PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Spacer Hakkında Bİlgi Sahibi Olanlar..

krm106
18-12-2012, 08:19
Arkadaşlar Elimde 4x100 Compomotive Jantlar Var Aşagıdaki Resimdekinin Birebir Aynısı..
http://www.compomotive.at/bilder/motorsport-17zoll/MO1780_l.jpg

Diyeceğim O ki Aracım 2000 Model 106 Gti Bildiğiniz Üzere Bijon Aralıkları 4x108

Ben Bu Aracıma Bu Jantları Takmak İStiyorum Bunun İçin Spacer Gerekli.

Bunun Herhangi Bir Zararı Varmıdır. Varsa Konu Hakkında Bİlgisi Olanlar Aydınlatırsa Sevinirim.

Daha Önce Yaptırmış Bu Şekilde Jant Takıp Kullanan Arkadaşlar Varsa Şikayetlerini Dİle Getirirse Sevinirim..

krm106
18-12-2012, 08:47
yokmu bilgi sahibi olan ?

SOMEONESPECIAL
18-12-2012, 08:51
Sağlam kaliteli bir malzeme ve kaliteli bir işçilikle sorun yaşamazsın.
Ben CRV ye 7075 Alüminyumdan 3cmlik yaptırıyorum şu an DENON
nickli üyeye.

krm106
18-12-2012, 08:54
106 için kaç cm makbuldür acaba bence 3cm abes kaçmaz crv de ama 106 da cok dısarda olur kanımca ?

Denon amcamdır Sıkıntı yok :)

E0041
18-12-2012, 08:56
yusuf abi (denon) konuyu görünce yazar zaten bursadasın sende en iyi şekilde yapar 3cm olacak diye bi kaide yok istediğin ölçülerde yapabilir

DENON
18-12-2012, 08:58
bu konuyu açan şahıs zaten bılıyor benım yaptıgımı neden konu açtı anlamadım , konu açacagına bana bı telefon açsa zaten söylerdim ama bu saatten sonra ona ne bılgı var benden nede speacer

emirarslan34
18-12-2012, 08:58
bijonlarını mutlaka en kaliteli olanını al. allah korusun bi bijon keserse :( 3 cm spacer. bu

SOMEONESPECIAL
18-12-2012, 09:10
3cm lik benim CRV için.

106 GTI için Profu bilir. Ama o da kızmış...:D

DENON
18-12-2012, 09:12
15mm 7075 t06 dan sorunsuz kullanır konuyu açan vatandaş kerem abı , ööle sööle ona

SOMEONESPECIAL
18-12-2012, 09:13
15mm 7075 t06 dan sorunsuz kullanır konuyu açan vatandaş kerem abı , ööle sööle ona

krm106.... Bu alıntı senin için ;)

krm106
18-12-2012, 09:15
amca ne kızıyon bişe sorduk alla Alla yapmadıgın sey yok ben ne bilem senin spacer yaptıgını yapıyosan yap işte :D ama spacer yap artislik yapma :D

SOMEONESPECIAL
18-12-2012, 09:17
7075 T6 Alüminyum

Özellikler ve Kullanım Yerleri
Yorulma dayanımı yüksektir, dış ortamlarda koruyucu ile kullanılması önerilir. Savunma sanayisinde, uçak sanayisinde yüksek gerilimli yapı malzemelerinde, kalıp yapımında, nükleer uygulamalarda, yüksek mukavemet ve işlenebilirlik gerektiren her yerde kullanılır.

krm106
18-12-2012, 09:19
Bu yeterli oldu abi :D

Tunacan
18-12-2012, 09:26
Yiğen amcaya gider yaptı :)

Malzemeleri ne kadar kullanırsan o kadar iyi olur.

Fakat bir yerde okumuştum. Spacer den sonra balans problemi yaşayanlar varmış. Muhtemelen kullandıkları flanşın torna kalitesinden kaynaklanıyordur da yinede söyleyim dedim.

