PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türk yapımı HBO motor

sansar34
24-12-2012, 22:09
Hasan Basri Özdamar'ın İcadı HBO Motorlarının Öyküsü 2/2 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=sepX1QwCJe0)

öncelıkle kafama takılan bı kac sey var burada bulunan buyuklerıme sormak ıstıyorum 1. dakkadan ıtıbaren krankla kol arasındakı mesafeden bahsedıyor bunun adını suan hatırlıyamıyorum ama mantıgı hakkında bılgım az cok olsada tam degıl ıkıncı olarakda sılındır ıcerısınde yanma gerceklestıkten sonra pıstonu normal motorlardakı yanma suresınden daha uzun oldugunu soyluyo bunun sebebıde pıstonla krank arasındakı mesafeden dolayı ama sımdı bılındık sıstemdekı motorlar krankın en kısa zamanda turunu tamamlaması uzerıne hasan basrı beyın yaptıgı motorda bu zaman daha uzun oluyo anladıgım kadarıyla ama yanmadan tam olmasada normal sıstemlerden daha fazla verım alıyoru sebebıde yanma zamının daha uzun olması dogrumudur?

tasmany
24-12-2012, 23:10
cok sarsintili calismazmi bu motor ?

OMTech
24-12-2012, 23:36
ofsetli krang yapmış hoş güzel bir teknoloji. ama 150 senedir kimsenin aklına gelmediği falan yok. gözüme bi kaç eksiklik çarpıyor ama bu motoru geliştirmekte çalışan bunca ustanın deneyimlerine saygı duyup sessiz kalmayı tercih ediyorum. nasıl olursa olsun yerli üretim ve yerli gelişim ellerine sağlık..

Alperen-B
24-12-2012, 23:53
helal olsun ellerine sağlık ustalarımızın. bakalım bu motoru ne gibi bir projede değerlendirecekler.

-ER-
25-12-2012, 00:11
sıralı 4 lazım birde enjeksiyon olması lazım yoksa karbrtörle bir yere varamaz diye düşünüyorum.
Şuan oturduğum yerden atıp tutuyorum ama bu gerçekleri değiştirmeyecek :)

alihan_27
25-12-2012, 00:20
1.0 ford ecoboost motorlarda da benzer şekilde ofsetli krank kullanılıyor diye biliyorum ve direk enjeksiyon. o.b.k anlatmıştı nedir, ne değildir diye bu motoru ama konunun yerini hatırlamıyorum.

sansar34
25-12-2012, 20:28
evet dun wc aklıma geldı ofsetlı kırak oldugu :D sımdı benım bu motorda anlamadıgım tek nokta neden yanma sırasındakı kurs boyunu normal motorlardan daha uzun sure beklıyıp yanmayı neden uzatıyo yakıtı cıg yakmayıp ıyı bı yanma elde edebılmek ıcın mı?

Y.Emre
25-12-2012, 22:40
evet dun wc aklıma geldı ofsetlı kırak oldugu :D sımdı benım bu motorda anlamadıgım tek nokta neden yanma sırasındakı kurs boyunu normal motorlardan daha uzun sure beklıyıp yanmayı neden uzatıyo yakıtı cıg yakmayıp ıyı bı yanma elde edebılmek ıcın mı?

Amacı; Aynı miktar maddeyi(yakıtı) daha yüksek sıkıştırmada yakarsanız daha çok güç elde edersiniz ilkesinden, -oluşturmaya çalışırken güç harcanan- sıkıştırmayı daha uzun süre korumak. Böylelikle tahmin ettiğin gibi silindirdeki yakıtı daha verimli şekilde yakmak.

sıralı 4 lazım birde enjeksiyon olması lazım yoksa karbrtörle bir yere varamaz diye düşünüyorum.
Şuan oturduğum yerden atıp tutuyorum ama bu gerçekleri değiştirmeyecek :)

Motoru (bloğu) üretip tescilledikten sonra tek silindirden sıralı düzene geçmekte, yakıt besleme türünü değiştirmekte çook zor olacak şeyler değiller. (Bence)

Sanayide bile karbüratorden enjeksiyona geçebilen insanlar varken, proje içerisinde böyle adımlar atılması çok güç şeyler değil diye düşünüyorum.

