PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LPG ve Ateşleme Avansı ( Ignition advance on LPG )

Osman Bahadır
30-11-2012, 23:33
Birçoğumuz aracına LPG dönüşümü yaptırıyor ve aracını <%90 oranda LPG'de kullanıyor. Kimisi karbüratörlü, kimisi sıralı sistem, kimisi standalone ECU ile yürüyor, kimisinde ateşleme elektronik, kimisinde distribütörlü... Peki ama benzin için ayarlanmış olan avans haritamız acaba LPG'ye ne kadar uygun?

LPG ile benzinin yanma hızları birbirinden farklıdır. Düşük devirlerde LPG benzinden daha yavaş yanarken yüksek devirlerde LPG benzinden daha hızlı yanar.

http://img805.imageshack.us/img805/970/lpgadvcurve2.jpg

Tabloda da görüleceği gibi yaklaşık 3000 devire kadar LPG benzinden daha yavaş yanar. Bu da 3000 devire kadar LPG'nin daha fazla avansa ihtiyaç duyduğunu, 3000 devire kadar daha yüksek avans verilmesi gerektiğini gösterir. Tabi ki 3000 devire kadar avans sabit arttırılmamalı. 3000'e yaklaştıkça kademeli olarak benzine eşitlenmeli.

3000 devirden sonra ise, yaklaşık 4000 devir gibi LPG ile benzin arasındaki avans farkı benzin lehine sabitlenir. Yani önce yüksek başlayıp, 3000'e kadar kademeli olarak benzine eşitlediğimiz avansı 3000 devirden 4000 devire kadar kademeli olarak kısmalı, 4000 devirden sonra benzinden sabit -8~10 derece kısarak seyrettirmeliyiz. Yoksa detonasyon oluşabilir.

Burada şu sorun ortaya çıkıyor; LPG her devir ve yük altında sabit olarak benzinden daha yavaş yanmaz. Bu da tüm devirler için komple avans haritasını + yönde kaydırmayı(shift ettirmeyi) veya distribütörden sabit avans vermeyi işlevsiz hale getirir.

Tabloda benzin avansını kırmızıyla, olması gereken ideal LPG avansını yeşille, avansa yapılacak tüm devirlerde sabit +10 müdahalesinin sonucu oluşan avans haritasını da mavi ile görebilirsiniz;

http://img708.imageshack.us/img708/215/013c2.gif

Görüyoruz ki bu şekilde avansa verilecek sabit bir artış yaklaşık 2500 devire kadar iyi sonuç verse de üst devirlerde vuruntu sorunu ile karşılaşmamıza sebep olacaktır.

Eğer bu şekilde tüm devirlerde sabit avans verirsek araba LPG'de rölantide ve 3000 devir altında stabil ve düzgün çalışırken ve hatta avans düzgün ayarlandığında benzinden daha yüksek tork bile verebilirken, 3000 devirden sonra verimsiz yanma başlar.

Bu yüzdendir ki zaten genelde LPG'de subap hasarları, egsoz subabı yanmaları ve oturmaları, yüksek EGT ve son hıza LPG'de ulaşamama durumları, genelde bu yüksek devirdeki avans dezavantajından kaynaklanır. Bu sorunlar ileri safhalarda piston, piston yüzeyi ve eteği, segman, gömlek hasarlarına yol açabilir.

Eğer araç ateşlemesini TDC(top dead center) sensöründen kontrol ediyorsa, bazı LPG kitleri bu sensörün değerini manipüle ederek avansa da müdahale edebiliyor. Bu kitlerin avans haritalarından avansa istediğiniz devir ve MAP değerinde ayrı ayrı müdahale edebiliyorsunuz.

Eğer bu şekilde bir kitimiz yoksa ama yine avansımız TDC ile kontrol ediliyorsa avans controller devreler mevcut. Ancak bu devreler ile genelde avans vermekten ziyade ancak üstlerde avansı kısabiliyorsunuz. Çünkü devre sinyali geciktirebiliyor ama gelmeyen sinyali öne alamıyor, yani avans veremiyor.

Distribütörden ayar yapacaklar ise eğer araçlarını yüksek devirde kullanmıyor, ekonomik sürüşler yapıyorlarsa distribütör üzerinden avansa müdahale edip biraz avans açabilirler. Bu 5~8 derece arasında olabilir. Ama üst devirlere çıkanlara bunu tavsiye etmiyorum.

Ayrıca bu şekilde avans vermelerde yalnızca LPG'ye göre yapılacak düzenlemeleri veya pozisyon switchi kullanılmadan yapılacak tek yönlü düzeltmeler benzinde özellikle düşük devirde açtığınız avans sonucu vuruntuya sebep olabilir.

Eğer araç standalone yürütülüyorsa ve çift avans haritası uygulanabiliyorsa bir switch ile LPG konumu sinyali alınıp LPG'de araç yukarıdaki grafiklere göre her devirde uygun şekilde hazırlanmış bir avans haritasında yürütülerek maksimum fayda, maksimum tork ve maksimum verim alınabilir. LPG kullanmanın belki de en verimli yolu budur, yani standalone ECU ile yürümektir. Veya swicth'li çalışan avans emülatörleri kullanmaktır.

Örnek bir MS avans ikili avans haritaları;
Tablo 1 LPG, Tablo 2 benzin için;

http://img826.imageshack.us/img826/3341/lpgbenzintablo.png
Burada hafiften bir ayrıma gidilmiş. Biraz daha sertleştirilebilir ayrım. Görüldüğü gibi 3000 devir civarında tablolar denk.

"Bunlara ne gerek var, benim arabamda vuruntu sensörü var" diyorsanız;

Maalesef benzinli bir arabadaki vuruntu sensörü sorunu yakıt kaynaklı algılıyor ve her devirde yakıt aynı yakıt olacağından haritayı komple kaydırıyor, tıpkı SFT, LFT değerleri gibi... Yani vuruntu sensörü olan bir araba LPG'de optimum avansla yürümüyor.

Ben uğraşamam bunlarla, zaten aracım da şuhaliyle çok güzel yürüyor diyorsanız;

benzin avans haritası ile LPG'de uzun süre yüksek devirlerde gazlamayın. Özellikle uzun yolda... Mümkünse VSR(benzin desteği) açarak 3000~4000 devir üstünde %50 üstü tps'de veya mapta yakıta bir miktar benzin püskürttürün. Bu sayede oktanı ve dolayısıyla avansı bir miktar toparlamış olursunuz.

Ayrıca LPG benzine göre yüksek oktanlı ama düşük kalorifik değere sahip bir yakıt olduğundan avansa müdahale edilmese bile EGT'de bariz artışlar göstermez. Çünkü yüksek devirlerde LPG'de yukarıda anlattığımız durumdan dolayı yanma daha kısa sürdüğünden egsoz döngüsünde yanma bitmiş olur. LPG'de EGT'nin tehlikeli olabileceği durumlar avans haritasına müdahale edilmemişse, düşük devir, uzun yol, düşük yük sabit sürüşleri olabilir. Çünkü bu durumda o devirde LPG'nin ihtiyacı olan avansı vermediğimizden LPG geç yanacak, egsoz fazında yanmasını sürdürerek EGT'yi artıracaktır.

Her halükarda buhar fazındaki LPG sıvı benzinin püskürtülmesi sonrası ortamdan transfer edeceği ısıyı transfer edemediğinden yanma ısısı bir miktar artar. Bunu çözmenin yolu iat'ı düşürmekten ve düzgün avanstan geçiyor. Bu amaçla water injection uygulanabilir. Fırsat bulunca kendi arabamda LPG'de water injection'ın etkilerini deneyip sonuçlarını paylaşmaya çalışacağım.

LPG'nin yanma ısısından bahsettik. Bir de bu ısı sebebiyle ihtiyaç duyulan buji tipi meselesi var.

LPG için benzinde kullandığınız bujinin bir kademe daha soğuğunu, mümkünse 0.1mm daha dar elektrot aralığında kullanın. Piyasada LPG bujisi olarak satılan bujilerin çoğu benzinde kullandığımız klasik iridyum bujilerin bir kademe daha soğuğudur zaten.

Soğuk buji kullanmanız benzinde olduğu gibi buji üzerinde deposit, kurum birikmesine sebep olmaz. Çünkü LPG deposit bırakmaz.

Konuyu bilgilendirme amaçlı açtım. Bildiklerimi, aklıam gelenleri, forumda eksikliğini gördüğüm konuları yazdım. İlave edeceğiniz, ekleyeceğiniz, eleştireceğiniz, soracağınız noktalar varsa seve seve okur, cevaplar, ben de istifade ederim.

Buraya, yani sonuna kadar okumuşsanız da ayrıca teşekkür ederim :)

erdem325
30-11-2012, 23:47
bilgilendirme guze, oncelikle tesekkurler..
hem karburatorlu hem de distributorlu(vakum girisli) bi araca pek de birsey yapamiyoruz anladigim kadariyla..
ustlerde cok oluyor arac, hem bu emmeyi daraltmalarindan, hem de mikserden dolayi ustlerde yeterli emis yapamiyor diye dusunuyordum i bir de bu avans olayi cikti anlasilan..