Bu arada DENON 7075 i dolu malzemeden alıp mu boşaltıyorsun? Bizde de 4 tane Cnc var. Belki yaza bende rocco için kendi flanşımı yaparım...

krm106
18-12-2012, 09:30

Fakat bir yerde okumuştum. Spacer den sonra balans problemi yaşayanlar varmış. Muhtemelen kullandıkları flanşın torna kalitesinden kaynaklanıyordur da yinede söyleyim dedim.

Bu arada DENON 7075 i dolu malzemeden alıp mu boşaltıyorsun? Bizde de 4 tane Cnc var. Belki yaza bende rocco için kendi flanşımı yaparım...

Benim Amcam Biraz ayarsızdır :D

Meslek sırrınıda pek paylaşmaz prensip gereği :D

DENON
18-12-2012, 09:37

evet dolu malzemeden yapılıyor , ben bugune kadar en az 40-50 takım yaptım hiç balans problemım oldu dıye bana geri gönüş olmadı , cnc tornada yumuşak ayakları tornaladıgınızda balans problemı kesinlikle olmaz :icon_tup:

XSi
18-12-2012, 10:22
Arkadaşlar Elimde 4x100 Compomotive Jantlar Var Aşagıdaki Resimdekinin Birebir Aynısı..
http://www.compomotive.at/bilder/motorsport-17zoll/MO1780_l.jpg

Diyeceğim O ki Aracım 2000 Model 106 Gti Bildiğiniz Üzere Bijon Aralıkları 4x108

Ben Bu Aracıma Bu Jantları Takmak İStiyorum Bunun İçin Spacer Gerekli.

Bunun Herhangi Bir Zararı Varmıdır. Varsa Konu Hakkında Bİlgisi Olanlar Aydınlatırsa Sevinirim.

Daha Önce Yaptırmış Bu Şekilde Jant Takıp Kullanan Arkadaşlar Varsa Şikayetlerini Dİle Getirirse Sevinirim..

elindeki jantın ofset değeri ve genişliği nedir?

bunları yazarsan flanş konusunda sıkıntı olur mu? tek başına flanş yeterli gelecek mi yoksa jantın iç göbeğinden de torna da alınması mı gerekli yorum yapılabilir..

DENON
18-12-2012, 10:25
elindeki jantın ofset değeri ve genişliği nedir?

bunları yazarsan flanş konusunda sıkıntı olur mu? tek başına flanş yeterli gelecek mi yoksa jantın iç göbeğinden de torna da alınması mı gerekli yorum yapılabilir..jantlarda aracta bursada oldugundan olabılırlıgıne bakma şansım olacak , kızmıştım bu vatandaşa ama aldı gönlümü :D

salih_560
18-12-2012, 12:49
106 yı aldın mı ki spacer soruyorsun adamalara .. :D

yavuz_ozaydin
18-12-2012, 12:55
Bir arkadaşım kullanmıştı ve bijonu kesti. Bu demek oluyor ki işçilik ve malzemeden kaynaklanan zayıflık ve kusurlar kötü sonuçlar ile karşılaştırabilir güvenlikle ilgili bir husus olduğu için çok iyi araştırılmalı bence Çeliğin yapısından kırılganlık varmı yok mu elastik seviyesi nedir aşırı sert veya elastik malzeme sıkıntı yaratabilir optimum oranları yakalamak gerekir. Bence bununla ilgili satış yapan seri üretim olan kalitesini kanıtlamış iyi bir marka tercih edilmeli...

Saygılar....

SOMEONESPECIAL
18-12-2012, 13:08
Bir arkadaşım kullanmıştı ve bijonu kesti. Bu demek oluyor ki işçilik ve malzemeden kaynaklanan zayıflık ve kusurlar kötü sonuçlar ile karşılaştırabilir güvenlikle ilgili bir husus olduğu için çok iyi araştırılmalı bence Çeliğin yapısından kırılganlık varmı yok mu elastik seviyesi nedir aşırı sert veya elastik malzeme sıkıntı yaratabilir optimum oranları yakalamak gerekir. Bence bununla ilgili satış yapan seri üretim olan kalitesini kanıtlamış iyi bir marka tercih edilmeli...

