PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kazasız araçta Tramer kaydı?

K.Kaan
02-01-2013, 09:29
Arkadaşlar merhaba. arkadaşımın 2006 mddel 206 sını satılığa çıkardık. aracın hiçbir değişeni vs bulunmamakta ancak tramerde kazası bulunmakta 8000 Tl lik cep telefonu ile bakıldığında.. aracın trafiğe çıkıştan itibaren ki sigorta şirkelerini aradık tamamen temiz çıktı durumla ilgili ne yapılması gerekir fikri olanlar paylaşırsa sevinirim. teşekkürler

Nightfish
02-01-2013, 09:38
Şöyle bi sıkıntı vardır yüksek ihtimalle, daha önce kullanılmış plaka almışsınızdır. Sizden önce plakanın takılı olduğu araç kaza yaptıysa bazen böyle hatalar olabiliyor. Tramer'e şase numarasını atarsanız kesin doğru sonuç gelir.
Ha oldu da şase numarasında da hasar kaydı geliyorsa mutlaka kaza vardır, alttan darbe almıştır göremediğiniz bir yerden, sel hasarı olmuştur vs.

vtecmaniaa
02-01-2013, 21:31
benim araç trafiğe çıkmadan kaza yapmış görünüyordu :)

o yüzden pek bi önemi yok tramerin

kazaların hangi sigorta şirkentindeyse telefon açın düzelttirmeye çalışın düzeltilemezsa bi yazı göndersinler en azından elinizde bi belge olsun

Osman Bahadır
02-01-2013, 21:35
Şasiden sorgulayın.

freelife
02-01-2013, 21:39
valla benim aracımda 5 senedir bende nerdeyse her ay düzenli bakarım tramere ve 2012 şubat ayında ( burdada konusunu açmıştım ) geriye dönük ( 2006 yılına ait ) parça parça 10.000 tl çıktı araştırdım yetkili servis kayıtlarında zaten bildiğim 1 çamurluk oynama görünüyor . TRameri aradım kasko dediler kaskoyu aradım tramerden kaynaklanıyor dediler sonra ikisinide arayıp küfür edip kapadım hatta bende olan radyo teyp çalınma vardı görünen oda yok olmuş :), artık yapacak bişey yok ben uğraşamam böyle şeylerele en kötü arabamı satmam binerim nede olsa herşeyini biliyorum yada oğlum 6 yıl sonra artık ilk arabası olarak kulanır. :).zaten plaka atsanızda şu numaralı şase diye cevap gelmiyormu ?...

smtkrgz
03-01-2013, 01:13
arkadaşlarında sölediği gibi daha önce kullanılmış bir plaka almışsınızdır ondan kaynaklanıyordur.. benim vtec 2 imde toplamda 23 bin tlik 8 adet dosya vardı.. aracı şehir dışına sattım ve plaka 2011 bmw 3.20 cabrio ya takılmış.. araç 2011 model 2008 de kazası gözüküyor şuan :D o arabada hatasız boyasız.. bu tarz sistem eksikliklerinden kaynaklanan hatalar olabiliyor malesef..

oguzhan999
03-01-2013, 01:19
demek bu kayıt tramer mevzuları olmadan önce , ne arabalar dönüyodu piyasada , heralde son dönemde araç ticaretinde yapılmıs muazzam bi uygulama

HASANCOKO
03-01-2013, 08:26
plaka sorgulaması yapılırken, gelen cevaptaki şase no' nun son 4 hanesi yazıyor, ona bir bakın derim, eğer gelen mesajdaki şase nosu tutuyorsa vardır bişe...

K.Kaan
03-01-2013, 09:09
teşekkür ederim yardımlarınız için.. sigorta şirketlerinden belge alıp trafiğe başvurmasını söyledim bakalım nasıl bir gelişme olacak:)

ulasoztas1
03-01-2013, 10:51
aracı arkadaşımdan aldım ve oda aracın ilk sahibiydi. benimde bildiğim sadece 1 tane kazası var aracın ama tramerden sorgulatınca 3 tane kazası gözüküyor. Aracı bildiğim için çok takmadım ama satacağım zaman alıcak kişiyi buna inanmiyacaktır büyük ihtimalle

Dragger
03-01-2013, 11:49
Tramer gibi sigorta kayıtlarına da dikkat edin.

Misal benim eski aracımda serviste kayıt acılmıstı dingil degisimi ile ilgili, sonra dingil degismedi ama sigorta dosyasına degisti seklinde hasar yansıtılmıştı, düzelttirmiştik.

Her tür iş dönüyor kısacası.

ozgurluk
03-01-2013, 12:07
Bir hasar dosyası açılırken (faturalı hasar hariç) , hasar bedeli önceden belli olmadığından, muallak hasar bedeli dediğimiz, tahmini bir hasar tutarı belirlenir ve buna göre dosya açılır.

Karmaşık olmaması adına bir örnekle açıklayayım ;

Geçenlerde bir hasarımız oldu. Hasar dosyasını muallak bedel olarak 5.000 tl olarak gösterdik ve dosyayı açtık. Hasar tespiti ve onarımı vs. herşey yapıldı ve araç çıktı. Fatura ise 537 TL idi.

Şimdi mantıken burda TRAMER'e yansıması gerek tutar fatura tutarı olması lazım. Araçtaki hasar 537 TL çünkü. Ama TRAMER'e 5000 TL hasar olarak yansımış.

