PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yazılım programı?

cXe
27-11-2012, 14:03
merhaba tech ailesi, sanayici bir arkadaşım geçtiğimiz hafta arıza tespit cihazı aldı. cihaza yatırım yapılmışken chiptuning işine de girmek istiyor. burdur'da bu işlerden anlayan insan olmadığı için sizlerden yardım almak istedim.

öncelikle elindeki programla ecu nun yazılımını göremediğini öğrendik, nasıl bir programa ihtiyacımız var ve nereden temin edebiliriz?

ulasstoprak
27-11-2012, 14:04
Ajajshjahsjhjshj

Day Walker
27-11-2012, 14:05
Paketler var ancak bunun için bayilik almak gerekli diye biliyorum.

63owen63
27-11-2012, 14:27
Profesyonel destek almadan hiç girişmeyin.. Bayilik alın, eğitim alın enazından..

Ranthor
27-11-2012, 14:56
ecufast burdur subesi olabilir, slave bir cihaz alsin.

emp:)
27-11-2012, 15:03
Arıza tespit cihazları ne zamandır chip tuning yapabiliyormuş?:soru: Arıza tespit cihazı ayrıdır, chip tuning için gerekli cihaz ayrıdır.

berkay_aydin
27-11-2012, 15:07
İkiside ayrı cihazlar, hem tek cihaz olsa bile bürün araçlara okuyup yazamaz benim bilidğim..

tarik
27-11-2012, 15:27
Hepsi aynı şey beyler, cihaz dediğiniz şey Laptop zaten. Değişirse arabaya göre kablo değişir, yazılım-program değişir.

Burada önemli olan hangi araca hangi speclerde nasıl bir tunning yapılacak onu bilmek. olay bu.

cXe
27-11-2012, 18:48
elindeki cihazla beyindeki arızaları okuyabildiğine göre başka bir programla yazmayı da yapar diye düşündük.

bu iş için hangi program kullanılıyor? programın adını öğrenip netten araştırsam daha fazla bilgiye ulaşabilirim.

cXe
27-11-2012, 18:51
ecufast burdur subesi olabilir, slave bir cihaz alsin.

slave cihaz şart mı? şuan elindeki ekipman yeterli gelmez mi?

senna
27-11-2012, 19:53
slave cihaz şart mı? şuan elindeki ekipman yeterli gelmez mi?

hayır gelmez:)

Osman Bahadır
27-11-2012, 19:55
OBD soketini eline alan "artık heryerine girerim ben bunun" moduna geçiyor arkadaş :)

Tabi ki hepsinin cihazı da, programı da, kablosu da, uzmanı da farklı.

cXe
27-11-2012, 20:19
uzmanlık konusuna hiç girmeyelim de 6.5 lira sırf cihaza verince insan ister istemez ümitleniyor demek ki :D

berkay_aydin
27-11-2012, 20:31
Bende de obd cihazı var, her türlü arızayı silebiliyorum program olarak, hiç zannetmiyorum ama denerim yazılımı çekmeyi :)

program olarak, kwp2000, çekilen dosyayı değiştirebilmek için ecm2001 , eğer bu işlere benim gibi merakı olup arabasını kurcalamak istemeyen varsa şu dosyaları indirip kurcalayabilir ;

Tuning files (http://www.enginetuning.eu/category/tuning-files/)

İçinde hem orjinal hemde modlu dosyalar var , ecm2001 ile açabilirsiniz...

Oz`
27-11-2012, 21:50
işte toplam cıhazz lara verdiğin para 20 bin eurolara gelince öyle demiyorsun :D
ayrıca PRogram yapmak ayrı birsey program atmak ayrı sen hazır programları alıp aatabilirsin ama program yapamazzsssın programı hazır atabilmen içinde program alman gerekir biryerden

Eyup Duygun
27-11-2012, 23:03
Özgün cok net ozetlemiş , program atmak cok ayrı program yapmak ayrı iş.

