PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nüfus cüzdanı bu yıl tarihe karışıyor.

YavuzNaz
27-11-2012, 07:13
Akıllı kimlik kartları ile pembe ve mavi nüfus cüzdanları tarihe karışacak. 10 yıllık hayal bu yıl gerçek olacak.

TÜBİTAK'ın tamamen milli kaynaklarla geliştirdiği akıllı kimlik kartları, önümüzdeki yıla yetiştirilecek. 1976 yılından itibaren kullanılan nüfus cüzdanlarının yerini 2013'ten itibaren akıllı kimlik kartları alacak. Akıllı kimlik kartları ile pembe ve mavi nüfus cüzdanları tarihe karışacak.

Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, TÜBİTAK'ın yürüttüğü çalışmalar kapsamında geliştirilen yeni T.C. kimlik kartlarında temaslı ve temassız yerli çipin kullanılacağını söyledi.

'AKBİL'İN YERİNİ ALACAK'

Ergün, "Temaslı çipte elektronik kimlik doğrulama ve imza kabiliyeti bulunurken; temassız çipte vizesiz sınır geçişlerinde kullanılabilecek seyahat belgesi yani e-pasaport yer alıyor" dedi. Ergün, yeni kimlik kartlarının kamu binalarında kapı girişlerinde de kullanılabileceğini dile getirdi. Ergün, "Böylelikle hem vatandaşlara kamu binalarına girişte kolaylık sağlanmış olacak hem de güvenlik kontrolleri daha kolay sağlanacak" dedi.

Ergün'ün verdiği bilgiye göre, e-kimlik kartları, ileriki aşamada stadyum, sinema, okul gibi farklı ortamlarda geçiş kontrolü ve bilet hizmetlerinde de kolaylık sağlayacak. Bu uygulamadan en fazla belediyelerin yararlanması bekleniyor.

Ergün, akıllı kimlik kartlarının, Türkiye'deki tüm illerde toplu taşımada kullanılmasının da gündemde olduğunu belirtirken, "Akbil ve Kentkart gibi sistemlerin yerini alacak" dedi.
Nüfus cüzdanı bu yıl nihayet tarihe karışıyor! - GÜNCEL Haberleri (http://www.haber7.com/guncel/haber/956956-nufus-cuzdani-bu-yil-tarihe-karisiyor)

Bakalım yeni kimlik kartları için ne kadar değer biçecekler 75 milyon küsür insanla çarpılınca ortaya muazzam bir rakamın çıkacağı kesin..

Low-Rider
27-11-2012, 07:16
Sabah sikkofield okurken tamda bu kısma denk gelmiştim:)

Eray Yümsel
27-11-2012, 07:18
Fiş şekli :)

63owen63
27-11-2012, 07:21
Peder bey de nufus müdürü ve son bir kac yıldır bunun altyapı çalışmalarını yapıyorlar tüm kurum olarak çok ciddi şekilde. Bir çok noktada hayatı kolaylaştıracagından hiç şüphem yok,inşallah saçma sapan şeyleride beraberinde getirmez ve birilerine rant kapısı olmaz.

darkmoon
27-11-2012, 07:26
bence güzel ilerde buna dna haritası özelliğide getirilirse suçlarda çok büyük azalma olur kolay kolay kimse izini kaybettirip yanlış işler yapamaz.

free-hifi
27-11-2012, 07:48
recep ivedik:

bakalım patron size ne kadar geçirmiş...

evolander
27-11-2012, 07:58
Yiyosa bedelsiz degişsinler
Zaten geçirdikleri onca saçma sapan vergi muhabbetinin kurdalesi olsun :)

G_TT_I
27-11-2012, 08:14

aynen bide bunu foursquare baglasinlar naptik ne yedik nereye gittik herseyi bilirler :)

daha yeni 2 kere nufus cuzdani degistirdim, islem ucretsiz ama sonunda 10TL araya giriyor :)
Bu sistemi illaki devlet uretmeyecek ve biryerlerden birseyler satin alinacak her halde o firma yaklasik 10 sene once kurulmustur :)

efe_
27-11-2012, 08:17
Bence güzel olucak nüfus cüzdanı çağ dışı duruyor gerçekten.

