PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nokian WRD3 kış lastiği deneyimlerim...

metinmb407
05-01-2013, 00:38
Bir yıl sonra karı gören masum kış lastikli Bora :D Güncel 2. sayfada.

Selam arkadaşlar. Konu yeri burası sanırım aradım en uygun yerin burası olduğuna karar verdim.

Geçtiğimiz hafta içerisinde aracımla uzun yola çıkacağım ve yolda ne ile karşılaşacağımı bilmediğimden kışlık lastik aldım. Şükür yolda kar yoktu ama diğer şartlardaki deneyimlerimi aktarıyorum.

Lastik 195 65 15 91T Nokian WRD3. 4 adeti hepsiburadadan kampanya dahilinde kargo dahil 600 liraya 6 taksit aldım. Normalde tanesi 220 lira. Lastik ekim ayı sonu üretimi yeni lastik. Yanında birde lastik basınç ve diş derinlik ölçüm aleti geldi.

Lastikle Edirne-Istanbul-Bolu-Osmancık-Amasya-Samsun-Trabzon-Rize-Batum güzergahında 2500 km yol yaptım deneyim testi için yeterlidir sanırım.

4 mevsim de yaşadığım yeni yağmurda kayma eğilimi bu lastikte başıma gelmedi. ABS devreye çok nadir girdi. Önceki lastiklerde arkadan kayma bile olmuştu ne aksiyon ama :D Frenaj kuru ve ıslak zeminde iyi kar görmediğim için karlı zemini bilmiyorum.

Ses önceki lastiklerle aynı ama şöyle bir durum var. Asfaltın böyle tereyağı, kaymak gibi olduğu veya ağır tonajlı araçların yolda yaptığı dümdüz zeminlerde ve şerit çizgileri üzerinde ses yapıyor. Diş ve lastik yapısından kaynaklı galiba. Onun haricinde gayet iyi.

Yakıt tüketimi 1 litreye kadar arttı. Normalde ben uzun yollarımı 5.5-6 litre arasında tamamlardım. Bu sefer 6.5 litre ile tamamladım. Sebebi lastiğin sürekli yumuşak olmasından dolayı yola daha iyi yapışması, yolu daha iyi tutması.

Tek bir yerde sorun yaşadım oda virajda aracı çok zorladım. Arkadan kayma eğilimi gerçekleşeceğini anladığım an hemen frene bastım araç yol çizgisinden çıkmadı. Oda yoldaki ikaz şeritlerinden oldu anlık şekilde araç bu şerite denk gelince biraz hopladı ve çizgiyi kaybedeceği an frenle çizgide tuttuk. Allahtan fren basınç yardımı dağılımı var.

Bu benim ilk kış lastiği deneyimim. 4 mevsimde Lassa dan sonra bu lastikte benim için geçer not aldı. Kampanya hala devam ediyorsa kaçırmayın.

ilkercom
05-01-2013, 10:17
lassa dan sonra 4 mevsim nokian alsan yine iyi gelirdi. nokianlar ayrı bir dünya.

tüketimi artırması normal yola iyi tutunuyor sürtünme fazla.

o şeritlerde herkes hopluyor. özellikle uzun yolda 50 km yol yaptıktan sonra lastik basıncın 4 - 5 psi artıyor. direk balon gibi zıplıyorsun.

hayırlı olsun allah kaza bela vermesin.

metinmb407
05-01-2013, 13:43
Iyi dilekleriniz için teşekkürler. Nokian ın normal lastiği kullanıcı yorumları çok iyi değil diye hatırlıyorum. Lassa Impetus çok başarılı. Fiyatına göre üstün performans sergiliyor. Ülkemiz yol şartları için yeterli kaç çukura düştüm daha balon yok Allah a şükür. Islak zemin performansı çok etkin geldi. Önceki lastiklerim Michelin di tövbe daha alırsam.

darkmoon
05-01-2013, 14:01
Ses önceki lastiklerle aynı ama şöyle bir durum var. Asfaltın böyle tereyağı, kaymak gibi olduğu veya ağır tonajlı araçların yolda yaptığı dümdüz zeminlerde ve şerit çizgileri üzerinde ses yapıyor. Diş ve lastik yapısından kaynaklı galiba. Onun haricinde gayet iyi.

.

Nokian şu anda benim arabadada var gürültü lastik eskidikçe artıcak. :) benim lastikler 2 yıllık bildiğin yüksek hızda uçak türbülansı gibi ses geliyor.. :) ama karda yağmurda buzda on numara ne kayma ne atma var. nokian zaten kış lastikleriyle ünlü bir marka finlandiya malı nokia firmasının bir kuruluşu. finlandiyada ***** kış ülkesi o yüzden kış lastikleri çok iyidir.. ama yazın çıkart tam ızdırap oluyor hem fazla yaktırıyor hemde gürültüsü dahada artıyor yerle kuru olduğu için :)

levent
05-01-2013, 14:10
Ben Nokian V ler ile sağanak yağmurda ciddi zorladım, hızlanıp birikintiye daldım. Benden geçti :)
Kimileri 5000km yi doldur öyle gel falan dese de şuan 6000 km yi doldurmaya doğru hazırlanıyorum, yüzüm kara çıkmadı. Kullanım tarzına en uygun lastiği seçtiğimi düşünüyorum ben de :)

Metin hacım, ön çeker arabada lift off a kalmak üzereyken fren yapmakta tam deli cesareti olmuş bu arada :D Ters kontra yaptırmadı mı frene bastığında araba?

