PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : soğukken çok seri, ısınınca serilikten eser yok

M.A.D
11-01-2013, 14:42
dizel kaynaklımı bilmiyorum ama aracım sabah çalıştıktan sonra ilk 5-10 dakikalık yolda çok seri oluyor , yani o halde kralına bile gider yapabilirim :D

fakat bi 5-10 dakika geçtikten sonra o serilikten eser yok araba sanki boğuluyor, onu boğan etken nedir ? acaba herhangi bir sorun var da ben mi üstüne gidiyorum ,yoksa sökmem düzeltmem gereken bişeyler mi var tecrübelilerden yardım bekliyorum :)
stock 1.4hdi citroen c2 aracım

poseidon
11-01-2013, 14:57
Açık hava filtren varsa konumunu kontrol et.
İlk marşta motor soğuk olduğu için soğuk hava çekiyor ve doğal olarak daha atak oluyor sonra motorun tüm sıcaklığını çekip performans düşüyor olabilir.

emp:)
11-01-2013, 15:32
Hava filtre elemanlarının yerli yerinde olduğunu kontrol etmende faydalı olabilir. Kaput içindeki havayı çekiyor olabilirsin. Herşey yolundaysa, intercoolerın olmaması sebebinden dolayı böyle bir fark hissediyor olabilirsin.

M.A.D
11-01-2013, 19:06
intercoolerın olmaması bu kadar fark yapar mı ki yav

BlackEmperor
11-01-2013, 20:29
Hava filtre elemanlarının yerli yerinde olduğunu kontrol etmende faydalı olabilir. Kaput içindeki havayı çekiyor olabilirsin. Herşey yolundaysa, intercoolerın olmaması sebebinden dolayı böyle bir fark hissediyor olabilirsin.

+1 araban şişiyor

CeMBa
11-01-2013, 23:11
+1 araban şişiyor

katılıyorum :icon_tup:

E.ORANLI
11-01-2013, 23:17
intercooler çok buyuk etken :)

Tuncay
11-01-2013, 23:17
İsi sensoru olabilirmi acaba
Arkadasimin cliosunda isi sensoru degismisti sorun hallolmustu

berkay_aydin
12-01-2013, 07:04
Benim bildiğim dizel için normal, yanılmıyorsam soğukken zengin çalışıyor ? bende soğukken ne kadar basmak istemesemde çok iyi gittiğinin farkındayım, intercooler kısa sürede kendini farkettirmez gibi geliyor :)

DetailEF
12-01-2013, 08:02
1.4 HDi PSA motorlarda zaten emişte ilk çalıştırmalar için rezistans var, motor daha çabuk çalışabilsin diye, sıcak havayı yine emiyorsun yani filtre ile bi alakası yok konumla alakası yok o işin, sorunu başka yerlerde ara, mesela benim arabam soğukken gram gitmez ısınınca aslan kesilir arabadan arabaya değişir :)

ChtArdARSL
12-01-2013, 08:43
C2 de ıntercooler yok,yakıt elemanlarını bır kontrol ettır.. sabahları pıs bır koku ve beyaz duman verır sende varmı o?
bırde fıltre kutun kırıkmı degılmı ona bak + olarak turbodan otme yag verme vs varmıdır?

M.A.D
12-01-2013, 09:31
yağ atma , kötü koku, duman falan yok aracımda gayet sağlıklı çok şükür, filtre yeri de sağlam sıkıntı yok ayrıca araç1.4 zaten gazlanacak bi araba da değil sakin kullanıyorum gün içinde, aracı boğacak kadar şişmez heralde ? bir de 1.4 hdi motorda aynı sorun başına gelen varsa daha net olabilir sanırım

Enes-x
12-01-2013, 10:03
C2 de ıntercooler yok,yakıt elemanlarını bır kontrol ettır.. sabahları pıs bır koku ve beyaz duman verır sende varmı o?
bırde fıltre kutun kırıkmı degılmı ona bak + olarak turbodan otme yag verme vs varmıdır?

Pis koku ve beyaz duman ne ifade ediyor?

