PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sakarya Üni. Alternatif Enerjili Araç Projeleri

driftboy
08-12-2012, 20:26
Sakarya Üniversitesi Saitem Hakkında kısa bi bilgi vermek gerekirse, 2003 yılında Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde verilen Çevre ve Enerji dersinde, alternatif enerjiler konusu işlenirken, SAİTEM’in kurucuları Ersin Arslan ve Kadir Tamkaya güneş enerjisi ile çalışan bir aracın mümkün olabileceğini düşündüler. Bunun üzerine yoğun bir araştırma sürecinin ardından güneş arabası tasarımlarına başlandı. Bende okulumun projelerini sizlerle paylaşmak istedim.

Evrim

Türkiye’nin elektrikli arabası Evrim sloganıyla yola çıkan ekip ; yaklaşık 1 yıl süren tasarım sürecinin ardından Evrim’in üretimini tamamlayıp mayıs 2012 de Shell Eco Marathon yarışına katılmıştır. Yüksek verimli elektrikli hub motor üretimi , Türkiye’de ilk karbon fiber jant, BMS gibi Ar-Ge projelerini araç üzerinde uygulamıştır.
SAİTEM, Şehir Konsepti Akü Beslemeli Elektrik Yakıtı (Urban Concept Battery Electric) sınıfında Evrimle 16 kuruşluk elektrik harcayarak 145 km yol katetmiştir. Evrim %90’un üzerinde yerlilik oranına sahiptir.
Araç özellikleri şu şekildedir;

 EVrim %100 karbon fiber kompozit yapıya sahiptir
 Araç .. metre boya, .. metre ene sahiptir.
 Motor: Fırçasız DC motor
 Motor verimi : % 97 Verimle çalışmaktadır.
 Motor gücü: 1.8 kilowatt
 Maksimum hız: 58 km/h
 Araç
 Ağırlık: 90 kg
 Batarya Kapasitesi: 864 Wh
 Max. Batarya Gerilimi : 54,6 V
 Batarya Tipi : Lithium – Polymer
 Tekerlek Sayısı : 4 (2 ön 2 arka)

http://www.medyadetay.com/images/news/27-09-2012-sauden-yeni-bir-arac-daha.jpg

SAGUAR2

SAGUARNL ‘ in bir anlamda devamı niteliği taşıyan bu araç yapımında yeni üretim teknikleri vemateryallere yer verirken edindiğimiz bütün mühendislik tecrübeleri de kullandığımız bir araç olmuştur.
Aracın genel özellikleri şu şekildedir;

 SAGUAR 2 %100 karbon fiber kompozit yapıya sahiptir.
 Araç 4.5 metre boya, 1.8 metre ene sahiptir.
 Motor: CSIRO In-wheel (tekerlek içi) Hub Motor - %97 verim
 Motor gücü: 1.8 kilowatt
 Maksimum hız: 145 km/h
 Ağırlık: 168 kg
 Motor Gücü: 1.8 kilowat
 Maksimum Hız: 145 km/h
 Ağırlık: 165 kg
 Batarya Kapasitesi: 4493 Wh
 Menzil: Tam dolu batarya ile ortalama 80 km/h hız ile yaklaşık 400 km güneşsiz gidebilir
 Panel: Non reflective surface treatment ile % 24 güneş paneli verimi
 Araç Maliyeti: 450 Bin TL
http://www.saitem.org/tr/images/stories/saitem-saguar2.jpg
Saguar NL

Topluluğumuz Dünyaya açıldığı ilk projedir.Türkiye’de alınan başarıların ardından dünyanın en prestijli güneş arabaları yarışı Australia World Solar Challenge 2009’a Türkiye adına ilk kez katılmak için tasarlanan SAGUARNL , WSC 2009’da Türkiye adına en iyi dereceyi almıştır.Genel klasmanda dünya 15.si, kendi klasmanında dünya 9.su olmuştur.
Aracın genel özellikleri ise şöyledir;

• SAGUAR NL %100 karbon fiber kompozit yapıya sahiptir.
• Araç 4.5 metre boya , 1.8 metre ene sahiptir.
• Tekerlek Sayısı : 3 (2 ön 1 Arka )
• Ağırlık : 178 kg
• Üzerinde 384 adet güneşden aldığı enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren güneş paneli ile kaplıdır.
• Panel: Non reflective surface treatment ile %24 güneş paneli verimi. Toplam panel gücü 1311 Watt
• Batarya kapasitesi: 4493 Wh - (watt saat)
• Batarya Tipi : Lithium - Polymer
• Araç 160V güce sahip hub motor ile %94 verimle hareket yeteneğine sahiptir
• Motor gücü: 1.8 kilowatt
• Max Hız : 130 km/h
• Menzil: Tam dolu batarya ile ortalama 80 km/h hız ile yaklaşık 400 km güneşsiz gidebilir.
• Araç Maliyeti: 450 Bin TL

