PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grey market araçlar?

mehzent
10-01-2013, 18:58
Nedir bu son durum Grey market araçlar için yılbaşında yasa cıkacak muhabbetı tarzı şeyler soylenıyordu?

Aynı araçlar arasında ciddi fiyat farkları olduğu için insanın gozu kaymıyor değil ama su an resmen pımı çekılmıs patlamaya hazır bomba dıye dusunuyorum belkı abartıyorumdur?

Son durum hakkında bılgısı olanlar paylaşırsa sevınırım yoksa bır gece cevırmeye gırdığınde aracı otoparka çetirip takssiyle donmekte var işin ucunda..

darkmoon
10-01-2013, 19:05
şu an internette satılıkda olan bazı üst sınıf çok lüks araçlar galeriye gittinmi birden fiyatta çok fazla indirim yapılıyor bilmem anlatabildim mi..

onursumer
10-01-2013, 19:15
ıthalatı usulune uygun vergılerı odenmesı gerektıgı mıktarda yatırılıp trafıge cıkan araclarda bır problem yokta ozellıkle yuksek hacımlı olup dusuk sınıftan gosterılen araclarda sıkıntı var

yaniss
10-01-2013, 19:15
audi q7 kullandık suan audı a6 var veporsche panamera var hepsı grey market bır sıkıntı gormedık jeep sattık ondada bır sıkıntı olmadı en son duydugum 3 sefer satıs oldumu sıkıntı olmuyor dıye bırsey vardı zaten galerılerde 3*4 kere satıs yapıyorlarmıs dıye duymstm arada cok fıyat farkı oldugu ıcın ıster ıstemez ınsan alıyıor :)

Sezgin
10-01-2013, 20:20
çok sık araç degıstırebılecek maddı gucunuz varsa tavsiye ederim.

Eyüp
10-01-2013, 20:27
şu an internette satılıkda olan bazı üst sınıf çok lüks araçlar galeriye gittinmi birden fiyatta çok fazla indirim yapılıyor bilmem anlatabildim mi..

Özellikle lüks sınıfta benimde dikkatimi çekti , internette yazan rakamla alakası olmayan paralara bırakıyorlar araçları..

tandogan
10-01-2013, 21:55
2009 cikislilarin dosyalari tamamlanmis bu aylarda devam eden yillardaki grey market araclarin dosyalari inceleniyor.onumuzdeki 3 aylik donemde nolacagi belli olur suan icin almak buyuk risk. fiyatlarin yukariya cekilmesinin sebebi maliye'nin internet uzerindeki arac fiyatlarini inceleme altina almis olmasindan.2-3 satis diye birsey yok bazilari mokunu cikartip 5-6 satis yapiyor.devletin izin verdigi rakam alinan fiyatin %10u zararken bunlar her satista %10 zarar kesiyorlar.:)

Arenimo
10-01-2013, 22:19
Mehmet en fazla galerilerin eksik yatirdgi vergiyi odersin baska birsey yok ama su var iste gray market bir panamera alsan 2. El 115 lere assagi yukari 50 60 civari bi para ilerde ama senden ama sattigindan alicaklar artik ihale kime kalirsa :D
Bu arada bir tanidigimiz maserati granturismo S aldi grtlak dolu 0 daha siyah ici bordo 170 e veriyo :D saka gibi

darkmoon
10-01-2013, 23:09
Sadece Eksik yatırılan vergiyi ödemek gibi bir durum söz konusu değil olay çok daha büyük öyle olmasa sibelcanın arabasına el koymazlardı.. aracınıza el koyuyorlar ve hakkınızda hukuki süreç başlatıyorlar ayrıca bu işleri yapan insanlar şu anda ağır ceza mahkemesinde yargılanıyor ayrıca faturada gösterilen bedelin üç katını ödüyor ceza-i yaptırımla ve araçların geri satın alınma evrakları kontrol ediliyor kim kime satmış ne kadara satılmış..