evolander
27-11-2012, 08:22
aynen bide bunu foursquare baglasinlar naptik ne yedik nereye gittik herseyi bilirler :)

daha yeni 2 kere nufus cuzdani degistirdim, islem ucretsiz ama sonunda 10TL araya giriyor :)
Bu sistemi illaki devlet uretmeyecek ve biryerlerden birseyler satin alinacak her halde o firma yaklasik 10 sene once kurulmustur :)

Doğru söze ne hacet :)
Piyasanın büyüklerinin mazisi zaten an baba 10 sene :D

Gry
27-11-2012, 08:23
kişi başı 1 TL bile olsa 75 milyon TL yapar usta :eek: paraya koş hele :rolleyes:

bence çok yerinde ve başarılı bir sistem biran önce hayata geçmesi gerekiyor..

XSi
27-11-2012, 08:23
Zaten hepimizin 2 şer 3 er kredi kartı var, cep telefonu var, her şahsın tc kimlik numarası var, her şahsın sabit bir adresi var..

polislerin elinde cihazlar tc kimlikten anlık gbt yapıyorlar..

Eğer izlenmesi gereken biriyseniz zaten imkan var..

Ramiz
27-11-2012, 08:27
kart şeklinde olup küçülmesi sevindirici ama bunun için para tırtıklanacak olması düşündürücü

Met
27-11-2012, 08:34
Bu işin sırtından kim cukkayı kaldırcak acaba ?

16EC813
27-11-2012, 08:43
birilerini yine rant kapısı ,direk ana tema bu :D

Emre Ekrem
27-11-2012, 08:52

aynen.....

ToNy
27-11-2012, 09:09
Çok güzel uygulama, şuan ki kimlikler orhun kitabeleri gibi...

erdem325
27-11-2012, 09:19
Bolu bu konuda pilot il sanirim bikac yildir.. 2 yil once onlarin kimlik kartlari boyle kucuk kredi karti gb bjseydi cunki.. orayi kobay secip deneniyordu bir suredir diye biliyorum..

darkmoon
27-11-2012, 09:23
bu işin sonu deri altına yerleştirilicek tırnak kadar ufacık bir çiple son bulur.. biz görürüz yada görmeyiz daha doğar doğmaz çocuğu kimliğini deri altına yerleştiricekler ölene kadar taşıycak..
kontroldede polis barkod okuyucu gibi bir şeyi koyucak bileğimize yada artık çip nerdeyse ordan polisin önüne hakkımızdaki tüm bilgiler akıcak :)

ben şu bilim kurgu izlemeye bir müddet ara versem iyi olucak :)

63owen63
27-11-2012, 09:25
evet Bolu 'da iki yıla yakındır pilot uygulama yapılıyor.

Konu yine Cem Yılmaz'ın para muhabbetine dönmüş :)

Emir_b16a
27-11-2012, 09:27
fişlenmek için kimliğe dahi ihtiyacınız yok fişlemek isteyen günümüzde de çok rahat fişler zaten fişlisiniz hepiniz bankalar ve devlet tarafından kimlik bahane

telefonunuz bilgisayarınız kredi kartlarınız elektronik bir çok cihazdan ztn sizin yeriniz istenirse tespit edilir ve takip edilebilirsiniz

bari düzgün bişey yapsalar gerçi onuda biz yapmaz satın alırız pasaportta olduğu gibi

Göki,ZD
27-11-2012, 09:27
Ehliyetleride ekleseler bari

turci
27-11-2012, 09:33
yerinde ve geç kalınmış uygulama,değişmesi gerçekten gerekiyordu.
cüzdana sığmaması,şekli şemali hiç hoş değil.

almanlarda olduğu gibi bence üzerinde ikamet edilen adresin bile bulunması yerinde olur

63owen63
27-11-2012, 09:35
Ehliyetleride ekleseler bari

Eklenecek zaten.

ali-d
27-11-2012, 12:02
Bolu bu konuda pilot il sanirim bikac yildir.. 2 yil once onlarin kimlik kartlari boyle kucuk kredi karti gb bjseydi cunki.. orayi kobay secip deneniyordu bir suredir diye biliyorum..

