PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trafikte siren, çakar lamba kullananlar.!

YavuzNaz
27-11-2012, 07:31
Boğaz Köprüsü'nde yapılan uygulamada İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal'a aracında polis tepe lambası ve sinyal çakar sistemi kullandığı için polis tarafından işlem yapıldı. Sistem sökülerek, 72 TL trafik cezası yazıldı.

İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, geçen hafta Boğaziçi Köprüsü’nde polis sireni olarak bilinen sinyal çakar ve tepe lambası kullanarak, emniyet şeridini kullanan sivil araçlara yönelik uygulama yaptı. 4 gün önce Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçişte yaşanan trafik yoğunluğunda, polis tepe lambası ve sinyal çakar sistemiyle emniyet şeridini kullanarak geçiş üstünlüğü sağlayan Volkswagen Passatmarka araç polis tarafından kontrol amaçlı durduruldu.

4 REKTÖR YAKALANDI

Yapılan incelemede aracın İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal’a ait olduğu öğrenildi. Kocasakal hakkında, polis tepe lambası ve sinyal çakar sistemi kullandığı için işlemyapıldı. Polis tepe lambası ve sinyal çakar sistemi sökülerek Kocasakal’a 72 TL trafik cezası yazdı. Son bir haftada araçlarında polis, tepe lambası ve siren bulunduran 107 kişiye işlem yapıldı. İşlem yapılan kişiler arasında 4 üniversite rektörü ve bazı işadamlarının bulunduğu da öğrenildi. Polis 4 rektöre de, 72’şer TL trafik cezası yazdı. Büyükşehir Belediyesi’nde üst düzey bir genelmüdürün de uygulamada polise yakalandığı belirtildi. HABERTÜRK’ün telefonla ulaştığı Kocasakal, olayla ilgili fazla açıklama yapmayarak, “Benim için üstünde durulacak bir olay değil” dedi.

EMNİYET: UYGULAMA SÜRECEK

Emniyet Müdürlüğü’nden adını vermek istemeyen bir yetkili, polis tepe lambası ve polis sireninin 2 nedenle kullanıldığını söyledi. Yetkili, “Birinci nedeni, trafikte yaşanan yoğunluktan kurtulmak için tepe lambası ve polis sireni kullanılıyor. İkinci nedense bazı suçlular polis tarafından yakalanmamak için bu yola başvuruyor” dedi.

KİMLER KULLANABİLİYOR?

İçişleri Bakanlığı’nın, 2012’de yayımladığı genelgede üzerinde ve önünde mavi ya da kırmızı ışık yanan tepe lambası, siren kullanımı hakkı verilen araçlar şöyle sıralanıyor: Can kurtaran araçları, yaralı veya acil hasta taşıyan araçlar, hükümlü, sanık veya suçluyu takip eden, emniyet ve asayişi korumak adına olay yerine gitmekte olan zabıta ve polis araçları geçiş üstünlüğüne sahip.

Trafikte siren kullanana ceza-HABERTÜRK (http://www.haberturk.com/yasam/haber/797657-trafikte-bunu-yapan-yandi)

Acımayın İhbar edin..

Skyhawk34
27-11-2012, 07:35
şu sıralar her sabah görüyorum temde cliosu mercedes s63 ü passatı vesayre bi' halt işledikleri yok çakarlar açık ilerliyorlar Sanki dünyayı kurtarıyor pez...k

trafik dolu olsun boş olsun farkedilme çabaları nedir arkadaş görevli/görevsiz herkes egolarını tatmin ediyor

SekoLive
27-11-2012, 07:43
72tl mi :) şerit ihlali cezasından ne farkı varki boşa çakar takmışlar... bide o sistemin sökülmesi var yok yere

çakar takıcaklarına direkt emniyetten devam etsinler

bu haberden sonra emniyet seridi kullanımı artar. film cam cezası bile daha caydırıcı...