Saygılar....

KESİNLİKLE İŞÇİLİK VE MALZEME KALİTESİ ÖNEMLİ.
PİYASA DA Kİ MARKALI SPACERLERİN FİYATLARI DA *****.
BİR TAKIM SPACER 1 TAKIM JANT PARASI NEREDEYSE...

YALNIZ BİJON KESME OLAYI GENELLİKLE MERKEZLEMESİ OLMAYAN
SPACERLERDE OLUYOR.

http://c1212.hizliresim.com/14/l/h0ktp.png (http://bit.ly/c25MCx)

İLK FOTODA MERKEZLEMELİ SPACER VAR. JANT ARACIN AĞIRLIĞINI
BU MERKEZLEME KANALINDAN GÜÇ ALARAK TAŞIYOR. OYSA İKİNCİ
FOTOĞRAFTA MERKEZLEME YOK VE TÜM AĞIRLIK BİJOINLARIN ÜSTÜNE
BİNDİĞİ İÇİN BİJONU KOPARTIYOR, KESİYOR VS VS VS

http://c1212.hizliresim.com/14/l/h0kut.png (http://bit.ly/c25MCx)

O YÜZDEN FLANŞIN HER İKİ YÜZÜNDE DE MERKEZLEMESİ OLMASI
ÇOK ÖNEMLİ :icon_tup:

DENON
18-12-2012, 13:09

SPACERLERDE OLUYOR.

http://c1212.hizliresim.com/14/l/h0ktp.png (http://bit.ly/c25MCx)

http://c1212.hizliresim.com/14/l/h0kut.png (http://bit.ly/c25MCx)

reklam ödenegi ayırdım sana kerem abi :D

SOMEONESPECIAL
18-12-2012, 13:17
reklam ödenegi ayırdım sana kerem abi :D

Çözdüm ben bu işi Yusuf ;)

flexamin
18-12-2012, 13:58
konu kirliliği olmasın diye burdan sorayım bende benim e39 için düşünüyorum öne ve arkaya kaç lık spacer gerekir? yol tutuşu vs vs nasıl olur kötü etkilermi ?

M.A.D
18-12-2012, 14:27
asıl soru o değil spacer taktığımda bijon değişmesi gerekiyormu ?

SOMEONESPECIAL
18-12-2012, 15:05
konu kirliliği olmasın diye burdan sorayım bende benim e39 için düşünüyorum öne ve arkaya kaç lık spacer gerekir? yol tutuşu vs vs nasıl olur kötü etkilermi ?
O sizin jantınızın ET ve Ofset değerine bağlı... Jantı görmeden yorum yapmak imkansız.
Sadece yol tutuşu arttırmak için max 2cm uygun olur kanısındayım. Yol tutuş dingil mesafesi 4cm artacağından iyileşecek ve arabanın süspansiyonu eskisine nazaran
nispeten biraz daha yumşayacak.

O senin spaceri neden taktığına bağlı. Konuda 4X100 jantı 4X108e çevirme adına
yorum yapılıyor. Ama sen sadece jantı dışarı taşırmık içinde spacer yaptırabilirsin
ya da 4X100 arabana 5X112 jant adapte edebilirsin.

XSi
18-12-2012, 15:09

SPACERLERDE OLUYOR.

fatura yükü taşımaz, taşıması için sıkı sıkıya oraya geçmesi lazım ama elle söküp çıkarıldığına göre jant yük taşıma gibi bi fonksiyonu olamaz.

faturanın faydası, bijonları deliğe dik oturtmada faydalı olur, bijonu dişe açılı oturutup dişi bozmana engel olur..

yukarıda arkadaşın attığı mesajda bijon kesmesi ile ilgili yorumumda, delik kaçık delinmiştir, bijon sıkılınca kasmış ve gerilmiş, yüke gelincede kopmuştur %99,9..

özet: faturalı olması iyidir, ama yük taşımada faydalı olmaz.