metinmb407
05-01-2013, 16:28
:D fren basınç yardım dağılımı sağolsun :) hız sabitleyici açıktı döner diye tahmin ettim ama o ikaz şeritleri olunca aracı yerinden oynattı frene bastım ters manevra yaptım :p

metinmb407
05-01-2013, 16:52
Nokian şu anda benim arabadada var gürültü lastik eskidikçe artıcak. :) benim lastikler 2 yıllık bildiğin yüksek hızda uçak türbülansı gibi ses geliyor.. :) ama karda yağmurda buzda on numara ne kayma ne atma var. nokian zaten kış lastikleriyle ünlü bir marka finlandiya malı nokia firmasının bir kuruluşu. finlandiyada ***** kış ülkesi o yüzden kış lastikleri çok iyidir.. ama yazın çıkart tam ızdırap oluyor hem fazla yaktırıyor hemde gürültüsü dahada artıyor yerle kuru olduğu için :)

O zaman sizin dediğinize göre ben hakkımın yarısını doldurdum :)

levent
05-01-2013, 17:23
:D fren basınç yardım dağılımı sağolsun :) hız sabitleyici açıktı döner diye tahmin ettim ama o ikaz şeritleri olunca aracı yerinden oynattı frene bastım ters manevra yaptım :p

O bizde de var da bir ESP görevi görmüyor sonuçta :D

lucky Jackal
05-01-2013, 17:26
bende dün 205/45/17 Toyo kış lastiği taktım,2012 35. hafta üretimi.şansıma bugünde kar yağdı,lastikler çok iyiymiş daha önce kumho ve michelin kullanmıştım farklı arabalarda toyoda pişman etmedi. Özellikle dunlop runflat leri atınca araba inanılmaz rahatladı :D nokianların tanesine 330 gibi bir fiyat verdiler ben alamadım,265 e toyo aldım. Çiçek gibi biniyorum iki gündür. Run flat belasından kurtulduğum güne şükürler olsun :D

metinmb407
05-01-2013, 17:50
O bizde de var da bir ESP görevi görmüyor sonuçta :D

Esp değil ama yine iyi yav Alman freninden bahsediyoruz :D

ilkercom
05-01-2013, 18:01
eski aracımda lassa 4 mevsim vardı. dünya yol yaptım eskimedi bile :D gel gelelim yol tutuş sıfırın altındaydı.

bugün yaz lastiği alıcak olsam gody f1 asym 2 , conti sc3 veya nokian zg2 alırdım. ki zaten dünyada sıralama hemen hemen böyle ebadına göre sıralama değişiyor ancak nokian hep ilk 3 te.

fiyatını araştırıp almak lazım bazı yerlerde deli paralar istiyorlar.

kış lastiği için ise hiç araştırmam bile direk nokian.

Hakka Z ( türkiyede bulunmayan bir model) ile kışın karda 200 km hıza çıktım banamısın demedi. yüksek performans lastiği için inanılmaz ıslak zemin performansı vardı.

metinmb407
05-01-2013, 18:48
Valla ne bilim Lassa Michelinden daha iyi geldi bana :)

levent
05-01-2013, 19:07
Esp değil ama yine iyi yav Alman freninden bahsediyoruz :D

37m sıcak 38m soğuk frenlerim var benim :D

Ben de yine Nokian almakta tereddüt etmem şu dk dan sonra.

metinmb407
05-01-2013, 19:17
senin kullanımından o çıkıyor bendeki de frenden değil lastikten diyorsun yani :D kar denk gelmedi arabayı memlekete bıraktım 15 gün sonra ara tatil var diye.

MEGFB
02-02-2013, 19:27
nokian nın h serisine çok sessiz diyorlar gerçekten parasının hakkını veriyor mu conti yada michlein yokohama gibi markalarda işi görür mü ?

Canselmo
02-02-2013, 19:38
nokian v serisi kullanıyoruz sessiz ve yumuşak lastik . Artı ıslak zeminde cok cok iyi cok zorluyo kaymamak için

ilkercom
02-02-2013, 19:47
nokian sesli bi lastik degil ancak tutunmasi iyis

darkmoon
02-02-2013, 21:49
benim aracımda şu anda nokian var gayet sesli 2 senedir kullanıyorum yüksek hızda tirbülans gibi ses geliyor.. hatta alırken tmps sensörü hediye ettiler.

metinmb407
03-02-2013, 11:55
nokian nın h serisine çok sessiz diyorlar gerçekten parasının hakkını veriyor mu conti yada michlein yokohama gibi markalarda işi görür mü ?

Valla hocam 6 bin km yol yaptım kışlıklarla. Sorun sıkıntı yaşamadım lastiklerden memnunum ama kışlık şu an kullandıklarım. 4 mevsimi veya yazlıkları nasıldır bilemem. Michelin büyük konuşmayayım ama hayatta almayacağım lastiktir.

Kış lastiği sıralamasında Nokian ilk 5 te. Sıralama lastik ebatına göre değişiyor. 205 tabanda Nokian birinci iken 195 tabanda Conti birinci Good Year ikinci, Nokian 3. sırada. Parasının hakkını tamamen verdiğini düşünüyorum. Bana kar denk gelmedi o yüzden karda test etme şansım olmadı.

