PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yol Tutuş sorunu

dj_batukaan
28-11-2012, 20:37
Merhabalar,
Sitedeki bir çok arkadaş iyi kötü aracımı görmüştür.. Ama benim şöyle bir sorunum var W201 190 E kasalarda Yay ve amortisör birbirinden bağımsız ( yan yanalar ) çalıştığı için araca göre coilover yada istediğim özelliklerde süspansiyon takımı bulamadım air ride düşündüm ama iyisinin maliyeti 8 bin TL Bursa' da 2 bin TL ye yapılanada ben güvenmiyorum orada yapılmış bir araç kullandım sadece show amaçlı olduğu bariz bir durum hiç sağlıklı değil

Tr de eicbah' ın max 5 cm yayları var ama yetersiz kalıyor. yurt dışında ise yine eicbah'ın max 6 cm ebayda bulabildim ancak biz aracı istediğimiz basıklığa getirebilmek için 9 cm bastık ve en nefret etiğim şeyi yapmak zorunda kalarak yaylar kestirdik aksi halde presle falan kurtaramadık olmadı :((((

bu işlem Maslak ta nizam ustada yapıldı ayrıyetten amortisörler gazlı olduğu için %85 sertleştirme uygulaması yapıldı buraya kadar her şey süper ama savrulmak nedir bilmeyen araçta yol tutuşu kalmadı şunu söyleyebilirim 120 -140 arasındaki hızlarda yapılan agresif kullanımda arka tarafı savurabiliyor. Şükürler olsun Direksiyonum iyi ve çok dağıtmadan toparlayabiliyorum ancak bu hep böyle olacak demek değil işin özü bu konuda ne yapabilirim fikirlerinize ihtiyacım var

Osman Bahadır
28-11-2012, 20:47
Öncelikle yol tutuş mu istiyorsunuz, basıklık mı bunun tercihini yapmak şart. Hiçbir spor yay veya profesyonel coilover kiti aracınızı sizin istediğiniz seviyelerde basmaz. Çünkü o basıklıkta yol tutuş da, konfor da kalmaz.

Amortisör ve yayın aynı düzlemde olmaması, yani amortisörün yayın içinde değil de birbirinden ayrı durması coilover uygulanamamasını veya üretilememesini gerektirmez. Arka yarı bağımsız torsiyon çubuklu modellerde, Golf dahil birçok güncel modelde bile bu şekilde ve hepsi için coilover çözümleri mevcut. Muhakkak sizin aracınız için de vardır.

Sizin durumunuzda benim gördüğüm sorun, mevcut yayı kesmeniz yayın direncini azaltıp sekmeye yol açarken, amortisörü fazlaca sertleştirmeniz de amortisörle yayın birbirinden farklı tepki vermesine sebep olmuş.

dj_batukaan
28-11-2012, 21:21
Öncelikle teşekkürler ama bu bahsi geçen Coil over'leri nerde bulabilirim açıkcası ben öyle birşey bulamadım bizim bildiğimiz ve piyasada satılan bir çok coil overin mantığı zaten üzerindeki sıkıştırma mekanizması sayesinde hem araç yüksekliğini ayarlayabilmek hemde spor bir süspansiyona sahip olmak
evet benim sorunum istemeden de olsa Usta elinde kestiği yaylarala yanıma geldiğinde hiç bir şey yapamamış olmam

araç üstünde istediğim şey ise basıl olmasının yanı sıra yol tutuşunuda kaybetmemesi ki bu konuda benim istediğim uygulamanın yapıldığı bir çok araç var ancak dediğim gibi coil over yada benzeri sistemlerle kahrolsunki ben bulamıyorum :(

Osman Bahadır
28-11-2012, 21:32
W201'in arka suspansiyonu şu şekilde;

http://www.ipmotor2011.com/uploads/7/0/6/4/7064021/5902275_orig.jpg

Uygun coilover'lar da şu şekilde;
http://mbworld.org/forums/attachments/e-class-w124/215704d1312543450-w124-coilovers-coilover2.jpg

Araç üstünde de şu şekilde;
http://www.automotiveforums.com/350z/img/kw-coilovers/DSC00876.jpg

Ayar yayın üstündeki aparattan yapılıyor.

