PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mazda 3 , Opel astra J, Golf 6

Mivec_4G63
03-01-2013, 11:56
Mazda 3 1.6 İmpressive(90.yıl) http://image5.sahibinden.com/photos/48/63/78/104486378n4j.jpg

gönlüm bu araçtan yana, ancak 0-100 hızlanmasınının 13 saniye olduğunu görünce direk soğudum arabadan.

Opel astra j, golf 6 ' nın motor haricinde (1.4 T, 1.4tsi) ne gibi üstünlükleri vardır.
2. el piyasası önemli değil. Mazda 3 alsak, diğerlerini seçmediğimize pişman olur muyuz?

MEGFB
03-01-2013, 12:43
mazdaya bindim cam açma kapama ucuz plastik kullanılmış bu üçlemede en iyisi 1.4t astra test sürüşüne katıl farkları gör

snan1910
03-01-2013, 13:29
Mazda3 ün fulu ciddi dolulukta ön cam rezistansa,kör nokta uyarıcıya kadar var, diğer iki seçeneğinize göre motor olarak güçsüz kalıyor fakat özellik olarak,konfor olarak 2sinide aratmaz..

turkerrr
03-01-2013, 13:56
mazda az var opel ve vw çok fazla var ...

3 ünüde kullanıp karar vermek lazım ...

astranın motoru avantaj değil bence 3 ü arasında motor avantajı golf ün ...

ozgurmm
03-01-2013, 14:10
Golf 6 Tsi kullanıyorum motor harici üstünlükleri hangi donanımı alacağınıza bağlı,mazdanın 1.6 otomatiğini kullandım tüketim(tsi'a göre) ve performans harici içi dışı çok hoşuma gitmişti,astranında 1.4 140 hp'si 122'lik tsi'la benzer performansı veriyo yakıt olarak golfun daha az yaktığını söyleyebilirim.Merak ettiğiniz sormak istediğiniz şeyler varsa yanıtlamaya çalışırım.

devil_berk22
03-01-2013, 14:54
astra derim çok şekil ve konforlu bir araç yakıt olarak kullanımınıza bağlı ancak çok cimri değildir

GECE8
03-01-2013, 19:39
şekil astra(zevkler farklı olabilir tabi),doluluk mazda,geri kalan herşey golf.Astra 140 beygır ama performans olarak 122 lik golf gecıyo.daha az yakıyo.bence golf tercıh edilmeli.

PROMINENT
03-01-2013, 19:47
mazda neden hala bu motorda ısrarcı anlamak mümkün değil.

semavi
03-01-2013, 20:06
mazda neden hala bu motorda ısrarcı anlamak mümkün değil.

Mazda yeni motorlara geçiyor. Ayrıca bu motor mazdanın çok ufak bir gamında kullanılıyor. Mazda genellikle yüksek hacimli pazarlarda. Bu nedenle 1.6 üzerine çok uğraşmadı. mesela 1.5ler 103 hp...

Ama size şunu söyleyeyim, bu motoru ve bu şanzımanı eskitemezsiniz!

0-100 olayına çok takılma derim, onun nedeni şu. İlk kasa 3lerin gaz pedalı tel ile bağlıydı kelebeğe... 0-100ü 12,4tü otomatikte. Lütfen o yıllardaki rakiplerini araştırın. Mesela ben bir örnek vereyim, 125hplik honda civic 12.5 sn!

Ama bu kasada elektronik gaz kelebeği kullanıldı. Bu nedenle derdimiz performanssa ya sprint booster taktırığ bu 1ç saniyelik gecikmeyi aşağı çekersiniz, yada uzaklaşırsınız. Ama katalog değerlerini okuyup karar vermeyin, kullanın...

Mazdanın bir iki yerine bakıp kalitesiz demeyin derim, kalite hissi en yüksek japonlardan birisidir. Ben bir mazdacı olarak diğer araçlara baktığımda çok fazla kalitesiz detay buluyorum...

Bir diğer konuda ikinci el konusunda. Eğer siz ikinci el alacaksanız uygun fiyatı verip alın, istediğiniz zaman satarsınız. Mazda3 mazdanın ve C segmentinin küçük altınlarındandır... 4-5 tane sattım... mesela 34bine verdim impressive 2009(yeni kasa) HB otomatik aracımı... 1 hafta kaldı ilanda... 45bindeydi, kazasız boyasızdı... Ön cam ısıtmadan lastik basın göstergesine, çift yönlü dijital klimadan şerit takip sistemine kadar herşeyi olunca araç direk satılıyor.. Bakım masraflarıda çok ucuz. Millet uyandı artık mazdalara :) Özel servise gittiğinizde yan sanayiside bol artık, ford ile ortak platform çünkü... Çoğu yürüyen hatta benzinlide motor ek parçalarına kadar ortak...