MEGFB
04-02-2013, 03:28
nokian v serisi kullanıyoruz sessiz ve yumuşak lastik . Artı ıslak zeminde cok cok iyi cok zorluyo kaymamak için

internet sayfasından baktığım kadarıyla h serisi ile v serisi arasında bir fark göremedim ebatlara baktığım zaman v serisinin daha yüksek yük ve hız indeksi barındıryor v serisi farklı bir deseni var mı

MEGFB
04-02-2013, 03:30
Valla hocam 6 bin km yol yaptım kışlıklarla. Sorun sıkıntı yaşamadım lastiklerden memnunum ama kışlık şu an kullandıklarım. 4 mevsimi veya yazlıkları nasıldır bilemem. Michelin büyük konuşmayayım ama hayatta almayacağım lastiktir.

Kış lastiği sıralamasında Nokian ilk 5 te. Sıralama lastik ebatına göre değişiyor. 205 tabanda Nokian birinci iken 195 tabanda Conti birinci Good Year ikinci, Nokian 3. sırada. Parasının hakkını tamamen verdiğini düşünüyorum. Bana kar denk gelmedi o yüzden karda test etme şansım olmadı.

***** benim lastikler 175 65 r14 bu ebatta zor görüyorum 4 kanallı ve 82h indeksli lastikleri nokian çok iddalı yazılar yazmış demekki arkasında duruyor :D lastiği almayı düşünüyorum fakat bayisi heryerde yok :D

metinmb407
04-02-2013, 09:05
***** benim lastikler 175 65 r14 bu ebatta zor görüyorum 4 kanallı ve 82h indeksli lastikleri nokian çok iddalı yazılar yazmış demekki arkasında duruyor :D lastiği almayı düşünüyorum fakat bayisi heryerde yok :D

Bende zaten internet üzerinden aldım kampanyalı :D Lassa fiyatına Nokian :D

MEGFB
04-02-2013, 14:05
Bende zaten internet üzerinden aldım kampanyalı :D Lassa fiyatına Nokian :D

hangi sayfadan aldınız ödeme şekli nasıl oluyor ben kapıda ödemeyi daha sağlıklı görüyorum lastikal.com da var sanırım

initial-D
04-02-2013, 14:52
bıçak bilenir gibi bir ses kış lastiklerinin bazılarında var.lassadada var benim

metinmb407
04-02-2013, 18:42
hangi sayfadan aldınız ödeme şekli nasıl oluyor ben kapıda ödemeyi daha sağlıklı görüyorum lastikal.com da var sanırım

hepsiburada dan aldım. 195 taban şu an 157 lira. Normalda 220 lira fiyatlar vardı. Ben 150 liradan almıştım 4 tanesini. Bonusa 6 taksit.

ilkercom
04-02-2013, 19:01
bedava resmen.

derin 2012
04-02-2013, 19:34
lastiklerde 4 mevsim tabiri tüccarların uydurduğu bi terim.o tarz lastikler yazlık ve kışlık olarak ayrılıyor. 4 mevsim diye bir tabir esasen uydurma. ama nokianın kışlıkları oldukça kaliteli.

MEGFB
05-02-2013, 16:08
bıçak bilenir gibi bir ses kış lastiklerinin bazılarında var.lassadada var benim

evet evet öyle bende frenden ses geliyor sanmıştım

darkmoon
05-02-2013, 16:11
herkes o sese başka isim vermiş bana tirbülans sesi gibi geliyor :) gerçi benimkiler 2 yıl oldu artık ses çok arttı. lastikler karda on numara ama o başka.

initial-D
05-02-2013, 16:17
evet evet öyle bende frenden ses geliyor sanmıştım

herkes o sese başka isim vermiş bana tirbülans sesi gibi geliyor :) gerçi benimkiler 2 yıl oldu artık ses çok arttı. lastikler karda on numara ama o başka.

evet ama lastiğe göre hepsinde faklı bir ses çıkıyor zaten :)

hemen hemen 10 yıldır kışın kış lastiği kullanıyoruz,çok çok farklı birşey.

metinmb407
01-12-2013, 20:07
Çamlıhemşin de güzel bir kahvaltı sonrası kar kalınlığının 15 cm olduğunu öğrendiğim Ayder Yaylasında kışlık lastiklerimi ilk defa karda denemek üzere yola devam ettim :) Ayder Yaylası turizm için önemli merkezlerden olduğu için yolları temiz fakat yaylaya çıkıldığı zaman yerde kar gördüğümde bayağı mutlu oldum :D Testi şu an kış lastiği arayışlarında olan birçok kullanıcıya fikir vereceğini düşünüyorum. Yol yer yer yer buz, donmuş kardı. Bazı yerlerde sulu gibiydi. Yarı yolda durdum rampa yukarı tekrar kalkış yaptım. Bazı kış lastiklerinin (bir tane Michelin gördüğüme eminim) çıkamadığı yolu neredeyse patinaj çekmeden çıktım.

http://i.imgur.com/QvtxVKnl.jpg

http://i.imgur.com/SO7EKBtl.jpg

http://i.imgur.com/1bUQXG6l.jpg

http://i.imgur.com/0D5YZhVl.jpg

_V4kQGRQbVM

kj1oqzFp6h8

F-z2XwWKGDI

x9pcPE5OwS8

metinmb407
01-12-2013, 22:37
Videoları düzelteceğim ufak bir pürüz çıktı.

metinmb407
01-12-2013, 22:42
Düzelttim.

emirhan sph
15-12-2013, 02:32
Videolar cok yararli oldu arayis icindeyim wrd3 alicam sanirsam :) Diger aracimizda snoways var ancak onu test etme sansim olmadi 2 gun once takildi daha. Kendi aracima 2 tane wrd3 almayi planliyorum. Paylasimlariniz icin tesekkurler :)

levent
15-12-2013, 03:21
Nokian'ın ben V serisini kullanıyorum 1,5 yılı aşkın zamandır. Takalı takribi 16-17 bin km civarı oluyor.. Islak zemindeki yol tutuşu ciddi anlamda efsane, kış lastikleri daha da iyidir eminim Emirhan, tavsiye ederim :)

Ancak bende şöyle bir durum söz konusu, Rotasyonu yazın Alanya'da olmadığım için ancak geçen ay içerisinde yapabildim yaklaşık 15bin km de rotasyon yapmış oldum (düz hesap).

