PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hafif ağırlıkta Jant ve lastik.

ilkercom
29-11-2012, 11:17
Arkadaşlar aracın üzerinden ses sistemini sökünce ( ki sadece arabada bulunan cd vs aksesuarlar 5 kilo tarttım, amfi sub vs toplam 80 kilodan fazla :D ) araba bi hafifledi kuşa döndü. :heyoo: Nokian Hakka Z lastiklerden sonra pirelli p7 ler de yarımşar kilo hafif olunca arabanın şehir içi tüketimi 7 litre civarına düştü. :eek:

uzun lafın kısası kafamda enkei rp03 tarzı bir jant takıp 10 12 kilo kadar jantları hafifletmek düşüncesi var. lastikleri yarım kilo bir kilo daha hafifletirsem toplamda 20 kiloya yakın jant lastik kombinasyonundan geliyor. araçta şu an zaten stepne yok ufak tefek hareketlerle aracı hafifletip yakıtı düşürmek istiyorum. tabii bir miktar hızlanma değeri de güzelleşecek :D

aklında hafif jant konusunda bilgi olan arkadaşlar varsa buraya bişeyler çizittirelim.

Benim kendi tespitlerimde ;

Civic hb orjinal 17" jantlar : 10,5 kg

pirelli p7 225 / 45 / 17 : 9,5 10,5 civarıydı hatırlamıyorum 10 kg ortalama diyelim.

nokian Hakka 225 / 45 / 17 pirelliden 0,5 kilo daha ağır.

Sırf nokian ve pirelli arasında şehir içinde 1 litre civarı yakıt fark ediyor.

kısaca eğer toplamda 20 kiloya ulaşabilirsem bu operasyondan sonra spor helezon ile destekleyip ( onun da yakıtla ince bir ilişkisi var ) en az % 20 gibi bir yakıt tasarrufu sağlamayı planlıyorum.

şu an biraz zihni sinir bir proje olsa bile 1 ay içinde hayata geçirecek gibiyim :D

bildiğiniz jant ağırlıkları vs varsa eklerseniz memnun olurum.

elimde bir miktar döküman var yine benzer bir konu açmıştım. o günden bugüne çeşitli denemelerim oldu. şimdi biraz daha yol almak istiyorum.

Ağırlık tablosu :

Bizzat kendi tarttıklarım :

Nokian Hakka Z yüksek performans lastiği 225/45/17 10,5 KG
Pirelli P7 cinturato : 225/45/17 9,5 KG

Civic FK2 hb Orjinal 17" Jantları : 10,5 KG

Advan Rs replika 17" : 9 kg ( bunu ben tartmadım satan kişiye rica ettim)
Advan RG replika 17": 8,8 kg
Arceo oz uL replikası 17" 7,9 kg

İnternetten gelen veriler :
enkei RPF1 17" 7 kg civarı ofsetine göre 8 e doğru gidiyor
Enkei Rpo3 7,2 kilo denilmiş ancak ofsetine göre 7,6 olanlar mevcut
lenso s2light 17" 7 kg
kosei k3 silver lar 7kg civarı
kosei k1 ts - 17x7j -6.3kg
kosei k1 ts - 18" -7,9 kg
könig milligram 18" 8,2 veya 8,6 olması lazım.
könig day lite 8 kilo civarı
königler genelde 17 inç ebatlarda 8 kilo ile 9 arası değişiyor. Tarttıklarım o şekilde çıktı.
oz ultraleggera 17 17" 7,5kg
99 forester OEM 16" jantları 8.3 kilo
17" 5zigen 5zigen fnr01-c ler 8 kilonun altında sanırım diye tahminde bulunmuş bir arkadaşımız.

SOMEONESPECIAL
29-11-2012, 11:19
%20 çok iyi bir oran...

vtec26
29-11-2012, 11:41
lenso s2light 17" 7 kg http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/536411_10151253953583571_239803625_n.jpg

d3n1s
29-11-2012, 11:52
enkei RPF1 17" 7 kg civarında, offset ve bijon aralığına göre bir kaç lbs oynuyor. Enkei'nin sitesinde bütün modellerinin katologu mevcut, ağırlıkları da yazıyo.

Görkem
29-11-2012, 11:59
eski aracımdaki kosei k3 silver lar 7kg civarı idi 205-40-17 marshall lastiklerle toplam ağırlığı 15.300gr ,,,şuan depomda yeni sahiplerini beklemekteler :)

http://imageshack.us/a/img140/2614/cimg2817x.jpg

ilkercom
29-11-2012, 12:51
%20 çok iyi bir oran...

%20 uçmadan söylenmiş bir rakam şu anda 20 kg ağılıkları var her bir tekerleğin 18 altına düşerse zaten direk %20 gibi rakam olucak ufak tefek oynamalarla lpg takmış gibi ekonomi amaçlıyorum. tabii totalde çok para gidebilir :D

Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için sağolun hepsini değerlendiriyorum.

elimde enkei , bbs gibi markaların katalogları var onlara bakıyorum zaten. ayrıyetten bir dosya var onda stock ve aftermarket bütün marka modellerin ağırlıkları var. tabii ben emin değilim doğrumudur sallamamıdır.

amacım 7 kilo civarı jant 8 kilo lastik ağarlığı ile alu veya magnezyum bijon takıp olabildiğince hafiflemek.

ve hiç bir zaman pist rolling veya drag amacım yok. sadece ekomomi olsun günlük kullanımda biraz serilik.

b.ustaoglu
29-11-2012, 13:00
ben anlamadım şimdi... ağırlık azaltmak yakıt ekonomosi için mi performans için mi :D hayır yakıt içinse neden bu kadar çaba :)

d3n1s
29-11-2012, 13:15
ben anlamadım şimdi... ağırlık azaltmak yakıt ekonomosi için mi performans için mi :D hayır yakıt içinse neden bu kadar çaba :)

herkesin farklı bir takıntısı var, saygı duymak lazım. Amacın sadece yakıt ekonomisi olduğunu da sanmıyorum, ben de hafif jant+lastik kombinasyonuna geçiş yaptım yakın zamanda, araba inanılmaz rahatladı, gaz tepkileri serileşti.

