PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu Arac AE86 Mı ?

tuningcan
04-12-2012, 22:05
http://imageshack.us/a/img855/8053/31285110151288151959910.jpg

Arkadaslar Bu arac Ae86 mıdır ? Ae86 lar sohc ve dohc olarak ikiye ayrılıyor sanırım ?

Ae86 lar hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim bu aracın gogusunde boost saati mevcut orjinaldenmi turbolu Bunlar. Eger İş görecek bir makinaysa Çıkartmaya Ugrasagım şimdiden tesekkur ederim

coder
04-12-2012, 22:07
Evet 86 ama levin olarak gecer hachi roku degil. Bildigim kadari ile levinler sohc hachi rokular dohc.

onursumer
04-12-2012, 22:09
evet ae86 motor kodlarını çok bilmiyorum ama fena durmuyor

bütçen varsa toplarım yaparım diyorsan çıkarmaya değer

Blackbird
04-12-2012, 22:09
Evet AE86, orjinal olarak turbolu motoru yok bildiğim kadarıyla, motor olarak enjeksiyonluysa iyidir karb. ise çok beklentin olmasın.

Çok daha detaylı yazacak hastaları çıkar birazdan. :)

tuningcan
04-12-2012, 22:11
Evet 86 ama levin olarak gecer hachi roku degil. Bildigim kadari ile levinler sohc hachi rokular dohc.

Bilgi İcin tesekkurler ancak Hachiroku zaten japoncada 86 demekmiş sanırım

bskone
04-12-2012, 22:11
yabancı plakaysa iş görebilir.yakından bakılarak

tuningcan
04-12-2012, 22:14
evet ae86 motor kodlarını çok bilmiyorum ama fena durmuyor

bütçen varsa toplarım yaparım diyorsan çıkarmaya değer

en iyisi 4age olanmıs 1.6 170 hp miş 4a diye bir kodlu motoruda varmıs oda 8v 87 hp miş

ilginiz icin tesekkurler

ruudvan
yabancı plakaysa iş görebilir.yakından bakılarak

Yabancı plaka deıldır nerden anladın dersen jant ve spoıler 90 ların sitilinden muhtemelen aracada boost saatı deılde devır saatı fln takmıslardır .muhtemelende motor karburatorludur. enjeksıyonlu makıneyı kımse orda yatırmaz bnce.karburatorluyede turbo uygulayan zaten sayılı arac var.

gökberk

Japonca'da '' Hachi roku ''kelimesi 86 anlamına geliyor.

ruudvan
04-12-2012, 22:15
arac onden kazalımı? bu arada

coder
04-12-2012, 22:16
[QUOTE=coder;6432969]Evet 86 ama levin olarak gecer hachi roku degil. Bildigim kadari ile levinler sohc hachi rokular dohc.

Bilgi İcin tesekkurler ancak Hachiroku zaten japoncada 86 demekmiş sanırım

Pardon bende hata var, bahsettigim kasanin ismi trueno olmasi lazim.
levin kasalar duz far seklinde sohc motor turbosuz ve karbratorlu olmasi lazim.
trueno kasalar acilir farli dohc motor turbosuz ve enjeksiyonlu.
Trueno kasalarda 4age motor var bunlar kendi icinde blacktop, silvertop, bluetop, redtop olarak ayrilir. Yanlis hatirlamiyorsam redtop haric hepsi 20 valf. Yanlisim varsa kusura bakmayin

tuningcan
04-12-2012, 22:16
Evet AE86, orjinal olarak turbolu motoru yok bildiğim kadarıyla, motor olarak enjeksiyonluysa iyidir karb. ise çok beklentin olmasın.

Çok daha detaylı yazacak hastaları çıkar birazdan. :)

işte gumruk oldugu icin girip bakamıyoruz içeri almıyorlar bunun enj.mu karbiratormu oldugunu ögrenmek lazım yani hondalardaki gibi anlayabilcegimiz bir özellgi varmı acaba ?

Mesela vtı larda 4 disk fren 1.4islerde arkalar kampana gibi vs ince ayrıntılar gibi uzaktan anlayabilecegimz bir özellik falan ?

matthardy
04-12-2012, 22:18
benim bildm 4age motor yapılabilir bir motor.
bu araç karbüratorlu olsa bile ae101 corolla üst kapağı ile 4age motor elde ediliyor.
zaten bu motorun alt blok adı 4a.
ge-g falan gibi harfler üst kapağı temsil ediyor ;)

tuningcan
04-12-2012, 22:18
[QUOTE=tuningcan;6432989]

Pardon bende hata var, bahsettigim kasanin ismi trueno olmasi lazim.
levin kasalar duz far seklinde sohc motor turbosuz ve karbratorlu olmasi lazim.
trueno kasalar acilir farli dohc motor turbosuz ve enjeksiyonlu.
Trueno kasalarda 4age motor var bunlar kendi icinde blacktop, silvertop, bluetop, redtop olarak ayrilir. Yanlis hatirlamiyorsam redtop haric hepsi 20 valf. Yanlisim varsa kusura bakmayin

estafirullah ne kusuru aydınlattıgını icin tesekkur ederim ancak ***** sitedeki satılık ilanlarındakilerde 170lik olanları ancak acılır farlı degil düz far şeklinde?

coder
04-12-2012, 22:21
[QUOTE=coder;6433004]

estafirullah ne kusuru aydınlattıgını icin tesekkur ederim ancak ***** sitedeki satılık ilanlarındakilerde 170lik olanları ancak acılır farlı degil düz far şeklinde?