Ahmet_28
12-01-2013, 10:10
arkadaşlar hazır dizelciler buradayken benimde bi sorum olacak.

aracım 2002 hyundai accent 1.5 crdi

marş dinamosu komple yeni,kızdırma bujileri tek tek kontrol ettik sorunsuz.aküyü 60 amperden 72 ampere çıkarttım.
bazen aracım sabahları çalışmıyor.sıcakken sorun yok tek marşta çalışıyor.dün akşam evin önüne geldim bu sabah yine tek marşta çalıştı anlam veremiyorum zaman zaman yapıyor.sorun ne olabilir.ben enjektör yada basınç müşüründen şürheleniyorum.

brsmustang
12-01-2013, 10:33
1.4 hdi ların hiçbirinde intercooler yokmu yada intercooler olmayan başka dizel araçlar nelerdir?

Enes-x
12-01-2013, 10:50

marş dinamosu komple yeni,kızdırma bujileri tek tek kontrol ettik sorunsuz.aküyü 60 amperden 72 ampere çıkarttım.
bazen aracım sabahları çalışmıyor.sıcakken sorun yok tek marşta çalışıyor.dün akşam evin önüne geldim bu sabah yine tek marşta çalıştı anlam veremiyorum zaman zaman yapıyor.sorun ne olabilir.ben enjektör yada basınç müşüründen şürheleniyorum.

Geç çalışma, arada sırada çalışmama olayını mazot pompasıda yapabilir bugüne kadar değişmediyse ömrünün sonuna yaklaşmıştır muhtemelen.

Çalışmadığı zamanlarda kontak açınca yakıt çekiyo mu pompa hiç dinledin mi abi?

Ahmet_28
12-01-2013, 11:17
Geç çalışma, arada sırada çalışmama olayını mazot pompasıda yapabilir bugüne kadar değişmediyse ömrünün sonuna yaklaşmıştır muhtemelen.

Çalışmadığı zamanlarda kontak açınca yakıt çekiyo mu pompa hiç dinledin mi abi?

kontak açtığımda kızdırma bujisinin sesini duyuyorum pompa sesine çok dikkat etmedim.muhtemelen enjektör memeleri genişledi.enjektörleri söküp pompacıda bi teste sokalım bakalım.

tdipower
12-01-2013, 12:19
cold start için dizeller ilk marş yüksek avans ile çalışır motor suyu ısındıkça avansı kademeli olarak geriye çeker, bazı modeller karışımıda baya zenginleştirir buda size artı performans daha canlı tepkiler olarak geri döner :)

mrtngn
12-01-2013, 19:55

Pis kokunun neden kaynaklandığını bende merak ettim ? Soğuklarda ilk çalışmada benim araçtan da geliyo o pis koku duman falan yok ama..

ChtArdARSL
12-01-2013, 21:29

Pis kokunun neden kaynaklandığını bende merak ettim ? Soğuklarda ilk çalışmada benim araçtan da geliyo o pis koku duman falan yok ama..

Mazot fıltresının altında su bırıkmıs oluyor genellıkle kotu mazottan onu arada sırada bosaltmanız gerekıyor.. arazıa vs degıl hemen hemen sabah calıstırmada her dızelde olur o durum..

1.4 hdi ların hiçbirinde intercooler yokmu yada intercooler olmayan başka dizel araçlar nelerdir?

1.4 hdi 68 bg lerınde hemen hemen yok gıbı hacım ufak ve turbo ufak oldugu ıcın lagdan dolayı yok..

Edit: Burada 1.4 hdi yag pompası vakumla calstıgı ıcın Serdarın dedıgı daha cok basına gelebılır.. Mesala benım arabayla Aydere gıttım araba rakımdan dolayı vakumu dusurdu cekısten dustu zar zor cıktım :)

Ahmet_28
15-01-2013, 08:50

olayı çözdük çok şükür.marş dinamosunu güçlendirdik.kollektörleri ve kömür kapağını değiştik büyük kafa taktık.bu sabah tek marş çalıştı :)

Zorbey
15-01-2013, 21:50

c3 1.4 16v dizel olarak geçen model amcamda var.İntercooler var.Isınmadan gitmiyor aracı :D

dj_batukaan
15-01-2013, 22:01
+1 araban şişiyor

bu kadar kısa sürede şişme yapabilirmi ?

