PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bmw m52,m50 mi s50 mi

victor
05-12-2012, 12:27
Selamlar,
m52b28 modifiye ye iyi cevap veriyor deniyor
atmosferik olarak yüklenmek istediğimizde hangi motor kodunda max fiyat / performans yakalanabilir?

e36 m52 atmosferik 370 krank duydum bu dogru mudur? Arac ankaradaymıs

3.25, 3.28 gırtlak dolu e36 veya e46 m3 ler ile denemeleri konusunda bir bilginiz var mı?

konu nasil olsa honda ya gelir, bu şekilde yüklenmiş bir aracın typer,s2000,m3 ile denemeleri varsa paylaşalım lütfen:)

ghibli06
05-12-2012, 14:15
M50 motorlar döküm, M52 ler alum. dur... alum. motor en ufak hararette saplamaları bile boşaltıyor kapağın, çabuk ısınıp çabuk soğuyor ama modifiyeye çok uygun değil, daha narin...

ben atmosferik olarak M50B25 için, BMC cold air intake, 286lık M3 enjektörleri, 3,5 barlık regülatör, komple egsoz sistemi (katsız), M3 headers ve custom yazılımla 218 HP almıştım krankta... egzantrik takılsa 20 hp daha eklenme ihtimali vardı...

Reşit arkadaşımız zamanında 3.28 ile baya bir M3 kovaladı ama atmosferik 25-28 yükler hele ki e46 M3 e yürürüm falan zannetme, zor değil imkansız...

Eray Yümsel
05-12-2012, 17:37
M50 motorlar döküm, M52 ler alum. dur... alum. motor en ufak hararette saplamaları bile boşaltıyor kapağın, çabuk ısınıp çabuk soğuyor ama modifiyeye çok uygun değil, daha narin...

ben atmosferik olarak M50B25 için, BMC cold air intake, 286lık M3 enjektörleri, 3,5 barlık regülatör, komple egsoz sistemi (katsız), M3 headers ve custom yazılımla 218 HP almıştım krankta... egzantrik takılsa 20 hp daha eklenme ihtimali vardı...

Reşit arkadaşımız zamanında 3.28 ile baya bir M3 kovaladı ama atmosferik 25-28 yükler hele ki e46 M3 e yürürüm falan zannetme, zor değil imkansız...

3.5 bar regülatör dediğin e36 nın standart regülatörü zaten 3.5bar başkanım öyle bi yazmışsınki arttırmış gibi :D kiii zatennn alt satırı okuyalım

m3 enjektörü taktıgın 325 e benzını arttırmak yerıne kısman gerekli neden 3.5bar taktım gibi bir terim kullandın onuda anlayamadım :) chiple zaten kısmışlardır kim yaptıysa (( dip not chip custom değilse uzaktanda m3 enj widebandsız kalibre etmekte her babayiğidin harcı değildir nası başardınız o senelerde merak ettim :) )) lafım ÖZGÜN de dışarı tabi :D

diğerrrrr bir konu ben turbo basıyorum standart regülatörle bilgin olsun ve standart regülatöre 286m3 enjektörleriyle 300hp lerdeyim şu anda :) tabi %100 duty de pek sağlıklı değil ama aldım sonucta bayada kullandım :D

bu da 2010 senesı m20 turbo yine m3 enjektörü 3.5 4 bar regülatör 286 m3 enjektörü = 329hp :)
http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/67450_479932106150_6978555_n.jpg

reşit konusuna da gelirsek oda yaptı güzelde oldu 240hp si vardı hatta m3 le yürüyodu ama sökük oldugu için yürüyodu dün gibi hatırlıyorum 2004 senesınde cadde restleştik onla okadar söküklüğü görünce ben bile yoğğğ a.uaaa goyim dedim :D

volume81
05-12-2012, 17:41
atmo yapacaksan S50 doldur mis gibi sesi yeter :) Turbolayacaksan M50 :) M52'ye hiç bulaşma :)

Eray Yümsel
05-12-2012, 17:49
Selamlar,
atmosferik olarak yüklenmek istediğimizde hangi motor kodunda max fiyat / performans yakalanabilir?

3.25, 3.28 gırtlak dolu e36 veya e46 m3 ler ile denemeleri konusunda bir bilginiz var mı?

konu nasil olsa honda ya gelir, bu şekilde yüklenmiş bir aracın typer,s2000,m3 ile denemeleri varsa paylaşalım lütfen:)

senın o duydugun araba erkut un ilgilendiği araba izmire satıldı gene ankaraya geri satılmıs ben gözümle gördüm araba güzel gidiyo ama kimse kusura bakmasın 370 i geçtim 270 bile yok ama 240 ı var :)

m50 den 300hp atmosferik almak ıcın MİN 15bin tl harcaman gerekir zaten onu yapcana gel 15 e 321hp 6 ileri m3 motoru veriyim onu tak :) m50 nin makbuuulü turbo dur boost la devam et

OMTech
05-12-2012, 19:29
... m50 nin makbuuulü turbo dur boost la devam et ...

:allaalla:

ghibli06
06-12-2012, 12:44
3.5 bar regülatör dediğin e36 nın standart regülatörü zaten 3.5bar başkanım öyle bi yazmışsınki arttırmış gibi :D kiii zatennn alt satırı okuyalım

m3 enjektörü taktıgın 325 e benzını arttırmak yerıne kısman gerekli neden 3.5bar taktım gibi bir terim kullandın onuda anlayamadım :) chiple zaten kısmışlardır kim yaptıysa (( dip not chip custom değilse uzaktanda m3 enj widebandsız kalibre etmekte her babayiğidin harcı değildir nası başardınız o senelerde merak ettim :) )) lafım ÖZGÜN de dışarı tabi :D

diğerrrrr bir konu ben turbo basıyorum standart regülatörle bilgin olsun ve standart regülatöre 286m3 enjektörleriyle 300hp lerdeyim şu anda :) tabi %100 duty de pek sağlıklı değil ama aldım sonucta bayada kullandım :D

bu da 2010 senesı m20 turbo yine m3 enjektörü 3.5 4 bar regülatör 286 m3 enjektörü = 329hp :)
http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/67450_479932106150_6978555_n.jpg

reşit konusuna da gelirsek oda yaptı güzelde oldu 240hp si vardı hatta m3 le yürüyodu ama sökük oldugu için yürüyodu dün gibi hatırlıyorum 2004 senesınde cadde restleştik onla okadar söküklüğü görünce ben bile yoğğğ a.uaaa goyim dedim :D

Eray sen yazdıklarımı okudun mu ya da arabamı inceledin mi?... ben olan neyse onu yazarım aldığım en sağlıklı gücün de konfig. yazdım, standart reg. de denedim, 3 takayım ayar rahat olsun dedim onu da denedim, neleri yaptığım foto foto var, ayrıca swap yaptık o arabayı 3.18 den çevirdik 3,5 bar reg. taktım, 5 takınca ne olduğunu mu yazayım? o yıllar derken 2002 de O2 sensörünü söküp o wideband sensörünü takıp gece gece tek satır aletlerle wideband ayarı yaptığımızı unichipi nasıl programladığımızı birileri okursa cevaplar belki...

arabamın plakası da hala aynı, İstanbul'da şu anda, çivi bile çakılmadan 7 senedir de sağlıklı yürüyor, benim yaptıklarımı kırıp dökülen motorlarla kıyaslamayın...

ghibli06
06-12-2012, 12:47
Reşit konusuna gelince benim yazdıklarımı yazmışsın zaten, arabası gerçekten güzel gidiyordu ama egzantriklerle beraber max 250 hp si vardı, taa o yıllarda söyledim zaten Reşit'e... konuyu açan arkadaşa da son olarak şunu söyleyim, atmosferik bu kadar uğraştıktan sonra en fazla ne olur ne olmaz net gördüm, M3 e geçtim...

victor
06-12-2012, 18:48
Reşit konusuna gelince benim yazdıklarımı yazmışsın zaten, arabası gerçekten güzel gidiyordu ama egzantriklerle beraber max 250 hp si vardı, taa o yıllarda söyledim zaten Reşit'e... konuyu açan arkadaşa da son olarak şunu söyleyim, atmosferik bu kadar uğraştıktan sonra en fazla ne olur ne olmaz net gördüm, M3 e geçtim...

m3 ü geçip sorunsuz kullanılıyorsa cokda mantıksız degilmiş aslında gündelikte m3 1 senede acacagi masraf bu rakamları yakalayabilir.

ghibli06
06-12-2012, 18:51
yok M3 ü geçmedim M3 e geçtim araba olarak :)

lethaldoze
06-12-2012, 19:17
m3 ü geçip sorunsuz kullanılıyorsa cokda mantıksız degilmiş aslında gündelikte m3 1 senede acacagi masraf bu rakamları yakalayabilir.

3.28 sökük ama
evet az yakarsın belki diyorum masrafıda az olur ama sökük gündelik kullanamzsın sadece gazlamak istediğinde komple arabayı sökeceksin ki nasıl bir eziyettir artık.

Edit: en makbulü m50 turbo gibi duruyor.

Eray Yümsel
06-12-2012, 19:36
Eray sen yazdıklarımı okudun mu ya da arabamı inceledin mi?... ben olan neyse onu yazarım aldığım en sağlıklı gücün de konfig. yazdım, standart reg. de denedim, 3 takayım ayar rahat olsun dedim onu da denedim, neleri yaptığım foto foto var, ayrıca swap yaptık o arabayı 3.18 den çevirdik 3,5 bar reg. taktım, 5 takınca ne olduğunu mu yazayım? o yıllar derken 2002 de O2 sensörünü söküp o wideband sensörünü takıp gece gece tek satır aletlerle wideband ayarı yaptığımızı unichipi nasıl programladığımızı birileri okursa cevaplar belki...

arabamın plakası da hala aynı, İstanbul'da şu anda, çivi bile çakılmadan 7 senedir de sağlıklı yürüyor, benim yaptıklarımı kırıp dökülen motorlarla kıyaslamayın...

Boyle gereksiz cevap gormedim kenndinle celisiyosun

1 ben nerden biliyim 318 den cevirdigini
2 318 den 2.5 a nasi ceviriyosun motoru komple koymanlazim
3 motoru komle koysan zaten regulator stock 3,5 bar :)
4 belirttinm oraya custom chip diye senin zamaninda superchip vardi oda ya tutarsa :)
5 ve en sevdigim her kez kendine gore yapar 7 senedir yuruyo dedigin arabayi ben daha duymadim o yuzden olmamis demekki :)

Sen dogru yolu bulmussun ghibli konusunda guzel ilerliyosun Allah basarilarinin devamin versin ama bmw cilere eksik yada yanlis bilgi verme bosver

ghibli06
06-12-2012, 19:57
1- bilmediğin şeyi bilen çok kişi var, bilmeden cevap veren sensin
2- ruhsata işli komple swaptır kendisi, fren kaliperinden kilitli diff.e şanzımandan süspansüyonuna kadar
3- arada bir 25 lerde 3 çıkıp çıkmadığına da bak
4- benim zamanımda BEST servis superchips yapardı, PB olarak unichip vardı
5- sen kendini BMW üstadı zannediyorsun sanırım, araba İstanbul'da Erdem'de, plaka 06BK922 ve hiç değişmedi

boş ver , sen e30 larla uğraşmaya ve onun 'has' BMW cilik olduğunu zannetmeye devam et, turbolayıp da kırmadan yürüttüğünüz araçları da biz göremedik daha... o kadar sök tak patlata bu işten anlıyorum diyorsan bırak ne kadar anladığını başkaları takdir etsin...

