PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : telefonla konusmak hayatınıza mal olabılır

wolrath
15-01-2013, 20:55
bugun haberlerde gorunce sok oldum.kurumun-calısanların durumu ıcler acısı gercekten

anlamadıgım sey neden denıze adam dustugundekı ılk kural olan makınaları stop etmek yerıne tam yol tornıstan vermısler? saka gıbı. sapa saglam adamı goz gore gore oldurduler.

sız sız olun dıkkat edın gercekten.bazen ben de kaptırıyorum telefonla konusurken kafamı saga sola carpıyorum.bu adam hayatından oldu maalesef aynı durumda.

http://haber5.net/haber/13/01/15/6e8b/vapurdan-denize-boyle-dustu.jpg

Vapurdan Denize Düşen adamın Ölüm Anı Kamerada - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=_DAWcf29_-0)

"""Yaşanan feci olayın, güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdığı ortaya çıktı. Görüntülerde, vapur iskeleye yanaştığı sırada, vapur ve iskele arasına seyyar iskele yerleştiriliyor.

Yolcular bu seyyar iskeleden geçerken, Haydar Kayır ise vapurdan direk iskeleye atlamaya çalışıyor. Kayır, bir anda iskele ve vapur arasında kalan boşluktan denize düşüyor. Kayır'ın denize düştüğünü gören yolcular ve görevliler ise hemen yardıma koşuyor.

İskeleden denize sarkan vatandaşlar Haydar Kayır'ı tutmaya çalışıyor. Ancak vatandaşların çabaları yetersiz kalıyor. Bunun üzerine görevliler denize halat fırlatıyor. Denize düşen yolcu halatı da tutamayınca bu kez vapur geri çekilerek can simidi atılıyor. Can simidini de tutamayan Kayır gözden kayboluyor.

Olayın ardından ekiplerin yarım saatlik çalışmasının ardından Haydar Kayır'a ulaşan ekipler hemen denize çıkarmış, 20 dakika kalp masajı yapmıştı. Ancak tüm müdahalelere rağmen Kayır kurtarılamamıştı."""

SekoLive
15-01-2013, 20:59
cok üzüldm haberlerde bugun gördüm :(

adam tam kurtarma faciasına denk gelmiş

motorları sanırım kapatamamıslar cunki anlık oluyor olay kaptan orayı görebiliyomu o sıra bilmiyorm yani yanasdıgından bakmadıgını düşünüyorum artık iş bizden cıktı gibi.

bide ambulansdan inidirlirken sedyenin ayağı acılmayıp kafa üstü düşüp ölen adam var...

ya enteresan haberler ve acayip hatalar görüyoruz haberlerde bu ara...

wolrath
15-01-2013, 21:01
vapuru ıyıce acmak ıcın tornıstan yapmıs kaptan...

SekoLive
15-01-2013, 21:02
vapuru ıyıce acmak ıcın tornıstan yapmıs kaptan...

o arada halat gerince adam gidiyo kaş yaparken göz cıkarmıslar resmen:(

ALPER-VNS
15-01-2013, 21:03
izledim ben de adamı resmen öldürdüler yaw

SErhat.
15-01-2013, 21:05
Gerçekten kötü olmuş. Halata tutunabildiğinde çekselermiş hemen olacakmış ama maalesef olmamış.

Bir de bu olaydaki vefat edeni bilmem ama insanımız çok sabırsız. Vapur yanaşır yanaşmaz daha sürme iskele sürülmeden millet atlamak için birbirini yiyor resmen. N'olur ya 1-2 dk daha beklesen de güvenli bir şekilde insen?

Ufuk
15-01-2013, 21:09
halatı tutmuş.Vapur iskeleden uzaklaşmaya başlayınca ip dayanamamış ve koçboynuzundan atmış.Oda kırbaç etkisi yarattı sanırım.Çok kötü olmuş.