Aynen Bolu pilot il olarak seçildi ve davetiye göndererek şehrin büyük bi kısmına kimlik kartları dağıtıldı. Kimlik kartlarımızı almak için gittiğimizde her kişi için en azından 10-15 dk süren bir işlem geçiyor. Kimlik bilgilerimizi ve makine aracılığıyla parmak ve damar yolu izimizi aldılar. Verilen kartlar kredi kartı boyutuyla birebir. Çipli ve pin ve puk kodu var. Hastanelerde ve belediyede işimize yarıyacak diye verdiler ama 2-3 sene boyunca hiç bir şekilde işimize yaramadı :) Ne hastanede sordular ne belediyede. Sistemin kullanıldığı hiç bir yerde görmedim. Ayrıca kartın arkasında "Bu kart nüfus cüzdanı yerine kullanılamaz." ibaresi vardı, pilot il olarak seçildiysek niye o kartı kimlik kartı olarak kullandırtmadılar anlamadım.

Günkut
27-11-2012, 12:04
Buraya biraz göz atmakta fayda var :)

michael sikkofield: Rothschild Hanedanlığı, Filistin ve Yeni Dünya Düzeni (http://michaelsikkofield.blogspot.com/2012/11/rothschild-hanedanlg-filistin-ve-yeni.html)

yearone
27-11-2012, 12:12
Kartları yapacak olan firmanın genel müdürü Bolu'lu olduğundan toprakçılık yapmış :D

life is life
27-11-2012, 12:18
Hadi hayırlısı bakalım :)

ali-d
27-11-2012, 12:29
@yearone;

Abi toprakçılık mı bilmiyorum ama havalimanı falan olmayıpta en çok pilot çıkaran şehiriz galiba :) Her şeyde pilot il konumundayız. Kimlik kartları, aile hekimliği, kentsel dönüşüm, e-imza vs. Kobay gibi kullanıyolar bizi :)

yearone
27-11-2012, 12:32
Çok yakın bildiğim için öyle dedim :)

Bluttbeton
27-11-2012, 12:37
bu işin sonu deri altına yerleştirilicek tırnak kadar ufacık bir çiple son bulur.. biz görürüz yada görmeyiz daha doğar doğmaz çocuğu kimliğini deri altına yerleştiricekler ölene kadar taşıycak..
kontroldede polis barkod okuyucu gibi bir şeyi koyucak bileğimize yada artık çip nerdeyse ordan polisin önüne hakkımızdaki tüm bilgiler akıcak :)

orta okul 2 deyken böyle bi projem vardı :)

Tuncer M.
27-11-2012, 12:42

Evet doğru biliyosun. Ailemin %50si Bolu'da yaşıyor, hepsi yenilemişti kimliklerini.

darkmoon
27-11-2012, 13:07
orta okul 2 deyken böyle bi projem vardı :)

bu dediğim zaten şu anda kedi ve köpeklere uygulanmakda amerikada avrupada bazı insanlar hayvanlarının derilerinin altına zaten bu chipleri yerleştiriyor ve gps den hayvanının yerini görebiliyor kaybolmaya karşı.. hayvana yapılıyorsa ilerde bunun daha kapsamlısı insana hayli hayli yapılır bence. :)

timucintt
27-11-2012, 15:11
yapsınlarda kurtulak o iğrenç kimliklerden....

dirk
27-11-2012, 15:17
bunu kaybedince çip parası diye kaç para ödiycem acaba :)

alihan_27
27-11-2012, 15:40

Birebir istenen bu zaten. Bilim kurgu filimlerinin çoğunda çiplenmiş insan vurgusu yapılıyor herzaman. Dini kehanetlerde de konu oluyor bu, deccal'in insanların eline mühür vuracağı filan diye.
Planlanan gelecek bu şekilde. İnsanlarda güvenlik endişesi meydana getirecekler, yok hayat kolaylaşacak vs türlü taklalarla insanları çipleyecekler. Taktik hep aynı, gizli saklı iş yapmıyorlar. İsteyen memnun, takan memnun :D