Eray Yümsel
06-12-2012, 20:51
Sevgili Baskanim hadi ben bilmiyorum swap yaptigini herkez biliyo burda tavsiye verdigin adam ne bilsin senin swap li arabadan bahsettiginiki ne alaka konuyu swap a getirdin onuda anlayamadim :D e36 ya e36 motoru koymakta nezamandir swap olduysa zaten :) ben bmw ustadi degilim yaniliyosun herseyin en iyisini biz biliriz tripleri size ait cogul konustum bak seni simdi burda turbo konusunda ezmek istemiyorum siz öğ kaka derken biz gece gunduz gazliyoduk o yuzden pek girme o konulara ve turbo isindede bmw si hondasi yok kirmayan araba yok yanlis yoldan saldiriyosun kacacak saklanacak baska seyler bul

Eray Yümsel
06-12-2012, 20:54
Bu arada ben e30 cu degilim bilgin olsun bmw ciyim bunuda heryerde solerim ;) param olsa bende e36 e46 m3 turbolamak isterim ama yok yapcak bisey yok tr sartlarri ***** o yuzden e30 cu damgasini yanlis adama vurmaya calisiyon :p

ghibli06
06-12-2012, 20:58
e34'ten M50B25TU koydum e36 ya bu 1
ilk turbo arabamı aldığımda sanırım yaş itibariyle ilkokulda falan olmuş olman lazım bu 2
ben uzun süre sıkıntısız yürüyecek arabaları sadece 'kendim' için yaptım, soranlara da o setup ları paylaşıyorum bu 3

öyle her şeyden nem kapmayın (bak çoğul konuşuyorum ben de), burada başka bir siteden atılmış olman konulara normal cevap vermeni etkilememeli, arkadaş atmosferik sormuş, sen benim uyguladığımdan daha farklı bir setup la daha iyi güçler almışsan onu yazarsın, biz de öğrenmiş oluruz...

ghibli06
06-12-2012, 21:01
Bu arada ben e30 cu degilim bilgin olsun bmw ciyim bunuda heryerde solerim ;) param olsa bende e36 e46 m3 turbolamak isterim ama yok yapcak bisey yok tr sartlarri ***** o yuzden e30 cu damgasini yanlis adama vurmaya calisiyon :p

e olur inşallah o da, o zaman daha geniş bakarsın BMW olayına bazı olaylara konulara kitlenip kalmazsın belki...

Eray Yümsel
06-12-2012, 21:07
e34'ten M50B25TU koydum e36 ya bu 1
ilk turbo arabamı aldığımda sanırım yaş itibariyle ilkokulda falan olmuş olman lazım bu 2
ben uzun süre sıkıntısız yürüyecek arabaları sadece 'kendim' için yaptım, soranlara da o setup ları paylaşıyorum bu 3

öyle her şeyden nem kapmayın (bak çoğul konuşuyorum ben de), burada başka bir siteden atılmış olman konulara normal cevap vermeni etkilememeli, arkadaş atmosferik sormuş, sen benim uyguladığımdan daha farklı bir setup la daha iyi güçler almışsan onu yazarsın, biz de öğrenmiş oluruz...

Zaten konumuzda o yapmis oldugun setup u bugun 15 yasindaki angarali bi bebeyi durdur obile sayar :D herneyse ben sadecw senin vermis oldugun bilgiler de celiski varddi ben bunlari belirttim sende konuyu saptirdin haliyle yapcak bisey yok kral sensin :) telden yazamiyorum uzun uzun anlatmak istedigimi anlayanlar olmustir illaki saygilar e30 king eray

ghibli06
06-12-2012, 21:10
evet ben yaptığımda da 15 olmasam da 20 li yaşlardaydım o setup ı... ayrıca senin çelişki zannettiklerin bilinen şeyler olduğu için uzun yazmadım, arkadaşın konusuna daha fazla tecavüz etmeyelim o zaman...

sefa325
06-12-2012, 22:26

eski aracımla stock e46 m3 ün 200 e kadar 3 boy önünde gidiyordum siteden bir çok kardeşim abimde biliyor dipnot.:)

ghibli06
06-12-2012, 22:29
eski aracımla stock e46 m3 ün 200 e kadar 3 boy önünde gidiyordum siteden bir çok kardeşim abimde biliyor dipnot.:)

nedir peki işlemler? ağırlık, aktarma, motor? ona göre tartışırız ne yapılabileceğini...

sefa325
06-12-2012, 22:32
senın o duydugun araba erkut un ilgilendiği araba izmire satıldı gene ankaraya geri satılmıs ben gözümle gördüm araba güzel gidiyo ama kimse kusura bakmasın 370 i geçtim 270 bile yok ama 240 ı var :)

m50 den 300hp atmosferik almak ıcın MİN 15bin tl harcaman gerekir zaten onu yapcana gel 15 e 321hp 6 ileri m3 motoru veriyim onu tak :) m50 nin makbuuulü turbo dur boost la devam et

eray abicim araç benim eski aracımdı e46 m3 krank e35 m3 286 piston vardı bu değerlerle tabiki 370 olmasa bile 270 in de emin ol üstündeydi :) sadece kuru motor değildi beyinden tutta eksantriğine özel siboplarına kadar vardı saygılar

sefa325
06-12-2012, 22:41
Selamlar,

Sorularınızı Deneyimlerime Göre Tek Tek Yanıtlıyayım

1.si M52 B28 Motoru Modifiyeye İyi Cevap Verir Ama Bazı Dezavantajları Var;
- çok zeki bi motor ms41 siemens beyin var buda yüksek devir dönülünce vanos mekanik sıkışma arızası veriyor
- emme manifoldu vs m50 325 in kine göre daha küçük
- Vanos Sıkıntısı Var Vs gibi
2.si Ankarada Bahsettiğiniz Araç Benim Eski Aracım e46 m3 Storkerdi 370 hp Değilse Bile 300 Hp Nin Kesinlikle Üstündeydi Ve Beni Ankarada E36 Olsun E46 Olsun Geçen Olmadı ( Denediğim Araçlar Arasında Ki Bir Çoğuyla Denedim Mevzu Patates M3 Mevzusu Olmasın )

Böyle Bir Motor Modifiye Edecekseniz m50 325 vanossuz Tercih Etmenizi Tavsiye Ederim Modifiyeye Çok Yatkın Sadece Krank Piston Güzel Bi Yazılımla Tatminkar Güçler Yakalanabilir , Ki Ben Her Aracımda Beyin Ve Eksantrikde Kullandım

3. M3 Motorunda Gelince Stock Olarak Koyulup Binilirse Güzel Bir Motor Fakat Onunda Bazı Dezavantajları Var (Parçası Çok Pahalı, Yatak Sorunu Var, Parçası Bulunmuyor Bulunsa Bile M3 Deyince Fahiş Fiyatlar Örneğin 286 m3 ün piston takımı 1200 lira gibi) Fakat Bu Motoru Modifiye Etmek İsterseniz Min. 15 Bin TL Yi Gözden Çıkarmanız Gerekir Özetleyecek Olursak M50 325 Vanossuz En İdeal Modifiye Edilebilecek Motor Bu Motorlar Arasında.:icon_tup:

sefa325
06-12-2012, 22:44
nedir peki işlemler? ağırlık, aktarma, motor? ona göre tartışırız ne yapılabileceğini...

Ağırlık Kesinlikle Aracım En Full Modeliydi Telefona Kadar Faal Ve Üstündeydi 1400 Kilodan Fazlaydı , Aktarma 286 M3 Şanzuman e46 M3 Krank e36 m3 286 piston Power Mod Beyin , Dereceli Eksantrik ,760 Gaz Kelebeği 321 Hava Akış 343 Enjektör, Vs Vs Daha Bi Çok İncik Boncuk

ghibli06
07-12-2012, 07:03
geçen seneki sadece SS egsozlu e46 M3 cabrioma yapılı 286 lıklar bile gelemiyordu, şahsen 2.5-2.8 yükleyip de stock bile olsa M3 kovalamak benim için hala uzak ihtimal...

Eray Yümsel
07-12-2012, 09:15
Sefa cim nos basip gecmemismiydin sen e46 yi ben oyle hatirliyorum :)

Eray Yümsel
07-12-2012, 09:19
Bu arada beyin dedigin powermod zaten dandik ha chip yapmisin ha powermod takmisin ayni sey :) ben izmirde gordum arabani mustafa birseslide bindi kullandi kendi yazsin buraya ben bisey demiyorum :)

Mustafa Birsesli
07-12-2012, 09:34
bu konunun sonu gelmez ama ben yazarsam ortalık karışır ama TEK KELİME BMW İLE ATMO UGRASMAYA DEGMEZ TURBO CANDIR standart motorla bazılarının hayalindeki güçler garanti en azından

victor
07-12-2012, 09:52
yok M3 ü geçmedim M3 e geçtim araba olarak :)

tüh hehehe

Mechanix
07-12-2012, 09:53
Bu arada beyin dedigin powermod zaten dandik ha chip yapmisin ha powermod takmisin ayni sey :) ben izmirde gordum arabani mustafa birseslide bindi kullandi kendi yazsin buraya ben bisey demiyorum :)

Power Mod ile yapılan arabalar ortada. Hala yürüyorlar. Araç sahipleri ile konuşup sorun yaşayıp yaşamadıklarını da sorabilirsin.Ama sormazsın tabii.:) Senin bildiklerin tüm cihana yeter.

Listeye bakabilirsin.

PROJELER (BMW) | JdmWorks (http://www.jdmworks.net/turbo-bmw)

Bmw ile atmosferik olarak uğraşmak para ve zaman kaybı.

victor
07-12-2012, 09:55
3.28 sökük ama
evet az yakarsın belki diyorum masrafıda az olur ama sökük gündelik kullanamzsın sadece gazlamak istediğinde komple arabayı sökeceksin ki nasıl bir eziyettir artık.

Edit: en makbulü m50 turbo gibi duruyor.

dogru sökük gündelik kullanılmaz
turbo içinde m52 yi m50 ye cevirmek lazım blok fiyatları ne kadardır bilemiyorum

victor
07-12-2012, 10:00

spec ler neydi detaylı markaları ve maliyetleri ile paylasabilirmisin

edit: alt konularda bazı cevaplar gelmiş

chiefkadir
07-12-2012, 10:19
Ağırlık Kesinlikle Aracım En Full Modeliydi Telefona Kadar Faal Ve Üstündeydi 1400 Kilodan Fazlaydı , Aktarma 286 M3 Şanzuman e46 M3 Krank e36 m3 286 piston Power Mod Beyin , Dereceli Eksantrik ,760 Gaz Kelebeği 321 Hava Akış 343 Enjektör, Vs Vs Daha Bi Çok İncik BoncukSefa, avatarı değiştir e30 yap :) Ayrıca projectse konu açsana yeni makineyi görsün e30 sevenler biraz bilgi paylaş ulenn:hahaha:

AvcI
07-12-2012, 10:55
Böyle Bir Motor Modifiye Edecekseniz m50 325 vanossuz Tercih Etmenizi Tavsiye Ederim Modifiyeye Çok Yatkın Sadece Krank Piston Güzel Bi Yazılımla Tatminkar Güçler Yakalanabilir , Ki Ben Her Aracımda Beyin Ve Eksantrikde Kullandım

benimde uzun zamandır cevabını merak ettiğim bir husus bu; peki bu bahs ettiğiniz motorun standart gücü nedir ve ne takılıp nekadar paraya maal olup ne güç alınır ?