Duz farda 86 sadece kasa adi levin olarak gecer buyuk ihtimalle blacktop swaplamislardor. Ama tavsiyem cikar en azimdam ae101lerdeki 4afe motor swaplarsin. Kasanin ruhu yeter dusuncesimdeyim.

tuningcan
arac onden kazalımı? bu arada

hayır degil aracta kaza vs yok kapı fitilleri falan cıkmıs

Blackbird
işte gumruk oldugu icin girip bakamıyoruz içeri almıyorlar bunun enj.mu karbiratormu oldugunu ögrenmek lazım yani hondalardaki gibi anlayabilcegimiz bir özellgi varmı acaba ?

Mesela vtı larda 4 disk fren 1.4islerde arkalar kampana gibi vs ince ayrıntılar gibi uzaktan anlayabilecegimz bir özellik falan ?

Dışardan sanmıyorum anlaymazsın ama şunu kesinlikle söyleyebilirim gerçekten AE86 hastası değilsen hiç bulaşma.

tuningcan
04-12-2012, 22:23
kısmet artık bakıcaz duruma gıore

ruudvan
04-12-2012, 22:25
hayır degil aracta kaza vs yok kapı fitilleri falan cıkmıs

on teker bıraz fazlamı acılı duruyor bana sankı rotıl fln egrı gıbı geldı ondan soledım.
ama bnm burdan gordugum kadarıyla o araba nerden baksan 3-5 senedır orada yatıyor kı 3-5 sene once kımse ae86 bılmıyordu bılenlerde arabaya turbo yapmayı deıl kasasını toplamaya ugrasıyordu.
arac yuzde 90 ıhtımal karburatorlu
turbo dıe gordugun saatte ya yag basınc ya yag sıcaklıktır oda ıyı bısey oldugunu dusunmuyorum sagdan soldan fotosunu cekersen daha ıyı olur mısal altını cek arkasını cek ıcını cek uzaktan ceksende yınede fotosu olsun yuksek cozunurlukte bı makıneyle cekersen mıkroskopla bakar motor numarasını okuruz gerekırse.

tuningcan
04-12-2012, 22:29
on teker bıraz fazlamı acılı duruyor bana sankı rotıl fln egrı gıbı geldı ondan soledım.
ama bnm burdan gordugum kadarıyla o araba nerden baksan 3-5 senedır orada yatıyor kı 3-5 sene once kımse ae86 bılmıyordu bılenlerde arabaya turbo yapmayı deıl kasasını toplamaya ugrasıyordu.
turbo dıe gordugun saatte ya yag basınc ya yag sıcaklıktır oda ıyı bısey oldugunu dusunmuyorum sagdan soldan fotosunu cekersen daha ıyı olur mısal altını cek arkasını cek ıcını cek uzaktan ceksende yınede fotosu olsun yuksek cozunurlukte bı makıneyle cekersen mıkroskopla bakar motor numarasını okuruz gerekırse.

direksiyon tam sağa kırık ondna öyle gözukmustur belki cektik bi kac resim daha ancak arkadasın telefonunda en kısa zamanda eklerim ilginiz icin tesekkur ederim arac 1.5 senedir ordaymıs bu arada

coder
04-12-2012, 22:30
Ridvan abi belirttigin gibi o senelerde pek bilen yoktu 4age olarak getirip orada yatiracaklarini sanmiyorum ben.

C2VTS
04-12-2012, 22:30
Güzel bir restore ile çok güzel olabilir bence :)

coder
04-12-2012, 22:33
Hadi biraz umit vereyim :D belkide o basinc saatidir ve motor 4agze olup turboludur :D

erhanarici18
04-12-2012, 22:34
performans olarak bi beklenti yoksa alıp toplanıp binilir bence
sonuçta nadir sayılabilcek araçlardan
arabadan anlayan bilen adam yolda hayranlıkla izler :D

tuningcan
04-12-2012, 22:34
Güzel bir restore ile çok güzel olabilir bence :)

aracın kasası zaten cok derli toplu sadece kapı lastiklerini sökmeye calısmıslar sanırım sonra vazgecmişler gibi bir hava var arabada aracın ici falan hic yıpranmamıs kadife siyah koltuklar var gogus falan pırıl pırıl arac 34 plakaymıs icradan cekmişler oraya belki bir amcanındı farkında degildi 4 age oldugunun belki şans bu seferde bizi bulmustur.:D

Eger aracı cıkartabilirsek motorundan emin olduktan sonra restore işi kolay guzel dusununceniz icin tesekkur ederim

coder
04-12-2012, 22:38
Abi toplarsan haberim olsun yardim ederim bu isin en zevkli yonu el emehidir, mezitli solideyim :D
aracın kasası zaten cok derli toplu sadece kapı lastiklerini sökmeye calısmıslar sanırım sonra vazgecmişler gibi bir hava var arabada aracın ici falan hic yıpranmamıs kadife siyah koltuklar var gogus falan pırıl pırıl arac 34 plakaymıs icradan cekmişler oraya belki bir amcanındı farkında degildi 4 age oldugunun belki şans bu seferde bizi bulmustur.:D

Eger aracı cıkartabilirsek motorundan emin olduktan sonra restore işi kolay guzel dusununceniz icin tesekkur ederim

tuningcan
04-12-2012, 22:40
Abi toplarsan haberim olsun yardim ederim bu isin en zevkli yonu el emehidir, mezitli solideyim :D

bi cıkartalımda kısmet olursa hepbirlikte kaldırırız ayaga :D

İbrahim Erdem
04-12-2012, 22:57
Araç ae86 levin. düz farlılar levin oluyor aç kapa farlar trueno diye geçer.

