PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Buğu önleyici tavsiye ?

VioLee
03-12-2012, 11:37
Malumunuz kış geldi buğu olayı aşırı kafamı bozuyo kaza yaptırıcak bana en sonunda kaloriferlerde olmuyor sürekli bi tarafı çözse yan camlar kalıyor onu çözsem ön cam yapıyor buğu önleyiciler işe yarıyormu yarıyorsa hangi marka nerden bulabilirim gerçekten buğu canımı çok sıkıyor

muratburunce
03-12-2012, 11:45
güzel bir soru olmuş :)

aynı durum bendede war camlar aşırı buulanıyor... çözüm önerilere açığım bende... :)

cery
03-12-2012, 11:59
iç taraftan gliserinle silin camı baya etkili oluyor.
gözlüklerimde denedim öğrenciyken süper oldu. sonra araba alınca arabada denedim aynı sonuç.

gliserini eczaneden 3 4 liraya alabilirsiniz

VioLee
03-12-2012, 12:01
Başka tavsiyeler gliserin olmazsa başka tavsiye :D

Shadow_Dancer
03-12-2012, 12:03
http://www.techturkey.com/forum/sohbet/42509-bugu-onleyiciler.html

HUSNU
03-12-2012, 12:05
Hafif ıslak bir bez üzerine biraz sıvı sabun dökün ve yayın. Camda köpük yapmayacak şekilde çok fazla bastırmadan iç taraftan silin . Zamanında bu şekilde yapmıştım

drago
03-12-2012, 12:06
geçici çözüm olarak ya da böyle şeylere para vermek istemeyenler için kolonya da bir seçim

reklam gibi oldu kusura bakmayın :)

içeriden gazete kağıdı ve kolonya ile silince sıkıntı kalmıyor, ben de çok buğulanma vardı şimdi yok

tabi buğulanmada camların filmli olmasının da etkisi var

muratburunce
03-12-2012, 12:13
eski konu warmış ona baktım şimdi biri işeyin geçer yazmış koptum :D:D:D::D:D hala gülüyoru m:D

elma kesin çözüm sanırım mewsimide geldi... :)

metinmb407
03-12-2012, 12:46
Bende elma diyecektim yarısını yiyin yarısını camlara sürün :D

muratburunce
03-12-2012, 13:10
Bende elma diyecektim yarısını yiyin yarısını camlara sürün :D

peki elma buzuda engelliyormuş dışınamı sürmek gerekiyor bunun için?

ruudvan
03-12-2012, 13:24
adi buhu onleyıcı alırsanız camınızda ızler kalabılır.duzgun markaları tercıh edın.

metinmb407
03-12-2012, 13:34

Öyle birşey daha hatırlıyorum ama emin değilim. Buğu için içeri sürmek lazım.

ulasstoprak
03-12-2012, 13:42
Ben deniz gözlüğüne diş macunu sürüp sabah kadar bekletiyorum ertesi gün yıkıyorum bir daha buhu yapmıyor .. Temperletli cam.. sanırım araba camı ile aynı cam..

Görkem.Y
03-12-2012, 13:50

Sabah gidiyorsun camlar buzlaniyor degisik bir kutle oluyor iste o an yardimina elma kosuyor :D disaridan cama surceksin cidden ise yariyor.Buğu konusunda kolanya denedim ama cok bariz belli etmedi .Filmli olmasi ayri bir etken zten.

muratburunce
03-12-2012, 13:53
Sabah gidiyorsun camlar buzlaniyor degisik bir kutle oluyor iste o an yardimina elma kosuyor :D disaridan cama surceksin cidden ise yariyor.Buğu konusunda kolanya denedim ama cok bariz belli etmedi .Filmli olmasi ayri bir etken zten.

deniyeyeim bi olmadı içine dışına ne kdr cam warsa elmayı basim :D

Görkem.Y
03-12-2012, 13:58
deniyeyeim bi olmadı içine dışına ne kdr cam warsa elmayı basim :D

Buğu icin denemedim ama buzlanma icin bire bir :)

muratburunce
03-12-2012, 14:00
Buğu icin denemedim ama buzlanma icin bire bir :)

farlara stoplara flnda sürim dıştan buzlanma yapmasın onlardada işe yarıyormuş :)

sagi
03-12-2012, 14:13
atas ürünümü neydi ROX diye bir bugu önleyici var ne derece etkili veya değil bilmiyorum bende düşünüyorum

tarik
03-12-2012, 14:42
Beyler o zaman elmanın suyunu sıkıp silecek deposuna mı dolduruyoruz ???