Eray Yümsel
07-12-2012, 11:51
Power Mod ile yapılan arabalar ortada. Hala yürüyorlar. Araç sahipleri ile konuşup sorun yaşayıp yaşamadıklarını da sorabilirsin.Ama sormazsın tabii.:) Senin bildiklerin tüm cihana yeter.

Listeye bakabilirsin.

PROJELER (BMW) | JdmWorks (http://www.jdmworks.net/turbo-bmw)

Bmw ile atmosferik olarak uğraşmak para ve zaman kaybı.

Mustafa ben powermod bozuluyo demedim kardesim dandik dedim kastimda ha standart ecuya chip yapmisin ha powermod takmisin ayni sey dedim bugun benim araba da stock ecuya chip var ve gayette guzel sikintisizim demekki neymis poser mod gereksizmis kime gore neye gore tabi powemod tsi pigyback oldugu icin fuzuli para standalone varken takilmaz neden beni en iyi oldugumu idda ediyomusum gbi gisterip kendini kucuk dusuruyosun gerek yok bunlara yanlis oynuyosun

Mert Bilaloğlu
07-12-2012, 12:33
Orjinal ecu ya yazılım amerikada baya yaygın ve mantıklı ancak Turkıye'de cok yaygın degıl. Obd1 lere yazılıyor ancak obd 2 lere sanırım yazılmıyor. Birde bu yazılım işi o arac ıcın secilmis turbo, akısmetre ve enjektorelere gore oluyor. Degısım yaptıgın zaman tekrar yazılması gerekıyor tabı yazan ugrasırsa.

Powermod dandık demek cok komık cunku dandık ne demek anlamadım. Dandık ucuz demekse, ucuz deıl powermod. Dandık, malzeme kalıtesı kotu demekse , cok kalıtelı devrelerı. Dandık çin malı demekse , çin malı değil, avustralya malı ve ecu lar ıcınde avustralya malları cok tercıh edılır.

Powermod bmw ıcın super bır pıggyback cunku bmw ye standalone uygulamaları plug an play olarak cok sınırlı. Kesıp bıcmeye kalkarsan en az 50 kablo kesmek lazım,sensorlerı degısmek gerekıyor genelde ve bu kesıp bıcmeden sonra gostergeler, klıma, asc, esp gıbı bır cok fonksıyon ya ıptal oluyor yada cok ugras gerektırıyor. E30 da cok teknolojı olmayabılır ancak e46 330 da neler var ınanamassınız =) Bmw nın bır kotu ozellıgıde nerdeyse elektrıklı koltugu beyne baglıcaklarmıs.

Powermodun avantajı ıse sadece 15 kablo ıle baglantı yapılabılır. obd 1 yada 2 ye baglanıyor. Benzın harıtasını standalone gıbı yazabılıyorsun. Yanı oem ecu hıc bırsekılde karısamıyor. Launch kontrol var, kesıcı var, artı eksı 50 derece avans kontrolu var. real tıme ayar yapılıyor. en ufak turbo, enjektor degısımde, 10 dakkada kalıbre edılebılıyor.

Bu kadar avantajlı bır unıteye neden *** atılır anlamam. Sen oem ecu kullan, muhtesem akıllı davranmıssın, ancak elındekı eski tsi beyın bozuk diye neden dandık dersın bılmedıgın, kullanmadıgın, tecrube etmedıgın bırseye.

20 prejemızın hepsınde powermod kullandık memnun kaldık. Bunla hızmet verıyoruz asırı besleme bmw lerımıze. Isteyen kullanır, ısteyen kullanmaz ancak yıgıdı öldurcen ama hakkını yemıceksın. performans - fıyat olarak en mantıklı eculardan bırı powermod. avustralyada turbo hayabusalara takıyorlarmıs draglarda. okadar DANDIK olsa takmaslar sanırım. =)

S&R Pro's turbo Suzuki Hayabusa best quarter mile:
7.69 @ 193mph

Borg Brother's Racing turbo Suzuki Hayabusa best quarter mile:
7.70 @ 192mph

Eray Yümsel
07-12-2012, 13:12
Kankacim dandikten kastimi belirttim dedimki stock ecu ya realtime yazilim yapiliyo bunu otesi varmi yok saydiklarinin hepsi mevcut :) birtek lunch yok gerekte yok ben öğ kaka demiyorum m50 ye pigyy takcama emulator baglar istedigim zaman yazilim yaparim stock ecuya bukadar basit :) benim power mod u bn zaten bozuk almisim takas araciligi ile o konu kapandi gitti niye aciyosunki bilmiodum bile bozuk oldugunu herneyse abi sizin isinizi boklayan yok yaptigin islere saygi duyuyorum kbakma ama bn sana saygi duyuyosam braZda sizde bana saygi duyun mert bizde bas cavusun essegi degiliz yaptigimiz isler bizimde ortada o yuzden solediklerimi okuyup hemen savunma moduna gecmeyin artik sıkıldım objektif bir sekilde tartismak imkansiz sizl hemen laf sokuyosunuz bende sokarsam karisir ortalik gerek varmi yok seni severim kardesim kib ok bye

flexamin
07-12-2012, 13:36
ben m52b20 den atmo olarak verim aldıysam m52b28 den daha rahat alırsın. ama tabi işin içine hardocre girecekse m50 çok daha iyi ve daha dayanıklı olur.

benim aracın specleri

5.30 volan ve exedy stage 2 baskı balata
kutu içi filtre
kısa şanzıman
yazılım
2.2 lerin termik fanı
cometic conta
arp saplamalar
kapaktaki çapaklar alındı
sübap lastikleri değişti
gaz kelebeği temizlenip port poish yapıldı.

standart bir 5.20 ye boy boy :)
daha listemde bunlar yok 25 emme 25 gaz kelebeği, ss x pipe + einsenmann son susturucu + headers. ( gerçi kutularında duruyor yaparmıyım şuanlık bilmiyorum)

ama dediğim gibi m50 motor kat ve kat daha dayanıklı olur

arfy
07-12-2012, 13:39
siz kavga ediyosunuz ya , hepsini okudum ben burda aydınlanıyorum :D devam devam :D

Mechanix
07-12-2012, 13:53
Aydınlanmak için doğru bilgi kaynağı gerekir Arif :))

Eray Yümsel
07-12-2012, 13:54
Oda jdm works de arif dogru bilginin tek adresi

Oz`
07-12-2012, 14:13
şimdi piggyback nedir abi tekrarlayalım beyinin verdiği sinyali yükselterek veyahut alçaltarak sinyali değiştirerek sürmesidir değilmi ? evet Power Mod benim gözümde çok piskopat bir unit değil amma velakin evet iş görüyor dandik dersen dandikmi bilemem kaç para ? fiyat çokomel ilişkisi

orjinal beyin süpermi ? hayır değil maliyetcok azorjinal herseyi kesmiyorsun siikinti olmuyor Haa pnp Neyin olmadımı aynı bu şekilde bağlanıyor AMMA Ecu takarsan yeni ecu onuda 6 enjektor 6 ateşleme olarak blabla sökmeden orjinal beynini yaparsın sıkıntı olmaz pnp ise toplam 50 kablo bağlarsın Kafan rahat herseyini kontrol edersin launch Als traction setp by step boost control ethanol control bla bla bla dewamı çok olur :)

tsi da basınca geçerken bazı arabalarda vanoslularda felan tekleme yapıyordu hala yapıyormu yoksa düzeltttimi ?

Mert Bilaloğlu
07-12-2012, 14:27
Powermodda 2 benzın secenegı var bir fuel yani oem ecudan gelen enjektor acık kalma zamanını yuzde olarak artırıyor yada azaltıyor . Bırde fueller map var. onda oem beyınden gelen sınyalı hıce sayarak senın ıstedıgın kadar enjektorun acık kalmasını saglıyor. ustunde map oldugu ıcın dırek mapdan ıstedııgn yuk ve devırı ayarlıyorsun.

Enjektor cok buyuk olursa , mesela m3 un 280 sanırım orjınalı ona 800 cc takarsan boost gecıslerınde fueller harıtada salıselık bı hıssettırme oluyor. vanos pozısyonunda degısmesı wot da etkılıyor. ancak 800cc vanossuza takarsan onda oyle bır sorun yok mesela.

Turkıyede obd 2 siemens ms41.0 ms42 ms 43 lere oem yazılıyormu turbo araclar ıcın? Amerikada hala beceremedıler adam akıllı, oem beyne yazmak cok zor deyıp duruyorlardı.

Oz`
07-12-2012, 14:44
evet yazılıyor hatta ve hatta map sensoru bilem takılıyor :)

power modda hava aynı sekilde dewam ediyor yani sıkintiler :)
ignition için baglarken hala krank a bağlıosun değilmi ?

Eray Yümsel
07-12-2012, 14:56
Lan ozgunnn madem map sensoru baglaniyo nie simdi soluyon :D maf i iptal edek hemen :D gariban isi :D

Mert Bilaloğlu
07-12-2012, 14:58
Supermis ozaman orjin ecu gıbısı yok. Oz amerikaya dealer ver. Adam lar kafayı yemıs durumdalar =)

Evet kranka baglanıyor, ıgnıtıon ıcın. intercept modeli ancak avansla ılgılı sorun yasamadık hıc.

Ufak tefek sıkıntılar yok değil powermodda ancak aldıgı zamanı ve kolaylgıını dusunursek bızım ıcın en mantıklısı o gozukuyor. 2 saatte montajlayıp aynı gun ayarlıyabılıyoruz. turbolanmıs aracı.

Birde iyi destek alıyoruz sorunla karsılastıgımızda hemen donuyorlar. oda bir artı.

Oz`
07-12-2012, 15:03
olabilir doğrudur fiyatı nedir peki ?

Eray Yümsel
07-12-2012, 15:06
Mert yanlis anlama gene ama ben sunada inaniyorum stock ecuya yapsaniz yazilimi inan daha cok guc alicaksiniz yaptiginiz arabalardan :) powermodlu arabalarin sesi bile rotara dusmus gibi geliyo :D ben 1 bar da 2.vites e attiginda sarmayan m3 turboyu ilk sizde gordum :D

Mert Bilaloğlu
07-12-2012, 15:23
powermod fiyatı 2300 tl .

eray patinaj cekmeyen arac dedıgın robsa yada kozsa sana vıdeo ıle cevaplıyım ıstersen =)

jdmworks turbo m3 - 3. gear torque and drifting response - YouTube (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=UV2nPoLWLfc)

18 ınc lastık, 40km/h surat 3. vites patınaj cekıyorlar.

ayrıca rob ve koz heralde 1550 kg fılandır amac zaten patınaj cekmeden gıtmek. bızde senınkı gıbı 1000kg e30 yok hep e36.

ben bmw konusunda hıcbır zaman bız powermod koyduk ve dunyanın en ıyı sonucu aldık, gucunu aldık demedım, demıyecegımde, dedıgım sey su. Ben calısmaya, gelıstırme devam edıyorum. Bmw nin 6 sılındırlı motorları turkıyede cok var. rb jz burda yok. Madem bukadar ımkanımız var bmw konusunda degerlendırelım.

bız les le 12.1 yaptık lastıksız. 4 de sarıyordu, sen nası 2 de sarmıyor dıyorsun anlamadım.
les25 konyaya goturdugumuzde gulmuslerdı ama bızım amacımız sadece tecrube kazanmaktı.
ahmet abı 13 yapsanız ıyı, drag ısı kolay ıs degıl demıstı.