Hele ki test cıhazıyla chiptuning cihazları cok ayrı iş :)

cXe
28-11-2012, 09:20
kwp2000 i ararken youtube da bir video çıktı. videoda da üstünde "kwp2000 plus" yazılı bir cihaz görünüyor, bahsi geçen slave cihaz bu mudur? cihazın fiyatı 30 dolar civarlarında

BthnKrkt
28-11-2012, 10:08
kwp2000 i ararken youtube da bir video çıktı. videoda da üstünde "kwp2000 plus" yazılı bir cihaz görünüyor, bahsi geçen slave cihaz bu mudur? cihazın fiyatı 30 dolar civarlarında

30 dolara adam gibi hoparlor alinamiyorken hatta amerikan park modulu bu parayken nasil bu isi 30 dolarlik cihazin yapcagni dusunuyosunuz ki :)

MaXiGörKy
28-11-2012, 10:32
alientech in cihazına bir ton para verdik gine yeterli değil araç kapasitesi, kwp2000 oyuncak kalır bu tarz cihazların yanında.

Gunes G.
28-11-2012, 10:53
Bildiginiz isi yapin derim, sizinde musterilerinizde cok cani sikilir bu kadar az bilgi ile boyle bir ise kalkisirsaniz.

Ya da profesyonel bir destek alin, Ozgun bayilik filan dusunur belki bunlari kovalayin illa da bu isi yapacagim diyorsaniz.

cXe
28-11-2012, 14:51
KWP2000 Plus ECU REMAP Flasher (http://www.shopobd2.com/kwp2000-plus-ecu-remap-flasher-p-76.html)

bu linkte gördüm fiyatını, pek acele etmiyoruz zaten daha bilgi toplama aşamasındayız ama bayilik işi bana mantıklı geldi

cXe
29-11-2012, 11:11
biraz önce söküp param parça edebileceğim renault 1.9 dti turbo dizel bir motor üstünde çalışmam için bana (daha doğrusu ekibime) tahsis edildi, aslında bir tanede 16v benzinli motor var ama biz turbo dizelde yoğunlaşmayı düşünüyoruz...

laboratuvar da motorun kitapçığı varmış ama bulamadım daha sonra görevli ile daha detaylı arayacağız, o zamana kadar internetten sensörlerin algoritmasını haritasını görebileceğim bir link var mıdır?

ulasstoprak
29-11-2012, 12:02
İlk önce yazılımı satın alarak başlamanız daha iyi olacaktır bir tane motorla hiç bir şey ögrenemzsiniz her motorun her araç üzerinde farklı karakterleri vardır.. Aynı motor koduna farklı haritalara müdaheledde bulunurken başka kasada başka beyin kullanılabiliyo o zman gene başka haritalara müdahelede bulunmanız gerekebilir buda tecrübe etmeniz gerek en önemli husus..Eğitimini alamdan bu iş olmaz ..

cXe
29-11-2012, 12:52
bu konuda çok haklısınız tecrübe şart tabi eğitimde ama zaten bu iş 1 ayda 1 yılda olup bitecek diye bir düşüncemiz yok. gerek başımızda ki bilgili hocalardan gerekse internet ortamında bilgi peşinde koşuyoruz

netten motorun sensörleri hakkında geniş bilgiye ulaşamadım, 1.9 tdi hemen çıktı karşıma ama bu motor eski olduğu için netten bulmak baya zor olacak sanırım tek ümidim hocanın el kitabını bulması :) öte yandan 1.9 tdi ile genel olarak aşırı fark olacağını da sanmıyorum yinede 1.9 dci ın sensör haritasını veren olursa sevinirim

chare
29-11-2012, 14:10
bu konuda size tek tavsiyem bayilik alıp devam etmeniz. yoksa işiniz çok zor hatta imkansız. işi bilen birisi ile devam edin..

ecu remaplamak sanıldığı gibi kolay değildir, yeni nesil tricore ecu lar da hata payınız 0 dır. her an ecu nun yenisini almak zorunda kalabilirsiniz.. kolay ucuz maliyetli bir iş değildir.

slave cihazlar ile bayilik sistemi ile çalışın.. firmanın garantisinde devam etmeniz sizin için daha mantıklıdır.