Sezgin
15-01-2013, 21:09
Simiti atan kişi az akıllı olsaymışta adam daha ıpteyken onu herhangı bı yonden atsaymıs durum degısırmıs belkı ama anlamadıgım adam ıpı bırakınca nereye kayboluyor ? Motora falan sıkısmıyordur ınsallah :(

Skyhawk34
15-01-2013, 21:12
Allah rahmet eylesin izmirdede olmustu ama bu kadar uzun değildi maalesef izmirdekinde direkt sıkışıp ezilmişti Allah korusun ölümünde hayrlısı :(

musti2jz
15-01-2013, 21:12
Simiti atan kişi az akıllı olsaymışta adam daha ıpteyken onu herhangı bı yonden atsaymıs durum degısırmıs belkı ama anlamadıgım adam ıpı bırakınca nereye kayboluyor ? Motora falan sıkısmıyordur ınsallah :(

iskelenenin altından çıkarıldığını söylüyorlardı. herhalde motor çalışınca direk oraya çekildi.

wolrath
15-01-2013, 21:14
halatı tutmuş.Vapur iskeleden uzaklaşmaya başlayınca ip dayanamamış ve koçboynuzundan atmış.Oda kırbaç etkisi yarattı sanırım.Çok kötü olmuş.

1.28 de soldakı adam agırlıgı artık tutamadıgı ıcın bırakıyor maalesef.

wolrath
15-01-2013, 21:17

yok kardesım zaten gemının kıcı bızım baktıgımız taraf.tornıstan(gerı) calıstırıyor makınaları.bu yuzden ılerı yanı gemının basına dogru dalga yaratıyor.adamcagız da tabı ıp bırden bosalınca bırakıvermıs kendını.muhtemelen ıskelenın altında olayın sokuyla su yuttu ve boguldu.

EmreAygun
15-01-2013, 21:18
Pervaneye doğru çekilmiyor. Ama suyun altına doğru çekiliyor akıntının kuvvetiyle. Yazık olmuş adama gerçekten yoktan yere can vermiş. Allah rahmet eylesin...

OnurGTI
15-01-2013, 21:21
Adam gözden kaybolduktan sonra o simidi suya atmanın mantığı nedir ?

turci
15-01-2013, 21:24
Allah rahmet eylesin.

insanımız gerçekten yardım sever olabilir ama bilinçsiz yapılan yardım ters tepki verebiliyor malesef.
bu tarz üzücü yardım görüntülerine çok kez şahit olduk.

diğer yandan arkadaşın dediği gibi sabır konusunda özürlüyüz, bu sabırsızlığımız her alanda mevcut.
uçakta bile daha uçak yere iner inmez kapılara bir yığılma, birbirini ezme durumu mevcut.
sanki taksiden iniyor, acele insen ne olacak? benimle aynı yerde bavul bekleyeceksin paşa paşa..

SekoLive
15-01-2013, 21:26
Adam gözden kaybolduktan sonra o simidi suya atmanın mantığı nedir ?

1.si biz atalım cıkarsa tutsun
2.si atalımda vicdanımız rahatlasın...

Sezgin
15-01-2013, 21:26
yok kardesım zaten gemının kıcı bızım baktıgımız taraf.tornıstan(gerı) calıstırıyor makınaları.bu yuzden ılerı yanı gemının basına dogru dalga yaratıyor.adamcagız da tabı ıp bırden bosalınca bırakıvermıs kendını.muhtemelen ıskelenın altında olayın sokuyla su yuttu ve boguldu.

Heh Aynen Şimdi Tam anlamıs oldum olayı. Yok yere gitti adamcagız ..

SOMEONESPECIAL
15-01-2013, 21:27
Yazık ya gözgöre göre öldürmüşler

İbrahim33
15-01-2013, 21:29
Allah rahmet eylesin , simidi önce atsalardı belki kurtulurdu...Panikte yapmış olabilir merhum ama akıntının etkisi büyük bence...

HondatugraL
15-01-2013, 21:30
Şu durumda adam ıskele ıle yapur arasında kalsa profesyonel bir yardım gelene kadar ölürmüydü? Adamın ölüm sebebi motorun yarattıgı akıntının adamı suyun altına çekmesı falanmı tam anlayamadım ben. Nasıl öldü bu adam ??

Allah rahmet eylesin.

34btr1907
15-01-2013, 21:32
Ayağı kaymış da düşmüş adamcağız ya Allah rahmet eylesin,2 metre açılıp durabilseydi vapur kurtulmuştu tutundugu yerden çıkartırlardı,biraz fazla açılınca halatıda tutamamışlar kadere bak .

BarKing
15-01-2013, 21:34
eger vapur kalktiktan sonra atlamaya calistiysa akilica olmamis, fakat bunu onlemek icin guvenlik onlemi almasi gerekirdi hareket etitkten sonra son anda atlamamalari icin, Yanliz boyle birsey yurtdisinda olsa acilacak milyon dolarlik davayi dusunemiyorum ailesi tarafindan yada adam sag kalsaydi... ihmal iste.