Tunacan
03-12-2012, 14:46
Havalandırma sistemini doğru kullanılan araçların buğu yapması imkansızdır. İç sürkülasyonu açarsanız hep buğu yapar. Buna dikkat ediyor musunuz?

MehmetCanA.
03-12-2012, 14:48
Cam neden buğu yapar ?

Az buçuk fizik bilgimle anlatmaya çalışayım.

Ağzımızdan çıkan sıcak hava(su buharı da denilebilir) soğuk yüzeye(cama) yapışır. Camın soğukluğu buharın sıcaklığını düşürdüğü için buğu oluşur.

Bunu engellemek için ya ağzımızdan çıkan havanın buharını cama yapışmadan soğutmak ya da camın sıcaklığını arttırmak(arka camdaki rezidans gibi) gerekir. Ön camı ısıtmak(kalorifer vs) zor olduğu için çıkan buharı soğutmak daha mantıklı. Bunun içinde camı biraz aralamak yeterli olur sanırım.

Diğer bi yol ise cama iç tarafından hem saydam, hemde ısı iletkenliği düşük bi sıvı sürmektir. Isı iletkenliği düşük olan sıvılara örnek olarak ise, eter ve etanol var benim bildiğim. Lakin saydamlığı ve cama zarar verip vermiceği konusunda emin değilim. Pratik olarak bi deneyimim de yok zaten. Sadece teorik olarak bunlar buğuyu engeller diyebilirim.

muratburunce
03-12-2012, 14:52
yok yok elma ii elmaa hem witaminlide :D

mcy
03-12-2012, 14:55
kalorifer çalıştırdığımda çok bir etkisi olmuyor buğuya ama klima çalıştırdığımda anında gidiyor buğu. belli bir süre sonra klimayı iptal edip sadece kalorifer ile devam ediyorum. camlarım filmli.

muratburunce
03-12-2012, 15:48
klimasız arkadaşlar napacaklar :rolleyes:

mcy
03-12-2012, 15:50
onu düşünemedim.

muratburunce
03-12-2012, 16:25
ewet arkadaşlar son söz elmamıdır :)

mr.korhan
03-12-2012, 16:54
arka cam filmli diyelim, ve rezistans çalışmıyor, alkol eter v.s. sürsek o filme geçmiş olsun diyebilir, dolayısıyla hiçbirşeye zarar vermeden sadece buğu önleyen neler vardır ? soruyu git gide genişletiyoruz :D

MehmetCanA.
03-12-2012, 19:08
arka cam filmli diyelim, ve rezistans çalışmıyor, alkol eter v.s. sürsek o filme geçmiş olsun diyebilir, dolayısıyla hiçbirşeye zarar vermeden sadece buğu önleyen neler vardır ? soruyu git gide genişletiyoruz :D

Cahilliğimi mazur gör abi ama cam filmi camın dışından çekilmiyor mu ? Bu elma
eter vs cama içerden sürülmeli.(Mantıklı olanı bu)

Bu arada eter sürmeyi deneyecek olan varsa dikkat etsin, bayılmasın :D

turci
03-12-2012, 19:14
Cahilliğimi mazur gör abi ama cam filmi camın dışından çekilmiyor mu ? Bu elma
eter vs cama içerden sürülmeli.(Mantıklı olanı bu)

Bu arada eter sürmeyi deneyecek olan varsa dikkat etsin, bayılmasın :D

cam filmi icerden cekilir.

havalandirmayi kapatmadikca bugu olmuyor bende.

ham
03-12-2012, 20:20
Beyler o zaman elmanın suyunu sıkıp silecek deposuna mı dolduruyoruz ???

Cok mantikli :D denemek lazim

aliburma
03-12-2012, 20:45
havalandırma açık kaldığı sürece ben de buğu görmüyorum. ama araba kalabalık olursa klimadan başkası kesmiyor :)

misery1903
03-12-2012, 22:28
Yan camlara uygularsanız cam motorlarının bozulabileceğini söylemişlerdi.
Tabi elma zarar vermese gerek.

muratburunce
03-12-2012, 22:32
http://i47.tinypic.com/11iq1yb.jpg

elma geyet doğal cildede iyi geliorumuş :D

white light
03-12-2012, 23:12
sıvı sabun bezle hafıften uygula cama 1 hafta yeter tecrubeyle sabıt

muratburunce
03-12-2012, 23:36
sıvı sabun bezle hafıften uygula cama 1 hafta yeter tecrubeyle sabıt

sabun camı bulanık yapmıyormu?