Geçen hummer cayenne range grubuna yapılan büyük operasyonun haberi

LÜKS ARAÇTA YOLSUZLUK OPERASYONU BÜYÜYOR ! - GÜNCEL haberi (http://www.haber3.com/luks-aracta-yolsuzluk-operasyonu-buyuyor-4313h.htm)

yaniss
10-01-2013, 23:37
cok ıyı bıldıgım bır galerı dısarıdan leasıng ıle kıralanan sıfır arabaların ulkemıze sokulup satıldıgını soyledı ama ıste yukarıdada belırttgım uzere bayii cıkıslı ıle arasında baya baya bır fark var yani ::)

997TT
11-01-2013, 08:40
Cok farkli ve yanlis bilgiler paylasiliyor.
Sibel can olayi,model yilinda sahtecilik. Ayrica 2. Eli "0" km sokmak.
Bunlar agir suc.
Otv beyanla yatiyor. Burada hapislik yada agir cezalik olan Gumrukdeki problemler.
Otv ise apayri bir konu. Gumruk beyannamesi dogru veriliyor ki zaten emsal deger varsa dusuk olamaz,ustune ek beyan gerekli. Otv yatirilirken,bunu yapan belli sebeke var,araba basi avantasi verilerek,F458'e bile 10-15 lira max otv yatiyor!
Devlet once itlatciya ve otv yatirana gidicek. Onlarda dagdaki coban oldugu icin,anadi babasi belli olmayan sirket sahipleri,muhattap bulamayacak. Devlet kimden parayi alacaksa ona gider. Bir gece umulmadik kanunlar cikardigi icin kim nasil zarar eder belli degil.
Ayrica devlet Otv zayi cezasi kesecektir kaybini telafi icin ancak bu ceza 3 misli uygulanir +faiz...
Ortada buyuk bir haksiz kazanc var. Dusunsenize; 100 liraya aldiginiz arac yasal yoldan 240 lira!
Gerci boyle saca boyle tarrak hesabi...
Konu detayli,bildiklerimi yazarim...

darkmoon
11-01-2013, 11:53
Üstat yanlış olan bir şey yok bunların hepsi grey market dediğimiz olaya tabi değilmi Evet.. o zaman nokta.. gerisi detay ayrıntı ve teferruat..Olaylar ilerde dahada büyüycek nedenide eskiden getirilen araçlar belliydi üst sınıf lüks araçlar normal markalar ses etmiyordu.. ama artık son yıllarda normal halk sınıfı araçlar bile grey market yoluyla sokulmaya başlandı bundan rahatsız olan firmalar var haliyle haklılarda fazla markalara girmeden yazmaya çalışıyorum..

ahk
11-01-2013, 13:01
hep toplayacaklar hep toplayacaklar toplasınlarda rahat edelim bu ne iş ......
Vergisinin yanlış olarak yatırıldığını bile bile grey market alanlara geçmiş olsun demeye gerek yok çünkü bilinçli olarak alıyorlar.
Sen Türkiye'de 210k €'ya satılan carrera 4s'i 170 belki 150k €'ya alıyorsan sonradan ağlamamalısın. Beni enayi yerine koyanların hala ceza almamasınada isyan ediyorum ben vergi ödeyip araba alıcam diğeri ödemiyecek ve ceza almayacak böyle mi adalet!!!!

Bazı şahıs ithali olan araçlara tam vergi ödenebiliyor bunları ayırmak şart.

997TT
11-01-2013, 14:16
4S 270 den asagı mal olmaz,oda dusuk aksesuarlı.
Carera S ıcın konuşuyorsunuz,Onuda S olmayanı 210-220 ye dogustan alabılırsınız.Oda hazır araç.
Dogru yanlış cok onemlı,sıbel can vakası Gumruk kaçakçılığına gırer. Vergı mevzuatı apayrı bır olay.Yanı araba toplama ya Toplu olarak yapılması gerek yada Gumruk yönüyle usulsüzlük gerek.
Cok buyuk haksız kazanç var,bunun onlenmesı gerek.

MSK
11-01-2013, 15:00
Peki araçın eksik ötv ile tr'ye girdiğini nasıl bulabiliriz?
Borca karşılık bir araç alacağım, ama araç grey..

ahk
11-01-2013, 16:06
tabi bide şu var adam cayman S almış 138k € faturası var 10000 olmamış arabayı 90k €'ya satamıyor çünkü greyden alan zaten 90-100k'e almış.
not : vergi yükseldiğinden beri fiyatları hiç bilmiyorum ok!!

Berk007
21-02-2016, 11:54
Peki araçın eksik ötv ile tr'ye girdiğini nasıl bulabiliriz?
Borca karşılık bir araç alacağım, ama araç grey..

Ikinci el grey market arac alirken nelere dikkat etmemiz gerek, almayi düşündüğüm araç 2008 model, herhangi bir sorun yaşar mıyım?

Bolkar1st
16-03-2016, 10:32
Bende son iki postun cevabını merak ediyorum.

01ayk01
16-03-2016, 11:10
Ithalat belgesini alin faturasini vs otv'yi siz kendi elinizle yatirin iciniz rahat etsin. Abime carrera 4s aldik. Kendimiz yatirdik tam otv satarken cikarip vericez faturayi bitti gitti.