Birçok büyük ve güvenilir markanın bu şekilde kitleri mevcut.

dj_batukaan
28-11-2012, 21:37
hah işte sistem bu ta kendisi... bu sistemde aracı basabileceğimiz bir şey bulamadım büyük bir ihtimalle yanlış yerlere bakıyorum... mesela araç orj. süspansiyon sistemi bilstein yine orada bulurum diye düşündüm ama sadece spor olarak var standart yükseklikte kısacası basamıyoruz aracı :( sizin bildiğiniz yer, mekan link varsa yardımcı olursanız çok sevinirim

Osman Bahadır
28-11-2012, 21:51
K-sport geliştiriyor sanırım w201 için. Raceland de geliştiriyormuş. Belki vardır şimdi.

Halihazırda başka markaların ürünleri de var;

190e coilovers on ebay - 190 Revolution (http://190rev.net/forums/showthread.php?t=39045#post457209)

YELLOW DPS COILOVER 82-93 MERCEDES 190 W201 SUSPENSION | eBay (http://www.ebay.com/itm/YELLOW-DPS-COILOVER-82-93-MERCEDES-190-W201-SUSPENSION-/190506652943?fits=Model:190E&hash=item2c5b14d50f&item=190506652943&pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&vxp=mtr)

190rev.net'i araştırın derim.

levent
28-11-2012, 21:54
Bilstein B12 de olması lazım abi, okumuştum diye hatırlıyorum bi ara

dj_batukaan
28-11-2012, 22:09
Yellow DPS olan oldukça iyi duruyor Kamber kit ile birlikte set halinde satışları da vermiş dayanıklılığını biraz araştırdık mı iş tamamdır..
bilstein B12 var doğru hatırlıyorsunuz ama önler 5 arkalar 4 cm düşürme imkanını eibach ile sunuyor. yanlış anlamadıysam :(
ben istediğim düşürme seviyesini 9 cm de bulabildim yani sürüş ve yol tutuşu olarak muhteşem bir ikili gibi ancak yeterli basıklık sunmuyor.

levent
28-11-2012, 22:13
Bence süründürmeye gerek yok 190'ı , önü 4 arkayı 3 cm basıyormuş Eibach Prokitler ile..

aakdeniz
28-11-2012, 22:15
Bir ihtimal de:

HR 60 mm

H&R Mercedes Benz W201 190/190 E 4-Cyl) 12/82 93 60mm Lowering Springs | eBay (http://www.ebay.com/itm/H-R-Mercedes-Benz-W201-190-190-E-4-Cyl-12-82-93-60mm-Lowering-Springs-/271045917301?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3f1b987a75)

ve Koni Yellow

KONI YELLOW SPORT SHOCKS/STRUTS SET MERCEDES W124 W201 | eBay (http://www.ebay.com/itm/KONI-YELLOW-SPORT-SHOCKS-STRUTS-SET-MERCEDES-W124-W201-/130536810238?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&fits=Model%3A190E&hash=item1e6499a6fe&vxp=mtr)

Konileri yumuşak bir ayarda kullanabilirsin. Ancak bu setup'da bile aracının oem yol tutuşunu bekleme. Hele bir de 9 cm gibi bir alçaltma gerçekleştirirsen tamamen görselliğe oynamış olursun.

Şu an yaşadığın sorunun büyük kısmı bence sertleştirdiğin amortisörlerinden kaynaklanıyor. Fazla para harcamadan konilerle başlayabilirsin bence iyileştirmeye. Kullandıkça ideal sertliğini belirlersin. Kesilmiş yayı tasvip etmiyorum ama sorunu önce amortisörde ara.

dj_batukaan
28-11-2012, 22:30
evet araç basık olunca görselliğe de oynamış oluyoruz ama zevk işte bazen bende kendi kendime kızıyorum neden normal insanlar gibi davranmıyorum diye :) ama huy işte can çıkmadan oda çıkmıyor..
özellikle geçmiş zamandaki acemiliklerimizden kesilmiş yayın ne olduğunu çok iyi biliyorum ve hiç tasvip etmiyorum ancak nizam ustanın ordaki usta preslemek için çıkarttığı yayları kesip aşağı indirince bende şok oldum ama oldu bi kere oda haklı belli bi yerden sonra pres kurtarmıyor bizde bas allah bas diyoruz :)
40 ve 60 mm e gelince inanın gerçekten çok fark ettirmiyor. 60 mm olan yayı honda yada BMW üzerinde denedinizmi muhteşem sonuçlar veriyor ancak 190 lar da bence yetersiz çok birşey değişmiyor.

