PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : nerden kaynaklanan ses, yağmurlu havada kesilip kuru havada paldır küldür?

onurunal
13-12-2012, 15:36
merhaba...
bir sorunla karşı karşıyayım..
pazar günü aracımın altından (tahminen sağ ön) parke yol tarzı hafif engebeli yerlerde tok bir ses gelmeye başladı.. sesi detaylı tarif etmem pek mümkün değil tek diyebileceğim tok bir ses...

ilginçtir ki pazartesi (yağmurlu bir gündü) sanayiye gittiğimde ustaların yanında arabadan gram ses gelmedi.. amortisor rot vs bakıldı. dedikleri sadece z rotlarında az miktarda bozulma var ama önemsiz dediler...

4 gündür kullanmya devam diyorum... bu ses kuru hava ile tekrar başlıyor az biraz yağmur yağsın hemen ses kesiliyor... şu an deli gibi katır kutur sesler mevcut arabanın altında...

kafamdaki saçma sapan soru işaretini yok etmek adına sorum şudur.. nerden kaynaklanan ses, yağmurlu havada kesilip kuru havada paldır küldür eder...? varmıdır fikri olan..

2007 focus 1.6benzin hach + 3.5 eibach
not. birazdan hortumla su tutacam arabaya bakalım kesecek mi...

Mr.K
13-12-2012, 15:40
genelde araclar yikaninca zaten daha sessiz olurlar.bu herzmn bilinen bisey bence yikatmadan ustanin yanina git,gene aynisi olcak cunku yikandiginda :)

SOMEONESPECIAL
13-12-2012, 15:41
Z rotundan büyük ihtimal

Osman Bahadır
13-12-2012, 15:44
Genelde yürüyendeki takoz, plastik, kauçuk malzeme kaynaklı sesler ıslanınca keser.

Senin yukarıdan su tutman yağmuru simüle etmeyebilir. Çünkü yağmurda yerdeki suyun lastikle yürüyene sıçraması da söz konusu...

Bu arada sadece yürüyene odaklanmayın. Yağmuru alır almaz kesiliyorsa veya su tuttuğunda da kesiliyorsa plastik trimlerden de gelebilir ses.

onurunal
13-12-2012, 15:57
Genelde yürüyendeki takoz, plastik, kauçuk malzeme kaynaklı sesler ıslanınca keser.

Senin yukarıdan su tutman yağmuru simüle etmeyebilir. Çünkü yağmurda yerdeki suyun lastikle yürüyene sıçraması da söz konusu...

Bu arada sadece yürüyene odaklanmayın. Yağmuru alır almaz kesiliyorsa veya su tuttuğunda da kesiliyorsa plastik trimlerden de gelebilir ses.

yürüyene sıçrayan su sebep oluyor çok çok büyük ihtimalle...
fakat ses aşırı bir ses ve azcık da olsa döşemede hissediliyo... 2 ayrı usta baktı, kullandı, lifte kaldırdı vs. ve 2sinin de görüşü herşeyin yolunda olduğu yönünde...

alihan_27
13-12-2012, 16:04
Araba dinlenmiş halde sabah ilk çalıştırmada, düşük hızda direksiyonu çevirirken oluyormu? Biraz gezdikten sonra ses kayboluyormu yoksa aksine daha da artıyormu?

huseyinturk
13-12-2012, 16:06
Viraj denge çubuğunun takozları var plastik. Onlar zamanla esnekliğini yitiriyor ses yapmaya başlıyor baya baya. Yağmurlu havada ıslanınca yumuşadığından ses kesiliyor. Kendi aracımda geldi başıma 30 lira bir masrafı var değiştirdim kesildi ses.

onurunal
13-12-2012, 16:16
Araba dinlenmiş halde sabah ilk çalıştırmada, düşük hızda direksiyonu çevirirken oluyormu? Biraz gezdikten sonra ses kayboluyormu yoksa aksine daha da artıyormu?

oluyor.... ve artıyor...

alihan_27
13-12-2012, 16:45
Geçen yıl aynı sorunla karşılaştığımda ustam ön amortisör takozlarını temizledi yağladı ses kesilmişti. Son bir haftadır soğukla, yağmur, çamurla beraber yine aynı şey oluyor, hele sabah ilk garaj çıkışı direksiyon manevralarında lok lok vuruyor. Ayrıca yolda giderkende hafiften lokurtu yapıyor 3 aydır, gösterdiğimde z rotlar değişmeli dedi. 95000 km olmuş normaldir dedi. Kış bitimi komple triger ön takım girişeceğimden kulağımı tıkadım şimdilik.
Başka birşey bulunamazsa bide amortisör takozuna baktır, temizlet.

