PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Anadolu yakası - alüminyum kaynağı konusunda yardımcı olabilecek yer

Spawn
28-11-2012, 11:20
Selamlar ,

Elektrikli radyatör fanları için alüminyumdan davlumbaz yapımında yardımcı olabilecek yer arıyorum . Bildiğiniz , custom işe yatkın yer varmıdır ?

Teşekürler

onursumer
28-11-2012, 12:09
efe çalışılıcak parça kalınlığı ne durumda

alüminyuma kaynak zor oluyor pop perçin işini gormezmi ? gerçi parcayı bilmiyorum ama :D

resim çizim falan var mı ?

Spawn
28-11-2012, 12:11
http://i01.i.aliimg.com/wsphoto/v0/516701863/NISSAN-S13-90-SR20-MANUAL-font-b-aluminum-b-font-font-b-fan-b-font-font.jpg

böyle birşey olacak onur .

saç kalınlığı 1-2mm olsa yeter heralde

Spawn
28-11-2012, 12:13
Ben kalıbı çıkartırın radyatör üstünde gerekirse , düzgün kesebilecek , köşeleri kaynaklayacak . bir de benim fikirlerime katlanabilecek bir usta olursa süper olur :)

onursumer
28-11-2012, 12:14
bu parçanın aynısı yapılıcak dimi ? kaynak yapılıcak yer montaj yerlerimi sadece ?

yarın işe gittiğimde bi bakıym :)

Spawn
28-11-2012, 12:15
ayaklar , köşeler yapılacak moruk .

aslında benim daha fantazi fikirlerim var da , şu kadarcık şey içn kimseyi rahatsız edemem yani . dediğim gibi köşeler , sacın kıvrılması köşelerin ve kaynağı

onursumer
28-11-2012, 12:17
malzeme çok ince olmadığı surece kaynak yapılırda ince olursa sıkıntı çıkar bence

ben yarın iş yerine gittiğimde bi babama danışyım hem kolay hemde biraz uğraştırıcak bir iş :)

Spawn
28-11-2012, 12:21
saç kalınlığında problem yok aslında . sağlam olması önemli çünkü 2 tane elektrikli fan taşıyacak üstünde . ben saç alıp çekiçle gireyim dedim yapmak için ama , çok amatör gözükecek bitince ondan fabrikasyon bişey olursa süper olur .

her türlü ölçüyü çıkartırım gerekirse cad olarak da çizebilirim .

H_G
28-11-2012, 12:24
Kartal oto sanayi de Demirhan lar var..Kime sorsan gösterir..

Spawn
28-11-2012, 12:26
demirhanlar ı bilirim zamanında araba boyatmıştım :) onurla çözemezsek uğrarım onlara . teşekkürler

onursumer
28-11-2012, 12:34
saç kalınlığında problem yok aslında . sağlam olması önemli çünkü 2 tane elektrikli fan taşıyacak üstünde . ben saç alıp çekiçle gireyim dedim yapmak için ama , çok amatör gözükecek bitince ondan fabrikasyon bişey olursa süper olur .

her türlü ölçüyü çıkartırım gerekirse cad olarak da çizebilirim .

tamam bi bakiym burda halledebilicek birşeyse ben yaparım parçayı :D

alihan_27
28-11-2012, 12:35
Epoksi bazlı alüminyum katkılı yapıştırıcı ile ayakları yapıştırsanız daha iyi olur bence. İnce parça kaynakta zor olur. Dahası bazı yapıştırıcılar alüminyum kaynağından daha mukavim oluyor. + kimseye ihtiyaç duymadan, kendinizde rahatlıkla yapabilirsiniz.

Spawn
28-11-2012, 12:36
eyvallah onur , çok sağol valla.

orası neresiyse ben fanları radyatörü aıp gelirim alıştırma için vs .

Spawn
28-11-2012, 12:38
Epoksi bazlı alüminyum katkılı yapıştırıcı ile ayakları yapıştırsanız daha iyi olur bence. İnce parça kaynakta zor olur. Dahası bazı yapıştırıcılar alüminyum kaynağından daha mukavim oluyor. + kimseye ihtiyaç duymadan, kendinizde rahatlıkla yapabilirsiniz.

ben sacın kenarlarını , ayakları nasıl bükeceğim ? ayaklar min 8-10mm kalınlığında olmalı . taşıyacakları yük ve fanların radyatöre yapacağı baskıyı düşününce.

alihan_27
28-11-2012, 12:43
ben sacın kenarlarını , ayakları nasıl bükeceğim ? ayaklar min 8-10mm kalınlığında olmalı . taşıyacakları yük ve fanların radyatöre yapacağı baskıyı düşününce.

