların paslanacğaını hiç sanmıyorum.... elbet yağ vardır en azından aşındırmıyacak kadar kaygan bir yüzey vardır yataklarda ama gömleğin duvarları ne alemde olur bilemem azcık yağ dökebilirsin yanma odasına :) pas olmazsa bile yüzey oksitlenmesi ihtimali yüksek...

eski motoru bloğum içinde pistonlarıyla beraber 5 yıldır bizim fabrikanın hangarında çöp gibi yatıyor, heryeri açık şekilde... daha geçen gün gömleklerin içine baktım ilk günkü gibi pürüzsüz parıl parıl duruyor :)

burakcan
23-11-2012, 14:53
artık merakla beklemedeyiz

Yiğit G.
26-11-2012, 10:31
Wn8w4Nfe2Rc

bence korkmana gerek yok :)

Herif emmeden içeri pas sökücü sıktı ve anında çalıştı araç :D

Yiğit G.
26-11-2012, 10:33

Bu hafta inş :D kamerayada cekicem :D

umtvti
26-11-2012, 11:03
ya hiç mi marş yapmadınız ayda 1 kez de olsa

oxygen
26-11-2012, 13:53
marşı ufak ufak tık tık tık diye bas, direk çalıştırmak için marş yapma. sanki elle krankı döndürüyomuşsun gibi çok ufak ufak marşa dokun, yataklar iyice yağlansın.

bişey olcağını sanmıyorum. kolay gelsin.

XoR
26-11-2012, 13:54
Bu hafta inş :D kamerayada cekicem :D

2012'nin marşını izlemek üzere bekliyoruz :D

Yiğit G.
26-11-2012, 15:24
ya hiç mi marş yapmadınız ayda 1 kez de olsa

yapmış olsam 3 senedir "hiç" çalışmamış araba dermiyim :D

2012'nin marşını izlemek üzere bekliyoruz :D

:D:D:D

tarik
27-11-2012, 11:10
yapmış olsam 3 senedir "hiç" çalışmamış araba dermiyim :D

:D:D:D

hiç mi ? :D

Neyse geyiğe gerek yok, merakla bekliyoruz.

DelSolOnur
13-12-2012, 21:10
Son durum nedir ? Çalıştımı

Skyhawk34
13-12-2012, 21:14
aynen aynen nooldu o arabaya :D

Crx-Si
07-01-2013, 09:41
Ne oldu yiğit yapıcam diyordun çalıştı mı yoksa kötü bişiler mi olduda ses gelmedi :)