PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MK6 Golf R & Golf & Scirocco 13 2 kademeli ESP kodlanması

utkunoa
24-12-2012, 18:02
Proje Adı : Golf 6 2 kademeli ESP
Proje Yapımcısı : || APR Tuning
Yapılan Araç Marka / model / yıl : Mk6 Golf & Scirocco 3
Projenin Konumu: || ABS Modülü
Kullanılan Malzemeler: Kodlama özelliğine sahip VagCom kablosu, Güncel VCDS Sürümü

Arkadaşlar bir arkadaşım vasıtası ile buldum denedim çalışıyor. Öncelikle belirtmek istiyorum aracınıza olacaklardan sorumlu değilim. Kodlama için kodlama özelliğine sahip vagcom kablosu ve güncel bir vcds sürümüne ihtiyacınız var. Bu ekipmanlarınız tamam ise kodlama işlemini anlatıyorum çok basit.

Bildiğiniz üzere araçlarımızda esp tuşu tek kademe bu işlemden sonra esp miz çift kademe oluyor ve uzun basılı tuttuğumuzda ikinci kademe yani esc tammaen deaktif oluyor. Bu şu demek normalde 1. kademe kapatıldığında gazdan ayak çekildiği zaman araç kendini topluyor du 2. kademede ayağınızı gazdan çekseniz bile araç kendini toplamıyor tamamen esp siz bir araç ile aynı seviye de oluyor. Pist kullanımları ve kar kullanımları için güzel bir seçenek ortaya sunuyor. kodlama normalde golf 6 lar için ancak scirocco dada aynı abs modülü kullanıldığından sorunsuz bir şekilde 2 kademeli esp ye sahip oluyorsunuz

vagcomu bağladık kontağımızı açtık 03 Abs modülüne girip 07 Code bölümüne geliyoruz burada karşımıza aracın kendi kodu ve altına yeni bir kod girmemiz için boşluk veriyor. Buraya verdiğim apr nin websitesindeki yeni üretlmiş kodmuzu girerek do it yapıyor kaydedip vagcom dan cıkıs yapıyoruz ardından esp tuşuna uzun süre basılı tuttuğumuzda 2 kademeli esp mizin devreye girdiğinizi görüyoruz. Umarım işinizi görür

Apr link: MK6 Golf R ESP/ESC Defeat (http://www.goapr.com/support/esp-defeat.html)

Buda kendi aracımda yaptıktan sonra çektiğim resim

http://f1212.hizliresim.com/14/s/h7r2d.jpg

İyi eğlenceler :icon_tup:

aliC
25-12-2012, 07:47
xx zz miyim ben :D :D :heyoo: :icon_offt :allaalla:
Emeğe saygı eline sağlık çok iyi paylaşım oh yaşadık :D :bonuskafa

mrtsnr
25-12-2012, 09:03
İşte bu çok iyi oldu :) en yakın zamanda denicem :)

utkunoa
25-12-2012, 10:28
ben henüz yolda deneme fırsatım olmadı. en kısa sürede boş bi alan da denemek şart :D

mrtsnr
25-12-2012, 11:07
ben henüz yolda deneme fırsatım olmadı. en kısa sürede boş bi alan da denemek şart :D

Basit hali var, ilk uygun anda el freni çek ve araç izin vericek mi bak. :) ben eğer bugün laptopumu alırsam yaparım. Belki bunu yapmak için mace windows bile yüklerim de. Kodu oraya atmak sıkıntılı :) klon kabloda internet bağlantısı kesildiği için.

Sen nasıl yaptın?

utkunoa
25-12-2012, 14:44
bendeki kabloda hem okuma hem kodlama yetisi var ondan direk anlattığım gibi yaptım

kadirsa
25-12-2012, 15:02
arkadan itiş olmayan bir arabada zevk veriyor mu bu iş?

mrtsnr
25-12-2012, 15:18
bendeki kabloda hem okuma hem kodlama yetisi var ondan direk anlattığım gibi yaptım

Tamam işte bendekide öyle demek istediğim kodu oraya yazıcaz ya. Onun için net gerek. Ama klon kabşo netsiz çalışıyor. Net açıkken bağlanırsa ölüyor :)

mrtsnr
25-12-2012, 15:45
arkadan itiş olmayan bir arabada zevk veriyor mu bu iş?

