PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Evde köpek beslemek üzerine ?

63owen63
21-12-2012, 15:17
Merhabalar. Yalnız yaşıyorum, hafta içi 8-5 çalışıyorum, öğlenleri 1 saat evde olma şansım var. onun dışında onunla herzaman ilgilenebilirim.. Hem sahipsiz bir hayvanı sahiplenmek adına hemde içimdeki hayvan sevgisini yeşertmek yaşatmak adına köpek düşünüyorum. Husky'leri çok seviyorum öncelikli olarak bu türü düşünüyorum. Fakat acaba alıp apt dairesine hapsetmiş olur muyum ona ,evde bakılması uygun mudur (hayvan doğası ve psikolojisi açısından). Husky'ler nasıl karakterde köpeklerdir ? Açıkçası hayvana eziyet ettigime dair bir vicdan muhasebesine düşmek istemiyorum aldıktan sonra, köpek psikolojisinden anlayanlar ,beslemişler,bilgisi olanlardan fikir istiyorum.

***** sitede böyle bir sahiplendirme ilanı var , ne düşünüyorsunuz ? 6 aylık oluşu herhangi bir olumlu olumsuz sonuc dogurur mu ?

http://www.sahibinden.com/ilan/hayvanlar-alemi-evcil-hayvanlar-kopek-6-aylik-beyaz-erkek-husky-109030061/detay

edit : Husky'den vazgeçildi, yazık ederim o şekilde hayvana.. Golden olabilir yine.

gurkanerkan
21-12-2012, 15:19
Gerçekten bir dosta ihtiyacım var diyorsanız alın ama bir anda ilham gelir gibi köpek besleme isteği geldiyse bir kaç defa düşünün derim.

Germanian
21-12-2012, 15:19
mesai saatin içinde evde kimse olucakmı ?

husky çok zor hayvandır adamı verem eder bence onu düşünme..

benim 3 senedir köpeğim var dükkanda bakmama ragmen vicdan azabı çekiyorum resmen. sogukta dükkanda kalıyor geceleri bi başına kapalı diye ki eşim dostum bilir çocuğum gibi severim köpeğimi..

63owen63
21-12-2012, 15:23
Gerçekten bir dosta ihtiyacım var diyorsanız alın ama bir anda ilham gelir gibi köpek besleme isteği geldiyse bir kaç defa düşünün derim.

daha önce bir golden'ım vardı, gençlik hastalıgından dolayı kaybettim. 6-7 ay yaşadı. Ondan bu yana pek istek yoktu içimde aşılı olmasına rağmen ölünce kendimi suçlamıştım uzun süre ama şuan istiyorum. Gerçek bir sevgi var içimde köpeklere karşı,ve anlık bir istek olmadıgından eminim,özenti vs lik bir durum degil yani. dost istiyorum.

mesai saatin içinde evde kimse olucakmı ?

husky çok zor hayvandır adamı verem eder bence onu düşünme..

benim 3 senedir köpeğim var dükkanda bakmama ragmen vicdan azabı çekiyorum resmen. sogukta dükkanda kalıyor geceleri bi başına kapalı diye ki eşim dostum bilir çocuğum gibi severim köpeğimi..

Çoğu zaman kimse olmayacak ama ara ara birileri olabilir. Yokmuş gibi varsayabiliriz.
Husky'nin zorlukları nelerdir , daha önce golden beslemiştim, karşılaştırma yapmak icin soruyorum, nedir karakteristigi ?

Agah
21-12-2012, 15:24
husky i evde tek bırakıp giderseniz geldiğinizde evi darma dağan, köpeğinizi depresyonda görebilirsiniz. kesinlikle beslencek bi köpek değil. sürekli ilgi istiyor. size tavsiyem pitbul :)

Germanian
21-12-2012, 15:27
daha önce bir golden'ım vardı, gençlik hastalıgından dolayı kaybettim. 6-7 ay yaşadı. Ondan bu yana pek istek yoktu içimde aşılı olmasına rağmen ölünce kendimi suçlamıştım uzun süre ama şuan istiyorum. Gerçek bir sevgi var içimde köpeklere karşı,ve anlık bir istek olmadıgından eminim,özenti vs lik bir durum degil yani. dost istiyorum.

Çoğu zaman kimse olmayacak ama ara ara birileri olabilir. Yokmuş gibi varsayabiliriz.
Husky'nin zorlukları nelerdir , daha önce golden beslemiştim, karşılaştırma yapmak icin soruyorum, nedir karakteristigi ?

vallai ben hayatımda bi tane laf dinleyen uysal bir husky görmedim kütük gibi boş boş bakan bir hayvan belkide kişisel sogukluğum bilmiyorum.

golden beslediysen asla yerini tutmaz..ayrıca husky iklimimizde ızdırap resmen ve yazları o hayvanın gözünün önünde dili bi karış dışarda resmen cançekişircesine oturduğunu görmek ızdırap...

yalnızlık acısından yavruluk döneminde çok sıkıntı çekersin..
ama büyüyünce bir problem olmaz oda alısır sende ama çok büyük bi sorumluluk çok iyi düşünmelisin.