Diyadin
27-11-2012, 15:45
Çok pahalıysa ben çocuk yapmam :(

erdem325
27-11-2012, 15:49
Çok pahalıysa ben çocuk yapmam :(

ahahahhahahahahaha buna cok guldum ya :D

nostra
27-11-2012, 15:58
Ben kimlik taşımayı bırakalı kaç sene oldu hatırlamıyorum..ehliyet heryerde geçiyo zaten.üstünde T.C numarası olduğu sürece sorun yok.

fatih(fb)
27-11-2012, 16:31
Ben kimlik taşımayı bırakalı kaç sene oldu hatırlamıyorum..ehliyet heryerde geçiyo zaten.üstünde T.C numarası olduğu sürece sorun yok.

bazı yerler kıllık yapıyor ama bende aynı şekil kimliği ewde bırakıyorum ehliyet iş görüyor en azından polis çevirince:)

cabrioleter
27-11-2012, 16:57
bence güzel ilerde buna dna haritası özelliğide getirilirse suçlarda çok büyük azalma olur kolay kolay kimse izini kaybettirip yanlış işler yapamaz.

bir de çip yerleştirdiler mi tamamdır.. hangi evin hangi odasında hangi saatin hangi dakikasında burnunun hangi deliğini karıştırdığını da çözdüler mi insanlık için büyük bir adım olur :rolleyes:

OMTech
27-11-2012, 17:02
Chipe remap şansımız olacak mı?

senna
27-11-2012, 17:35
Bolu pilot ildi 3 4 sene önce aldık biz halen kullanıyoruz:)

XSi
27-11-2012, 22:20

barkod okuyucuya gerek bile yok, ogs yi düşün radyo dalgaları ile çalışıyor, endüstride RFID diye geçer hatta :)

ogs gibi gişeden/kapıdan geçmek yeter :)

İbrahim Erdem
27-11-2012, 22:24
herşeyi geçtim de artık kimlik cüzdana sığacak kenarını kesmek zorunda kalmayacağım ona seviniyorum :)

Schumi
27-11-2012, 22:50
Çok fazla faydası olacağı kesin. Amma velakin bize olacak faydasından daha fazla devlete ve fişlemeye faydası olucak. Ayrıca dolandırıcılıkta yeni bir çağ başlıyacak. Hiç öyle fişlenme paranoya yada komple teorileri üreten okuyan kovalayan yapım yok ama bu durum şu anki ortamda iyice saçmalayabilir. Düşünsenize zorunlu olarak lokantaya giriyorsunuz girerken kimliği okut hesap öderken okut. Ay sonu maliye müfettişi gelip bu ay 500 tl kazandım demişsiniz ama gidip 200 tl hesap ödemişsiniz. Somon balığı yemişsiniz. Olay yerinede otobüs ile gitmemişsiniz araştırdık. Nerden geliyor bu para diye sorarlarsa. :D

XSi
30-11-2012, 12:07
Çok fazla faydası olacağı kesin. Amma velakin bize olacak faydasından daha fazla devlete ve fişlemeye faydası olucak. Ayrıca dolandırıcılıkta yeni bir çağ başlıyacak. Hiç öyle fişlenme paranoya yada komple teorileri üreten okuyan kovalayan yapım yok ama bu durum şu anki ortamda iyice saçmalayabilir. Düşünsenize zorunlu olarak lokantaya giriyorsunuz girerken kimliği okut hesap öderken okut. Ay sonu maliye müfettişi gelip bu ay 500 tl kazandım demişsiniz ama gidip 200 tl hesap ödemişsiniz. Somon balığı yemişsiniz. Olay yerinede otobüs ile gitmemişsiniz araştırdık. Nerden geliyor bu para diye sorarlarsa. :D

Eğer dediğin şekilde bir takip olabilecekse, o zaman birileri vermesi gereken ama vermediği vergiyi verir de benzine , arabaya ötv verme işi azalır.. 1,5 tl olması gereken benzin 5 tl olmaz.. 30000 tl olması gereken araba 60000 tl olmaz..

birisi ödesi gereken vergiyi ödüyorsan hiç korkmaya çekinmeye gerek yok diye düşünüyorum..