PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Defter tasdik ücreti?

Chatin
31-12-2012, 20:35
Bilen birisi bunun kriterlerini söyleyebilir mi? Yani var mı net bir kriteri? Muhasebecinin 100 lira istemesiyle 1000 lira istemesi arasındaki kriter nedir? Hizmet verdiği şirketin yıllık cirosuyla bir ilgisi var mı?

Detaylı bilgi için şirketin özellikleri: Şahıs şirketi, 1. sınıf, şirket sahibi dışında sadece ssk sı yatan göstermelik bir çalışanı olan ve yazarkasası olmayıp parekende satış yapmayan, ayda 8 faturasını gider olarak düşen şirket.

Niye soruyorum? Sanırım muhasebecim beni düdüklemeye çalışıyor ve ben kafayı kırıp onu düdükleyeceğim anladığım kadarıyla. Birkaç muhasebeci arkadaşıma sordum max vermem gereken ücret 150-200. Muhasebecimin benden istediği bunun yaklaşık 3 katı.

bladerk
31-12-2012, 20:45
rte hükümeti defter sayısını zorunlu 4 e çıkardı ben 650 ödedim geçen sene 150ydi

geri kalanına bi yerlerine .................

muhasebecinde sorun yok yani

JDM VTİ
31-12-2012, 20:46
ben 742 mi ne ödedim..

EEE
31-12-2012, 20:46
rte hükümeti defter sayısını zorunlu 4 e çıkardı ben 650 ödedim geçen sene 150ydi

geri kalanına bi yerlerine .................

muhasebecinde sorun yok yani

Sen niye sirket kurdun
cevir gercek kisi vergi levhasini
ben 150 verdim

Chatin
31-12-2012, 20:52
Yıldırım ERCAN: 2013 yılı defter tasdik ücretleri (Ankara Meslekte Birlik) (http://yildirimercan.blogspot.com/2012/12/2013-yl-defter-tasdik-ucretleri-ankara.html)

burada noter için defter tasdik ücreti görünüyor. buraya göre hizmet/serbest meslek için görünen 405 lira. muhasebeci bunun üstüne bir de kendi payını mı koyuyor?

bladerk
31-12-2012, 20:53
Sen niye sirket kurdun
cevir gercek kisi vergi levhasini
ben 150 verdim

ben pistona ortak başladım sonradan devraldım tüm izinler ruhsat falan şirket olarak yenilemek işkence olurdu yine de üçüncü aydan sonra öyle bişey yapabilirim :D

Chatin
31-12-2012, 21:31
MUHASEBE DEFTER TASDİK FİYATLARI ESNAFIN KABÜSU OLDU | Güncel (http://www.gercekbandirma.com/guncel/1003-muhasebe-defter-tasdik-fiyatlari-esnafin-kabusu-oldu.html)

sanırım bu dertten müzdarip fazlaca kişi varmış. yukarıdaki yazıya göre alınması gereken 300 lira.

Rawr
31-12-2012, 21:39
Defter yaprak sayısına göre değişir , tasdik edilecek defter sayısına göre değişir . Kapanış defterleri varsa fiyat değişir. Emin ol 150-200 liraya tasdik yapanlar o paraları başka bi şekilde alırlar mükelleften .

Tablolara bakmışken , bide odanın ücret tablosuna bak 1.sınıf ve basit vergi mükellefleri için muhasebecilerin alması gereken ücretlere. Muhasebeciler ordaki ücretleri alsa millet duman olur :)

Thracian
31-12-2012, 21:49
Sahış ve 2. sınıf arkadaşım: 150 TL

Faaliyet halinde olmayan LTD ŞTİ için; geçen sene 300 TL bu sene için 400 TL

Redfish16V
31-12-2012, 21:51
Defter yaprak sayısına göre değişir , tasdik edilecek defter sayısına göre değişir . Kapanış defterleri varsa fiyat değişir. Emin ol 150-200 liraya tasdik yapanlar o paraları başka bi şekilde alırlar mükelleften .

Tablolara bakmışken , bide odanın ücret tablosuna bak 1.sınıf ve basit vergi mükellefleri için muhasebecilerin alması gereken ücretlere. Muhasebeciler ordaki ücretleri alsa millet duman olur :)

aynen katılıyorum :) büyük şirketlerin vay haline..biz milletden o paraları isterken kendimiz bile diyoruz;bu adam muhasebe ücreti + tasdik ücretini nası ödeyecek ?

EEE
31-12-2012, 23:09
ben pistona ortak başladım sonradan devraldım tüm izinler ruhsat falan şirket olarak yenilemek işkence olurdu yine de üçüncü aydan sonra öyle bişey yapabilirim :D

Ruhsat muhsat hikaye sen kapat herseyi sirketede vergi levhasinada gerek yok ben varim sen gerisini bosver

GokhanRS
31-12-2012, 23:29
abartmayın ya bu senede dahil bu yıla kadar 150 liradan fazla ödemedik hiç. şirket olan arkadaşımızda 250 350 arası ödedi. şahıs firmasıyız hep 100-150 ödedik.

he şirketin büyükse kitlerler o ayrı.

cery
31-12-2012, 23:35
eczane defterleri için 1100 TL ödedim. muhasebe ücreti hariç :D

acıttı biraz ama muhasebecininkini salladım biraz mecburen

Nires
01-01-2013, 00:15
edit................

