PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otomatik cikle sorunu vtec

Time-R
24-12-2012, 21:43
Arac sogukken (ertesi gun mars gibi) otomatik cikle 1250 - 1300 devirlerde gezmesi gerekirken, normal rolantide gibi calisiyor ve rolantide dahi 50 devir vs. dususler yasiyor bazen 650 bazen 700 bazen 600 gibi (stop edecekmis heran gibi).

Fakat 2 dk calistiktan sonra 1200 devirlere cikiyor, otomatik cikle calisiyor, sonra normal rolantiye dusuyor.

Arac isindiktan sonra rolanti sabit dalgalanma yok.

Su aralar mecbur kendim 1300 devirlere gaz vererek getiriyorum, 1 - 2 dk sonra sabit oluyor.

Aracin fan acmasi normal, hararet cubugunda dalgalanma vs. yok normal isindiktan sonraki kullanimdada.

Sorun ne olabilir:soru:

alex
24-12-2012, 21:53
aşiri sogukdan olma ihtimalı olabilirmi acaba bu ara

hava çok soguk ta

Mr.K
24-12-2012, 21:59
aşırı soguktan olsa ztn mevcut jikle normalde 15sn kapanıyosa(farz-ı misal) 1dk sonra devre dışı kalır..

rolanti ayarı vs yaptır bence kardeşim,aklıma gelen tek şey bu.Bilemedim..

Time-R
24-12-2012, 22:02
aşırı soguktan olsa ztn mevcut jikle normalde 15sn kapanıyosa(farz-ı misal) 1dk sonra devre dışı kalır..

rolanti ayarı vs yaptır bence kardeşim,aklıma gelen tek şey bu.Bilemedim..

Onur rolanti ayari yapili kardesim, hic oynamiyor bile rolanti arac kendine gelince.

En soguk havada dahi ilk mars aldiktan sonra otomatik cikle 1300lere gelmesi lazim.

Ayrica otomatik cikle bozuk olsa marsi alip 800 - 900'lerdede gaz vermez.

1.6 VTi
24-12-2012, 22:05
Jiklenin içinde donma gerçekleşiyor, 1-2dk sonra ısınan suyla açılıyor olabilir ya da jikle tamamen bozulmuş olabilir Samet'im... Benim tavsiyem o jikleyi söküp tamamen dağıtıp temizleyin, arabanın suyunu boşaltıp deepfreeze(dipfriz) ile yeniden su koyun bakın bakalım ne olacak...

Time-R
25-12-2012, 08:39
Jiklenin içinde donma gerçekleşiyor, 1-2dk sonra ısınan suyla açılıyor olabilir ya da jikle tamamen bozulmuş olabilir Samet'im... Benim tavsiyem o jikleyi söküp tamamen dağıtıp temizleyin, arabanın suyunu boşaltıp deepfreeze(dipfriz) ile yeniden su koyun bakın bakalım ne olacak...

Abi dipfriz dedigin nedir? 3 hafta once radyatoru ve hortumlari komple bosaltip tamamiyle antifiriz doldurttum.

Tamamiyle bozulmus olsa 700 - 800 arasi devirlerdede gezmesi mumkun degi ama? Hic otomatik almayip mars yapar yapmaz direk stop etmesi lazim.

Ayrica suna dikkat ettim dun aksam, hava 7 derecelerdeydi, yani asiri soguk degildi karli gunlerdeki gibi, ilk mars sonrasi devir 1000de tutundu, 1200'lere kadar yukseldi ve dogru duzgun calisti.

Kendim sokebilir miyim acaba? Sokup temizleyince katkisi oluyor mu abi?