Osman Bahadır
30-11-2012, 23:58
hem karburatorlu hem de distributorlu(vakum girisli) bi araca pek de birsey yapamiyoruz anladigim kadariyla..
ustlerde cok oluyor arac, hem bu emmeyi daraltmalarindan, hem de mikserden dolayi ustlerde yeterli emis yapamiyor diye dusunuyordum i bir de bu avans olayi cikti anlasilan..

Distribütörden avansa müdahale ile altları kurtarabilirsin ama üstleri tamamen feda edersin. Veya tam tersi...

Distribütör üstünde, mil üzerinde tadilat yaparak veya yayları sertleştirerek durumu LPG'ye göre optimize edenler var yurtdışında özellikle. Ama vakumlu distribütörden ayarla tüm devirlerde optimuma ulaşmak zor maalesef.

BlackEmperor
01-12-2012, 00:27
hem alt devirde hem üst devirde avansı ayaradık diyelim dynoda nasıl bi sonuç alabiliriz en iyi ihtimalle? ve bu ayarı yapabilen bi usta var mı sizin dediğiniz şekilde ? wideband bağlayıp yazılım mı atmak gerek yoksa?

Osman Bahadır
01-12-2012, 00:43
hem alt devirde hem üst devirde avansı ayaradık diyelim dynoda nasıl bi sonuç alabiliriz en iyi ihtimalle? ve bu ayarı yapabilen bi usta var mı sizin dediğiniz şekilde ? wideband bağlayıp yazılım mı atmak gerek yoksa?

Ya yazılım baştan aşağı LPG'ye göre avans haritasıyla yeniden düzenlenecek, e tabi bu sefer de benzinde sorun olacak, ya avans kontrollerlar kullanılacak, ya da standalone, çift avans haritalı bir ecu kullanılacak.

Maalesef başka türlü ustayla, widebandla ayarla bunu sağlamak mümkün değil.

Avans LPG'ye göre kusursuzca ayarlanırsa özellikle alt devirler canlanır, üstlerdeki benzine kıyasla düşüklük ortadan kalkar. Dynoda genelde bakılan tek değer hp olduğundan, hp de yüksek devir demek olduğundan dynoda en iyi benzinle aynı değer görülür. Ama tork grafiğinde altlar daha yüksek olacaktır altlarda artan avanstan dolayı.

civic_ef
01-12-2012, 09:51
lpg de yüksek devire çıkmam artık +1 bilgimiz oldu teşekkürler.

mmustu
01-12-2012, 10:08
sıralı sistemde montajı ve ayarı yapan yer çok önemli bu detaylara vakıf olmayan insanlara araba emanet ediyoruz

yakın zamanda 2,0 mondeo araca atiker sıralı taktırdım benzinde 60 krş yakan araba gazda 50 krş yakıyo :D

adamlar standart bi harita yükleyip oldu bittiye getiriyolar gurcell kankamla ayara çıkmamız lazım :D

ygtrn
01-12-2012, 17:43
çift harita ve swich olayı benden alıntı olmuş herhalde abi :D:D:D

ayar yaparken mutlaka gözden geçirecem abi bu bilgileri, tekrardan sağol :)

ygtrn
01-12-2012, 17:51

erdem bu sorunun çözümü için şu ürünü incelemeni öneririm :)

Lpg Performans Mikseri, Pro-Kar Lpg Mikser, Propan Carbureteur, Blos Lpg Mikser | PROPANTURK (http://www.propanturk.com/lpg-performans-mikseri/)

Osman Bahadır
03-12-2012, 21:35
sıralı sistemde montajı ve ayarı yapan yer çok önemli bu detaylara vakıf olmayan insanlara araba emanet ediyoruz

yakın zamanda 2,0 mondeo araca atiker sıralı taktırdım benzinde 60 krş yakan araba gazda 50 krş yakıyo :D

adamlar standart bi harita yükleyip oldu bittiye getiriyolar gurcell kankamla ayara çıkmamız lazım :D

Aslına bakarsan LPG'cinin bu konuda çok da yapabileceği birşey yok. En iyi ihtimalle AFR'yi tutturur. Avans işi LPG'ciyi aşar. Onun için Gürsel abinin kapısını çalmak lazım :)

çift harita ve swich olayı benden alıntı olmuş herhalde abi :D:D:D

ayar yaparken mutlaka gözden geçirecem abi bu bilgileri, tekrardan sağol :)

Yiğit, MS'i geliştirenler de benden çalmıştır kesin :)

Hazır standalone a geçiyorsun, muhakkak avans haritasını dual yap. LPG'den swith al.

Üstlere de benzin desteği vereceksin zaten. Üstlerde de avans verebilirsin o şekilde.

En güzelini sen yapıyorsun standalone a geçmekle. Keşke bende de esp edl asr vs bi dünya tantana olmasa da ben de geçsem standalone a...

erdem325
03-12-2012, 21:43

Lpg Performans Mikseri, Pro-Kar Lpg Mikser, Propan Carbureteur, Blos Lpg Mikser | PROPANTURK (http://www.propanturk.com/lpg-performans-mikseri/)

vakt-i zamaninda sirf bu urun icin foruma konu acmistim ama kullanan kimse yada teknik olarak yeterli bir yorum/geri donus olmayinca oylece kapanip gitti mevzu..
bende guvenip alamadim o zamanlar acikcasi..

kardesimin golf'u karburatorlu ve lpg li..
bu aralar her 100 km de (ankara ici, ostim-batikent hipodrom arasi) normal, ara ara kendi capinda ufaktan gazlamali olaraktan tam 13.5-14 litre arasinda lpg tuketiyor..
bi iki gun once emmedeki hava kisitlayici banti, karburatordeki lpg mikserini soktuk, benzinde binelim birazda, eger lira bazinda yakin bir deger tuketirse benzinde binelim bari diye dusunuyoruz..
henuz yakit hesaplamadi daha, hesaplasin ona gore bakicaz..
arac lpg de hem zayifliyor gidis olarak hemde cok fazla yakiyor..
cok rahatsiziz bu durumdan..

edit:
1989 golf mk2 1.6 8v

Osman Bahadır
03-12-2012, 21:46

Malzeme güzelmiş. Beğendim. Eski Mazdalardaki filtre kutusu üstündeki emme flaplarına benziyor. Hem ekonomi, hem performans sunar.

erdem325
03-12-2012, 21:52
Malzeme güzelmiş. Beğendim. Eski Mazdalardaki filtre kutusu üstündeki emme flaplarına benziyor. Hem ekonomi, hem performans sunar.

ben bunu karburatoru sokup, yerine universal bi gaz kelebegi baglayip hemen onune de bunu takmayi dusunmustum..
lpg de karburatorun kisitlayiciligindan da kurtulmus oluruz diye dusunmustum..
sizce mantikli olurmu?
bu urunde zaten kendi basina bir lpg karburatoru, bir karburator benzini nasil karistiriyorsa bu da lpg yi karistiriyor sonucta degil mi?

tek dezavantaji arac benzinde calismaz..

bir de konunun ozu olan avans olayimiz var tabii..

Osman Bahadır
03-12-2012, 21:59
ben bunu karburatoru sokup, yerine universal bi gaz kelebegi baglayip hemen onune de bunu takmayi dusunmustum..
lpg de karburatorun kisitlayiciligindan da kurtulmus oluruz diye dusunmustum..
sizce mantikli olurmu?
bu urunde zaten kendi basina bir lpg karburatoru, bir karburator benzini nasil karistiriyorsa bu da lpg yi karistiriyor sonucta degil mi?

tek dezavantaji arac benzinde calismaz..

bir de konunun ozu olan avans olayimiz var tabii..

Bu düzenek üstünde gaz telini bağlayabileceğin biryer var mı? Gazı bu mu kontrol ediyor? Bana daha çok vakumla açılıyor gibi geldi. Eğer gaz teli buna bağlanıyorsa ve gazı bu kontrol ediyorsa, yapılabilir.

Yok gazı bu kontrol etmiyor da benim tahmin ettiğim gibi vakumla açılıyorsa karbüratörü iptal edip gaz kelebeği + bu mikser kullanılarak da yürütülebilir.

erdem325
03-12-2012, 22:04
Bu düzenek üstünde gaz telini bağlayabileceğin biryer var mı? Gazı bu mu kontrol ediyor? Bana daha çok vakumla açılıyor gibi geldi. Eğer gaz teli buna bağlanıyorsa ve gazı bu kontrol ediyorsa, yapılabilir.

Yok gazı bu kontrol etmiyor da benim tahmin ettiğim gibi vakumla açılıyorsa karbüratörü iptal edip gaz kelebeği + bu mikser kullanılarak da yürütülebilir.

tahmin ettiginiz gibi aynen vakuma dayali calisiyor..
ben de o nedenle universal bir gaz kelebegi ve hemen kelebekten once de bu mikser diye kafamda kurgulamistim..
karburatorun aradan cikmasi da kisitlayiciligi azaltacak nihayetinde..
bana mantikli geliyor aslinda lakin zamaninda bununla ilgili actigim konuya cevap alamayinca bende vazgecmistim, denemek icin o kadarlik bir butce ayiramamistim acikcasi..
gerci o ayiramadigim butce, harcadigimiz fazla lpg ile coktan gitti de neyse :)
yapilabilir diyorsunuz yani?
ben umutluyum sahsen, hem tuketim hem performans olarak beni ileriye tasir diye dusunuyorum..

oytn
03-12-2012, 22:12
belki saçma gelebilir ama bilmediğimden soruyorum. sıralı sistemdede o performans mikseri parçası kullanılabiliyor mu?