Ayrıca, bende de silecek takıntısı var, orjinal AeroTwin sileceklere geçiş yapmak namına bi takım jant parası döktüm, pişman mıyım, tabi ki hayır :D dolayısıyla konuyu açanı çok iyi anlıyorum

ilkercom
29-11-2012, 13:24
herkesin farklı bir takıntısı var, saygı duymak lazım. Amacın sadece yakıt ekonomisi olduğunu da sanmıyorum, ben de hafif jant+lastik kombinasyonuna geçiş yaptım yakın zamanda, araba inanılmaz rahatladı, gaz tepkileri serileşti.

Ayrıca, bende de silecek takıntısı var, orjinal AeroTwin sileceklere geçiş yapmak namına bi takım jant parası döktüm, pişman mıyım, tabi ki hayır :D dolayısıyla konuyu açanı çok iyi anlıyorum

Bi defa yakıt için neden yapmayayım LPG kiti takanlar %40 kadar tasarruf ediyor ben 2000 2500 lira harcayıp %30 tasarruf amaçlıyorum. aracım orjinal kalacak istediğimde söküp satabileceğim ve dahası çekişi artacak.

tabii ki arada gazlıyorum. Ve aracımın ne gidişi ne yakıtı kötü değil. ancak daha iyisi olabileceğini biliyorum ciddi bir potansiyel var.

silecek ile de bilgi verirseniz sevinirim. neticede bilmediğim bir konu belki faydası olur.

vtec powe®
29-11-2012, 13:25
ultraleggera nin 17 si; 7,2 kg'dı yanılmıyorsam.

ssdriver
29-11-2012, 13:46
99 forester OEM 16" jantları 8.3 kilo geldi daha dün tarttım :)

bendeki 17" 5zigen 5zigen fnr01-c ler 8 kilonun altında sanırım

d3n1s
29-11-2012, 13:52
Bi defa yakıt için neden yapmayayım LPG kiti takanlar %40 kadar tasarruf ediyor ben 2000 2500 lira harcayıp %30 tasarruf amaçlıyorum. aracım orjinal kalacak istediğimde söküp satabileceğim ve dahası çekişi artacak.

tabii ki arada gazlıyorum. Ve aracımın ne gidişi ne yakıtı kötü değil. ancak daha iyisi olabileceğini biliyorum ciddi bir potansiyel var.

silecek ile de bilgi verirseniz sevinirim. neticede bilmediğim bir konu belki faydası olur.

Ben kendimi yeterince iyi anlatamamışım, yakıt fiyatları *****, aldı başını gidiyo, tutabilene aşk olsun, haliyle yakıt gayet yeterli sebep. Yakıt tasarrufunun yanında getireceği faydaları söylemek istemiştim, dalgınım biraz, cümle kuramamışım, kusura bakmayın.

Eski tip metal sileceklere tabiri caizse gıcık oluyorum, eski tip silecek yerine de direk muz silecek takmayı sevmiyorum, görüntüsü kötü oluyo bence. Benim aracımın ön silecekleri ve silecek kolları Golf 4/Bora'larla aynı. Golf4/Bora'ların da 2004 ve sonrası modellerinde orjinalden muz silecek var. Gittim 2004 ve sonrası Golf4/Bora silecek kolu ve sileceklerini aldım, taktım. Daha sessiz ve daha iyi siliyorlar. Arka silecek için de biraz araştırma sonucu bilimum VAG aracının yine orjinalden muz silecek olan sileceklerinin benim aracıma olduğunu öğrendim. Tipi en çok hoşuma giden Tiguan'ın silecek koluydu, onu aldım taktım. Ön silecekleri değiştirirken kaput altındaki cam ile motor bölümünün arasındaki muhafaza plastiğinin bazı dişlerinin kırık olduğunu fark ettim, onu da değiştirdim. Bütün parçaları da yetkili servisten temin edince "bir takım silecek için değer mi" denilecek bi meblağ harcadım.

b.ustaoglu
29-11-2012, 14:16

abi bende seni yargılamak amaçlı yazmadım yanlış anlama olmasın. ben çözümü daha basit olabilcek lpg dönüşüm veya dizel bir araç olarak düşündüm sadece :) yoksa ağırlık azaltmak tabii ki mantıklı ama ben sadece performans amaçlı düşünürüm :)

ilkercom
29-11-2012, 14:16
Ben kendimi yeterince iyi anlatamamışım, yakıt fiyatları *****, aldı başını gidiyo, tutabilene aşk olsun, haliyle yakıt gayet yeterli sebep. Yakıt tasarrufunun yanında getireceği faydaları söylemek istemiştim, dalgınım biraz, cümle kuramamışım, kusura bakmayın.