XSi
18-12-2012, 15:10

spacer ın üstünde diş yok ve gene porya üzerindeki delikleri kullanacaksak, o zaman spacerın genişliği kadar dişi uzun (dolayısıyla boyu uzun) bijon kullanmak gerekir, yoksa orjinal haline göre dişlerin tuttuğu boy azalacaktır..

Ranthor
18-12-2012, 15:10
arkadaslar biz bolumleri spor olsun diye mi koyduk? neden sohbette aciliyor.
burdan devam edelim lutfen

flexamin
18-12-2012, 15:11
O sizin jantınızın ET ve Ofset değerine bağlı... Jantı görmeden yorum yapmak imkansız.
Sadece yol tutuşu arttırmak için max 2cm uygun olur kanısındayım. Yol tutuş dingil mesafesi 4cm artacağından iyileşecek ve arabanın süspansiyonu eskisine nazaran
nispeten biraz daha yumşayacak.

yorum yapılıyor. Ama sen sadece jantı dışarı taşırmık içinde spacer yaptırabilirsin

hmm anladım ozman ortalama olarak önlere ve arkalara 2cm lik spacer yeter :D

jant olarak 8.5 offsetli bbs var ( bmw nin opsionlu verdiği)

http://img812.imageshack.us/img812/3039/resim007z.jpg

XSi
18-12-2012, 15:11
jantlarda aracta bursada oldugundan olabılırlıgıne bakma şansım olacak , kızmıştım bu vatandaşa ama aldı gönlümü :D

tamam uzmanını bulmuş daha başka yerde çözüm aramasın :)

SOMEONESPECIAL
18-12-2012, 15:26
fatura yükü taşımaz, taşıması için sıkı sıkıya oraya geçmesi lazım ama elle söküp çıkarıldığına göre jant yük taşıma gibi bi fonksiyonu olamaz.

faturanın faydası, bijonları deliğe dik oturtmada faydalı olur, bijonu dişe açılı oturutup dişi bozmana engel olur..

yukarıda arkadaşın attığı mesajda bijon kesmesi ile ilgili yorumumda, delik kaçık delinmiştir, bijon sıkılınca kasmış ve gerilmiş, yüke gelincede kopmuştur %99,9..

özet: faturalı olması iyidir, ama yük taşımada faydalı olmaz.

Bijon kesmesi özellikle kamyonlarda oluyor. 8 10 bijonlu kalın kalın bijonların
ki orjinal jant ve saplamalar bunlar... bir anda 2 ya da 3 tane bijonun kestiğini
gördüm. Peki buna yorumunuz ne olacak ? Arada spacer filan yok. Orijnal saç jant
bijonu kesiyor ?

XSi
18-12-2012, 15:30
Bijon kesmesi özellikle kamyonlarda oluyor. 8 10 bijonlu kalın kalın bijonların
ki orjinal jant ve saplamalar bunlar... bir anda 2 ya da 3 tane bijonun kestiğini
gördüm. Peki buna yorumunuz ne olacak ? Arada spacer filan yok. Orijnal saç jant
bijonu kesiyor ?

bizim kamyoncular insan gibi yüklemez, önerilen istihap haddi, katalogda yazan gereksiz bir bilgidir onlar için :)

sen bijon kesti diyorsun, bense her yaz GOP cebeci taş ocağında arka dingili kopartan, diferansiyeli dağıtan mercedes, man, volvo kamyonlar görüyorum :)

(yazın işler artınca, 1 kamyona 2 kamyonluk yükleme yapıyor insancıklar)

o nedenle kamyonların bijon kesmesi, burdaki yapılan modifikasyonlara örnek olması doğru olmaz derim.