Stok ecu yapabılırız, stok ecu yapılmaz demedım ben. Musteri stok ecu ısterse, OZ de destek verırse oturulur konusulur kıtı uygularsın oraya gıder ayarlanır. Ama ben burda kendımde bu destegı verıyorum ısteyene. Sen nıe pazarlıon ozgunu, senın pazarlamana ıhtıyacımı var, bız zaten konusuyoruz, destek alıyoruz ondan. japonlara beyın alıoz devamlı.... Bız oz ıcın bıseymı dedık sana anlamadımkı :)

Eray Yümsel
07-12-2012, 15:28
Konuyu ozgune niye cektin kenk anlamadim onuda :D ben sadece powermod harici bi deneyin farki gorceksiniz diyorum ;) kotu bisey demiyorum pazarlamak ne haddime morukcum :)

Bak video ekliyorum simdi face sen onu bi izle sonra konus :D

Eray Yümsel
07-12-2012, 15:33
https://m.facebook.com/752396150/timeline/story?ut=54&hash=-2207911056512226969&wstart=1354348800&wend=1357027199&ustart&__user=752396150

Mert Bilaloğlu
07-12-2012, 15:39
Biz kit mantıgı ile araclar yapmaya calısıyoruz. Burdaki amac , arac gelır, 1 haftada herseyı anahtar teslım yaparsın verırsın. Aracın stok gucunun ustunde, 100 -130 bg koyarsın. Sonra stage 2, motor ıcıne gırerse musterı, aynı kıtı kullanarak basınc yukseltırsın ve tekrar ayarlarsın bu sefer 200 -250hp koyarsın ustune.

Dıger derken vipec, aem, vems dıyorsan kit mantıgına uygun deıl.Ben burda 1 hafta sadece ecu ıle ugrasırıö. 50 tane kablo kes, adama ver e46 330 unu sonra, gerı donusu yok.

Bızım mantıgı anlaman ıcın bızım tecrube ettıımız seylerı yasaman lazım. Gazel okumakla olmuyor.

Ben sımdı kendı aracımı yapıyorum. Drag lara da gırıcez ancak bu araba kıt mantıgı ıle yapılan bır arac deıl. M50 nın ve powermodun sınırları zorlucaz.

Vipec rb de gorduk cok guzel ancak p and play yok bmw ye . hadi var diyelim sadece m50b25 mesela. eee ne ise yaradı. 318 beyın farklı, 320 nın farklı, 323 un farklı, m3 euro farklı, m3 3.2 farklı. e34 m5 farklı, e46 330 farklı. ama powermod hepsıne baglanıyor ve ıstedııgmız gıbı ayar yapma sansı tanıyor. Bence buyuk nımet ...

Mert Bilaloğlu
07-12-2012, 15:43
https://m.facebook.com/752396150/timeline/story?ut=54&hash=-2207911056512226969&wstart=1354348800&wend=1357027199&ustart&__user=752396150

1 de cok sarmıs arac, hızlanmadan 2 e cekmıs, cok barız. m3 un ıkısı cok uzun 115 120 oldugunu hesaba katmak lazım.

230 tekerdı stok 8.5 komp 59 mm turbo ıle 1 barda 441 teker verdi. nerdeyse tam iki kati. hadi simdi sizin dynolar cok olcuyora gel. tum sıkıntılarımızı dokelım ortaya rahatla =) gunah cıkarma gunu oldu. eger cok olcuyorsa neden atmosferıkken koz gıbı cıgerlı bır m3 230 teker verıyor =) gaza yarımmı basıyoruz. oz mudur bılıyordur dastekı, bu dynoyu kaan getırmıs sanırım . dynamıce gore az olcebılır (hepsı ona gore az olcuo )ancak yaptıgımız ısede bukadar ... atılmaz eray =)

arfy
07-12-2012, 16:07
Konunun tamamini okuyamadim yanliz eray abi senin ekledigin video aksam artik biktigim zamanlar... ve kilitten ses geliyor diye sikmiyodum bile ... 1.de oturup ikiye cektm ve dipgaz degil 2de...
Burda disardan cekmisler bir de iki de vs geliyormu arka diye...

https://www.youtube.com/watch?v=ebgyJF5qC0w&feature=youtube_gdata_player

Eray Yümsel
07-12-2012, 16:10
Haci demin 3. Vites 40 la sariyodu simdi niye yok 2 cok uzun. Falan filon :D neyse ben sana ne desem sen *** olarak algiladigina gore daha bisey yazmiyorum Allah bol kazanclar versin kardesim yuz yuze konusuruz belki ozaman anlarsin beni :)

Mechanix
07-12-2012, 16:11
Konunun tamamini okuyamadim yanliz eray abi senin ekledigin video aksam artik biktigim zamanlar... ve kilitten ses geliyor diye sikmiyodum bile ... 1.de oturup ikiye cektm ve dipgaz degil 2de...

Arif adamdan iyi mi bileceksin , çekmiyor dediyse çekmiyordur... Dönen muhabbete bak ya...Rölantide bile rötarda sesi çıkaran arabanla yorum yapıyorsun.

sefa325
07-12-2012, 16:12
Sefa cim nos basip gecmemismiydin sen e46 yi ben oyle hatirliyorum :)

eray abicim arabaya ben hiç nos bağlamadım kesinlikle hiçde basmadım erkut abi ayarlıyodu arabayı onada sorabilirsiniz veyahutta kadir abiye

Eray Yümsel
07-12-2012, 16:13

Tamam arifcim sende ben yarim gazdim diyosan konuscak bisey kalmamis 50 kere kalktin orda en iyi kalkisin buydu bilgin olsun sana gelip demedimmi orda 1 i uzatmiyosun erken 2 ye atiyosun biraz uzat video cekcem dedim tamam demedinmi oyle kalkmadinmi guzel kardesim simdi tam gaz degildimmi oldu :)

sefa325
07-12-2012, 16:15

powermod kesinlikle dandik bi beyin şuanki aracımda kullanmıyorum zaten abicim kulağıma nos hortumu falan filan bişeyler geldi :) benimde fakat konunun benimle alakası yok benim şuanda ve o zamanda nos kullanmadığımı nosa ne gözle baktığımı bütün camia biliyor :) saygılar seviliyosun eray abicim

sefa325
07-12-2012, 16:16
şimdi piggyback nedir abi tekrarlayalım beyinin verdiği sinyali yükselterek veyahut alçaltarak sinyali değiştirerek sürmesidir değilmi ? evet Power Mod benim gözümde çok piskopat bir unit değil amma velakin evet iş görüyor dandik dersen dandikmi bilemem kaç para ? fiyat çokomel ilişkisi

orjinal beyin süpermi ? hayır değil maliyetcok azorjinal herseyi kesmiyorsun siikinti olmuyor Haa pnp Neyin olmadımı aynı bu şekilde bağlanıyor AMMA Ecu takarsan yeni ecu onuda 6 enjektor 6 ateşleme olarak blabla sökmeden orjinal beynini yaparsın sıkıntı olmaz pnp ise toplam 50 kablo bağlarsın Kafan rahat herseyini kontrol edersin launch Als traction setp by step boost control ethanol control bla bla bla dewamı çok olur :)

tsi da basınca geçerken bazı arabalarda vanoslularda felan tekleme yapıyordu hala yapıyormu yoksa düzeltttimi ?

özgün abicim basıncı bırak 7500 devirin üstüne çıkınca araba ateşlemeyi karıştırıyordu direk tekliyordu

Eray Yümsel
07-12-2012, 16:19
powermod kesinlikle dandik bi beyin şuanki aracımda kullanmıyorum zaten abicim kulağıma nos hortumu falan filan bişeyler geldi :) benimde fakat konunun benimle alakası yok benim şuanda ve o zamanda nos kullanmadığımı nosa ne gözle baktığımı bütün camia biliyor :) saygılar seviliyosun eray abicim

Hahahha aynen oyle nos hortumunu izmirde gorduk sattigin arkadasinda senden onceki sahibi takti heralde sende ugrasip sokmemissin :D diiimiii :D ahauaha

sefa325
07-12-2012, 16:19
geçen seneki sadece SS egsozlu e46 M3 cabrioma yapılı 286 lıklar bile gelemiyordu, şahsen 2.5-2.8 yükleyip de stock bile olsa M3 kovalamak benim için hala uzak ihtimal...

şuan yapılı 2.5 im var burdan yapılı e46 m3 lere selam olsun hepsiyle denerim ayrıca şuan 286lık stock m3 cabriomuz stock e46 m3 cabrionun 1 çamurluk önünde gidiyo yani her araba aynı gidecek diye bi mantık yok herkezin fikrine saygı duyuyorum amacım polemik yaratmak değil lütfen yanlış anlaşılmasın fakat bizde bu işleri yapıyoruz

sefa325
07-12-2012, 16:23
Hahahha aynen oyle nos hortumunu izmirde gorduk sattigin arkadasinda senden onceki sahibi takti heralde sende ugrasip sokmemissin :D diiimiii :D ahauaha

abi erkut abim ve kadir abime sorabilirsin valla nosla hiç bi zaman işim olmadı olmazda ha basarsam nos zaten fark belli olur :) :) 20 bin lira harcadım ben o arabanın sadece motoruna abi atmosferik için çok çok ciddi bi rakam sende bu işlerin içindesin belki benden daha iyi biliyosun ama kesinlikle nos basılmadı o arabaya

Mechanix
07-12-2012, 16:26
20.000 TL harcayıp M3 mü geçtiniz Sefa ? Arabanın geçmişini bilmediğim için soruyorum. Video falan varmı ?

Eray Yümsel
07-12-2012, 16:28
Mustafa ikidir laf sokuyosun alttan aliyorum yapma kardesim :)

sefa325
07-12-2012, 16:28
20.000 TL harcayıp M3 mü geçtiniz Sefa ? Arabanın geçmişini bilmediğim için soruyorum. Video falan varmı ?

abi valla hiç video yok hep eş dost olduğu için denediğimiz insanlar hiç video çekmedik siteden chief kadir ve bladerk erkut abime sorabilirsiniz aracın geçmişini tamamen keyif için yaptık aracı şuan yapılı bi arabam daha var zaten ankardan varsa 36 46 m3 deneriz keyifle videoda çekilir saygılar

Oz`
07-12-2012, 16:33
sakin beyler pls

bişiy sorucam 2300 Tl 1200 dolar eder çok değilmi mert? fikrimi söylüyorum sadece

Eray Yümsel
07-12-2012, 16:36
Sefacim takiliyorum kardesim :D e30 da cok guzel gidiyo naptin baskiyi degistinmi

sefa325
07-12-2012, 16:38
Sefacim takiliyorum kardesim :D e30 da cok guzel gidiyo naptin baskiyi degistinmi

halletik eray abıcım bı ayarımız kaldı oda hallolunca bomba gibi devam :)

Mert Bilaloğlu
07-12-2012, 16:52
sakin beyler pls

bişiy sorucam 2300 Tl 1200 dolar eder çok değilmi mert? fikrimi söylüyorum sadece

2300tl sadece powermoda verılmıyor bu paranın ıcınde;

3 Gunde teslım,
Naklıye, ve vergı,
Montaj
Ayar dahıl (vuruntu dınleyerek)
kısın yazın ayar degısmıyor.

Ayrıca sonuclarımızı dyno cıktısı ıle gosterıyoruz. 100 200 de denıyoruz. bılgı amaclı. rekor kırmak amaclı değil.

eray koz 2 de patınaj cekmıyor dıyor, koz 100 200 iki kişi 8.2sn yaptı. bu kıt mantıgı ıle yapılmıs bır otomobıl. rekor amaclı değil.

les 25 de 100 200 6.3 sn yapmıstı. ama oda kit sayılmaz. basınc yuksektı.

powermod bızı ve musterılerı tatmın edıyor acıkcası.