büyük ihtimal de 4a-c kodlu 1.6 karbüratörlü motor vardır üstünde. Restore et beni diye bağırıyor ama o iş de o kadar kolay değil kendisi sayılı zaten parçasını bulmak ayrı dert.

motor parçası sıkıntı olmaz ama yürür aksam ve kaporta sıkıntı çıkarır diye düşünüyorum.

coder
04-12-2012, 22:59
Ayrica yanlis hatirlamiyorsam 4ac karburatorlu olan 90hpydi sanirim

FcX
04-12-2012, 23:06
1. Levin (düz farlı olan) ve Trueno (açılır farlı olan), ikisinin de hem 4A, hem 4A-GE versiyonları vardır. Kasa tipine göre motor ayrılmaz.

2. AE86'daki 4A-C motor SOHC, karbüratörlü, 90 hp'dir. 4A-GE motor DOHC, 16 supap, enjeksiyonlu, versiyonlara göre max. 130 hp'dir.

3. 20v kapağa sahip 4A-GE'ler (silvertop-blacktop), AE86'da orijinal olarak kullanılmamış, AE101-AE111 Levin-Trueno vs. modellerde çıkmıştır.

4. 4A-GZE orijinal olarak turbolu değil, superchargerlıdır. O da AE86'da kullanılmamış, AE92-AE101 Corolla ve AW11 MR-2'de kullanılmıştır.

Alınıp toplanır mı derseniz, eğer motor 4A-GE ise verilecek emeğe değebilir. Aksi takdirde büyük ihtimalle astarı yüzünden pahalıya gelir, ben olsam (ağır saplantım değilse ya da çok param yoksa) girmezdim.

Bluttbeton
04-12-2012, 23:34
1. Levin (düz farlı olan) ve Trueno (açılır farlı olan), ikisinin de hem 4A, hem 4A-GE versiyonları vardır. Kasa tipine göre motor ayrılmaz.

2. AE86'daki 4A-C motor SOHC, karbüratörlü, 90 hp'dir. 4A-GE motor DOHC, 16 supap, enjeksiyonlu, versiyonlara göre max. 130 hp'dir.

3. 20v kapağa sahip 4A-GE'ler (silvertop-blacktop), AE86'da orijinal olarak kullanılmamış, AE101-AE111 Levin-Trueno vs. modellerde çıkmıştır.

4. 4A-GZE orijinal olarak turbolu değil, superchargerlıdır. O da AE86'da kullanılmamış, AE92-AE101 Corolla ve AW11 MR-2'de kullanılmıştır.

Alınıp toplanır mı derseniz, eğer motor 4A-GE ise verilecek emeğe değebilir. Aksi takdirde büyük ihtimalle astarı yüzünden pahalıya gelir, ben olsam (ağır saplantım değilse ya da çok param yoksa) girmezdim.
tam yazacalarımı yazmışsın abi :)
edit:
4a-c kodlu lerin motorlar da o C harfi California spec diye geçer Tr ye gelen levinlerin %90'ı 4a karbüratörlü olarak geçer 4afe üst kapak uygulması yapılır ama 4age üst kapak olmaz bloklar uymaz big rip olayı ve 4age de yağ jetlerinin olması

arfy
04-12-2012, 23:44
özellikle bu tarz araçlar , yani gerçekten hastası olmadıkça girmemek gerek ... bi zamandan sonra astarı yüzünü geçerden ziyade para bol olsa bile parça bulamamak , zaman ayırmak can sıkar ... hastasıysan zaten hiçbişey koymaz ama yorar ...

erhanarici18
04-12-2012, 23:45
al gitsin
k20 swap spec :D :D :D

ilkerist
04-12-2012, 23:57
al gitsin

Keşke demesi kadar kolay olsa :)

tuner faruk
05-12-2012, 00:10
al gitsin

K20 fantazisine gelene kadar Toyotada o kadar motor varki :)

Daha önceden nadir bulunan bi otomobil toplama gibi geçmişiniz yoksa bulaşmayın derim senelerdir Toyotanın içinde olup AE86 toplamaya hala cesaret edemeyen çok kişi var.AE86 güzeldir farklı olur Eyvallah ama sizin düşündüğünüz gibi drift anlamında bi tad vermeyecektir.Üstündeki 4A-C motor o kadarda keyifli bi motor değil he Karbüratörlü 4A-F ye çevirilince belki biraz daha zevk verir fakat 4A-GE kadar zevkli bi araç olmaz :)

kickbuttowski
05-12-2012, 00:41
Muhtemelen 4age motor değildir toplayacaksanız Mersin'de çok zor. Motor belki k20 olmazda f20 filan swaplanabilir örnekleri var.
Sağına soluna iyice bakın TWIM CAM filan yazması gerek 4age'li olanlarda..

hddsheriff
05-12-2012, 00:47
ihale şartnamesinde yazar motor kodu , oradan bakabilirsin.

Spawn
05-12-2012, 00:53
Oguzhan( fcx) yeterince detayli aciklamis.

Distan motorunu ogrenebilmenin yolu en basit olarak

-direksiyon
-koltuk
-arka disk/kaliper
-kadran

Bunlarin fotosu varsa soyleriz 4age mi 4a-c mi

timucintt
05-12-2012, 01:18
can o ae85 (hachi go) 1.6 84 hp olan 4a motorlu karburatör var... bir cacık olmaz ama ondan bitik, eski sahibi arkadaşım... sanırım hurda indiriminden verdi onu yada hafif bir kaza yaptı sigorta perte çıkardı sanırım onu... perte çıkmışsa biraz zor iner trafiğe artık...