Alın demem, lakin almayacaksanızda fiyatını koyun, golf ve astraya "bak kardeşim bunda bu var, sizde ne var dökülün bakalım" diye sorun, beklentileriniz yükselir...

Boost Up
03-01-2013, 23:23
60000 70000 euroluk araçta olmayan özellik var Mazda 3 te. Kör nokta uyarıcısı, geri görüş kamerası(ekranlı satın alırsanız) sunroof mercekli far, çift yönlü klima, koltuk ısıtma(hemde kumaşta ve çok güzel ıstıyor) yol tutuşuda etkileyici.

Ef Driver
03-01-2013, 23:25
motor verilerine bakmayın bende aynı motorun manuel vitesini kullanıyorum hızlanması gayet tatminkar 3 vites gidişi ivlemesi süper 1.6 sr motor vosvagen opel astra 110 hp likleri yolda alıyorum cok rahat bence seçimin cok güzel

m. ali öz
04-01-2013, 03:29
astra j nin performansı golf6 dan kötü, ki otomatiği alınmamalı bence astra 1.4t nun.

darkmoon
04-01-2013, 04:28
Ama size şunu söyleyeyim, bu motoru ve bu şanzımanı eskitemezsiniz!

çok uzun yazmaya gerek yok mazdanın olayı budur.. 90 lı yılların başlarında satılan mazda 3.23 lere bakın temiz kullanılmışları motor kapağı bile açılmadan ciddi bir masraf yapmadan tıkır tıkır çalışıyor hala.. mazda evladiyelik araba yapan bir firma.. bu açıdan bakılması lazım..mazda al temiz bak fazla ayrıntıyada takılma kalitede detayda 20 yıl sonranı bile düşünmeden sürersin götürür yani o denli..

berko
04-01-2013, 05:50
Leon 1.4 tsi FR ı düşünürdüm bunların yanında. Illa bunlar olcaksa astra j derim. Mazda 3 ü bilmiyorum ama şöle diyim, mazda 2 si vardı bi tanıdığımızın baya kullanmıştım öyle aman aman güzel bi araç değildi aynı sınıf diğer araçların yanında, pek bi farkı yok öyle abartıldığı gibi, mazda 3 tede öyle efsane bişey olcağını sanmıyorum....

semavi
04-01-2013, 17:09
Leon 1.4 tsi FR ı düşünürdüm bunların yanında. Illa bunlar olcaksa astra j derim. Mazda 3 ü bilmiyorum ama şöle diyim, mazda 2 si vardı bi tanıdığımızın baya kullanmıştım öyle aman aman güzel bi araç değildi aynı sınıf diğer araçların yanında, pek bi farkı yok öyle abartıldığı gibi, mazda 3 tede öyle efsane bişey olcağını sanmıyorum....

Mazda2 abartılan bir araç değil zaten. Mazda özellikle o aracın boyutlarını düşük tuttu segmentinin gereğini yaparak. Siz hangisini kullandınız? 1.3 mü 1.5mi?

Mazda2ye bakıp mazda3ü tartmak çok yanlış olur, birisi sınıfının referans araçlarından... Yani mazda3

Mazda2 ise fiesta ile ortak platform ama fiesta tarzı değilde "oyuncak" gibi tasarlanmış bir araç. Mesela Bende colt 1.5 110hp instyle vardı, Mazda2 ondan çok daha iyi sürüş dinamiği olan bir araç. şirket aracım fiesta idi... Kısmen benziyorlar virajlarda falan. Ama içinin oyuncakvari tasarımını beğenmezseniz bir anda gözünüzde "bu neya böyle" durumuna düşebilir...

Dediğim gibi, parayla değil, bir test sürüşü yapın, incelediğiniz bir ilandaki aracı gidin sürün... Forum üzerinden karar vermeyin derim mazda3 alacaksanız bile...