RSBurak
15-01-2013, 21:39
oraya dandik bir tahta yerine daha güvenli bir şey yapılabilir bu kaçıncı haber..Allah rahmet eylesin :(

wolrath
15-01-2013, 21:43
Şu durumda adam ıskele ıle yapur arasında kalsa profesyonel bir yardım gelene kadar ölürmüydü? Adamın ölüm sebebi motorun yarattıgı akıntının adamı suyun altına çekmesı falanmı tam anlayamadım ben. Nasıl öldü bu adam ??

Allah rahmet eylesin.

hıcbısey olmazdı cunku vapurun usturmacaları ıle karınasının su kesımı arasındakı fark adamın kafasından buyuk yanı ıllakı nefes alabılecek rahat durabılecek bır pozısyonu olabılırdı.lastıkler zaten yeterı kadar kalın.denızde de dalga olmadıgı ıcın fazla lastıgı sıkıstırmaz o denlı.

olum sebebı makınaların yarattıgı akımdan zıyade adama attıkları halatı sabıtleyemedıler,halat boslayınca o kuvvetle suya kapıldı.pervaneler hele kı sıg suda acımazlar.vapurdakıler cok devasa sayılmaz ama tam yolda tornıstan da olsa yarattıgı akıma kesınlıkle karsı koyamazsın.

yapacakları cok basıttı.bır adet halatı adamın belınden gecıreceklerdı.normalde bıze ogretılen kendını kurtarmaya yarayan bag var.(belde ızbarco) tabı kı amcam bunu bılmıyordur ama hıc olmazsa adama 1 adet halatla doblın atsalar adamı zaten 2 kısı cok rahat cekerlerdı.lanet olsun sıze ya...

HondatugraL
15-01-2013, 21:59
can simitleri süs niyetine durdugundan kımsenın aklına o anda gelmemiş demekki.

redbaron
15-01-2013, 22:25
yazık , göz göre göre cinayet

weST.27
16-01-2013, 00:12
yüzme bilmediği için mi ölüyor ? yoksa ölünecek bir durum yok gibi :S

nostra
16-01-2013, 00:21
yüzme bilmemekte sebeptir ama orasıda plaj değil.yüzme bilen biri bile panikleyip boğulabilir. videosunda görünen , halatı elinden kaçırdığı an iskelenin altına girdi adam , sürüklendi yani.. en üzücü olanıda , adam iskelenin altına gittikten sonra arkasından cam simidi atmaları oldu. anca akıllarına geldi helal olsun.

onursumer
16-01-2013, 01:01
yazık çok uzuldum işin en acı noktası arkadaş belliki adam yüzme bilmiyor 1 tanemi güvenlik suya atlamaz

eğer orda 1 kişi suya girmiş olsaydı o adam şuan yaşıyor olurdu

allah rahmet eylesin

turbo&quattro
16-01-2013, 01:25
Daha 8-9 yaslarindayken O zamanlar acik olan Eyup iskelesinde buna benzer bir olay gormustum . O gun bugun vapura, trene inip binerken cok korkarim . Her zaman en son binip en son inerim ... Tr ye mahsus pisi pisine olumlerden biri daha . ne diyelim Allah taksiratini affetsin .

Anu
16-01-2013, 02:45
Off kötü oldum ya. Allah rahmet eylesin, kurtaracaz derken öldürdüler adamcağızı :(

TUGCA
16-01-2013, 05:06
kimsede ecel dememiş, adamın düştüğüne değilde ona şaşırdım :)

FB10ur
16-01-2013, 05:42
Adamcağız resmen bilinçsizlik kurbanı olmuş son ana kadar adam yaşıyor zaten o sırada motorlar çalışmasa adam ipi tutamasa bile yüzme biliyorsa o sudan çıkardı,en kötü simit atılırdı..

miniks
16-01-2013, 07:03
Vakit gelince ecel dinlemez tornistan falan

Hepsi bahane

Allah rahmet eylesin

civic_ef
16-01-2013, 08:28
oraya dandik bir tahta yerine daha güvenli bir şey yapılabilir bu kaçıncı haber..Allah rahmet eylesin :(

katılıyorum daracık yerden bir anlık dikkatsizlik sonucu vahim durum.Allah rahmet eylesin

34btr1907
16-01-2013, 08:50
kimsede ecel dememiş, adamın düştüğüne değilde ona şaşırdım :)

eyvallah ecel evet te sen karşıdan karşıya geçerken 1 kez sağına soluna bakma bak neler oluyor,diyebilirmisin dümdüz geçerim hiç bakınmadan sagıma soluma ecel geldiyse vurur bıtanesi gelmediyse ıskalarım hepsini her seferinde? kalp krizi geçiren kalbi durmuş adamada yapmasınlar msj eceli gelmediyse kendiliğinden kurtulur nasılsa diyebilirmisin? bu video baştan sona ihmal dolu beceriksizlik dolu göz göre sapasağlam adamı çıkartamadılar sudan tamam ecel ama örnekleri verdim yapılması gerekeni adam gibi yapıcaksın sonrasını Allaha havale ediceksin.