İbrahim Erdem
05-12-2012, 01:31
can o ae85 (hachi go) 1.6 84 hp olan 4a motorlu karburatör var... bir cacık olmaz ama ondan bitik, eski sahibi arkadaşım... sanırım hurda indiriminden verdi onu yada hafif bir kaza yaptı sigorta perte çıkardı sanırım onu... perte çıkmışsa biraz zor iner trafiğe artık...

bu ae85- ae86 ayrımını anlayamadım bi türlü? Aklıma takıldı sorayım.

ae85 ler 3a-u 1.5 carb sohc motorlu 86 ise 4age deniliyor yabancı forumlarda. Bir de ülkemizdekiler 4a-c li oluyor onlara ae85 mi diyoruz?

Ama bakılırsa ae85 ile 86 arasında 86 nın şasinin biraz daha rijit olması dışında mekanik hariç çok da önemli fark yok gibi.

erdem325
05-12-2012, 01:36
benim bu arabaya ayiracak butcem olsaydi sahsen, alir parca parca satardim..
(icimdeki hurdaci yine uyandi )

timucintt
05-12-2012, 01:38
bu ae85- ae86 ayrımını anlayamadım bi türlü? Aklıma takıldı sorayım.

ae85 ler 3a-u 1.5 carb sohc motorlu 86 ise 4age deniliyor yabancı forumlarda. Bir de ülkemizdekiler 4a-c li oluyor onlara ae85 mi diyoruz?

Ama bakılırsa ae85 ile 86 arasında 86 nın şasinin biraz daha rijit olması dışında mekanik hariç çok da önemli fark yok gibi.

AE86 lar direkt 4AGE olan modelleridir...

AE85 ler 4-a 4a-c lerdir... ve onlar 1 2 sene önce üretilen modeller genelde 4age 86 olarka çıkmıştır... trdeki makineleirn hepsi hachi godur :)

dediğiniz gibi kasa ve şase olarak farklar yok belki 4agede biraz daha detaylı bir alt takım ve suspansiyon sistmei vardır ama genel olarak aynıdırlar...

tayreep_john
05-12-2012, 01:41
Oguzhan( fcx) yeterince detayli aciklamis.

Distan motorunu ogrenebilmenin yolu en basit olarak

-direksiyon
-koltuk
-arka disk/kaliper
-kadran

Bunlarin fotosu varsa soyleriz 4age mi 4a-c mi

arkalar kampana gibi duruyo resimde... paslanmış bi şekilde , yada bana mı öyle geliyo ???

-batu-
05-12-2012, 01:41
tavsiye olarak söylüyorum yanlış anlamayın ama Toyota ya bu araç AE86mıdır diyecek kadar uzaksanız vazgeçin.

Ae86 fabrikanın model numarasıdır insanlar arasında aracın adı böyle yayılmıştır.

Japoncada Hachi=8 Roku=6 demektir.

Esas isimlendirme kriterlerini aşağıda yazdım.

------------------------

Toyota Corolla SR5

4A-C Karbüratörlü motor. Açık Diferansiyel. Klima-Hidrolik D.-Otomatik cam(Opsiyon.)

Toyota Corolla GTS

4A-GE Enjeksyonlu motor. LSD. Donanım yok sayılır :)

------------------------------------
Levin

Ön farları Sabit model

Trueno

Ön farları açılan model.
-----------------------
Zenki

Makyajsız.

Kouki

Makyajlı. Farların üzerinden geçen siyah cıta ve stop lambalarının arasından geçen beyaz yada kırmızı cıta ile belli olur.

-------------------------

Yani bu araba Zenki Toyota Corolla Levin SR5 tir.

basitçe ae86 isimlendirmesi yukarıdaki listeye göre yapılabilir. Makyajlıların yada levin trueno arasındaki farklar o kadar değil tabiki ama kısaca yazdım.

not: Japonya'da yada farklı uzak doğu ükelerinde isimlendirme biraz daha farklıdır ve ara ara özel versiyonlar çıkmıştır. Onları bu listeye dahil edemedim. etsek heralde epey uzun sürer.

-batu-
05-12-2012, 01:44

AE85 ler 4-a 4a-c lerdir... ve onlar 1 2 sene önce üretilen modeller genelde 4age 86 olarka çıkmıştır... trdeki makineleirn hepsi hachi godur :)

dediğiniz gibi kasa ve şase olarak farklar yok belki 4agede biraz daha detaylı bir alt takım ve suspansiyon sistmei vardır ama genel olarak aynıdırlar...

Türkiyedekilerin çoğu AE86dır. AE85lerde tercellerde kullanılan 3a motor var. Genelde avusturya pazarında falan çıkmıştır. Ama dediğin gibi 4ac verisyonlarda epey güçsüz ve kilit olmadığı için Ae85 sayılır yurtdışı forumlarında ama %99 bu arabanın sasi no AE86 ile başlar.

-batu-
05-12-2012, 01:49
http://b1212.hizliresim.com/14/5/glhv2.jpg

buyrun buda bir örnek.

salihbilgin
05-12-2012, 03:05
batu ilk Türk yerli otomobilinde kesinlikle seninde katkın olması gerektiğini düşünüyorum.Bu nasıl bilgi birikimidir abicim. konuya nokta gibi bişey olmuş valla :)

Spawn
05-12-2012, 08:05

Timu benim sasi kodu Ae86 ile basliyordu .