Ayakları hazır alacağını düşünerek yazdım. Zaten bulmuşsun yapacak yer, ben yazıyı gönderdikten sonra gördüm. Sorun yok.

Spawn
28-11-2012, 12:50
Ayakları hazır alacağını düşünerek yazdım. Zaten bulmuşsun yapacak yer, ben yazıyı gönderdikten sonra gördüm. Sorun yok.

yinede teşekkürler öneri için .

senna
28-11-2012, 13:06
Davlumbazda fanlar nasil duracak uzaklik vs? Hesap vs bisi yaptinmi

anıl turan
28-11-2012, 13:18
efe tuzlada kesin vardır aslında cok acil mi?

Spawn
28-11-2012, 13:23
@ semih

evet ufaktan da olsa hesap yaptım . dediğim gibi daha çok planım var da ulgulamaya yer ve vakit yok . bu en basit çözüm olacak .

@turan

moruk tershanede sıkıntı olur . ama çözemezsem arayayım seni

Her türlü fikire de açığım bu arada , yardımlara açığım

ghibli06
28-11-2012, 13:24
nacizane tavsiyelerim:

1- saç kalınlığı 1mm yeter yetmesine ama o malzeme çok çabuk bükülür, kesip bükünce ağzı burnu ayrı yere bakar min 2mm olmalı

2- ayakları alum.dan yapmayın, bildiğimiz sacdan olsun güzelce boyayın sonra da çift perçinle monte edin, en sağlamı bu olur, alum. katlayıp kıvırıp sonra da destek atmazsan zor taşır kendini

senna
28-11-2012, 13:32
@ semih

evet ufaktan da olsa hesap yaptım . dediğim gibi daha çok planım var da ulgulamaya yer ve vakit yok . bu en basit çözüm olacak .

@turan

moruk tershanede sıkıntı olur . ama çözemezsem arayayım seni

Her türlü fikire de açığım bu arada , yardımlara açığım

heh tamam o zaman akşam bi bakim dicektim eski defterleri karıştırim diye

Spawn
28-11-2012, 13:32
nacizane tavsiyelerim:

1- saç kalınlığı 1mm yeter yetmesine ama o malzeme çok çabuk bükülür, kesip bükünce ağzı burnu ayrı yere bakar min 2mm olmalı

2- ayakları alum.dan yapmayın, bildiğimiz sacdan olsun güzelce boyayın sonra da çift perçinle monte edin, en sağlamı bu olur, alum. katlayıp kıvırıp sonra da destek atmazsan zor taşır kendini

elde olsa CF den yapmak istiyorum ,

tavsiyeler için teşekkürler

fakat fanların tanesi 400 gr çok da muhteşem ağır değil . ayrıca 6 yerden sabitlenecek plaka radyatöre .

senna
28-11-2012, 13:37
http://ballistichp.com/images/IMG_0379.jpg

bu benim hoşuma gitmiştir hep fanları metal pervaneliydi fanlı fotosunu bulamadım

ghibli06
28-11-2012, 13:38
aluminyum çok güzel bir malzemedir ama kesitsel olarak (dikey) dayanımları azdır, çabuk bükülür, ana kısımda kullanma fikriniz güzel ben de olsa o şekilde yapardım ama kesinlikle aluminyumdan ayak kullanmazdım ;)

ghibli06
28-11-2012, 13:39
http://ballistichp.com/images/IMG_0379.jpg

bu benim hoşuma gitmiştir hep fanları metal pervaneliydi fanlı fotosunu bulamadım

kromdan yapmışlar bunu çok güzel olmuş...

XSi
28-11-2012, 13:44
aluminyum tercihinde özel bir sebep varmı?

paslanmaz çelik tercih edip, lazerde hassas kestirip, abkant pressle büktürebilirsin..

Kaynağa gerek olmadan, hem radyatör bağlantı delikleri hem fan delikleri hazır olur..