Emniyet şeridinden geçip gidenlere acil durumları yoksa hakkımı helal etmiyorm elimde imkan varsa zorlukda cıkarıyorum...

darkmoon
27-11-2012, 07:57
şu anda bazı noktalarda emniyet şeritlerinde kamera var aslında bu kamera radarını her yere döşeseler bu kadar saçma sapan nedenlerden ceza kesmelerine neden kalmaz kasaları tıkır tıkır dolar..

SOMEONESPECIAL
27-11-2012, 08:05
Flash Lamba Oto Aydınlatma Ürünleri (http://www.modacar.com.tr/KMDefault.aspx?ctrid=9622)

Çeşit çeşit renk renk satılıyor kolayca ve ucuz

MCN21
27-11-2012, 08:06
72 tl cok caydirici olmus :D gidip bende taktiricam

darkmoon
27-11-2012, 08:19
maslak sanayide bütün aksesuarcılarda var envare çeşit kalitelisinden ucuzuna kadar

orhan_guney
27-11-2012, 08:24
akşam haberlerde gördüm zevk ile izledim sonunda avukatlara baksana en cokda onlar kullanıyormuş. bence satana ceza yazmalılar ayrıca surucuye ceza puanı yuksek olmalı. 50 fılan olmalı kesınlıkle.

GokhanRS
27-11-2012, 08:28
72 tl olarak düşünmeyin. muaneyede sevk yazıyorlar sökülüp sökülmediğine dair.

darkmoon
27-11-2012, 08:34
ayrıca hukuki yaptırımıda var diye biliyorum polisi taklit etmekden.

MCN21
27-11-2012, 08:49
ayrıca hukuki yaptırımıda var diye biliyorum polisi taklit etmekden.

Bende oyle biliyordum ama direk 72 tl ceza yazmislar haberde

darkmoon
27-11-2012, 08:52
Bende oyle biliyordum ama direk 72 tl ceza yazmislar haberde

o trafik cezasıdır o ayrı hukuki kısmı ayrı..

SekoLive
27-11-2012, 09:00
72 tl olarak düşünmeyin. muaneyede sevk yazıyorlar sökülüp sökülmediğine dair.

arkadaşımı bi sokak arasında çakar acık denk getirmişler :) cocugu aksam 8den sabah 4e kadar mahvetmşler :D bütün mobeseleri incelemisler geçtiği yollardaki bütün sistem sökülmüş bitonda ceza yazılmstı mebla olark hatırlamıyorm :) tövbekar olmustu eğer onun zamanında 72+muayene olsa hiç cıkarttırmazdı

ki kendi apaçilikden takmıstı öyle emniyet şeridiyle orayla burayla işi olan biriside değildi :D

Quantum
27-11-2012, 09:48
polisin işgüzarlığı işte.. dikiz aynamda çakar takıp emniyet şeridinden yara yara gelen birisini gördüğümde onunla ne güzel oynuyordum stress atıyordum..

MeRtCaN
27-11-2012, 09:50
Ankarada cakar lambalı arabaları sıkayet etmek sanırım sıkar bıraz

bgn arkamdan 0012 kırmızı plakalı mercedes gelıyordu ıstıyorsanız sıkayet edın :)

__FrK__
27-11-2012, 10:06
kullanım hakkı olmadan kullananlar yüzünden iyice suyu çıkmıştı buda bitecek inşallah

Mehmet Ç.
27-11-2012, 10:08
Ne olursa olsun keyifli oluyor kanımca :) Tabi gülü seven dikenine katlanacak

Ozgurr61
27-11-2012, 10:08
trafikte onlar kadar sinir oldugum bisey yok. keske daha caydirici olsaymis ceza

CanberkD
27-11-2012, 10:14
bu ayri bir konu ancak trafikte acelesi olmamasina ragmen siren cakar lambasi kullanan polis arabasina uyuz oluyorum. Insanin gozunu s..mekten baska bi seye yaramiyor. Ne acelsei var ne birisini kovaliyor ama o sirenler acik butun herkesin gozunu aliyorlar !