Osman Bahadır
03-12-2012, 22:14
tahmin ettiginiz gibi aynen vakuma dayali calisiyor..
ben de o nedenle universal bir gaz kelebegi ve hemen kelebekten once de bu mikser diye kafamda kurgulamistim..
karburatorun aradan cikmasi da kisitlayiciligi azaltacak nihayetinde..
bana mantikli geliyor aslinda lakin zamaninda bununla ilgili actigim konuya cevap alamayinca bende vazgecmistim, denemek icin o kadarlik bir butce ayiramamistim acikcasi..
gerci o ayiramadigim butce, harcadigimiz fazla lpg ile coktan gitti de neyse :)
yapilabilir diyorsunuz yani?
ben umutluyum sahsen, hem tuketim hem performans olarak beni ileriye tasir diye dusunuyorum..

Ben görmemişim o zaman konuyu herhalde. Yoksa yazardım.

Performansa etkisi muhakkak olumlu yönde olur. Belki ayarda ilk başlarda biraz zorlar, karbüratörü iptal edince soğuk rölantisi, jiklesi falan sıkıntı olabilir, o kadar. Onlar da halledilmeyecek şeyler değil.

Aslında çok da maliyetli olmasa gerek. 260TL istiyorlarmış sanırım. Bir de kelebek uydurdun mu tamamdır. İnşallah manifoldun flanşı çok dar değildir. Eğer çok darsa veya iki gözlü ise o da ayrı bir kısıtlayıcı olarak kalır hala.

Rölanti için de honda'lardaki FITV'i kullanabilirsin aslında.

erdem325
03-12-2012, 22:15
belki saçma gelebilir ama bilmediğimden soruyorum. sıralı sistemdede o performans mikseri parçası kullanılabiliyor mu?

yok kullanilmaz, boyle bir seye ihtiyac yok sirali sistemlerde, yapi tamamen farkli cunki..

Osman Bahadır
03-12-2012, 22:15

Sıralı sistem derken, enjeksiyonlu motorda soruyorsun sanırım. Yoksa sıralı sistem takılmışsa gerek yok tabi ki böyle bir şeye enjeksiyonlu motorda.

Enjeksiyonda en güzeli sıralı sistem. Böyle çözümler karbüratörlüler için ideal. Böyle birşeyin enjeksiyonlu motora uygulanması halinde motoru karbüratörlüye çevirmişe döner motorun performans ve tüketimi.

oytn
03-12-2012, 22:18
Arabamda benzin ve lpgde hissedilir derecede guc farkliliği var da ondan sordum (sirali sistem)

Ilginize teşekkürler. :)

Osman Bahadır
03-12-2012, 22:20
Arabamda benzin ve lpgde hissedilir derecede guc farkliliği var da ondan sordum (sirali sistem)

Ilginize teşekkürler. :)

Sıralı sistemde yüksek devirler haricinde hissedilir derecede bir güç farkı olmaması gerekir. Tabi eğer ayar düzgünse. İmkan varsa wideband'la, imkan yoksa OBD datalarından SFT gözlemlenerek ayar yaptırılmalı.

erdem325
03-12-2012, 22:21
Ben görmemişim o zaman konuyu herhalde. Yoksa yazardım.

Performansa etkisi muhakkak olumlu yönde olur. Belki ayarda ilk başlarda biraz zorlar, karbüratörü iptal edince soğuk rölantisi, jiklesi falan sıkıntı olabilir, o kadar. Onlar da halledilmeyecek şeyler değil.

Aslında çok da maliyetli olmasa gerek. 260TL istiyorlarmış sanırım. Bir de kelebek uydurdun mu tamamdır. İnşallah manifoldun flanşı çok dar değildir. Eğer çok darsa veya iki gözlü ise o da ayrı bir kısıtlayıcı olarak kalır hala.

Rölanti için de honda'lardaki FITV'i kullanabilirsin aslında.

emme bu sekilde bizim:

http://img19.imageshack.us/img19/4515/cimg3719k.jpg (http://img19.imageshack.us/i/cimg3719k.jpg/)

http://img576.imageshack.us/img576/2343/cimg3721.jpg (http://img576.imageshack.us/i/cimg3721.jpg/)

o zamanlar 180 tl falan istiyorlardi, montaj ve 3 kez ayar dahil..
artmis demekki :)

neyse, universal bir gaz kelebegi eger manifold cok sknti cikarmazsa ben de olumlu bakiyorum ama iste..

bu arada honda lardaki FITV nedir?
biraz hazira konmus gibi oluyorum ama kisaca bilgilendirirseniz sevinirim..

umarim konuyu baltalamiyorumdur, mevzusu acilmisken sormak istedim aklimdakileri..

GokhanRS
03-12-2012, 22:33
asr esp falan filan demişsinde alakasını anlayamadım? standalone geçmenin bunlara ne zararı var? standalone olayı artık iyice gelişti.

Osman Bahadır
03-12-2012, 22:34
Rölantiyi kelebek üstünden bir şekilde ayarlarsın. Ama soğuk motor rölantisi için jikle lazım. Sen de onu iptal edeceksin ya. İşte Honda'ların Fast idle thermo valve'ini, yani içine motor suyu girip çıkan, motor soğukken belirli bir sıcaklığa gelene kadar rölantiyi yüksek tutan, stop etmeyi önleyen parça. İlle de Honda'dan kullanacaksın diye birşey yok. Muhakkak piyasada benzer işlev gören daha ucuz malzemeler de vardır.

Bu arada manifold flanşın fena değil. Araya güzel bir adaptör yaptırırsan 10 numara olur.

Osman Bahadır
03-12-2012, 22:36
asr esp falan filan demişsinde alakasını anlayamadım? standalone geçmenin bunlara ne zararı var? standalone olayı artık iyice gelişti.

Gökhan, paralel veya piggyback bağlamak istemem. Tamamen standalone olunca da bosch esp 8.0 çalışmıyor avansa falan müdahale edemeyince. Çünkü birçok şeyi avans üstünden kontrol ediyor. Bunlardan da vazgeçmek istemem.

erdem325
03-12-2012, 22:37
Rölantiyi kelebek üstünden bir şekilde ayarlarsın. Ama soğuk motor rölantisi için jikle lazım. Sen de onu iptal edeceksin ya. İşte Honda'ların Fast idle thermo valve'ini, yani içine motor suyu girip çıkan, motor soğukken belirli bir sıcaklığa gelene kadar rölantiyi yüksek tutan, stop etmeyi önleyen parça. İlle de Honda'dan kullanacaksın diye birşey yok. Muhakkak piyasada benzer işlev gören daha ucuz malzemeler de vardır.

Bu arada manifold flanşın fena değil. Araya güzel bir adaptör yaptırırsan 10 numara olur.

tamamdir abi cok tesekkur ettim..
ben ilk firsatta bu isle ilgileneyim..

ygtrn
04-12-2012, 19:44
vakt-i zamaninda sirf bu urun icin foruma konu acmistim ama kullanan kimse yada teknik olarak yeterli bir yorum/geri donus olmayinca oylece kapanip gitti mevzu..
bende guvenip alamadim o zamanlar acikcasi..

kardesimin golf'u karburatorlu ve lpg li..
bu aralar her 100 km de (ankara ici, ostim-batikent hipodrom arasi) normal, ara ara kendi capinda ufaktan gazlamali olaraktan tam 13.5-14 litre arasinda lpg tuketiyor..
bi iki gun once emmedeki hava kisitlayici banti, karburatordeki lpg mikserini soktuk, benzinde binelim birazda, eger lira bazinda yakin bir deger tuketirse benzinde binelim bari diye dusunuyoruz..
henuz yakit hesaplamadi daha, hesaplasin ona gore bakicaz..
arac lpg de hem zayifliyor gidis olarak hemde cok fazla yakiyor..
cok rahatsiziz bu durumdan..

edit:
1989 golf mk2 1.6 8v

knka sonunu düşünen kahraman olamaz :D:D:D

benim proje bitsin hele, nasıl bir riskle dünya para yatırıp henüz tr hiç yapılmamış bitakım işlemleri aracıma yaptığımı gör hele(dünya üzerindede öreneiğini görmedim desem yalan olmaz yani)... aga bu mal senin hertürlü işini görecektir emin ol ;)

ygtrn
04-12-2012, 19:45
Aslına bakarsan LPG'cinin bu konuda çok da yapabileceği birşey yok. En iyi ihtimalle AFR'yi tutturur. Avans işi LPG'ciyi aşar. Onun için Gürsel abinin kapısını çalmak lazım :)

Yiğit, MS'i geliştirenler de benden çalmıştır kesin :)

Hazır standalone a geçiyorsun, muhakkak avans haritasını dual yap. LPG'den swith al.

Üstlere de benzin desteği vereceksin zaten. Üstlerde de avans verebilirsin o şekilde.