sizin önerilerinizde de koni hoş ve güzel ama 2,3 motordan aşağı seçenekler yok benim araç 2.0 uygun değil yani

aakdeniz
28-11-2012, 22:40
evet araç basık olunca görselliğe de oynamış oluyoruz ama zevk işte bazen bende kendi kendime kızıyorum neden normal insanlar gibi davranmıyorum diye :) ama huy işte can çıkmadan oda çıkmıyor..
özellikle geçmiş zamandaki acemiliklerimizden kesilmiş yayın ne olduğunu çok iyi biliyorum ve hiç tasvip etmiyorum ancak nizam ustanın ordaki usta preslemek için çıkarttığı yayları kesip aşağı indirince bende şok oldum ama oldu bi kere oda haklı belli bi yerden sonra pres kurtarmıyor bizde bas allah bas diyoruz :)
40 ve 60 mm e gelince inanın gerçekten çok fark ettirmiyor. 60 mm olan yayı honda yada BMW üzerinde denedinizmi muhteşem sonuçlar veriyor ancak 190 lar da bence yetersiz çok birşey değişmiyor.

sizin önerilerinizde de koni hoş ve güzel ama 2,3 motordan aşağı seçenekler yok benim araç 2.0 uygun değil yani

Konilerde 2.3 16v hariç diye bir açıklama var aşağıda, o da 2.3 evo modeli oluyor galiba. Konuya çok hakim değilim ama tahmin ettiğim kadarıyla EVO'nun şasesi biraz daha farklıdır standart bir 190E'den. Satılan ürün Amerika'da olduğu için oradaki populer motor seçenekleri yazılmış bence. Orada yazılan motor seçenekleri ile 2.0 L motor arasında şase farkı varmı araştırabilirsin. Eğer fark yoksa benim verdiğim linktekileri de kullanabilirsin. Linki öylesine verdim, belki Avrupalı bir satıcı aynı ürünü 2.0 için uygun diye satıyordur.

dj_batukaan
28-11-2012, 22:57
2.3 ve üstü iin şase farkı var diye biliyorum ama kontrol ederim yinede yalnız şuan nereye bakıyorsam Yellow DPS çıkıyor ancak onun içinde kimisi iyi kimisi kötü yorum yapmış Taivan malı iyi bir araştırma yaptıktan sonra girişmek lazım :)

levent
28-11-2012, 23:01

kullanıcıya öz güven aşılayıp limitlere yaklaşmayı kolaylaştırmaktan başka bir işe yaramaz yay..

dj_batukaan
28-11-2012, 23:05
:)))) bu konuda şunu bilir şunu söylerim aracın marka ve kalitesine göre üzerinde Oem gelen süspansiyon sitemleri gerçekten çok iyi oluyor. w201 için fabrika deneme sürüşleri falan var ( diğer bir çok modelde de aynı ) o sürüşler agresif tavırlar :) gerçekten çok iyi ama işte biz insanlara rahat batıyor ( şahsım adına konuşuyorum ) macera peşine düşüyoruz hem öyle olsun hem böyle diye kendimizi ve kesemizi yorup duruyoruz

dj_batukaan
29-11-2012, 19:53
Yellow DPS' e bugün mail attım bakalım ne diyecekler

M3CSL
29-11-2012, 22:08
kullanıcıya öz güven aşılayıp limitlere yaklaşmayı kolaylaştırmaktan başka bir işe yaramaz yay..