GokhanRS
29-11-2012, 14:23
hem CMD hemde kess v2 cihazı gerekiyor. hatta japonlar için üstüne birde ktag filan gerekiyor. üstüne bazı araçlar için bdm ve tricore v.s aparatlar gerekiyor. üstüne birde programı açtığında mal mal bakmaman için gidip binlerce dolar verip eğitim alman gerekiyor. ingilizcen yoksada tüm bunlara başlamadan önce binlerce dolar daha verip aylarca ingilizce eğitimide alman gerekiyor o derslere girebilmek için.

yada bütün bu cihazları alırsın 20milyar para harcarsın hatta daha fazla! ondan sonra kurcalayarak kırarak öğrenirsin işi. 3-5 kişiden dayak yersin piyasada adın çıkar verdiğin 20milyardan fazla para biyerine kaçar.

yada gidersin adam gibi bir firmanın bayiliğini alırsın ki bu iş için bile gene 8-10 milyar yatırım yapman gerekicek sadece bayilik için bile. ona göre değerlendirin.

öyle 300 dolarlık arıza tespit cihazlarıyla chiptuning yapılsa bu forumda chip yaptıran adam kalmazdı ve hepsi kendi yapardı. geneli o 300 dolardan fazla parayı tek arabaya yazılım yaptırmak için harcıyor.

cXe
29-11-2012, 15:44
300 dolar mı? şuan arkadaşım 13bin lira harcamış durumda gerekiyorsa daha da harcanacak ama acelesi yok şuan onun tek düşündüğü arıza tespitinden para kazanıp harcadığı parayı amorti etmek, remap işine hemen başlanmayacak tabi ki...

bu para amorti edene kadar bende gerekli bilgi ve becereyi kazanmaya çalışıp arkadaşıma yardımcı olmaya calışacağım, arabalar benim en büyük hobim hazır üniversite de önümüze böyle imkanlar sunmuşken değerlendirmemek olmaz.

önceden de yazdığım tek başıma değilim zaten bu işte benden hariç bilgisayar müh. ve makina müh. arkadaşlarımda olacak

berkay_aydin
29-11-2012, 16:27
O cihazlarla birkaç tane şans eseri yükleseniz bile en sonunda zarar verdiğiniz araç çıkar.. Arıza tespit cihazı neden o kadar pahalı onu anlayamadım ? marka model vs. birşey var mı ?

(merak ettiğim için soruyorum hiçbir bilgim yok)

RCkid
29-11-2012, 17:22
Sunu cok rahat soyleyebilirim
bu isi yapacak/ yapabilecek adam gelip de buraya boyle konu acmaz bence
su an cok daha farkli konumda olur
Baska turlu arastirmalar pesinde kosar

cXe
29-11-2012, 20:26
Sunu cok rahat soyleyebilirim
bu isi yapacak/ yapabilecek adam gelip de buraya boyle konu acmaz bence
su an cok daha farkli konumda olur
Baska turlu arastirmalar pesinde kosar

neden? burdaki tecrübeli insanlardan birşeyler öğrenmek ayıp mı yada boş iş mi?

ayrıca bu işi yapacak olanda ben değilim zaten, ben sadece elimden geldiği kadar sensörler ve program hakkında bilgi toplayıp arkadaşıma yardımcı olmaya çalışıyorum ilerde işler dahada ciddileştiğinde gerekirse bayiliğede başvurulur. elimde şuan indirilmiş motorda var, istediğim gibi söküp dağıtabileceğim kimseye motoru kırdım diye hesap vermek zorunda olmadığım... daha ne olsun bu imkanlar şuan kaç kişide var?

emp:)
29-11-2012, 20:29
O cihazlarla birkaç tane şans eseri yükleseniz bile en sonunda zarar verdiğiniz araç çıkar.. Arıza tespit cihazı neden o kadar pahalı onu anlayamadım ? marka model vs. birşey var mı ?