En güzelini sen yapıyorsun standalone a geçmekle. Keşke bende de esp edl asr vs bi dünya tantana olmasa da ben de geçsem standalone a...

hahaha saygıyla eğiliyorum osman abi :D:D

erdem325
04-12-2012, 19:47
knka sonunu düşünen kahraman olamaz :D:D:D

benim proje bitsin hele, nasıl bir riskle dünya para yatırıp henüz tr hiç yapılmamış bitakım işlemleri aracıma yaptığımı gör hele(dünya üzerindede öreneiğini görmedim desem yalan olmaz yani)... aga bu mal senin hertürlü işini görecektir emin ol ;)

bu gazi o zaman vereydin iyiydi :d
motorsiklet karburatoru iside boyle oldu, o da tirsmalar sonucu denenmeden rafa kalkti ;)
neyse bi ara anlatirsan senin isi merak ettim..
zira bende de cetrefilli ve denenmemis bir is var :D
neyse konuyu baltalamayalim, banlanmayalim ;)

SeZaR #1
04-01-2013, 10:09
Çok faydalı bilgiler, teşekkür ediyorum öncelikle...

Ben de bu avans olayıyla çok uğraştım... Benzinde üst devirlerde avans vuruyordu çatır çatır, kısıyordum bu sefer motor 1.8 değil 1.2 hacim gibi davranıyordu... En son genelde LPG kullandığımdan,çok hassas bir ayar yaptım LPG ye göre... Motor yüksek deviri seven bir motor,max gücünü 6000 rpm de veren, 7000 redline'a sahip bir motor...

Özellikle üst devirlerde,LPG de araç resmen şahlanıyor, dillere destan gidiyor... Ama benzine aldığımda gaza biraz hızlı yüklendiğim an yine çatır çatır vuruyor... Şu an bu şekilde gidiyorum ama memnunum,zaten ilk çalıştırma ve arada rölanti hariç benzini kullanmıyorum...

XSi
04-01-2013, 16:16
Eğer araç ateşlemesini TDC(top dead center) sensöründen kontrol ediyorsa, bazı LPG kitleri bu sensörün değerini manipüle ederek avansa da müdahale edebiliyor. Bu kitlerin avans haritalarından avansa istediğiniz devir ve MAP değerinde ayrı ayrı müdahale edebiliyorsunuz.

Eğer bu şekilde bir kitimiz yoksa ama yine avansımız TDC ile kontrol ediliyorsa avans controller devreler mevcut. Ancak bu devreler ile genelde avans vermekten ziyade ancak üstlerde avansı kısabiliyorsunuz. Çünkü devre sinyali geciktirebiliyor ama gelmeyen sinyali öne alamıyor, yani avans veremiyor.

ateşlemeye müdahale edebilen LPG beyni hangi markalarda mevcut acaba?

Osman Bahadır
04-01-2013, 16:21
ateşlemeye müdahale edebilen LPG beyni hangi markalarda mevcut acaba?

BRC ve BRC'den türetilen MTM'de ateşlemeye müdahale edilebiliyor. Eski BRC Fast ECU'da komple avans haritası üzerinden müdahale edilebiliyordu. BRC Fast ateşlemeye müdahale, TPS ile harita düzeltme vs açılarından en iyisiydi. Şimdikilerde daha basitleştirildi ve kısıtlandı avans kontrolleri.

CNG için olan veya CNG/LPG ortak kullanım ECU'ları da avansa müdahale edebilmeli. Yoksa araç CNG'de yürüyemez zaten.

kasırqa
17-02-2013, 18:50
peki abi ne zamandır aklıma takılan bi soru var onu sorayım müsadenle, 1.6 astra g var x motor kodlu, yaza doğru mantzel, filtre, kat ve egr iptali + yazılım düşünüyorum araştırma aşamasındayım şuan. Bunların hepsini yaptıktan sonra LPG ayarını yazılım yaptırdığımız yere yaptırabiliyo muyuz? (sadece çalıştırrken benzinde kullanıyorum. Yani arabanın ayarlarını LPGye göre yaptırıp sorunsuz binebilir miyiz LPGde, teşekkürler :)

su106GTI
18-02-2013, 19:22
Suzuki swift 4&4 aracım var lpg kullanıyorum atiler sıralı sistem var ayara götürdüğümde usta bilgisayarla LPG beynine bağlanıyor 3defa ayarlattım beyenmedim gidişini bir harita çıkıyor sanırım avans haritası bilgisayardan müdahale edilebiliyor harityı en üst seviyeye doğru çıkarttım usta olmazsa tam tersini yapalım dedi kontrole çıktım benzinden iyi gidiyor hemde daha az yakıyor.onlarda bilmiyor işi yani

omer_gungor
20-02-2013, 16:18
cok guzel paylasim olmus

M.degirmen
25-02-2013, 23:22
osman abim değerli bilgilerin için çok teşekkür ederiz çok çok faydalı bilgiler tekrar ellerinize sağlık

free-hifi
27-06-2013, 10:58
Arkadaşlar konunun yerimi bura mı bilmiyorum ama bana şu Tempra Kep ve Açık Hava Filtresi arasındaki parçanın ne olduğunu ve ne işe yaradığını söylermsiniz lpg regülatörü gibi gözüküyor ama kulenin ordada regülatör var ?

http://r1306.hizliresim.com/1b/v/pmw8s.jpg

Y.Emre
27-06-2013, 21:18
Arkadaşlar konunun yerimi bura mı bilmiyorum ama bana şu Tempra Kep ve Açık Hava Filtresi arasındaki parçanın ne olduğunu ve ne işe yaradığını söylermsiniz lpg regülatörü gibi gözüküyor ama kulenin ordada regülatör var ?

http://r1306.hizliresim.com/1b/v/pmw8s.jpg

Filtrenin arkasındaki lpg regülatörü, kulenin arkasındaki westinghouse.

alex
27-06-2013, 21:28
İyi lpg ayarı yapabilicek bi usta tavsiye edebilirmisiniz ?

aliburma
27-06-2013, 21:40
evet kulenin arkasındaki fren merkezi. ama konunun canlandığı iyi olmuş. sonuna kadar okudum. hayret ben bu konuyu kaçırmazdım ama, demek ki boş zamanımıza denk gelmiş. Osman Bahadır ustamıza da bu vesile ile teşekkür edelim. ellerine sağlık...

free-hifi
28-06-2013, 08:46
Filtrenin arkasındaki lpg regülatörü, kulenin arkasındaki westinghouse.

Mantığı nedir neden böyle bir şey yapılmıştır bizde yapsak + - nedir ?

free-hifi
28-06-2013, 08:47
evet kulenin arkasındaki fren merkezi. ama konunun canlandığı iyi olmuş. sonuna kadar okudum. hayret ben bu konuyu kaçırmazdım ama, demek ki boş zamanımıza denk gelmiş. Osman Bahadır ustamıza da bu vesile ile teşekkür edelim. ellerine sağlık...

fren merkezi tofaşlarda burda değilki arkadaş ek bir sistem mi yapmış sağlık açısından ?

delmanicomio
15-04-2014, 20:59
Demek bu lpg motor yedi, subap yaktı olayı ayarsızlıktan oluyormuş
Osman bahadır epeydir foruma uğramıyor, kendisi nerede hangi forumda var mı bilgisi olan ?
Bir de distribütör saat yönüne doğru ateşleme yapıyorsa, saat yönü mu yoksa tersine mi çevirmek avansı artırır ?

XSi
16-04-2014, 09:02
İyi lpg ayarı yapabilicek bi usta tavsiye edebilirmisiniz ?

Atikerse ben yaparim bedavaya.. Arac nedir?

Sadece bahcesehir tarafina gelmen icap eder :)

delmanicomio
28-07-2015, 17:06
http://img805.imageshack.us/img805/970/lpgadvcurve2.jpg

bu resim elimizde var fakat ben tam anlam veremedim.

şimdi yarım gaz ve tam gazda avans farkı var.

arabam karbüratörlü, o sistem için konuşacağım.

3 türlü vakum var
statik avans (distribütörün konumu rölanti avansı diyebiliriz)
mekanik avans (distribütördeki yaylar ve ağırlıklar, sağa sola çevirmeyle değişmez 24 derece ise max. devrinde 24tür rötardada avanstada)
vakum avansı ( ilk çıktığında economiser diyorlardı, düşük gaz pedalı konumunda manifold basıncı yüksek olduğundan avansı arttırır, yakıt ekonomisi ve daha serin çalışma sağlar, yük altında tam gazda vakum avansı 0 veya 0'a yakındır

mesela
statik 8 derece
mekanik 24
vakum 15
47 derece total avansımız var

tam gazda 8+24 olacaktır, (24 her devirde 24 değil, o max tork gibi ilgili devirden sonra 24 derece vermeye başlıyor)

elektronik sistemlerde nasıl bilmiyorum,
fakat lpg ile kullanılan karbüratörlü arabada ideal ateşleme nasıl sağlanacak.
avansı sevmiyor LPG 2500 devirden sonra
ya yarış motorları gibi vakum hortumu sökülecek, bu da düşük devirde ciddi ısınma sorunu açacak ve kötü ekonomi
yada yakıtı fakire ayarlayıp sürekli tam gaza yakın mı gideceğiz, vakumu azaltmak için.

nasıl ayarlamalıyız ?

expectum
30-07-2015, 12:11
Merhaba
Aracınızın karbüratör yada benzin püskürtmeli olması daha doğru bir deyişle ateşleme zamanlamasını elektronik,elektronik ve mekanik veya tamamen mekanik olarak düzenlemesi yanlış olan bu lpg avans eğrisinin düzeltilirken hangi yöntemin kullanılması gerektiği ile ilgili bir konu.
Aslolan,şekildeki görülen örnek zamanlama eğrisinin her lpg dönüşümü yapılan motor için gerçekte zorunlu olduğudur.
Fakat pratikte,konuyu açan arkaşımızın detaylıca tarif ettiği çözümler dışında bir çözüm henüz yoktur.

