PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Topraklama Kablosu

Agah
20-12-2012, 03:03
merhabalar. motor topraklama kablosu diye tahmin ettiğim fotoğrafda işaretli kablonun, hava tabancası hortumuna benzer tipleri var. acaba ismi ne diye geçer ? nerde bulunur ?

http://g1212.hizliresim.com/14/n/h2d6t.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

https://www.enginticaret.com/images/SPRAL%20HORTUM_new(1).jpg

kadirsa
20-12-2012, 07:36
O kalınlıkta kablonun spiral şeklinde olanı olmayabilir.

mr.korhan
20-12-2012, 07:36
spiral kablo onlar , herhangibir özelliği yok ,esnemesi dışında. bulmak biraz zor olsada çok damarlı kabloyu kalın olması münasebetiyle kendinde spiral şeklinde dolayabilirsin.

Agah
20-12-2012, 14:21
bahsettiğim mevzu bu : ) ayrıca bi işlevi olmadığını bende biliyorum. amaç görsellik.

http://img404.imageshack.us/img404/2496/47119710150796028932699.jpg

AvcI
20-12-2012, 19:35
1x35 mm2 NYAF kabloyu alıp bişeyin etrafına dolayıp bu hale getirebilirsin,

By_HaNNibaLL
20-12-2012, 19:45
Kendiniz yapabilirsiniz cok zor değil

ahmet3425
20-12-2012, 20:26
35 mm biraz kalin gelebilir 25 mm NYF kablo daha cok isinizi gorur kalin bi sopaya sarip icinden cikarin ayni isi gorur.

EREN34
20-12-2012, 20:29
Bence orj. kabloya sadece kaputu acinca gorecegin gorsellik icin kiyma. Orj kadar saglikli saseleme yapamazsan sikinti olur.

Agah
20-12-2012, 22:16
öneriler için teşekkürler, mantık fışkırıosunuz :D

Bence orj. kabloya sadece kaputu acinca gorecegin gorsellik icin kiyma. Orj kadar saglikli saseleme yapamazsan sikinti olur.

niye şaselemesin. bi sebep mi var ?

EREN34
20-12-2012, 22:32
niye şaselemesin. bi sebep mi var ?

Şaselemez demiyorum orj kadar sağlıklı şaselemez diyorum. Yani;

Kabloyu ince tutarsın şaseleme seviyesi yeterli olmaz

kabloyu kalın tutarsın deri olayı dediğimiz olay olur yani iletim kablonun gereğinden fazla kalın olmasından dolayı sadece dış kısmından olur buda kayıba yol açar.

Aynı kalınlık yaparsın bu sefer kablonun iletkenlik katsayısı aynı olmaz gene orj kadar iletimi başarıl olmaz.

***** motor üzerindeki çoğu sensör tek + beslemeli olup şasesini motor bloğundan alıyor.

Bu kadar ince hassas bir olayı belki şöför olarak sen hissetmeyebilirsin ama illa ki orj.den farkı olacaktır

AvcI
20-12-2012, 22:53
kesiti ne olursa olsun elektriğin gücü ney ise onu iletir kablo, lütfen yanlış yorumlarda bulunmayın benim işim gücüm kablo...

Agah
20-12-2012, 23:23
Şaselemez demiyorum orj kadar sağlıklı şaselemez diyorum. Yani;

Kabloyu ince tutarsın şaseleme seviyesi yeterli olmaz

kabloyu kalın tutarsın deri olayı dediğimiz olay olur yani iletim kablonun gereğinden fazla kalın olmasından dolayı sadece dış kısmından olur buda kayıba yol açar.

Aynı kalınlık yaparsın bu sefer kablonun iletkenlik katsayısı aynı olmaz gene orj kadar iletimi başarıl olmaz.

***** motor üzerindeki çoğu sensör tek + beslemeli olup şasesini motor bloğundan alıyor.

Bu kadar ince hassas bir olayı belki şöför olarak sen hissetmeyebilirsin ama illa ki orj.den farkı olacaktır
akım, 1 milimin hesabınımı yapıcak ? 1 mm ufak olsa kablo elektriği az mı ileticek. bana cok sacma geliyor

kesiti ne olursa olsun elektriğin gücü ney ise onu iletir kablo, lütfen yanlış yorumlarda bulunmayın benim işim gücüm kablo...
:icon_tup: teşekkürler abi.