Eski tip metal sileceklere tabiri caizse gıcık oluyorum, eski tip silecek yerine de direk muz silecek takmayı sevmiyorum, görüntüsü kötü oluyo bence. Benim aracımın ön silecekleri ve silecek kolları Golf 4/Bora'larla aynı. Golf4/Bora'ların da 2004 ve sonrası modellerinde orjinalden muz silecek var. Gittim 2004 ve sonrası Golf4/Bora silecek kolu ve sileceklerini aldım, taktım. Daha sessiz ve daha iyi siliyorlar. Arka silecek için de biraz araştırma sonucu bilimum VAG aracının yine orjinalden muz silecek olan sileceklerinin benim aracıma olduğunu öğrendim. Tipi en çok hoşuma giden Tiguan'ın silecek koluydu, onu aldım taktım. Ön silecekleri değiştirirken kaput altındaki cam ile motor bölümünün arasındaki muhafaza plastiğinin bazı dişlerinin kırık olduğunu fark ettim, onu da değiştirdim. Bütün parçaları da yetkili servisten temin edince "bir takım silecek için değer mi" denilecek bi meblağ harcadım.

yanlış anlaşılacak bişey yok. sizden önce ki mesajın sahibi biraz saçma bulmuş sizin mesajınızı tamamlamak için alıntı yaptım. 250 liraya bi depo benzin alıyoruz ve 550 600 km yapalıyor ancak. ufak düzenlemelerle 100 km fazla gideceksem neden saçma bir hareket olsun.

ben sileceği aerodinamik için değiştiniz zannettim. sizin ki de kendi içersinde bir mantık barındırıyor. ufak bi arıza bile olsa silecek önemsenmesi gereken bir parça.

ilkercom
29-11-2012, 14:17
abi bende seni yargılamak amaçlı yazmadım yanlış anlama olmasın. ben çözümü daha basit olabilcek lpg dönüşüm veya dizel bir araç olarak düşündüm sadece :) yoksa ağırlık azaltmak tabii ki mantıklı ama ben sadece performans amaçlı düşünürüm :)

biliyorum tabii ki eleştriler olabilir. bu konuyu bilgi paylaşımı için açtım.

ek olarak : LPG ye karşıyım benim için çok cazip değil. en basitinden AVM ye aile giderken otoparka alınmamak bile sinir bozucu.

benim aracımın dizeli yok. aracımdan memnunum. muadili araçlar focus astra golf beni açmıyor.

dediğim gibi ufak oynamayla tüketimi düşürmek maksadındayım. asıl amacım bu. ancak arada tabii ki gazlıyorum. sabah bazen syrantepede trafik açıldıktan sonra köprüye kadar 200 yapıştırmak gibisi var mı? :D

b.ustaoglu
29-11-2012, 14:24
ben 200ü göstergede bile göremiyorum 180de bitiyor :D

ilkercom
29-11-2012, 14:27
ben 200ü göstergede bile göremiyorum 180de bitiyor :D

Bizde zor görüyoruz :D analog kadran olsa arabanın hareket etmesine bile gerek yok :D aa 200 ordaymış dersin. veya kadranda 200 yazar kadranı bitirirsin. bunda kadran bitirme yok. zaten maksimum 229 gördüm :P

YAVUZ
29-11-2012, 14:50
ilker güzel bir konu olmuş dediklerini umarım uygun bir maliyetle yaparsın ...

ilkercom
29-11-2012, 15:19
sağol yavuz.

800 lira civarına sıfır veya ikinci el markalı veya replika jant alabiliyoruz. 7 veya 7,5 kilo ağırlıkta oluyor ki bu durumda 3 - 3,5 kilo jant başına tasarruf yapıyorum.

Lastiklerim enerji tasarruf maksatlı p7 lastikler tutunması süper değil ancak idare ediyoruz. daha iyi tutunan daha az yaktıran bulursam belki ona geçerim.

bijon vs çok detayına inmedim ama hafif somun alınabilir. güvenliği tehlikeye atmadan tabii.

son olarak spor helezon konusu var. Spor yayların aracın ilk hareket anında aşırı derecede kafakaldırmayı engellemesi durumu var. gaza basar basmaz burnu havaya kalkan bir araç 1 saniyeliğene de olsa torkunun %40 50 gibi kısmını boşa harcıyor. en basitinden elinizle arabanın önünü kaldırmaya çalışın en az 80 kilo gibi bir güç ile o seviye kadar kaldırırsınız.

bunun fren anında veya ara hızlanmada ( misalen rolling de ilk basış) sürekli tekrarladığını düşünün. ayrıca uzun yolda ben cruise control ile sabit 120 ile giderim viraj vs dinlemem. virajlarda yavaşlamak tekrar hızlanmak ciddi yakıt harcamaya sebep oluyor.

önceki aracımda spor yayların bu yönde çok faydasını gördüm. bunun da maliyeti 200 lira ile 600 lira arasında değişiyor. ( fk marka 150 lira h&r marka 450 lira 50 100 işçilikle takılıyor.)

şimdilik planlar böyle. pratikte ne kadar etkisi olur net hesaplamadım.

Emre Akçay
29-11-2012, 18:58
17' Enkei RP03 tam 7.2 kg idi.

levent
29-11-2012, 19:03
abi şu forumu tavsiye ederim :)

Fuel Economy, Hypermiling, EcoModding News and Forum - EcoModder.com (http://ecomodder.com/)

eğer tüketimde ekonomi istiyorsan hafiflikle birlikte, mümkün olduğunca kapalı bir jant modeli seçmelisin sürtünmeyi azaltabilmek adına :)

emre2blue
29-11-2012, 19:42
abi şu forumu tavsiye ederim :)

Fuel Economy, Hypermiling, EcoModding News and Forum - EcoModder.com (http://ecomodder.com/)

eğer tüketimde ekonomi istiyorsan hafiflikle birlikte, mümkün olduğunca kapalı bir jant modeli seçmelisin sürtünmeyi azaltabilmek adına :)

Bende aynısını tavsiye edecektim. Ben şimdi CRX üzerine ağırlık azaltma ve aerodinamik iyileştirmeler yapmanın planlarını yapıyorum. Düşündüklerin doğru, hepimiz heyacan arıyoruz, ama bu yakıt fiyatlarıyla pek heyecanlı olmuyor. Jantları kapaman, araç altını kaplayabilmen gerekir. Ecomodder'da Audi A8 'in alt kaplamalarını örnek vererek, projeler yapılıyor. Türbülansı azalttığın zaman hem yakıt düşecek, hemde hızlanman artacak. Keşke gördüğümüz/okuduğumuz turbo projeleri hazırlayan ustalarımız, yakıt ekonomisi içinde projeler hazırlayabilseler.