http://img685.imageshack.us/img685/8324/1saguardsc2400t.png

Sahimo

Sakarya Hidro Mobil (SAHIMO), alternatif enerjilerin günlük hayata uyarlanabilmesi, bireysel olarak kullanılabilmesi amacıyla tasarlanan bir SAİTEM projesidir.SAHIMO yapısı itibariyle günlük hayatta kullanılan araçlara benzemektedir. Bir kişinin işten eve, evden işe rahat bir şekilde gidebileceği şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede alternatif enerjilere daha çok dikkat çekilmesi ve bu teknolojilerin kullanılmasının aslında çok da uzak olmadığı tüm dünyaya gösterilmiştir.
Bu proje ile SAİTEM, Avrupa’daki ilk başarısını elde etmiştir. SAİTEM’in bu serideki aracı üzerinde çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Kompozit teknolojisi kullanarak araç hafifleştirilmiş ve ağırlığı 130 kg’a kadar düşürülmüştür. Araçtaki bir diğer özellik ise verimli motorudur. Bunların yanı sıra elektrik - elektronik anlamda da çalışmalar yapılmıştır. RF telemetri sistemi ilk olarak bu araç üzerinde denenmiştir.
Birçok alanda yarışması için tasarlanan SAHIMO yaklaşık 110.000 dolara mal olmuştur. Ayrıca bu araç MEKANO firmasının desteği ile büyük yol kat etmiş ve SAHIMO MEKANO ismi ile anılmıştır.
2008 ve 2009 yıllarında düzenlenen Shell Eco Marathon yarışına katılan SAHİMO bir litre benzine eşdeğer hidrojen ile 453 ve 568 km yol katederek iki yıl üst üste Avrupa üçüncüsü, Türkiye birincisi olmuştur.

Sahimo x3

SAHIMO X3 , ilk defa yurt dışına açıldığımız projemizdir.SAHIMO X3 2008 yılında Fransa da Düzenlenen Shell Eco-Marathon yarışında şehir arabaları kategorisinde 1 litre benzine eş değer hidrojen ile 453 km yaparak Avrupa’nın en verimli 3. Aracı olmuştur. Türkiye’nin bu yarışta aldığı en iyi derece 2008 yılında SAHIMO tarafından elde edilmiştir.

Sahimo x4

SAHIMO X3 serisinin daha gelişmiş bir modelidir. SAHIMO X4, SAHIMO X3’ün derecesini 115 km geliştirerek 1 lt benzin karşılığı hidrojenle 568 km yol kat etmeyi başarmıştır. Bu derece ile SAHIMO ikinci kez Avrupa 3.lüğünü elde etmiştir.

http://www.saitem.org/tr/images/stories/araclar/sahimo/sahimo%20x3.jpg

Satek
SATEK projesi, 2006 yılında SAİTEM tarafından Marmaris’te hayata geçirilmiştir. SATEK, Türkiye’nin güneş enerjisiyle çalışan ilk yolcu teknesi olma özelliğini taşımaktadır. 3 Ekim 2006’da Marmaris Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan suya indirilmiştir.5 yolcu taşıma kapasitesine sahip olan teknemiz 10 deniz mili hıza ulaşabilmektedir.

http://www.saitem.org/tr/images/stories/satek%20son.jpg

Satü

Çalışmalarına beş yıl önce başladığımız SATU ‘yu önümüzdeki aylarda uzay sınırı olarak kabul edilen 120.000 feet’e gönderip olan ekip çeşitli ölçümler yapıp fotoğraf ve görüntü aktarımı yapmayı hedeflemekteyiz. SATU; Türkiye’den en yükseğe fırlatılan cisim olacaktır.

driftboy
08-12-2012, 23:38
Videolar..

SAGUAR 2 - World Solar Challenge 2011

IrR-7-7a3EQ

Satek haber

eiXE75ZKehg

Saguar

3y9XMRvQk2M

Saguar 2 İstanbul Park

VOVGHRrkNW4

Saguar x4

EtmsgDl2Gs0

Saguar x5

aD6GvTlAvKA

Saguar x6

ZQkqH_PDPgc

driftboy
08-12-2012, 23:39
Sahimo Haberler

xudMLjCo5BU

Saitem Haberler

lVXcW815Md8

driftboy
08-12-2012, 23:51
rezerveeeeeeeeee

F4R
09-12-2012, 10:55
helal olsun benim üniversiteme.... merakla takipteyiz.

driftboy
09-12-2012, 11:35
Elimden geldiğince yapılanları burdan ileticem :)

driftboy
13-12-2012, 23:39
Konuyu görmeyenlere güncel diyelim,

doush
13-12-2012, 23:54
İyi izin varmış :D

Tebrikler gerçekten, forumda daha fazla ilgi görmesini beklerdim.. Okulumdaki mühendislik öğrencileri napıyor acaba çok merak ediyorum..

driftboy
14-12-2012, 00:00
Bizim Saitem sağolsun çalışıyor. Fakat sponsor sıkıntıları ciddi derecede fazla. Bide o sorunu atlatırlarsa o zaman işin rengi değişir :)