By_MuGeN
07-12-2012, 16:58
hazır bu kadar konusunda uzman arkadaşları yakalamışken bir soruda ben sormak istiyorum 97 model m44b19 motor kodlu 318is kullanıyorum aracıma manifolddan sona kadar 60 lık düz boru çektirdim sona da oem son susturucu en verimli bu şekilde olduğunu duydum bu forumda . . ayrıca birde spor filtre taktım bu değişikliklerle iyi mi yaptım kötü mü bilmiyorum o konuda sizlere ihtiyacım var :) önerileriniz neler birde bu araca m50 yada m52 nin baskı balatasını ve volanı takılınca daha iyi olduğunu duydum sizce ne kadar doğru yardımcı olursanız sevinirim

Mechanix
07-12-2012, 17:02
Bakın arkadaşlar , bu işlere tuner gözünden bakmak farklı , sanayici gözünden bakmak da farklı.

Müşteri/Kullanıcı hızlı bir otomobil isteyerek yola çıkar.Sonra atmosferik yada turbo arasında kalır ve fikir alır. İpin bir ucunda 20.000 TL harcayıp M3 geçtim demek olur , yada çok daha keyifli olan turbo'yu yapıp daha az para harcamak vardır.Kullanıcı bunu öğrenmek ister.Bilir kişilerin tavsiyesi burda çok önemlidir.

Biz Power Mod kullanarak kullanıcı için bir çok işi çok hızlı şekilde halledebiliyoruz.Ve en önemlisi daha sonra da kullanıcı sorun yaşamıyor , ayar için peşimizde koşmuyor.Güzel bir tarafı da daha araba kırmadık.Demek ki pek de dandik bir şeyin peşinde koşmuyoruz.

Yaptığımız arabalar da her gün marşına basılıp binilen araçlar , haftasonu da bir çoğu drifte giriyor.Günlük/drift amaçlı hazırlanan bu arabalarda sorun yaşamazken neden başka alternatifleri zorlayalım ? 300-500TL ucuz olsun diye başka işletim sistemi ile ucuz etin yahnisi modelini bizde biliyoruz.Ama bunu kendi arabanıza yapıp uğraşabilrsiniz , ama müşteri dediğiniz ve parasını onun yerine harcadığınız kişiler için sorunsuz ve hızlı sistem çok daha iyidir.

arfy
07-12-2012, 17:02
eray abi yüzyüze konuştuğumuzda ben sana kilitten ses geliyor , zorlamiyim daha dedim kalkta video çekicem dedin .. bende 1 de öyle oturdum 2 de sese bakarsan dipgaz oturmuyorum zaten vites ağrı üzerinden farkındaysan ... bide abi sen alıskınsın cıkma lastikle biz 265 s001 ile olunca biraz farketti sanırım ( takılılıyorum kızma abi :D ) hayır korkmasam arabayı sana vericem al dene diye ama cıxx yemiyo valla tırsıyorum :D

mertle de konustuk sonucta süper bir beyin kullanmıyoruz .. ama işimizi görüyor .. 3.vites 40 dan oturup duman duman drift yapıyor bu arabalar ... 100-200 ölçmüyoruz , 400mt koşmuyoruz... senin söylediğin gibidir belkide az güç var allah bilir ... ama bu bana yetiyor ... yetmediği zaman zaten basınç açar çok gerekiyorsa standalone ecu ya geçerim ... allaha şükür sıkıntısız biniyorum , biliyosun abi çok sıkıntı çektim uğraşıcağıma 50 beygir az binerim :)

hea unutmadan araba bütün videolarda A mode da ... mert daha iyi bilir 0.7 yada 0.8 bar vardır yoktur... dyno ve 100-200 ölçtüğüm zamanın dışında ne gazlarken , ne driftte B moduna almadım hiç arabayı ...

Eray Yümsel
07-12-2012, 17:29
arif benim koydugum videoda 2.vites yarım gaz oldugun için kesiciye bile girmemiş haklıymıssın tam gaz değilsin orda :) 2.vites kesiciye bile girmiyosun izle bak :)

Eray Yümsel
07-12-2012, 17:39
mert ben arabayı kendıme yapıyorum he müşterisi çıkarsa satarım ama e30 u ticaret için al sat için kullanmadım hiç ki zaten bütün arabalarımda çöptür şu son yaptıgım hariç :D o yüzden siz benım rakip firmam falan değilsinizki sizi boklayıp durayım sadece bir bmw ci olarak aklımdan geçenleri gördüklerimi yazıyorum kardeşim ama siz direk firmanıza saldırı olarak algılıyosunuz en son aklımdan geçen şey bu bunu birkere yazın artık biyere ben söylemekten bıktım siz anlamamaktan bıkmadınız...

şu yazdıklarımı saldırı olarak algılamayıp cevap verseniz zaten sıkıntı yok

yaptıgınız arabalar kırılmadı kırılmasında inşallah zaten kırılmasıda zor hiç birii hard mode değil leş25 hariç ona ayrı maşallah onun da daha gideri var o beyinden kurtulursa :D ama diğer yaptıgınız bütün arabalar gitmesi gerektiği gibi gitmiyo he bu kötü bişeymi değil drift için yeterli e müşteride drift için istiyo ozaman sıkıntı yok ama benım takıldıgım nokta gıtmeyen arabaya beygir biçiyosunuz fazla fazla gerek yok madem drift için yapıyosun fazladan beygır atmayın bende sesımı cıkarmıyım :D

Mert Bilaloğlu
07-12-2012, 17:56
Biz bicmiyoruz, dyno soyluyor. Millet biyerinden uydurur biz oncesini
Ve sonrasini olcuP koyuyoruz. Kotude ciksa iyide ciksa.
Daha nasi bir hizmet istersin.

Dastek bize yakin. O dyno cok olcuyorsa neden atmosferik
Halini cok olcmuyor. En iyi m3 260 teker verdi. Neden
O insanlarin malinada herseyde oldugu gibi ... Atiyorsun.

Odami dandik :)

Eray Yümsel
07-12-2012, 18:06
Biz bicmiyoruz, dyno soyluyor. Millet biyerinden uydurur biz oncesini
Ve sonrasini olcuP koyuyoruz. Kotude ciksa iyide ciksa.
Daha nasi bir hizmet istersin.

Dastek bize yakin. O dyno cok olcuyorsa neden atmosferik
Halini cok olcmuyor. En iyi m3 260 teker verdi. Neden
O insanlarin malinada herseyde oldugu gibi ... Atiyorsun.

Odami dandik :)

tamam *** atıyorum yanlıs ölçüyo kardeşim git orda ölç getir paşaoğlunda ölççç oradanda git özgünün dynosunda ölç hayal kırıklıgını yaşa dükkanına geri dön :D artislik yaptuın gittin paşaoğluna güç dediğim gibi az çıktı ;) BEKİR İN SÖYLEMESİNE göre devir kesiciyi sen açmayı bilmiyormuşsun kesicisini uzatmış ve bir tık daha güç almışsınız nekadar doğru nekadar yalan bilmem dediğime geldin sonucta yıne dene yıne gelceksın dediğime :)

atmosferik te çok tork olmadıgından yanlıs olcmuyo olabilirmi MERT cim :)

Mert Bilaloğlu
07-12-2012, 18:17
Bak bu komik sebebi su :)

Vanossuz 325 6500 donuyor. Biz dastekle 22 psi da 6000 devirde 480 teker
Aldik. Sonra sen olmaz olamaz dedin pasaoglu git dedin.

Pasaogluna 467 teker verdi. 13 teker fark ayrica
Pasaoglu nda arac yuke binmiyordu 20 21 psi gorebildik.

Sonra bekir saolsun kesiciyi yukseltelim bunda motronic
Beyin yaz yazalim atalim dedi. Ok dedik 7200 e cikarttik

7200 kesici ile olcmedik. Ewe donduk.

Senin dedigin hicbiseye gelemeyiz senle biz ayri dunyalarin
İnsaniyiz. :). Bizde hep dogru var moruk. Biz hic bir zaman
Yalan konusmadik. Suanda elimizden gelen budur ama
Gelistirmeye citayi yukseltmeye devam. Sira bnm kulusturde

Mert Bilaloğlu
07-12-2012, 18:19
Kesiciyi yukseltmek icin reflash gerekiyor. Powermodla
Motronice yazamassin hehehehhe. Bizde reflash isi yapmioz

Eray Yümsel
07-12-2012, 18:19
öle olsun kankacım sen her zaman haklısın biz varoşuz ya hep kötüyüz yalan söliyoruz kandırıyoruz :) yenı arabanda çok güzel olur inş sabırsızlıkla bekliyorum 700+whp leri :)

Mert Bilaloğlu
07-12-2012, 18:25
Senin icin turkiyedeki en heart breaker dynoya cikaricam soz :) bak buraya
Yaziom :)

Eray Yümsel
07-12-2012, 18:28
Bak bu komik sebebi su :)

Vanossuz 325 6500 donuyor. Biz dastekle 22 psi da 6000 devirde 480 teker
Aldik. Sonra sen olmaz olamaz dedin pasaoglu git dedin.

Pasaogluna 467 teker verdi. 13 teker fark ayrica
Pasaoglu nda arac yuke binmiyordu 20 21 psi gorebildik.

Sonra bekir saolsun kesiciyi yukseltelim bunda motronic
Beyin yaz yazalim atalim dedi. Ok dedik 7200 e cikarttik

7200 kesici ile olcmedik. Ewe donduk.

Senin dedigin hicbiseye gelemeyiz senle biz ayri dunyalarin
İnsaniyiz. :). Bizde hep dogru var moruk. Biz hic bir zaman
Yalan konusmadik. Suanda elimizden gelen budur ama
Gelistirmeye citayi yukseltmeye devam. Sira bnm kulusturde

genede dayanamadım sana bi cevap veriyim son kez rengin değişsin :D

burada demişssinki

http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/704014_10151322611981151_1249894081_o.jpg

bende demişimki kardeşim 580 hp çıkması imkansız şaşırma iddalaşmışız ve sende paşaoğluna gitmişin benı *** etmek için ve çıkan sonuç :)

http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/394967_10150437930753445_1935694173_n.jpg

sonuç nemi paşaoğlunun çarpanlarını çıkardıgında 1.4444 mü neydi oda 480hp falan yapıyo buda sana kapak oluyo :D

sefa325
07-12-2012, 18:32
Bakın arkadaşlar , bu işlere tuner gözünden bakmak farklı , sanayici gözünden bakmak da farklı.

Müşteri/Kullanıcı hızlı bir otomobil isteyerek yola çıkar.Sonra atmosferik yada turbo arasında kalır ve fikir alır. İpin bir ucunda 20.000 TL harcayıp M3 geçtim demek olur , yada çok daha keyifli olan turbo'yu yapıp daha az para harcamak vardır.Kullanıcı bunu öğrenmek ister.Bilir kişilerin tavsiyesi burda çok önemlidir.

Biz Power Mod kullanarak kullanıcı için bir çok işi çok hızlı şekilde halledebiliyoruz.Ve en önemlisi daha sonra da kullanıcı sorun yaşamıyor , ayar için peşimizde koşmuyor.Güzel bir tarafı da daha araba kırmadık.Demek ki pek de dandik bir şeyin peşinde koşmuyoruz.