Orjinal arıza tespit cihazlarının fiyatı öyle ne yazıkki. Şu internette gördüklerimiz çin işi hep ondan dolayı fiyatlar biraz makul. Tech2 4000tl gibi bir fiyatı var mesala, bosch'un her araçta çalışabilen arıza tespit cihazı 8000tl gibi bir fiyatı var. Ücretsiz güncelleme vs gibi avantajları var tabiki. Ve gerçekten kaliteli cihazlar çinler gibi canı burnunda değil.

cXe
29-11-2012, 20:31

bu cihazla yüklenecek diye bir şartımız yok, hazır cıhaz alınmışken böyle bir imkan var mı varsa hangi programla uğraşmalıyız onu arıyoruz henüz. işler iyice ciddileştiğinde gerekirse slave cihazlarda alınır.

cihazın markasını modelini hatırlamıyorum gerekirse sorarım ama 6 kusur cihaza 6 kusur da programa verildi, hatta program için yeni sıfır i5 li laptop alındı ama win7 de çalışmadığı için xp yüklemek zorunda kaldı.

berkay_aydin
29-11-2012, 20:35
Orjinal arıza tespit cihazlarının fiyatı öyle ne yazıkki. Şu internette gördüklerimiz çin işi hep ondan dolayı fiyatlar biraz makul. Tech2 4000tl gibi bir fiyatı var mesala, bosch'un her araçta çalışabilen arıza tespit cihazı 8000tl gibi bir fiyatı var. Ücretsiz güncelleme vs gibi avantajları var tabiki. Ve gerçekten kaliteli cihazlar çinler gibi canı burnunda değil.

Anladım :) çinden alınan 25-30 liralık cihazlarla silindiği için değişik geldi :)

cXe
29-11-2012, 23:11
aslında yukarıda linkini yazdığım kwp2000 in 30 dolar olduğunu görünce bende başta şaşırdım ama bu cihazlarda sadece arıza silmek yada sadece beyinden yazılım çekmek değil demek ki önemli olan :)

Oz`
30-11-2012, 01:23
bak sen sadece çekip okumak veyahut yazmak tan bahsediyorsun peki ya Editlemesi Editor ? ne editor kullanıcaksın winols Mesela bir editordur bunun gibi birçok editor var :)

neylerin neolduğunu nasıl biliceksin ? biraz külfetli

cXe
30-11-2012, 08:46
zaten bu konuyu onun için açtım :) hangi programlara ihtiyacım var bu iş için? bu işi yapacak tek program yoktur, hangi program avantajlı hangisinin ara yüzü daha kolay anlaşılır onları öğrenmek istiyorum

GokhanRS
30-11-2012, 08:56
zaten bu konuyu onun için açtım :) hangi programlara ihtiyacım var bu iş için? bu işi yapacak tek program yoktur, hangi program avantajlı hangisinin ara yüzü daha kolay anlaşılır onları öğrenmek istiyorum

hiç biri kolay anlaşılır değil. öğrenmeye öğrenirsin geceni gündüzüne katar çözersin. problem araç kırmakta değil.

mesela kess aldın diyelim. sadece bayi olarak. yazılımcı olarak bile değil diyelim. ee? vw 1.6 dizel listede yok napıcan? cmd slave lazım bayi olsan bile kessle yükleyemiceksin driverı çıkana kadar. cmdyi alsan bu sefer başka bir araçtada kess lazım olabiliyor.

hani ben özgün gibi programcı olmayı boşver, benim gibi bayi olsan bile sıkıntıları var çünkü bayide olsan her arabayı obd dende okuyamıyorsun tezgahını alıyorsun aparatları alıyorsun beyin söküyorsun takıyorsun v.s v.s

yani bu işe giricekse benim tavsiyem mesela çıkıcak dükkanınından zahmet edip mesela maslağa özgünün yanına gidicek şurda bu işi yapıcam diyip oturup konuşursa alperle yada özgünle önce bayilik alır 3-4 yıl bayilik yaparak işi öğrenir sonra kendini o arada geliştirebilirsede programcı olur.

ama cihazları alıyım 1 ayda işi öğreneyim olayı imkansızında imkansızı.