Aradaki aksaklık nedir bilemiyoruz tabi ama ilgili dosyanın faturasını da belirten bir mail atıldığı takdirde TRAMER'den bu kayıt düzeltilir.

Sizin konunuzda da şöyle olmuş olabilir.

Bir hasar dosyası açılmıştır, muallak bir bedel belirlenmiştir. Ama araç tamiratı yapılmamıştır. Böyle bir durum da olabilir.

freelife
03-01-2013, 12:19
benimki 2012 de çıktı piyasaya ben 2009 da aldım arabamı ve 2006 dönük tramer kaydı çıktı 2012 şubat ayında bu arada hiç görünmüyordu , hep soru işaretleri neyse arabama biniyorum neticede ama ülkemin saçmalıkları işte...

Tuncer M.
03-01-2013, 12:43
Bizim araçta da 09 yılına ait çarpma çıkıyor. Acaba miktarını öğrenebilecek var mı? Almadan sorgulamadan expertizle almıştık. Sadece merak ediyorum. :D Hasarda sadece çarpma yazıyo...

Chn53
05-09-2013, 15:09
Bir güncel çekelim ;

kuzenimin aracini saticaz kasko degeri 25 bin lira plakadan sorguladigimizda 2010 yilinda 120bin lira hasar kaydi cikiyor. Sase numarasindan sigortaciya sorgulattigimizda trameri tertemiz. Servis kaydi da temiz vs .Bunu nasil duzeltebiliriz alacak adamlar arabayi almiyor , ne yapmamiz gerektigini bilen varmi

ozgurluk
05-09-2013, 15:16
plakadaki kaydı sildirmen imkansızdır.

ya zaten motor , şase numarasından sorgulatıp da temiz çıkarken , plakadan hasarlı çıkıyor diye adam arabayı almıyorsa. bırak hiç almasın. plakadan sorgulamaya devam etsin, öyle bir köserler aracı hasarsız diye aklını yitirir :)

Kekuti*
05-09-2013, 16:23
yaw ben aracımı daha teslim almadan 2000 tl ceza yedim :D neden bahsediyorsunuz :D

sonra itirazla düşüyor gerçi ama..

Ufuk
05-09-2013, 16:24
2013 model araba sorgulattım 2010da hasar kaydı çıktı olabilir böyle şeyler.

onursumer
05-09-2013, 17:39
Bir güncel çekelim ;

kuzenimin aracini saticaz kasko degeri 25 bin lira plakadan sorguladigimizda 2010 yilinda 120bin lira hasar kaydi cikiyor. Sase numarasindan sigortaciya sorgulattigimizda trameri tertemiz. Servis kaydi da temiz vs .Bunu nasil duzeltebiliriz alacak adamlar arabayi almiyor , ne yapmamiz gerektigini bilen varmi

aracın şase temizse belliki başka araca ait hasar alıcak kişiler bunu bahane ediyorlarsa bence işi yokuşa suruyorlar bu açıklanabilir bir durum

bmwberkan
05-09-2013, 17:45
aracıma sigortayı yenileteceğim zaman araç ocak ayında ego otobüsüne çarpmış ve ben umursamamışım ego otobüsü tek taraflı kaza tutanağı tutmuş gözüküyordu güyaa kaza ankarada olmuştu yalnız ocak ayında arabam ankarada değil di daha sonra sigorta şirketi ne yaptı etti düzeltti böyle şeyler olabiliyor sigortacınıza bir danışın bence

psikolojikdeli
05-09-2013, 18:14
benim başımdada böyle bir bela var çözemedik gitti aracı arkadaşımdan aldım ondayken tramerde kayıt yoktu ben satılığıa çıkardım 2 sene sonra tramerde olmayan kaza gözukuyor hemde araç bendeyken araç zaten 16 17 binlik bir araç 4 bin küsrü hasar çıkıyor, hesapta kaza yapıldığı halde ben kazasızlık indirimi alıyorum, servise gidiyorum expertiz yapıtıroyrum kazasız çıkıyor. bir türlü işin içinden çıkamadık aracı satılıktan çekmek zorunda kaldım

VTec_king
05-09-2013, 23:57
fn2 type r ı alırken hiç bir hasar kaydı yokdu satarken 4000 tl bir kayıt çıktı hemde ikilerde alıcak kişi expertiz yaptırırken usta diyor değişen yok makinadan boya kalınlıklarına bakıyoruz 080 090 4000 tl lik kayıt çıktı cocukda dedi ben dava ederim trameri aldı arabayı gitti..

GÖKTÜRK
06-09-2013, 03:06
konusu açılmışken bişey sormak istiyorum , sahibindende muhakkak karşınıza çıkmıştır kazası yok ama pert sigortadan para almak için yapılmış vs vs böyle bişey mümkün mü ?

coolvtec
06-09-2013, 07:48
eskiden ilanlardaki tüm satılık araçlar maşallah kız gibiydi, tramerden sonra millet bülbül gibi şakıöaya başlamış ne var ne yok araçta sıralıyor :) umarım bahsedilen ufak tefek sorunlar da düzetilir de haksız yere milletin başı ağrımaz.

Risendark
06-09-2013, 09:28
bişey sorabilirmiyim abiler arkadaşlar benim 2002 civicin tramerinde 3 tane kayıt var birisi 800 lira birisi 350 lira(park hallnde çarpma yazıyo) diğeride 275 lira bunlar çok ciddi kazalar mı ?