Fuel Vapor Teknolojisi ile 1.5lt Civic LS motoru olması lazım turbo 180 HP, 2-3lt civarında yaktırıyorlar 120km ile giderken 2kişi, 1kişi sürücü, 1 kişi raportör. Tabiki araç hafif ve aerodinamik ama biraz daha araştırma yapmak gerekmez mi?

ufuk_acar
29-11-2012, 19:47
ilker abi hayırdır. ses sistemi söktüm derken? neden söktün. ne yapacaksın.

konuya gelince abi önceki aracımız vtec2 de bızde cok arastırdık bu konuyu ve baska konu acanlarda tecrube edenlerde takıp ettıgım kadarı ıle jant ve lastık agırlıgı , taban ebatı ıle motor gucune gore durumlar degıskenlık gosterıyor.

ama taban ebatı buyudukce tartısmasız cok yakıyor.

jant lastık agırlıgı ıle dur kalk sıstemınde ve performans ıcınde drag da fark yaratıyor. ama ıvmelendıgı taktırde fızık kanunundakı mantık aracta pek etkı etmıyor.

ama sureklı imvelenip hızlanılması egerki söz konusu oluyor ise tabi ki yakıtta degıskenlıge sebep olacaktır ama dedıgım gıbı zaten yakıt degerıne bakılırsa jant degısımı senın trafıkte ki yakıt degerıne pek etkı edecek yol ve trafık sıkısıklıgın yok.

ilkercom
30-11-2012, 08:26
bilgi için teşekkürler arkadaşlar. siteyi favorilerime ekledim incelerim müsait olunca. ingilizcem çok iyi değil yinede bakarım.

kafamda zaten enkei var. 7,2 kilo güzel değer.

@ ufuk ses sisteminden bıktım benim sırf amfiyi koyduğum mdf 4 kilo geliyordu. amfilerle beraber 18 kiloyu geçiyor. üzerine kablo dağıtım bloğu processor ıvır zıvır gelince 25 i geçti. subwoofer filan eklenince ciddi bir rakam ortaya çıkıyor.

zaman zaman dur kalkta kaldığım da oluyor. fakat jant ağırlığı her durumda dezavantaj sırf dur kalk değil.

jantın açık olması bi yerde dezavantaj türbülans yapıp tüketimi artırıyor. civic hibrid jantı gibi kapalı olması daha iyi. fakat frenlerin soğuması için de açık olması daha iyi. ayrıca biraz da şık olması lazım :D bence 7 - 7,5 kiloluk bir jant ile her türlü o aero etkiyi düşünmeyiz.

Emre Akçay
30-11-2012, 08:50
Enkei RP03 7.2 kg 17' ya. Şimdi bidaha tarttım. Satılık duruyor benim. Gerçekten hafif jant. Elinizle kaldırınca anlıyorsunuz zaten.

Orhan
30-11-2012, 09:09
Beni yanlış anlamayın ama ben hiç bir zaman arabaya bu kadar ses sitemi takıp dünya para verip arabaya bu kadar ağırlık yüklemeye bi anlam veremiyorum siz kurtulmuşsunuz safralardan geçmiş olsun

ilkercom
30-11-2012, 09:18
Beni yanlış anlamayın ama ben hiç bir zaman arabaya bu kadar ses sitemi takıp dünya para verip arabaya bu kadar ağırlık yüklemeye bi anlam veremiyorum siz kurtulmuşsunuz safralardan geçmiş olsun

İyi bir ses sistemi için değer aslında. ancak ben hevesimi aldım. iki aracımda da bayağı iyi hi-end sayılabilecek sistemler vardı. scan-speak, vifa, alto-mobile , DLS audison , focal gibi markaları kullandım. Şimdi zaten hevesimi aldım. ayırca bazen dur kalk veya hafif trafikte resmen arabayı kasıyor. ki 140 hp 6 vites bir arabadan bahsediyoruz. aynı aracın stock hali ile vtec le rolling yapan adam 1 boy yerken ben ses sistemi ile 5-6 boy yiyorum :S

mcy
30-11-2012, 09:21
konunun tamamını okumadım belki yazan olmuştur ama compomotive 15" jantlarım vardı 4,5kg falandı.

ilkercom
30-11-2012, 09:52
15 jantların zaten en ağır olanı 7 kilo.

enkei için mesaj attım. replika advan almam herhalde bi kaç model var en üst sırada enkei duruyor :D

d3n1s
30-11-2012, 10:02
Üstad, AeroTwin sileceklerin illa ki aerodinamiye katkısı vardır, amacım o olmasa da :) Bunun dışında Civic Hybrid jantı çok kapalı, sıkışık trafikte çok kalıyorsanız fren performansınızı ciddi düşürecektir, frenlerde oluşan ısıyı dışarı atamadığı için. Janttaki aerodinamidense aracın altını boydan kapatmak daha mantıklı gibi, ama bunu da belli bir bilinçle yapmak gerek. Aracın altı kapatıldıktan sonra oluşan hava tüneli uçak kanatlarında oluşana benzeyebilir, bu da arabanın yerle temasını azaltacaktır, yol tutuşa negatif etki demek olacak. Belli noktalara kadar arabalarla oynamak gerek diye düşünüyorum, en nihayetinde o araç üretilmeden önce belli hesaplar yapıldı, tamam bazı şeylerden kaçınıldı çünkü überlüks bir araç almıyoruz. Neyse, lafı çok uzattım, aracın altını kapatmak mantıklı ama kafa yormak hesap kitap yapmak gerek diye düşünüyorum.