RESERVE
25-12-2012, 23:32
helal olsun sonuna kadar izledim..amcayı tebrik ediyorum.

civelek
25-12-2012, 23:52
mükemmel bir şey inşaallah devamı yeni teknolojiyle beraber gelir

CinAli_06
25-12-2012, 23:58
ne olursa olsun yerli olması benim için yeterli. sonuçta şuan üretilmiş ve imkan verilirse geliştirilebilir.

mechanic
26-12-2012, 07:37
adam ne konuştuğunu bilmiyor ya yazık

Sercanius
26-12-2012, 08:29
dirsekli piston kolu 1900lerin ortalarına doğru yanlış hatırlamıyorsam doğu avrupalı iş makinası ya da traktör üreten ama şimdilerde yok olmuş bi marka tarafından kullanılmıştı (bu demir tekerlekli olanlardan).. HBO ya dönecek olursak enjeksiyona çevrilmesi, silindiri arttırılması, sessizleştirilmesi vs bunlar çok basit işler.. sorun yerli otomobilde tercih edilir mi? (ülkemizi uzaktan kumandayla yönetenler tarafından izin verilir mi?) Diğer sorun; sağlıklı çalışıyor ama bu motor devir çevirirmi ?:D Eğer devir çevirise ömrü ne olur:? uzun ömürlü ve performanslı olursa dünyada petrol yatakları tükenene kadar masonlar tarafından izin verilmez unutun.. :D petrol biter hadi yapın bakalım derler bi tarafımıza sokarız artık.. o yüzden bertaraf olmamak için bitaraf oluruz :D

charger
26-12-2012, 08:41
daha motorun M harfini bilmezken sarsıntıdan enjeksiyondan eksiklereden bahsediyorsunuz adama yazıkmış
bir tek siz biliyorsunuz cok bilinen bir şeyse İÇAT ETMEK BULUŞ YAPMAK buyrun bakalım siz ne içat edeceksiniz

Ben gururduydum işallah satılmaz ve yüz yıllarca TR amplemli bir motorumuz olur

sansar34
26-12-2012, 09:30
sonucta sızler var yapıldı desenızde adam patantını almıs ve 1 mılyon € du yanlıs hatırlamıyorsam en azından adam kendı kendını gelıstırebılmıs buda buyuk bı basarı

kelalper
26-12-2012, 09:40
arkadaşlar şu anda bu motor bir araba üzerinde uzun süre kullanılabilecek güç vermiyor. Hacmi düşük. Gördüğünüz motor sadece patent alınması için yapılmış bir konsept motor. Daha da geliştirilmesi gerek araç üzerinde kullanılabilirlik için. Söylenene göre kendi hacmindeki ottolardan daha verimli. Doğru olabilir ama dediğim gibi daha üzerinde çalışılıyordur araba üzerinde verimli şekilde çalışabilmesi için. BU patenti satabilir mi bilemem. Ama geliştirilip kullanımını yaygın hale getirmek için devlet destek verebilir. Örnek olarak bu motorun kullanıldığı arabalardan daha düşük ötv alınarak mesela. Başka türlü insanları kullanmaya teşvik edemezsiniz.

AEAlmas
26-12-2012, 09:59
fKjreLnSWzE

Her ne olursa olsun geliştirilir bunu yapması bile bir başarı ama video daki gibi

Y.Emre
26-12-2012, 11:39
Bazı arkadaşlar ne bekliyor anlayamadım ben. üretilen ilk model olarak sıralı 4 6 falan mı üretmeliydi ? yada V daha olmadı W

Şimdiki büyük motor üreticileri bir anda mı büyüdüler? İlk motorları şaheser gibi motorlarmıydı da Hasan Basri Bey'in tasarladığı motorun 4 4lük olmasını bekleniyor.

Babamın sıkça kullandığı bir Atasözü vardır ki bu konudaki herşeyi özetlemeye yeter sanırım;

"Göç gide gide düzelir."

19gokhan90
26-12-2012, 13:53
Bir video vardı değişken sıkıştırma oranıyla ilgili o motorda da bu sistem kullanılmıştı tabi daha karışığı

life is life
26-12-2012, 14:33
Konuyu takipteyim..

-ER-
26-12-2012, 14:58
Amacı; Aynı miktar maddeyi(yakıtı) daha yüksek sıkıştırmada yakarsanız daha çok güç elde edersiniz ilkesinden, -oluşturmaya çalışırken güç harcanan- sıkıştırmayı daha uzun süre korumak. Böylelikle tahmin ettiğin gibi silindirdeki yakıtı daha verimli şekilde yakmak.

