PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : jaguar x-type hakkında bildikleriniz/düşündükleriniz

FATİH
03-12-2012, 21:27
arkadaşlar Allah kısmet ederse artık otomobil alma arefesine girmiş bulunuyorum. bütçem 30.000 tl. otomobil alımında birkaç sağlam kriterim var: otomatik şanzıman, benzinli ve güçlü motor. nedendir bilemem genelde kimselerin sevmediği ya da piyasada rağbet görmeyen modellere karşı bi ilgim ve sempatim var. mesela jaguar x-type 2.5 ya da 3.0. bu aracı almayı kafaya koydum, tabi fikirleriniz çok önemli. bu aracı kullananlarınız ya da hakkında birşeyler bilenleriniz vardır elbet. belki daha da bağlayacaksınız bu araca beni, belki de soğutacaksınız. en azından oylamaya katılmanızı rica edecem. yakıt ve vergi masraflarını işin içine sokmadan yorumlarsanız sevinirim. şunları birkaç donanım/fiyat/görüntü olarak emsal teşkil etsin olsun diye ekledim:

Jaguar X Type 3.0 Executive 2001 Model 24.750 TL Galeriden satılık ikinci el Füme renk - 107143801 (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-jaguar-jaguar-cf1-x-type-3.0-v6-executive-107143801/detay)

Jaguar X Type 2.5 Executive 2004 Model 29.000 TL Galeriden satılık ikinci el Bej renk - 106562435 (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-jaguar-2004-jaguar-x-type-2.5-executive-nasyonel-den-106562435/detay)

Jaguar X Type 2.5 Executive 2003 Model 30.000 TL Sahibinden satılık ikinci el Mavi renk - 105679571 (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-jaguar-ocakvergisiyatti-emsalsiz-pazarliksiz-servisbakimli-4x4-105679571/detay)

bilgi ve fikirleriyle yardımcı olan herkese şimdiden çok teşekkür ederim. ;)

teggy
03-12-2012, 21:33
2005 den beri kullanıyoruz. 3.0 almanı tavsiye ederim performans açısından. Konfor olarak o fiyata daha iyisini bulamazsın. awd 231 hp, 280nm kullanması keyifli motor sesi çok güzel. Şase mondeo motor şanzıman jaguardır. Pek sorun çıkarmadı şimdiye kadar, zaten 40000 km yapamadık daha. Gidişi tatminkardır. Max torkunu 3000 devirde verir, 5. vites 3000 devirde 135 görürsün. Bilemiyorum başka sorun varsa alabilirim...

burkaykalyon
03-12-2012, 21:38
Fatih abi Jaguarlar ile ilgili bilgim yok ama inan araba almana çok çok sevindim.

İlk üye olduğun zamanlarda ya da ilk mesajlarında mıydı hatırlamıyorum ''inşallah bende bir gün araba sahibi olmayı çok istiyorum'' demiştin. Kısmet bugünmüş abi...Tekrardan hayırlısı olsun...

reDevil
03-12-2012, 21:42
valla abi bana kalırsa o paralara alıncak en iyi arabalardan biri yakıt vergi problemin olmadıktan sonra hiç düşünmeden temiz bir tane bulur alırdım benimde merak ettiğim bir konu takipteyim.

Nightfish
03-12-2012, 21:42
Ben de bu tarz bi konu açmayı düşünüyordum. 2.0 Dizel düz vites düşünüyorum ben de.

Emir_b16a
03-12-2012, 22:17
mondeoyla aynı platform üzerine kurulduğunu çok net hatırlıyorum

belki faydası olur die yazdım :)

alihan_27
03-12-2012, 22:43
Lisedeyken arkadaşın babasında 2.0 dizeli vardı. Kaçırdığında gezerdik. Konforlu güzel bir otomobil(araba demek doğru olmaz:)). Neticede Jaguar. Fiyatları da modeline ve markasına göre gayet güzelmiş. Bu fiyatlarda belkide alacağın en sükseli otomobillerden biridir.
Kaporta ve motor yedek parça yönünden sıkıntı olabilir. Mondeo ile ortak bantta üretildi diye biliyorum.
Alacak olmana sevindim. Hayırlısı.

ozgurluk
03-12-2012, 22:49
Hiç kullanmadım.. Hiç binme fırsatım olmadı..

Ama gel gelelim sokakta orada burada nerede görürsem göreyim ilgiyle inceler dönüp dönüp tekrar bakarım bu arabalara..

Kullanma fırsatım olmadığı için çok yorum yapamıyorum fakat o senelerde üretilen araçlar içinde en klas araçtır. hatta yeni arabaların çoğunu bu araca değişmem açıkcası görüntü olarak..