FaTiH44
21-12-2012, 15:32
büyük ırk köpekleri evde beslemek hem onun için hemde sizin için ciddi sıkıntı olabilir.Köpeklerin enerjileri atmaları için koşup oynamaları lazım,apartman dairesinde bu mümkün olmadığı için eşyalarınıza ciddi zarar verir ve depresyona girer.Sizin gibi çalışan bir arkadaşım da köpek besledi ama dediğim sebeplerden malesef köpeği bahçesi olan bir arkadaşına vermek zorunda kaldı.

MuraTeg
21-12-2012, 15:42
köpek bakmak zahmetlı iştir heleki 0-6 ay arası tuvalet egıtımını alana kadar bezdırır adamı. Yerınde olsam barınaklardan 1 yaş civarı köpek sahiplenirim. Eve hapis etmıs olmazsın zira onlar barınakta 2 metre kare yerde duruyorlar sureklı. Sabah aksam 1 saat gezdırırsen sıkıntı olmaz. Genelı oyle zaten evde bakılan kopeklerın.

Husky konusuna gelınce guzel kopektır ama fazla sadık degıldır. Bı golden kadar sessiz huylu degıldır egıtımı ona göre zordur. Kendımde de golden var 1 yasında suan 3 aylıktan bu yana bende.

Eger zamanımı ayıramam bakamam dıyorsan alma. Cunku 8 te ıs bası yapıyosun onun ıcın 1 saat erkenden kalkman gerek. Ona zaman ayırman gerek. Yazık etme hayvana

typh10
21-12-2012, 15:46
pug cinsi bir yavru alın.Siz evde olmadığınızda sürekli uyur.

63owen63
21-12-2012, 15:48
husky i evde tek bırakıp giderseniz geldiğinizde evi darma dağan, köpeğinizi depresyonda görebilirsiniz. kesinlikle beslencek bi köpek değil. sürekli ilgi istiyor. size tavsiyem pitbul :)

Ozaman husky'den vazgeçiyorum, çünkü en önemli kriterim hayvanın psikolojisi,mutlulugu. Pit ' alırsam anne baba eş dost huzursuz olur evde sürekli.

Erdem K.
21-12-2012, 15:50
huskyler bilgiğim kadarı ile biraz dik başlılar ve eğitilmesi zor köpekler. (yanılıyor da olabilir, hatrımda böyle kalmış)
Kendi kişiliğinize en uygun köpek ırkını bulmak için bence biraz araştırın.
Aanimal planette /cats&dogs 101 isminde bir tv programı vardı. Burada her tür kedi ve köpek ırkının +/-'lerini ve karakterlerini anlatıyordu. Sanırım nette de bu bilgileri bulabilirsiniz...

emoro
21-12-2012, 15:53
ama cok tatlı bu husky de ya :)

63owen63
21-12-2012, 15:56
vallai ben hayatımda bi tane laf dinleyen uysal bir husky görmedim kütük gibi boş boş bakan bir hayvan belkide kişisel sogukluğum bilmiyorum.

golden beslediysen asla yerini tutmaz..ayrıca husky iklimimizde ızdırap resmen ve yazları o hayvanın gözünün önünde dili bi karış dışarda resmen cançekişircesine oturduğunu görmek ızdırap...

yalnızlık acısından yavruluk döneminde çok sıkıntı çekersin..
ama büyüyünce bir problem olmaz oda alısır sende ama çok büyük bi sorumluluk çok iyi düşünmelisin.

Husky'den tamamiyle vazgeçtim ozaman, golden da olabilir aslında,çok özledim eski köpegimi de.

büyük ırk köpekleri evde beslemek hem onun için hemde sizin için ciddi sıkıntı olabilir.Köpeklerin enerjileri atmaları için koşup oynamaları lazım,apartman dairesinde bu mümkün olmadığı için eşyalarınıza ciddi zarar verir ve depresyona girer.Sizin gibi çalışan bir arkadaşım da köpek besledi ama dediğim sebeplerden malesef köpeği bahçesi olan bir arkadaşına vermek zorunda kaldı.

Evet daha sonra mutsuz bir hayvan sahibi olup bunu yaşamak en büyük korkum.

köpek bakmak zahmetlı iştir heleki 0-6 ay arası tuvalet egıtımını alana kadar bezdırır adamı. Yerınde olsam barınaklardan 1 yaş civarı köpek sahiplenirim. Eve hapis etmıs olmazsın zira onlar barınakta 2 metre kare yerde duruyorlar sureklı. Sabah aksam 1 saat gezdırırsen sıkıntı olmaz. Genelı oyle zaten evde bakılan kopeklerın.

Husky konusuna gelınce guzel kopektır ama fazla sadık degıldır. Bı golden kadar sessiz huylu degıldır egıtımı ona göre zordur. Kendımde de golden var 1 yasında suan 3 aylıktan bu yana bende.

Eger zamanımı ayıramam bakamam dıyorsan alma. Cunku 8 te ıs bası yapıyosun onun ıcın 1 saat erkenden kalkman gerek. Ona zaman ayırman gerek. Yazık etme hayvana

Zaten barınaktan düşünüyorum, evimin hemen karşısında park var büyükce gezdirmek sorun olmaz,gerekirse gece çıkarırım,sabah erken çıkarırım, çocukları sever gibi seviyorum denebilir.

pug cinsi bir yavru alın.Siz evde olmadığınızda sürekli uyur.

Pek sevimli bulmuyorum,ısınamıyorum pug lara.malesef.