Quantum
27-11-2012, 10:23
Ne olursa olsun keyifli oluyor kanımca :) Tabi gülü seven dikenine katlanacak

kullanıyor musun?

ygtrn
27-11-2012, 10:24
bugüne kadar resmi polis aracı dışında hiç bir çakar lambası olan araca yol vermedim bazen sol şeritten dibime giriyotlar hele yol ver diye inadına yavaşlıyorum geçsin gitsin sağdan :D na mal olduğu çok belli adam accent e takmış arkadaş :D

darkmoon
27-11-2012, 10:24
kullanıyor musun?

ben polemik çıkmasın diye yazmadım yoksa ben yazıcakdım aynı şeyi :)
o zaman yolun açık olsun uzun zorlu bir yol seni bekilyor :D

Ranthor
27-11-2012, 10:26
allah razi olsun!

ZaZy
27-11-2012, 10:36
72tl mi :) şerit ihlali cezasından ne farkı varki boşa çakar takmışlar... bide o sistemin sökülmesi var yok yere

çakar takıcaklarına direkt emniyetten devam etsinler

bu haberden sonra emniyet seridi kullanımı artar. film cam cezası bile daha caydırıcı...

Emniyet şeridinden geçip gidenlere acil durumları yoksa hakkımı helal etmiyorm elimde imkan varsa zorlukda cıkarıyorum...

+1905 :) 72 tl nedir ya :D herkez taksın o zman :D düzenek bile 100 150 tl :D cezası 72

Tunacan
27-11-2012, 10:36
Çakar out, tepe lambası in

http://img426.yukle.tc/images/9962Lamba_Kirmizi_1.jpg

NakkaSss
27-11-2012, 10:44
Yol vermiyorum ister merso olsun, ister accent. Tabi toplu konvoy şeklinde gelmiyorlarsa. Geçen başımdan geçen bir olayı anlatayım.

Gecenin bi yarısı üsküdardan çıktım köprüyü geçtim m.köy taraflarına doğru ilerliyorum trafikte yok pek yollar boş. Baktım arkadan bi audi ölümüne sellektör çekiyo çakarlarıda açmış gece gece. Zaten hızım şehiriçi hız limitleri içinde 120-130km hızlarında seyir ediyorum. Geldi hızlıca arkadan çarpıcakmış gibi girdi götüme ard arda sellektörler falan çakarlar falan benim aracın içi bi anda konser alanı gibi oldu rengarenk.. Yol istemenin de bi adabı vardır bende inat ettim vermedim yol baya bi götümde geldikten sonra giderkende uyuzluğuna sol ayak freniyle freni yokluyorum ara sıra buda fren lambam yanınca ani fren yapıyo arkamdan en sonunda amcam altında audi varya kırdı sağdan makas atıp önüme geçicekti. Gördü bizi gariban clio :D Bende çektim 5 den 3 e hadi bakalım dedim :D sağdan garibim bi hevesle çıkmasıyla önüme giremeden yandaki aracın arkasında patlıyordu daha sonra kırdı en sağa makaslaya makaslaya emniyet şeridinden devam etti. Yani diğeceğim şu ki bu heriflerin %90 u özel kişi ve kişiliklerle alakası olmayan serseriler. Ne yol verin nede itimat gösterin..

yasin_oguz
27-11-2012, 10:47
.. çıkartmışlardı caravellelerde vianolarda çoğunda çakar var polis değil belli emniyeti kullanıyor polisi görünce normal şeritten devam ediyor çok denk geldim inş denetimler sıklaşır

ondertopcu
27-11-2012, 11:07
İyi olmuş adam app yaptırmış mühürsüz jant var bide çakar var :D

YavuzNaz
27-11-2012, 13:03
şimdi topkapıdan e-5 e bağlandım önümde beyaz bi focus çakarlar sirenler havada uçuşuyor, fotoğrafını çektim, mail ile emniyete gönderiyorum.