AliSafak
03-12-2012, 23:14
Piyasanın fiyatlama fonksiyonu sizinkinden farklıysa en büyük fayda maksimizasyonunu siz yapabilirsiniz. Örneğin piyasada yedek parçası pahalı araba para etmiyorsa, sizin için de bu sorun değilse alın size faydanızı maksimize etme imkanı. Veya sizin için yakıt önemli değilse, "atımın arpasını eksik etmem" diyorsanız alın size bir başka maksimizasyon imkanı daha. Ama hiçbir taviz vermeden, o da olsun, bu da olsun derseniz piyasanın fiyatlama fonksiyonuna razı olmak zorunda kalırsınız. Piyasanın fiyatlama fonksiyonu bir araç için düşük değer biçmişse o aracın özelliklerinden bir veya birkaçı muhakkak piyasanın aradığı niteliklere sahip değildir.

Şu yorum çok hoşuma gitmişti.

Abi yakıt, vergi masrafları sorun değilse almamak için çok fazla neden kalmıyor bence. :)
Hiç sürme imkanım olmadı ama benim de oldum olası hep ilgimi çekmiştir bu arabalar.

tylan
03-12-2012, 23:35
hiç bir zaman kullanma şansım olmadığı ama nerede görsem gözümü alamadığım araçtır kendisi 5 sene önce falan edirne'de x type taksi görmüştüm dibim düşm üştü taksilik bile yakışmış demiştim kendi kendime :)

m. ali öz
03-12-2012, 23:49
Hiç kullanmadım.. Hiç binme fırsatım olmadı..

Ama gel gelelim sokakta orada burada nerede görürsem göreyim ilgiyle inceler dönüp dönüp tekrar bakarım bu arabalara..

Kullanma fırsatım olmadığı için çok yorum yapamıyorum fakat o senelerde üretilen araçlar içinde en klas araçtır. hatta yeni arabaların çoğunu bu araca değişmem açıkcası görüntü olarak..

:icon_tup: içimden geçen herşeyi yazmışsın ;)

kronik problemi var mıdır ?
motor başka araçlarda kullanıldı mı ? parça tedariği açısından.

vergi yakıt harici bunlar önemli bence

FATİH
03-12-2012, 23:58
2005 den beri kullanıyoruz. 3.0 almanı tavsiye ederim performans açısından. Konfor olarak o fiyata daha iyisini bulamazsın. awd 231 hp, 280 nm kullanması keyifli motor sesi çok güzel. Şase mondeo; motor, şanzıman jaguardır. Pek sorun çıkarmadı şimdiye kadar, zaten 40.000 km yapamadık daha. Gidişi tatminkardır. Max torkunu 3000 devirde verir, 5. vites 3000 devirde 135 görürsün. Bilemiyorum başka sorun varsa alabilirim.
eyvallah, konuda ulaşamazsam da özelden rahatsız ederim. :)

Fatih abi Jaguar'lar ile ilgili bilgim yok ama inan araba almana çok çok sevindim.
İlk üye olduğun zamanlarda ya da ilk mesajlarında mıydı hatırlamıyorum ''inşallah bende bir gün araba sahibi olmayı çok istiyorum'' demiştin. Kısmet bugünmüş abi. Tekrardan hayırlısı olsun.
çok sağol kardeşim. ;) Allah hepinize gönlünüzdekini nasip etsin. aracı almam 1 ayı bulur. aslına bakılırsa benim çapımda bi adamın (2.300 lira maaşlı ptt'de postacı) jaguar tercihi garip olur ama otomobil benim hayattaki tek maddi bağımlılığım olduğu için gönlümün sesine gidecem. :)

Ben de bu tarz bi konu açmayı düşünüyordum. 2.0 dizel, düz vites düşünüyorum ben de.
kardeşim seninle bazı konularda aynı düşüncelere sahibiz. e39'a kafayı koyup 300m gibi bi devi tercih etmen harbiden güzeldi. :) ben de üst orta sınıfçıyım aslında.

diğer arkadaşlara da fikirleri ve güzel temennileri için teşekkür ediyorum. devam ediyoruz yorumlara hadi bakalım.

yusufbatırel
04-12-2012, 00:11
fatıh 3.0 top gearda test edıyorlardı 3.0 golf 1.4 bıde japon full depo 1050 km yarısı:)))ınanmıycaksın adam klıma acık 1000 km yaptılar 50 yle bende sok olmustum bı abımın arabasına bınmıstım cok konforlu cokta memnundu ama fıkrımı sorarsan 20 bıne daha eskısını alırım:))kalan paraya toplarım onu ınceden kımsede yok yapılmıs:)