Bir çok araç övüldüğü yada yerildiği gibi değildir, şöyle bir tur atın, binin kullanın bakalım bütünleşebilecek misiniz...

m. ali öz
07-01-2013, 00:04
mazda3 lere lpg uygulanabiliyor mu ?

semavi
07-01-2013, 08:14
Uygulanir. Bizim iki aracimizda 50bini geçti lpgde. 6larda 200 bin yapanlarada şahit olduk. Ama ince ayarlara dikkat et. İsim yandiysa ayar ini yaptir LPG isik yakar boşver diyen bayilere sokma aracini.

Tunacan
07-01-2013, 08:18
Mazda 3 e iki yıl bindim. Yol konforu bakımından oldukça zayıf bir araç. Araç seyir halindeyden sürekli bir sekmeye maruz kalıyorsunuz. Donanım bakımından zengindir. Motoru da aman aman olmasa da iyidir.

Ahmet Saraçoğlu
07-01-2013, 08:36
Ben olsam astra alırım.Hem piyasası daha iyi , hem de üç araçtan en yeni tasarım, şase , mekaniğe sahip.Mazda 3 kasa olarak makyajlansada altyapısı bayaa eskilere dayanıyor.

semavi
07-01-2013, 10:18
Mazda 3 e iki yıl bindim. Yol konforu bakımından oldukça zayıf bir araç. Araç seyir halindeyden sürekli bir sekmeye maruz kalıyorsunuz. Donanım bakımından zengindir. Motoru da aman aman olmasa da iyidir.

Konfor olarak yumuşak bir araç değil Mazda3ler... Lakin ilk yapmanız gereken yumuşak bir lastik takmak olmalı böyle bir durumda. Üzerindeki standartlarla mı bindiniz?

Başımıza gelen... araçtaki 16jantları çıkarttık, yayda vardı, 17 jant taktık michelin kış lastikleri ile. Araç yumuşadı yanak azalmasına rağmen...

Motor dediğiniz gibi, diğer 1.6 düz motorlar ne ise buda ortalama aynı.

Alt yapı eski derken onu açar mısın Ahmet? Bu altyapıyı ilk çıkaran Mazda... Sonrasında Focus ve Volvo'da kullanıyor s40 ve Focus'ta... Motor olarak çok güncellemedi 1.6ları mazda, bunu söylüyorsan haklısın. zira hem yeni motorlara (skyactive) geçti hemde 1.6 pazarı çok fazla bir pay teşkil etmiyor mazdada. Yani yıllık 2000 araç satılan Türkiye için hacim önemli ama ABD için önemsiz... Hatta ABD'de araba almak için gittiğim mazda bayisi, 1.6 deyince gülmüştü. Bozulmuştum :) Ordada donanım zayıf... Yani en yükseğini alırsın, imkan var ama genellikle 2 hy, hız sabitleme abs falan olur. Deri direksiyon dijital klima ıvır zıvır her araçta olmaz...

Sıfır alınacaksa, Mazda şuan çokta alınır durumda olamayabiliyor... ama ikinci elde 32-40 bin bandında düşünürseniz mantıklı bir araç... almasanızda satınalma karakterinizi etkiler ciddi bir şekilde... Yani sırf Golf olsun veya Astra olsun diye gidip düşük donanımlar almanızı engeller, sorgulatır adama...

Şuan Volvo kullanıyorum durum ondada aynı... Bu tarz araçlar ikinci elde az paraya çok iş demektir. Ama püf nokta uygun fiıyata almak... Tipine vurulup golften iyi diye basarsanız parayı, golf parasına satamazsınız :) Sonra ikinci eli yok dersiniz... Halbuki her aracın bir ikinci eli vardır ama sizin istediğiniz seviyede olmayabilir :)

Tunacan
07-01-2013, 10:22
10.000 km üzerinde gelen toyolar ile bindik. Sonrasında Michelin Energy saver lastiklere geçtik. 16" standart jantlarla pekte konforlu yolculuklar yapamadık maalesef.
Bizde hem benzinli hemde dizeli mevcuttu. Benzinlide 15", dizelde 16" jantlar vardı (standart) fakat sekme olayı her iki araçta da mevcuttu.