Ramiz
01-01-2013, 00:23
650 tl ödedik aciydi

deniz
01-01-2013, 07:56
sahıs sirketi.
detaylı temizlik oto boya koruma sıstemlerı üzerine 150 tl verdım..
ben bunun 50 sı notere verılen gerısıde muhasebecının yıl boyu kırtasıye masrafları dıye duydum veya yılbaşı ıkramıyesı dıyelım cunku adam zaten normalde maaşını alıyor her ay :D

Rec.O
01-01-2013, 11:07
Defter tastik ücretini muhasebicim yaptıracaktı ne kadar dedim 200 tl dedi tek defter benim iş yerimiz araştırdım notere gidip kendin yaptırabiliyorsun 43 tl bu kadar adam senden 50 tane boş kağıda 150 tl alıyor ! bu kadar basit.en iyi gidip kendin yaptırman abi. bir noterde tanıdıgın varda hiç sıkıntısız halletirirsin

desibel
01-01-2013, 11:14
ben 100 lira ateşledim baya bi konuştu ama yapcak bişi yok :D

lethaldoze
01-01-2013, 11:26
Ben ltd ye eski muhaasebecim 800 istedi yenisi 500 e halletti. Gireni azalttık biraz :D

Alican
01-01-2013, 11:29
Benım muhasebecı 1000 tl dedı ama sen 600 ver dıyor :)
LTD.ŞTİ benım fırma

ACYV
01-01-2013, 11:46
Şirketin cirosuna göre para çekiyor muhasebeciler, kiminden 250 alırken kiminden de 1000 alıyor. bu tamamen muhasebecinin o şirket ile olan iş yoğunluğu ile alakalı.

Vtec_2
01-01-2013, 13:33
Defter tastil ücretine noterler birliğiinden bakabılırsınız. Fakat bu sene defter sayısı arttı. Yevmiye kebir envanter sayfa sayılarına gorede fiyat degısmektedır.
Muhasebecınde defter tastık parasına kırtasıye masrafınıda eklemıstır.

Son anda bır degısıklık dha yaptılar.Ticaret Odasından sicil tastiknamesi isteniyordu. Fakat son dakıkada onuda ıptal ettıler.

matthardy
01-01-2013, 13:35
Mali musavirim.
Cektimiz tastik paralarinin meblagini soyle acikliyabilirim.
Birinci olarak is hacmi.
Gunde 5 fatura kesenler 1 fatura kesenin defteri ayni yaprak adetine sahip olamaz.
Suan kirtasiyeler sadece sayfayalari numaralarmak icin sayfa basina 0.022 kurus gibi bi rakam istiyorlar.
sirketlerde bu sene defterler 6 tane oldu. 4 degil.
Gunde ortalama 1-2 fatura kesen bir ltd icin kisaca noter masrafi su bu olarak 300tl normaldir. İs hacmine gore bu mebla buyuyebilir. Oyleki 1600tl istedigim musterim bile oldu.

onursumer
01-01-2013, 13:53
Bilen birisi bunun kriterlerini söyleyebilir mi? Yani var mı net bir kriteri? Muhasebecinin 100 lira istemesiyle 1000 lira istemesi arasındaki kriter nedir? Hizmet verdiği şirketin yıllık cirosuyla bir ilgisi var mı?

Detaylı bilgi için şirketin özellikleri: Şahıs şirketi, 1. sınıf, şirket sahibi dışında sadece ssk sı yatan göstermelik bir çalışanı olan ve yazarkasası olmayıp parekende satış yapmayan, ayda 8 faturasını gider olarak düşen şirket.

Niye soruyorum? Sanırım muhasebecim beni düdüklemeye çalışıyor ve ben kafayı kırıp onu düdükleyeceğim anladığım kadarıyla. Birkaç muhasebeci arkadaşıma sordum max vermem gereken ücret 150-200. Muhasebecimin benden istediği bunun yaklaşık 3 katı.

abi şu yazdıkların ile soyluyorum bu şirketin tutsun tutsun en fazla maksimum herşeyi 300tl tutsun bunun ustundeki her rakamla bildiğin duduklemeye çalışıyorlar seni

matthardy
01-01-2013, 13:59
Haa gencler bise daha deyim istediginiz kadar pazarlik yapin su bu.
Muhasebeciniz 1000tl istiyorken 300e tav oluyorsa bilinki o kalan 700u alicak ve sizin ruhunuz duymicaktir..

lethaldoze
01-01-2013, 14:08
Haa gencler bise daha deyim istediginiz kadar pazarlik yapin su bu.
Muhasebeciniz 1000tl istiyorken 300e tav oluyorsa bilinki o kalan 700u alicak ve sizin ruhunuz duymicaktir..

Aynen öyle.

kelalper
01-01-2013, 14:13
bende 150 tl ödedim. Bi gariplik var.

Chatin
01-01-2013, 14:16
Mali musavirim.
Cektimiz tastik paralarinin meblagini soyle acikliyabilirim.
Birinci olarak is hacmi.
Gunde 5 fatura kesenler 1 fatura kesenin defteri ayni yaprak adetine sahip olamaz.
Suan kirtasiyeler sadece sayfayalari numaralarmak icin sayfa basina 0.022 kurus gibi bi rakam istiyorlar.
sirketlerde bu sene defterler 6 tane oldu. 4 degil.
Gunde ortalama 1-2 fatura kesen bir ltd icin kisaca noter masrafi su bu olarak 300tl normaldir. İs hacmine gore bu mebla buyuyebilir. Oyleki 1600tl istedigim musterim bile oldu.

Hoca bak ltd şti için 300 diyorsun. Bak özellikler şunlar

Şahıs şirketi, 1. sınıf, şirket sahibi dışında sadece ssk sı yatan göstermelik bir çalışanı olan ve yazarkasası olmayıp parekende satış yapmayan, ayda 8 faturasını gider olarak düşen şirket.

bu durumda normalde ne istenir? ki ayda 8 fatura diyorum bak hadi ayına göre max 10 tane olsun. ki bunların içinde elektrik, telefon falan var. Yani basit şirket gideri sadece.