Sizin için uygun çözümü,aracınızın ateşlemesinin distribütörlü olduğunu varsayarak orjinal metinden alıntıladım.

^^ Distribütörden ayar yapacaklar ise eğer araçlarını yüksek devirde kullanmıyor, ekonomik sürüşler yapıyorlarsa distribütör üzerinden avansa müdahale edip biraz avans açabilirler. Bu 5~8 derece arasında olabilir. Ama üst devirlere çıkanlara bunu tavsiye etmiyorum. ^^

^^ LPG'nin yanma ısısından bahsettik. Bir de bu ısı sebebiyle ihtiyaç duyulan buji tipi meselesi var.

LPG için benzinde kullandığınız bujinin bir kademe daha soğuğunu, mümkünse 0.1mm daha dar elektrot aralığında kullanın. Piyasada LPG bujisi olarak satılan bujilerin çoğu benzinde kullandığımız klasik iridyum bujilerin bir kademe daha soğuğudur zaten.

Soğuk buji kullanmanız benzinde olduğu gibi buji üzerinde deposit, kurum birikmesine sebep olmaz. Çünkü LPG deposit bırakmaz. ^^

Umarım işinize yarar bilgiler verebilmişimdir.

suskunkral_21
31-07-2015, 09:12
Yazının çoğunu okudum kalanı ***** :) ama bir kardeş tavsiyesi verdiğiniz bilgiler. Gerçekten de paha biçilmez bir bilgi ( bence ) . Sizden ricam böyle kaba taslak bir proje yapıp patentlemeniz. Çünkü sizin verdiğiniz bilgiler birer hamur ve ekmek yapmasını bilenler. Bu bilgiler sayesinde bir lpg markasi tutturabilirler. Yanlış algilamadim inşallah

delmanicomio
31-07-2015, 11:42
Merhaba
Aracınızın karbüratör yada benzin püskürtmeli olması daha doğru bir deyişle ateşleme zamanlamasını elektronik,elektronik ve mekanik veya tamamen mekanik olarak düzenlemesi yanlış olan bu lpg avans eğrisinin düzeltilirken hangi yöntemin kullanılması gerektiği ile ilgili bir konu.
Aslolan,şekildeki görülen örnek zamanlama eğrisinin her lpg dönüşümü yapılan motor için gerçekte zorunlu olduğudur.
Fakat pratikte,konuyu açan arkaşımızın detaylıca tarif ettiği çözümler dışında bir çözüm henüz yoktur.

Sizin için uygun çözümü,aracınızın ateşlemesinin distribütörlü olduğunu varsayarak orjinal metinden alıntıladım.

^^ Distribütörden ayar yapacaklar ise eğer araçlarını yüksek devirde kullanmıyor, ekonomik sürüşler yapıyorlarsa distribütör üzerinden avansa müdahale edip biraz avans açabilirler. Bu 5~8 derece arasında olabilir. Ama üst devirlere çıkanlara bunu tavsiye etmiyorum. ^^

^^ LPG'nin yanma ısısından bahsettik. Bir de bu ısı sebebiyle ihtiyaç duyulan buji tipi meselesi var.

Soğuk buji kullanmanız benzinde olduğu gibi buji üzerinde deposit, kurum birikmesine sebep olmaz. Çünkü LPG deposit bırakmaz. ^^

Umarım işinize yarar bilgiler verebilmişimdir.

üst devirlere çıkanlar için avans açılmaması söylenmiş.
benim kafa karışıklığımda burada başlıyor.

yüksek devirden kasıt 6bin 7bin devir değil sanırım.
LPG 3000 devirden sonra avans kısılması istiyor, sonrası düz çizgi olarak ilerliyor, yani 5000de hemen hemen aynı.

araba atmosferik olduğu için max. tork 4000devirde veriyor,
genelde 3000devir altı pek kullanmıyorum, hele uzun yolda hiç.
çünkü sollama var yokuş var rampa var
turbo olsa 1500 devirde bile çekiş var.

her neyse şimdi ben avansı açsam, vuruntu olacak fazla avanstan dolayı
LPG oktanı yüksek olduğu için vuruntuyu tolere edebilir mi ?

avansı kıstım diyelim, o zaman şehiriçi sürüşleri, ışıkta beklemeler, rölanti, sıkışık trafikte rötarlı ateşlemeden dolayı motorun içine edeceğiz.

konuyu okuduğumdan beri benzinde kullanıyorum, yakıttan kar ettiğim parayı sanayide harcamak istemem.

expectum
31-07-2015, 20:32
*- üst devirlere çıkanlar için avans açılmaması söylenmiş.
benim kafa karışıklığımda burada başlıyor.

**- yüksek devirden kasıt 6bin 7bin devir değil sanırım.
LPG 3000 devirden sonra avans kısılması istiyor, sonrası düz çizgi olarak ilerliyor, yani 5000de hemen hemen aynı.

***- araba atmosferik olduğu için max. tork 4000devirde veriyor,
genelde 3000devir altı pek kullanmıyorum, hele uzun yolda hiç.
çünkü sollama var yokuş var rampa var
turbo olsa 1500 devirde bile çekiş var.

****- her neyse şimdi ben avansı açsam, vuruntu olacak fazla avanstan dolayı
LPG oktanı yüksek olduğu için vuruntuyu tolere edebilir mi ?

*****- avansı kıstım diyelim, o zaman şehiriçi sürüşleri, ışıkta beklemeler, rölanti, sıkışık trafikte rötarlı ateşlemeden dolayı motorun içine edeceğiz.

konuyu okuduğumdan beri benzinde kullanıyorum, yakıttan kar ettiğim parayı sanayide harcamak istemem.

*-Kafanız karışmasın,size bu konunun püf noktasını izah etmeye çalışayım.
bütan ve propan karışımı bu gaz'ın yanma hızı düşük devirlerde (benzinden) yavaş,yüksek devirlerde (benzinden) hızlıdır.
daha detaylı anlatmak gerekirse,buji kıvılcımı bir yanma başlatır bu yanmanın silindir üzerindeki hava yakıt karışımının her yerine ulaşması bir zaman alır.
bu sebeple düşük devirlerde daha fazla avansa (yani uzun yanma süresi),yüksek devirlerde daha az avansa (yani kısa yanma süresi) gereklidir.

**-Evet okadar yüksek değil tabii.
Motorunuzun karakterine göre bir parça değişiklik gösterir ama verilen çizelgedeki değerler genele uygun değerler.
3000 devir civarına kadar arttırılmış avans değeri devam ediyor,3000 devir civarında sabitleniyor,4500 devir civarında azalmaya başlıyor ve devir devam edebiliyorsa avansda azalmaya devam ediyor.
Bu yazdıklarım bir genelleme,tabii her motorun karakterine göre optimize edilmesi gerekir.

***-Aracınızın en yüksek torku ve beygir gücünü hangi devirde verdiğini internetten bulabilirseniz daha iyi olur sanırım.
Turbo motorlarla kıyaslamanız da pek isabetli değil .Çünki bu tork ve beygir eğrisini etkileyen çok fazla faktör var.

****-Evet avansı makul sınıra kadar arttırırsanız, göreceli olarak avans vuruntusu olmayacak.Hatta pratikte ,aşırı arttırsanız dahi vuruntu olmayabilir.
Ama soru şöyle olmalı, Sabit avansı ne kadar arttırabilirsiniz. Bunun cevabı bütün bu ayar değişiklikleri bir dinamometre üzerinde ve metodik olarak yapılmalıdır ki değişiklileri takip edebilesiniz.

*****-Avansı azaltmayın tabiki egzost gazı harareti çok artar , Sübap hasarları genellikle bu sebepten oluyor çünki.
Ayrıca motorunuzun genel çalışma hararetide artacaktır.Dahada kötüsü eğer ateşleme sistemi,endüksiyon bobini her bujide bir soketli bobin olan tipte ise
bu bobinler hep arıza yaparlar.
Bu sebeple şimdilik statik avans ayarınızı 8 derece kadar arttırmak,daha soğuk buji kullanmak ve 3000 devir üzerinde uzun müddet kalmamaktan başka çareniz yok.

Bu arada unutmamanız gereken en önemli şey avansınızı arttırırsanız aracınız benzinle çalışırken erken ateşlemeden ötürü risk altına girer.
Onun için Soğuk motoru rölantide hareket etmeden ısıtmak dışında benzinde kullanmamanız iyi olur.

