PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : metalde tuz korozyonuna karşı çözüm ???

irfanakbas
23-12-2012, 16:40
kar-kış ***** tüm yollar buzlanmaya karşı tuzlanıyor.fakat bu tuzun aracımızın metal aksanları vede kabortasına yönelik çok fazla zararının olduğu vede paslanmalara sebebiyet verdiği biliniyor.bu zararların önüne geçebilmek için kendimiz aracımızda ne gibi basit önlemler alabiliriz?yada alınabilecek en köklü vede kalıcı çözüm nedir? vede aracımızın en çok neresi bu tuzdan maksimum derecede etkilenmektedir?:soru:

serci
23-12-2012, 16:42
Bence garaj sart ...Bizim arabada dısarda karı yagmuru yiyiyo napıcaz bılemedik

konuyu takıpteyim

irfanakbas
23-12-2012, 16:50
çok zahmetli fakat kışın aracı her kullanımdan sonra altını basınçlı su ile yıkamak bir çözüm olabilir mi:soru:

sagi
23-12-2012, 18:53
ben aracıma nano boya koruma yaptım hep camsı parlaklık veriyo cok hos gozukuyor hemde taş parcasına tuza cizige karşı guzel bi ürün tuz zarar verse bile vernik gibi sadece nanoya zarar veriyor o katman inceliyor 2 sene gibi bir ömrü var araç üzerinde

PimPCaR
23-12-2012, 19:19
Tuz en çok aracın alt kısmına zarar verir. ***** korozyondan korunmak istiyorsanız aracın altına komple pütür boya attırabilirsiniz. En iyi ve en doğru çözüm budur. Boyayı korumak içinse yapılan bir boya koruma işlemi rahatlıkla iş görücektir.

kickbuttowski
23-12-2012, 19:34
En çok çamurluklar zarar görür imkanınız varsa 2-3 güne bir yıkatın yoksa yapacak bir şey yok paslanmaya başladığı zaman boyaya vereceksiniz. Önlenmesi mümkün değil tek çare yolları tuzlamamak çoğu avrupa ülkesinde zaten yollar tuzlanmıyor o yüzden arabalar da paslanmıyor..

Emir_b16a
23-12-2012, 19:39
pütür yada zift zift biraz ekidi artık pütür attırın ayda 1 de altını yıkatın sorun olmaz

EvO 86
23-12-2012, 22:36
Kanada'dakullanilan en gecerli cozum altina komple antipas attirmak.Tam icerigini bilmiyorum ancak zift diyorlar. Sezonluk bir cozum.Yalniz en buyuk problem inanilmaz statik elektrik birikmesi yapiyor, her arabadan iniste elektrik carpiyor. (oncekapi metalini tutup sonra ayagi yere basmak lazim)

Diger bir yontem ise "kalici cozum" olarak lanse edilen bir cesit negatif yukleyen bir cihaz baglanmasi. saseye delinip baglaniyor ve tuz kesinlikle yapismiyor diye satmaya calismislardi bana. cok yaygin olmadigini var sayarsak ne kadar etkili oldugu tartisilir.

cabrioleter
23-12-2012, 22:38
konunun ilk mesajı resmen Türkçe'nin katliamı olmuş :o

kickboxer
23-12-2012, 22:45
Öncelikle şunu unutmamak gerek tuzun önüne birşey geçemez
korozyonla ilgili bir çok test yaptım bir çok kimyasal denedim
sadece paslanmayı geciktirmek amac ise
arac altı kasa kısımlarına ve lastik içlerine pütür
alt takım parcalarınna würth koruyuucuu mum spreylemeni öneririm
özellikle açıkta kalan diş somun civata kafaları ve kenar kısımlar
düz yüzeylerin mukavemeti daha fazladır