Motoru (bloğu) üretip tescilledikten sonra tek silindirden sıralı düzene geçmekte, yakıt besleme türünü değiştirmekte çook zor olacak şeyler değiller. (Bence)

Sanayide bile karbüratorden enjeksiyona geçebilen insanlar varken, proje içerisinde böyle adımlar atılması çok güç şeyler değil diye düşünüyorum.

Aynen öyle enjeksiyona geçiş kolay bişi ama neden 2 iş yapmış dayı onu anlamadım direk öyle kullansa 2 kere kafa patlatmıcak.
Bakalım yapsada 1.6 motor verimini ölçüm değerlerini görsek.
Yada bu motorun krank ölçüm değerleri nelerdir bulan bilen varmı?

tasmany
26-12-2012, 16:35
daha motorun M harfini bilmezken sarsıntıdan enjeksiyondan eksiklereden bahsediyorsunuz adama yazıkmış
bir tek siz biliyorsunuz cok bilinen bir şeyse İÇAT ETMEK BULUŞ YAPMAK buyrun bakalım siz ne içat edeceksiniz

Ben gururduydum işallah satılmaz ve yüz yıllarca TR amplemli bir motorumuz olur

sahsim adina yaziyorum yorumu, beni ilgilendiren bi cumle gectigi icin birincisi benim yazdigim cumlede bu nesneyi kotuleyen herhangi bir ifade varmidir?ikinciside belki motordan anlamiyorum belki aklima bisey takildi sordum nie kastiniz bukadar.siz bildiklerinizi sormadanmi ogrendiniz acaba ?

tayreep_john
26-12-2012, 16:56
fKjreLnSWzE

Her ne olursa olsun geliştirilir bunu yapması bile bir başarı ama video daki gibi

bende bu işin sonunun filmdeki gibi olduğunu düşünüyorum ...:(

sansar34
26-12-2012, 18:27
ıns olmaz... yanma suresı o zaman suan boxer motorlarda daha verımlı cunku yatay olarak hareket edıyo bmw motorlarını neden blok derecelı olark capraz koyardı dıyorum demekkı krank uzerındeku yyuku almak vede yanmanın daha uzun surmesı ıcınmıs sımdı bununla ılgılı cızımlere baslamak lazım :D

sansar34
26-12-2012, 21:25
http://morepowerengine.com/images/Fig0.gif

offsetlı pıston kolu herald bu oluyo heralde. ben bu offset muhabbetıne takıtım :D tam bılgısı olan bırısı mumkunse pm atabılırse sevınırım :)

Y.Emre
26-12-2012, 21:37
ıns olmaz... yanma suresı o zaman suan boxer motorlarda daha verımlı cunku yatay olarak hareket edıyo bmw motorlarını neden blok derecelı olark capraz koyardı dıyorum demekkı krank uzerındeku yyuku almak vede yanmanın daha uzun surmesı ıcınmıs sımdı bununla ılgılı cızımlere baslamak lazım :D

Boxer motorda pistonlar yatay hareket ediyorsa ne olmuş ? Boxer motorda da piston ve krank mili aynı eksende. Bu olayla bi ilgisi yok yani.

http://www.seatclubworld.com/imgupload/uploads/a0c1632d619211394f848a69fb92c8ae.jpg
http://modifiyesanati.com/uye_avatarlar/98f956ba9a825a32d.jpg

Aynısı Bmw'nin yatık dediğin motorları içinde geçerli. Silindirler yatık ve krank mili yine silindirlerle aynı eksen üzerinde.
(resim biraz büyük sıkıntı olmasın diye link olarak ekliyorum.)
http://www.totalmotorcycle.com/photos/2011models/2011-BMW-K1600GT-GTLf.jpg

Aynen öyle enjeksiyona geçiş kolay bişi ama neden 2 iş yapmış dayı onu anlamadım direk öyle kullansa 2 kere kafa patlatmıcak.
Bakalım yapsada 1.6 motor verimini ölçüm değerlerini görsek.
Yada bu motorun krank ölçüm değerleri nelerdir bulan bilen varmı?