ilkercom
30-11-2012, 10:10
aracın altı zaten kapalı :D o konuda sıkıntı yok. civic hb ayrı bir dünya. sedanlar gibi sallamasyon üretilmemiş. en basitinden 6 vites olmasıyla bile fark yaratıyor. yoksa 1.8 araba 1.6 dan az yakması mümkün değil.

silecekler banana modeli onla oynamaya gerek yok.

jant olarak kapalı jant tasarımı pek iyi durmuyor. ve ağır da olucaktır.

d3n1s
30-11-2012, 10:39
aracın altı zaten kapalı :D o konuda sıkıntı yok. civic hb ayrı bir dünya. sedanlar gibi sallamasyon üretilmemiş. en basitinden 6 vites olmasıyla bile fark yaratıyor. yoksa 1.8 araba 1.6 dan az yakması mümkün değil.

silecekler banana modeli onla oynamaya gerek yok.

jant olarak kapalı jant tasarımı pek iyi durmuyor. ve ağır da olucaktır.

o zaman janttan atılabildiği kadar ağırlığı atıp, arabayı biraz daha yere yaklaştırmak istediğiniz yönder katkı sağlar gibi geliyo, bir de lip'le aracın önü biraz daha yere yaklaştırılabilir, altından geçen havayı azaltma maksatlı.

G_TT_I
30-11-2012, 10:47
Bende aynısını tavsiye edecektim. Ben şimdi CRX üzerine ağırlık azaltma ve aerodinamik iyileştirmeler yapmanın planlarını yapıyorum. Düşündüklerin doğru, hepimiz heyacan arıyoruz, ama bu yakıt fiyatlarıyla pek heyecanlı olmuyor. Jantları kapaman, araç altını kaplayabilmen gerekir. Ecomodder'da Audi A8 'in alt kaplamalarını örnek vererek, projeler yapılıyor. Türbülansı azalttığın zaman hem yakıt düşecek, hemde hızlanman artacak. Keşke gördüğümüz/okuduğumuz turbo projeleri hazırlayan ustalarımız, yakıt ekonomisi içinde projeler hazırlayabilseler.

Fuel Vapor Teknolojisi ile 1.5lt Civic LS motoru olması lazım turbo 180 HP, 2-3lt civarında yaktırıyorlar 120km ile giderken 2kişi, 1kişi sürücü, 1 kişi raportör. Tabiki araç hafif ve aerodinamik ama biraz daha araştırma yapmak gerekmez mi?

Aracin altini kapamak oyle kolay bir uygulama degil, karter koruma bile risk yaratabiliyor aman diyim.

Yanlis anlasilmasin ama cogu arac tugla kadar aerodinamik, jant kapama vs. degil daha ileri birsey ile fark edilebilir tasaruf saglanabilir.

amac yere basmak ise o kolay, z3'lere takilan ufak bir spoiler bile 90kg basabilmekte.

Ekleme;

lastik ve janttan atilacak agirlik arac uzerinden atilan agirliktan daha faydali olacaktir, en buyuk sikinti yer cekimi ile sifirdan kalkmak; lastik agirligi donus ile dogrudan alakali oldugu en cok bu etkiler.

Temiz is arkalari elektirikli yapmak, sifirdan kalkarken etkilesin yeter, hatta icten yanmali gibi bir sisteme yardimci olacagi icin hizli arkadan araclarin on'leri elektirikli olursa fena 0-100 degerleri cikar :)

ilkercom
30-11-2012, 11:07
beyler konu güzel yönde gidiyor. teşekkürler. dediğim gibi aracın altı kapalı komple. tasarımsal olarak böyle bişey düşünmüş ingilizler. arka tampona bi tahliye deliği düşünülebilir. aracın arka tasarımı zaten çok çok iyi. hatta diyebilirim ki piyasada en iyilerden. arka camda silecek yok düşünün nasıl bir hava akışı var. çamur vs arkabagaj kapağının alt kısmına yapışıyor.

lip orjinalinde var sanırım ama benimkinde yok. belki 2007 den sonra eklemişlerdir. bir lip olayına girebilirim ancak bi helezonla alçaltayım durumu gözden geçirmek lazım.

birde detay vereyim araç zaten normalde 90 km gibi sabit hızlarda yüklü olarak 5 litrenin altında yakıyor. 400 km yolda 4,8 litre ortalama yapmışlığım var. :D şehir içi tüketim için biraz daha düşürmek niyetindeyim. 2013 eylül ayında 2 çocukla işe gidip gelmeye başlayacağım zeytinburnu - rumelihisarı arası günlük 45 km civarı yolda minimum tüketim rolling akşamları maksimum keyif :D

rebeloghy
30-11-2012, 11:10
%20 uçmadan söylenmiş bir rakam şu anda 20 kg ağılıkları var her bir tekerleğin 18 altına düşerse zaten direk %20 gibi rakam olucak ufak tefek oynamalarla lpg takmış gibi ekonomi amaçlıyorum. tabii totalde çok para gidebilir :D

Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için sağolun hepsini değerlendiriyorum.