Arkadan itiş olarak değilde, pistte time trial süresinde ESP nedeniyle çok büyük gecikme yaşanıyor. Çok fazla kesiyor aracı. Polo GTI'lar da da kapatılamıyor diye biliyorum, eğer onlar içinde geçerli olursa onların sürelerinde ciddi iyileşme olur.
Ayrıca fonksiyonel birşey eski VW araçlarda ilk basışta ASR, 3 saniye uzun basışta ESP/ESC çıkardı devreden, şimdi ise ESP hiçbirşekilde kapatılamıyor. bu özellik çok iyi bir + olacak bence..
Ayrıca eskiden asr kapalı olunca yanık kalıyodu ESP işareti, ESP kapalı olunca yanıp sönüyodu.

utkunoa
25-12-2012, 16:19
Tamam işte bendekide öyle demek istediğim kodu oraya yazıcaz ya. Onun için net gerek. Ama klon kabşo netsiz çalışıyor. Net açıkken bağlanırsa ölüyor :)

valla benm net evın onunde cektıgı ıcın sıkntı olmadı :D

mrtsnr
25-12-2012, 18:58
valla benm net evın onunde cektıgı ıcın sıkntı olmadı :D

:) Bende evin önünde yapıcam da, internetten çık o long coding'deki yeri al sonra kabloyu çıkar interneti aç burayı yapıştır sonra oradaki kodu al, interneti kapat kabloyu tak kodu yapıştır :) Bana sıkıntılı gibi geldi. Kablo orjinalse böyle bi dert yok ta :)

Neyse bu gece yaparım sanırım bende.

Görkem@ni@
25-12-2012, 19:06
Tiguan' da denemek lazım bunu, ESP tam kapanmadığı için güzel yanlamıyordu, 4motion hakkını verir bu sefer :D

utkunoa
25-12-2012, 19:46
:) Bende evin önünde yapıcam da, internetten çık o long coding'deki yeri al sonra kabloyu çıkar interneti aç burayı yapıştır sonra oradaki kodu al, interneti kapat kabloyu tak kodu yapıştır :) Bana sıkıntılı gibi geldi. Kablo orjinalse böyle bi dert yok ta :)

Neyse bu gece yaparım sanırım bende.

telefonunda hotspot özelliği varsa öylede yapablrsin ;)

MuratGürakan
25-12-2012, 23:40
Benim arabam 2010 model. Yapanlardanda 2011+ larda kullanılabilir gibi birşey duydum. Umarım öyle değildir. Hafta onu dener sonucu bildiririm size.

utkunoa
25-12-2012, 23:44
Murat ali denedi olmadı bi dene bakalım ama olmayabilir de :(

mrtsnr
26-12-2012, 00:08
Benim arabam 2010 model. Yapanlardanda 2011+ larda kullanılabilir gibi birşey duydum. Umarım öyle değildir. Hafta onu dener sonucu bildiririm size.

Benimki de 2010 model. Bende denerim, denemek için gittim de, windows8 dolayısıyla sorun yaşadım. Şimdi geri win7 yükledim :)

Sırf vag-com yüzünden mac'e windows yükletcekler bana!

Rabbit33
26-12-2012, 09:18
Çok güzel :) Polo için de işe yarar mı? acaba:)

mrtsnr
26-12-2012, 12:06
Benim girdiğim koda geçersiz dedi APR :D

Zaten XDS'de açılmadı, şuan aracıma gıcık oldum.

aliC
26-12-2012, 14:34
Poloya (GTI) denedim, zaten kendinden XDS var, ama ESP kapama kodlanmıyor çünkü onun üniti ESP 8.2i gibi bişey (Bosch MK60 EC1 H31 0121 fln olması gerekiyor... Bu arada kendi MK60 EC1 H31 0108 de de kodlanmıyor)

qatrio
26-12-2012, 23:28
gti için umudu keselimmi?