Yaptığımız arabalar da her gün marşına basılıp binilen araçlar , haftasonu da bir çoğu drifte giriyor.Günlük/drift amaçlı hazırlanan bu arabalarda sorun yaşamazken neden başka alternatifleri zorlayalım ? 300-500TL ucuz olsun diye başka işletim sistemi ile ucuz etin yahnisi modelini bizde biliyoruz.Ama bunu kendi arabanıza yapıp uğraşabilrsiniz , ama müşteri dediğiniz ve parasını onun yerine harcadığınız kişiler için sorunsuz ve hızlı sistem çok daha iyidir.

sayın tuner yanlış anlamayında bi saçma sapan turbo yapmak var bide harbi atmosferik yapmak var sözüm size değil kesinlikle yanlış anlamayın bugun bir bmw nın motorunu standart şekilde rektefıye etmek zaten 7 binlira orjinal parçalar kullanılırsa ki herkez bilir e46 m3 ün krankı 4 bin liradan aşşağı değil ettimi sadece krankla 11 bin 1200 piston takımı 2000 eksantrik 2300 lira power mod beyin ıvırı zıvır vs si 20 bin lirayı çok rahat tutuyor gelelim power mod a benim aracımdada power mod vardı memnun olanlar olabilir aranızda ama biz power mod da limitleri yaşayamadıkki beyini aldıkdan 1 ay sonra bozuldu garanti dediğimizde hollandaya gidecek dediler eywallah dededik 1 ay dan önce gelmez dediler piggyback beyin 1 beyin için ben arabamı yatırmalımıyım acaba artı şuna gelelim turbo bır araba günlük binmek için ne kadar sağlıklı olur orasıda tartışılır :soru:

Eray Yümsel
07-12-2012, 18:35
sefa geçen bende m20 ye atmosferik bir liste çıkartiyim dedim tuzu biberi hariç 15000tl çıktı :D alcagım güçte 260 270hp :D o yüzden tr de atmosferik yapmak biraz fantaziye kaçıyo okadar :)

sefa325
07-12-2012, 18:42
sefa geçen bende m20 ye atmosferik bir liste çıkartiyim dedim tuzu biberi hariç 15000tl çıktı :D alcagım güçte 260 270hp :D o yüzden tr de atmosferik yapmak biraz fantaziye kaçıyo okadar :)

aynen katılıyorum abi kolay iş değil ne kadar basit görünsede dışardan aynı zamanda turbo m3 e gelince o kadar sefer gazladı hepsindede arabada sıkıntı vardı benim arabamda tam slick lastik olmasına rağmen m3 den daha fazla sarıyodu tekrar tekrar söylüyorum kimsenin yaptığı iş kötü değildir herkezin eline sağlık amacım polemik yaratmak değil sadece gözlemlediğim şeylerden bahsediyorum o kadar

Eray Yümsel
07-12-2012, 18:53
aynen katılıyorum abi kolay iş değil ne kadar basit görünsede dışardan aynı zamanda turbo m3 e gelince o kadar sefer gazladı hepsindede arabada sıkıntı vardı benim arabamda tam slick lastik olmasına rağmen m3 den daha fazla sarıyodu tekrar tekrar söylüyorum kimsenin yaptığı iş kötü değildir herkezin eline sağlık amacım polemik yaratmak değil sadece gözlemlediğim şeylerden bahsediyorum o kadar

yazma şöle şirket yapıyoruz sancaklar iki tane e30 :D

Mert Bilaloğlu
07-12-2012, 18:57
Canim kardesim bu dynolar neyi olcuyor teker torkunu ordan bg yi
hesapliyorlar. Dastekde ne cikmis 480 teker. Esas guc budur

Biz 480 i yuzde 18 le carptik neden cunku amerikada herkes bole
Hesapliyor. Ancak pasaoglu dyno ya bazi bilgiler girliyor ve
Dyno teker gucunden kendi kayipi hesap layip carpiyor

Burdaki tekerle 480 ve 467. Biz dsstegi 1.18 le carptik

Pasaoglu dyno 467 yi baska bir degerle carpti.

Dastek teker verdigi icin ben yayimlarken bir bilinmeyenle
Carpmak zorundayim. Teker krankdan az oluyor dogal olrk

Ben ozmanda dedim teker onemlidir dier sayi hayali yada
Tahminidir diye hala sevinip neler yaziorsun.
Anlatamiyorum ben Dynodan anlayan biri yazsin please

Eray Yümsel
07-12-2012, 18:59
tamam kenkkkkkk kızma :) kolpayım bennnnnnnn :)

Oz`
07-12-2012, 22:28
mertciğim power Mod Dediğin Tsi dimi Fueller mod ilemi kullanıyorsun sen powermod u?

piggyback ile bircok araç sorunsuz çalışır zzten adı sülük :) standalone takarsan demek istediğimi anlarsın ;)

powermodun en sewmediğim yanı ki düzeltilemeyen tekleme nedenide bundan avansı krank acısını değiştirip yanıltarak avansı kısıp açıyor olması

ayrıca driftte araba kırılmaz ya hararet yapar yada yağ sıcaklığından bişiy gelir başına basınca adam gibi bile gelemiyor :D

buyrun getirin ölçelim :)

chiefkadir
07-12-2012, 22:57
abi valla hiç video yok hep eş dost olduğu için denediğimiz insanlar hiç video çekmedik siteden chief kadir ve bladerk erkut abime sorabilirsiniz aracın geçmişini tamamen keyif için yaptık aracı şuan yapılı bi arabam daha var zaten ankardan varsa 36 46 m3 deneriz keyifle videoda çekilir saygılarEvet abicim ben defalarca senle denedim ama nos olayına denk gelmedim eski arabanda bir dönem bağlandı ve söküldü diye hatırıyorum yanılıyoda olabilirim ama bu araban zaten çok iyi nos a gerek bile yok:icon_tup:

TurboM3
07-12-2012, 23:12
Türkiye'de bir avuç BMWCİ birbirine saldırıyor.

yazık, daha olumlu diyaloglar olsaydı da ağız tadıyla okusaydık.

bu arada 4.vites saran m3 ten bahsedilmiş, benim E36M3 100-200 3,85 koşarken 4. Vites sarmıyordu.....bu 4. Vites saran m powerı merak ettim.

OMTech
07-12-2012, 23:20

yazık, daha olumlu diyaloglar olsaydı da ağız tadıyla okusaydık...

Daha bu sabah bende tam olarak aynı durumdan başka bir konuda bahsetmiştim. Çok güzel özetlediniz gerçekten..

Eray Yümsel
08-12-2012, 00:24
Mert abi 600+whp m3 un ideal 100-200 km si ne cikar sen iyi bilirsin

ghibli06
08-12-2012, 00:26

bunda hepimizin suçu var, nedense yıllardır herkesin yaptığı BMW inanılmazdır, M3 de geçer M5 e de yürür... gören vardır tanık çoktur, son 10 senede M3 geçen BMW leri alt alta yazsam 100 ü bulur... sonra bakmışsın kasa 10bine motor 5bine satılık...

şurada BMW ile teknik basit bir şeyde bile neden birbirimize giriyoruz? Eray ve Mustafa, Mert(DA) ben 5-6 sene önceki yazdığımı tekrar yazayım, atmosferiği geç, adam gibi yürürü olan M ya da 25.-2.8 farketmez adam gibi yürüyen bir turbonun spectleri nedir, ne olmalı, ömrü ne kadardır, denenmişliği ne kadardır? işte bunların cevabı verilemediği için, çoğunluk o 'gizemli' iMan Power ile M3 leri geçtiği için sonu bu şekilde tartışmalara dönüyor...

madem o kadar güzel düzgün sorunsuz BMW turboluyordunuz da, parası olan adam neden gidip HPF kitlerine bu kadar sardırdı?

Yasin'in e30 3.25 i (HM 325 ti sanırım plakası), geçmedik M3 bırakmadı dediler, ghibliye yaklaşamadı bile, oysa benim ghibliyi E46 M3 rahat geçiyordu o haliyle...

bence o bunu geçmiş o buna şu kadar açmış konularını bırakıp işin 'tech'nik kısımlarını konuşursak kavga olmaz, tartışma her zaman iyidir...

Eray Yümsel
08-12-2012, 00:37
Atmosferik hakkiyla m3 gecen (nossuz) ciplak gozle ben daha gormedim drag da gecenler var is biraz pilotaja kaliyo angara da o yuzden bol miktarda m3 gectik diye dolasan e30 cu var...

Yine yaziyorum sana bunu artik anla dogasinda besleme olmayan bir motora turbo baglayip sonra bundan 100.000km garanti bekleyen adama zaten kimse araba yapmaz bu isin garantisi yokki sen uzun omur soruyosun he illaki guclendirip kirilma zamanini uzatirsin ama kbakma senin istedigin gibi hem 500 hp olayim hemde kirilmasin diye bisey yok :) illaki kirilir birazda kismet isi bu isler

Tr deki en hizli m50 mertin yaptigi leş25 lakabli e36 benim gordgum bayadirda piyasada gazliyo daha gideride var ama acmiyolar o yuzdende kirilma zamanini uzattilar say :) driftte kullanilio bide buyuk basari bence ama cok komik bisey soyliyim motora kol piston saplama conta tak kapat Allah ne verdiyse bas :) bukadar basit

Ben stock motora daha hic acilmamis diyim 80 bin km de su anda 85 tir supercharger bastim ustune 250 shot nos bastim simdide turbo basiuorum ve insaan gibide kullanmiuorum kirilabilrdi ama kirilmadi anlamak istedigim bu sen hem hizli hem bozulmasn diyosan git f10 m5 al :D

ghibli06
08-12-2012, 00:48
doğasında olup olmadığı önemli değil, insanlar araba yapacak 15-20 lira para dökecek ama 3-5bin km gidecek... işte ben de sizdeki bu mantığı anlamıyorum, araç 500HP de patlıyorsa patlatmadan optimumu sen bulacaksın, patlat topla yapıştır patlat, herkesin mantığı bu olmak zorunda değil...

benim şimdiye kadar kullandığım 3. turbo aracım maserati, sonradan turbolamak için BMW yi seçmem zamanında da seçmedim... ama bak ilk postumda ne yazmışım 'atmosferikte yapılabilecekler kısıtlı'... ben hacim büyütmeli motor içinin komple değiştiği modifiyeleri farklı bir yere koyuyorum, M50B25 ten alınabilecek güç denildiğinde, pistonları limite kadar büyütelim demek içimden gelmez, herkes yaptığını açık açık yazarsa zaten sıkıntı olmaz, okuyanlar da ileride ne yapacaksa rahatça karar verir...

ghibli06
08-12-2012, 00:55
Ben stock motora daha hic acilmamis diyim 80 bin km de su anda 85 tir supercharger bastim ustune 250 shot nos bastim simdide turbo basiuorum ve insaan gibide kullanmiuorum kirilabilrdi ama kirilmadi anlamak istedigim bu sen hem hizli hem bozulmasn diyosan git f10 m5 al :D

yazmayım dedim ama evet planım o...

Eray Yümsel
08-12-2012, 00:58
Abi ben patliyo demiyorum garantisi yok diyorum :) motor icine 100bin tl göm herseyin en iyisini kullan bilemezsinki yarin ne olcagini :) he mert te yapti les25 i bak bir seneyi gecti gazliyolar limitinin bi tik gerisinde oluyo demekki ama sana 10 sene lazim :D ne desek bos o yuzden

Telden girdim icin uzun yazamiyom atmosferik m50 yapmanin bi mantigi yok bence :) 15 20 lira harca 270 280hp ol direk 15 liraya 321hp 6 ileriyi koyarsin zaten arabaya :D bence gereksiz atmosferik

Mechanix
08-12-2012, 08:31

bu arada 4.vites saran m3 ten bahsedilmiş, benim E36M3 100-200 3,85 koşarken 4. Vites sarmıyordu.....bu 4. Vites saran m powerı merak ettim.