Aslında sonradan lpg dönüşümü yapılmış araçlar için yukarıda bahsettiğim benzinle çalışmadaki riski ortadan kaldıran elektronik avans modülleri ikibinli yıllara kadar imal edilip kullanıldı.

Fakat özellikle 2005 ten sonraki hiçbir benzinli aracın eteşleme düzeneği bunları kullanmaya uygun değil.
''lpg ignition tap'' anahtar kelimeleriyle arama yaparsanız çokça bilgiye ulaşırsınız

Umarım faydalı olabilmişimdir.

Sevgilerimle.

expectum
31-07-2015, 21:13
Suskunkral_21

Çok iyi bir temennide bulunmuşsun.Kendi adıma ve konuyu açan arkadaş adına teşekkür ederim.

Ortaklaşa fikir birliği,deneyimleri paylaşma ve metodlu çalışma ile herşeyin üstesinden gelinebilir tabiiki.
Ben bu konuyla uzunca bir süredir ilgileniyorum .Çokca araştırma ve prototipler yaptım ve yapmayada devam ediyorum.
Umarım seninde söylediğin gibi bir ürün ortaya koyabilirim.

Sevgilerimle

XSi
04-08-2015, 10:51
Onceki lpg li aracimla (95 vectra gt) cok ugrasmistim.

Knock sensoru olan ve opcom isimli ekipmanla bunu goruntuleyebilme imkanina sahipti.

Benzinde mutlaka vuruntu algilayip buna gore ateslemeyi rotara alirdi ancak lpg de cok cok nadir vuruntu oluyordu.

6500 devirde kesiciye girene kadar da zorlardim arabayi.

Lpg yakiti vuruntu anlaminda basarili.

expectum
04-08-2015, 22:08
Onceki lpg li aracimla (95 vectra gt) cok ugrasmistim.

Knock sensoru olan ve opcom isimli ekipmanla bunu goruntuleyebilme imkanina sahipti.

Benzinde mutlaka vuruntu algilayip buna gore ateslemeyi rotara alirdi ancak lpg de cok cok nadir vuruntu oluyordu.

6500 devirde kesiciye girene kadar da zorlardim arabayi.

Lpg yakiti vuruntu anlaminda basarili.

Merhaba.

Aracın motor kompresyonu 9 civarında sanırım o sebeple erken ateşleme sorunu yaşamamışsınız.
opel'ler hakkında hiç denecek kadar az bilgim var. Sayenizde opcom'u öğrendim çok kullanışlı bir diagnostik cihazıymış.

Aslında bu 90 lı senelerin araçlarına sahip olan kullanıcılar motor kompresyonlarını 12 civarına yükseltip ateşleme eğrilerini lpg ye uygun hale getirebilseler
bir daha o aracı elden çıkartmak istemezler sanırım.

XSi
05-08-2015, 07:21
Aksine yuksek sayilabilecek 10.8:1 oranina sahip. (X20xev motor)

expectum
05-08-2015, 16:58
Ben wikipedia'dan kabaca bakmıştım .
motor kodunu bildiğinize göre siz doğru değeri öğrenmişsiniz.
Kompresyon yüksek olduÄ£una göre lpg ile benzin arasında çok fazla kuvvet kaybı yaşamamışsınızdır herhalde.
Araç tek ateşleme bobinli ve distribütörlü müydü?.

XSi
05-08-2015, 17:15
Ben wikipedia'dan kabaca bakmıştım .
motor kodunu bildiğinize göre siz doğru değeri öğrenmişsiniz.
Kompresyon yüksek olduÄ£una göre lpg ile benzin arasında çok fazla kuvvet kaybı yaşamamışsınızdır herhalde.
Araç tek ateşleme bobinli ve distribütörlü müydü?.

Hissedilir bir guc kaybi yoktu.

1 kere dyno guc olcumude yaptirdim ama saglikli olcum yapamadik malesef.

Fakat benim memnun olmamin ana sebebi, wideband afr cihazi baglayip, iyi yakit ayari yapmamdan kaynaklaniyor.

Lpg uygulamalarindaki problemin en buyugu duzgun sekilde kurgulanmayan ve ayarlanmayan lpg enjeksiyon sistemidir.

X20xev nin atesleme sistemi distributorsuz bobin, bujilere giden kablolar vardi.

expectum
05-08-2015, 17:28
Şimdi biraz inceledim sizin motor kodunu .
Hem krank sensörü, hemde egzantrik sensörü varmış.
Oldukça modern bir motor yönetimi kullanılmış.
Afr ayarını değiştirmek için müdahele ettiÄ£iniz menüde ateşleme zamanlamasınıda değiştirebilmek ićin bir bölüm varmıydı acaba.

XSi
05-08-2015, 20:36
Şimdi biraz inceledim sizin motor kodunu .
Hem krank sensörü, hemde egzantrik sensörü varmış.
Oldukça modern bir motor yönetimi kullanılmış.
Afr ayarını değiştirmek için müdahele ettiÄ£iniz menüde ateşleme zamanlamasınıda değiştirebilmek ićin bir bölüm varmıydı acaba.

Sirali sistem lpg kiti taktirmistim. Lpg ayari yaptim sadece yakita mudahale ediyor.

Ateslemeye mudahale etme fonksiyonu yok lpg kitlerinin yada ben gormedim diyim.

expectum
05-08-2015, 21:27
Bir yerlerde okumuştum, avans eğrisine müdahele edebilen modeller varmış.
Tekrar bulabilirsem linkini eklerim sizin için.

http://www.techturkey.com/forum/genel/83644-forester-dyno-benzin-lpg-5.html

bu konuyuda başlatan arkadaşın linkteki sayfada 87ve 91. mesajında bahsedilmiş.

XSi
05-08-2015, 22:03
Bir yerlerde okumuştum, avans eğrisine müdahele edebilen modeller varmış.
Tekrar bulabilirsem linkini eklerim sizin için.

Acikcasi su anda da lpg li aracim, ben fark hissetmiyorum gene bu arabada da.

O nedenle ateslemeye mudahale etmek gerekli degil diye dusunuyorum.

Hatta lpg bujisi diye satilan iridyumbve soguk bujilere bile gerek olmadigini dusunuyorum.

Benzinde sorunu olmayan araba, uygun ayarlanirsa lpg de de sorunsuz kullanilir.

delmanicomio
07-08-2015, 09:05
9.2:1 sıkıştırma oranı ile LPG kullanmak ne kadar mantıklı ?

hangi markadan alırsam alayım LPG ile ciddi güç kaybı var, şehir içi hissedilmiyor ama uzun yolda mutlaka 3/4 gazdan aşağısı neredeyse kurtarmıyor.
ama benzinde öyle değil.

LPG ayarı fakirde de değil, aksine vanalar olabildiğince açık.
tek şüphelendiğim avans ayarı.

LPG de gazlayınca ciddi bir yanık kokusu geliyor, saç kurutma makinası çok ısınır koklayınca yanık kokusu gelir ya aynı öyle.

araba bu arada 92 taunus GTS, piyasadaki en bakımlılardan biri, hatta forumda bir arkadaşta da aynısı vardı sanırım.

2litre ford pinto motor var üzerinde.

50 lira kar edeceğiz diye başıma iş açar mıyız ?
arabayı fazla kullanmıyorum ama illa ki zararın zamanı gelecek.

XSi
07-08-2015, 09:49

hangi markadan alırsam alayım LPG ile ciddi güç kaybı var, şehir içi hissedilmiyor ama uzun yolda mutlaka 3/4 gazdan aşağısı neredeyse kurtarmıyor.
ama benzinde öyle değil.

LPG de gazlayınca ciddi bir yanık kokusu geliyor, saç kurutma makinası çok ısınır koklayınca yanık kokusu gelir ya aynı öyle.

araba bu arada 92 taunus GTS, piyasadaki en bakımlılardan biri, hatta forumda bir arkadaşta da aynısı vardı sanırım.

Vanalar olabildigince acik ifadesine odaklandim.

Maksimum guc icin hava yakit oraninda ideal nokta var.

O noktayi gecersen yani fazla zengin yaparsan guc duser.

Yani cok yakit = cok guc her durumda gecerli degil.

yavuz364
07-08-2015, 09:49

ama benzinde öyle değil.

Fakir yada zengin olduğunu wideband olmadan nasıl anlıyorsunuz ???

expectum
07-08-2015, 15:49
Acikcasi su anda da lpg li aracim, ben fark hissetmiyorum gene bu arabada da.

O nedenle ateslemeye mudahale etmek gerekli degil diye dusunuyorum.

Hatta lpg bujisi diye satilan iridyumbve soguk bujilere bile gerek olmadigini dusunuyorum.

Benzinde sorunu olmayan araba, uygun ayarlanirsa lpg de de sorunsuz kullanilir.

Siz memnunsanız sorun yok demektir .
Heleki aralarında fark hissetmiyorsanız herşey tam ayarında ve uyumlu olmalı.
Fakat yinede 3000 devir üzerinde fazla uzun kalmamanız daha güvenli olur diye düşünüyorum.
Özellikle şehirlerarası seyehatlerde ve otobanlarda.

expectum
07-08-2015, 16:07
Fakir yada zengin olduğunu wideband olmadan nasıl anlıyorsunuz ???