Bu arada diğer arkadaşlar teşekkürler bilgiler için. Benimle şirket özellikleri tutan kişileri tanıyan varsa onların da bu tasdik ücretini ne kadar verdiğini bilmek isterim. Böyle elden para alma işini sevmedim ben. Kalem kalem ne için ne alınıyor onu öğreneceğim. Zaten muhasebeci her ay defter tutma parası olarak 150 tl alıyor. Bu neyin parası? Neyin kriteri anlayabilmiş değilim.

matthardy
01-01-2013, 15:53
bakın anlamdığınız nokta su ;
muhasebeci sizin defterinizi tutarak her ay 5 milyar risk altında..
nedenmi ?
ba bs bildirimini unutsa 1.500 ceza..
bu bildirimi unutmayıp rakamı 5 tl kaydırsa 1500 tl ceza.
sigortayı unutsa 600 tl ceza..
daha varda var..

kim 150 milyona 5 milyar riske girer..

nasılsa sağlıkta hasta - doktor - hastane ücgeni varsa
ticarettede tüccar - muhasebeci - devlet üçgeni vardır.

doktora kim gidip bu röntgen 100 tl olurmu der ?
denilmez neden?
cunku hastasıyız doktorun.

ayrıca sizin verdiğiniz 150 ucretın içinde %18 kdv %20 stopaj var.
yani o paranın %62 muhasebecinin.
buda 92 tlsi muhasebecinin cebine giriyor demektir.
sizin için katettiği yolu kullandığı kalemi giderleri aldığı riski goze alırsak bu para hiçbirşeydir.

defter tastiğine gelince ;
tastik olunan her defter noter tarafından devlete bildirilir.
noter şu şu oda numaralı muhasebeci tarafından bu defterler tastik olunmuştur der.
kısaca her türlü sorumluluk muhasebeciye aittir.
o defterin 1 sayfasının yırtılması bile (kaybolmasını saymıyorum !) başlı başına bir faciadır.
o defterin yazılması 5 yıl saklanması gibi şeyler hep muhasebeci sorumluluğundadır.

bence bu kadar ufak düşünmeyin.

unutmayınki tüccar-muhasebeci-devlet üçgeninde en önemli taş muhasebecidir.
sizi rezilde eder vezirde..

Chatin
01-01-2013, 18:38
hey yarabbi. kafan çok güzelmiş canım kardeşim. iyi günlerde kullan...

neyse benim sorumun cevabını verecek arkadaşlara ihtiyacım var. mümkünse muhasebecinize ne kadar veriyorsunuz ve şirketinizin özelliği nedir. yazın da bazı şeyler anlaşılsın.

onursumer
01-01-2013, 18:44
bakın anlamdığınız nokta su ;
muhasebeci sizin defterinizi tutarak her ay 5 milyar risk altında..
nedenmi ?
ba bs bildirimini unutsa 1.500 ceza..
bu bildirimi unutmayıp rakamı 5 tl kaydırsa 1500 tl ceza.
sigortayı unutsa 600 tl ceza..
daha varda var..

kim 150 milyona 5 milyar riske girer..

nasılsa sağlıkta hasta - doktor - hastane ücgeni varsa
ticarettede tüccar - muhasebeci - devlet üçgeni vardır.

doktora kim gidip bu röntgen 100 tl olurmu der ?
denilmez neden?
cunku hastasıyız doktorun.

ayrıca sizin verdiğiniz 150 ucretın içinde %18 kdv %20 stopaj var.
yani o paranın %62 muhasebecinin.
buda 92 tlsi muhasebecinin cebine giriyor demektir.
sizin için katettiği yolu kullandığı kalemi giderleri aldığı riski goze alırsak bu para hiçbirşeydir.

defter tastiğine gelince ;
tastik olunan her defter noter tarafından devlete bildirilir.
noter şu şu oda numaralı muhasebeci tarafından bu defterler tastik olunmuştur der.
kısaca her türlü sorumluluk muhasebeciye aittir.
o defterin 1 sayfasının yırtılması bile (kaybolmasını saymıyorum !) başlı başına bir faciadır.
o defterin yazılması 5 yıl saklanması gibi şeyler hep muhasebeci sorumluluğundadır.

bence bu kadar ufak düşünmeyin.

unutmayınki tüccar-muhasebeci-devlet üçgeninde en önemli taş muhasebecidir.
sizi rezilde eder vezirde..

güzel yazıyorsunda

bahsedilen şirket çok basit

ayrıca bold işaretlediğim şeylerde zaten zorunlu şeyler bunların takibini yapmayacaksa para niye alsın haksızmıyım ?

her meslek gurubnunun aldığı riskler mevcut o kısma girsek için içinden çıkamayız

bahsedilen şirketin hakkı en fazla 300tl dir

zaten burda sorulan soruda bunun 3 katı rakam istendiği sıkıntıda orda

@Chatin

abi ben arkadaşıma sordum 300tl den fazlası muhasebecinin cebine gidiyordur dedi açıkca

Chatin
01-01-2013, 19:03
onurcum aklına sağlık kardeşim. teşekkür ederim. arkadaşına da teşekkürlerimi ilet.

Vtec_2
01-01-2013, 22:00
Dostum once muhasebecınden yevmıye kebır ve envanter sayfalarını ogren.

atıyorum 500 kebir 500 yevmıye 47 sayfa envanter ıse 400 lira gibi bir rakama denk gelıyor. Sadece noter ucretı. Üzerıne kagıt ve kırtasıye masrafınıda eklerse 100 lira daha yazar 500 der sana.
Şahıs da olsa ltd şti de olsa 500 e 500 + 47 nın tutarı budur.

Burada onemlı olan defter sayfası. En basıtındende zaten duduklendıgnız düşünüyorsanız kı o sekılde yazmıssınız o muhasebecıyle calısmazsınız olur bıter. Yada notere kendınız gıder malıyetıne yaptırırsınız.

Sonucta defter tastık ucretı uzerıne ıllakı bır rakam eklenılır 65-100 tl arası bısı oda sene ıcındekı gıt geller + kırtasıye ucretı vs flan.

