PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2918 sayılı trafik kanununu

34btr1907
01-12-2012, 13:03
verildimi bilemiyorum ama benim yeni haberim oldu, doğruluk payınıda tam bilmiyorum konuyu da bu yuzden açtım sayılır..

KİMSENİN BAŞINA GELMESİN AMA, DİYELİM Kİ TRAFİK KAZASI GEÇİRDİNİZ. YARALI VAR, HASTANEYE GİTTİNİZ.

SİZLERİN 2918 NOLU YASAYI BİLMEDİĞİNİZİ ZANNEDEREK,
'YAPILACAK MÜDAHALE VE TEDAVİ ÜCRETLERİNİ ÖDEYECEĞİNİZE DAİR ŞU BELGEYİ İMZALAYIN'
TEKLİFİ İLE KARŞILAŞIRSINIZ....
ANCAK SİZ DE 'BU BELGEYİ İMZALAMAZSAM, BANA MÜDAHALE VE TEDAVİ ETMEYECEĞİNİZE DAİR BİR BELGEYİ İMZALAYIP TARAFIMA GETİRİN.'...

DEDİĞİNİZ ANDA,
HASTANENİN BÜTÜN İMKANLARI SİZİN İÇİN SEFERBER OLACAKTIR.
2918 SAYILI TRAFİK KANUNUNU MUTLAKA OKUYUN.

TÜKETİCİLER BİRLİĞİ, KAZAZEDELERİN HAKLARIYLA İLGİLİ BİR RAPOR HAZIRLADI.
TRAFİK KAZASI SONUCU YARALANAN VE HASTANEYE KALDIRILARAK TEDAVİ ALTINA ALINAN KAZAZEDELERİN,
KANUNA GÖRE TEDAVİ İÇİN ÜCRET ÖDEMEMESİ GEREKTİĞİ BELİRTİLDİ.

KAZA SONUCU YARALANAN VE
HERHANGİ BİR HASTANEDE TEDAVİ GÖREN KAZAZEDELERDEN,
BU TEDAVİLERİNE KARŞILIK HASTANE TARAFINDAN ÜCRET TALEP EDİLEMEYECEĞİNİN BELİRTİLDİĞİ RAPORDA,
2918 SAYILI TRAFİK KANUNU'NA GÖRE :

''HERHANGİ BİR TRAFİK KAZASI SONUCU YARALANAN KİŞİ, EN KISA SÜREDE HASTANEYE YETİŞTİRİLMEK VE GEREKEN TEDAVİNİN YAPILMASI''
HÜKÜMLERİNİ İÇERİYOR.

YÖNETMELİĞE GÖRE,
'' HASTANE ACİL SERVİSİ, KENDİSİNE GELEN KAZAZEDENİN'
MADDİ DURUMU, SOSYAL GÜVENCESİNİN OLUP OLMADIĞINA VE HASTANIN ÖZELLİĞİNE BAKMADAN, GEREKEN TEDAVİYİ VE MÜDAHALEYİ HERHANGİ BİR ÜCRET TALEP ETMEDEN YAPMAK ZORUNDADIR.!!

BU TEDAVİ SONUCU OLUŞAN MASRAFIN İSE SAĞLIK BAKANLIĞI, KARAYOLLARI TRAFİK DÖNER SERMAYE İŞLETMESİ TARAFINDAN KARŞILANACAĞININ BELİRTİLDİĞİ RAPORA GÖRE;

VATANDAŞLARIN HAKLARINI BİLMEDİĞİ İÇİN SORUNLAR YAŞANDIĞINI VE HASTANELERİN BU KANUNDAN BİHABERMİŞ GİBİ GÖZÜKÜP, VATANDAŞTAN PARA TALEP ETMELERİNİN SUÇ OLDUĞU BELİRTİLDİ.

SekoLive
01-12-2012, 13:05
eskiden böyle olsa haklısınzda şuan sistemde farklılıklar var,

o yüzden kafanıza takmayın , bunu uygulamayan hastaneyede SGK'nın cezası var.

kafa göz patlamıs gelen hastaya özellikle soruyorlar trafik kazasımı adli bi durummu diye.

34btr1907
01-12-2012, 13:08
@SekoLive+teşekkür butonu

SekoLive
01-12-2012, 13:11
btr1907 sende saolasn:)

buarada şöyle bi sıkıntı var adam özel hastane v.s. diyerek kaza anında ambulans gelemediği/gelmediği durumlarda yaralıyı kafasındaki en yakın devlete götürmeye çalışıyor. zaman kaybı boşuna, başınıza böyle bişi gelirse yakındaki ilk tam teşekküllü hastaneye götürün yaralı v.s. olan birisi varsa. ücret v.s. olayı zaten istenmemeli.

muratburunce
01-12-2012, 13:54
onuda bi kılıfına uydururlar alırlar eminim... allah göstermesin kimseye böyle kaza ama o an insan parayı düşünecek durumda olmayabilir ne gelirse imzalar geçer tahminimce...

TarikS
01-12-2012, 14:05
Kaza tutanagi istemiyorlar degil mi?

RafetAraç
01-12-2012, 14:31
onuda bi kılıfına uydururlar alırlar eminim... allah göstermesin kimseye böyle kaza ama o an insan parayı düşünecek durumda olmayabilir ne gelirse imzalar geçer tahminimce...

aynen size katılıyorum

emresener
01-12-2012, 14:50
Ambulans olmadan Hastaneye götürmeyin ve raporunuz kesin olsun..

Kılıf uydurma işi kesinlikle var.
Trafik kazasında yaya Yaraladım ve 2009dan beri onla uğraşıyorum. Yok ambulans beklenmeden hastaneye gidilmiş yok trafik polisinin Raporu yokmuş falan bi dunya tatava çıkartıyorlar..
Bir kalça kırığına 16bin TL masraf çıkarttı hastane pazarlıla 10bin e indiler 5lira teklif kabul etmediler. Hala mahkeme ile uğraşıyoruz. Parayı vermezsenız hastada çıkmıo diyolar falan. Yaralı kendı ödemişti faso fiso.

Kolay olmuyor bu kanunların uygulanması malesef :(

SekoLive
01-12-2012, 15:47
Ambulans olmadan Hastaneye götürmeyin ve raporunuz kesin olsun..

Kılıf uydurma işi kesinlikle var.
Trafik kazasında yaya Yaraladım ve 2009dan beri onla uğraşıyorum. Yok ambulans beklenmeden hastaneye gidilmiş yok trafik polisinin Raporu yokmuş falan bi dunya tatava çıkartıyorlar..
Bir kalça kırığına 16bin TL masraf çıkarttı hastane pazarlıla 10bin e indiler 5lira teklif kabul etmediler. Hala mahkeme ile uğraşıyoruz. Parayı vermezsenız hastada çıkmıo diyolar falan. Yaralı kendı ödemişti faso fiso.

Kolay olmuyor bu kanunların uygulanması malesef :(

emre çok geçmiş olsn :(

şuan sistem işleyişii şöyle, varsa kaza tutanağı yoksada kimlik ve doktor raporu yeterli oluyor. kaza tutanağı şart değil.

artık acil hiç bir işlemden ücret almıyor hastaneler, belki 3 sene önce bu kadar ciddi işletilmiyordu sistem ama şuanki sistem böyle.

sgk ya gidip durumu izah etseydn mahkemede sunsaydın belki daha cabuk sonclanırdı.