Belki karışım ayarını egzost gazlarındaki değişime bakarak kabaca yapmış olabilirler.
Fakat lpg ile çalışmada yüksek hızdaki yanık kokusunu ihmal etmeden bir servisi baktırmak gerekir.
Tehlikenin habercisi olabilir.

yavuz364
07-08-2015, 16:10
Belki karışım ayarını egzost gazlarındaki değişime bakarak kabaca yapmış olabilirler.
Fakat lpg ile çalışmada yüksek hızdaki yanık kokusunu ihmal etmeden bir servisi baktırmak gerekir.
Tehlikenin habercisi olabilir.

bence kesinlikle bi Wideband takmak lazım.. Servise göstermek ile olayı çözebileceğinizi sanmıyorum sonuçta servisdekilerde de wideband yoktur hatta yola bile çıkıp denemezler :)

expectum
07-08-2015, 16:33
yavuz364 Merhaba

Lpg ile benzin kullanımı arasındaki avans farklılığı konusunda görüşünüz nedir acaba.

yavuz364
07-08-2015, 16:49
yavuz364 Merhaba

Lpg ile benzin kullanımı arasındaki avans farklılığı konusunda görüşünüz nedir acaba.

Açıkçası ilk sayfalarda bolca bilgi var.. Yinede bunlara örnek olması açısından birkaç güne kendi aracımın haritalarını yüklemeyi düşünüyorum.. Oradan ilk sayfalardaki bilgilerin ne kadar gerçekçi olduğunu görebilirsiniz..
Kesinlikle 3 bin devire kadar LPG daha çok avans istiyor. Sonrasında ise benzin gibi devamlı yükselen değilde daha sabit ve benzinden düşük bir avans istiyor.
Ayrıca 5-6 bin devir üzerinde yürüyen arabalar için çok da güzel sonuçlar elde edilmez LPG ile..

expectum
07-08-2015, 17:06
Değişimin öncesinde ve sonrasında, egzost gazı hararetindeki farklılıkları takib etme şansınızda olabilirse çok iyi bir referans olacaktır yapacağınız haritalama .

Cevap için teşekkürler.

delmanicomio
08-08-2015, 17:00
ayar, klasik cihaz ile yapılıyor boşta 3000 devirde gaz verilerek.

tabi ne kadar sağlıklı bilemeyiz.

boşta 3000 devir olması için gaza çok hafif dokunmak yetiyor ama bazen nerdeyse tam gaz son viteste uzun yol yokuşta 3000 devri yakalayabilmek için.

sıcaklık farklarını gerçekten ben de görmek istiyorum.

Çöllü
08-08-2015, 18:00
Çok güzel Paylaşım

Eminim Anadoluda bunu bilmeden LPG kiti satış montaj tamirini yapan bir çok usta vardır

expectum
08-08-2015, 18:56
ayar, klasik cihaz ile yapılıyor boşta 3000 devirde gaz verilerek.

tabi ne kadar sağlıklı bilemeyiz.

boşta 3000 devir olması için gaza çok hafif dokunmak yetiyor ama bazen nerdeyse tam gaz son viteste uzun yol yokuşta 3000 devri yakalayabilmek için.

sıcaklık farklarını gerçekten ben de görmek istiyorum.

Klasik cihazdan kastınız Egzost gazı analiz cihazı mı acaba ?

Sizinde garipsediğiniz 3000 devire,gaz kelebeği dar açıkken yani motor yük altında değilken,yani araç hareket etmezken bu yüksek devire kolayca ulaşması
ile,bunun tam tersi olan gaz kelebeğinin geniş açık olması,yani motorun yük altına girmesi,yani aracın yüklü hareket etmeye çalışması arasında saklı herşey.

Bu sebeple bir dinamometre üzerinde ölçümlenerek yapılacak ayarlar çok daha tutarlı ve güvenilir olacaktır.

İkinci ve sağlam yöntem ise yavuz364 ün önerdiği gibi afr takibi ile karışımı optimum hale getirmek daha kolay bir yol.

Bunun için bazı portatif ve araca geçici olarak monte edilip ayar yaptıktan sonra sökülebilen afr cihazları var böyle bir cihaz kullanan lpg montaj servisi karışım ayarını çabuk ve doğru bir şekilde yapabilir.

Maxi
08-08-2015, 19:39
boşta 3000 devirde yapılan bir ayarın hiç bir anlamı yok

expectum
08-08-2015, 20:11
boşta 3000 devirde yapılan bir ayarın hiç bir anlamı yok

Kesinlikle katılıyorum,ancak genel olarak hep bu şekilde yapıldığı görülüyor.
Kullanıcıların bilgilenmesi ve bu tip işyerlerinden uzak durması gerekir.

XSi
08-08-2015, 20:29
Alternatif LPG servisi mi varki? Wideband kullanan dyno üzerine araç çıkartan kaç yer var?

Hepsi aynı.Sadece montajcı.

expectum
08-08-2015, 21:30
Tablo gerçektende tarifiniz kadar kötümü?

En azından markaların merkez servisleri gerekli makine donanımı ve dönüşüm/ayar bilgisine sahiptir diye düşünüyorum.

Neticede rekabet olan bir pazar bu ''Müşteri memnuniyeti odaklı'' birçok firma var.

Benim aracımda lpg dönüşümü yok bu nedenle kendimden örnek veremiyorum . Ancak son günlerde çevremde gözlemlediğim yaşanan bu olumsuzluklardan ötürü
istemeyerek'de olsa dizel araç almayı düşünen insanlar olduğu.

XSi
08-08-2015, 21:43

En azından markaların merkez servisleri gerekli makine donanımı ve dönüşüm/ayar bilgisine sahiptir diye düşünüyorum.

Neticede rekabet olan bir pazar bu ''Müşteri memnuniyeti odaklı'' birçok firma var.

Benim aracımda lpg dönüşümü yok bu nedenle kendimden örnek veremiyorum . Ancak son günlerde çevremde gözlemlediğim yaşanan bu olumsuzluklardan ötürü

Malesef öyle. Teknik detay bilgileri çok zayıf.

İnsanlar da kabullenmiş durumda ariza lambası yanmazsa iyi LPG kabul ediliyor. Müşteri memnuniyet anlayışı bunla sınırlı :)

Bir wideband afr bağlamak yolda lpg ayari yapmak en fazla 1 saat.

LPG servisi kayar yazılı led tabelaya 3000 TL veriyor ama 600 TL verip bir wideband almıyor çünkü ise yaradığını bilmiyor :)

expectum
08-08-2015, 22:28
O halde,konuya hakim insanların daha çok bilgi ve tecrübe paylaşması gerek forumlarda .
Hatta durum bu kadar vahimse bu insanlar bir iş birliğine gitmeli hem katma değer yaratılır hemde havaya giden yakıt,tamir ve yedek parça masraflarından oluşacak tasarrufla ülke kazanır.
Sonuçta otomotiv ile ilgili neredeyse herşey ithal ediliyor.

Y.Emre
08-08-2015, 22:53

Kullanıcılar bir fark olduğunu bile bilmiyor.. Hatta kendi kafasına göre biraz aç, biraz kıs falan modunda herkes. widebandı afr'yi dinamometreyi geçtim bir çok yerde boşta 3k devirde değilde yolda ayar yaptırabilirseniz şanslısınız :)

expectum
08-08-2015, 23:22
Bulunduğumuz konu başlığına dönecek olursak,benim lpg kullanan motorlardaki ateşleme zamanlaması ile ilgili çalışmalarım var.

Bu konuyla ilgilenmeme , birçok marka ve model araçta yaşanılan lpg montajı sonrasında endüksiyon bobini (plug on coil) arızalarını sık sık duymam sebep oldu.
Bunun sebebinin yanma odası hararetinin artması olduğunu öğrendikten sonra konuyu uzun müddet araştırdım.

Konuyu başlatan arkadaşımızın gayet iyi tarif ettiği olumsuzluklara ve kısıtlı çözümlere ulaştım.
Daha sonraları bunun sadece bobin arızalarına değil,çok çeşitli mekanik hasarlara ,yakıt sarfiyatı artışına,motor güç kaybına ,dolayısıyla aracın kullanım konforuna'da etki ettiğini öğrendim.

Şu anda tek bobin ve haliyle distribütör kullanan ateşleme tipleri için bir yazılım oluşturdum.
Prototip devrelerin imalatınıda yakında tamamlayacağım.

Deneme montajları olumlu sonuç verirse aynı çekirdek yazılımı her bujiye müstakil bobin kullanan ateşleme tipleri için geliştirmeyi amaçlıyorum.

Bu konuyla ilgili soru ,görüş ve önerilere açığım.

Sevgilerimle

expectum
09-08-2015, 00:18
Kullanıcılar bir fark olduğunu bile bilmiyor.. Hatta kendi kafasına göre biraz aç, biraz kıs falan modunda herkes. widebandı afr'yi dinamometreyi geçtim bir çok yerde boşta 3k devirde değilde yolda ayar yaptırabilirseniz şanslısınız :)

Tarif ettiğiniz sahneyi bende görmüştüm . Yazınızı okuyunca hatırladım.

Gerçekten komikti,araç sahibi az aç,az kapat diye diye ayarını yaptırdı.