3a motor olanlar ae85.

HkN
05-12-2012, 08:56
Toyota'da 4afe ile 4age arasındaki fark bir arkadaşında bahsettiği gibi kapaktan.

Birisinde kam millerinin ikisininde ayrıca kasnağı var ve ikiside ayrı tahrik alıyor ama birbiriinden biraz araları açık. Fe'de ise tek kasnak ve arada bir dişli takımı var, avantajı ise kamlar birbirine daha yanaşık duruyor.

Yanlış hatırlamıyorsam Sonunda e varsa enjeksiyonlu anlamına geliyordu.

4AFE motor corollada kullanılan motor. Ama 4Age'yi sanırım eski kasa gelen MR'larda görmüştüm

-batu-
05-12-2012, 10:49
Toyota'da 4afe ile 4age arasındaki fark bir arkadaşında bahsettiği gibi kapaktan.

Birisinde kam millerinin ikisininde ayrıca kasnağı var ve ikiside ayrı tahrik alıyor ama birbiriinden biraz araları açık. Fe'de ise tek kasnak ve arada bir dişli takımı var, avantajı ise kamlar birbirine daha yanaşık duruyor.

Yanlış hatırlamıyorsam Sonunda e varsa enjeksiyonlu anlamına geliyordu.

4AFE motor corollada kullanılan motor. Ama 4Age'yi sanırım eski kasa gelen MR'larda görmüştüm

Bilgiler doğru ancak aradaki tek fark kapak değil. 4age ile 4afe arasındaki her şey farklı. Özellikle blok, 4afe'den kırma 4age yapılırsa yüksek devir dönemez.

cery
05-12-2012, 12:11
arka bagaj kapağında çürüme var sanırım. boya şişmiş göz göz olmuş.

bu levin. trueno değil zaten farlarda belli. trueno nun yan sinyalleri çok daha ince.

4a karbüratörlü motor vardır bunda %90.

4afe motora bunun şanzımanı uyarsa çok iyi makine olur ama kaportası bayağı uğraştırır.
hastası değilseniz vereceğiniz para içinize oturur.

kısaca initial-d serisindeki itsuki'nin aldığı arabanın aynısı denebilir. hachi-roku değil de hachi-go olarak geçiyor orda.

edit: aynalar doğan slx aynası mı bana mı öyle geldi?

M.A.D
05-12-2012, 12:56
aracı büyüttüğünüzü farkettim tofaş motorlu bitik bi sıradan ae86 çıkacak gibi altından :D

zetto
05-12-2012, 22:00
86 levin. Nonturbo. 1.6 motor. Son derece vasat ae motor. Ama drift versiyonlarina ag motor koyuyolar. Tavsiyem ise nissan s13 1.8 turbo motoru komple oturtmak. Sigmama gibi bir problemi olabilir onuda sanzuman kismisini yararak halledilir.

İbrahim Erdem
05-12-2012, 22:06
Biraz karıştırdım da hiç b16 veya b20 koyan olmamış bunlara sebebi sanırım ae86 larda motorun dik yerleşimi. Aslında olur da baya uğraştırır.

bence vw agu motor 1.8t de fena olmaz bunlara.

onursumer
05-12-2012, 22:11
Biraz karıştırdım da hiç b16 veya b20 koyan olmamış bunlara sebebi sanırım ae86 larda motorun dik yerleşimi. Aslında olur da baya uğraştırır.

bence vw agu motor 1.8t de fena olmaz bunlara.

f20c koyuyorlar hondada :)

fatihcakin
05-12-2012, 22:21
Büyük emek ister, hem zaman hemde maddi olarak yıpratır sizi çürükler zaten illettir bagaj kapağından başladıysa kapı altları çamurluk içleri falan düşünemiyorum

Kakus
05-12-2012, 22:41
Patır patır piyasaya çıkıyo AE86'lar böyle giderse bizim AE86 sahibi olma işi yalan olucak.

Ayrıca k20, agu falan değil, AE86 3SGE/GTE öttürür.

rcbasaran
05-12-2012, 22:44
tavsiye olarak söylüyorum yanlış anlamayın ama Toyota ya bu araç AE86mıdır diyecek kadar uzaksanız vazgeçin.

Ae86 fabrikanın model numarasıdır insanlar arasında aracın adı böyle yayılmıştır.

------------------------

Toyota Corolla SR5

4A-C Karbüratörlü motor. Açık Diferansiyel. Klima-Hidrolik D.-Otomatik cam(Opsiyon.)

Toyota Corolla GTS

Levin

Ön farları Sabit model

Trueno

Ön farları açılan model.
-----------------------
Zenki

Makyajsız.

Kouki

Makyajlı. Farların üzerinden geçen siyah cıta ve stop lambalarının arasından geçen beyaz yada kırmızı cıta ile belli olur.

basitçe ae86 isimlendirmesi yukarıdaki listeye göre yapılabilir. Makyajlıların yada levin trueno arasındaki farklar o kadar değil tabiki ama kısaca yazdım.

not: Japonya'da yada farklı uzak doğu ükelerinde isimlendirme biraz daha farklıdır ve ara ara özel versiyonlar çıkmıştır. Onları bu listeye dahil edemedim. etsek heralde epey uzun sürer.