elimde enkei , bbs gibi markaların katalogları var onlara bakıyorum zaten. ayrıyetten bir dosya var onda stock ve aftermarket bütün marka modellerin ağırlıkları var. tabii ben emin değilim doğrumudur sallamamıdır.

amacım 7 kilo civarı jant 8 kilo lastik ağarlığı ile alu veya magnezyum bijon takıp olabildiğince hafiflemek.

ve hiç bir zaman pist rolling veya drag amacım yok. sadece ekomomi olsun günlük kullanımda biraz serilik.

ilker abi o elindeki dosya vardı bende silindi sonra, pm olarak falan atma şansın var mı mümkünse ne zamandır arıyordum onu

G_TT_I
30-11-2012, 11:11
beyler konu güzel yönde gidiyor. teşekkürler. dediğim gibi aracın altı kapalı komple. tasarımsal olarak böyle bişey düşünmüş ingilizler. arka tampona bi tahliye deliği düşünülebilir. aracın arka tasarımı zaten çok çok iyi. hatta diyebilirim ki piyasada en iyilerden. arka camda silecek yok düşünün nasıl bir hava akışı var. çamur vs arkabagaj kapağının alt kısmına yapışıyor.

lip orjinalinde var sanırım ama benimkinde yok. belki 2007 den sonra eklemişlerdir. bir lip olayına girebilirim ancak bi helezonla alçaltayım durumu gözden geçirmek lazım.

birde detay vereyim araç zaten normalde 90 km gibi sabit hızlarda yüklü olarak 5 litrenin altında yakıyor. 400 km yolda 4,8 litre ortalama yapmışlığım var. :D şehir içi tüketim için biraz daha düşürmek niyetindeyim. 2013 eylül ayında 2 çocukla işe gidip gelmeye başlayacağım zeytinburnu - rumelihisarı arası günlük 45 km civarı yolda minimum tüketim rolling akşamları maksimum keyif :D

Cocuklari fazla yedirme derim :)

Silecek konusunda en iyisini peugeot yapti :)

Surtunmeyi azaltmak gayet faydali olacaktir,
getz ile cadde uzerinde binalar arasinda 206 ile gazlarken fark acilmazken, ayni hizlarda 2. kopru yolunda denedigmizde duvara carpmis gibi oluyor arac :)

Ben 13 litreden 12.8'e dusunce seviniyorum, 4.8 nedir ya lutfen konu kitlensin:ofk: :):):):):)

ilkercom
30-11-2012, 11:21
YukleTr.Com Dosyalariniz Silinmesin! - Dosyalarinizi Gvenle Saklayin Paylasim (http://www.yukletr.com/download.php?file=bece31fb374a8bd22cff1f09d405d606 )

d3n1s
30-11-2012, 12:32
Cocuklari fazla yedirme derim :)

Silecek konusunda en iyisini peugeot yapti :)

Surtunmeyi azaltmak gayet faydali olacaktir,
getz ile cadde uzerinde binalar arasinda 206 ile gazlarken fark acilmazken, ayni hizlarda 2. kopru yolunda denedigmizde duvara carpmis gibi oluyor arac :)

Ben 13 litreden 12.8'e dusunce seviniyorum, 4.8 nedir ya lutfen konu kitlensin:ofk: :):):):):)

üstad Peugeot'un yaptığı nedir? Bilgilendirirsen çok sevinirim, Pug'un böyle bir innovasyonu olduğundan haberim yok.

ilkercom
30-11-2012, 12:38
getzin aerosu rezil. 206 da üçbeş bir aero kasmışlardır fark ordadır. yoksa extrem bi olayı olsun sanmam.

G_TT_I
01-12-2012, 09:54
üstad Peugeot'un yaptığı nedir? Bilgilendirirsen çok sevinirim, Pug'un böyle bir innovasyonu olduğundan haberim yok.

Innovasyondan kasit yenilikcilik mi bilmiyorum ama 206'tinin tasarimi muhterem bir kisiye ait ve tasarim olarak iyi bir arabadir.

Onun disinda ruzgar egim vs. birden cok degisken isin icine girdiginde cok fazla degisken demektir, tork-hacim-vs, areodinamik konustugumuz icin direk ona yogunlasmamak lazim ama ev 206 3.5 yay ile ruzgar kanalinda getze gore cok daha innovatif kalacaktir :)

ilkercom
01-12-2012, 11:08
ön cam eğimi 206 da daha makul seviyede getz için aynı şeyi söylemek zor. aynı zamanda arka tasarım da iyi. mesela ep3 type r da fn2 ye göre daha kötü.

d3n1s
01-12-2012, 16:42
Innovasyondan kasit yenilikcilik mi bilmiyorum ama 206'tinin tasarimi muhterem bir kisiye ait ve tasarim olarak iyi bir arabadir.

Onun disinda ruzgar egim vs. birden cok degisken isin icine girdiginde cok fazla degisken demektir, tork-hacim-vs, areodinamik konustugumuz icin direk ona yogunlasmamak lazim ama ev 206 3.5 yay ile ruzgar kanalinda getze gore cok daha innovatif kalacaktir :)

206 kullandım, ilk çıktığında da hasta olmuştum zaten kendisine. 206'nın tasarımcısı benim idolüm diyebilirim, ki kendisi güncel Scirocco'yu da tasarladı, belki biliyorsunuzdur :) Silecek konusunda Peugeot en iyisini yaptı tadında bir post vardı da bilmediğimden sordum ne yaptı Pug diye :) Konuyu amacından saptırmayalım, 206 aerodinamik açıdan Getz'ten çok çok daha iyi ancak bu iyi yol tutacak anlamına gelmesin, benim 206'm 5 cm eibach yay+kısa sert spor weitec amortisörlüydü, 16'lık Izalco jantlarla (308'in çok kollu jantı) ve sıfır fabrikadan 1 hafta önce çıkmış Toyo T1R lastiklerle arkasını savura savura geziyodum. KAfasından önce arkasını bırakırdı.

ilkercom
01-12-2012, 17:41
aracın yol tutması ile sürtünme direnci farklı. altından geçen hava çok önemli.