63owen63
21-12-2012, 15:57
huskyler bilgiğim kadarı ile biraz dik başlılar ve eğitilmesi zor köpekler. (yanılıyor da olabilir, hatrımda böyle kalmış)
Kendi kişiliğinize en uygun köpek ırkını bulmak için bence biraz araştırın.
Aanimal planette /cats&dogs 101 isminde bir tv programı vardı. Burada her tür kedi ve köpek ırkının +/-'lerini ve karakterlerini anlatıyordu. Sanırım nette de bu bilgileri bulabilirsiniz...

Netten araştırıyorum şuan, forumda da hayvanlar konusunda çok bilgili tecrübeliler oldugu icin ayriyeten danışmak istedim.

typh10
21-12-2012, 15:59
uzun süredir apartmanda köpek besleyen biri olarak söylüyorum şayet hayvan evde yalnız kalacaksa gün içerisinde bana göre ideal 2 cins var biri pug diğeri maltese terrier.

Sıfır beden maltese terrier besliyorum.

matthardy
21-12-2012, 16:03
ingiliz bulldog ;)
sabah koyun 1 kenara akşam geldinizde gene aynı yerde yatıyor bulursunuz.
acaip tembeldir.

bende ingiliz bull terrier vardı 2 tane eve geldımde her gün resmen savaş alanı temizliyordum...
dayanamadım verdim zaten ;)

TigeR
21-12-2012, 16:06
huskylerin bende çok enerjik bi hayvan olduğunu duymuştum abi evin içinde beslencekse sürekli başında olacak biri lazım yoksa koltuk yastık pert

Anu
21-12-2012, 16:08
Bizde Japon Spitz var, hareketli, zeki, kurnaz bir köpek. Büyüklüğü Golden dan küçük hatta yarısı diyebilirim. Bembeyaz tüyleri var, eğer bulabilirseniz kesinlikle tavsiye ederim. Çok güzel dost oluyorlar :)

http://kiraleea.japanesespitzusa.com/JSgroup2010.jpg

63owen63
21-12-2012, 16:09
Bulldog eşi dostu kaçırmaz mı ? :) terrior -pug tarzı kücük cinslere karşı pek sempati beslemiyorum açıkçası.

63owen63
21-12-2012, 16:10
Bizde Japon Spitz var, hareketli, zeki, kurnaz bir köpek. Büyüklüğü Golden dan küçük hatta yarısı diyebilirim. Bembeyaz tüyleri var, eğer bulabilirseniz kesinlikle tavsiye ederim. Çok güzel dost oluyorlar :)

http://kiraleea.japanesespitzusa.com/JSgroup2010.jpg

Evde mi besliyorsunuz, ev ile uyumu,psikolojik olarak uyumu nasıldır ?

Shadow_Dancer
21-12-2012, 16:13
Kardeşim kedi düşünür müsün?

ghz_spr
21-12-2012, 16:16
6 kopegi olan birisi olarak ben eer sus kopei gibi kucuk cins kopeklerden diilse evde beslenmesine cok karsiyim kopeklerin, cunku kosmaya etmeye orayi burayi koklamaya cevreye satasmayi oyun oynamayi cok seven hayvanlar merakli hayvanlar ev 500 m2 bile olsa bahcesi yoksa ve siz evde diilken bahcede ozgurce gezemiorsa buyuk iskence bence o hayvanlara... Tabi bu dediim orta boy ve ustu hayvanlar icin gecerli, kucuk cinsteki kopekler odaya kapanmadii surece evde gun icinde serbestce gezebilmeye daha yatkinlar;):)... Bu yorumu 1 haski-alman kurt kirmasi, 1 sokak kopegi, 4de kangali olan biri olarak yapiorm, eer bahceniz yoksa veya yaklasik 400 m2den kucuk bir bahceniz varsa almamanizi oneririm, cinsi kucuk olucaksa farkli tabi ama o zmnda siz evde yokken bir odaya kitlenmemesini oneririm evde bahcede vs ozgurce gezinebilmeli ailenizin yeni uyesi;):)...

onur_S
21-12-2012, 16:17
Merhabalar. Yalnız yaşıyorum, hafta içi 8-5 çalışıyorum, öğlenleri 1 saat evde olma şansım var. onun dışında onunla herzaman ilgilenebilirim.. Hem sahipsiz bir hayvanı sahiplenmek adına hemde içimdeki hayvan sevgisini yeşertmek yaşatmak adına köpek düşünüyorum. Husky'leri çok seviyorum öncelikli olarak bu türü düşünüyorum. Fakat acaba alıp apt dairesine hapsetmiş olur muyum ona ,evde bakılması uygun mudur (hayvan doğası ve psikolojisi açısından). Husky'ler nasıl karakterde köpeklerdir ? Açıkçası hayvana eziyet ettigime dair bir vicdan muhasebesine düşmek istemiyorum aldıktan sonra, köpek psikolojisinden anlayanlar ,beslemişler,bilgisi olanlardan fikir istiyorum.

***** sitede böyle bir sahiplendirme ilanı var , ne düşünüyorsunuz ? 6 aylık oluşu herhangi bir olumlu olumsuz sonuc dogurur mu ?

http://www.sahibinden.com/ilan/hayvanlar-alemi-evcil-hayvanlar-kopek-6-aylik-beyaz-erkek-husky-109030061/detay

edit : Husky'den vazgeçildi, yazık ederim o şekilde hayvana.. Golden olabilir yine.

boşuna almayın golden da olmaz,evde köpek bakımı çok zor.Hayvanın günahına girersiniz,isterseniz kedi alın eve daha uygun

Anu
21-12-2012, 16:24
Evde mi besliyorsunuz, ev ile uyumu,psikolojik olarak uyumu nasıldır ?