Batu , anlatsaymışsın :)

Emir_b16a
05-12-2012, 22:45
86 levin. Nonturbo. 1.6 motor. Son derece vasat ae motor. Ama drift versiyonlarina ag motor koyuyolar. Tavsiyem ise nissan s13 1.8 turbo motoru komple oturtmak. Sigmama gibi bir problemi olabilir onuda sanzuman kismisini yararak halledilir.

adam yine yardı yaa :D

Kakus
05-12-2012, 22:46
Tam bana alacak AE86 kalmadı derken bi önceki mesajda, Cem abinin yazması ne güzel oldu. :) Kendisinin de arabasını alamamamdan sonra anladığım üzere AE86 bana haram.

tool
05-12-2012, 22:49
AE86nin ihtiyaci rotor sadece..

rcbasaran
05-12-2012, 22:49
Tam bana alacak AE86 kalmadı derken bi önceki mesajda, Cem abinin yazması ne güzel oldu. :) Kendisinin de arabasını alamamamdan sonra anladığım üzere AE86 bana haram.

Benim depodan bir ae86 çıkar :D merak etme .. . .

Kakus
05-12-2012, 22:55
AE86nin ihtiyaci rotor sadece..

Bi türlü ikna edemedim Batu'yu şu fikre. : ))
hIbgFF0nkSY

https://www.youtube.com/watch?v=hIbgFF0nkSY
30. saniye

Gün gelicek çıkartıcaksın bana bitane, biliyorum abi. : )))

Dipnot: Abi yazdığına da 1 saat güldüm, batu nasıl gaza gelmiş-hırslanmış asansör pantolon. :D

İbrahim Erdem
05-12-2012, 23:07
ae86 ya s38b38 koysak nasıl olur peki :D

tuner faruk
05-12-2012, 23:23

Bundan %100 eminim :D:D

http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/312848_10151303683523987_353949458_n.jpg

İn Turkey :) Honda motorlarıyla fantaziye gerek yok :)

coder
05-12-2012, 23:25
86nin hakki 20b'dir.

b.ustaoglu
05-12-2012, 23:43
bence 2jz gte :D

olmadı f20c çok keyifli olur :)

arfy
05-12-2012, 23:53
batu işimiz düştü desek 2 satır yazmassın , koca sayfa yazı yazmıssın pü sana

Bluttbeton
06-12-2012, 00:19
Patır patır piyasaya çıkıyo AE86'lar böyle giderse bizim AE86 sahibi olma işi yalan olucak.

Ayrıca k20, agu falan değil, AE86 3SGE/GTE öttürür.

işte Ae86'nın ilacı 3sgte
birde 4age blacktop turbo :)

Vts_Power
06-12-2012, 00:53
Bundan %100 eminim :D:D

http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/312848_10151303683523987_353949458_n.jpg

İn Turkey :) Honda motorlarıyla fantaziye gerek yok :)

hopp benim arabanın fotosunu kim koydu :)

Vts_Power
06-12-2012, 01:03
bırakın boş hayalleri bu arabaları toparlayıp binmek en kötü ihtimal 25-30 bini geçiyor arabanın durumuna göre.Tr de tek blacktoplu yürüyen makina tech e özel 20 bine alın gidin muayenesine kadar var.

http://a1212.hizliresim.com/14/6/gmg65.jpg

http://a1212.hizliresim.com/14/6/gmg54.jpg

http://a1212.hizliresim.com/14/6/gmg5f.jpg

Vts_Power
06-12-2012, 01:05
http://a1212.hizliresim.com/14/6/gmg7h.jpg

Ae86
14-12-2012, 00:28
Bu araç ae86 ama cebinde maddin gücün yoksa yanına yanaşma.

tuningcan
18-12-2012, 20:04

abi herhangi bir kazası yok arabanın önunde arkasında sagında solunda motorunu actık baktık denildigi üzere karbüratörlü arac ancak motor kodu AE86 olarak baslıyor hatta altında japonca biseyler yazıyor. pertlik bi durumu yok gibi aracın Aracın Plakası 34 ANL ile başlıyor. Bize kasası lazım zaten motor cokta muhim degil kıbrıstan motor getirtmeyi planlıyoruz yada aracı kıbrısa götürmeyi.Bugun yarın cıkartıyoruz aracı ordan allah kısmet ederse. sonra Yavas yavas söküp yavas yavas toplamaaya baslıcaz ;)

tuningcan
18-12-2012, 20:18

------------------------

Toyota Corolla SR5

Toyota Corolla GTS

Levin

Ön farları Sabit model

Trueno

Ön farları açılan model.
-----------------------
Zenki

Makyajsız.

Kouki

batu bilgi icin tesekkur ederim bu bilgilere bende googledan sahip oldum herkes her aracın en ince ayrıntısına kadar bilecek değil.mesela sen yazmıssın levin düz farlı olan modelidir diye bu aracın farlarıda düz farlı ama genelde levinler 4age motora sahip ama bu arac karbüratörlü mesela Aslında ben konuyu acarken AE86 mı diyerek degilde Motor 4Age mi diye acmalıydım tabikide kasa olarak ae86 oldugunu biliyorduk ancak kasaya bakılınca motor hakkında ufak tefek tuyoları alabilecegimiz ayrıntı varmı diye actım konuyu ki zaten ertesi gun aracın yanına gidip kaputunu actırtabildik.