G_TT_I
01-12-2012, 17:44
Cam citalarnin orada sileceklerin durmasi cok mantikli, 206 Gti 2000 senesinde bindigimi var sayarsak,
O sene cikan araclarin yarisi sahil yolunda arkadan kopmadan dolayisiyla kazali :)

Sikinti 5 degil, 3.5 cm yay bilstein amortisorler, kucuk 1-2 kurcalama ve torsiyon cubu ile cozuluyor.

4 kapi 1.6 206 ile amortisor, fren, burclar iyi lastik secimi ile pistte cok iyi eglendigimi hatirliyorum.

Getzi'de devirmeyi cok zorladik ama sikinti olmadi, japonyadan gelen orjinal Enkei'ler ve f1 lastiklerle kanirtan bir ben vardim ki zaten kis lastikleri yazin kaza yapip arabayi sattim,
Ozetle getz cup baya carpisan araba gibi ve evt torsiyon sacmaligindan dolayi arkasi oynayip duran 206 getzden iyi yol tutar.

ilkercom
05-12-2012, 14:26
şu enkei ile replika advan rs arasında kaldım du bakalım. birde f1 asym 2 ağırlığını öğreneyim :D

d3n1s
05-12-2012, 15:04
şu enkei ile replika advan rs arasında kaldım du bakalım. birde f1 asym 2 ağırlığını öğreneyim :D

replika jant almamanızı öneririm, internette, özellikle yabancı forumlarda biraz araştırırsanız nedenini öğrenirsiniz. az buçuk daha ağır olsun orjinal olsun, canınızdan değerli değil.

ilkercom
05-12-2012, 15:14
Ben ralli gibi sert kullanmam hatta bayağı yumuşak sürerim. eğer gözüm tutarsa bir bakarım. ki replika advanlar gayet sağlam duruyor.

ancak şöyle bir durum var. benim jant değişme sebebim hafi olması. 1 kilo bile hafif olsa tercihimi değiştirir. Enkei RP03 replika advandan ağor olsun hiç sanmam. büyük ihtimal rp03 alıcak gibiyim. şu anda en hafif jant bu gözüküyor.

mevcut jantları satsam mı satmasam mı onu düşünüyorum. finans işini çözersem rp03 ile googyear f1 asym 2 kullanıcak gibiyim. bi ihtimal nokian z serisi de olabilir. tutunması çok çok iyiydi namıssızın :D üstelik kış kullanımında sertleşmiyor.

ecomodder i inceledim çoğu uygulama saçmalık seviyesinde. hele o focus a kuyruk yapan adama illet oldum. o kuyruk ile araba düz gidemez. sabit hızla sürekli uzun yol yapmıyorsa da yakıtı fazla yakar başka da bi halt olmaz.

yazılan modların bazıları bende var zaten. bazılarını ben yaptım bazıları mevcuttu.

misalen alt kısım kapalı. ön panjur kapalı.

daha güçlü akü ve daha kalın kablolar ile şarj dinamosunun yükü azaltıldı. sürekli yükte çalışmıyor.

arka tamponda reflektörler sökülü. bu sayede hava tahliyesi vs vs.

Çalışmalarıma biraz hız vereyim bunun ile ilgili bir konu açacağım. mevcut araçlarımızın üzerinde oynamalar ile %40 gibi tasarruflara gidebilir ki LPG takmış gibi cüzdanı rahatlatacaktır.

cXe
05-12-2012, 16:55
aaa yılların caraudio cusu ilker abim ses sistemsiz binecek arabaya... inanmam :D

Ahmet.S
05-12-2012, 17:33
Acacaginiz konuyu ve degerler ne kadar dusecek simdiden merak ettim replika advan saglamdir ben memnun kalmisti. Jantlar tse den geciyo camur atmaya gerek yok 19 20 bol ofsetli jant takmicaksini hic bi sorun yasanmaz replikadan yana.

106arts
06-12-2012, 14:22
O zaman 14 sac jant ile 185.55.14 taksan yari yariyami dusecek
%20 imkansiz gibi geldi bana
Bende 3 takim jant var biri 205 40 17 206 rc jant tanesi bijonlar lastik ile birlikte 21 kilo
Bide 14 sac jant var onlarda lastikli 13 kilo geliyor ve benim gordugum maximum %6-7 tasarruf

ilkercom
06-12-2012, 14:32
o konu biraz detaylı. tabii ki her araçda her şartta %20 tasarruf alınacak diye bir kural yok. misalen jant ağırlığı sabit hızda çok önem arzetmiyor. bu durumda daha çok aero dinamik yapı ön plana çıkıyor. misalen araç ağırlığı 100 kilo düştüğünde dur kalklarda veya rolling tarzı sürüşlerde inanılmaz fark yaratıyor herkesçe *****. ancak cruise kontrol ile sabitlediğinde düz yolda aracın 5 litre yakıyorsa üzerinden 100 kilo sök en çok 1 litre fark yapar. fakat dur kalk trafikte aracın 10 litre yakıyorsa - 100 kilo hafifleme ile 7 litrelere düşer ki birinde fark %20 olur diğerinde %30 olur.

ancak dediğim gibi bunlar tahmini ve kabaca ölçülmüş rakamlar.

Elimdeki mevcut veriler şu anlık sadece basit şeyler.