Olayın yuruyus seklı budur.

Fiyatlara vs lere ismmmo ve noterler bırlıgınden bakabılır ne nedır ogrenebılırsınız.

Vtec_2
01-01-2013, 22:11
[QUOTE=onursumer;6504861]güzel yazıyorsunda

bahsedilen şirket çok basit

ayrıca bold işaretlediğim şeylerde zaten zorunlu şeyler bunların takibini yapmayacaksa para niye alsın haksızmıyım ?

her meslek gurubnunun aldığı riskler mevcut o kısma girsek için içinden çıkamayız

bahsedilen şirketin hakkı en fazla 300tl dir

zaten burda sorulan soruda bunun 3 katı rakam istendiği sıkıntıda orda

Bold ıle yazmıs oldugun yerler , evet muhasebecının takıp etmesı gereken seyler, pekı 1 adet alıs ve kdv sız toplamı 5,000 tl yı gecıyor , eh halıyle mukellef bunu vermeyı unuttugu zaman ne olacak ? Gelen ba/bs cezası 1,500 tl ne olacak. Yıne bu sekıldemı dusuneceksın ? yoksa muhasebecım şirketme gelıp cekmecelerımı karıstırıp o faturayı bulsamıydı dıyeceksın.
Yanlıs anlama ama bu kadar basıt dusunmemek gerek.

onursumer
01-01-2013, 23:27
evet muhasebecının takıp etmesı gereken seyler, pekı 1 adet alıs ve kdv sız toplamı 5,000 tl yı gecıyor , eh halıyle mukellef bunu vermeyı unuttugu zaman ne olacak ? Gelen ba/bs cezası 1,500 tl ne olacak. Yıne bu sekıldemı dusuneceksın ? yoksa muhasebecım şirketme gelıp cekmecelerımı karıstırıp o faturayı bulsamıydı dıyeceksın.
Yanlıs anlama ama bu kadar basıt dusunmemek gerek.

basit düşünmüyorum hatta dediğim gibi detaya girersek her mesleğin zorluğu var riskleri var

sadece bahsedilen ozelliklerde şirket için sorulduğu için düşündüğünüzde 300tl lik işi benim riskim var 1000tl derseniz olmaz diye düşünüyorum

ayrıca muhasebeci hatırlatırda mukellef odemez ve ceza yerse bu mukellef tarafından karşılanmalı kim hata yapıyorsa zararı karşılamalı ortada bir ticaret var sonuçta

muhasebecim hata yapıyorsa o benim değil onun problemi ben hata yaparsam zaten herturlu giriyor bana :D

benim işlerimi yakın bir arkadaşım hallediyor ama başkasıda olsa her konuda surekli irtibatta olurdum zaten

ufuk_AEB
01-01-2013, 23:31
bende 150 tl ödedim. Bi gariplik var.

150 tl'de ben verdim araştırdım 50 tl'si noter masrafı 100 lira indiregandi :) o kadar da olsun ya ama ticarethane benmki şirket değil..şirketlerin fazla olur haliyle..

CaNeR54
01-01-2013, 23:48
Galeri için yıl sonu 955 tl istediler ama bunun 150-200 tl si notere yatırılıyormuş gerisini kendi aralarında telefon yakıt bilmem ne parası diye paylaşıyorlarmiş tabi biz bunu ogrenince muasebecide itiraf etti :D fiyatı indirdi bu para üzerinden pazarlık yapin %20-30 düşerler

Chatin
02-01-2013, 07:07
Dostum once muhasebecınden yevmıye kebır ve envanter sayfalarını ogren.

atıyorum 500 kebir 500 yevmıye 47 sayfa envanter ıse 400 lira gibi bir rakama denk gelıyor. Sadece noter ucretı. Üzerıne kagıt ve kırtasıye masrafınıda eklerse 100 lira daha yazar 500 der sana.
Şahıs da olsa ltd şti de olsa 500 e 500 + 47 nın tutarı budur.

Burada onemlı olan defter sayfası. En basıtındende zaten duduklendıgnız düşünüyorsanız kı o sekılde yazmıssınız o muhasebecıyle calısmazsınız olur bıter. Yada notere kendınız gıder malıyetıne yaptırırsınız.

Sonucta defter tastık ucretı uzerıne ıllakı bır rakam eklenılır 65-100 tl arası bısı oda sene ıcındekı gıt geller + kırtasıye ucretı vs flan.

Olayın yuruyus seklı budur.

Fiyatlara vs lere ismmmo ve noterler bırlıgınden bakabılır ne nedır ogrenebılırsınız.

teşekkürler hoca verdiğin bilgiler için. peki bu sayfaları noterden öğrenebilir miyim? yani herhangi bir notere gidip şu vergi numaralı şirket için defter tasdik ücreti yatırmak istiyorum dediğimde bana şu kadar sayfa şu kadar kebir ve şu kadar da yevmiye deyip rakamı çıkarırlar mı?

orhansah
02-01-2013, 07:21
Muhasebecine istediği parayı öde. Sonra noter makbuzlarını iste. Ne kadarını kendine aldığını görmüş olursun. Aşırı Fazlaysa ona göre bin kafasına :)

Vtec_2
02-01-2013, 08:03
teşekkürler hoca verdiğin bilgiler için. peki bu sayfaları noterden öğrenebilir miyim? yani herhangi bir notere gidip şu vergi numaralı şirket için defter tasdik ücreti yatırmak istiyorum dediğimde bana şu kadar sayfa şu kadar kebir ve şu kadar da yevmiye deyip rakamı çıkarırlar mı?

Noter sayfa sayini bilemez. Bir muhasebeciye , fatura adetini soylersin oda sana sayfa adeti soyler. Elinde surekli form kagidinla notere gidersin. Ornek 5o 5o 23 envanter gibi. Simdi herkes bu kdr sikayeetciyken defter tastige marttada kapanis tastikleri var haha onda nasi olacak acaba?