Lakin dediğiniz gibi, temiz bir mazda 3 donanım-fiyat kriterine göre doğru tercih olabilir...

semavi
07-01-2013, 10:33
Bende mazdanın bütün serileri olduğu için :)

15le sert olması ilginç olmuş. Energy saver çok çok yumuşak değil ama şuda bir gerçek, lastikle konfor peşinde koşmak hoş değil :)

Bende de en son dizel 2012si vardı. daha önce 2005-2007(turbolandı)2009-2010 diye gidiyor liste... Mazda3 C segmenti bir araç... Mesela 2007 makyajlı kasa 6dan sonra 2012sini bile yadırgadım konforda. Onda yokohama decibel serisi lastikler vardı, D segmenti yalıtımının yardımıyla daha sessiz ve konforlu bir araçtı...

Kafam ağrımasın, donanımlı olsun, ikinci elde ucuza alayım, heryerde görmeyeyim, parçalarıda pahalı olmasın (bunu mazdacılar bilir) derseniz mazdayı seçebilirsiniz... Ama mazdada şuan TSI tarzı bir motor yok, performans gibi bir kriter sizin için önemli ise astra veya golf... ha 180lik astra hakkını verir mi? oda tartışılır...

Dün komşumdaki C4e baktık bacanak için... Benim zaten bildiğim bir araç... Bacanakta ise 2004 mazda4 dynamic var...

Almak için tek neden dizel olması, başka hiç bir neden yok dedi...

Maalesef mazdada performanslı seriler yok TR'de, yoksa volvo almazdım ben...

darkmoon
07-01-2013, 10:55
c segmentinde çok üst sınıf bir konfor beklemek ne kadar doğru olur oda tartışılır kaldıki markalar son zamanlarda yapmadıkları yatırımı c segmentine yapıyorlar.. bundan 10 sene önceki c segmenti araçlara bakıyorumda hepsi bomboş güvenlik çıtaları çok düşük konforsuz donanımsız özelliksiz araçlardı şimdi segment çağ atladı evrim geçirdiler nerdeyse..

Mazda 3 kullanıcı memnuniyeti en üst noktada olan bir araç. Ben daha internet olsun gerçek hayatta olsun mazda 3 hakkında tek tük istisnai şeyler dışında en ufak olumsuz bir yorum eleştiri yada kronik arıza sorun duymadım. tek eksi olarak görülen bir kesim için ikinci el oda aracın teknik olayları ile ilgili bir mevzu değil kaldıki ben onu eksi olarak bile görmem.. almanyadaki tüv raporlarında bile en az sorun çıkartan araçlar listesindeydi mazdalar yanlış hatırlamıyorsam..

Ertug_T.
07-01-2013, 10:59
Tasarim olarak astra cok guzel ama motor olarak pek tatmin edici gelmedi bana 1.4t..golf tavsiye ederim

snan1910
07-01-2013, 11:33
Mazda yı her türlü tavsiye ederim fakat,
Türkiyede mazdanın tek eksiği yetkili servis sıkıntısı. En azından ankara için çok büyük sıkıntı.

semavi
07-01-2013, 11:37
Ankara'da bir sıkıntı var diye biliyorum Ömer'dende... Sen aracı ondan mı aldın yoksa kardeşi falan mısın? Mazda2de bir servis sorunu yaşamıştınız hatırlarsam...

Lakin ikinci elde yetkili servise götürmeyede illa gerek yok bence. Çok karışık araçlar değiller. Turbo yok, intercooler vs gibi donanımlar yok. Gücü belli ve yılların yatırımı var o 1.6+4 ileri şanzımanda...

Mesela volvonun 4 ileri şanzımanları iyidir der bütün volvocular. Handikapları ise kalkışta habtallık fazla yakıt...

5 ileri geartronicler ise Allah'lık...

Mivec_4G63
07-01-2013, 16:59
Mazda 3'de karar kıldım arkadaşlar. 2.000 tl daha verip tsi golf alınabiliyor ancak hiç bir donanım yok. Teşekkür ederim yardımcı olan arkadaşlara

semavi
07-01-2013, 20:47
Soracağın bir şey olursa her daim yardımcı olmaya çalışırım...

Ef Driver
07-01-2013, 20:54
cok dogru bir seçim pişman olmucaksın ;)

FATİH
16-01-2013, 20:39
1. golf
2. astra
3. 3

Berk7767
16-01-2013, 21:11
sizin yerinizde olsam golf tsi alırdım hiç donanım olmasın mazda çok güzel araba çok yakın bir arkadaşım kullanıyor ancak araba yakıyor ve hiç gitmiyor,görünüş donanım kalite vs çok iyi ama motoru çok kötü benim tavsiyem tsi alın