Apartman dairesinde besliyoruz. Evde aşırı yalnız kalmazsa ya da akşam eve geldiğinizde ilgilenirseniz herhangi bir sıkıntısı olmuyor. Tuvalet olarak da sabah 7, akşam 9-10 a kadar yolu var. Evde rahat yaşasa da gezmeyi çok sever, oyun delisidir. Siz eve gelene kadar ya kendine uğraş bulur ya da uyuyarak bekler. Gelince acısını çıkarır :) Saf sevgi saçan bir köpek, anlatamıyorum tam olarak :)

Agah
21-12-2012, 16:38
husky i bana sor :) bende var, dün beraber karda kaydık orası iyi oluyo bak :D

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/62141_299531150167291_1258705149_n.jpg

pit konusuna gelince, en akıllı köpeklerdendir pit. korkucak bişeyi de yok, saldırganlığı yetiştirmeye bağlı. acıya tepkisi olmadığı için de evde cocuk v.s varsa daha mantıklı olur. sonucda golden ın bile kuyruğunu elleseniz kafasını cevirip refleks yapabilir ama pit gayet relax. el kadar bi yavru alırsanız ailenizde alısır :)

http://3.bp.blogspot.com/-2vBv-Z9_l6I/UDbA8I89xEI/AAAAAAAABHk/6s4uNkzMOiM/s400/American-Staffordshire-Terrier-Puppy-Picture.jpg

Uyumsuzelement
21-12-2012, 16:40
Köpek çok ilgi isteyen bir hayvan 3 yil kadar Danua besledim surekli gezdirmek cussesine gore egzersiz yaptirmak kronik problemleriyle yakindan ilgilenmek beslenmelerine ozen gostermek gerek evde imkansiz olmasada yazik her iki taraf icinde,kedi dusunun derim mamasi oldugu surece sizin evde olup olmamanizla pek ilgilenmiyorlar:D

ToNy
21-12-2012, 16:43
Eğer tek başına bakacam diyorsan evde zor iş köpek beslemek,
Bence de kedi al...

Quantum
21-12-2012, 16:50
kendinden emin olmayan kişilerin, cümlelerinin içinde "acaba" kelimesi geçen arkadaşların köpek almaması taraftarıyım. Hele ki köpek, apartman dairesinde yalnız yaşayanlar için olmayacak bir şey.
Köpek yatalak felç bir hastadan hiç farkı yok aslında.
Siz olmadan yemek yiyemez, su içemez, çişe çıkamaz, gezemez, oynayamaz.
3 günlük yiyecek su bırakıp onu eve bırakıp gidemezsiniz kedi gibi.. Yemeğini yiyeceği kadar suyunu içeceği kadar vermeniz gerek saati saatine.. Tatile gitmek vs unutun. (birlikte gidebilecekseniz gidin o ayrı)

Apartman dairesinde köpek besliyorsanız bu gün tatil nasılsa biraz uyuyayım deme şansınız yok. kar da yağsa yağmur da yağsa uykusuzluktan delirseniz de o köpek sabah dışarı çıkacak.. Bütün gece tutmuş kendini patlayacak zaten.. Çıkarmak zorundasınız.

Aşıları, veteriner kontrolü her ay yapılacak. En başta kendi sağlığınız için.

Maması vitamini oyuncağı ödül bisküvileri, tasması (kemirecek kopacak eskiyecek vs) ayrı bir masraf yükü..

Hele hele kendinden emin olmayan birisinin pitbull almasına çok karşıyım.. "yaparım dedim, beslerim dedim ben yapamıyorum" deyip hayvan barınaklarına bırakmak zorunda kalırsanız o köpek orada soğuk betonun üzerinde kafesin içinde ölümünü bekler. Sahiplenilmesi kanunen yasak çünkü.

Kısacası apartman dairesinde yalnız yaşayan, kendi işi olmayan kişiler lütfen köpek almasın. Gerçekten ziyan oluyor çocuklar. 24 saatiniz birlikte geçecekse, yalnız kalmayacaksa, kendinize güveniyorsanız, oflamayacaksanız alın.. Köpek beslemek köpeğin kafasını okşamak gibi değil.. Çok ama çok büyük sorumluluk..

Nacizane düşüncelerimdir.

qosmio
21-12-2012, 17:07
bir dogo sahibi ve üreticisi olarak sana tavsiyem husky alma.Husky'ler tabiri caizse genellikle nankördürler.Yani özgürlüğüne çok düşkün köpeklerdir çok uzun süre besleseniz bile bir gün kaçıp gidebilirler.Köpek beslemek büyütmek çok zahmetli bir işdir.Köpeğinize gönülden bağlı olacaksınız onu bi evin odasına hapsetmiyeceksiniz.Büyük ırk köpek aldığınızda gün içinde gerekli egzersizleri yaptırmazsanız hem hantal olur hemde kalça çıkıklığı sorunu ile karşılaşabilirsiniz.Size tavsiyem Dogo argentinodur (günlük egzersizleriini aksatmayacaksanız)
Doğası gereği avcı bir köpek olduğundan havlamaz köpeklere has kokusu yoktur çokda fazla tüy dökmez.Sahibine aşık bir köpektir.İyi bir şekilde sosyalleştirebilirseniz siz ve köpeğinizden mutlusu olmaz.Yeri geldiği zamanda yani sahibini veya kendisini tehlikede hissettiği zaman onu tanıyamazsınız.Çocuklarla mükkemmel uyumludur.Albino olduklarından biraz nazikdir derisi özellikle tavuk etine karşı alerjileri vardır.Kısacası iyi düşün karar ver çünkü alıcak olduğun köpek minimum 11 sene seninle yaşıyacak.Eve bir köpek değil dost alıyorsun unutma...