Ön lastiklerin (çekişin olduğu) dışta kalan diş kısımlarında bazı yerlerde ciddi yıpranma gördüm söktüğümüz zaman, fotoğraf çekmedim açıkçası oraları ancak altta eklediğim fotoğraftaki oluklar arasında bulunan yola yaklaşık 30derecelik açıyla paralel gelen küçük tahliye oluklarının yırtılmaya başladığını işaret ediyordu bu durum. Çok sıcak iklime sahip bölgeler için fazla yumuşak bir lastik sanırım (tabi genel olarak benim de hayvanlığım var çünkü bazı virajlı kısımlarda çok ciddi zorladım / zorluyorum diyebilirim), çok memnunum şuanki tepkilerinden ancak bir sonraki değişimde başka markalara yönelebilirim açıkçası bu sebepten dolayı. Ayrıca lastiklerin ömrünü 35bin km civarında sürdürebileceğinin sinyalini verdi bu durum gerek diş kalınlığı, gerek yıpranması ile. Ki bu menzil benim baştaki hedefimdi ve yeterli. (Bridgestone B390 lar 37 bin, Michelin Energy ler 39 bin km gitti)

http://www.oeamtc.at/html_seiten/reifentests/sommer2008/195_65_R15/195_Nokian.jpg

bukotezo
15-12-2013, 11:02
Hamuru çok yumuşaksa havalar ısındığında ve karsız kullanımda çabuk deforme olması normal. Nokian sürekli kar buz olan koşullara daha uygun sanki ?

Falmor
15-12-2013, 11:16
WR G2 aldım geçen hafta.Uzun bir süre testleri inceledim.İstanbulda çok fazla kar yağmadığı için daha çok soğuk havada ıslak ve kuru yol performansı beni ilgilendiriyordu.Buzla zaten işimiz olmuyor.WR G2 tam bir kış asfalt lastiği.Kar performansıda yolda bırakmayacak cinsten.

XSi
15-12-2013, 11:53
Sunu unutmayalim en kotu kis lastigi en iyi durumdaku normal lastikten kar yagdigi zaman iyi tutunuyor

İstanbulda anormal kar yagmadigi icin 2 el buldum aldim 2 ay once disleri yari yariya azalmisti bir suphe vardi acaba karda sikinti cikarir mi diye gecen hafta yagan karda gordum ki yarim disli starmaxx ice gripper lastikler bile karli zeminde yokys yukari kalkis yapiliyor rahatca..

Ekonominiz el veriyorsa tabiki unlu markalarin avantaji vardir ama en uygun fiyatli kis lastigi bile verilen paranin hakkini veriyor

mayday
15-12-2013, 12:47
Bende aracımda bu lastiği kullanıyorum. Yol tutuşu ciddi anlamda çok iyi.

ilkercom
15-12-2013, 13:44
@ levent Lasstiğin omuz kısmı ( yani dış bölgesi çok aşınıyorsa genel olarak 2 sebebi var. biri lastik havası hatalı ayarlanmış 2-4 psi fazla bassan çözülür. diğer seçenek ise hatalı kamber ayarı. eğer 2 lastik de eşit şekilde aynı yönden ( sadece iç veya dış ) aşındıysa muhtemelen kamber ayarınız hatalı.

Nokian benim de gözlemlediğim kadarı ile biraz yumuşak. aşırı sıcak dönemlerde özellikle yüksek hızlarda aşınması artıyor. ( yaz lastiği için yazıyorum )

Kışın gösterdiği performansa göre öyle bir güven veriyor ki yazın bu araba hayatta kaymaz diyorsunuz. ancak öyle olmuyor işte. aşırı yumuşarsa tutunma o düzeyde artmıyor. ancak yinede bir çok premium lastikle yarışır.

ben de lastiğin ömrünü 30 ile 40 bin hesapladım. bi set 15 bin km kullandım. bi set 10 bin kulandım söktüm. komple bitirsem 2 mm ye inmesi 45 bin km sürebilirdi. zaten 3 yılı geçer ki bana yeter de artar.

Kış lastiği olarak nokianı tartışmam bile. cidden rakipsiz. eğer ortalama bir ilkim veya soğuktaysanız 4 mevsim boyunca nokian v serisi veya diğer seriler alınabilir. ancak yaz için high performance serisi kış için yine kış lastiği alınacaksa nokian ı sadece kış olarak kullanıp. yaz lastiği için conti sc5 veya michelin ps3 düşünülebilir. ben nokian ın en üst seri performans lastiğini kullanıyorum. kışın ıslakta gösterdiği performans çok yüksek. yazın aynı paraya goddyear f1 de alınabilir. nokian da alınabilir. seçenek çok. kış için seçenek sadece nokian.

Bu arada sert kış koşulları için hakka8 çivili lastikleri var efsane derecede iyi.