Tek bildiğim aracın üzerinden ses sistemini söküp lastikleri değişince 2 litreden fazla fark oldu.

bu biraz psikolojiktir biraz yan etkenler vardır falandır ancak belli bir etkisi oldu. ve olması da lazım aracın üzerinden en az 70 kilo gitti.

önümde ki dönem aracın sübap ayarları kontrol edilecek. bi kaç yerinede daha bakım yapıp öyle test edicem.

jant konusunda da kararsızım. hazır yeni borçları düzeltmişken yoktan yere 1000 1500 vermek istemiyorum.

ilkercom
06-12-2012, 14:35
aaa yılların caraudio cusu ilker abim ses sistemsiz binecek arabaya... inanmam :D

orjinal teyp belki ilave olarak çıtır bi sistem :P

onur_S
06-12-2012, 19:18
replika alma abi balansıyla ugrasırsın..

mrh77
23-12-2012, 23:05
düşünürseniz satılık 17 advan jant lastık takımım var aracımı satmak ıstıyorum o yuzden satılıktır replıka fakat gercekten 10 bın km olmadı cok memnunum ıstersenız pm den aracımın lınkını atabılırım..

ilkercom
23-12-2012, 23:25
ağırlıkları fazla replika advanların geçen tarttık 9.5 kilo geldi.

wolrath
23-12-2012, 23:30
%20-30 yakıt dusurmek,hele kı sadece jant ıle pek ıyımser olmuş...

tolgakaynak
23-12-2012, 23:35
abi konu tam benlik. arkadaşlar arasında en ekonomik kullanıma sahip adamım.

nerdeyse herşeyi söylemişsin ufak bişey daha eklicem. ufak elektrik tesisatı için kondansatörler var bunlarında bi faydasını gördüm. tavsiye ederim eğer 2.el bulursan uygun fiyata

2010 FD6 civic kasayla şehir içi 5.5-6lt yakıt ortalamam var

berkay_aydin
23-12-2012, 23:46
15" pdw markalı replika adavanlar vardı bende 5 kg civarı çıkıyordu şuanki jantlarım 14" çok daha hafif, tenekelerden sonra bu kadar farkediceğini düşünmemiştim..

darkmoon
23-12-2012, 23:51
bende hafifletme adına bagajdaki stepneyi çıkartıp yerine ince jantlardan takmayı düşüyorum..

sorum şu bu elektirk stabilize aparatları var bunlar bir işe yarıyormu..

ilkercom
24-12-2012, 09:32
%20-30 yakıt dusurmek,hele kı sadece jant ıle pek ıyımser olmuş...

21 kilo olan bi tekerleği 17 kiloya düşürebilirsem %20 garanti fark eder. dur kalk trafikte bu tip düzenlemeler iş yapıyor.

@tolga kaynak : o kondanstör dediklerin 33000 picofaradlık büyükler var. ses sistemcilerinin kapasitörleri gibi onlar belki iş yapar. ancak fuelshark filan denilen çakmaklığa takılan aygıtlar var onlar dolandırıcılık başka bişey değil. sende ki nasıl bişey. sen dur kalk trafikte kalmıyorsun herhalde yoksa fd6 ile millet 9-10 litre yakıyor istanbulda.

@berkay_aydin : replika advan alacaktım 17" olanları 9,5 kilo çıktı. pdw 17" olanları da en az 8,5 9 kilo çıkar.

@darkmoon : Bende stepne zaten sökük. işim olmaz stepne ile. hatta tamir spreyi ve kriko pompa filan var onları da sökeyim :P

fuelshark denen zımbırtıyı diyorsan onlar sahtekarlık. ateşleme için kullanılanlar da iş görür.

Bende tesisatçıların big3 dediği sistem var. 3 ana kabloyu kalınlaştırdım.

aküden şarj dinamosuna
şarj dinamosundan şaseye.
şaseden aküye.

böylece orjinalinden büyük olan aküm daha çabuk şarj oluyor. uzun süre voltaj düşmüyor.

bunun yanında şarj dinamosuna bağlanan kondanstörler var 33000 lik 20 volt filan. onlar da gerilimi düzenler. parazitleri yok eder. iş görür.

UnnAmeD
24-12-2012, 13:10
kosei k1 ts - 17x7j -6.3kg

16EC813
24-12-2012, 13:44
benim mugen mf8 replikalarım 7,8 kg ( sonradan boyanmış hali )

fussy
24-12-2012, 14:45
König – Daylite (Gold)17 x 7-4*100 ağırlık olarak sitesinde 14.5 lbs yazıyor.

ilkercom
24-12-2012, 17:16
Bu gün bi kaç jant tarttım onlarla beraber hepsini düzenleyeceğim.

erdem325
24-12-2012, 17:43
bu hybrid civiclerin janti olabilirmiki?
kapali bir jant, eger ayni zamanda hafifse de is gorur diye dusunuyorum..

ilkercom
24-12-2012, 18:05
bu hybrid civiclerin janti olabilirmiki?
kapali bir jant, eger ayni zamanda hafifse de is gorur diye dusunuyorum..

bakmak lazım bulup tartılsa fikir verebilir. fakat 16" diye hatırlıyorum.

MEGFB
31-12-2012, 01:55
lenso light s2 nin15 liğini elime aldım gerçekten çok hafif 17 liğide öyledir diye tahmin ediyorum ekonomi&performans konusunda aracın orjinalliğide bozulmak istenilmediğinde kilo azaltımı çok faydalı bir şey bu arada jant incini küçültmeyide düşünebilirsiniz:D

ssdriver
07-12-2013, 12:40
konuya bayadır yazan olmamış.

17x8 enkei rs+m = 7.6kg