EREN34
28-11-2012, 13:46
Fikirtepe sanayide bir yer var. Geçen ay, ayağı olmayan alternatöre al. kaynak doldu ile ayak yaptı. Yaptığı ayağa montaj deliği açtı ve taş gibi oldu. :D

0555 517 57 37 telefon numaram. Vatandaşı tanımam ama yaptırdığım işten memnun kaldım. İstersen tarif edebilirim yeri.

Spawn
28-11-2012, 13:47
heh tamam o zaman akşam bi bakim dicektim eski defterleri karıştırim diye

Semih o zaman sana anlatayım , dün akşam makine mühendisi bir arkadaş la da konuştuk . Aslında bu yamak istediğim şey değil . fakat başka seçenğim yok .

3 adet ihtimal belirledim kafamda .

1- standart radyatörün üzerine fanları sabitlemek var , deyecek şekilde radyatöre .

2- dümdüz plaka alüminyum oturduk hiç eğip bükmeden fanları da üzerine sabitlemek fakat bu en kötüsü olacak çünkü fanlardın denk gelmediği yerdeki petekler hava geçiremeyecek , bi taraftan da soğuma yüzeyi artacak aslında .

3- sadece dış kenarlardan kırılıp herhangi bir eğim vermeden yüne düz plaka fakat radyatörden 20-25mm uzakta tutmak var . Bu işlemi yaparsam ısı ileten macunla radyatör çevresinden yine ısı transferi sağlamak alüminyum davlumbaz üzerine az da olsa ısı paylaştırabilirm.

http://www.lfncltee.ca/images/T/YMAR025-2.jpg

http://s1.promotionsupplies.com/ebay/etdmotors/images/radiator/RAD-RX7+SHROUD+2FAN12-2.jpg

4- Alüminyum u saç plaka halinde değil de 4 adet üçgen şeklinde kesip radyatörün 4 köşesinden eğim sağlamak . eğer bu şekilde yaparsam vakum her tarafa denk dağılacak . yada kesme yapmadan kalıp la press den bu parça çıkartılabilir ama burada para faktörü devreye girer , atılan taş ürkütülen kurbağaya deymez kalıp press filan saçma olur .

Bunun çift fan için olanı gibi düşünebiliriz . Hoş bu resimdeki termik pompa üstü fan için ama yinede fikir verir

http://www.rorty-design.com/images/fan_shroud_02.jpg

http://members.shaw.ca/jeremydde3/111.jpg

4- motor alt havuzunu komple kapalı bir sisteme getirip fanları radyatör üzerine sabitlemek var fakat bunun için test yapmak lazım . bir de çok meşakatli iş ne kadar işe yarar bilmiyorum . fakat bunu da yaparsam motor içi sirkülasyon da sağlamış olurum . ama manifold sıcaklığı vs de kapalı ortamda kalmış olacak .

5- Vmount yapıp huzura ermek . tabii bunun için de ön panele kıymam gerekiyor . aslında yeni intercooler aldım apexi nin V mount da çok güzel olur ama o kadar kesip biçmeye kıyamam .

benim şu anda yapmaya çalıştığım 3. seçenek . ama asıl yapmak istediğim 4.

Bir de CF den yapabilsem bir şekilde benden iyisi yok . Ayrıca ufak iş oturup da CFM hesaplamaya gerçekten gerek var mı bilmiyorum .

Tek istediğim yeni koyom ve 2 adet 130W lık S blade fanlarımla terlemiş bardaktaki bira kıvamında bir soğutma istiyorum . karşıdan hiç rüzgar olmasa bile .

İş bittikten snra tampon dizaynını da buna göre değiştireiblirim . İlk yaptığımı kullanacam diye bir kural da yok . Deneye deneye buluruz.

ghibli06
28-11-2012, 13:51
en son resimdeki ayak şekli doğru, takviyeli ve bükümlü, eğer alum. yapacaksan ayaklar o şekilde olmalı... ama kaynağı zordur alum.un, malzemenin ağzını yüzünü yaöultursa bir daha doğrultamazsın tecrübeyle sabit ;)

Spawn
28-11-2012, 13:53
Alüminyum dedim çünkü hafif olmasını istiyorum . Galvaniz yada krom parça daha kolay olursa tabiki ona yönelmek daha mantıklı. fakat 3 kilo radyatöre 5 kilo davlumbaz da takmak istemem .

peki sac'ın içine ince lama desteği yapılsa . o zaman da kaynağın malzemeyi bozma ihtimali giriyor sanırım işin içine .