XSi
15-12-2013, 15:14
@ levent Lasstiğin omuz kısmı ( yani dış bölgesi çok aşınıyorsa genel olarak 2 sebebi var. biri lastik havası hatalı ayarlanmış 2-4 psi fazla bassan çözülür. diğer seçenek ise hatalı kamber ayarı. eğer 2 lastik de eşit şekilde aynı yönden ( sadece iç veya dış ) aşındıysa muhtemelen kamber ayarınız hatalı.

Nokian benim de gözlemlediğim kadarı ile biraz yumuşak. aşırı sıcak dönemlerde özellikle yüksek hızlarda aşınması artıyor. ( yaz lastiği için yazıyorum )

Kışın gösterdiği performansa göre öyle bir güven veriyor ki yazın bu araba hayatta kaymaz diyorsunuz. ancak öyle olmuyor işte. aşırı yumuşarsa tutunma o düzeyde artmıyor. ancak yinede bir çok premium lastikle yarışır.

ben de lastiğin ömrünü 30 ile 40 bin hesapladım. bi set 15 bin km kullandım. bi set 10 bin kulandım söktüm. komple bitirsem 2 mm ye inmesi 45 bin km sürebilirdi. zaten 3 yılı geçer ki bana yeter de artar.

Kış lastiği olarak nokianı tartışmam bile. cidden rakipsiz. eğer ortalama bir ilkim veya soğuktaysanız 4 mevsim boyunca nokian v serisi veya diğer seriler alınabilir. ancak yaz için high performance serisi kış için yine kış lastiği alınacaksa nokian ı sadece kış olarak kullanıp. yaz lastiği için conti sc5 veya michelin ps3 düşünülebilir. ben nokian ın en üst seri performans lastiğini kullanıyorum. kışın ıslakta gösterdiği performans çok yüksek. yazın aynı paraya goddyear f1 de alınabilir. nokian da alınabilir. seçenek çok. kış için seçenek sadece nokian.

Bu arada sert kış koşulları için hakka8 çivili lastikleri var efsane derecede iyi.

Civili yok satilmiyor dendi bana.. 7 sene once hakkapelitta2 aldim 1 tanesi oldukca kotu yiprandi, birtane almak istiyorum..
Yeni sordum yok dediler bayileri

metinmb407
15-12-2013, 16:09
Videolar cok yararli oldu arayis icindeyim wrd3 alicam sanirsam :) Diger aracimizda snoways var ancak onu test etme sansim olmadi 2 gun once takildi daha. Kendi aracima 2 tane wrd3 almayi planliyorum. Paylasimlariniz icin tesekkurler :)

Önemli değil. Geçen hafta acaip kar yağdı. Rize de sanayiye gidecektim işim vardı. Belediye sanayinin içine girmemiş karı resmen ben küredim. Patinaj bile çekmedi desem yeridir.

Nokian'ın ben V serisini kullanıyorum 1,5 yılı aşkın zamandır. Takalı takribi 16-17 bin km civarı oluyor.. Islak zemindeki yol tutuşu ciddi anlamda efsane, kış lastikleri daha da iyidir eminim Emirhan, tavsiye ederim :)

Ancak bende şöyle bir durum söz konusu, Rotasyonu yazın Alanya'da olmadığım için ancak geçen ay içerisinde yapabildim yaklaşık 15bin km de rotasyon yapmış oldum (düz hesap).

Ön lastiklerin (çekişin olduğu) dışta kalan diş kısımlarında bazı yerlerde ciddi yıpranma gördüm söktüğümüz zaman, fotoğraf çekmedim açıkçası oraları ancak altta eklediğim fotoğraftaki oluklar arasında bulunan yola yaklaşık 30derecelik açıyla paralel gelen küçük tahliye oluklarının yırtılmaya başladığını işaret ediyordu bu durum. Çok sıcak iklime sahip bölgeler için fazla yumuşak bir lastik sanırım (tabi genel olarak benim de hayvanlığım var çünkü bazı virajlı kısımlarda çok ciddi zorladım / zorluyorum diyebilirim), çok memnunum şuanki tepkilerinden ancak bir sonraki değişimde başka markalara yönelebilirim açıkçası bu sebepten dolayı. Ayrıca lastiklerin ömrünü 35bin km civarında sürdürebileceğinin sinyalini verdi bu durum gerek diş kalınlığı, gerek yıpranması ile. Ki bu menzil benim baştaki hedefimdi ve yeterli. (Bridgestone B390 lar 37 bin, Michelin Energy ler 39 bin km gitti)

http://www.oeamtc.at/html_seiten/reifentests/sommer2008/195_65_R15/195_Nokian.jpg

Aga sen abartıyorsun bence :D Ya lastiğin havaları problemli ya da senin kullanımın :hahaha: Bence bundan sonra Lassa Impetus dene sağlamlık olarak memnun kalacaksın. Ben 35 bin km kullandım 2 kış 1 yaz hala 5 mm diş derinliği vardı. Yol tutuş ve frenleme olarakta çok iyidir ama biraz serttir. Antalya iklimine göre iyi olacağını düşünüyorum.

levent
15-12-2013, 16:39
ilkercom @ Havalarım sıcak 32-33, soğuk 29-30 kıvamında genelde, katalogta 32 diyor 4 ü içinde :) Kamber ayarımda sorun olduğunu sanmıyorum ki + kamber yok omuz kısmını öyle aşındırmalık, oem süspansiyon + spor yaylar var 2009 dan beri, -1 derece falandır önlerde kamberim, arkalarda biraz daha fazla aslında yarım derece kadar, rot - balansa girdiğimde ölçerim artık onu da. İçten yada dıştan fazla aşınma söz konusu değil abi gördüğüm kadarıyla. Onun haricinde ise rotasyondan önce önler 5.6mm arkalar 7.1mm idi genel derinlik olarak yanlış hatırlamıyorsam, sömestrda gittiğim zaman ölçerim tekrar ne durumdalar diye.