Caner B.
21-12-2012, 17:10
bende var husky evde yalnız bırakırsan çok dağıtır her yeri koltukları falan kemirilmiş şekilde görebilirsin geldiğinde :D bir de yazları çok tüy döküyorlar sıcaklardan fazla etkilenmemek için ben çatıda bakıyorum ona rağmen bütün apartman bembeyaz oluyor hiç bitmiyor evde hiç çekilmez o durum :) husky biraz zor olur bence de

Numan
21-12-2012, 17:14
evde kangal süper olurdu :D şuan düşünmüyor değilim :)

darkmoon
21-12-2012, 17:16
husky bizim coğrafyanın köpeği değil soğuğu seven hayvan sibiryada eksi bilmem kaç derece dışarda gezip tozan hayvan.. sırf şekli görüntüsü var diye hayvanı mahvediyorlar hayvan güneş hayvanı zaten hiç değil.. kanında kurtlukda var yani bir anda nankörlük yapıp kurt damarı tutabilir.. bazı hayvanlar cidden olması gereken kendi coğrafyasında güzel o coğrafya için yaratılmış..

sagi
21-12-2012, 17:27
köpek için evet öneride bulunulabilir ama bir çok kişinin dediği gibi evde fazla bulunmuyorsanız ilgi alaka gösteremiyecekseniz kedidir kediiii :D bu arada ben eve büyük kopek alsam sadece rottweiler alırım

semavi
21-12-2012, 17:31
En iyisi barınaktan almak... Daha kanaatkar olur o hayvanlar... Ben 1 yıl kada Alman kurdu besledim... Valla kapıyı kapatıp gitmek için en iyisi kedi beslemek... kedi düşünseydin ayarlama ihtimalim olabilirdi hazır aşıları falan yapılmış...

Nightfish
21-12-2012, 17:33
Ses tellerinin yapısı farklı olduğu için yüksek sesli uluması dışında Beagle cinsi ev için ideal cinslerden birisi.

darkmoon
21-12-2012, 17:39
Beagle tilki köpeğidir av köpeğidir enerji seviyesi çok yüksekdir bolbol gezme tozma ister o enerjiyi atamassa bu sefer hüsran olarak evdeki eşyalardan evdekilerden çıkartır yalnızlığa gelmez.. beagle bahçe varsa uygun olur..

Nightfish
21-12-2012, 17:41
Tilki değil, tazı :) Öyle aşırı enerjik bi hayvan değil. Ha isterse çok yürür koşar eder de sakin sakin oturuyor genelde. Meraklı biraz sadece, burnunu her yere sokar :)

darkmoon
21-12-2012, 17:45
eskiden ingilterede beagle ları tilki avında kullanırlarmış halada kullanıyor olabilirler..
enerji seviyeleri yüksek olduğu için tilkiyi takip eden nadir köpeklerden
birde boyutları ufak olduğu için tilki yuvasına girip çıkartan bir köpek..
o yüzden tilki köpeği deniyor..

Emir_b16a
21-12-2012, 17:57
kişisel fikrim eğer gerçekten bakımı kolay yetiştirmesi kolay ve sevap işlemekse

saydığınız cins köpeklerin hepsi bi şekilde sahiplenilir

sokak köpeği alıp bakmanızı tavsiye ederim yavru alırsanız verdiğiniz eğitime göre istediğiniz köpeğe kavuşursunz hem kolay hastalanmaz hemde bakımı kolaydır hemde sevabı büyüktür

darkmoon
21-12-2012, 18:01
bana göre evde beslenebilicek 3 tip köpek var biri ingiliz bulldog gayet fazlasıyla miskin :D hadi gel gezelim desen köpeğin dili olsa panpa kanalı değiştir boşver gezmeyi diyicek :D
biri french bulldog oda apartman dairesinde beslemeye çok uygun biraz hassas bir hayvan bakımının dikkatli yapılması gerekiyor ama tam apartman köpeği çokda tatlı..
biride pug :)

siR
21-12-2012, 18:09
bulundugunuz şehrin iklimine göre hayvan seççilmeli.. Türkiyede yazın yazık olur husky ırkına.. Evde köpek başlı başına bir sorun ama küçük ırklardan mümkünse kısa tüylü seçilebilir..

Bana göre evde kedi daha kolay.. Britihs shorthair ırkı kedim var.. krem rengi.. ondan öncesinde golden baktım kısa dönem.. köpekten sonra kedi bildiğiniz melek.. en basit örnek.. köpek yemek yerken su içerken şapur şupur ortalıgı batırır.. kedi gayet derli toplu oturur ve sakince yer.. sonrada uzun süre kendini temizler.. dışarda gezdirme ihtiyacı yok.. tuvaletini onlar için üretilmiz özel silikonlu kumlara yapıyorlar..