Mr.K
16-01-2013, 08:58
Yazikya tekrr tekrr izledim..resmen motorun yarattigi akimla mermi gibi iskele altina suruklenmis..
Allah rahmet eylesin..

orhan_guney
16-01-2013, 09:10
ben akşam haberlerde izledim çok kötü oldum adam göz göre göre öldü. Allah rahmet eylesin ama şunu anladım ecel geldiği zaman kurtuluş olmuyor...

coolvtec
16-01-2013, 09:52
Allah rahmet eylesin. Motorun akıntına kapılıp gitmiş adamcağız. Muhtemelen yüzme bilmiyordu. Böyle acil panik durumlarda ne yapağını kimse kestiremez.

ENGean
16-01-2013, 13:16
Vapurdan düşüp ölen şahsın ailesi dava açıyor | Mynet Haber (http://haber.mynet.com/vapurdan-dusup-olen-sahsin-ailesi-dava-aciyor-673347-yasam/)

Frid
16-01-2013, 13:35
Allah rahmet eylesin, maalesef çok aceleciyiz cami cemaati olarak bile kapıya yapılan yığılmalar da, trafikte, vs bunu anlayabiliriz.

görevliler belkide ilk defa böyle bir olayla karşılaştıklarından paniklemiş olabilirler, neticede onlarda insan, gerekli eğitimleri düzenli alıyor olsalardı belki o adam şuan yaşıyor olabilir.

30 yıl kaptanlık yaptığından bahsetmiş kardeşi, oldukça bilgili ve tecrübeli demektir. nasıl bu hataya düştü

ecel gelmiş cihane baş ağrısı bahane

Diyadin
16-01-2013, 13:40
İzlerken çok üzüldüm
Allah rahmet eylesin

tayreep_john
16-01-2013, 14:05
çok kötü allah rahmet eylesin ...

wolrath
16-01-2013, 15:42
arkadaslar ...

tevekkul :
"""hedefe ulaşmak için gerekli olan maddi ve manevi sebeplerin hepsine başvurduktan ve yapacak başka bir şey kalmadıktan sonra Allah’a dayanıp güvenmek ve ondan ötesini Allah'a bırakmak demektir"""

bız de ınanclı ınsanlarız ama egıtımsızlıkten-cahıllıkten dolayı yıtıp gıden canları ecele baglamayalım lutfen.tabı kı bu amcamız alın yazısı bugun olecektı belkı ama goz gore can vermesını lutfen dını konulara baglamayalım.baglamayalım kı bu ınsanlara gelecek cezalar daha sonra yakınımlarımızın canlarını kurtarsın...

d3n1s
16-01-2013, 15:58
Acele etme genlerimizde var sanırım. Üst üste vapurdan iniliyo, biniliyo. Yahu zaten son yolcu inmeden vapura yolcu alınmıyo, az beklesen ne olur? En son bindiğim uçakta teker yere değer değmez yan sıradaki yolcu telefonunu açtı, 5 dakika sonra açsan ne olacak? Ve buna tek bir kabin memuru gık demedi, o esnada koridorda olmalarına rağmen.

onur_S
16-01-2013, 16:01
bu basamakların sağı solu kapatılmış olanları yapılamazmıydı bu adam yerine başkasının da ayağı kayabilir.İzmire geldim vapur daha durmadan insanlar çöküyor hemen her seferinde daha vapur yanaşırken atlayan insanlar var

lethaldoze
16-01-2013, 19:55
Allah rahmet eylesin. Videoda ilk düştüğünü görünce eyvah arada sıkışıcak dedim çünkü gemi ileri geri oynuyor. Sonra açınca arayı dedim kurtulur ne olacak sıkışmadıya.....Ama o bir anda gelen akıntı aldı götürdü adamı çok üzücü..

brs852
16-01-2013, 21:34
Ya haberi izlediğim zaman uyuyamadım bir kişide adam gibi el atmadı kurtaramadılar yazık tam bir facia !!!

