PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tüvtürk bilmecesi

berk72
18-12-2012, 10:19
Arkadaşlar dün itibari ile, TÜV vizemi aldım. Gözlemlerimi size aktarıyorum.

1) Fabrika çıkışlı xenon far yoksa, kesin xenonlar vizeden geçmiyor. Ve ağır kusur yazılıyor. H4'lere geri dönüş. :)
2) Lpg'li araçlar için, sızdırmazlık raporunu geçen yıldan beri, TUV'de yapabiliyorsunuz.
Bence imkanınız varsa dışarıda yaptırın. Vakit kaybı ve sinir bozucu.
3) Egzoz emisyon içinde imkanınız varsa dışarıda yaptırın aynı sebeplerden ötürü.
4) Adamına denk gelirseniz, sizi hiç uğraştırmıyor. Ama kıl birine düşerseniz sinir harbi. Dün bana denk gelen arkadaş, el frenini tam çekmemiş ve bana el frenin tutmuyor, git yaptır dedi. Bende keşke bana sorsaydın dedim. El frenini çekmesini bilmeyen adam bana ağır kusur yazdı. :D
5) Aracımda spor yay yada kesilme olmadığı halde, senin araban basık, hafif kusur
yazılacak dedi. Ki alakası yok fabrika çıkışı neyse o. Adamlardaki ön yargıya bakın. Honda ve JDM çıkartması oldumu, olağan şüphelisin. :)

Ve bu arada, tüm ülke çapındaki trafik şubelerine bolcana koçan gönderilmiş. Yıl sonuna kadar dolduracaklarmış. O sebeple kontroller ve yol kesmeler artacak.
Önleminizi almanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Ben o sebeple, xenonları, egzozu, hava filtresini vize sonrasında depoya kaldırdım. 2013 şubat ayına kadar aracı stok olarak kullanacağım.

Keza, trafik yakaladımı vize yapılmış bile olsa, aracı kitliyor. Ve vizeye tekrar gönderiyor. Yanımdaki bir başka arkadaş vardı. Bir gün önce vizeye girmiş. Akşamında trafik çevirmiş aracını bağlamışlar xenon ve egzozdan.

160 tl çekici
90 tl aracı çıkarma
147 tl vize tekrarı
xenon ve egzoz tak çıkar 80
166 tl ceza
Toplamda 650 tl durduk yerde para harcamış.

Hatırlatmak istedim bunları zaten bildiğinizi düşünüyorum.

Kadir54
18-12-2012, 10:33
Araba tutkunlarıyla bu kadar uğraşmak gerçekten sinir bozucu. Tüv konusuna gelince aynen dediğiniz gibi adamına denk gelirseniz geçebiliyorsunuz. Adam gözümün önünde dip basık brodwayle tüv'den geçti. egsoz - zenon - cam filmi ne ararsan var arabada :)

muratburunce
18-12-2012, 10:47
trafik ekipleride şaşırdı ne yapacaklarını... tüv onay veriyor trafik çeviriyor o öyle olmaz diye ceza yazıyor... tüv ve trafik arasında büyük iletişim sorunu var...

Kadir54
18-12-2012, 10:50
Bu arada ben perşembe günü tüv'e gireceğim. Gaz sızdırmazlık raporu zorunluluğu kalktı diyorlar. Bu konu hakkında net bilgisi olan var mı acaba?

poseidon
18-12-2012, 10:57
Muayeneye gidecekler için yardımı olur sanırım.
2012 Tuvtürk kusur tablosunu aşağıda bulabilirsiniz.

http://www.arac.muayenesi.com/images/fbfiles/files/2012_tuvturk_arac_muayene_kusur_20110802.xls

Kaynak:2012 Tuvturk Arac Muayene Kusur Tablosu - Araç Muayenesi (http://www.arac.muayenesi.com/forum/18-kusur-tablolar/905-2012-tuvturk-arac-muayene-kusur-tablosu.html)

XoR
18-12-2012, 11:00
160 tl çekici
90 tl aracı çıkarma
147 tl vize tekrarı
xenon ve egzoz tak çıkar 80
166 tl ceza
Toplamda 650 tl

Üzerine 100-200 neyse verip Varex takmak gerek

GTCihad
18-12-2012, 11:08
Bilgiler için ve içimizi kararttığınız için teşekkür ederim :D

Geçen hafta dayanamayıp taktım egsozu korkuyorum dolaşmaya valla ...

berk72
18-12-2012, 11:19
İnanın içinizi karartmak için değil, tamamıyla bir kaos mevcut şuanda. Kesinlikle bir standart yok.
Önlem almakta fayda var. Bu arada varex 800 tl ye uygun mudur?

ENGean
18-12-2012, 11:20
bende arac baglandıktan snra egsozu takmadım daha yılbasını beklıyorum, yılbasından sonra tekrar takıcam inş :)

JDM VTİ
18-12-2012, 11:24
filtrem duruyor benim, sıkıntı olur mu ki? bunu sıkıntı etmiyorlar diye biliyorum

berkred
18-12-2012, 11:27
filtreye bişey demiyorlar

berk72
18-12-2012, 11:28
filtrem duruyor benim, sıkıntı olur mu ki? bunu sıkıntı etmiyorlar diye biliyorum

Dediğim gibi, adamına göre değişiyor. Bana 2 yıl önce Honda sever bir arkadaş denk gelmişti, şeker gibiydi. Hatta arabayı satmamı bile iştemişti :D

poseidon
18-12-2012, 12:58
Adamına göre muamele olduğu çok doğru. Ya da göze batarsan kıllık yapıyorlar.