Ilave olarak . Deftere sadece fatura girilmiyor. Banka, makbuzlar, isci ucretlei, vergi ve ssk odemeleri. Yani ole 5o sayfalik bisi yetmez.

volume81
02-01-2013, 09:00
siz yine iyisiniz 9 bin lira para istediler :D

tabi 25 bin sayfadan biraz fazlaydı :D

Chatin
02-01-2013, 09:02
Noter sayfa sayini bilemez. Bir muhasebeciye , fatura adetini soylersin oda sana sayfa adeti soyler. Elinde surekli form kagidinla notere gidersin. Ornek 5o 5o 23 envanter gibi. Simdi herkes bu kdr sikayeetciyken defter tastige marttada kapanis tastikleri var haha onda nasi olacak acaba?

Ilave olarak . Deftere sadece fatura girilmiyor. Banka, makbuzlar, isci ucretlei, vergi ve ssk odemeleri. Yani ole 5o sayfalik bisi yetmez.

peki sayfa sayısını geçelim. ben herhangi bir notere gidip vergi numaramı verip defter tasdik ücretimi öğrenebilirim değil mi?

Canblock
02-01-2013, 09:04
Muhasebeci bayramı Aralık Ayı.
380 Tl de ben verdim.

Thracian
02-01-2013, 09:29
Bazı arkadaşlar, noter giderlerine fazladan ücret istenmesini normal karşılamaya çalışıyor. Fakat yıl içinde ödediğimiz aylık tutarları neden veriyoruz o zaman.

Muhasebe gidecek aldığı kırtasiye giderinide bana fature edecek parasını isteyek, notere verdiği parayıda makbuz edip verecek bende giderlerini karşılayacağım. Aylık olarakta benimle ne anlaşmışsa o

Ama muhasebeci abi senin aylığı 500 yapmayalım 400 yapalım deyipte, sonra ordan burdan ittirmeye çalışmayacak.

Vtec_2
02-01-2013, 09:45
peki sayfa sayısını geçelim. ben herhangi bir notere gidip vergi numaramı verip defter tasdik ücretimi öğrenebilirim değil mi?

Hayır öğrenemezsin. Dediğim gibi defter sayfa sayını söyleyeceksin, sayfa sayına göre fiyat söylerler.

Örneğin ;
50 yevmiye = 40,00 TL
50 kebir = 40,00 TL
23 Envanter = 25,00 tl

Sayfa aralıklarına göre fiyat değişiyor.

ve Noter sadece defter kapagını cıkartabilir.

Vtec_2
02-01-2013, 09:50
Bazı arkadaşlar, noter giderlerine fazladan ücret istenmesini normal karşılamaya çalışıyor. Fakat yıl içinde ödediğimiz aylık tutarları neden veriyoruz o zaman.

Muhasebe gidecek aldığı kırtasiye giderinide bana fature edecek parasını isteyek, notere verdiği parayıda makbuz edip verecek bende giderlerini karşılayacağım. Aylık olarakta benimle ne anlaşmışsa o

Ama muhasebeci abi senin aylığı 500 yapmayalım 400 yapalım deyipte, sonra ordan burdan ittirmeye çalışmayacak.

Bence bu kadar çok basit düşünmemek lazım. Herneyse bu muhabbetler hiç bir zaman bitmez.

müşteri herzaman haklıdır :)

Ben arkadasın sorusuna, umarım istediği cevabı verebilmişimdir.

ToNy
02-01-2013, 10:05
Defter tastik ücretinde asıl olan, firmanın 1 aylık muhasebe parasının bu dönemde + olarak istenmesidir...

Diyelim ki firma şahıs bilanço firması,

Yevmiye, kebir, envanter defteri var...

100 + 100 + 50 sayfa defter yaptırılıyor...

Bunun toplam masrafı noter dahil 160-170 lirayı geçmez,

Üstüne o firmadan aylık ne kadar muhasebe ücreti alınıyorsa, 1 ücret konur ve bu aylık kırtasiye, yol vs. masraflarının 1 defada toplu şekilde alımıdır...

Yani adamdan aylık 200 lira muhasebe ücreti alıyorsan, defter tasdik döneminde 200 + 170 TL alınır...

Ama tabi bazı muhasebeci abilerimiz ve arkadaşlarımız kör tuttuğunu öper hesabı geçirdikçe geçirmeye çalışıyor mükelleflere...:)

Mesela ben her defter tasdik döneminde bunu mükelleflerime bu şekilde anlatır, ve bu parayı alırım...
Şimdiye kadar sorun çıkartan da kimse olmadı... :)

Bu arada, muhasebeciye defter tasdik dönemi diye kızmayın,
Eğer ki yakında tarifeler tam uygulanmaya başlanırsa, (çalışmalar sürüyor) o zaman neredeyse her ay defter tasdik ücreti kadar muhasebe parası ödeyecek mükellefler, bilginiz olsun... :)

Thracian
02-01-2013, 11:07
Bence bu kadar çok basit düşünmemek lazım. Herneyse bu muhabbetler hiç bir zaman bitmez.

müşteri herzaman haklıdır :)

Ben arkadasın sorusuna, umarım istediği cevabı verebilmişimdir.