Schumi
16-01-2013, 22:24
arkadaslar ...

tevekkul :
"""hedefe ulaşmak için gerekli olan maddi ve manevi sebeplerin hepsine başvurduktan ve yapacak başka bir şey kalmadıktan sonra Allah’a dayanıp güvenmek ve ondan ötesini Allah'a bırakmak demektir"""

bız de ınanclı ınsanlarız ama egıtımsızlıkten-cahıllıkten dolayı yıtıp gıden canları ecele baglamayalım lutfen.tabı kı bu amcamız alın yazısı bugun olecektı belkı ama goz gore can vermesını lutfen dını konulara baglamayalım.baglamayalım kı bu ınsanlara gelecek cezalar daha sonra yakınımlarımızın canlarını kurtarsın...

Aynen öyle basit bir şekilde kader demek olayı küçümsemek oluyor. Oradaki adam belki 15 senedir iskelede vapuru babalara bağlıyor ama belki ilk kez geldi başına böyle birşey. Gerek panik olsun gerek eksik eğitim olsun bence hataları var. Ayrıca bu tarz kritik pozisyonlarda çalışanların arada bir tatbikat dahi yapmaları lazım. Şaka değil bu işler.

SGTI
16-01-2013, 22:37
Allah kahretsin ya sanki araba gibi kurtarmak icin ileri aliyo insan hicmi dusunmez adam dusmus orda ki binlerce beygir adami nasil akintiya ceker.kaptanin haberi yoksa biseyde demiyorum ama imkani yok haberi olmasin wolrath daha iyi bilirde her an telsizden bilgi verilmiyormu bunlara.

wolrath
16-01-2013, 23:39
valla manevra yerlerınde (en basıtınden aborda olmak esnasında) tabı kı telsız var yedeklerıyle beraber tum ıstasyonlarda. lakın vapurlarda boyle bısey yoktur dıye dusunuyorum.

zıra cok severız :

*"taaaamm gaptan" dıyıp el ısaretı yapmayı...

Armageddon
16-01-2013, 23:43
Yazık günah ya, insan hayatı ne kadar ucuz ülkemizde... Allah rahmet eylesin...

ALERER
17-01-2013, 02:41
1-Gemi halatını neden çözersiniz?
2-Denizdeki adama atacak yok mu el inceli bir can simidi?
3-Yok mu durumu yönetebilecek bir zabit bir görevli?
4-Yok mu bu tip durumlarda kullanılabilecek bir pilot çarmıhı?
Gemi kaptanına durum rapor edildi mi? Muhtemelen edilmedi. Gemiyi tutan halat kaptandan habersiz mola edilebilir mi? Edilemez. Kaptan suda adam olduğunu biliyorsa ve makinasını çalıştırıyorsa bu bir cinayettir.Dünyanın en kuvvetli insanı bile suyun gücüne direnip o halatı uzun süre tutamaz. Benim şahsi fikrim,kaptanın suda adam olduğundan haberi olmadığıdır. Kaptanın suda adam olduğundan haberi yoktur diyorum çünkü bir kaptanın suda adam varken gemisinin makinasını çalıştırabileceğine ihtimal vermediğim için.Ama adam kaptan değildir,bile bile suda adam varken çalıştırır makinasını ve katil olur o başka. Gemi mürettebatının yaptıkları da şaka gibi.Gemiyi tutan halatı mola et,gemi açsın,makinanı çalıştır tutunan adam suyun akıntısına kapılsın yitip gitsin. Yapılması gerekenler:
-Kaptana haber ver,makina kullanmasın.
-Etraftaki gereksiz adamları uzaklaştır.
-Adama can simidi at,adamın kolunu cansimidinin içinden geçirdiğine emin ol.
-Can simidinin incesini sağlam bir yere bağla adamın su üstünde rahatça durmasını sağla.
-Varsa bir emniyet kemeri sarkıt,adamı sudan çekerek çıkart.
-Varsa bir pilot çarmıhı yoksa herhangi bir çarmıh sarkıt,adamı çekerek sudan çıkart.
-Hiçbiri yoksa bir el incesi at adamdan beline bağlamasını iste,sudan çekerek çıkart.
-Bir klasik merdiven sarkıt,adam ayağını bastıktan sonra merdiveni çekerek adamı sudan çıkart.