Sonrada borcum ne diye sormuştu . Dükkan sahibide at bi siftah demişti.

Maxi
09-08-2015, 05:54
musteri memnuniyeti musterinin teknik bilgisi ile sinirli. yani hic bilgisi yok.
o yuzden turkiyede musteri memnuniyeti demek
cay-kahve, fayans duvarlar alcipan tavan, deri koltuklu bekleme salonu, uzun taksit, mumkunse en ucuz iscilik demektir.

dynoya belki biraz lux kacar ama en azindan wideband afr olmasi sart ayar icin, malesef sanayinin %80 gibi buyuk bir bolumu ne oldugunu bile bilmiyor.

t-jet ali
09-08-2015, 06:48
musteri memnuniyeti musterinin teknik bilgisi ile sinirli. yani hic bilgisi yok.
o yuzden turkiyede musteri memnuniyeti demek
cay-kahve, fayans duvarlar alcipan tavan, deri koltuklu bekleme salonu, uzun taksit, mumkunse en ucuz iscilik demektir.

dynoya belki biraz lux kacar ama en azindan wideband afr olmasi sart ayar icin, malesef sanayinin %80 gibi buyuk bir bolumu ne oldugunu bile bilmiyor.

%80 mi? Çok iyimser rakam, widebandları aksesuar olarak takıyoruz sanıyor çoğu.
Sosyal medyada aktif, insanlara devamlı çözümler üreten bir lpg. ustasına işi bilir diye montaj yaptırmıştım, sonra yol ayarı yapalım dedik ve çıktık yola. O ayar yapıyordu benim gözüm wıdebant ta , tamam dedi ben olmadı dedim, wıdeband çok fakir gösteriyor. Onu boşver deyince anlaşıldı dedim.
Sonra kendim program ve kablo edinip XSİ yardımıyla ayar yaptım gayet iyi oldu.

expectum
09-08-2015, 22:02
%80 mi? Çok iyimser rakam, widebandları aksesuar olarak takıyoruz sanıyor çoğu.
Sosyal medyada aktif, insanlara devamlı çözümler üreten bir lpg. ustasına işi bilir diye montaj yaptırmıştım, sonra yol ayarı yapalım dedik ve çıktık yola. O ayar yapıyordu benim gözüm wıdebant ta , tamam dedi ben olmadı dedim, wıdeband çok fakir gösteriyor. Onu boşver deyince anlaşıldı dedim.
Sonra kendim program ve kablo edinip XSİ yardımıyla ayar yaptım gayet iyi oldu.

Tatsız bir tecrübe olmuş gerçekten .

Heleki tanıdığınız ve güven veren birisi olduğunu düşündüğüz için hayal kırıklığı olmuştur.

Belki biraz pembe bir yaklaşım olabilir ama o arkadaşa montaj ve ayar sonrasında aklınızda kalan soru işaretlerini,kablo ve program edinmek zorunda kalışınızı,
XSİ ın yardımını,vesaire yaşadıklarınızı uygun bir dille anlatmanız onunda biraz kendini sorgulamasına vesile olurdu diye düşünüyorum.

XSi
09-08-2015, 22:35
Tatsız bir tecrübe olmuş gerçekten .

Heleki tanıdığınız ve güven veren birisi olduğunu düşündüğüz için hayal kırıklığı olmuştur.

Belki biraz pembe bir yaklaşım olabilir ama o arkadaşa montaj ve ayar sonrasında aklınızda kalan soru işaretlerini,kablo ve program edinmek zorunda kalışınızı,
XSİ ın yardımını,vesaire yaşadıklarınızı uygun bir dille anlatmanız onunda biraz kendini sorgulamasına vesile olurdu diye düşünüyorum.

İnan bana hic umrunda olmaz.
Olsaydi arabada ayar yaparken umursar ve ugrasirdi.

Ve isin komik tarafi bu adamlar sektorunde parmakla gosterilenleri yani, biraz bisey biliyorlar :)

expectum
09-08-2015, 23:03
İnan bana hic umrunda olmaz.
Olsaydi arabada ayar yaparken umursar ve ugrasirdi.

Ve isin komik tarafi bu adamlar sektorunde parmakla gosterilenleri yani, biraz bisey biliyorlar :)

Biraz bişey biliyorlar :) trajikomik olmuş çok hoş.

Herneyse ,hepimiz kendi bacağımızdan asılıcaz sonunda.

Maxi
10-08-2015, 05:45
ben asıl sizin dikkatinizi montaja çekmek istiyorum
ya aluminyum emme manifolduna nozulları takarken matkapla dışardan delme işlemi?
içeri çapakların düşmesi?
o manifoldun sökülmesi gerekmezmi?

XSi
10-08-2015, 07:12
ben asıl sizin dikkatinizi montaja çekmek istiyorum
ya aluminyum emme manifolduna nozulları takarken matkapla dışardan delme işlemi?
içeri çapakların düşmesi?
o manifoldun sökülmesi gerekmezmi?

Abi benim son taktirdigim yer soktu manifoldu, hemde ben soylemeden :)

Aluminyum da olsa plastikte olsa sokulmesi gerekir zaten aci ve konumu tutturmak icin.

Onceki arabamda sokmeden delmisti takan sığır.

Nozzle lardan biri benzin enjektorune gore tam 11 cm geride ve acisi hava akisina gore zit yondeydi :)

delmanicomio
10-08-2015, 07:17
Herhangi bir gazcıya bunlardan bahsedin, biraz Safa yatın, abi yolda Ölçüm varmış, Dyno ile ölçüm nasıl oluyor falan, "boşver Yeğenim o kadar kafana takma, araban çok yakıyorsa getir ayarlarız" diyenleri bulmak hiç zor değil, boş günü olan varsa yapılacak listesine ekleyebilir.

Karbüratörlü arabada yolda ayar işi de zor, ya biri motorda oturacak vanaları ayarlayacak, Yada 2de1 duracaksın ayarlayıp tekrar Kalkış yapacaksın.

O Yüzden benzin diyorum ve kullanıyorum arabada, benden önceki sahibi kazık mikser yani karbüratörü deldirip yaptırmış, eğer öyle olmasa söküp atacağım, 100kg boşuna ağırlık ��

expectum
10-08-2015, 12:02
Herhangi bir gazcıya bunlardan bahsedin, biraz Safa yatın, abi yolda Ölçüm varmış, Dyno ile ölçüm nasıl oluyor falan, "boşver Yeğenim o kadar kafana takma, araban çok yakıyorsa getir ayarlarız" diyenleri bulmak hiç zor değil, boş günü olan varsa yapılacak listesine ekleyebilir.

Karbüratörlü arabada yolda ayar işi de zor, ya biri motorda oturacak vanaları ayarlayacak, Yada 2de1 duracaksın ayarlayıp tekrar Kalkış yapacaksın.

O Yüzden benzin diyorum ve kullanıyorum arabada, benden önceki sahibi kazık mikser yani karbüratörü deldirip yaptırmış, eğer öyle olmasa söküp atacağım, 100kg boşuna ağırlık ��

Karbüratörlü araçlar için'de bir kontrol ünitesi ve program arayüzü ile ayar yapılabilen modeller görmüştüm, bu tipteki dönüşüm kitlerini tercih etmek gerekir.

furkn41
10-08-2015, 14:19
Merhaba,
Konuyu çok güzel anlatmışsınız fakat cahilliğimden kaynaklı olarak anlamadığım birçok durum mevcut. Bu yüzden uzun süredir yaşadığım sorun ile ilgili pek bi yorum yapamadım. Belki sizler bir bir çözüm yolu sunabilirsiniz.

Öncelikle Aracım 98 model Honda Civic 1.6 IES. Aracımda biraz toparlama bi şekilde oluşturulmuş LPG sistemi mevcut. Beyin, depo, enjektörler farklı marka. Benzinde kullanırken hiçbir sorun olmuyor fakat lpg de sabit hızda devirde uzun bir süre giderken araç bir anda silkelemeye başlıyor ve gaz yemiyor. Gazı bırakıp hızımı düşürüp tekrar gaz verdiğimde devam ediyor. Özellikle 3000 devir 100-120km hız bandında oluyor bu durum. LPG servisine gittim ayar yapılınca gider dediler (ayar denilen tam olarak ne ayarıdır bilmediğim için detay yazamıyorum) ama düzelmedi. Tekrar gittim bi sensörden bahsedildi basınçla alakalı bi sensör lpg bittiğinde otomatik olarak benzine geçmesini filan sağlıyormuş belki ondandır dediler ve o sensörü kapattılar ama sorun hala devam ediyor. En son sistemin komple değişmesi gerekiyor dediler. Birazda maddi sıkıntıdan dolayı henüz değiştiremedim.

Sizlerin bu konuda bir yorumu olursa gerçekten sevinirim hele hele değişim yapılmadan sorun giderilebilirse o zaman daha çok sevinirim :)

Y.Emre
10-08-2015, 15:06
lpg regülatörünü bir kontrol ettirebilirmisiniz? emin değilim ama sorunun kaynağı o olabilir gibi geldi bana.

Uzun süreli kullanımda basıncı tutamayıp düşürüyor olabilir gibi bi fikir yürüttüm