'Bence' cevabı basitçe karbüratör sisteminin çok daha basit olması. İlk defa bir motor geliştirecek olsam (özellikle alt blok kısmını geliştirecek olsam.) üst kapak olsun ateşleme olsun yakıt beslemesi olsun mümkün olduğunca basit sistemler koyardım. Çünkü diğer sistemlerdeki bir sorunla alt bloktaki sorunu karıştırmak istemem. Sorun olduğunda örnek alabileceğim başka bir motor yok çünkü

khan
26-12-2012, 21:50
bireysel olarak guzel denemeler, ama insansiz ucakta karburator bypass ederek daha yuksek irtifa vs cok cag disi fikirler ya. adamlar suan neler tasarliyor, hatta neler uretiyor. o yere goge sigdiramadigimiz direk enjeksiyon sistemi 1902 tasarimi, 1940 ve 50 lerde seri uretimde kullanildi fakat simdi degisken subap ve egzantrik dereceleri ve ileri isletim sistemleri sayesinde kullanisli hale geldi, icat offsetli krank mi yani? iste bu yuzden bizden pek icat cikmiyor, eger ki siyasi gucunuz ve cevreniz yoksa zehir gibi akliniz, bilginiz bile olsa destek alamiyorsunuz ama offsetli krank destek aliyor.

sansar34
26-12-2012, 22:29
Boxer motorda pistonlar yatay hareket ediyorsa ne olmuş ? Boxer motorda da piston ve krank mili aynı eksende. Bu olayla bi ilgisi yok yani.

asagı yukarı hareket eden pıston assagı ınerken patlamanın etkısyle bırlıkte daha cabuk ınıyo ama sıkısma sırasında aynı hızla aynı zamanda cıkamıyor yukarı dıye dusundum o yuzden ole dedım pıston yatay olunca assagı degıl yatay olarak hareket edecek, yanı benım suan dusundugum sey bır topu yereden 1 m yukarımı cıkma suresı daha uzundur yoksa 1m yukseklıkten yere dusme suresımı daha cabuktur dıye dusunuyorum yanlıs bı dusuncemı?

Y.Emre
26-12-2012, 22:49
asagı yukarı hareket eden pıston assagı ınerken patlamanın etkısyle bırlıkte daha cabuk ınıyo ama sıkısma sırasında aynı hızla aynı zamanda cıkamıyor yukarı dıye dusundum o yuzden ole dedım pıston yatay olunca assagı degıl yatay olarak hareket edecek, yanı benım suan dusundugum sey bır topu yereden 1 m yukarımı cıkma suresı daha uzundur yoksa 1m yukseklıkten yere dusme suresımı daha cabuktur dıye dusunuyorum yanlıs bı dusuncemı?

Mantık tek silindir için doğru olabilir ama, 3 4 5 6 8 silindirli motorlardan bahsediyorken tüm pistonlar farklı evrelerde ve tek krank miline bağlı. Biri aşağı iniyorken (söylediğin kolay olan işi yapıyorken) diğeri yukarı çıkıyor (söylediğin zor olan işi yapıyor) O yüzden o söylediğin zor. Bunu söylerken Boxer motorda herhangi bir kazanç yoktur demiyorum. Offsetli krank ile ilgisi yok diyorum. Yoksa Boxer motorunda kazançları var tabiki.

RedSun
26-12-2012, 23:39
Mantık tek silindir için doğru olabilir ama, 3 4 5 6 8 silindirli motorlardan bahsediyorken tüm pistonlar farklı evrelerde ve tek krank miline bağlı. Biri aşağı iniyorken (söylediğin kolay olan işi yapıyorken) diğeri yukarı çıkıyor (söylediğin zor olan işi yapıyor) O yüzden o söylediğin zor. Bunu söylerken Boxer motorda herhangi bir kazanç yoktur demiyorum. Offsetli krank ile ilgisi yok diyorum. Yoksa Boxer motorunda kazançları var tabiki.

silidirler krank miline bağlı evet ama yüke binen yine krank mili değilmi? pistonlar yukarıya doğru ivmelenirken yinede yer çekimine maruz kalmıyor mu?

boxer motor yatay olduğu için herhangi bir yer çekimine maruz kalmıyor.

sansar34
27-12-2012, 07:33
silidirler krank miline bağlı evet ama yüke binen yine krank mili değilmi? pistonlar yukarıya doğru ivmelenirken yinede yer çekimine maruz kalmıyor mu?

yercekimi demişsin daha kapı motorun ıcınde yer cekımı varmı dıye bılmıyorum eger versa ne kada pıstona ve kranga kuvvet etkısı oluyor yanı dez avantajları neler eger yer cekımı olmasaydıgı bı ortamda calıssaydı nasıl sonuclar alınırdı ? belkı bıraz sacma sorular soruyor olabılırım ama sırf merakımda kafamdakı soru ısaretlerınden herseyıde arastırıp bulamıyoruz ınt bulduklarımız hep yabancı formlarda :D

Y.Emre
27-12-2012, 15:04

Yükten kastınızı anlamadım açıkçası.
Pistonlar pek tabi yer çekimine maruz kalıyor. Bunun tersi birşey söylemedim zaten, sadece konuyla ilgisi olmadığını söyledim.