Yanlış anlama dediğim şey DÜZGÜNLÜK içeriyor. Senin dediğin gibi basitleştirilmiş. Şuanda 3 tane muhasebecim var. 1 istanbul 1 bodrum 1 kemer. Aile şirketlerinden alıştığımız gelenekler vergi çıkar, muhasebeci arar, eleman parayı alır ve öderdi. Şimdi sistemi değiştirdim, Vergi çıkar taahhukları bana maillerler internet bankacılığıyla öderim makbuzu öderim. Paramı muhasebe üzerinden değil direk öderim. Bir ödeme yapacaklarsa arar sorarlar ödeyin (noter, maliye, belediye anlık olarak ödenmesi içiin ne gerekiyorsa)derim, ödediğine dair makbuzu getirir, Parasını alır. her 6 ayda anlaşılan 6 aylık ücreti öderim (işimiz turizm olduğu için ödemelerimiz yılda 2 kere 6 aylık ödeme yapıyoruz- karşılık anlaşmayla)

slave
02-01-2013, 12:08
valla benimde şahış şirketi çalışan bir kişi ve bu sene tastik parası 200 lira dedi onuda almadı muhasebecim . bu muhasebecinin almış olduğu bir para biraz pul damga verigisi veriyo devlete gerisi ondan kalıyo sanırım ama 200 den fazlası şahış şirketi için çok

batucan
02-01-2013, 12:10
150 tl verdim mali müşavire...

Chatin
02-01-2013, 13:36
Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler arkadaslar. Tabii herkesin farkli odemeleri olabiliyor. Benimle ayni şartlarda durumu olanlar da yazarsa sevinirim.

Bu arada her meslek grubunda iyi de vardir kotu de. İnsanlar gibi. O yuzden kimse kotuyu ustune almasin. Alinganlik da yapmasin mumkunse.

Chatin
02-01-2013, 19:41
Yevmiye, kebir, envanter defteri var...

100 + 100 + 50 sayfa defter yaptırılıyor...

Bunun toplam masrafı noter dahil 160-170 lirayı geçmez,

Üstüne o firmadan aylık ne kadar muhasebe ücreti alınıyorsa, 1 ücret konur ve bu aylık kırtasiye, yol vs. masraflarının 1 defada toplu şekilde alımıdır...

Yani adamdan aylık 200 lira muhasebe ücreti alıyorsan, defter tasdik döneminde 200 + 170 TL alınır...

işte ben bu ay açıkca 150 tl muhasebe+450 tl defter tasdik ödedim. sinir olduğum nokta o.

yusufaltintepe
02-01-2013, 20:43
ya arkadaşlar kimse yanlış anlamasın polemik yaratmak gibi bir amacım yok ama muhasebeciler bağlı oldukları odalarının belirlediği tarifeleri mükelleflere uygulasa ne diyeceksiniz yada hiç merak edipte acaba benim aylık muhasebe ücretim ne kadardır diye odanın fiyat tarifelerine baktınızmı ama müşteri her zaman haklıdır muhasebeci üvey evlattır ;)

2013 Yılı Defter Tasdiki Ücretleri
Osmaniye, 15.11.2012

Sayın Üyemiz,

15 Kasım 2012 tarihinde oda binamızda Meslek mensuplarımızla yapılan toplantı da 2013 yılında kullanılacak olan defterlere ait asgari tasdik ücretleri aşağıdaki gibi belirlenmiş olup, meslek mensuplarına imza karşılığında tebliğ edilmiştir.

I. Sınıf Defter Tasdik Ücreti :600,00-TL (Altıyüztürklirası)
II. Sınıf Defter Tasdik Ücreti :240,00-TL (ikiyüzkırktürklirası)

Önemli Notlar:
1. Şube işyeri ve defter sayfa sayısı yüksek işyerlerindeki defter tasdik ücretlerini bu ücretin üzerinden muhasebeci belirleyecektir. Bu ücretler Noter, yıl içi kırtasiye, posta vs. gibi giderler karşılığıdır.
2. Yeni TTK nun öngördüğü şirketler için tasdiki zorunlu olan karar defteri, genel kurul karar defteri ve pay defteri vs. defterlerin tasdik ücretleri yukarıdaki fiyatlara dahil değildir.
3. Defterlerin kapanış tasdik ücretleri yukarıdaki fiyatlara dahil değildir. Kapanış tasdik ücreti tasdikin yapıldığı dönemde alınacaktır.

TOKAT SERBEST MUHESEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

Muhasebe ve Müşavirlik işlemleri için hizmet verdiğimiz müşterilerimiz adına yapacağımız 2013 yılı, Ek hizmetler, Muhtelif Formlar, Banka Belgeleri, Resmi Defterler, Noter tasdik ve Kırtasiye bedellerinin tespiti ile ilgili ilçe temsilciliklerinin görüş ve önerileri doğrultusunda Aritmetik Ortalama uygulanarak tavsiye edilen tutarlar aşağıda belirtilmiştir.

1-) İŞLETME DEFTERİ :260,00- TL.
-İşletme defteri, Envanter defteri, 11x38 Bilgisayar klasörü, 12 Adet CD, Yazıcı şeridi, Geniş klasör, Kartuş, Sözleşme bedeli, Bilgisayar kağıdı, Bildirgeler, 1 Top A4 kağıdı, vizite kağıdı ve yıl içi diğer hizmetler(Formlar)

2-) BİLANÇO DEFTERİ : 650,00-TL.
-Yevmiye defteri, Defteri kebir, Envanter defteri, 11x24 Bilgisayar kağıdı Bilgi sayar klasörü, 12 Adet CD, yazıcı şeridi, Geniş klasör, Sözleşme bedeli, 2 Top A4 kağıdı, Vizite kağıdı ve yıl içi diğer hizmetler (Banka beyannamesi ve formlar)

3-)ŞİRKETLER VE TÜZEL KİŞİLER : 980,00-TL.

Not1 : Bu ücretler 100 sahifeye kadar olan ve sigortasız işletmeler içindir. 100 sahife üzeri ve SSK’lı ücretli olanlarda %20 zamlı alınacaktır. Noter tasdik ücretleri ayrıca ilave edilecektir.

Not3:Kapanış tasdik bedelleri dahil edilmemiştir.