Sezgin
27-11-2012, 13:07
Bizim kaypak rektörün aracında da var bu sistem. yeni e250 ama Siyah plaka işte nasıl verdıler acaba. Özel okul üstelik

Frid
27-11-2012, 13:15
güzel oluyor, dahada sıkılaşsın denetimleri ve parasal cezasını artırsınlar bence,

muayeneden hafif kusurla geçiyor maalesef bir şey diyemiyoruz buna canım çok sıkılıyordu,

weST.27
27-11-2012, 13:18
haberlerde izemiştim, spiker büyük cezalar bekliyor vs ifades ikllanmıştı büyük ceza;

çakarları ledleri ışıklar polis alıyor el koyuyor

ve

72 lira ceza kesiyor

insanların hakkını yemenin cezası daha fazla olmalı

Vtec_2
27-11-2012, 13:29
Yapılan sahtekarlıktan sonra 72 lira hakıkaten az kalmıs.

imprezaWRC
27-11-2012, 13:39
Konvoy halinde yani Büyüklerden birisi değilse, sallamıyorum, hatta inadına yavaşlıyorum nereden geçerse geçsin umrumda olmaz.

Bir kere Kabataş'ta tramvay yolundan çakarlı, tepe lambalı Corolla önüme geçmeye kalkıştı ben yol vermedim, arkamdaki 5 araçta benden destek alıp yol vermedi, sonunda o sirenler sustu, çakarlar ve tepe lambası söndü, sinyal verdi bir şekilde biri yol verdi de öyle anayola geçebildi.

Bir kerede Capitol'ün önünde gece vakti camlarıda zindan gibi olan bir A6 denyo bir şekilde yol almaya çalıştı, o zaman Outback yerine modifiyeli Forester Turbo vardı, yazık garibim sağımdan geçmeyi denedi minibüsün altına soktum, siniri tavan yaptı solumdan geçmeye kalkıştı bu seferde soldaki benzin istasyonun içine soktum, en sonunda yolda ikimiz kalınca bir hışımla yine gazı kökledi bu seferde vf35'in tadına baktı yine hüsran yine hüsran :D :D :D . Korkup yol vereceğimi falan sandı herhalde, kedinin fareyle oynadığı gibi resmen elemanla oynamıştım en son bir yerde birden bire tüm çakarları kapatmıştı, polis mi görmüştü ne artık bilemiyorum :D :D

Bunlara iyi bakın, sivil polis değilse, ileride bir ekip gördüklerinde ne var ne yok söndürürler, demin epey atarlıydın, artist artist kullanıyordun, ne oldu polis'e denk gelince niye disko ışıklarını söndürüyorsun.

sülüman
27-11-2012, 13:45
o lambaları kullanan ve emniyet seridini bosa isgal edenler size sesleniyorum annelerinizi sevmiyormusunuz?

Anu
27-11-2012, 14:06
Bizim arkadaş seneler önce başbakanın konvoyuna yol vermedi, motorlu polisler ayaklarıyla ittire ittire kenara yanaştırdılar arabayı :D Ceza vs de gelmedi, hiçbirşey olmadı. Ha o zamanlar Padişahlık daha ilan edilmemişti o ayrı :)

BüLenT GöReN
27-11-2012, 14:12
cezası çok ağırmış ya 72 lirayı passatı mercedesi olan adam nasıl öder çok caydıcı bi ceza ister inanın ister inanmayın olay olalı 3 4 belkide 5 senesi var bi arkadaşıma bu çakar siren olayı yüzünden aracını bağlayıp 600 lirada ceza kesmişlerdi aracı ordan çıkarmak 1500 liralara falan patlamıştı çok ceza kesmişler istanbul barosuna

cookies
27-11-2012, 14:17
72 Lira ödül olarak mı yazılıyor ki.. Vallahi illegal olmanın cezası legal olmanın cezasından az.. Yaz 3000 tl de muz cumhuriyeti olmadığını kanıtla.. Dün skndrk dobloda takmış hasbinallah ya.. Cidden aileleri ile kopuk bu insanların bağları..