E0041
25-12-2012, 08:43
rolanti motorunda sıkıntı vardır samet rolanti motorunu temizle bi dene olmazsa rolanti motorunu değiştir. içi kurum doluyor bunların bu yüzden içindeki hareketli mil istenilen tarzda hareket edemiyor

erhann
25-12-2012, 10:13
http://www.techturkey.com/forum/genel/140736-civic-gaz-kelebegi-map-sensor-iavc-fitv-temizligi-ve-sorun-cozumu.html

Time-R
25-12-2012, 11:20
rolanti motorunda sıkıntı vardır samet rolanti motorunu temizle bi dene olmazsa rolanti motorunu değiştir. içi kurum doluyor bunların bu yüzden içindeki hareketli mil istenilen tarzda hareket edemiyor

Denicem abi sagolasin.

http://www.techturkey.com/forum/genel/140736-civic-gaz-kelebegi-map-sensor-iavc-fitv-temizligi-ve-sorun-cozumu.html

Konudan ancak Doush'un problemini kendi problemime benzetebildim. Senin konudanda baya birsey kaptim. Sagol..

8gseFjwP7Xo

Sorunum yukaridaki videodakine cok benziyor acikcasi.

VteC_MaNiaC
25-12-2012, 14:10
Belkide aracın ECT kablolarında veya sensöründe bir sıkıntı, temassızlık var ? doğru ölçüm yapmıyor ona görede geç girip erken çıkıyor devreden ?

1.6 VTi
25-12-2012, 14:44
Abi dipfriz dedigin nedir? 3 hafta once radyatoru ve hortumlari komple bosaltip tamamiyle antifiriz doldurttum.

Tamamiyle bozulmus olsa 700 - 800 arasi devirlerdede gezmesi mumkun degi ama? Hic otomatik almayip mars yapar yapmaz direk stop etmesi lazim.

Ayrica suna dikkat ettim dun aksam, hava 7 derecelerdeydi, yani asiri soguk degildi karli gunlerdeki gibi, ilk mars sonrasi devir 1000de tutundu, 1200'lere kadar yukseldi ve dogru duzgun calisti.

Kendim sokebilir miyim acaba? Sokup temizleyince katkisi oluyor mu abi?

Sistemi tamamiyle antifrizle doldurduysan donma olasılığı düşüktür. Bence kendin söküp temizleme, incik cıncık çok parçası vardı diye HATIRLIYORUM(yanlış hatırlıyor olabilirim). Bu işi daha önceden yapmış bir ustaya yaptırsan daha iyi olur gibi gibi... İnşallah basit birşeydir Samet'im...

Not: Diğer arkadaşlardan birinin de dediği gibi belki oraya giden bir kabloda da bir temassızlık, oksitlenme,...vs olmuş olabilir ama gene yanlış hatırlamıyorsam jikle tamamen mekanik bir parça olması gerekiyordu. Sıcaklığa göre içindeki termostat, emme manifolduna extra hava sokuyor, ısınınca da tamamen kapanıyordu diye hatırlıyorum.

Dediğim gibi en sağlıklı çözüm; bu işi daha önce yapmış bir usta bulup ona jikleni temizlettirip kontrol ettirmek olacak gibi gözüküyor...

tkartoglu
25-12-2012, 18:39
motor ısınınca hersey normalse sibob ayarından olabilir

jdm-fuat
25-12-2012, 20:12
kelebegın uzerındekı ayar yerınden ayarlar ısı halledersin ulas bana ;)

berdoz76
01-01-2013, 18:57
Öncelikle tamamen antifiriz koymak olmaz.oran 50 su 50 antifiriz olmalıki -36 koruma sağlasın.
Aracınızın sorunu FITV temizlenmeli.sonrası yapılan ayar ile sorunsuz olacağını göreceksin.Nasıl yapacağına dair eski yazılarımdan fast idle thermo valve cleaner şeklinde youtubede arattığınız vakit temizlik ve sonrasında ayar yapmayı görüyorsunuz.temizlik sonrasında plastik vida şeklinde aparatı saat yönünde sonunna kadar çevirin en son durduğu yer muhtemelen saat 12 istikametini gösterecek sadece saat 10:30 istikametine hafifce geri çevirerek bırakın işlem tamam.Sonrasında dikkatli bir şekilde yerine geri takın ve 1400 veya 1500 devirde aracınızın soğuk havaklarda ilk çalışmada devrin sabit kalarak motorunuzun ısındığını keyifle göreceksiniz.