Konu başlığını değiştirsek mi :)

ghibli06
28-11-2012, 13:56
bence sizin ilk fotoda koyduğunuz parçayı aluminyumdan yaptırıp ayakları sacdan perçinle yapın, hiç bir sorununuz olmaz...

Spawn
28-11-2012, 14:03
http://i2.frsimg.com/images/detailed_images/Koyo_1751_02.jpg

sabitleme yerleri problem çıkartacak perçin için . üsttekiler dik , alt taraf yatay .

bir de perçine güvenebilrmiyiz , ince saç alüminyüm söküp takarken yuvalrı genişleyip bollamaz mı ?

ghibli06
28-11-2012, 14:06
yok abicim perçin dediğin olay, kaynağı bile kopartırsın onu sökemezsin, yırtman lazım... ayakları sactan yapacaksın zaten derdimiz söküp takarken aşınmaması, o nedenle sactan yaparsan hep eğilip bükülmez hem de delikler aşınmaz, boyuyacak mısın yoksa çıplak mı kalacak?

Spawn
28-11-2012, 14:11
alüminyumdan yaparsam sadece plasti dip le mat siyah yaparım diyorum . eğer demir saç dan yaparsam antipas yaparım komple öyle boyarım .

davlumbaz dizaynında hala uğraşıp eğimli yapasım var .

semih ne dersin ?

bir de bunu bitirdikten sonra kalıp alıp CF dökme işi var sağlamından .

senna
28-11-2012, 14:18
eğer motor kısmında yer varsa güzel bir tasarım yapmak bence en mantıklısı cf ile yapılır tabiiki ama ilk başta metalden yapıp nasıl çalıştığına bakmak mantıklı olur bana göre

ghibli06
28-11-2012, 14:21
orada bir türbülans yaratmak şart verimli olabilmesi için, BMW lerdeki davlumbazlı sisteme hastayımdır kaldı ki siz de o tarz bir şey istiyorsunuz....

Spawn
28-11-2012, 14:23
2 silindir daha koyacak yer var motor içinde semih :D

http://i1090.photobucket.com/albums/i374/Spawn_CA18/ignition%20chip%20relocation/IMG_0290.jpg

ben çizeyim CAD da birşeyler , ölçü çıkartıp . bakalım neler çıkacak . acelesi de yok kış geldi zaten araba yatırma sezonu :)

Not : radyatör yanıltmasın , geçici olarak kullandığım mishimoto fotoğraftaki , şu anda radyatör yok . Koyo poşetinde yatıyor

Spawn
28-11-2012, 14:25
orada bir türbülans yaratmak şart verimli olabilmesi için, BMW lerdeki davlumbazlı sisteme hastayımdır kaldı ki siz de o tarz bir şey istiyorsunuz....

benim elektrik-elektronik müh , akışkanlar mekaniği dersini AA ile vermiş adam lazım :cool:

semih burada devreye girecek güzel birşey çıkartacağız gibi hissediyorum

senna
28-11-2012, 14:26
hazır elin değmişken filtrenin yerini falanda değiştirmek lazım daha kazanacak yerler var bu arabada:)

Spawn
28-11-2012, 14:27
hazır elin değmişken filtrenin yerini falanda değiştirmek lazım daha kazanacak yerler var bu arabada:)

fotoğraf eski baya semih , oralar öyle değil artık :)

önceki mesajım kaynamasın arada :)

senna
28-11-2012, 14:27
benim elektrik-elektronik müh , akışkanlar mekaniği dersini AA ile vermiş adam lazım :cool:

semih burada devreye girecek güzel birşey çıkartacağız gibi hissediyorum

akışkanlar mekaniğini alttan alarak geçtim ellaaam:D

ama ısı değiştiricileri dersi almıştım burada bu hesapların bir kısmı vardı radyatör hesabı falan yapıyorduk o zamanlar:)

ghibli06
28-11-2012, 14:28
Fluid Mechanics bende BB ydi kurtarmaz sanırım :)