Hills, royal canin ve proplan dan baska mama almıyorum.. 80 lira civarı mama 2 ay gidiyor.. 2 aydada 30 lira silikonlu kum masrafı oluyor.... Tüy derdi yok ama yinede arada taramak gerekiyor.. köpek gibi pis kokmuyor.. ve en az köpek kadar sevimli.. özellikle küçükken çok aptallar.. çok oyuncular.. gülme krizine sokarlar insanı..

Herşeyi göz önünde bulundurarak seçim yapın.. alacagınız hayvanın ömrü en az 8 -9 yıl.. sorumluluk büyük.. iyi düşünün..

darkmoon
21-12-2012, 18:12
Kedinin mobilyaları sağı solu tırnıklamasına nasıl çözüm buluyorsunuz.

onur_S
21-12-2012, 18:14
kendinden emin olmayan kişilerin, cümlelerinin içinde "acaba" kelimesi geçen arkadaşların köpek almaması taraftarıyım. Hele ki köpek, apartman dairesinde yalnız yaşayanlar için olmayacak bir şey.
Köpek yatalak felç bir hastadan hiç farkı yok aslında.
Siz olmadan yemek yiyemez, su içemez, çişe çıkamaz, gezemez, oynayamaz.
3 günlük yiyecek su bırakıp onu eve bırakıp gidemezsiniz kedi gibi.. Yemeğini yiyeceği kadar suyunu içeceği kadar vermeniz gerek saati saatine.. Tatile gitmek vs unutun. (birlikte gidebilecekseniz gidin o ayrı)

Apartman dairesinde köpek besliyorsanız bu gün tatil nasılsa biraz uyuyayım deme şansınız yok. kar da yağsa yağmur da yağsa uykusuzluktan delirseniz de o köpek sabah dışarı çıkacak.. Bütün gece tutmuş kendini patlayacak zaten.. Çıkarmak zorundasınız.

Aşıları, veteriner kontrolü her ay yapılacak. En başta kendi sağlığınız için.

Maması vitamini oyuncağı ödül bisküvileri, tasması (kemirecek kopacak eskiyecek vs) ayrı bir masraf yükü..

Hele hele kendinden emin olmayan birisinin pitbull almasına çok karşıyım.. "yaparım dedim, beslerim dedim ben yapamıyorum" deyip hayvan barınaklarına bırakmak zorunda kalırsanız o köpek orada soğuk betonun üzerinde kafesin içinde ölümünü bekler. Sahiplenilmesi kanunen yasak çünkü.

Kısacası apartman dairesinde yalnız yaşayan, kendi işi olmayan kişiler lütfen köpek almasın. Gerçekten ziyan oluyor çocuklar. 24 saatiniz birlikte geçecekse, yalnız kalmayacaksa, kendinize güveniyorsanız, oflamayacaksanız alın.. Köpek beslemek köpeğin kafasını okşamak gibi değil.. Çok ama çok büyük sorumluluk..

Nacizane düşüncelerimdir.
kesinlikle katılıyorum.
Benim kardeşim heves edip aldırdı yavru köpeği 1 hafta sonra geri vermek zorunda kaldı.Komşumdan vs. de biliyorum benim de ayrıca 3 tane köpeğim vardı.
Kedi,köpek,kuş farketmez gerçek anlamda sorumluluğunu alabilecekseniz alın.
Ben sanayideyken kedi denk geldi yavruydu aldım büyüttüm ayı gibi bişey oldu,çok ta alıştı 1-2 gün bi yere gideceksem evde tv açık bırakıyorum belgesel filan arada ilgisini çekiyor.Mama su koyuyorum arkadasada soyluyorum günde bir kez uğra diye.Bir sorun olmuyor.
Şehir dışına gideceğim zaman sağ koltuğa koyuyorum,alışık zaten yatıyor orada beraber gidiyoruz.
Köpek gibi sıkıntılı değil uyumlu bi hayvan.Kumunu küçük tuvalete kapatıyorum tuvaleti gelince önüne gidip miyavlıyor açıyorum yapıyor.Kapalı tuvalet aldım kapaklı onu da hiç seçmedi hemen öğrendi.Köpek olduğu yere bırakır eğitimli olması şart.
Köpeği kolay kolay sevemezsin,hele ki evde olmaz,minik köpek olması lazım golden filan eve gelmez,bi seversin elin leş gibi kokar,üstü yağlıdır ,su içer her yere salyasını akıtır .
Kedi ev için kesinlikle daha uygun.Kedide apartmanda isen cam balkon açık bırakmamaya çok dikkat et aşşağı düşüyorlar.Bir kedimizi bu yüzden kaybettik.
Köpek alırsan geri verme ihtimalin çok yüksek.

sagi
21-12-2012, 18:14

küçük cocuklara yapıldıgı gibi corap giydirilse :D :D

onur_S
21-12-2012, 18:17

tırnaklarını kesiyorum ben arada bir ,koltuklarım eski zaten umursamıyorum parçalasın rahatlasın hayvan :D
kedinin en kötü olayı koyu renk pek giyemez oldum,tüyleri yapısıyor.Koli bandıyla çekip durmak lazım tüyleri

siR
21-12-2012, 18:20

tırnaklarını kesiyorum ve tırmanma direkleri var.. biraz pahalı ama kendinizde yapabilirsiniz..