FIRFIR
27-11-2012, 14:24
konvoy olmadıgı sürece işim olmaz yol vermem şeridimde giderken hiçbir hakkı yok yol istemeye gitsin nerden geçiyorsa geçsin...

sagi
27-11-2012, 15:01
bursadan geliyorum otobanda bir baktım birsürü kara kara araba cakarlı felan ailemde arabada yol istiyor vermedim el kol işaretleri filan en son verdim gectim sagına roll moduna gectim yanlarında ılerlerdım ılerledim bir uzadım sonra yıne onlerıne onlar benı takip etsin dedim :D :D :D

Berent.t
27-11-2012, 15:26
Bende geçen gün otoyolda gördüm çakarlı makarlı yeşil megane coupe.

O çok daha komik görünüyordu hani bi passatın falan olaydı iyidi :D

Ufuk
27-11-2012, 15:37
Birşey soracağım kafama takılan yeni bir mevzu.Dün ataşehirden 1.köprüye bağlanan ara yolda sabah saati her zamanki gibi yol sıkıştı 2 şerit ve sağda kocaman 2 arabanın yan yana sığacağı bir emniyet şeridi.Bir ses duydum dikizden bi baktım ambulans ortayı açın diye bağrıyor neyse sol bariyere iyice sokuldum yanımdan geçti ama emniyet şeridi bomboştu yani kapatsa çok rahat 110la gidebilir.Ama adam 30la aralardan geçti.Ambulanslar vs fermuar düzeniyle gidiyorsa emniyet şeridi ne için ?Adam bomboş yola çıkmadı illa fermuar yapıcam diye tutturdu.İlginç geldi.Bu işin doğrusu nedir ? Ambulans,itfaiye fermuar yapacaksa neden emniyet şeridi var?

BURAKALTAC
27-11-2012, 19:03
Bir kaç sene evvel gece dürümcüde yemek yerken yan masada polisler yemek yiyordu.Telsizden anons geçti sahil yolunda çakar lambalarla ve sirenle kendine polis süsü vermiş yeşil honda civic diye.Polisin yorumu var amk salağa bak ulan passat,reno,hyundai falan varda lan olum hiç civicden sivil olur mu birazdan tokatlarlar salağı demişti..

BarKing
27-11-2012, 19:04
Polis korumasi olan kullaniyo arkadas valla..

BarKing
27-11-2012, 19:09
Konvoy halinde yani Büyüklerden birisi değilse, sallamıyorum, hatta inadına yavaşlıyorum nereden geçerse geçsin umrumda olmaz.

Bir kere Kabataş'ta tramvay yolundan çakarlı, tepe lambalı Corolla önüme geçmeye kalkıştı ben yol vermedim, arkamdaki 5 araçta benden destek alıp yol vermedi, sonunda o sirenler sustu, çakarlar ve tepe lambası söndü, sinyal verdi bir şekilde biri yol verdi de öyle anayola geçebildi.

Bir kerede Capitol'ün önünde gece vakti camlarıda zindan gibi olan bir A6 denyo bir şekilde yol almaya çalıştı, o zaman Outback yerine modifiyeli Forester Turbo vardı, yazık garibim sağımdan geçmeyi denedi minibüsün altına soktum, siniri tavan yaptı solumdan geçmeye kalkıştı bu seferde soldaki benzin istasyonun içine soktum, en sonunda yolda ikimiz kalınca bir hışımla yine gazı kökledi bu seferde vf35'in tadına baktı yine hüsran yine hüsran :D :D :D . Korkup yol vereceğimi falan sandı herhalde, kedinin fareyle oynadığı gibi resmen elemanla oynamıştım en son bir yerde birden bire tüm çakarları kapatmıştı, polis mi görmüştü ne artık bilemiyorum :D :D