Oz`
21-12-2012, 09:05
müzik sistemleriyle uğraşan birinden

güzel bir tesisat (+) kalosu istersen mavisi kırmızısı bulabilirsin:)

şase kablosu nekadar kalın o lursa (gidip 20 cm capında bulmada) okadar ii olur tesszat kabloları ii :D

Agah
21-12-2012, 15:34
müzik sistemleriyle uğraşan birinden

güzel bir tesisat (+) kalosu istersen mavisi kırmızısı bulabilirsin:)

şase kablosu nekadar kalın o lursa (gidip 20 cm capında bulmada) okadar ii olur tesszat kabloları ii :D

teşekkürler abi, her çeşit kablo var bende ama sırf sen dedin diye tesisat kablosu kullancam :)

EREN34
21-12-2012, 15:58
Deri olayini merak eden kablo kesitindeki mmlik oynamayi sacma bulan arkadaslar google'a skin effect yazip isin detaylari hakkinda bilgi sahibi olabilirler.

Oz`
21-12-2012, 22:26
Deri olayini merak eden kablo kesitindeki mmlik oynamayi sacma bulan arkadaslar google'a skin effect yazip isin detaylari hakkinda bilgi sahibi olabilirler.
ben alınayımmı ? ??

GokhanRS
21-12-2012, 22:31
mesela çoğu araçta arka stoplara önden arkaya kadar şase kablosu çekilmez. direk aracın metal herhangi bir yerinden şase alınır.

yani kablo kalınlığının bir zararı olsa aracın şasesinin heryeri zaten şase :)

motor şase kablosundaysa sadece çok ince olursa sıkıntı olur. onun dışında kalın yada çok kalın olmasının zararı yok. incecik olmasın yeterli.

AvcI
22-12-2012, 00:59

yaw ne derisi arkadaşım pvc yani plastik hammaddesi olan fakat içerisine belirli miktarda kimyasal katılarak bakırın geçirdiği elektriği dış aksama iletmemesini sağlayan izole... ayrıca kabloda pvc kalınlığından ziyade içindeki bakırın külçe halinden başlayarak filmaşin ve sonrasında bakır tellere ve bakır tellerinde kesitlerine göre çoklu ise örülerek, tek damar ise inceltilmesi ile oluşur...

eğer dahada google efendini verdiği bilgiyi kendi bilgin gibi söyleyeceksen eyw bişey demiyorum...

murat_ileri
22-12-2012, 07:42
bugüne kadar elektrik sisteminde iyileştirme yapıp zararını görmedim, hem ses sistemlerinde hemde performans amaçlı yaptığım tüm işlemlerde ilk olarak elektrik sisteminden olaya başlarım. özellikle kendi aracımda şarj dinamosu-akü, akü-sigorta kutusu arasındaki tüm kablolar abartı derecede kalın kullanırım ( aracın ömrü boyunca görmeyecegi ampere dayanıklı) şuan evde 3 aracımız bulunmakta ( 2si 0 km olmasına ragmen) hepsinde de jel akü kullanmaktayım. yeri gelir 2 ay boyunca aracım 1 defa bile çalışmaz ve her seferinde tek seferde çalışarak beni rezil etmez.

E0041
22-12-2012, 12:01
bahsettiğim mevzu bu : ) ayrıca bi işlevi olmadığını bende biliyorum. amaç görsellik.

http://img404.imageshack.us/img404/2496/47119710150796028932699.jpg

arkadaşım bu kabloyu bu araca takan benim hazır birşey değil 2.5 luk kablo çok damarlı kirkonun borusuna doluyorsun bu şekle geliyor :) daha güzel duruyordu ama şekli bozulmuş biraz :)

EREN34
22-12-2012, 12:04
ben alınayımmı ? ??

Senlik bir durum yok.

EREN34
22-12-2012, 12:07
yaw ne derisi arkadaşım pvc yani plastik hammaddesi olan fakat içerisine belirli miktarda kimyasal katılarak bakırın geçirdiği elektriği dış aksama iletmemesini sağlayan izole... ayrıca kabloda pvc kalınlığından ziyade içindeki bakırın külçe halinden başlayarak filmaşin ve sonrasında bakır tellere ve bakır tellerinde kesitlerine göre çoklu ise örülerek, tek damar ise inceltilmesi ile oluşur...

eğer dahada google efendini verdiği bilgiyi kendi bilgin gibi söyleyeceksen eyw bişey demiyorum...

Ben google da yazani degil yillarca dirsek curuttugum ve bildigim
icin yazdim. Bilmemek degil ogrenmemek ayip. Ogrenmek icin google dedim.

Yuksek gerilimide
Alcak gerilimide
Oyomasyonuda gayet iyi bilirim. Yillarcada bilgilerim sayesinde ekmek yedim.

AvcI
22-12-2012, 14:22
ne bildiğin önceki sayfada yazıyor,