Emir-Sb3R
04-12-2012, 00:22
fatıh 3.0 top gearda test edıyorlardı 3.0 golf 1.4 bıde japon full depo 1050 km yarısı:)))ınanmıycaksın adam klıma acık 1000 km yaptılar 50 yle bende sok olmustum bı abımın arabasına bınmıstım cok konforlu cokta memnundu ama fıkrımı sorarsan 20 bıne daha eskısını alırım:))kalan paraya toplarım onu ınceden kımsede yok yapılmıs:)

var var :))

ben satmak için aldım 6 ay olucak neredeyse satamadım çok memnunum , keyifli arabadır memnun kalırsınız.evdeki 4. jaguar olduğundan servistir parçadır genel olarak anlarım jaguarlardan , bir sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırım :)

FATİH
04-12-2012, 00:29
soru isteyenlere soruyorum: biz bu aracın parçalarını nereden temin edebiliriz? mesela farlar gitti ya da arka tampon. nereden bulacaz? ikincisi bakım yaptırabileceğimiz güvenilir ustalar nerelerde var? antep, kayseri ya da adana'ya yakın yerlerde özellikle.

Emir-Sb3R
04-12-2012, 00:35
mekanik olarak işini iyi bilen bütün fordçular bakar , yürüyen falan aynı , bizde bir de s-type var 4.0 , onun bile şanzımanı falan ford.. ki sen bakım falan diyorsun bakımını heryer yapar öyle sıkıntılı işçiliği zor bir araba değil x-type , s-type biraz daha nazlı mesela..

onun haricinde yedek parça olarak yine yürüyeni ya da filtreleri falan ortak parça numaralarıyla ford üzerinden temin etmeye bak , ben hengst alıyorum mesela filtreleri falan kendi sitesinde modeli girince hangi arabalarla aynı olduğunu da çıkarıyor o şekilde bulmak daha kolay parçacıların çok haberi yok çünkü..

fardır tampondur falan da ortaklarda inanılmaz pahalı , kısacası onları ya kaskodan alıcaksın ya da maslakta falan bütün parçaları var çıkma olarak , herşeyi bulunuyor sıkıntılı değil ancak sıfır almak istersen yurtdışı kanalın yoksa ortaklardan başka kapı yok malesef..

Berkan
04-12-2012, 00:38
valla manuel 2.0d olanını baya kullanma sansım oldu ist. içinde gayet rahat konforlu araç .sadece kullandıgımdan araçta sıkıntımı vardı yada hepsimi ole bilemiyorm ama biraz dalgaanıyodu hızlı serit değiştirmede

ykavcioglu
04-12-2012, 08:51
x type modelinin 2,0 dizelini ilk çıktığı zamandan beri sevmişimdir, benzinlileri bana göre değil.
kasa olarak çok güzel hatlara sahip, iç tasarımı bence emsalsiz güzellikte..

FATİH
04-12-2012, 13:30
vay arkadaş şu işe bak, ben anketi şu anki tablonun tam tersi şeklinde tahmin etmiştim. :) bugün kayseri'de enes oto'daki 2.5'liğe baktım. gerçekten yorgun ve hırpalanmış duruyordu. galericinin yanında mesaj attık, sorgulattık. şöyle bi cevap geldi: "kayıtlarımıza göre xxx şasi no'lu aracın 1 adet hasarı mevcuttur. hsr 1: 24/04/2007, çarpma" tramer dedikleri bu sorgu mu oluyo acaba?

FATİH
04-12-2012, 14:51
arkadaşlar rica etsem 34 skm 20 plakasını sorgulatabilir misiniz? bu aracı alsam bi de plaka değiştirme masrafım olur. postanede çalışıp da e-devlet şifresi olmayan var mıdır acep benden başka?

S.Özcan
04-12-2012, 14:54
arkadaşlar rica etsem 34 skm 20 plakasını sorgulatabilir misiniz? bu aracı alsam bi de plaka değiştirme masrafım olur. postanede çalışıp da e-devlet şifresi olmayan var mıdır acep benden başka?

abi o aracı alırsan kesinlikle plakayı değiştir bence :)

darkmoon
04-12-2012, 15:05
kardeşim kadar yakın bir arkadaşımda 4 yıl 2.5 dört çekeri vardı bende jaguar hastası biriyim gerçi benim için olay s-type..
jaguar türkiye piyasasını ilk 2.5 3.0 dört çekerleri getirdi.. sonra benzinlileri getirtmeyi kesdi özel istek üzerine nadirde olsa tek tük 2009 2.5 dört çeker gene var ama beş parmağı geçmez 2.0 dizele abandı..

2.0 dizeller dizel olmasından dolayı tutundu..jaguarı ortaklar getirtiyor.. servisi özel ustası var maslak sanayide onlar bakıyorlar anlıyorlar bu jaguarların dilinden ama özel ustaları bile pahalı.. parçası sıfır alırsan ortaklardan alıcaksın oda epey epey tuzlu ucuz parça ararsan çıkma kovalıycaksın.. en azından arkadaşımın zamanında böyleydi..