Michelinler varken istediğim gibi oynadığım arabayı bir defa koparabildim henüz bu süreçte :D Sanırım hayvanlık benden kaynaklı ki onurrolla neler yaptığımı en yakından bilen kişidir :)

metin @ Impetus arkadaşa aldıkta ben almam heralde ya, bana uzun yolda konforlu lastik lazım ki 1000 + km yolum var tek nefeste her yaz ***** :) Bir de sağlamlık bakımından bana 35 bin km yeter ki 3 yılda bir her koşulda lastikler değişir bizde adettir :D

metinmb407
15-12-2013, 19:03
Karar senin uygun kaliteli sağlam :) Senede yapacağın 1-2 uzun yola göre değerlendirmemelisin.

levent
15-12-2013, 21:00
Ben genel değerlendiriyorum zaten hacım, o yüzden bakalım belki ebat değiştiririm belli olmaz yani :)

EMG
15-12-2013, 21:01
Nokian v serisinde bende ayni sorunu yasadim 2 takim lastikte

Harika alstik ama yanak ile dis arasi catliyor zamanla

levent
15-12-2013, 22:32
Nokian v serisinde bende ayni sorunu yasadim 2 takim lastikte

Harika alstik ama yanak ile dis arasi catliyor zamanla

Bana özel bi durum olmaması kısmen sevindirdi Emre valla yalan yok, ama onu da aşsalar bi sonraki serilerde ben vazgeçmem Nokian'dan kesinlikle..

ilkercom
16-12-2013, 09:14
çivili ( studded ) siparişle geliyor. tanesi 800 lira üzerinde olması lazım. alıp stoğa koymaları mümkün değil. bayiler de direk yok deyip geçiyor.

hafif çatlamalar bende de var. bu öyle korkulacak bişey değil.

ebad ne bilmiyorum ama 29 30 psi ile lastik aşınması artması lazım.

walla ben çok memnunum. ben goodyear f1 assymetric hastası hastası bi insanım bu nokianlar kışın çok iyi yazın da f1 ayarında tutuyor.

Bir not : pirelli p7 ile arasında 0.5 kg veya 1 kg ağırlık farkı var. aynı ebadda. yakıtta direk şehir içi 1 litre fark ediyor. güvenlik için de gözümüz görmüyor tabii.

emirhan sph
16-12-2013, 13:34

Saolasin levo guzel aciklama olmus :) Su an wrg2 ile wrd3 arasindayim. Orjinal teneke ebatim 185 60 15.
Bulabildigim lastikler:

WRG2--185 65 15
WRD3--195 65 15

WRD3 almak istiyorum ama sknti olurmu bilemedim Fiyat olarak 2sinide ayni buldum. Biri ankarada biri maslakta. Maslakta montaj dahil 150 tl ankarada kargo dahil 145 tl

Edit: Suan aracimda civili hakapellita var arkadasimin lastikleri gecen kar yagdiginda sabah 5 e kadar disardaydim boyle bi lastik yok kafam rahat her yere girebiliorm. Ama kar kalktigi anda cok tedirgin ediyo insani asfalti tutusu frenaji ve verdigi hissiyat farkedilir derecede tehlike olusturuyor :)

XSi
16-12-2013, 15:06
çivili ( studded ) siparişle geliyor. tanesi 800 lira üzerinde olması lazim

Ben 2007 kisinda 4 unu 650 tl ye taktirmistim tanesi 800 hangi olcu? 275 / 35 / 19 falan mi :)

ilkercom
16-12-2013, 15:47
Ben 2007 kisinda 4 unu 650 tl ye taktirmistim tanesi 800 hangi olcu? 275 / 35 / 19 falan mi :)

düz lastik geçen hafta 195/65/15 4 tanesi 500 e taktırdım :D wrd3 :)

çivili lastik özel sipariş diyorum :D

NOKIAN 275/40 R20 106V XL Nokian WR G2 SUV Kış Lastiği - Oto Aksesuar - Hepsiburada.com (http://www.hepsiburada.com/liste/nokian-275-40-r20-106v-xl-nokian-wr-g2-suv-kis-lastigi/productDetails.aspx?productId=otkmtt441536&categoryId=259720&navq=categoryid%3d259720%26fh_view_size%3d12%26fh_ sort_by%3d-order_stock_attribute_pl%252c-max_actual_price_pl%26sc%3d4%26fh_secondid%3dotkmt t441536%26fh_lister_pos%3d0%26fh_location%3d%252f% 252fcatalog01%252ftr_TR%252fbrand%253d%257bnokian% 257d%252f208910%253d%257bk0131015f%257d%252fcatego ries%253c%257bcatalog01_60002705%257d%252fcategori es%253c%257bcatalog01_60002705_2147483631%257d%252 fcategories%253c%257bcatalog01_60002705_2147483631 _259720%257d%26fh_refview%3dlister)

düz lastik fiyatıyla çiviliyi kıyaslamayın.

warsa hakka 8 studded ucuza satan bizde alalım :P

XSi
16-12-2013, 17:15
düz lastik geçen hafta 195/65/15 4 tanesi 500 e taktırdım :D wrd3 :)