Mr.K
30-11-2012, 09:28

armut pis agzima dus yani:soru:

cXe
30-11-2012, 09:36
hiç biri kolay anlaşılır değil. öğrenmeye öğrenirsin geceni gündüzüne katar çözersin. problem araç kırmakta değil.

mesela kess aldın diyelim. sadece bayi olarak. yazılımcı olarak bile değil diyelim. ee? vw 1.6 dizel listede yok napıcan? cmd slave lazım bayi olsan bile kessle yükleyemiceksin driverı çıkana kadar. cmdyi alsan bu sefer başka bir araçtada kess lazım olabiliyor.

hani ben özgün gibi programcı olmayı boşver, benim gibi bayi olsan bile sıkıntıları var çünkü bayide olsan her arabayı obd dende okuyamıyorsun tezgahını alıyorsun aparatları alıyorsun beyin söküyorsun takıyorsun v.s v.s

yani bu işe giricekse benim tavsiyem mesela çıkıcak dükkanınından zahmet edip mesela maslağa özgünün yanına gidicek şurda bu işi yapıcam diyip oturup konuşursa alperle yada özgünle önce bayilik alır 3-4 yıl bayilik yaparak işi öğrenir sonra kendini o arada geliştirebilirsede programcı olur.

ama cihazları alıyım 1 ayda işi öğreneyim olayı imkansızında imkansızı.
yazdıklarında noktasına kadar haklısın hiçbirine itirazım yok hatta gün gelecek yazdıkların sırasıyla olacak ama gün gelene kadar kullanılacak programları, cihazları, hangi sensörlere hükmetmek gerektiğini öğrenmek istiyorum fakat berkay dan başka kimse program isimi vermedi?

GokhanRS
30-11-2012, 09:44
yazdıklarında noktasına kadar haklısın hiçbirine itirazım yok hatta gün gelecek yazdıkların sırasıyla olacak ama gün gelene kadar kullanılacak programları, cihazları, hangi sensörlere hükmetmek gerektiğini öğrenmek istiyorum fakat berkay dan başka kimse program isimi vermedi?

kardeşim download edebileceğin programlar kullanmıyoruz ondandır :) çoğu program bu pahalı cihazların dvdsiyle gelen programlarlar. kurarken ürün seri numarasını filan isteyen programlar.

yoksa editör istersen arar bir sürü editör bulursun. mesela sana bir site vereyim gir eğitirsin kendini. türkçe sitelerde hiç bişey bulamazsın. burda millet bilsedi zaten herkes paylaşırdı isimlerini programların. ama biz kullanmıyoruz normal programları.

Digital Kaos - Cable & Satellite Forum (http://www.digital-kaos.co.uk)

hatta bu sitede o kwp v.s dediğin dandik cihazlarla okuduğun epromları bedava sana kodlayıp geri verecek adamlar bile dolu. bedava remap yapan adamların yolalyacağı dosyalara ne kadar güven olur o ayrı konu. ben hiç birini yüklemedim bu güne kadar yüklememde.

ama bu sitede aynı zamanda airbag beyni abs beyni, motor beyni, dashboard filanda tamir etmeyi öğrenirsin. ama iyi derece ingilizce ve iyi derece elektronik bilgisi malesef şart. chiptuning kısmı için de hem elektronik hemde iyi derecede motor bilgisi şart. sen geceni gündüzüne katar uğraşırsın bu siteden çok şey kaparsın.

cXe
30-11-2012, 11:40
muhakkak netten download edilebilecek programlar değildir ama youtube yada farklı sitelerden programların kullanımı gerek görsel gerekse açıklamalı olarak bir nebze de olsa anlatılıyor onun için istemiştim.

verdiğin siteyi hemen incelemeye başlıyorum :) elektronik ve motor bilgisinde çok sorun olacağını sanmıyorum zaten elektrik-elektronik müh. 4.sınıf öğrencisiyim, takıldığım herhangi bir konuda yardım edebilecek öğretmenlerde var. önceden de dediğim gibi zaten tüm bunları hobi olarak araştıracağım, arabalar hakkında bilgi öğrenmek beni mutlu ediyor ilerde de bu işi mesleğimle birleştirebilirsem ne ala bana...