Gökhan Bilgin
14-12-2012, 02:10
Bizim okulda bi toros var güneş enerjisiyle çalıştırmak için kesmişler biçmişler olmuşta galiba sadece görmüştüm bikere daha detaylı öğrenirsem yazarım

hasan çağri
14-12-2012, 08:49
Ben okurken bu arabaların hepsi daha başlangıç seviyesindeydi yürüyen bişey yoktu lab lara gidip gelirken incelerdik. Helal olsun baya uğraşıyorlardı.

miniks
14-12-2012, 10:24
Harika çalışmalar bizimde yazlıktan bir çocuk vardı oda okulunun bu takımının içerisindeydi baya zahmetli ve maliyetli bir iş

Allah yardımcınız olsun

driftboy
14-12-2012, 11:11
Bizim okulda bi toros var güneş enerjisiyle çalıştırmak için kesmişler biçmişler olmuşta galiba sadece görmüştüm bikere daha detaylı öğrenirsem yazarım

Kanka öğren bakalım neymiş ne değilmiş varmı bi projesi yazısı vs..

Ben okurken bu arabaların hepsi daha başlangıç seviyesindeydi yürüyen bişey yoktu lab lara gidip gelirken incelerdik. Helal olsun baya uğraşıyorlardı.

Şimdi hepsi çoğu bitik vaziyette :)

Harika çalışmalar bizimde yazlıktan bir çocuk vardı oda okulunun bu takımının içerisindeydi baya zahmetli ve maliyetli bir iş

Allah yardımcınız olsun

Teşekkür ederim abi :) Olay cidden cok zahmetli ve aşırı maliyetli bi iş. Bu yüzden sponsor arıyoruz :D

Y.Emre
14-12-2012, 11:17
İyi izin varmış :D

Tebrikler gerçekten, forumda daha fazla ilgi görmesini beklerdim.. Okulumdaki mühendislik öğrencileri napıyor acaba çok merak ediyorum..

Tam ben söyleyim, bildiğim kadarıyla hiçbişey diyecekken baktım, ** adında bi araba yapmış Ç.ü

Ganteptede vardı bunlara benzer 2 alternatif enerjili araç birinin adı (Hidrojenle çalışan) Hidrofıstık diğerini hatırlamıyorum oda güneş enerjisiyle çalışıyordu ama.

Edit geldi: isimden emin olmadıgmdan sildim ismi, şuan birşey yapıyorlarmı bilmiyorum. 2yıl kadar önce yapmışlar

Dodoo
14-12-2012, 11:24
Böyle bir konuya 6 günde 13 mesaj.. Geyik konusu oldu mu espriler havada uçuyor :)

Her neyse, memleketimin üniversitesi olduğu için gurur duydum, güzel çalışmaları var, umarım sponsor arayışları uzun sürmez ve daha güzel başarılara imza atarlar.

Tebrik ediyorum tüm ekibi.

cery
14-12-2012, 11:55
sahimo x4 te önden bi ufak s2000 havası sezdim :)

çok güzel projeler. umarım maliyet düşürme işlemleri başarılı olur da petrol ürünlerine alternatif yakıtlı araçları piyasada görebiliriz.

Dodoo
14-12-2012, 11:58
umarım maliyet düşürme işlemleri başarılı olur da petrol ürünlerine alternatif yakıtlı araçları piyasada görebiliriz.

Ben bunun pek mümkün olacağını sanmıyorum :) Petrol devleri, böyle bir olaydan ekmek yedirmezler diye düşünmekteyim :)

CinAli_06
15-12-2012, 00:34
Memleketimizde bu tür projeleri görmek gurur veriyor,başarılarınızın devamlılığını dilerim. Keşke herkes ilgili ve destek olsa bu konularda,gereksiz reklam vermek yerine böyle projelere destek olsalar.zamanında odtü'de okurkende böyle bir proje vardı akıbeti ne oldu bilmiyorum ama güzel projeydi oda hidrojen ile çalışan araç ile ilgiliydi.

omryildirim
16-12-2012, 22:01
Helal vallahi. Gururum kabardi. ileride bizimde projelerimiz olacak.

driftboy
17-12-2012, 12:09
Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Ekip, elinden gelenin en iyisini yapmak için uğraşıyor. Bi proje bitince öyle kalmıyo, onu geliştirme, daha neler yaparız ne yaparsak ne olur nası bi sonuç elde ederiz gibi soruların cevaplarını haftada min 3-4 gün boyunca gece 11 12 lere kadar okulda atolyede oturup tartısılıyor.

driftboy
27-12-2012, 10:22
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/523016_10152393223770105_1237327085_n.jpg

Evrim'i 15 mayısta Rotterdam'a gönderiyoruz :)

driftboy
27-12-2012, 10:23
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/251152_10152350081605105_941493912_n.jpg

Saguar'da bizim gibi sanayi çocuğu :D piyasa yapmaya gittik :D