Yeni sattığım civic 1,6 ies'i ilk aldığımda muayeneye götürmüştüm.
Muayeneci eleman aracı teslim ettikten sonra bana jantları nerede bunun dedi.
Ben de üstündekiler zaten orjinal boyuttaki jantları dedim. Hatta kapak vardı bundaki sorun ne diye sordum. Yok dedi 17 jant ince yanak lastik ile aracı basınca güzel duruyor ama çamurluk lastiğin üstüne inmesin yoksa muayeneden geçmez dedi.
Verdi raporu bende yarı şaşkın devam ettim.

Meğerse eskiden Honda servisinde çalışıyormuş.

elpadre
18-12-2012, 13:19
Subata kadar yatsin araba sikinti deyilde araclarini hergun kullanan adamlar ne yapsin yazik gunah yaa

berk72
18-12-2012, 13:56
Subata kadar yatsin araba sikinti deyilde araclarini hergun kullanan adamlar ne yapsin yazik gunah yaa

Aynen. Ben arabamı haftanın 7 günü kullanıyorum. Vizeden geçmeyen malzemeleri
çıkarınca, arabaya yabancılaştım. :) Sanki araba başkasınınmış gibi geliyor.

AEAlmas
18-12-2012, 14:08
:) polislerle uğraşmıyorum standart dış görünüm yeterli oluyor :) motor da da turbo intercooler yazıyor kafa rahat bu sebepten :)

GTCihad
18-12-2012, 15:06
İnanın içinizi karartmak için değil, tamamıyla bir kaos mevcut şuanda. Kesinlikle bir standart yok.
Önlem almakta fayda var. Bu arada varex 800 tl ye uygun mudur?

Espri yaptım durum vahim gerçekten sayenizde bilgimiz oluyor en azından bunlara göre önlemimizi alır öyle gideriz

darkmoon
18-12-2012, 15:38
Bu yazdıklarını aslında tüve girmeden önce sanayiye gidip aracınıda komple bir kontrol ettirip sonrasında gerekli şeyleri çıakrtıp tüvden gün alıp gitsen kolay kolay sıkıntı çıkartmazlar.. gerçi op orjinal arabaya bile sıkıntı çıkarttıkları oluyor benim eski op orjinal fabrika çıkışı üstünde hiç bir aksesuar olmayan vectrama far ayarın bozuk diye bırakmışlardı..

ham
18-12-2012, 17:35
orjinal olmayan xenon farlı arabayı baglama ihtimalleri varmı yada ceza?

orkuteren
18-12-2012, 18:05
katalizör ile ilgili bir bilgi bulamadım katalizörsüz araçlar tüvden geçebiliyor mu ? araç 2000 model egsoz emisyon uygun belgesini dün aldım ...

!KO
18-12-2012, 18:06
sag sol rotil boslukdan kaldım bende bugun :D

Skyhawk34
18-12-2012, 18:10
sağolun bilgilendirmeler için yıl başına kadar biraz kapalıda yatsınlar sabır gerek az daha :)

berk72
18-12-2012, 18:35
katalizör ile ilgili bir bilgi bulamadım katalizörsüz araçlar tüvden geçebiliyor mu ? araç 2000 model egsoz emisyon uygun belgesini dün aldım ...

Katalizör iptali yapan bir arkadaş 2 hafta önce geçememişti. Riske atmamak en iyisi.

İzmir'de birkaç kez uyarı almıştım polislerden. Vizeye girceğimi söyleyince ceza yazmamışlardı. Ama vizeden geçmiyor bilgin olsun.

Birde vize tekrarı yapacaklar için angarya çıkarmışlar. Eskisi gibi hemen yaptırıp geçemiyorsun. Tekrar randevu alıyorsun.

ulasoztas1
18-12-2012, 18:43

206 da katalizatör olmadığı için geçirmediler.. taktırıp geçmiştik

darkmoon
18-12-2012, 20:22

mercekli farda xenon zaten orjinal gibi durur anlayamazlar.. ama merceksiz farda lütfen çevirsinler bırak arabayı yolda yaya yürürken bile adamın gözünü kör ediyor yürürken önünü göremiyorsun karşıdan merceksiz xenonlu bir araba geliyorsa..

41AF101
18-12-2012, 20:46
Yılbaşına kadar sıkı olma sebepleri nedir ? Yani durup dururken özellikle son 1 aydır başlayan çevirmeler yılbaşına kadarmı bu sıkılıkta devam edecek ? Sonrasında eski sistem devammı bilgilendirirseniz sevinirim.

Birde Jant renginden dolayı yazabilecekleri ceza varmı ?

Frid
18-12-2012, 21:08
adı üstünde onlar sizin gözlemleriniz doğrusunu öğrenmek için bir bilene sorun ve insanları bilmediğiniz konularda yalan yanlış yönlendirmeyin.

bir araç aldığında önce jant tesisat takan milletiz eksik bakımı varmı insan ve çevreye zararı var mı bakmak baktırmak yerine,

orkuteren
19-12-2012, 19:36
206 da katalizatör olmadığı için geçirmediler.. taktırıp geçmiştik

Bügun tüvden muayeneden geçti aracım neyseki sıkıntısız katalizör ile ilgili bir sorun yaşamadım sadece sayın polis memuru abicim ruhsata şase noyu yanış yazınca bütün işlemler itekrar yaptırtmak zorunda kaldım ( sızdırmazlık proje vs işler ile ilgili )

sagi
20-12-2012, 12:46
bende arac baglandıktan snra egsozu takmadım daha yılbasını beklıyorum, yılbasından sonra tekrar takıcam inş :)

sabır sabır engin ben hep otopark'ta yatırıyorum bak araca binmeyip para veriyoz bea :D