Nightfish
04-12-2012, 16:22
34 SKM 20, plakasından daha SKMsonik bi durumda. 6 tane hasarı var, bunlardan 3 tanesi 2006 yılında ve tutarları görünmüyor.
2010 yılında bir adet 12.000 TLlik hasarı var, 2012 yılında da bi adet 3400 bi tane de 2000 liralık hasarı var.
Bu senin 6. ayında da 134.000kmde muayeneye girmiş.

FATİH
04-12-2012, 18:12
Nightfish çok tesekkur ettim sagol. yemin ederim o aracin sahibini bugün aradim ve adam bana aracin geçmisinin çok temiz oldugunu ve kondisyon olarak da emsalsiz oldugunu söyledi. vallahi billahi o kadar emin ve güvenilir sekilde rahatça söyledi ki ben sorgulatma istegini bile iki kere düsündüm. Sorgulatmaya gerek yok dedim. Yuh arkadas dünyanin çivisi çikmis.

Nightfish
05-12-2012, 12:00
Numara varsa bi de ben arayım, canım sıkılıyordu zaten :D

FATİH
05-12-2012, 15:12
ara kardeşim, ara da yalan makinesini keşfet. :D

sorgulamayı nasıl yaptın? ben bugün e-devlet şifresi alıp girdim sisteme ama sadece aracın çalıntı veya hak mahrumiyeti olup olmadığını falan gösterdi. kaza ya da hasar durumu falan belirtmedi bana açılan sayfada. başka bi sayfa var mı acaba girmemiz gereken sorgu için?

FATİH
06-12-2012, 12:07
evet arkadaşlar 30.000 lira bütçe ile x-type alma düşüncesindeydim. sahibinden sitesinde bu fiyata kadar bulunan hemen hemen tüm jaguar'ları inceledim ya da araştırdım. yok arkadaş araçlar ya çok yorgun, ya bi sürü kazalı ve sahipleri de yalan makinesi sahtekarlar.

tamam x-type alınacak araç ama bizim ülkemizde 30.000 tl'ye kadar olanları aslında uzak durulması gerekenlermiş bunu gördüm. temiz ve adam akıllı örnekleri için 35-40.000'leri gözden çıkarmak gerekiyomuş ki o da beni aşar.

memleketten soğudum arkadaş yeminle. nasıl bi ülkede yaşıyoruz birader yazık bize. genele söylüyorum ki piyasadaki araçlarımız vuruk, dökük, yorgun, pis. satıcılarımız yalan dolan, dalavere dümenci vs... gerçekten insanlık ve yaşam kalitesi olarak ileri medeniyetlerden çok daha düşük seviyedeyiz.

Canblock
06-12-2012, 12:13
2.0 D Executive Performans olarak mükemmel yakıtıda yüksek degil . Bandrol benzinlilerine göre daha uygun vs. 2.0 D Executive Bence daha ağır basıyor. Tavsiye ederim.

baretta
06-12-2012, 12:13
Jaguar'ın en büyük handikapının parça ve bakım maliyetlerinin çok uçuk olmasını hesaba katmanızı öneririm , ufak bir arızada üzülebilirsiniz.

Nightfish
06-12-2012, 12:16
Fatih abi, 5664'e plakayı mesaj atınca geliyor hasar sorgusu.
Ayrıca elindeki bütçeyle sana en uygun olan aracın 2003-2004 bir A4 olduğunu düşünüyorum. Fazlasıyla memnun kalırsın.

FATİH
06-12-2012, 12:21
eyvallah kardeşim, ben de e-devlet'ten sorgulattın sandım. 5664'e de sadece şasi no ile sorgulatma yapılabiliyo diye biliyodum. hiçbirşeyi doğru bilmiyomuşum konu hakkında yani. :D

bakacaz artık, seçenek çok ve kafam karışık. c2 vtr'lara bile bakıyorum o derece karışık kafa. :D

Nightfish
06-12-2012, 12:24
Audi A4 1.6 Model 32.000 TL Sahibinden satılık ikinci el Mavi renk - 107100058 (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-muhendisten-audi-a4-1.6-lpg-li-107100058/detay#)

Aşkı mutluluğu uzaklarda arama abi :D

FATİH
06-12-2012, 19:43
konuyu anlattiklarim uzerine kaldirmalarini rica edecem. yok boyle bi rezalet otomobil piyasasi olan bi ulke.

220T
27-06-2018, 19:24
Arkadaşa bir tatil ayarlasanız.Mezardan konu çıkarıp kendi sitesine yönlendirme yapıyor. İlk hamleyi de 159 ile yaptı. Evrenoz