Bunlara iyi bakın, sivil polis değilse, ileride bir ekip gördüklerinde ne var ne yok söndürürler, demin epey atarlıydın, artist artist kullanıyordun, ne oldu polis'e denk gelince niye disko ışıklarını söndürüyorsun.
Izin kagidi cikartilabiliyor polis korumasi olan kisilerce, Bildigimden konusuyorum, Sahsen s65 amg gordum ben 2012 modle hemde, bogaz koprusunde polisin yanindan arka camda iki led cakari olan stoplarda, vede on izgarada, camin ustunde, abartmis biraz, amerikan sivilleri gibi ama gayet hayali bi amcaydi heralde..polisin onunden gecti rahatca

ayku82
27-11-2012, 19:18
Serefsizligin en onde gideni kimse kusura bakmasin. Herkes enayi, keriz seridinde gidiyor, allak bullak dur kalk sikisik trafikte bekliyor, bu hazira konmayi seven, uyanik arkadaslar cakarlariyla emniyet seridinden kopartarak gidiyor. Yok oyle bir dunya.

O kadar celiskili bir milletizki aklim sirrim ermiyor. Yolda milletin hakkini yeriz, gasp ederiz enayi yerine koyariz, sonrasinda 10 numara musluman taklidi yapip, camide 5 vakit namaz kilariz. Gorsen hakka, kul hakkina cok onem veririz, ama en basiti gunluk hayatta herkesin hakkina goz gore gore tecavuz ederiz.

BarKing
27-11-2012, 19:23
O5rZXemfRwE

N8rg2so-bC8

Arda K.
27-11-2012, 20:19
geçenlerde e5 te bi tane yeşil clio arkama gelmiş sellektör kolunu kırıcak resmen yol istiyor trafik milim ilerlemiyor merter mc'in oralardayım kornalar sirenler zorla yolu aldı bide gelmiş camdan bağırıyo arabanın içinde 4 tane kürt arabayı takip ettim aradım polisi plakasını gittiği yönü herşeyi söyledim esenyurta kadar gittik 1 tane polis durdurmadı polisi aramakta faydamı bilmiyorum

Melih-Ö
27-11-2012, 20:29
İyi olmuş gerçektende. Bu baro başkanın korumalarından biriyle bende kanalda tartışmıştım. Özel odamıza gelip televizyonda şunu aç bunu aç diyordu güvenliğe şikayet edip çıkartmıştım :)

Osman Bahadır
27-11-2012, 20:32
Benim anlamadığım nokta bu adamlar polis süsü vermek amacıyla takmıyorlar mı bu çakarları? E o zaman neden 72Tl ile gönderiyorsun? İşlem yapsana polis süsü vermekten..! 2 yıl hapise kadar yolu var. 72TL mi trafikte geçiş önceliği elde etmenin fiyatı? O zaman ben de takarım, öderim 72TL'mi, yarın tekrar takarım. Parasıyla değil mi kardeşim...

lethaldoze
27-11-2012, 20:46
İşte buna çok sevindim. Zaten yolda vermiyordum. Bikeresinde şöför çok zor durumda kaldı ben yol vermeyince arkada oturan muhterem camı acıp baktı yine yol vermeyince nazikçe elini kaldırıp yol istedi. Şoför daha fazla zor durumda kalmasın diye yol verdim :D adamın ne ayarı kaçmıştı :D

misery1903
27-11-2012, 20:56
İstanbul'da neyse de Ankara'da ağır abilerden birini ciddi sinir edersem dert olabilir gibi.

Resmi aracı olanın kendini ilah sandığı bir ülkedeyiz, araçlar passat, era filansa çakarı takıp polisin görmemesini umar işkillenmeyellerden yolunu alır.

Bir de sendika araçlarında da bolcana var bu çakarlardan.