onurunal
13-12-2012, 17:36
Geçen yıl aynı sorunla karşılaştığımda ustam ön amortisör tablalarını temizledi yağladı ses kesilmişti. Son bir haftadır soğukla, yağmur, çamurla beraber yine aynı şey oluyor, hele sabah ilk garaj çıkışı direksiyon manevralarında lok lok vuruyor. Ayrıca yolda giderkende hafiften lokurtu yapıyor 3 aydır, gösterdiğimde z rotlar değişmeli dedi. 95000 km olmuş normaldir dedi. Kış bitimi komple triger ön takım girişeceğimden kulağımı tıkadım şimdilik.
Başka birşey bulunamazsa bide amortisör takozuna baktır, temizlet.

yağmurlu havalarda seste bir azalma ya da kesilme oldu mu hiç !?

onurunal
13-12-2012, 22:38
direksiyonu düz vaziyette iken çok küçük bir açı tarayacak şekilde sağa sola salladığımda da benzer bir ses gelmekte...

alihan_27
13-12-2012, 23:00
yağmurlu havalarda seste bir azalma ya da kesilme oldu mu hiç !?

Geçen sene kar yağdığında başlamıştı, yağmurda kesiliyormu dikkat etmedim, hatırlamıyorum. Ama arabayı yıkatınca kesiliyordu, birkaç gün sonra tekrar lokurtu başlıyordu. Bu aralar tam dolu dolu yağmura denk gelmedim. Yağmurda kesilirse söylerim.
Alttaki post içinde, dediğin şekilde dururken hafif açılarla bi sağ bi sol yaptığında lakırt lakırt(nasıl bir ses banzetmesiyse:D) gelen ses ilk alındığından beri var, sıkıntı olmadı, ne arttı ne azaldı.

Birde bunlara ek olarak, ben iki defa ön aksları bozdum. Sebebide direksiyon tam kırılıyken ani gaza yüklenmelerdenmiş. Söküldüğünde gördüm fren diskinin göbeğinde, bildiğin 13lük somun tutuyor aksları, garibime gitmişti. Focus 2'lerde çok karşılaşılan bir problemmiş. Yabancı forumlarda bulduğum kadarıyla direksiyonu tam kırmayı önlemek için stopper takıyorlarmış, hatta focus st'nin bazı jenerasyonlarında fabrika çıkışı stopper varmış. Aklında bulunsun.

onurunal
13-12-2012, 23:18
Geçen sene kar yağdığında başlamıştı, yağmurda kesiliyormu dikkat etmedim, hatırlamıyorum. Ama arabayı yıkatınca kesiliyordu, birkaç gün sonra tekrar lokurtu başlıyordu. Bu aralar tam dolu dolu yağmura denk gelmedim. Yağmurda kesilirse söylerim.
Alttaki post içinde, dediğin şekilde dururken hafif açılarla bi sağ bi sol yaptığında lakırt lakırt(nasıl bir ses banzetmesiyse:D) gelen ses ilk alındığından beri var, sıkıntı olmadı, ne arttı ne azaldı.

Birde bunlara ek olarak, ben iki defa ön aksları bozdum. Sebebide direksiyon tam kırılıyken ani gaza yüklenmelerdenmiş. Söküldüğünde gördüm fren diskinin göbeğinde, bildiğin 13lük somun tutuyor aksları, garibime gitmişti. Focus 2'lerde çok karşılaşılan bir problemmiş. Yabancı forumlarda bulduğum kadarıyla direksiyonu tam kırmayı önlemek için stopper takıyorlarmış, hatta focus st'nin bazı jenerasyonlarında fabrika çıkışı stopper varmış. Aklında bulunsun.

stopper olayını duymuştum st janta geçtiği için taktıran bir abim vardı hatta..

bu arada "lokurtu" mevcut sesi tam olarak ifade den kelime :) bende de sizinki ile aynı sorun var sanırım...
yarın tekrardan bir şaşmaz yapıp geleceğim...

R.I.P
14-12-2012, 12:11
'lokurtu' denince direk aklıma takozlar geldi ama ıslanınca fark etmez heralde

onurunal
14-12-2012, 15:37
z rotlarını değiştirdim ses kesti... inşallah tekrarlamaz...

garibime giden durum liftte ustalar nasıl farkedemez bu rotların bozulduğunu... ellemedik yer bırakmadılar halbuki...