Spawn
28-11-2012, 14:30
O zaman thermal transfer + fluid mech tezi hazırlayalım benim radyatörün soğutması üzerine . mezun olacak arkadaşlara örnek olur . Emeği geçen herkeze benden 1.5 tereyağlı iskender :D

alihan_27
28-11-2012, 14:30
O zaman en güzeli istediğiniz ölçü ve tipe uygun şekilde fibercide kalıp hazırlatıp, o kalıp üstünden cf yaparsınız. Üstelik düzgün bir kalıptan yapılırsa görüntü çok rijit, düzgün olur göze de hoş görünür. +ağırlık avantajı da cabası.

senna
28-11-2012, 14:31
Fluid Mechanics bende BB ydi kurtarmaz sanırım :)

sizin notlar benimkilerden yüksek ben 50den şaşma 60ı aşma mantığıyla ilerledim:)

ghibli06
28-11-2012, 14:34
haha, valla thermo heat transfer ve fluid gurur meselesidir bizim bölümde o nedenle kastırdık biraz elbet :D ama bir proje için ne lazım:

1- radyatörün motor tarafındaki maks ve min ısı ölçümleri
2- pervane çapı
3- pervane devri
4- radyatör alanı (hacme gerek yok)

bu şekilde en azından soğutma hacmi bulunabilir ona göre de afilli bir çizimle proje biter :)

senna
28-11-2012, 14:36
haha, valla thermo heat transfer ve fluid gurur meselesidir bizim bölümde o nedenle kastırdık biraz elbet :D ama bir proje için ne lazım:

2- pervane çapı
3- pervane devri

bu şekilde en azından soğutma hacmi bulunabilir ona göre de afilli bir çizimle proje biter :)

valla hatırladığım kadarıyla;

radyatörün kanat yapısı
hava akımı zorlanmış akım vs
aracın durumu
ısı kaynakları
radyatör malzemesi
pervane özellikleri(sizin dedikleriniz)

daha vardı sanırsam biraz birşey hesaba katılan

bende ısıcıyımdır ama nota kasmadım fazla ama pratiğim iyidir:D soğuk hava depolarında çok sürünmüşlüğüm var hesap yapacam diye:D

B.Aktepe
28-11-2012, 14:38
Allah ım mühendisler basmış burayı :D

senna
28-11-2012, 14:39
oo tamam makine kantinine çevirebiliriz burayı:D

B.Aktepe
28-11-2012, 14:40
oo tamam makine kantinine çevirebiliriz burayı:D

gızda yok aynı valla :D

senna
28-11-2012, 14:42
gızda yok aynı valla :D

aslımıza dönebiliriz wuuu içim ürperdi:D

Spawn
28-11-2012, 14:48
fanların çektiği m3/dk ile , renkli duman kullanarak etki alanına bakılıp ona göre davlumbazı dizayn etmek lazım diye düşnüyorum kıt fizik-101/102 bilgilerimle.

bizim bölümde kız vardı valla :D ama geyiğe dönmesin konu ne olur yoğunlaşmışken :D

Spawn
28-11-2012, 14:51

2- pervane çapı
3- pervane devri

ısı ölçümlerini yapayım da , hiçbir zaman sabit olmayacak .

geri kalan bütün değerleri edinebilirim.

ghibli06
28-11-2012, 14:53
sabit olması şart değil o nedenle min-max dedim... en fazla kaça çıkıyor, en fazla ne kadar soğuyor (fan çalışırken)

B.Aktepe
28-11-2012, 14:55
aslımıza dönebiliriz wuuu içim ürperdi:D

semih bizi beğenmediler gidelim :D

Spawn
28-11-2012, 14:57
http://www.theboombopshop.com/v/vspfiles/photos/koyo/R1276-spec.jpg

ghibli06
28-11-2012, 15:00
fanların çektiği m3/dk ile , renkli duman kullanarak etki alanına bakılıp ona göre davlumbazı dizayn etmek lazım diye düşnüyorum kıt fizik-101/102 bilgilerimle.

bizim bölümde kız vardı valla :D ama geyiğe dönmesin konu ne olur yoğunlaşmışken :D

fanın çektiğini m3/dak olarak verirsen süper olur :) alan çok fazla değil o nedenle türbülans alanı falan gerenk yonk o kadar detaya girmeye :D

Spawn
28-11-2012, 15:07
DIAMETER 12" (305mm)
LOW PROFILE
PULLER / S BLADE
12V 130W
Test Voltage V 13
Nominal Current A 16
Nominal Speed rpm 3250
Max. St. Pressure Pa 440
Max. Airflow m3/h 2600

ghibli06
28-11-2012, 15:08
peki aracın kaç derecede fanı devreye sokuyor ve kaça indirmesi gerekiyor?

ghibli06
28-11-2012, 15:09
tabi araç yürüdüğünde önden aldığı havayla yaptığı soğutmayı da ihmal etmemeliyiz...