Bu sarma muhabbeti çok komik zaten , hala da devam ediyor. Saran araba Leş25 dediğimiz 325. M3 değil. Üzerindeki lastiğin , asfaltın havanın vs 'nin önemi yok gibi muhabbetler dönüyor devamlı :)

Mechanix
08-12-2012, 08:37
sayın tuner yanlış anlamayında bi saçma sapan turbo yapmak var bide harbi atmosferik yapmak var sözüm size değil kesinlikle yanlış anlamayın bugun bir bmw nın motorunu standart şekilde rektefıye etmek zaten 7 binlira orjinal parçalar kullanılırsa ki herkez bilir e46 m3 ün krankı 4 bin liradan aşşağı değil ettimi sadece krankla 11 bin 1200 piston takımı 2000 eksantrik 2300 lira power mod beyin ıvırı zıvır vs si 20 bin lirayı çok rahat tutuyor gelelim power mod a benim aracımdada power mod vardı memnun olanlar olabilir aranızda ama biz power mod da limitleri yaşayamadıkki beyini aldıkdan 1 ay sonra bozuldu garanti dediğimizde hollandaya gidecek dediler eywallah dededik 1 ay dan önce gelmez dediler piggyback beyin 1 beyin için ben arabamı yatırmalımıyım acaba artı şuna gelelim turbo bır araba günlük binmek için ne kadar sağlıklı olur orasıda tartışılır :soru:

Saçma sapan turbo yapmaktan bahsetmiyorum ben zaten , söylediğim rakam ile 300hp üzeri güç alabileceğin bir kitten bahsediyorum.Ve bu kit ile 20 araba günlük sorunsuz kullanıyor.Henüz kıranda olmadı.Sanırım bizim piyasada bunlar pek karşılaşılan durumlar değil.

Power Mod Avusturalya malıdır.Hollanda ile alakası yok. :)

OMTech
08-12-2012, 11:26
Ben bmw den pek anlamam:) ama üç beş tane e30 kullanmış üç beş tanede e36 kullanmış biri olarak ve şuanki arabama bakarak (anca karşısına geçip bakıyorum zaten:)) atmosferik yüklemekle turbolamak arasında fiyat olarak dağlar taşlar kadar fark yok.Atmosferikte m52 yükleyip yürütende var gerek yurt dışı gerekse yurtiçinde.Ancak m50 yi turbo olarak kullanmak çok daha avantajlı.6 silindir geninden güce açık bir motor zaten. Adamlar stock m50b20 ye sadece conta ile gt30 turbo 16psi de 360hp güç almış ve gündelik kullanıyor.Dolayısıyla m50 ye atmosferik yüklemek gereksiz.m52 ise gene bu güçlere dayanıklı fakat aliminyum'a güven olmaz...
Kırılma konusuna gelince arabanın düzeni tutana kadar illaki bişeyler kopuyor kırılıyor.bunu patlattı çatlattı yeniden yaptı olarak değerlendirmemek lazım.olabiliyor.zevk için yapıyorsan bunada katlanmak lazım.Ben Bladerk le ayara çıktım 16psi da kayış koptu debriyaj bilyası parçalandı falan filan.bunlar normal şeyler.
beyin konusunda ise önceleri stock ecu ile yapmaya çalıştık Almanyadan özel yazılım yaptırdım ama vanoslu m50 de tutmuyor. 0,7 bar ve üzerinde saçmalıyor. m52 yi bilemem. Uygun fiyatlı bir ecu takmak mantıklı geliyor bana. iyi ayarlarla zaten tatmin edici oluyor.

velhasıl m50 turbo en uygun seçenek:icon_tup:

Eray Yümsel
08-12-2012, 13:00
Canberkcim benim m50 turbom tek vanoslu ve stock ecu nasi yuruyo ozaman :) olmuyo degil size yazilim gonderen firma yapamamis

volume81
08-12-2012, 13:12
şimdi ortaya M20'yide atacaktım da kesin kan çıkardı bu konudan :D

victor
08-12-2012, 15:20

Aslında içinde bulundugum durum da bu :)

lpg ve otomatik den vazgecip turbo mu yoksa
atmosferik ve standart ın üzerine 50 - 60 teker alabilirsem maliyeti ve sorunsuzlugu ne olur gündelikde bunun için actım konuyu?

cembozbey
08-12-2012, 21:14
Cok enteresan postlar okuyorum ya sesimi cıkarmayım da sunuda sölemeden gecemicem da motorsportu aleni sekilde bmw forumlarında senelerce yerden yere vuranlar sohbet ortamına burunmusler :)))

OMTech
08-12-2012, 22:31
Canberkcim benim m50 turbom tek vanoslu ve stock ecu nasi yuruyo ozaman :) olmuyo degil size yazilim gonderen firma yapamamis

Selam Eray Ben Gökhan. Canberk konudan bahsetti. Şöyle bir durum var, bendeki BMW de tek vanoslu. İlk başta TMTUNİNG THOMAS yazılım yaptı. Sonra ABSOLUTE CRİSS. Yaklaşık 5 er adet yazılım yapıldı. GT3582R 70A/R turbo ve yaklaşık 3000cc hacimde 600cc enjektorle stock ecu çok sınırlı kalıyor. ***** bu specteki bi BMW 16psi da baya bi hp çıkarır. Şuan tahmnim 400-420hp aralığı.Erkutla tam ayarları bititirsek dyno alacağım. ICS ilede konuştum. Nette stock ecu ile yürüttükleri epeyi m52b28 var. Yazılımla en yüksek 525hp alabilmişler fakat araç çok dayanmamış. Birinde kol, birinde piston, birinde krang. Sonunda onlarda ecu takmaya karar vermişler. Canberk 0.7 bardan sonra işe yaramıyor derken yukarıdaki speclere göre demek istemiş. Daha makul setuplarda yürüyebilir belki.Ancak 14.5psi üstüne çok çıkabileceğini sanmıyorum.Çünkü maf +5v de bile ecu max 1.2 bara izin veriyor. Turbo büyüdükçe bu rakam düşüyor.

GökhanO
09-12-2012, 00:54
Selam Eray Ben Gökhan. Canberk konudan bahsetti. Şöyle bir durum var, bendeki BMW de tek vanoslu. İlk başta TMTUNİNG THOMAS yazılım yaptı. Sonra ABSOLUTE CRİSS. Yaklaşık 5 er adet yazılım yapıldı. GT3582R 70A/R turbo ve yaklaşık 3000cc hacimde 600cc enjektorle stock ecu çok sınırlı kalıyor. ***** bu specteki bi BMW 16psi da baya bi hp çıkarır. Şuan tahmnim 400-420hp aralığı.Erkutla tam ayarları bititirsek dyno alacağım. ICS ilede konuştum. Nette stock ecu ile yürüttükleri epeyi m52b28 var. Yazılımla en yüksek 525hp alabilmişler fakat araç çok dayanmamış. Birinde kol, birinde piston, birinde krang. Sonunda onlarda ecu takmaya karar vermişler. Canberk 0.7 bardan sonra işe yaramıyor derken yukarıdaki speclere göre demek istemiş. Daha makul setuplarda yürüyebilir belki.Ancak 14.5psi üstüne çok çıkabileceğini sanmıyorum.Çünkü maf +5v de bile ecu max 1.2 bara izin veriyor. Turbo büyüdükçe bu rakam düşüyor.

hocam burda yanlısınız var, oem ecude maf degerleri rescale edilerek ve daha buyuk maf takılarak (3.5 inch olması lazım tam hatırlayamadım simdi )daha fazla basınc gayet saglıklı bicimde basılıyor, bimmerforums'u okursanız orada bir cok arabanın gt35 gt37 ve muadili tubolar ile orjinal ecu ile 25 psi'larda ve hatta uzerinde yurudugunu gorebilirsiniz hepsinin youtube'da drag videolar vs.. mevcut yani 14 psi gibi bir kısıt yok

Kakus
09-12-2012, 02:47
Öncelikle böyle gerilip, tartıştığınız için teşekkür ederim. Sayenizde merak ettiğim bi kaç şeyi öğrendim.

Sorunun cevabı M50+Turbo.
Atmosferik "yüklü" bir M50, pekâlâ turbo bir m50 kadar zevk verecektir. Peki neden atmosferik m50 yüklenmiyor ya da atmosferik yüklemeni önermedim? Çünkü gördüğüm-tanıdığım bmw motorlarında "tatminkâr" bir atmosferik yükleme yapmak oldukça pahalıya geliyor. Tatminkâr kelimesine dikkat çünkü atmosferikte X para harcanarak farz-ı misal 300 HP alınabiliniyorken, yine aynı X para karşılığı turbo size 600 HP kazandırmış, sizi çoktan tatmin etmiş, orgazm etmiş, sigaranızı yaktırmış olacaktır. Bu noktada akli dengesi sağlam ve amacı "hızlı bir otomobil" olan adam, tabii ki X para karşılığı 300 hp almak yerine, Turbo yapıp 600 hp alır. Öyle ki; M50 gibi stock internallerle (birçok BMW motoru gibi) bile turboşarjda ciddi değerler alan bir motora atmosferik yükleme yapmak, elinizde olan büyük bir avantajı kullanmamak olacaktır. Tabii söz konusu hızlı bir araç çıkartmaksa. Yoksa paragrafın başında dediğim gibi, Fiyat/Performans mantığı olmayacaksa, diğer bir değişle kesenin ağzı açık ise atmosferik olarak da gayet hızlı, zevkli, seksi M50'ler çıkartılabilinir.

Tool abi ya da Senna abinin lafıydı, tam hatırlamıyorum;
Atmosferik yüklemek, yavaş gitmenin en pahalı yoludur.

OMTech
09-12-2012, 11:16
hocam burda yanlısınız var, oem ecude maf degerleri rescale edilerek ve daha buyuk maf takılarak (3.5 inch olması lazım tam hatırlayamadım simdi )daha fazla basınc gayet saglıklı bicimde basılıyor, bimmerforums'u okursanız orada bir cok arabanın gt35 gt37 ve muadili tubolar ile orjinal ecu ile 25 psi'larda ve hatta uzerinde yurudugunu gorebilirsiniz hepsinin youtube'da drag videolar vs.. mevcut yani 14 psi gibi bir kısıt yok

Hocam bu tamamen göreceli bir olay. Stock ecu ile yapabilecekleriniz kısıtlı 3.5 maf takmak yada buna benzer işlemler yapmak ata eyersiz binmek sayılabilir BENCE. Ben mühendisim az çok hesap yapmayıda bilirim. Bimmer Forums da konulara bakınca zaten adamların sürekli bu konuda tartıştığını görebilirsiniz. Yürüten var dediğiğniz gibi yürütemeyende çok.

Mesela en basit örnek Erkut arkadaşımız benim aracıma beyin bağlarken stock ecunun çok enteresan bir tarafını keşfetti. Aracın ecu su çok kolay bulunmayan autodata yada bmw tesisatlarında görünmeyen bir ecu.Dolayısıyla remap yapmak için 150 sefer uğraşmak lazım ve anlık müdahale edilemeyen bir durum.Her seferinde yazılım yapmak için sök tak mı yapmak mantıklı.....Ayrıca rescale edilen değerleri ecu ne kadar kabul ediyor? Yani map için harita sınırlı. Su dolu bardağa daha ne kadar su koyabilir sinizki.

Benim şahsi fikrim turbolanan araca (orijinalinde turbo yok ise) ecu bağlamak en mantıklı çözüm.