Onamdar
21-12-2012, 18:29
İki tane kiz arkadas almisti yawru bi rus finosu bi hafta sonra bakamicaz biz buna demeye basladilar sahiplendirmeye calistilar kimse almak istemedi en son bi benzinlige birakicaklardi lanet olsun verin dedim
Asilarini yaptirdim tuvalet egitimi kisirlastirma derken 2 yasina kadar baktim ama ***** bekarlik ve apartman dairesi cok zor olmaya basladi kopeigini yakin zamanda kaybetmis bi tanidik vardi o istedi ona verdim istemiyerek.
Arada fotolarini gosteriyo duygulaniyorum :)
Kopek yalniz yasiyan icin cok zor ne kadar sakin bi irk da olsa.
Sonucta hic buyumiyen 2 yasinda bi cocuk dusunun. Surekli ilgilenmek zorundasin yemegi tuvaleti hijyeni asisi yuruyusu. Tek kisinin kaldirabileceginden fazla bi sorumluluk. Kedi en guzeli mamasini suyunu koy arada bir kumunu degistir. Aradi bir gelir kucaina sevdirir kendini keyfi yerindeyse oyunda oynar. Akari kokari yok miss :)

Kadir54
21-12-2012, 19:00
Husky'i ben yazın bahçede bile besleyemedim hayvan sıcaktan kavruluyor. Sıcağı hiç sevmiyor. Ben bahçede bile ferahlatamadım hayvanı evde hiç durmaz diye düşünüyorum. Golden veya fino tarzı köpekler daha uygundur diye düşünüyorum ev için.

brsmustang
21-12-2012, 19:24
6-7 sene önce çalıştıım dükkanda aynı bu husky gibi bir husky vardı.yaşı çok daha büyüktü.ben hayatımda böyle aklıllı köpek görmedim.bize zaten yaşı büyükken gelmişti ama çok iyi eğitilmiş bir köpekti.bence siz o husky i gidip görün evde besleyebileceğinizi düşünürseniz alın.

kadioglu
21-12-2012, 20:03
Mehmet evde köpek beslemek iyi değildir ama illaki istiyorsan küçük ırklardan bak derim ben.Sonuçta golden, labrador filanda enerjik hayvanlar.Günde bir kaç saat koşturman gerekir.Aktan la görüşürsen sana labradoru anlatır.Bende alman kurdu husky melezi var.Husky kısmı bahçede bakmama rağmen hem beni hem oğlanları perişan etti.Arabalarda tırnak izleri var.Bence terrier ya da kaniş filan bak sen ama onlarında tıraş filan meseleleri var.Ama bütün bunları bir kenara bırakıp kedi alırım dersen de van kedisinden uzak dur.Hatta erkek kediden de uzak dur.Kısırlaştırılmış dişi olsun.

Şöyle bir şeyler bak sen :http://www.sahibinden.com/ilan/hayvanlar-alemi-evcil-hayvanlar-kopek-cok-akilli-8-aylik-terrier-cok-tatli-109042062/detay

erhann
21-12-2012, 20:32
Yavru rusfinosu aldim 1 gün tek kalsa sorun olurmu şirket. Büyük gezecek yeri cok yemeğinide fazla versem 2.5 aylık

ahmet3425
21-12-2012, 20:47
iyi dusun derim köpek beslemek hiç kolay bir iş değil inan bana...

Emir_b16a
21-12-2012, 20:57
Yavru rusfinosu aldim 1 gün tek kalsa sorun olurmu şirket. Büyük gezecek yeri cok yemeğinide fazla versem 2.5 aylık

kalıcağı yerde donmasın yatıcağı sıcak bi yer olsun (taş olmasın) üzerine devrilicek şeyler olmasın kalmasında sorun olmaz

yanlız geldiğinizde sağlam bi temizlik yapmanız şart olur her yere pisler dağatır

gece ağlayabilir korkar yanına tiktaklı saat koyun bi ihtimal rahatlatabilir

cabrioleter
21-12-2012, 22:33
evde kesinlikle ama kesinlikle önce büyük cins sonra kurt cinsinden bir köpek beslenmez. hem iklim şartlarından hem husky lerin eğitim zorluğundan dolayı hayvana yazık edersiniz. çok güzel örnekleri var huskyleri de eğitiyorlar ancak normal bir hayvanın neredeyse 2 kat süre ve 2 kat parasıyla tab, bunu sadece usta ve gerçek eğitmenler becerebiliyorlar yoksa çok nazlı ve başına buyruk bi köpektir.

hayvan psikolojini düşünmeniz çok güzel.. evde beslemeye uygun jack russellar var bi araştırmanızı tavsiye ederim..

