PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : arabayı stop etmeye korkuyorum

ygtkrk0080
13-12-2012, 16:35
kolay gelsin iyi forumlar

1998 model fiat palio 1,6 16V HL kasa arabam var,bu aralar çok can sıkıcı arızalar veriyor delirme noktasına geldim satmayı düşünüyorum...

sorun ;

mersin - iskenderun arası pazar gunu yola çıktım mersinden giderken herhangi bir sıkıntı yoktu 30 liralık benzın 70 liralık gaz aldım fullledim depomu (atiger marka LPG mevcut) bu arada enjektör kütüğünün üzerindeli basınç regülatörü benzın kaçırdıgı için lehimlettim neyse :confused:

dönüş yolunda gaz bitti normalde uyarı verip benzıne otomatik gecmesi gerekirken bir defa ötüp arac yolun ortasında stop etti kaldı sağa çektim bekledim 30 dk falan sonra calıştı... Olayın "enjektör kütüğünün üzerindeki basınç regülatörü benzın kaçırdıgı için lehimletti"ğimden dolayı bu sorun olabilirmi ? araba stop ettikten sonra 15 20 dk sonra calışıyor bu arada

Ertekin
13-12-2012, 16:41
Arıza tespit e bağlatman gerek.Öyle aşırı büyük bir sorun değilki bu aracını satmayı düşünüyorsun..Palio cularda genelde bu arabanın 2 kere lastiği patladı delirme noktasındayım bıktım nefret ettim durumları oluyor..Aracınızda çok bir sorun yok tahminime göre.

ygtkrk0080
13-12-2012, 16:45
Arıza tespit e bağlatman gerek.Öyle aşırı büyük bir sorun değilki bu aracını satmayı düşünüyorsun..Palio cularda genelde bu arabanın 2 kere lastiği patladı delirme noktasındayım bıktım nefret ettim durumları oluyor..Aracınızda çok bir sorun yok tahminime göre.

cihaza bağlatmadım abi arabayı stop etmeye korkuyorum calışmaz diye
benım merak ettiğim mevz-u basınç regülatörünü lehim ettirdik diye olabilirmi bu çalışmama sorunu

Osman Bahadır
13-12-2012, 16:48
Sorun benzin pompanda da olabilir, basınç regülatöründe de... Rail'e gelen yakıt hortumuna yakıt geliyor mu, regülatör geri dönüş yapıyor mu bakmak lazım.

ygtkrk0080
13-12-2012, 16:54
Sorun benzin pompanda da olabilir, basınç regülatöründe de... Rail'e gelen yakıt hortumuna yakıt geliyor mu, regülatör geri dönüş yapıyor mu bakmak lazım.

"regülatör geri dönüş yapıyor mu bakmak lazım" nasıl anlarız abi onu ?

ilk sorun yasadıgımda lpg den benzıne gecmeden stop etti yolun ortasında kaldı
şehir için de tekrar gaz bitti baska bir gün 3 defa öttükten sonra kendiliğinden benzıne gecti seyir halinde yola devam ettim...

Osman Bahadır
13-12-2012, 16:56
Kaynak yapınca regülatörün kapalı kalıp da geri dönüş yapmıyor olabilir. Bu yüzden pompayı yakmış da olabilirsin.

Rail'in girişi besleme, pompadan gelen basınç, çıkışı da regülatörden dönen benzindir. İkisini de kontrol edebilirsin.

Ama bilmiyorsan hiç kurcalama. Bir ustaya götür, o baksın. Benzin pompasını ve regülatörü kontrol etsin. Buradan tarifle zor olur.

ygtkrk0080
13-12-2012, 17:03
Kaynak yapınca regülatörün kapalı kalıp da geri dönüş yapmıyor olabilir. Bu yüzden pompayı yakmış da olabilirsin.

Rail'in girişi besleme, pompadan gelen basınç, çıkışı da regülatörden dönen benzindir. İkisini de kontrol edebilirsin.

Ama bilmiyorsan hiç kurcalama. Bir ustaya götür, o baksın. Benzin pompasını ve regülatörü kontrol etsin. Buradan tarifle zor olur.

regülatör zaten sorunlu kaynak ettirdik benzın kaçırdıgı için olayı ilk yasadıgımda ustayı aradım sürekli marsa basma biraz bekle benzın pompasını yakmıs olabilirsin dedi... öyle dedikten sonra yarım saat bekledikten sonra bastım calıştı... suan sorun devam ediyor :soru: benzın pompası yansa hiç çalışmama gibi sorun olurmu

emrah type-r
13-12-2012, 17:11
Aynı durum bizde de var..Araca Tüp takdık ve geç çalışma sorunu başladı..Daha çözemediler..

ygtkrk0080
13-12-2012, 17:16
Aynı durum bizde de var..Araca Tüp takdık ve geç çalışma sorunu başladı..Daha çözemediler..

aynen abi zaten arabaya ne zaman arabaya lpg sistemi taktırdık arabanın dengesini bozdu da yapaca bişe yok elimiz ayağımız lpg de olmasa arabaya bınılmez

XSi
13-12-2012, 17:17

regülatör geri dönüş yapıyormuyu anlamak çok basit, ya benzin hortumu bi yerden patlar, yada benzin pompası bozulacaktır aşırı yükten..

sonuçta araba benzinde çalışmayacaktır yani soğukken hiç çalışmayacak..

Osman Bahadır
13-12-2012, 17:28
regülatör zaten sorunlu kaynak ettirdik benzın kaçırdıgı için olayı ilk yasadıgımda ustayı aradım sürekli marsa basma biraz bekle benzın pompasını yakmıs olabilirsin dedi... öyle dedikten sonra yarım saat bekledikten sonra bastım calıştı... suan sorun devam ediyor :soru: benzın pompası yansa hiç çalışmama gibi sorun olurmu

Benzin pompan yansa hiç çalışmaz doğru. Ama ısındığı için basamıyorsa LPG'de ısınıp benzine geçince basmayabilir. Bakmak lazım. Uzaktan ne desek boş. Yok mu bulunduğun yerde usta, servis?

LPG sonrası geç çalışma sorunları daha çok LPG ayarındaki hatalar sebebiyle bozulan LFT(uzun dönem yakıt düzeltmesi) sebeplidir. OBD'den LFT değerine baktığınızda +10'dan büyük bir değer görüyorsanız sorununuzun kaynağı LPG kalibrasyonunun fakir olması, sabah ilk çalışmada aracın benzinde kayıtlı LFT değerini esas alıp boğularak geç çalışmasıdır.