TolgaEsentepe
03-12-2012, 23:40
sıcak havayı açıp biraz ön cama veriyorum. genelde ön camlardan biride çok hafif açık olur. Hiçbir buğulanma vs yaşamıyorum.

!KO
04-12-2012, 00:56
buğu bazı zamanlarda işe yarayan bişeydir tamamen önünü kesmeyin :D

elma iyidir :D

_Burak_
04-12-2012, 01:05
yeni tip dijital klimalı bir aracınız varsa max tuşuna basın bekleyin
benim lineada çok rahatım o konuda
buhar 10 sn içinde dağılıyor
rezistansı hemen açıyor
aynaları ısıtıyor
1-2 dakika içinde otomatik normal kalorifere geçiyor zaten kendi sonra

normalde benim aracım buhar yapmıyor ama 2-3 kişi yağmurda ıslanıp binince yapıyor

normal aracı olan ise klimayı açıp 4. kademe çalıştırıp ön camlara versin aynı şey

amaç ortamdaki nemi almak :)

GokhanRS
04-12-2012, 01:13
bu elmadan çok bahsedilmiş. aga biride çıkıp demiyor ki; yeşil elmamı? kırmızı elmamı?

!KO
04-12-2012, 01:16
bu elmadan çok bahsedilmiş. aga biride çıkıp demiyor ki; yeşil elmamı? kırmızı elmamı?

bence sarı :D

yesıl elma surmustum ben bi ara iyiydi ama pahalaı f/p oranını yakalamak istiyosanız kırmızı elma daha avantajlı olacaktır :D

muratburunce
04-12-2012, 10:30
bence sarı :D

yesıl elma surmustum ben bi ara iyiydi ama pahalaı f/p oranını yakalamak istiyosanız kırmızı elma daha avantajlı olacaktır :D

ewet yeşil elma pahalı :P kırmızıda ii sulu sulu güzel sürülür :)

luca55
04-12-2012, 11:01
hakkaten elmayı kullanaların hepsi kırmızı elmamı kullandı? birde silecek suyuna elma suyu koymak antifiriz görevi gorurmu acaba?

muratburunce
04-12-2012, 11:36
hakkaten elmayı kullanaların hepsi kırmızı elmamı kullandı? birde silecek suyuna elma suyu koymak antifiriz görevi gorurmu acaba?

silecek suyuna koymak biraz sıkıntı yaratabilir... ice süzdürmek lazım yoksa silecek fiskiyelerini tıkayabilir tahminim içinde posa kalırsa fln nolur nolmaz...

crazydog
04-12-2012, 13:22
ben akşam bi elma sürim camlara ya :D

muratburunce
04-12-2012, 14:35
olaya değişik bir boyut getireceğim şimdi... peki bu elma suyu buzlanmayıda önlüyorsa radyotöre koysak nolur antifirz yerine donmayı engellermi :D:D yoksa motor elmalı turtamı olur...

tarik
04-12-2012, 14:36
olaya değişik bir boyut getireceğim şimdi... peki bu elma suyu buzlanmayıda önlüyorsa radyotöre koysak nolur antifirz yerine donmayı engellermi :D:D yoksa motor elmalı turtamı olur...

Ona gerek yok, Yağ kapağını açıp bütün elma koydum, süper oldu.

emre|
04-12-2012, 14:38
ben opetten almıştım technolog marka tek kullanımlık mendiller iş görüyor.
tavsiye ederim.

besyoali
04-12-2012, 14:46
Arkadaşlar benim babam 45 senelik şöför taksi şöförü :) yarım elma yada yarım patates sürüyoruz hatta patatesin diğer yarısını yağmurlu havalarda dıştan sürün yağmur damlaları nereye kaçacağını sapıtıyo :) :)

ByShaGGy
04-12-2012, 14:48
ıslak beze pirili döküp sabunlu sabunlu camı silin bi daha buğu falan yapmayacaktır :) ben dolmuşda kullanıyorum cok memnunum :)