SAYIN

2013 TAKVİM YILI İLE İLGİLİ OLARAK YAPILACAK KIRTASİYE-YOL, DEFTER TASDİK MASRAFLARINA KARŞILIK OLMAK ÜZERE VE BENZERİ GİDERLER AŞAĞIYA ÇIKARILMIŞTIR.
100 SAYFAYA GÖRE HAZIRLANMIŞTIR.
BELİRTİLEN MİKTARLAR ASGARİDİR.
BUNA GÖRE UYGULAMA YAPILMASI RİCA OLUNUR.
2013 YILININ BARIŞ SAĞLIK VE MUTLULUK GETİRMESİNİ DİLERİZ.

DEFTER TİPİ ALINACAK ASGARİ MİKTAR
-------------------------------------------------------- ---------------------------------------------

ŞİRKET DEFTERİ İŞÇİLİ 850,00 TL
ŞİRKET DEFTERİ İŞÇİSİZ 800,00 TL
BİLANÇO DEFTERİ 700,00 TL
S.MESLEK VE İŞLETME DEFTERİ İŞÇİLİ
S.MESLEK VE İŞLETME DEFTERİ İŞÇİSİZ
400,00 TL
360,00 TL

NOT: 2013 YILI MART AYI KAPANIŞ TASDİKLERİ DAHİL DEĞİLDİR.

bunlar çeşitli illerdeki odalardan alıntıdır

Firat.M3
02-01-2013, 21:14
ben de şahıs olarak kayıtlıyım. işletme defterinden çıkıp 1. sınıfa yani bilançoya taabi oluyormuşum. bu yıl için 800 TL istedi.

Chatin
03-01-2013, 21:21
ben de şahıs olarak kayıtlıyım. işletme defterinden çıkıp 1. sınıfa yani bilançoya taabi oluyormuşum. bu yıl için 800 TL istedi.

koşarak kaçman gerekiyor sanırım :)

Chatin
07-01-2013, 12:17
Muhasebeci makbuzları yolladı 3 tane 52 liralık ödeme yapmış notere. Yani yaklaşık 150 lira. Geriye kalan 300 lira için de not düşmüş: geriye kalan ücret, iletişim, kırtasiye, gel git masrafları diye.

Tabii ki en başta sadece gülümsedim...

Bu arada muhasebeci arkadaşlara bir şey sorayım. Ben de kırtasiye masrafı yapıyorum, vay efendim iletişime para harcıyorum. Benim de gel git lerim oluyor. Ama ben bunların sadece kdv sini kendi kdv mden düşüyorum. Neden muhasebeciler de benim gibi kdv sini düşmek yerine bütün müşterilerine yaptığı masrafları tek müşterisinden çıkarmaya çalışıyor?

ToNy
07-01-2013, 12:20

Senin muhasebeci kantarın topuzunu biraz kaçırmış... :D

Muhasebeci makbuzları yolladı 3 tane 52 liralık ödeme yapmış notere. Yani yaklaşık 150 lira. Geriye kalan 300 lira için de not düşmüş: geriye kalan ücret, iletişim, kırtasiye, gel git masrafları diye.

Tabii ki en başta sadece gülümsedim...

Anladığım kadarıyla 1.sınıf şahıs işletmeniz var,
Muhasebe olarak sanırım 150-200 lira arası birşey ödüyorsanız, biraz fazla almış muhasebeciniz... :)

Nires
07-01-2013, 12:22
işletme defterinden çıkıp 1. sınıfa yani bilançoya geçen birinin muhasebe ücreti ne olur?

ToNy
07-01-2013, 12:24
işletme defterinden çıkıp 1. sınıfa yani bilançoya geçen birinin muhasebe ücreti ne olur?

Tarifeye göre mi, ?
Yoksa TR hatta İstanbul piyasasına göre mi... ?

Nires
07-01-2013, 12:31
Tarifeye göre mi, ?
Yoksa TR hatta İstanbul piyasasına göre mi... ?

tarifeye göre 285 tl sanırım doğrumu biliyorum

ama bunu muhasebeci ne kadara kadar düşük alabilir?

birde muhasebeci benden defter tastik parası 470tl aldı bilançoya geçiş için 2013 yılı 300 sayfalık normal bir ücretmi

ToNy
07-01-2013, 12:45
tarifeye göre 285 tl sanırım doğrumu biliyorum

ama bunu muhasebeci ne kadara kadar düşük alabilir?

birde muhasebeci benden defter tastik parası 470tl aldı bilançoya geçiş için 2013 yılı 300 sayfalık normal bir ücretmi

Şimdi 2 türlü tarife var,

1.si Resmi gazetede yayınlanan tarife,
2.si Odanın yayınladığı ve Mali Müşavirlerin almasını önerdiği tarife...

Resmi gazetede yayınlanan asgari ücret tarifesinden aşağıya defter tutulamaz,
Ama tabi herkes tutuyor o ayrı konu...:)

Senin ödeyeceğin tam rakamı söyleyebilmem için,

Ne iş yaptığını, Kaç işçinin olduğunu, şubenin olup olmadığınıda bilmem gerekir...
Çünkü asgari ücret özellikle bu saydıklarıma göre belirlenir...

Bunları söylemek istersen resmi gazeteye göre ödeyebileceğin asgari rakamı yazabilirim...

Toplamda 300 sayfa tasdik ettiriyorsa 470 Lira defter tastik ücretinin 170 lirası masrafa gider, 300 lirasıda muhasebeci arkadaşa kalır...