Spawn
28-11-2012, 15:10
Şu anki sistem 92-85 C

fakat davlumbazın yapısına göre çift müşür sistemine geçebilirim

Spawn
28-11-2012, 15:15
tabi araç yürüdüğünde önden aldığı havayla yaptığı soğutmayı da ihmal etmemeliyiz...

drift esnasında ki gelen havayı ihmal edebiliriz bence, 80km hızda 3. vites 7000dd de 20-22 derece açıya avuç içi kadar alandan intercooler peteklerinin arasından geçip de radyatöre gelmeye çalışan bir hava olacak . yada olamayacak . düz giderken zaten sıkıntı yok orjinal radyatör ve termik fan da iş görüyordu

ghibli06
28-11-2012, 15:19
o zaman bence çift kullanımlı yapmakta fayda var, gereğinden fazla akım çekip bir anda soğutması da iyi olmaz normal kullanımda...

ghibli06
28-11-2012, 16:04
eveeet gelelim ilk sonuçlara:

hocam senin bu aracı 7C soğutmak için saniyede 0.015 m3 havayı dışarı atman gerekli, kullandığın fan ise saniyede katsayısını da koysan 0.6 m3 havayı tam güçte atabiliyor yani fazlasıyla yeterli... türbülans ve hiç kafanı karıştırma öyle aman aman bir davlumbaz yapmana gerek yok karşısına koy üflesin soğutsun... gerçekten kuvvetli bir fan seçmişsin :)

despe
28-11-2012, 16:56
şöyle bişeyler yap efe :D

88 CRX w/K20A2 - Page 4 - K20A.org .:. The K Series Source . Honda / Acura K20a k24a Engine Forum (http://www.k20a.org/forum/showthread.php?t=78816&page=4)

asmisinsan
28-11-2012, 17:01
fikirtepede var motorsiklet tamircisi ayrıca aleniyüm kaynakta yapıyor fiyatlatıda makul ben otor kulagının paçasını 40 tl ye kaynattırdım

onursumer
28-11-2012, 18:08
efe şimdi babama gosterdimde kaynağa bile gerek yok

2.5 veya 3mm lazer kesim yapılsa yeter diyor hatta koseleri donmek yerine birebir olcu yapılırsa

kaynaksız tek parca halinde takılabilir

bence sen tam olarak istediğin kafanda canlandırdığını çizim olcu olarak doksen daha iyi olur

Brs_eg
28-11-2012, 20:16
eveeet gelelim ilk sonuçlara:

hocam senin bu aracı 7C soğutmak için saniyede 0.015 m3 havayı dışarı atman gerekli, kullandığın fan ise saniyede katsayısını da koysan 0.6 m3 havayı tam güçte atabiliyor yani fazlasıyla yeterli... türbülans ve hiç kafanı karıştırma öyle aman aman bir davlumbaz yapmana gerek yok karşısına koy üflesin soğutsun... gerçekten kuvvetli bir fan seçmişsin :)

bende s13te 2 tane 80wlik fan ile kullaniyorum sogutma güzel ama efe biraz garantici :D

http://i1135.photobucket.com/albums/m634/brs_egg/parca/IMG00028-20120531-1632.jpg

ghibli06
28-11-2012, 20:19
bende s13te 2 tane 80wlik fan ile kullaniyorum sogutma güzel ama efe biraz garantici :D

http://i1135.photobucket.com/albums/m634/brs_egg/parca/IMG00028-20120531-1632.jpg

evet hesaplardan çıktığı kadarıyla davlumbaza da gerek yok fazlasıyla yetiyor kayıpları bile hesap etse :)