GökhanO
09-12-2012, 13:00
Hocam bu tamamen göreceli bir olay. Stock ecu ile yapabilecekleriniz kısıtlı 3.5 maf takmak yada buna benzer işlemler yapmak ata eyersiz binmek sayılabilir BENCE. Ben mühendisim az çok hesap yapmayıda bilirim. Bimmer Forums da konulara bakınca zaten adamların sürekli bu konuda tartıştığını görebilirsiniz. Yürüten var dediğiğniz gibi yürütemeyende çok.

Mesela en basit örnek Erkut arkadaşımız benim aracıma beyin bağlarken stock ecunun çok enteresan bir tarafını keşfetti. Aracın ecu su çok kolay bulunmayan autodata yada bmw tesisatlarında görünmeyen bir ecu.Dolayısıyla remap yapmak için 150 sefer uğraşmak lazım ve anlık müdahale edilemeyen bir durum.Her seferinde yazılım yapmak için sök tak mı yapmak mantıklı.....Ayrıca rescale edilen değerleri ecu ne kadar kabul ediyor? Yani map için harita sınırlı. Su dolu bardağa daha ne kadar su koyabilir sinizki.

Benim şahsi fikrim turbolanan araca (orijinalinde turbo yok ise) ecu bağlamak en mantıklı çözüm.

Öncelikle belirteyim hocam, bende muhendisim az cok bende hesap yapiyorum yani meslegimiz bu konu hakkında konusurken bizim icin bir haklı cıkma nedeni olmamalı :)

Ben burada bahsetmedim ilk postumda ama sorunsuz gidenler hep obd1 olanlar, 413 kodlu ecu bu isten en verimli olanı. Hatta adamlar obd2 araclarını obd1 e cevirip sorunsuz yuruyorlar. Cunku bu ecu ile sorun yasayanlar yok denecek kadar az ve sorun olanları da incelerseniz ya tesisatında ya sensorllerinde ya mafında yada ecusunde arıza olanlar, bu bilesenleri sorunsuz olup sorun yasayanı okumadım gibi birsey. Sizin ecu ne bilmiyorum ama tr'de zaten obd1 vanoslu m50 lerde hep 413 var zaten.
Rescale edilen verileri ecu ne kadar kabul ediyor ne demek anlamadım, siz degerleri verirsiniz ecu isler ve o sekilde devam eder yapay bir zekadan soz etmiyoruz burda kendine gore yorum yapsın vs..

Sahsi fikrinize saygı duyarım ben kendimde standalone beyinlerden yanayım ama stock beyinlede bu is oluyor onumuzde belki binlerce ornek var.

Eray Yümsel
09-12-2012, 13:09

gökhan abi yine yanılıyosun benım beynım su anda STOCK ve REALTIME ayar yapabılıyoruz :) hondaların p300 mü ne zikimse o beynıne takılan bı emulator bızım beynede uyuyo emulator u çipi taktıgın yere monte edıp ıstedıgın zaman laptopu bagla yolda ayar yap :) senın dediğin eskidendi kafana göre çip yap çık dene gerçi özgün onuda yapıyo amk :D kaç kere setup değiştirdim specleri söyledim hiç arabaya oturmadan yazılımı yaptı yolladı gazladım birazda tecrübe işi ;)

sefa325
09-12-2012, 13:16
bunda hepimizin suçu var, nedense yıllardır herkesin yaptığı BMW inanılmazdır, M3 de geçer M5 e de yürür... gören vardır tanık çoktur, son 10 senede M3 geçen BMW leri alt alta yazsam 100 ü bulur... sonra bakmışsın kasa 10bine motor 5bine satılık...

şurada BMW ile teknik basit bir şeyde bile neden birbirimize giriyoruz? Eray ve Mustafa, Mert(DA) ben 5-6 sene önceki yazdığımı tekrar yazayım, atmosferiği geç, adam gibi yürürü olan M ya da 25.-2.8 farketmez adam gibi yürüyen bir turbonun spectleri nedir, ne olmalı, ömrü ne kadardır, denenmişliği ne kadardır? işte bunların cevabı verilemediği için, çoğunluk o 'gizemli' iMan Power ile M3 leri geçtiği için sonu bu şekilde tartışmalara dönüyor...

madem o kadar güzel düzgün sorunsuz BMW turboluyordunuz da, parası olan adam neden gidip HPF kitlerine bu kadar sardırdı?

Yasin'in e30 3.25 i (HM 325 ti sanırım plakası), geçmedik M3 bırakmadı dediler, ghibliye yaklaşamadı bile, oysa benim ghibliyi E46 M3 rahat geçiyordu o haliyle...

bence o bunu geçmiş o buna şu kadar açmış konularını bırakıp işin 'tech'nik kısımlarını konuşursak kavga olmaz, tartışma her zaman iyidir...

sizin ghiblimiydi bilmiyorum ama an 240 zamanında ghibliyi geçmişti

https://www.facebook.com/photo.php?v=1169117206559&set=vb.117072364970901&type=3&theater

bu araç atmosferik ve 20 blokla çok güzel yürüyen bi arabaydı zamanında

sefa325
09-12-2012, 13:20
Saçma sapan turbo yapmaktan bahsetmiyorum ben zaten , söylediğim rakam ile 300hp üzeri güç alabileceğin bir kitten bahsediyorum.Ve bu kit ile 20 araba günlük sorunsuz kullanıyor.Henüz kıranda olmadı.Sanırım bizim piyasada bunlar pek karşılaşılan durumlar değil.

Power Mod Avusturalya malıdır.Hollanda ile alakası yok. :)

yanlış hatırlıyorum o zaman avusturalyaya gidecekti benim yaptığım arabalarında hiç birisi kırılmadı bahsettığım şey çok farklı

OMTech
09-12-2012, 13:55
gökhan abi yine yanılıyosun benım beynım su anda STOCK ve REALTIME ayar yapabılıyoruz :) hondaların p300 mü ne zikimse o beynıne takılan bı emulator bızım beynede uyuyo emulator u çipi taktıgın yere monte edıp ıstedıgın zaman laptopu bagla yolda ayar yap :) senın dediğin eskidendi kafana göre çip yap çık dene gerçi özgün onuda yapıyo amk :D kaç kere setup değiştirdim specleri söyledim hiç arabaya oturmadan yazılımı yaptı yolladı gazladım birazda tecrübe işi ;)

War-Miller tarzı gibi bişey diyorsun yani Eraycım. Benim demek istediğim şu. Şuana kadar stock 413e yazılımla 1.2 bar bastırdınız mı?Ecu bunu kabul ettimi? yürüttünüz mü? değerleri varmı? benim merak ettiklerim bunlar. Ben zaten stock ecu ile 1.2 bar basılabildiğini önceki postlarda söyledim. Üstünü merak ediyorum ben. Bu arada ankaraya gelirsen haber et..

OMTech
09-12-2012, 14:09
Öncelikle belirteyim hocam, bende muhendisim az cok bende hesap yapiyorum yani meslegimiz bu konu hakkında konusurken bizim icin bir haklı cıkma nedeni olmamalı :)

Ben burada bahsetmedim ilk postumda ama sorunsuz gidenler hep obd1 olanlar, 413 kodlu ecu bu isten en verimli olanı. Hatta adamlar obd2 araclarını obd1 e cevirip sorunsuz yuruyorlar. Cunku bu ecu ile sorun yasayanlar yok denecek kadar az ve sorun olanları da incelerseniz ya tesisatında ya sensorllerinde ya mafında yada ecusunde arıza olanlar, bu bilesenleri sorunsuz olup sorun yasayanı okumadım gibi birsey. Sizin ecu ne bilmiyorum ama tr'de zaten obd1 vanoslu m50 lerde hep 413 var zaten.
Rescale edilen verileri ecu ne kadar kabul ediyor ne demek anlamadım, siz degerleri verirsiniz ecu isler ve o sekilde devam eder yapay bir zekadan soz etmiyoruz burda kendine gore yorum yapsın vs..

Sahsi fikrinize saygı duyarım ben kendimde standalone beyinlerden yanayım ama stock beyinlede bu is oluyor onumuzde belki binlerce ornek var.

yanlış anlaşılma olmasın ben mesleğim olduğu için yazdım,haklı çıkmak için değil:) servis işletiyorum aynı zamanda. Eski bmw ciler denim:) benim aracım m50 6s2 eut06 kodlu tek vanoslu. 88 pinli ama pinleri ne obd1 nede obd2 ye uymayan karışık sistemli bir ecu. Orneğin vanos, 7 ve 21 nolu pinlerde çıkarken bende 16 nolu pin, gösterge 15 nolu pin bende 64 nolu pin gibi...velhasıl stock ecu 413 ile thomas criss ve ben yürütemedik şuanda standalone ile Erkut yürütüyor sağolsun, ince ayarları yapılacak sadece..kısmetse yakında videolar çıkar zaten..:icon_tup: bide Erayla roll yaparsak tamamdır:))

Eray Yümsel
09-12-2012, 14:19
Ankaraya gelicem e30 la basinc 05 su anda enjektorleri daha takamadim 600cc baglayip ayar yapilcak sonra 1,5 lari zorlicam deneriz tabiki :D sen bi video koyda gorek aleti :)

ghibli06
09-12-2012, 16:12
sizin ghiblimiydi bilmiyorum ama an 240 zamanında ghibliyi geçmişti

https://www.facebook.com/photo.php?v=1169117206559&set=vb.117072364970901&type=3&theater

bu araç atmosferik ve 20 blokla çok güzel yürüyen bi arabaydı zamanında

hayır benim aracım değil...

volume81
09-12-2012, 17:23
M50 ve M20'de 20-25 veya 28 blok olması neyi değiştiriyor ? blok-height değerlerinde fark varmı ?

Eray Yümsel
09-12-2012, 17:27
Blok yuksekligi ayni gomlekler farkli 2000cc 80mm den max 84 e cikiyo 2.5 ise 86 ve kasarsan 87 leri zorlar

SEDAT ŞAHİN33
01-12-2015, 08:46
Sorularınızı Deneyimlerime Göre Tek Tek Yanıtlıyayım

1.si M52 B28 Motoru Modifiyeye İyi Cevap Verir Ama Bazı Dezavantajları Var;
- çok zeki bi motor ms41 siemens beyin var buda yüksek devir dönülünce vanos mekanik sıkışma arızası veriyor
- emme manifoldu vs m50 325 in kine göre daha küçük
- Vanos Sıkıntısı Var Vs gibi
2.si Ankarada Bahsettiğiniz Araç Benim Eski Aracım e46 m3 Storkerdi 370 hp Değilse Bile 300 Hp Nin Kesinlikle Üstündeydi Ve Beni Ankarada E36 Olsun E46 Olsun Geçen Olmadı ( Denediğim Araçlar Arasında Ki Bir Çoğuyla Denedim Mevzu Patates M3 Mevzusu Olmasın )

3. M3 Motorunda Gelince Stock Olarak Koyulup Binilirse Güzel Bir Motor Fakat Onunda Bazı Dezavantajları Var (Parçası Çok Pahalı, Yatak Sorunu Var, Parçası Bulunmuyor Bulunsa Bile M3 Deyince Fahiş Fiyatlar Örneğin 286 m3 ün piston takımı 1200 lira gibi) Fakat Bu Motoru Modifiye Etmek İsterseniz Min. 15 Bin TL Yi Gözden Çıkarmanız Gerekir Özetleyecek Olursak M50 325 Vanossuz En İdeal Modifiye Edilebilecek Motor Bu Motorlar Arasında.:icon_tup:

hocam dediğiniz gibi benim aracımda vanos sıkışma hatası veriyor bu konuyla ilgili yardım edermisin..