Chatin
07-01-2013, 13:18

benimle aynı durumdasın. ben de bilanço ya geçtim. muhasebecinin notere verdiği ücret max 160-170 tl. onun dışında senden istediği 470 tl ki benden de 450 aldı işte onun 300 lirası indiragandi. yok kırtasiyeymiş yok iletişimmiş falan geçecekler onları. yahu diyorum ya ben de aynı masrafları yapıyorum ama ben kdv sini düşüyorum sen niye hepsini düşüyorsun ve 300 liralık masraf ne demek. bütün müşterilerin kırtasiye masrafını toplasan anca o kadar eder.

henüz vermediysen verme derim. benden uyarması.

aksel
07-01-2013, 16:12
Defter tasdik her sene en büyük sorunumuz ama patronumu bu konuda hayranım. Ücret bu veriyorsan ver, vermiyorsan git diyor. İstediğim parayı ver sonra kuruşuna kadar hesabını yap diyor. Bizim bu sene en düşük aldığımız ücret 220 TL oda işletmelerden 1. sınıf müşterilerden 450 den aşağıya düşmedik. Sen vermezsin ama onun 2 katını muhasebecin senden alır anlayamazsın. Ne istiyorsa verin demeyeceğim pazarlığınızı yapın ama çok indiriyorsa o işte bir iş vardır dikkatli olun.

Chatin
07-01-2013, 16:23
Sen vermezsin ama onun 2 katını muhasebecin senden alır anlayamazsın. Ne istiyorsa verin demeyeceğim pazarlığınızı yapın ama çok indiriyorsa o işte bir iş vardır dikkatli olun.

bunun nasıl yapar? bütün ödemeleri ben internetten yaparsam ve kendi yapacağı bütün ödemelerin makbuzunun istersem evrakta sahtecilik dışında ne yapabilir?

ToNy
07-01-2013, 16:34
bunun nasıl yapar? bütün ödemeleri ben internetten yaparsam ve kendi yapacağı bütün ödemelerin makbuzunun istersem evrakta sahtecilik dışında ne yapabilir?

Aslında hiç bişey yapamaz... :)
Muhasebeci demek dolandırıcı demek değildir...

Kendimden örnek vereyim size,

Ben hiç bir mükellefimin;
vergi, ssk, oda aidatı, belediye harcı ıvır zıvır hiç birşeyini ödemem...

Tahakkuk hale getiririm,
Uzaksa mail yada fax,
Yakınımda ise uğrar bırakırım...
Benim görevim mükellefin beyannamelerini hazırlayıp tahakkuk hale getirmek, ödemeyle uğraşmam...

Bir muhasebeci en fazla ticaret odası yada belediyede olan ekstra işler işler için para almaya çalışabilir, onun haricinde hiç birşey yapamaz... Tabi ödemelerinizi siz yaptığınız takdirde... Hee ödemeleri muhasebeciniz yapıyorsa o zaman 2 defa dikkatli olun, kulağımıza neler geliyor bilseniz...

aksel
07-01-2013, 16:35
Bunu sadece para olarak düşünmeyin. Kendini tatmin etmek için çıkacak olan vergide oynar. Atıyorum 150 TL vergi çıkıyorsa bunu 250 TL yapmak da muhasebecinin elindedir. Ayrıca güven probleminiz varsa direk defterlerinizi alın başka bir muhasebeciye verin. Bizim işimizde güven çok önemlidir çünkü.

aksel
07-01-2013, 16:38
Aslında hiç bişey yapamaz... :)
Muhasebeci demek dolandırıcı demek değildir...

Kendimden örnek vereyim size,

Ben hiç bir mükellefimin;
vergi, ssk, oda aidatı, belediye harcı ıvır zıvır hiç birşeyini ödemem...

Tahakkuk hale getiririm,
Uzaksa mail yada fax,
Yakınımda ise uğrar bırakırım...
Benim görevim mükellefin beyannamelerini hazırlayıp tahakkuk hale getirmek, ödemeyle uğraşmam...

Bir muhasebeci en fazla ticaret odası yada belediyede olan ekstra işler işler için para almaya çalışabilir, onun haricinde hiç birşey yapamaz... Tabi ödemelerinizi siz yaptığınız takdirde... Hee ödemeleri muhasebeciniz yapıyorsa o zaman 2 defa dikkatli olun, kulağımıza neler geliyor bilseniz...

Katılıyorum. Bize geçen sene bir şirket geldi muhasebecisi hanımını o firmadan emekli etmiş ayrıca 180.000 TL vergi borcu ile geldi, tebligatları nasıl ayarladı onu muhasebeci olduğum halde anlam veremiyorum :D

Chatin
07-01-2013, 16:47
teşekkürler bilgiler için. ama vergiyi fazla göstermesi de imkansız. çunku benim ödemem gereken vergi belli. verdiğim faturaların kdv si de belli. çıkarma işlemini yapınca ne vergi ödeyeceğim ortada zaten :)

ama Tony nin dediği doğru. ödemeleri elden yapmak mantıklı olan.

anlamsız olan şu: ben zaten muhasebeciye aylık bir ücret veriyorum. bunu söylerken kırtasiye masrafları yok da şimdi mi var? veya neden bu masrafları muhasebeciler dışında herkes gider olarak gösterip kdv sini düşüyorken kendileri bu giderin tamamını müşteriden düşmenin yolunu arıyor? işin ilginç yanı istedikleri ücretler kesinlikle bir müşterinin kırtasiye, iletişim, gel git ücretleri değil. o ücretler olsa olsa bütün mükelleflerinin toplan ücreti olur. bu vicdansızlıktır.

aksel
07-01-2013, 16:58
Mükellef gözünden bakıyorum haklısınız ama, bu paraları sonuçta biz kafamızdan almıyoruz. Belirli bir tarife var o tarifeler üzerinden de almıyoruz, alsak zaten katliam olur. Mükellefin ödeyebileceği miktarları istiyoruz biz. Ayrıca bana çok gelmiyor neden derseniz bugün sabah 08:30 dan akşam 15:45 e kadar dışarıdaydım. Onun sigorta işi bunun vergi dairesi işi falan sene de bir sefer olan bir ücret sonuçta, ama bize bir müşteri gelip bütün vergi dairesi sigorta işlemlerini, ödemeleri ben yapacağım desin. Ondan defter tasdik almam.