PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elektriksel sıkıntı alternatör ve missfire

keskinli_ali
08-01-2013, 16:15
Merhaba,

Aracımda elektrikle alakalı bir gariplik var.

Rölantide aracın aküsünden ölçüm yapılıyor herşey kapalı iken 14.4 14.7 14ün altını görmüyor.

iç kontağa bağlı timer da 14.4 ün üstnü görmüyor. fakat herşey kapalı iken veya normal bir seyir halinde iken 14.2 14 gibi seyrediyor.

aracıma egt saati bağladım. 12v elektrik ihtiyacı için sigorta kutusunun ordan elektrik aldık.

ertesi akşam farlar açıkken fan veya kalorifer açıldığında egt saati titremeye başlıyor.
elektrik kullanan cihazları azaltınca sıkıntı yok ama far açıkken kaloriferi 1 yapsam hafif hafif titriyor.

elektrikçi alternatörümün çin üretimi 100amperlik delphi olduğunu ve 120 amper bosch alternatör almamı tavsiye etti.

şimdi bunu derken elektrikçi şarja bakıyor normal ama sigorta kutusunda fan far kalorifer çalışınca belirgin bir yetersizlik oluşuyor. 12v bir egt saatine ordaki elektrik yetmiyor.

devamı asıl sıkıntım şu aracım 70den 5 vites tapa gaz 230 kadar çıkarken missfire yapmazken, 2den 3den ani devirlenme tapa gaz yaptığımda hemen missfire yapıyor. bobini direk aküden beslememe rağmen.

acaba beyin sigorta kutusu elektrik hattında olduğu için ani yüklenmede beyin mi zayıf kalıyor nedir sorun anlayamıyoruz.

aracımdaki tüm sensörler kapak turbo vb herşey sıfır motor sıfır. tek kalan ihtimal sübapta mı eğrilik var 5-6bin devir civarında missfire ım var.

yardımlar için teşekkürler

Alper_
09-01-2013, 21:16
egt saatinin titreme sebebi kendisinden kaynaklı sorun olabilir..alternatör gerekli akımı ürettiği sürece bence değiştirmeye gerek yok, bozulduğunda iyisini takarsınız..

diğer sorununuzda bütün sensörlerinizi değiştirmişsiniz..bobini aküden beslemişsiniz fakat yinede başka bir araçtan bobin deneyin..bobinde sorun yoksa dediğiniz gibi supapta eğrilik olma ihtimali kuvvetleniyor..çok basit birşey de olabilir, gözden kaçmıştır..sonucu yazarsanız sevinirim bizlerde bilgilenmiş oluruz :)

jdm-fuat
09-01-2013, 21:51
şarz dinamosunun konjektörunu değiştir bi istersen duzensiz sarzdan son gunlerde bırcok arac gelıyor bana rolantıde 14.7 lere cıkıyorsa yuksek bı bakılması sart.
pekı aracla seyır halındeyken göstergedekı lambaların cogu veya bı kacı gıdıp gelıomu yada durduk yere yanıyormu ?

KA®ANLIK
09-01-2013, 22:30
:)
bugün daha başıma geldi, benim araçta da çin üretimi alternatör varmış, seyir halinde çok hafif dalgalanmalar oluyordu yol bilgisayarında falan, aküye yoruyordum hep... alternatörün kasnağından gelen ses ile sökünce gördük biz de, aynı senin alternatörden. 100 amperlik çin üretimi alternatör...
120 amperlik bosch a çevirdik... dalgalanmalar falan gitti, psikolojik mi bilmiyorum ama farların aydınlatması bile değişti sanki...

Bu problemle alakalı veya değil, bence ilk olarak alternatörünü değiştir, yüksek ihtimalde sorunun hallolucak...

bir de şunu deneyebilirsin,
araç çalışırken ne var ne yok yüklen alternatöre.
uzun farlar, varsa klima, arka cam rezistansı, ön sis arka sis, kalorife motorunu en hızlı devirde çalıştır, tavan lambaları geri vites ve fren lambaları, dörtlüler...
"motor sıcakken" bu şekilde bak bakalım akünün voltajı kaça düşüyor. o değere göre daha iyi yorum yapılabilinir.

ama her halükarda o alternatörü değiştir derim faydasını görürsün zararını görmezsin, özellikle ateşlemenin canı cananı :)