Levent nedir yani yay yol tutusu iyilestirmezmi diyorsun:D

%85 cok ciddi rakam ondan dolayi sorunlar olusmus..\

spor yay ustunden 2-3 cm kestirip ustunden amosrtisor milindende kisalttirabilirsin..
wn ucuza bu sekilde

GökhanO
29-11-2012, 22:19
hah işte sistem bu ta kendisi... bu sistemde aracı basabileceğimiz bir şey bulamadım büyük bir ihtimalle yanlış yerlere bakıyorum... mesela araç orj. süspansiyon sistemi bilstein yine orada bulurum diye düşündüm ama sadece spor olarak var standart yükseklikte kısacası basamıyoruz aracı :( sizin bildiğiniz yer, mekan link varsa yardımcı olursanız çok sevinirim

e36 ların arka suspansyonlarıda bu sekilde yay ve amortisor bagımsız onlara gore bir suru alternatif marka coilover uretiyor yani bu sisteme olmaz diye birsey yok, mechanix nikli mustafaya sorarmısın onlar xyz getiriyor xyz'nin urun yelpazesi cok genis muhtemelen vardır 190'a gore coilover

dj_batukaan
29-11-2012, 22:39
evet E36 lara alternatif çok ama 190 için olanı yok :) bende de E 36 vardı tek geçtiğim Tein di ve onu almıştım. almamla aracında kısmetinin açılması bir oldu araçla birlikte satılıp gitti :)
bu araç içinde ara ara bakıyorum ancak istediğim gibi birşeyi bulamadım Tek Tük sadece yay olarak var
dünde arkadaşın önermiş olduğu forumlarda en yakın Yellow DPS i buldum onunda e-bayda tek satış ilanı açılmış ve kapanmış bende bugün firmanın kendi sitesinden mesaj gönderdim bekliyorum ayrıca Yellow DPS içinde kimi iyi kimi kötü demiş malzeme ortada kalmış taa taivandan alıpta burada elimizde kalmasıda hoş olmaz

Sizin söylediğiniz kişiyede mesaj attım şimdi bakalım ne çıkacak :)

Schumi
29-11-2012, 23:20
Şimdi siz 6 lık yayın düşümünden memnun olmayabilirsin ama bence internet B12 gibi içinden yay ve amortisör çıkan süspansiyon kitlerini yada almayı düşündüğünüz coilover kitlerinin araç üstüne takılı halde fotoğraflarına bakın. Normalde 6cmlik yay 6cm basmaz. Özellikle Peugeot araçlarda öyle. Ama Coilover alırken 6 cm basar diyorsa 6 cm basar arabayı. Çünkü yayın ne kadar sıkışacağı belli. Altındaki ayar dalgası ile siz yayı 6 cm aşağı alıyorsunuz arabada tam o kadar düşüyo. İlla 9cm basmanız gerektiğini düşünmüyorum. 6cm idealdir özellikle iyi bir coilover ile.

dj_batukaan
30-11-2012, 21:00
Şimdi siz 6 lık yayın düşümünden memnun olmayabilirsin ama bence internet B12 gibi içinden yay ve amortisör çıkan süspansiyon kitlerini yada almayı düşündüğünüz coilover kitlerinin araç üstüne takılı halde fotoğraflarına bakın. Normalde 6cmlik yay 6cm basmaz. Özellikle Peugeot araçlarda öyle. Ama Coilover alırken 6 cm basar diyorsa 6 cm basar arabayı. Çünkü yayın ne kadar sıkışacağı belli. Altındaki ayar dalgası ile siz yayı 6 cm aşağı alıyorsunuz arabada tam o kadar düşüyo. İlla 9cm basmanız gerektiğini düşünmüyorum. 6cm idealdir özellikle iyi bir coilover ile.

Hocam bi yerde bir kopukluk olmuş sanırım,
6cm olanlar yani 3 - 5 - 6cm olarak bulduklarım sadece Yay ve yayın tek başına etkisine pek ihtiyacım yok açıkçası, zaten üzerinde kullandığım süspansiyon sistemi blistein.. yani 6 cm yaay para verene kadar orjinalide yerterli bana
Coil over istememdeki sebep hem süspansiyonu amortisör ve yay halinde takım olarak kullanabilmek hemde istediğim değerlerdeki düşmeyi yakalamak
yanlış bilmiyorsam 12 - 13 cm ye kadar düşürme yapabildiğiniz coil' ler var