Sen demekki sadece resime bakıp yorum yapmıssın benim yazdıgım konuyu okumamussın Ben mesela vti örnegini verdim 1.4islerden ayırt edici özellik uzaktan bakıldıgında 4 fren disk kadran turuncu vs. sunroof gibi örnekler verdim ama sen yanlıs anlamıssın oyuzden seni yanlıs anlayacak bir durum yok ortada ilgin icin tesekkurler yinede.

tuningcan
18-12-2012, 20:26
bırakın boş hayalleri bu arabaları toparlayıp binmek en kötü ihtimal 25-30 bini geçiyor arabanın durumuna göre.Tr de tek blacktoplu yürüyen makina tech e özel 20 bine alın gidin muayenesine kadar var.

http://a1212.hizliresim.com/14/6/gmg65.jpg

http://a1212.hizliresim.com/14/6/gmg54.jpg

http://a1212.hizliresim.com/14/6/gmg5f.jpg

niye ahmet abi siz boş hayalmi kurdunuz sizde yaptınız ae86

hayal kurmak isteseydik eger şahinle 7sn TR rekoru kırcam yazardım. :)

Maddiyat var,Zaman var ,Kasada var. Biz Blacktop lıdan ziyade swap yapmayı dusunuyoruz bu araca sizlerinde yardımlarıyla

Bluttbeton
18-12-2012, 20:27
abi herhangi bir kazası yok arabanın önunde arkasında sagında solunda motorunu actık baktık denildigi üzere karbüratörlü arac ancak motor kodu AE86 olarak baslıyor hatta altında japonca biseyler yazıyor. pertlik bi durumu yok gibi aracın Aracın Plakası 34 ANL ile başlıyor. Bize kasası lazım zaten motor cokta muhim degil kıbrıstan motor getirtmeyi planlıyoruz yada aracı kıbrısa götürmeyi.Bugun yarın cıkartıyoruz aracı ordan allah kısmet ederse. sonra Yavas yavas söküp yavas yavas toplamaaya baslıcaz ;)

motor kodunda ae86 diye başlamaz şase kodudur o
motor kodu 4a ile başlar

tuningcan
18-12-2012, 20:28
Bu araç ae86 ama cebinde maddin gücün yoksa yanına yanaşma.

Maddi imkanımda var Zamanımda var ama sizin gibi eşe dosta tecrubeye ihtiyacımda yok degil tabiki :)

tuningcan
18-12-2012, 20:29
motor kodunda ae86 diye başlamaz şase kodudur o
motor kodu 4a ile başlar

yes şase kodu yazıcaktım hızlı yazında bazen boyle karısıklıklar olabiliyor hak verirsinizki

Bluttbeton
18-12-2012, 20:32
yes şase kodu yazıcaktım hızlı yazında bazen boyle karısıklıklar olabiliyor hak verirsinizki

:) olabilir insanlık hali
bu arada hangi motor atmayı düşünüyorsunuz çıkardıktan sonra 4age mi ?

tuningcan
18-12-2012, 20:53
:) olabilir insanlık hali
bu arada hangi motor atmayı düşünüyorsunuz çıkardıktan sonra 4age mi ?

rb26dett veya 2jz dusunuyoruz ama suan üzerinde yogunlastıgımız tek sey aracı cıkartmak

anthinka
18-12-2012, 21:22
rb26dett veya 2jz dusunuyoruz ama suan üzerinde yogunlastıgımız tek sey aracı cıkartmak

2jz veya rb swaplamanız araç üzerinde aşırı bi denge kaybı olacaktır. Ve önden kayacaktır.

1jz 292kg
2JZ-GTE sadece motor 270 kg
şanzımanlı 338 kg
RB25DET + şanzıman dahil 318 kg
CA18DET + şanzıman dahil 177kg
SR20DET + şanzıman dahil 222 kg
4AGE 20 Valve 1.6 litre & T-50 şanzıman dahil - 155 kg (29kg şanzıman)

Aradaki farkı siz hesaplayın.

rebel
18-12-2012, 22:17
2jz veya rb swaplamanız araç üzerinde aşırı bi denge kaybı olacaktır. Ve önden kayacaktır.

1jz 292kg
şanzımanlı 338 kg

son bilgi gerçekten çok iyidi . öğrendik sayende dostum

tuningcan
18-12-2012, 23:00

1jz 292kg
şanzımanlı 338 kg

bilgi icin tesekkur ederim son gelişmelere göre sr20det gibi gorunuyor bizim iş motoru uygun bulduk hakkımızda hayırlısı

-batu-
19-12-2012, 02:40
batu bilgi icin tesekkur ederim bu bilgilere bende googledan sahip oldum herkes her aracın en ince ayrıntısına kadar bilecek değil.mesela sen yazmıssın levin düz farlı olan modelidir diye bu aracın farlarıda düz farlı ama genelde levinler 4age motora sahip ama bu arac karbüratörlü mesela Aslında ben konuyu acarken AE86 mı diyerek degilde Motor 4Age mi diye acmalıydım tabikide kasa olarak ae86 oldugunu biliyorduk ancak kasaya bakılınca motor hakkında ufak tefek tuyoları alabilecegimiz ayrıntı varmı diye actım konuyu ki zaten ertesi gun aracın yanına gidip kaputunu actırtabildik.