GokhanRS
21-12-2012, 22:37
evde sabah 8 akşam 5 yalnız kalıcaksa hiçbir cins köpek beslememelisin. o kadar süre yalnız kalmaları gerçekten büyük sıkıntılar çıkarır ilerde.

daha sonra köpeği vermek zorunda kalırsın ve hayvanı alıştığı ortamdan koparmakta bile bile lades demekte pek hoş bir davranış olmaz. ben naaptım dememek için şimdilik bulaşma bence. tek yaşamayı bıraktığında düşünürsün

playhard
21-12-2012, 23:19
gerçekten köpek sevdiğini düşünüyorsa bi insan ilk önce sokak hayvanlarından başlamalı köpek barınaklarına gidip onlara biraz sevgi göstermeli mama yardımı yapmalı ne halde olduklarını görmeli bence.

safaks
21-12-2012, 23:47
Evde bakılcak iş değil. Hele ki husky. Soğuk hayvan. Soğukta durması tavsiye ediliyor. Birde çok havlıyor. Çok yakın arkadaşımda vardı sonunda başkasına vermek zorunda kaldı. Bende golden var evin terasında duruyor. Arkdaş canlısı. Her yola gelen bi dost. Bence alırsanız golden düşüün tekrar ama evde minik süs köpekleri hariç diğerleri için sıkıntı olur.

doush
22-12-2012, 00:01
Abi kedi kedi kedi :D Evde köpeği bırakırsın sen dersten gelene kadar ağlar da ağlar..
Cinsini iyi seçebilirsen daha güzel olur.. Yani barınaklarda oluyor cins kediler.. Mesela kendi kedim iran ve ankara kırması turuncuydu.. Hem iran gibi çirkin surat uyuşuk değildi, hem Ankara kedisinin güzelliğini almıştı, hem de bu iki kedinin asilliği vardı.. Daha öyle kedi görmedim.. Uzun tüylü şişko oluyorlar ben köpekten daha çok eğlendiğimi söyleyebilirim..

Günlük bakımı taze su koymak kabına, biraz sevin zaten sıkılınca gider.. Giderken uğraşması bile çok zevkli :D bunun dışında aşıları özellikle kist aşısı, biraz tarayın arada en büyük derdi yıkamak uğraşmak istemezseniz veterinerde yıkatırsınız.. ve son olarak ERKEK olsun bu çok önemli, dişi kedi besleyenler bilir.. Kısırlaştırmak size kalmış

siR
22-12-2012, 00:10
British shorthair.... bende var diye demiyorum çok asiller :D ingizliz asili pzevenkler :D

63owen63
23-12-2012, 16:04
Herkese yorumlar icin teşekkürler. Kedi düşünmüyorum, aslında yorumlardan sonra köpek fikrini de bir süre daha düşünme kararı aldım, golden alabilirsin,evde problem olmaz,pek havlamaz,akşam yada sabah erken gezdirirsin diyorlar, gaza geliyorum sonra.. herkes sagolsun. Konu düşünenlere fikir versin.

ACTPK
23-12-2012, 17:32
Labradorum var goldendan biraz daha enerjik ama huyu suyu ayni bi tuyleri kisa. Yavruyken buroda bakiyordum bi gun bir geldim kapi duvar birakmamis kemirmis koltuklari falan. 24 saat buroda insan olmasina ragmen. Gunduz butun gun dusunemiyorum. Bugunde bi rottweiller aldim labradorumun egitmeni yeni hayvani box'a alistirmami en fazla 3-4 gun aglayacagini egitiminin daha kolay olacagini soyledi

ioz
23-12-2012, 18:14
Hamster al.

http://f1212.hizliresim.com/14/r/h6qjg.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

uFig
23-12-2012, 18:47
3 yıldız terrier besliyorum. hiç pişman olmadım, apt.dayım, bir sıkıntısı yok, hatta neşenizi yerine getiriyor.

onurcii
23-12-2012, 19:10
Deneyimlerimizi paylaşım :)
Beagle besliyoruz 3 yıldan fazla oldu alalı,ilk zamanlar aşırı zor şöyle aşılarını olmadan dışarı çıkartamıyorsunuz yani bizde öyle oldu.4 ay filan sürdü yanlış hatırlamıyorsam 4 ay boyunca tuvaletini eve yaptı yani tuvaletin kapısı açık yerde gazete var oraya yapıyordu.Aşılarını olduktan sonra dışarı çıkmaya başlıyor dışarı tuvaletini yapıyor fakat 3-4 ay boyunca evede yapabilir.Aldığımız dönem okul dönemimdi sabah 8.30 çıkıyordum saat 3 de geliyordum.Eğer biryere çıkmak istersem evdekilerin gelmesini bekliyordum.Köpek gün içinde fazla yanlız kalıyor diye.
Biz 6. ya da 7. ayda verme kararı almıştık köpeği.Verdikten 5 saat sonra tekrar aldık yani eğer böyle bir sorumluluğun altına girecekseniz ayrılması baya zor.İlk bir yılı atlattıktan sonra herşey çok rahat oluyor.Yani o bir sene evde onun uğraşabiliceği şeyler alıp bırakmanız lazım ki hayvan onlarla uğrassın koltuk kenarı halıların ucunu filan parçalamasın :).Her sabah erkenden kalkıp kar kış yağmur demeden gezdiriceksiniz akşam işten ya da okuldan yorgun argın gelip onu en az bir saat gezdiriceksinizki akşamda size rahat versin.Biz evde 3 kişi yaşıyoruz ciddi sorumluluk isteyen bir iş köpek beslemek.Ben geç gideceğim zaman evdekiler gezdiriyor ya da onlar yorgun argın geliyorlar ben gezdiriyorum.Yani benim düşüncem yanlız yapılacak bir iş değil. Ama yapan var yani tek başına.Şuan sabah 8.30 9 gibi çıkıyoruz akşam 9 da da gelsek bişey olmuyor o gençlik dönemi gibi çok hareketli değil yani eskisi kadar ve eşyalarıda parçalamıyor.
Alıcaksanız iyi düşünün derim.Saygılar :)