çivili lastik özel sipariş diyorum :D

NOKIAN 275/40 R20 106V XL Nokian WR G2 SUV Kış Lastiği - Oto Aksesuar - Hepsiburada.com (http://www.hepsiburada.com/liste/nokian-275-40-r20-106v-xl-nokian-wr-g2-suv-kis-lastigi/productDetails.aspx?productId=otkmtt441536&categoryId=259720&navq=categoryid%3d259720%26fh_view_size%3d12%26fh_ sort_by%3d-order_stock_attribute_pl%252c-max_actual_price_pl%26sc%3d4%26fh_secondid%3dotkmt t441536%26fh_lister_pos%3d0%26fh_location%3d%252f% 252fcatalog01%252ftr_TR%252fbrand%253d%257bnokian% 257d%252f208910%253d%257bk0131015f%257d%252fcatego ries%253c%257bcatalog01_60002705%257d%252fcategori es%253c%257bcatalog01_60002705_2147483631%257d%252 fcategories%253c%257bcatalog01_60002705_2147483631 _259720%257d%26fh_refview%3dlister)

düz lastik fiyatıyla çiviliyi kıyaslamayın.

warsa hakka 8 studded ucuza satan bizde alalım :P

Eger bana soyluyorsan 7 sene once cogu kisi kis lastigi bilmezken ben hakkapelitta 2 taktirmistim zaten..

Ucuz lastik degildi tabi ama tane 800 tl ancak suv olculeridir, abartmaya gerek yok

levent
16-12-2013, 17:34
çivili ( studded ) siparişle geliyor. tanesi 800 lira üzerinde olması lazım. alıp stoğa koymaları mümkün değil. bayiler de direk yok deyip geçiyor.

hafif çatlamalar bende de var. bu öyle korkulacak bişey değil.

ebad ne bilmiyorum ama 29 30 psi ile lastik aşınması artması lazım.

walla ben çok memnunum. ben goodyear f1 assymetric hastası hastası bi insanım bu nokianlar kışın çok iyi yazın da f1 ayarında tutuyor.

Bir not : pirelli p7 ile arasında 0.5 kg veya 1 kg ağırlık farkı var. aynı ebadda. yakıtta direk şehir içi 1 litre fark ediyor. güvenlik için de gözümüz görmüyor tabii.

195 /60 R 15 ebat abi, fabrika o ebata göre benim araca 32psi değer biçmiş. Soğuk lastikte 29-30psi , sıcak lastikte 32-33psi olarak ölçüyorum basınçlarımı. Ki lastiğin soğuk kaldığı süreç ilk 10dk dır muhtemelen, yani pistteki kadar ısınmasa bile normal sıcaklık değerlerine ulaşmasından bahsediyorum burada :)

Yani fabrikasyon değere aykırı olan bir şey yok, varsa da benim kullanım tarzıdır sanıyorum :)

ilkercom
16-12-2013, 22:02
Eger bana soyluyorsan 7 sene once cogu kisi kis lastigi bilmezken ben hakkapelitta 2 taktirmistim zaten..

Ucuz lastik degildi tabi ama tane 800 tl ancak suv olculeridir, abartmaya gerek yok

ne kadar kullanırsın bilmiyorum ama binek araç için ( tahminen 225/45/17 olması lazım ) nokianın 800 liranın üzerinde lastiği var. ve senin kullandığın lastikten çok farklı. fabrika çıkışı çivili özel siparişle gelen lastikten bahsediyorum.

ilkercom
16-12-2013, 22:12
195 /60 R 15 ebat abi, fabrika o ebata göre benim araca 32psi değer biçmiş. Soğuk lastikte 29-30psi , sıcak lastikte 32-33psi olarak ölçüyorum basınçlarımı. Ki lastiğin soğuk kaldığı süreç ilk 10dk dır muhtemelen, yani pistteki kadar ısınmasa bile normal sıcaklık değerlerine ulaşmasından bahsediyorum burada :)

Yani fabrikasyon değere aykırı olan bir şey yok, varsa da benim kullanım tarzıdır sanıyorum :)

lastiğin extrem aşınması söz konusuysa dediğim gibi kamber ve lastik basıncından başka bişey aklıma gelmiyor.

XSi
16-12-2013, 22:40
ne kadar kullanırsın bilmiyorum ama binek araç için ( tahminen 225/45/17 olması lazım ) nokianın 800 liranın üzerinde lastiği var. ve senin kullandığın lastikten çok farklı. fabrika çıkışı çivili özel siparişle gelen lastikten bahsediyorum.

"fabrika çıkışı özel siparişle gelen" derken hangi modelden bahsediyorsun tam anlayamıyorum açıkçası benim kullandığım hakkapelitta2 de, yeni sezon hakkapelitta 8 de kendinden çivili zaten, 7 kıştır en azından bir tane arabamıza taktık, fabrikada üretim sırasında takılan çivilerinin %95 ide duruyor hala üstünde..

zaten nokianın tek kendinden çivili serisi var oda hakkapelitta serisi..

daha bu akşam 3-4 bayiyi aradım geçen seneki gibi cevap aynı idi: hakkapelitta gelmiyor türkiyeye..

özel siparişle hangi bayi getireceğini söyledi sana, benden ondan 2 tane 185/65 15 sipariş vericem ciddiyim..