DENON
18-12-2012, 16:10
arkadaşlar drift den draga, off road dan günlük kullanıma kadar her araç için çeşitli speacer imalatı yaptım , kendi yaptıgım speacerları kendi aracımda her kullanım koşuluna göre denedim ne ben nede spacer yaptıgım ınsanlardan kesinlikle şikayet gelmedi haa bu speacer ıhtıyacınız var ise bana yaptırın demek değil , bilindik kendini kanıtlamış markalardan da alabılırsınız güzel işçilik yapabılen tanıdıgınız bır tornacıyada yaptırabılırsınız , dogru malzeme kullanımı ve ölçü hassasiyetlerini göz önunde bulundurularak yapılmış bır speacer kesinlikle sizi tehlıkeye atmaz , şahsi olarak ben 100tl kazanmak için kimsenın colugunun cocugunun canını tehlıkeye atmam , dediğim kriterlerde yapılmış bır speacer risk değildir

131mirafiori
18-12-2012, 16:16

Abi 4 bijona 5 bijonlu bir jantı adapte etmek çok çok zor :) Yusuf abi ile konuştuk direk olmaz dedi... İnanmadım (ki benimde amcamdır) gittim çizdim g.t oldum :D :D

4 ise 4...
5 ise 5... :)

DENON
18-12-2012, 16:19
Abi 4 bijona 5 bijonlu bir jantı adapte etmek çok çok zor :) Yusuf abi ile konuştuk direk olmaz dedi... İnanmadım (ki benimde amcamdır) gittim çizdim g.t oldum :D :D

4 ise 4...
5 ise 5... :)yok yegen senın söyledıgın ölçülerde olmazdı evet ama atıyorum 4x98 bır araca 5 x 120 jant takmak için speacer yapılabılır , delıkler çakışmaz :icon_tup:

SOMEONESPECIAL
18-12-2012, 16:30

4 ise 4...
5 ise 5... :)

4X100 / 5X112 ÖRNEĞİNİ SALLADIM. İŞİN TEKNİK KISMINI YUSUF BİLİYOR.
MESELA EK CIVIC LERE 5X114 TAKILABİLİR Mİ ? YA DİSCİ DEĞİŞTİRECEKSİN
YA DA ÖLÇÜ ÇAKIŞMAZSA SPACER YAPTIRACAKSIN ...

http://c1212.hizliresim.com/14/l/h0rqk.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

DİPNOT : AMCA (Herkes Amca diyo Madem) Geldi mi benim malzeme :)

DENON
18-12-2012, 16:33
4X100 / 5X112 ÖRNEĞİNİ SALLADIM. İŞİN TEKNİK KISMINI YUSUF BİLİYOR.
MESELA EK CIVIC LERE 5X114 TAKILABİLİR Mİ ? YA DİSCİ DEĞİŞTİRECEKSİN
YA DA ÖLÇÜ ÇAKIŞMAZSA SPACER YAPTIRACAKSIN ...

http://c1212.hizliresim.com/14/l/h0rqk.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

DİPNOT : AMCA (Herkes Amca diyo Madem) Geldi mi benim malzeme :)abı bu arabada sepacer yok komple taşıyıcı grubu kalıper grubu swap ı var , 4x 100 bır araca 5x114.3 jant takamazsın , haaa tak denırse takarım mesulıyet kabul etmem çünkü 4x100 ölçüsünden bır adet saplamayı kullanmadan olur o iş ancak :D

en dip not : evet geldiler bugün , cad çizimini yapıyorum şu anda :D

SOMEONESPECIAL
18-12-2012, 16:38
abı bu arabada sepacer yok komple taşıyıcı grubu kalıper grubu swap ı var , 4x 100 bır araca 5x114.3 jant takamazsın , haaa tak denırse takarım mesulıyet kabul etmem çünkü 4x100 ölçüsünden bır adet saplamayı kullanmadan olur o iş ancak :D

en dip not : evet geldiler bugün , cad çizimini yapıyorum şu anda :D

Hımmm 3 bijonu 5 e çevireceksin ama sakat iş...
iyi hadi kolay gelsin... Cuma akşamı takayım jantlarımı.
Baktın mı dış çap ölçüsüne CRV nin. Kalipere sürtmesin gene