Chatin
28-12-2012, 13:52
e proje kolpa ama odtü makine ve itü otomotiv'den hocalar nasıl onay vermiş buna. insan biraz araştırmaz mı yahu? alın bakın bizim bi arkadaş ne bulmuş. avrupa patent enstitüsü bu yeni birşey değil amca demiş ve patenti reddetmiş :)

http://www.wipo.int/patentscope/search/docservicepdf_pct/id00000013257128?download

0M42
28-12-2012, 14:29

Doğru düşünmüşsün bu yüzden boxer motorları sıralı yada v motorlardan daha verimli çalışır özellikle piston ve kollar doğrudan yer çekimi etkisine mağruz kalmadığı için büyük bir kazanç var.

0M42
28-12-2012, 14:31
Yükten kastınızı anlamadım açıkçası.
Pistonlar pek tabi yer çekimine maruz kalıyor. Bunun tersi birşey söylemedim zaten, sadece konuyla ilgisi olmadığını söyledim.

Yer çekimi etkisini küçümsemeyin insanlar sırf bir koldan 35 - 40 gr. atabilmek için ne hesaplamalar yapıyor :)

Y.Emre
28-12-2012, 21:32
Yer çekimi etkisini küçümsemeyin insanlar sırf bir koldan 35 - 40 gr. atabilmek için ne hesaplamalar yapıyor :)

Yerçekimi önemsiz bir kuvvettir de demedim. Ancak kranktan, pistondan, koldan kısaca hareketli parçalardan agırlık atmanın asıl sebebi yerçekiminden ziyade atalet momentidir. Diye biliyorum.

alihan_27
28-12-2012, 21:45
Krank milindeki karşı ağırlıklar yerçekimini bertaraf etmek için kullanılmıyormu?

Y.Emre
28-12-2012, 21:55
Hayır, krank miline bağlı olan kollardan dolayı oluşan merkezkaç kuvvetini ve atalet momentini dengelemek için kullanılıyor.

Osman Bahadır
28-12-2012, 22:03
Motordan çok amcanın yüksek mevkiilerdeki bağlantılarına hayran kaldım.

sansar34
28-12-2012, 22:24
boxer motordakı gıbı degılde abı tam tersı ıcerı dogru yatay hateket etse ıkı krank kullanılsa bloga avare olark sabıtlenms volana zıncır vasıtasıyla ıkı kranktakı hareketı aktarsak dıye dusundum sacma bısy gıbımı anlattım ? :D

alihan_27
28-12-2012, 22:56
boxer motordakı gıbı degılde abı tam tersı ıcerı dogru yatay hateket etse ıkı krank kullanılsa bloga avare olark sabıtlenms volana zıncır vasıtasıyla ıkı kranktakı hareketı aktarsak dıye dusundum sacma bısy gıbımı anlattım ? :D

Subaplar, buji nerde olacak? Altta veya üstte olacaksa alev cephesi filan çok ters olur. +pistonun biri cortlasa karşısındakide iş yapamaz hale gelir.

sansar34
28-12-2012, 23:18
subaplar ust kısımda olacak emme manıfoldu dırek subaplarların uzerınde egsoz alt kızsımda olacak motor yatay olark koyulacakgı ıcın ust kısımda boslık kalıyor sunu dusundum sılındır gomleklerını ıkı parca halınde gecme sehba bacakları gıvı dusunuldugunde koyulabılrı yada dırek sılındır gokmleklerı ayrı bı sekılde kullanılabılır bujılerde sılındır ıcıne yatay olarakyanı ustten bakıldıgınde bujı tırnakları assagı bakacak sekılde gelecek normal sıralı tıp motorlardakı gıbı tabu bunlar sadece benım hayal dunyamda solıtwork cızımlerının ustesınden gelebılecek bırısı olsa hem cızerız hemde 3d hareket verırız boylecek eksıklerımızıde goruruz ona gore cnc kucuk olcekte parcaları yapıp deneme ımkanı olabılır. yanı bıraz hayal kuruyorum belkıde cok fazla ama hayallerımız olmasaydı suan kullandıgımız arabalar yada bılgısayarlar olmazdı :)