63owen63
04-12-2012, 15:15
Nacizane tavsiye almanlar elmalı sevmiyor :D

ottoman32
29-10-2016, 07:27
kis yavastan geldigine gore hortlatalim :) bugu ve sabah on camdaki buz icin oneriler neler acaba? :)

burak10
29-10-2016, 07:44
kis yavastan geldigine gore hortlatalim :) bugu ve sabah on camdaki buz icin oneriler neler acaba? :)

Ön cama elma yada patates sürebilirsiniz :D

Araba klimalıysa sıcak konuma getirip klima açabilirsiniz. Yada buğu giderici sprey kullanabilirsiniz

220T
29-10-2016, 09:39
Kristal kedi kumunu iki çorabın içine doldurup cama yakın bir yere koyuyorsunuz.Youtube'da izledim,test ettiler.

ottoman32
29-10-2016, 09:50
Kristal kedi kumunu iki çorabın içine doldurup cama yakın bir yere koyuyorsunuz.Youtube'da izledim,test ettiler.

bende izlemistim ne koydugunu anlamamistim birini sofor koltugunun altina birini camin onune koymustu tesekkurler :)

darkmoon
20-01-2017, 18:26
konuyu hortlatıcamda yeni konu açıp konu kirliliği yapmıyım burdan devam etsin bana buğu önleyici hediye geldi şimdi cama sürücemde camda cam filmi var bir arkadaş sürme cam filmine kabarır içinde alkol var dedi onların .. doğrumudur.

ÜSTÜNERC
21-01-2017, 14:49
konuyu hortlatıcamda yeni konu açıp konu kirliliği yapmıyım burdan devam etsin bana buğu önleyici hediye geldi şimdi cama sürücemde camda cam filmi var bir arkadaş sürme cam filmine kabarır içinde alkol var dedi onların .. doğrumudur.

Sürmemek daha faydalı olacaktır.Filmi bozabilir.

tayreep_john
21-01-2017, 15:05
sürmeyin bence elma falan sonra yapış yapış olcak heryer.... benim fikrim camın buğu olması normal ünkü dışarsı 0 derece araç içi 25 dereceye kadar ısıtıyoruz ... nem yapması bence ok normal...

araca bindikten sonra marş yaparken ön cam rezistansıda kalsın ve iç havayı döndürme yı açın ki nem ısı ya dönüşsssün.
klima yardımıyla zaten 20 saniye içinde açıyor.
kliması olmayan arkadaşlar içinse ilk yazdığımı deneyin olmuyorsa normal bir havada kup kuru temiz bir bezle camları sadecee köpük sabun vs olmadan silin farkı görüceksiniz :)

darkmoon
21-01-2017, 15:10
4 camı indirin içeri biraz temiz hava sirkülasyonu olsun o nem falanda uçar gider sonra ön resisdance açın ilk bir buhar olur sıcaklık farkından ama hemen gidiyor..

2jz
21-01-2017, 15:41
Arabaya binince camları indirip kaldırın. Sonrasında klima işi anında çözer.

Tabi bu klimalı arabalarda işin kolay kısmı.

Klima yoksa, araç içinde nem varsa ve ne yaparsanız yapın çözemiyorsanız arabanın içine lavanta kesesiyle kedi kumu koyun.

Faruk_Vtec
21-01-2017, 21:07
buğuyu önlemek yerıne buğuyu oluşturmamak lazım;

-yağmurlu ve karlı kış aylarında ıslanan kumaş paspaslar buğu yapar..

-yere verılen sıcak hava ıslak paspasla bırleşınce camların buğu yapma suresını hızlandırır..

-lastık paspas varsa ve ustunde su varsa camlar gene buğu yapar..

-fılmlı camlar fılmsız camlara gore buğu yapar..

bır kaç puf nokta;

-sıcak havayı ön cama verın (kesınlıkle klıma açık olmalı - klıma havayı kuruttuğu ıçın nem kalmayacaktır ve buğu kaybolacaktır, zaten buğudakı temel unsur nemdır..)

-sıcak havanın araç ıçınde kalmasını sağlayın devırdaım tuşuna basmayın, aksı halde buğudan kurtulamazsınız..

-arka cam rezıstansını sureklı açın, hem arka camınızın buğusunu gıderırsınız hem de ıç mekan sıcaklığının artmasını sağlarsınız..