DENON
18-12-2012, 16:39
Hımmm 3 bijonu 5 e çevireceksin ama sakat iş...
iyi hadi kolay gelsin... Cuma akşamı takayım jantlarımı.
Baktın mı dış çap ölçüsüne CRV nin. Kalipere sürtmesin genekalıpere sürtmesinin mümkunatı yok abı , istesekte sürttüremeyiz o kadar diyeyım sana :D

SOMEONESPECIAL
18-12-2012, 16:48
kalıpere sürtmesinin mümkunatı yok abı , istesekte sürttüremeyiz o kadar diyeyım sana :D

Ama seninle telefonda konuşmuştuk. Arkada sorun yokta önde şu an
jant ET değerinden kalipere sürtüyor.

Bak fotonun açısından pek farkedilmiyor ama küçük daire içindeki uç
böyle içeri doğru kıvrılıyor. Ne demek istediğim anlatabildim im yaw ?

http://c1212.hizliresim.com/14/l/h0s9v.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

Ama sürtmez diyosan sıkıntı yok. Ben spacerin çapı büyük kırmızı alan kadar
olacak diye düşündüğüm için endişe ettim sürtebilir diye. Emin değilim yani

DENON
19-12-2012, 09:52
herşey kontrol altında abı rahat ol :D

ilkercom
19-12-2012, 14:46
yusuf harbiden sen bu custom cnc işinde bayağı iyisin. bunu oto sektöründe değerlendir :) ki ufak tefek zaten yapıyorsun bildiğim kadarı ile. Piyasada olmayan veya nadir olan uygulamalar yapılabilir. Ben mesela disklerim bitince braket düşünüyorum. daha büyük disk hatta 4 pistonlu kaliper filan :D araba iyi gitmiyor ama iyi dursun :P

DENON
20-12-2012, 12:03
yusuf harbiden sen bu custom cnc işinde bayağı iyisin. bunu oto sektöründe değerlendir :) ki ufak tefek zaten yapıyorsun bildiğim kadarı ile. Piyasada olmayan veya nadir olan uygulamalar yapılabilir. Ben mesela disklerim bitince braket düşünüyorum. daha büyük disk hatta 4 pistonlu kaliper filan :D araba iyi gitmiyor ama iyi dursun :Pben bu işi zevkime yapıyorum ılker olayı büyük ölçekli ticarete dökmek için biraz daha zaman var , benım asıl nıyetim böyle kulak yada speacer yapmak değil özel siparişle kol , piston , fuel raıl, westwgate gibi imalatlar yapmak , bu konuda da zaten çalışmalar yapıyorum , maliyetten kaçmadan en sağlamını en verimlisini nasıl custom imal edebilirim diye , orta vade de planlarım bu yönde

131mirafiori
20-12-2012, 12:23
amca 4x100 e 5x120 de riskli değilmi ? Arada kalan et kalınlığı yeterli olurmu ? Neden soruyorum dersen Yaşar abi artık sövmeye başladı güzel bir jant bulup spacer yapmak lazım :D

DENON
20-12-2012, 12:27
amca 4x100 e 5x120 de riskli değilmi ? Arada kalan et kalınlığı yeterli olurmu ? Neden soruyorum dersen Yaşar abi artık sövmeye başladı güzel bir jant bulup spacer yapmak lazım :Dyok o ölçüler çakışmaz , yınede çizer bakarım yeğen

ilkercom
20-12-2012, 12:56
kalite bişey yapınca zaten farkını ortaya koyarsın. piyasada çerçöp mal dolu zaten. o kalitede yapacağına hiç yapmazsın. fakat bi perrin fuel rail veya hks , skunk2 kalitesinde mallar yapınca muhakkak istediğini alırsın. ilk başta replika gibi olur. üzerinde ufak düzenleme yaparsın. sonraları tamamı kendi dizaynın olur.

belki de dünya ile yarışabilecek tek parkurumuz insanımızın özel yeteneği ve azmidir.

Bugün bi iskender eksoz nasıl full race ile mukayese ediliyorsa ilerde neden olmasın :)

Yeter ki insanımız köstek olmasın birbirine.