Brs_eg
28-11-2012, 20:27
evet hesaplardan çıktığı kadarıyla davlumbaza da gerek yok fazlasıyla yetiyor kayıpları bile hesap etse :)

sx lerin standart sogutması cok kotu ve gecmişte genel olarak başlarina ne geldiyse hararetten gelmiş..

standart radyatör zaten çöp.tampon rüzgar alma yönü zayıf.

efede haklı olarak detaya indi.
fazla olsada fanlar.yapılan plaka görsel ve işlevsellik olarak genede + katacaktır.

yazin 40 derece sıcakta drift zaten eziyet.işi garantiye almak lgzm :)

despe
04-12-2012, 16:01
bende bu konuyla alakalı şunu sorayım,

aldığım radyatörde slim fan kullanacağım bende, fakat fan önde mi olmalı arkada mı farkeden birşey var mı ? bazı swaplara bakıyorum önde bazılarında arkada.

misal benim radyatörümün boyutlarıda buna çok yakın fanımda aynı böyle bunda önde kullanmışlar.

http://i22.photobucket.com/albums/b339/kawasaki_au/DSC_0331.jpg

miniks
04-12-2012, 16:08
Bu parcayı ıstedıgın kalınlıkta alumınyum sacdan sana yaparım kaynagını da yaptırtırım. Yalnız 1mm sac alumınyum kaynak yakar. Onu da sorarım kaynakcıya.

XSi
04-12-2012, 16:58

aldığım radyatörde slim fan kullanacağım bende, fakat fan önde mi olmalı arkada mı farkeden birşey var mı ? bazı swaplara bakıyorum önde bazılarında arkada.

misal benim radyatörümün boyutlarıda buna çok yakın fanımda aynı böyle bunda önde kullanmışlar.

fanların emiş yönünde kapasitesi daha büyüktür, yani fan içerde (motora tarafı) olursa..

ama dediğin gibi iki türlüde uygulama var

eğer dıştan olsun, içerde bana alan kazandırsın deniyorsa ve ön taraf (tampon tarafı) müsaitse, aynı çapta ama daha kalın (daha yüksek kapasiteli) fan tercih ederek aynı soğutma sağlanabilir.

Spawn
04-12-2012, 19:24

önde olması karşıdan gelen havayı engelleyecektir .

motor tarafında olması fan'ın daha az çalışmasına sebep olur. yer'i olmayanlar genelde ön tarafa koyuyorlar .

RB swaplı S13-14 ler gibi :cool:

Spawn
04-12-2012, 19:25
Bu parcayı ıstedıgın kalınlıkta alumınyum sacdan sana yaparım kaynagını da yaptırtırım. Yalnız 1mm sac alumınyum kaynak yakar. Onu da sorarım kaynakcıya.

abi teşekkür ederim ilgin için. onura çizimlerini yollayayım olmazsa seni rahatsız ederim .

Fanlarımın gelmesini bekliyorum , ölçüleri anca o zaman çıkartabileceğim . Çizimleri burada paylaşıcam

miniks
04-12-2012, 19:42

Kardeşim hulk ta koca dc5 radyatoru varken 11" fan vardı önde duruyordu

sonra yarım koyo aldım gene öne taktım gene it gibi sogutuyordu tabi fanım iyiydi kuvvetliydi

sonra taşmı geldi ne oolduysa bir paleti kırıldı bende söktüm 14" aldım madem söktüm dedim içeriye sokayım

içeriye aldım soğutması yine aynı

yani öne koyarsan gelen rüzgarı falan engellemez o mantıkla hareket edersen arkasından da sıcak havanın cıkmasını engellerdi :) soğutamazdı

estetik için dışa yani öne koyup motor içini temiz tutmak daha iyi

psikolojikdeli
04-12-2012, 19:45
illahi diyosun Senat spora ara verde fantastik bir sistem yapalım :) cf yapmayı planlıyosan kalıp olayını farklı bir sistemle yapabiliriz kabin hesabı

Spawn
04-12-2012, 19:48
abi düz giderken , veya rolling de farkı farkedemeyiz sanırım . pist şartları veyahut driftte farklı olur.