Sen demekki sadece resime bakıp yorum yapmıssın benim yazdıgım konuyu okumamussın Ben mesela vti örnegini verdim 1.4islerden ayırt edici özellik uzaktan bakıldıgında 4 fren disk kadran turuncu vs. sunroof gibi örnekler verdim ama sen yanlıs anlamıssın oyuzden seni yanlıs anlayacak bir durum yok ortada ilgin icin tesekkurler yinede.

selam, k.bakma soruna tam cevap vermistim araba SR5 yani 4ac demistim ama aradaki farklari tam soylememisim haklisin. Arabayi aldin sanirim, hayirli olsun/ yinede bilgi olsun diye eklemek isterim.

orjinalinde 4age olan ae86 gts ile 4ac olan sr5 arasindaki farklar asagidaki gibidir

Ic mekan (yan destekli, kafalik ayari olan koltuklar, spor direksyon, kadran)
frenler(GTS de 4 disk, SR5 te arkalar kampana)
suspansiyon(on arka sway barlar, daha sert amortisor yay)
gts twincam yazilari (tabi hicbi arabada kalmamistir artik)
Siyah tamponlar
Jantlar

Baska sormak istedigin biseyler olursa yardimci olurum kolay gelsin simdiden sana.

Sercanius
19-12-2012, 03:35
F20C gırtlak NA swap ile tadından yenmez.. :D

merttepe
19-12-2012, 08:02
kolay gelsin :)

Ae86
19-12-2012, 11:28
Maddi imkanımda var Zamanımda var ama sizin gibi eşe dosta tecrubeye ihtiyacımda yok degil tabiki :)

Maddi imkan, sabır ve zaman ae86 ile uğraşmanın tek ilacı.Bana kalırsa ae 86 dengesini bozmayın 4age 20 v black top yada 4agze bulun.Kolay gelsin.

peace
19-12-2012, 11:52
bi yerde duymuştum 3sgte iyi olur diyolardı :D

arfy
19-12-2012, 12:01
bi yerde duymuştum 3sgte iyi olur diyolardı :D

aaaa kimden duydun acaba :D

KingoAtmo
19-12-2012, 12:17
derdim tasam yok, param da çok diyorsan, hayırlı olsun , allah sabır versin

halilcan9455
19-12-2012, 12:22
Sr20Det de güzel oluyormuş yhaw
CQje8wNg8G0

merttepe
19-12-2012, 13:44
selam, k.bakma soruna tam cevap vermistim araba SR5 yani 4ac demistim ama aradaki farklari tam soylememisim haklisin. Arabayi aldin sanirim, hayirli olsun/ yinede bilgi olsun diye eklemek isterim.

orjinalinde 4age olan ae86 gts ile 4ac olan sr5 arasindaki farklar asagidaki gibidir

Ic mekan (yan destekli, kafalik ayari olan koltuklar, spor direksyon, kadran)
frenler(GTS de 4 disk, SR5 te arkalar kampana)
suspansiyon(on arka sway barlar, daha sert amortisor yay)
gts twincam yazilari (tabi hicbi arabada kalmamistir artik)
Siyah tamponlar
Jantlar

Baska sormak istedigin biseyler olursa yardimci olurum kolay gelsin simdiden sana.

Eline sağlık, ae86 seven ve bilenlerin çoğalması çok hoşuma gitti.
Senin güzel açıklamalarına bende birkaç ekleme yapayım istedim, çok nadide insanlardan işin direk kaynağından birşeyler öğrendim de :)
Ae86 ve ae85 şasesi aynıdır, sadece trueno ve levin'nin far sistemi yüzünden ön panelleri farklıdır. Bu yüzden levin truenoya göre daha rijit bir ön düzene sahipmiş.
Ae86yı toplamak isteyenlere toyota'dan tavsiye :D şase bağlantılarını ve kaynak yapılmış heryeri tekrar argon kaynağı yapın dediler. Projeye başlayan birileri varsa, rijitlik açısından tavsiye ettiler. Şimdilik aklıma gelen bunlar.

timucintt
19-12-2012, 15:15
Eline sağlık, ae86 seven ve bilenlerin çoğalması çok hoşuma gitti.
Senin güzel açıklamalarına bende birkaç ekleme yapayım istedim, çok nadide insanlardan işin direk kaynağından birşeyler öğrendim de :)
Ae86 ve ae85 şasesi aynıdır, sadece trueno ve levin'nin far sistemi yüzünden ön panelleri farklıdır. Bu yüzden levin truenoya göre daha rijit bir ön düzene sahipmiş.
Ae86yı toplamak isteyenlere toyota'dan tavsiye :D şase bağlantılarını ve kaynak yapılmış heryeri tekrar argon kaynağı yapın dediler. Projeye başlayan birileri varsa, rijitlik açısından tavsiye ettiler. Şimdilik aklıma gelen bunlar.

benim rx7 im ne oldu....

charger
19-12-2012, 15:32
muhtemelen 4age olabirir resimdeki arkalar dısk e benziyor
alır toplarım dersen yalan olur 3 5 seneni yer ken dimden biliyorum
S2000 ( s2k )koyarım diye almıştım şimdi onuda bulamiyorum
satmayı düşünüyorum

tuningcan
19-12-2012, 22:05
muhtemelen 4age olabirir resimdeki arkalar dısk e benziyor
alır toplarım dersen yalan olur 3 5 seneni yer ken dimden biliyorum
S2000 ( s2k )koyarım diye almıştım şimdi onuda bulamiyorum
satmayı düşünüyorum

biz müşteri olalım ozaman ben bugun blacktop 4age motor buldum istersen sana temin ediyim istersen arabayı bize ver kendimiz toplayalım

merttepe
20-12-2012, 08:00
benim rx7 im ne oldu....

kanka, bakamadım ben ona ne zamandır ama yatıyordur aynı yerde. bir ara uğrayayım tamam.

timucintt
20-12-2012, 10:42
kanka, bakamadım ben ona ne zamandır ama yatıyordur aynı yerde. bir ara uğrayayım tamam.

uğrada ciddi alıp atcam kenara....