aliC
26-12-2012, 23:56
Doğru kod bulunduktan sonra o da kapatılabiliyodur ama tek tek denemek çok riskli, anca beklemedeyiz :/

metinmb407
27-12-2012, 08:40
Hocam uygulamanın tam olarak mantığı nedir? Okudum okudum ama anlamadım. Daha önce ESP li araç kullanmadığım için yapılan işi kavrayamadım açıklayabilir misiniz :)

ukku
27-12-2012, 08:53
Polo GTI için şunu deneyebilirsiniz (Hatta sonucu ben de merak ediyorum)

Go to Adaptation in the Steering Assist module
Go to Channel 09
Set new value to 1

Steering Assist (44) başlığından adaptationa gelip kanal 9a geliniz.
0 olan değeri 1 yaptığınızda ESP kapanmalı.

ukku
29-12-2012, 16:56
Eee yok mu deneyen?

MOzen
08-01-2013, 16:37
2010 Golf MK6 larda oluyormu? Dün karda çok canımı sıktı araç :D

mrtsnr
12-01-2013, 08:26
Polo GTI için şunu deneyebilirsiniz (Hatta sonucu ben de merak ediyorum)

Go to Adaptation in the Steering Assist module
Go to Channel 09
Set new value to 1

Steering Assist (44) başlığından adaptationa gelip kanal 9a geliniz.
0 olan değeri 1 yaptığınızda ESP kapanmalı.

Utku senin yazdığın sadece Polo GTI için mi, yukardaki durum 2011 ve üstü için geçerli bizim araçlara bişi yapamaz mıyız :)

ESP60 mı ne benim araçtaki, unuttum şimdi vcds bağladığımda yazıyodu.
Bu işlemler ESP70te işliyo. 60'a el atacak yok mu yaw. Ben kurcaladım biraz da olmadı

utkunoa
12-01-2013, 11:01
Hocam uygulamanın tam olarak mantığı nedir? Okudum okudum ama anlamadım. Daha önce ESP li araç kullanmadığım için yapılan işi kavrayamadım açıklayabilir misiniz :)

tam olarak su esp kapandigi zaman arac kendni kaydridiginda siz ayagnzi gazdan cekene kadar arac araci toplamak icin hicbir islem yapmaz ancak gazdan ayagnzi kestgnzde sistem devreye girer ve araci tekar toplar. esc de ise arac kontrolden cikti diyelim ayagnzi gazdan cektniz arav hala kontrolden ciktgi gbi davranir hicbir guvenlik unsuru araca mudahale etmez stock ogli stock tamamen esp siz davranir

metinmb407
12-01-2013, 11:49
Yani anladığım doğru ise özetle sizin yaptığınız kodlama sonucu ESP

1- Ayak gazdan çekilse de çekilmese de devrede,
2- Ayak sadece gazdan çekildiğinde devrede,
3- Hiçbir şekilde devrede değil

şeklinde 3 kademe çalışıyor.
Doğru mu anlamışım?

Açıklama için teşekkür ederim.

ukku
12-01-2013, 20:17
Araç kayma eğilimindeyse ESP ayak gazdayken de değilken de müdahale eder, bilgilendirme yanlış.

Kahraman castle
16-02-2013, 08:42
bu tarz yaralı bilgiler çok faydalı oluyor.

izmirlicem
23-02-2013, 21:32
astra h easytronic tede kapanmıyo :) sporta basılı tutsan bile ids yoksa kapanmıyodu :) ids yapmadım araca ama benzer bişeyle hallettim esp off oluyo artık :)

DoganSuper
24-02-2013, 20:12
esp liler için iyi olmus araba dedigin bazen herseye karısmıcak :)

yakuzaru
24-02-2013, 21:04
Cok güzel paylaşım olmuş. Ellerinize saglık.

Kaanowski
13-03-2013, 10:05
gti için uygun değill, sciroccom forumdada konusunu okumuştum deneyenler var roccoların '10 sonrasına oluyordu. bi vag kablo sipariş edip denemek istiyoruum bende :)

engin
14-03-2013, 11:14
roccoda denicem bakalım nasıl olacak

srhtsrs
01-04-2013, 11:51
farki daha iyi anlayabilmek icin eski yeni birer video olsa cok iyi olurdu, guzel calisma tebrikler