Spawn
04-12-2012, 19:49
senat bu sene yapmak istiyorum ama fanları :D yaza kalmayacaksa yapalım hehe

ruudvan
04-12-2012, 22:18
demirhanlar ı bilirim zamanında araba boyatmıştım :) onurla çözemezsek uğrarım onlara . teşekkürler

itimat a da ugra orasıda ıyıdır dokum motor jant herseyın kaynagını yapıolar alımınyumdan emın deılım işçilikleri iyidir

Spawn
08-12-2012, 22:32
fanlarım sonunda geldi , radyatör üzerinde denedim güzel ölçü almışım cuk diye oldu :)

şimdi ölçüleri alıp CAD le çizimleri yapmak kaldı .

güzel olacak inşallah

http://i1090.photobucket.com/albums/i374/Spawn_CA18/20121208/IMG_0743.jpg

http://i1090.photobucket.com/albums/i374/Spawn_CA18/20121208/IMG_0746.jpg

ghibli06
09-12-2012, 06:19
hadi hayırlı olsun, elektrik tesisatında bir sıkıntı olmazsa püfür püfür gezersin :)

Spawn
11-12-2012, 21:33
http://c1212.hizliresim.com/14/c/gtvnv.jpg

http://g1212.hizliresim.com/14/c/gtvqn.jpg

Ayak üstü bi 5 dk da çiziktirdim .

Onur ben CAD çizim vereyim gerekirse ama lazere hiç çizim yapmadım açıkçası nasıl oluyor bilmiyorum püf noktalarını.

Detaylı ölçülendirdim , dwg yi de yüklerim gerekirse .

15mm leri içe doğru katlayıp kenarları kaynalamak için bıraktım ama sıfır pay verdim. usta elbet küfür edecektir çizene kusura bakmasın :D

5mm katlama payı bıraktım , benim planım yan kısmıları 10mm yapmak .

alüminyum kalınlığıda tamamen ustanın seçimine bıraktım . 2 tane yarımşar kilo fan taşıyacak bir de baskıyı unutmamak lazım . sanırım 3mm doğru tercih olacak .

teşekkürler

başka birşey lazım olursa ölçü vs bekliyorum

onursumer
11-12-2012, 22:29
tamamdır efe bi bakıyım neler yapabilirz bizim dukkanda

Spawn
11-12-2012, 23:01
Cok sagol. Zahmet olacak sana

onursumer
21-12-2012, 17:03
okul iş falan derken çok fazla ilgilenemedim tekrardan eksiksiz çizdik şuan lazer kesime hazır basit bi iş

kesilip tava gibi koşelerini makine ile basıyorlar sonra kaynatıyoruz

3mm bi parça ile ortalama 100tl tutar tutmaz numune şekilde yapıyorum ztn

biraz büyük ekliyorum resmi

http://img844.imageshack.us/img844/82/arabafansac.jpg

XSi
21-12-2012, 17:11
lazerde kestirecekseniz, fanların bağlantı deliklerini de çizip, onlarıda lazerle oldukça güzel delidirebilirsiniz.

+ bu metal davlumbazın radyatöre bağlanacağı noktalarıda yapın..

alum. yerine paslanmaz, 2 mm den yapılıp, civata ile radyatöre asıldımı, kaynağa bile gerek kalmaz, gayet rijit durur

hatta fanlardan arta kalan alanlarda bile hava geçsin diye boşluklar bırakılabilir.

Schumi
21-12-2012, 17:35
Onur ne iş yapıyosunuz siz ?

onursumer
21-12-2012, 21:07
lazerde kestirecekseniz, fanların bağlantı deliklerini de çizip, onlarıda lazerle oldukça güzel delidirebilirsiniz.

+ bu metal davlumbazın radyatöre bağlanacağı noktalarıda yapın..

alum. yerine paslanmaz, 2 mm den yapılıp, civata ile radyatöre asıldımı, kaynağa bile gerek kalmaz, gayet rijit durur

hatta fanlardan arta kalan alanlarda bile hava geçsin diye boşluklar bırakılabilir.

bende yapıcaktımda radyator kargoda hafif hasar almış oyle dedi efe haliyle diğer kısımları sonradan yapıcaz fanları bende delmek istedim onada gerek yok dediği için direk boyle yaptım :)

paslanmaz ağır olur diye düşündük ama farketmez parça konusunda :) ama bence bu en deal zaten ortası boş hafif olcak ayrıca delik haricide sağını solunu delerekte hafifletebilirz parçayı

Onur ne iş yapıyosunuz siz ?

makine tasarım ve imalatı yapıyoruz