Ö.mert
16-12-2013, 22:59
Ben audi a4 aracımda wr d3 kullanıyorum, 2 günde 1 de uludağ cıkarim birkere mağdur etmedi beni başarılı bir lastik goodyear filan hikaye

levent
16-12-2013, 23:37
lastiğin extrem aşınması söz konusuysa dediğim gibi kamber ve lastik basıncından başka bişey aklıma gelmiyor.

extrem bir durum yok yani bence, taş bridgestone ların altından bildiğimiz jiletle kesmişiz gibi parça kopmuştu :) ona göre çok normal

ilkercom
17-12-2013, 13:16
"fabrika çıkışı özel siparişle gelen" derken hangi modelden bahsediyorsun tam anlayamıyorum açıkçası benim kullandığım hakkapelitta2 de, yeni sezon hakkapelitta 8 de kendinden çivili zaten, 7 kıştır en azından bir tane arabamıza taktık, fabrikada üretim sırasında takılan çivilerinin %95 ide duruyor hala üstünde..

zaten nokianın tek kendinden çivili serisi var oda hakkapelitta serisi..

daha bu akşam 3-4 bayiyi aradım geçen seneki gibi cevap aynı idi: hakkapelitta gelmiyor türkiyeye..

özel siparişle hangi bayi getireceğini söyledi sana, benden ondan 2 tane 185/65 15 sipariş vericem ciddiyim..

sipariş vermek istersen özel mesajdan bakarız çaresine tanıdık aracılığıyla yaparız bi ayar.

hakka 8 serisi olması lazım. ama hemen hemen hepsi gelebilir herhalde.

@levent bridgestone kopuyorsa nokian bırak aşınsın :D

allah kimseyi karda kışta pirelli / lassa ve bridgestone a muhtaç bırakmasın. p7 ile yokuş çıkamıyorum. nokian takıyorum aynı yokuşta patinaj bile çekmiyor. ikisi de kış lastiği değil üstelik.

cnrsrn
17-12-2013, 23:02
geçen hafta 4 adet wr d3 aldım hepsi buradadan 205 55 r16 ebatında 1005 tl civarına geldi taktırdım daha karda kullanmak nasip olmadı ama ıslakta ve kuruda çok ciddi şekilde farketti tavsiye ederim

XSi
18-12-2013, 12:43
sipariş vermek istersen özel mesajdan bakarız çaresine tanıdık aracılığıyla yaparız bi ayar.

hakka 8 serisi olması lazım. ama hemen hemen hepsi gelebilir herhalde

185/65 r15 sorabilirmisin nedir fiyati 2 adet fiyati ozel mesaja gerek yok baska isteyen olur belki gorsun fiyatini

ilkercom
18-12-2013, 17:31
özel mesajdan gönderdim.

hepsiburada fiyatları cidden çok uygun. normal lastikçilere göre %30 ucuza satıyor hepsiburada.

benim de bi set almam lazım. aracın orjinal ebadı 225/45/17

civic hb. buna acaba 195 taban takabilirmiyim. jant offseti filan sorun olur mu. ne kadar ince o kadar iyi ve ucuz :D

XSi
18-12-2013, 22:51
Sac jant alip 15 inc uzerinden git (kaliper kurtariyorsa)

Ben lineada bile oyle yaptim 16 inc jant yerine 15 sac jant kullandim

Ablamin focus cmax i var orjinal olcu 215 50 17 , gecen kis 15 inc focus sac janti alip 195/65 15 kis lastigi taktirttim

Toplam maliyet 17 inc lastikten ucuz oldu

ilkercom
19-12-2013, 09:22
aklımda o da var. ama bu sefer evin terası lastikçi dükkanına dönecek. benim lastikler. kardeşimin lastikler stepneler vs derken görüntü kirliliği had safhada. 4 set lastik kenarda duracak :D

15 kurtarmaz tahminen ama 16 kesin oluyor.

metinmb407
19-12-2013, 09:44
Benim arabada da orijinal 15" jantlarda kışlık, sonradan aldığım 17 lerde yazlık var böyle daha uyguna geliyor :)

Falmor
19-12-2013, 10:08
özel mesajdan gönderdim.

hepsiburada fiyatları cidden çok uygun. normal lastikçilere göre %30 ucuza satıyor hepsiburada.

benim de bi set almam lazım. aracın orjinal ebadı 225/45/17

civic hb. buna acaba 195 taban takabilirmiyim. jant offseti filan sorun olur mu. ne kadar ince o kadar iyi ve ucuz :D

Benimde orjinal ölçüm 225/45/17.Hepsiburada dan WR G2 aldım 215/50/17 ölçüsünde fiyatı daha uygundu.

XSi
19-12-2013, 11:23
aklımda o da var. ama bu sefer evin terası lastikçi dükkanına dönecek. benim lastikler. kardeşimin lastikler stepneler vs derken görüntü kirliliği had safhada. 4 set lastik kenarda duracak :D

15 kurtarmaz tahminen ama 16 kesin oluyor.

Lastiklerin ustune koctastan bi sunta kestirirsin 20 tl ye

Masa niyetine kullanilir :)

tılsım
19-12-2013, 14:53
Winter car tyres : Winter car tyres car tyre comparative test - Pneus Online (http://www.tyres-pneus-online.co.uk/winter-tyre.html) bu sitede kış lastiklerinin karşılaştırması yapılmış detaylı.

Nokian wrd3 alınan ortalamalarda baş sıralarda gelmekte.Netten videolarına da bakıldığında gerçekten başarılı bir lastik.
Ultragrip 8 ile değerleri çok yakın test verisine göre

emirhan sph
19-12-2013, 22:48
Dun wrd3 lerim geldi 185 60 15 di normal olculerim 195 65 15 bulabildigim icin onlari almak zorunda kaldim hele bi kar yagasda denesem :)

metinmb407
20-12-2013, 07:53
İnşallah yağar ben şimdiden özledim :)