Aykut106
16-01-2013, 02:07
bugün başka bişey ararken tesadüfen okumustum hatta obk nick li abinin yazıları olunca baya okudum hatta.dh dan alıntı:
"quote:

Orjinalden alıntı: O.B.K

quote:

Orjinalden alıntı: powerstarex13

3,5 aydır araba kullanıyorum. toyota corolla d-4d 90 beygir. araba sıfır. Otoban ve yol müsait oldugunda örneğin, buradan izmit e kadar yaklaşık 30 dakika otobanda sürekli 4000 devir (170 km /saat) hızla gidiyorum. araba bağırıyor ama çekiş ile ilgili sıkıntı yok. Gerçi tecrübeli bir arkadaş bütün arabalar o hızda bağırır diyor. Çok fazla araba tecrubem olmadığı için soruyorum bunun motora bir zararı olur mu? yarım saat değil de 1 saat yada iki saat bu hızla gitsem teknik olarak bir zararı var mı?

Birde ikinci sorum şu arabamın sabah kullanırken çekişi, performansı normale göre abartılı iyi. Yine bazı arkadaşlar sana öyle gelmiştir diyor ama gerçekten de öyle emin olun. Bu neden olabilir? Aklıma şu geliyor, yakıt depoda çalkalanmadan sabaha kadar durgun olduğu için falan olabilirmi acaba?

Merhaba.

- Uzun yolda sürekli yüksek hız yerine değişken hızlarda kullanmanızı tavsiye ederim. Özellikle de rodaj döneminde...

Ara ara yavaşlayıp tekrar hızlanmakta fayda var. Hem hız körlüğünü de önler...

- O hızlarda maksimum motor devrinin neredeyse 3/4'ündesiniz. Motorun sesi normal.

- Sabahları havanın, intercoolerın ısısının ve ilk çalıştırma anında katalitik konvertörü ısıtmak için ECU'nun zengin karışımının ve yüksek rölanti devrinin de etkisiyle bir miktar yüksek güç hissetmeniz doğal. Ancak bu genelde farkedilmeyecek derecede olur. Sizin bunu farketmenize şaşırdım. Yakıtla alakalı değil.

Kazasız sürüşler... "

2009 senesinde yazılmıs.

berkay_aydin
16-01-2013, 07:12
Dediğim gibi soğukta zengin çalışıyor, dizelde güç sağlıyor bu nedenle, intercooler ve diğer etkenlerler birleşince demekki hissedilir fark oluyor :)

220T
16-01-2013, 11:43
Şişme meselesi kendini daha da belli ediyor,şehir içi trafikte çok sıkıştırdıktan sonra anlıyorsunuz.Ben şöyle bir şey yaşamıştım,ustaya araba gitmez oldu dediğimde debimetreyi bir temizleyelim demişti,belki işinize yarar.(1.4 hdi)

baymustang
16-01-2013, 11:51
onu ben hyundai straxte çok yaşadım intercooler olmasına rağmen

2. viteste patenaj çeken minibüs araç ısındımı resmen boğuluyordu. defalarca ustalara götürmeme rağmen anlayamdılar zaten sattık oarada.

gerçekten soğuk havada cayır ama sıcakken tırt.

direk aklıma araplar geliyor adamlar boşuna buz koymuyor :)

106arts
17-01-2013, 06:29
Bu sorun benm benzinli 2.0 206 gti aracimda var sabah ilk marstan 15 dakika icinde on numara sonra bi gerileme oluyor farkedilir sekilde

bektas_talay
17-01-2013, 21:40
egr iptali yapın sorun hallolur :) çünki motor ısındıkca egr valfinden giren sıcak hava artıyor egr çözüm olmazsa artık son çare intercooler ve yazılım :)