PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fan geç açma sorunu

-aykt-
15-01-2013, 11:53
Arkadaşlar merhaba, aracımın termostatı bozulmuştu yani fan açmıyordu hiç bu sabah gidip japon termostat aldım neyse taktık her şey iyi güzel araç fan açıyor ama geç açıyor. Usta sistemin havasını biraz çabuk aldı gibi yani tıpa açık 10-15 sn bekledi ve kapattı.

Neyse her şey okey eve geldim hadi dedim bir kontrol edeyim, kaputu açtım baktım yedek su deposu fokurduyor, radyatör hortumuna baktım onda da biraz fokurdama var ama hararet normal noktada. Alttaki devir-daim hortumuna baktım hafif soğuk araba rölantide çalıştıkça ısınıyor yavaş yavaş ve fan açıyor.

Yani devir-daim hortumu aracın yedek su deposu fokurdamaya başladıktan sonra ısınmaya başlıyor ve dolayısıyla fan geç açılıyor. Şimdi bunu neden yapabilir acaba? Termostatın bozuk olma ihtimali var mıdır? Daha yeni aldım ama yine de bir ihtimal? Araçta 2,5 lt falan kırmızı antifriz var.

ghibli06
15-01-2013, 11:59
termostatın derecesine baktın mı? seninkiyle aynı mı?

-aykt-
15-01-2013, 12:00
Vallahi açıkçası bu konuda çok bilgi sahibi olmadığım için bakmadım, ama çıkan termostat arabada. Sökünce karşılaştırayım, teşekkür ederim.

doush
15-01-2013, 12:18
Ben servisten orijinal almıştım ve taktırdığım gün yine yükselmişti hararetim.. 1 gün sonra düzeldi bir daha da yapmamıştı.. Yan sanayi aldıysanız dereceleri var, ama serviste yok. Ne kadara aldınız bilmiyorum ama 60 liraydı f18'in termostatı..

h22ek
15-01-2013, 12:19
yeni termostatın derecesi fazla olabilir. ama yinede havasına bi baksınlar... kafandaki acabalardan kurtul, için rahat olsun ;)

-aykt-
15-01-2013, 16:17
vallahi geldim sanayiye hatta sanayideyim şu an çıktık ustayla araba yolda giderken hararet yükseliyor bi değişik yani araba hafif hareket edince yükseliyor az biraz daha hareket edince orjinaline düşüyor. Rölantide baktık havasını falan aldık iyice, kapak mapak bişeyler yaptı conta yanık dedi. Neyse her şeyi yaptık havasını aldık kapaklar falan kapalı araba rölantide motor sıcak, hararet normal yerindeyken yedek depoya su kaçırıyor radyatörden hafif fokurduyo yani yedek depo fan sonra açıyor. Conta mı yanık şimdi benim? OF!

timucintt
15-01-2013, 17:23
Klingirik conta + LPG = yanık conta... geçmiş olsun....

gökberk
15-01-2013, 17:24
Radyatör kapağını da değiştirsene bro..

orkuteren
16-01-2013, 07:37
Klingirik conta + LPG = yanık conta... geçmiş olsun....

timuçin, arabada stone marka çelik conta var hatırlarsın ikiler hondadan almıştım seninle konuşmuştuk o zamanlar