PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : progressive vs step linear yaylar

R.I.P
13-12-2012, 21:34
konuları arattım pek bişey bulamadım.gece gece can sıkıntısından buna takıldım :) bunları konfor ve performans olarak kıyaslarsak yorumlar nasıl olur?
netten biraz bakındım progressive için günlük kullanımda en ideali diyen var, step linear yaylar daha konforlu olur diyen var.
iki tip yayıda kullandım benim izlenimlerim daha farklıydı

Schumi
13-12-2012, 23:12
Aynı kg/cm oranında bence 2 yayda birbirinin direk aynısı tepkiyi vericektir diye düşünüyorum. Yani en azından yolcu yada sürücü tarafından hissedilebilecek fark yoktur.

dragstar
22-12-2012, 22:24
şuayb abi ben denedim kendi arabamda ondan inanılmaz farklı tepkileri var

progressive yayı kaba tabirle değişken sertliğe sahip diye tanımlayabiliriz, linear yayda her yerinde aynı sertliktedir aynı çalışır

asfalt yarış arabalarında linear yay kullanılır diğerlerinde progressive

progressive yayın hangi arealardaki esnemelerinde kaç n/cm olduğu bilgisi gereklidir tam verimli kullanım için, belirli esnemeye kadar yumuşak ondan sonrasında sert olduğu için günlük kullanımda konforlu, agresif kullanımda body roll u azaltabilir.

kendi arabamda gündelik 25n/cm lik linear yay kullanıyorum,

bunun dışında 50n/cm ve 75/cm lik prograssive, 100n/cm lik linear yaylarımda mevcutttur

100n/cm lik yayı taktığımda arabada telefonda konuşulamıyor elinden düşüyor sarsıntıdan telefon :D, sekme hiç olmadığı halde :D

Schumi
22-12-2012, 22:29
Ben söylediğimin arkasında. Progressive yayın ortalama kg/cm değeri ile aynı linear yay ile aynı tepkiye yakın verir.