PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Switch ve firewall tavsiyesi???

punto_multijet
16-01-2013, 13:19
aramızda profesyonel anlamda ağ ve ağ ürünleri ile ilgilenen arkadaslar mevcut. bir konuda yardım lazım. 24portlu ve 1gb lik switch almak istiyorum ancak piyasada pek çok model ve marka mevcut. tavsiyeniz nedir? Ayrıca firewall olarak sonicwall TZ-105 nasıldır?

switch olarak mesela ZYXEL GS-1100-24 GIGABIT 24 PORT + 2 x Open SFP Slot SWITCH bu ürün nasıldır veya Tp-Link TL-SG1024 24 Port Gigabit Switch gibi

borayuksel
16-01-2013, 13:34
management switch olarak hp yi tavsiye edebilirim, bulabilirsen 3com da iyidir.

firewall olarak en uc noktalar checkpoint, juniper ama en ideali fortigate :)

KA®ANLIK
16-01-2013, 13:35
Switch olarak 3com kullanırım her daim, hiç sıkıntı yaşamadım bugüne kadar..

Firewall'da da "Forti" iyidir, tavsiye ederim...

Evrenoz
16-01-2013, 13:35
Brocade, Juniper tavsiye edebilirim.. 2'sinin de TR distribitörüyüz.. Lâkin direkt satışımız yok, bayi aracılığı ile temin edebilirsin..

punto_multijet
16-01-2013, 13:38
hatta bu işi izmirde yapan arkadaslar varsa fiyat teklifide alabilirim oneriler ile birlikte

Brocade, Juniper tavsiye edebilirim.. 2'sinin de TR distribitörüyüz.. Lâkin direkt satışımız yok, bayi aracılığı ile temin edebilirsin..

bayi adı ogrenebilir miyim İzmirde?

easy_rider
16-01-2013, 13:39
Cisco 2420

borayuksel
16-01-2013, 13:41
Cisco 2420

yani???

cisco 2420 demissin bitmis?

ben simdi girsem aratsam internette zillion tane sey cikar karsima?

Evrenoz
16-01-2013, 13:42
hatta bu işi izmirde yapan arkadaslar varsa fiyat teklifide alabilirim oneriler ile birlikte

bayi adı ogrenebilir miyim İzmirde?

İntron ve Center isimli bayiler Juniper satıyor izmirde..
Brocade satan ise egebimtes olabilir.

punto_multijet
16-01-2013, 13:50
İntron ve Center isimli bayiler Juniper satıyor izmirde..
Brocade satan ise egebimtes olabilir.

tesekkurler. Sizin yönlendirdiğinizi söylememde mahsur var mı?

easy_rider
16-01-2013, 13:51
cisco 2420 firewall kullanıyordum ara yüzü kolay uzun süre sıkıntısız bir yardımcı. Cisconun en güzel özelliği güzel config yapıldığında varlığını unutturması Ayrıca cisco swichtlerle kullanırsan eğer saşe gibi sorunlar yoksa çok uzun yıllar kullanabilirsin nette 2. elleri mevcut bildiğim kadarıyla 10-100-1000 mbs ben uzak kaldım bilgi işleimden mutlaka nette çok sağlıklı bilgilere ulaşırsınız.

Evrenoz
16-01-2013, 13:51
tesekkurler. Sizin yönlendirdiğinizi söylememde mahsur var mı?

Prolink'ten yönlendirdiler dersen yardımcı olacaklardır.

easy_rider
16-01-2013, 13:52
Evren Sektörde daha iyi yönlendirme yapar.

Yiğit Ş.
16-01-2013, 13:54
watchguard olur, juniper olur, olurda olur. para çokomel eğrisi :)

switch olarak cisco dan şaşma

coder
16-01-2013, 13:56
Firewall'ı ne olarak kullanacağınıza bağlı amaç nedir sistemi neyden korumak istiyorsunuz?

Luc
16-01-2013, 14:05
aramızda profesyonel anlamda ağ ve ağ ürünleri ile ilgilenen arkadaslar mevcut. bir konuda yardım lazım. 24portlu ve 1gb lik switch almak istiyorum ancak piyasada pek çok model ve marka mevcut. tavsiyeniz nedir? Ayrıca firewall olarak sonicwall TZ-105 nasıldır?

switch olarak mesela ZYXEL GS-1100-24 GIGABIT 24 PORT + 2 x Open SFP Slot SWITCH bu ürün nasıldır veya Tp-Link TL-SG1024 24 Port Gigabit Switch gibi

ZyXEL 1100 web management bir switch. Eğer routing ve dhcp server olarakta kullanmak istiyorsan switci. Daha doğrusu router özellikli bir switch ihtiyacın varsa, ki dhcp vb uygulamaları core katmanda çalıştırman daha mantıklıdır. ZyXEL GS-2200 24 veya 48 işini hayli ile görecektir.

Hazır switchi zyxel almışken. İleride belki vlan ile ortamı bölmek ya da load balancing traffic shaping vs yapmak istersen firewall'da ZyWALL USG 300 veya üzeri olsun. Hali hazırda ücretsiz SSL vpn ile de gelir uzaktan bağlantı da güvenliği elden bırakmazsın.

"Bu arada verdiğin örneklerin arasında çok fark var. Tam olarak yapmak istediğin nedir. Ona göre bir topoloji cizip, ürün belirlemek daha iyi olacaktır. Yani gidipte 500TL'lik yatırım gerektiren bir iş için 5.000TL switch almaya gerek olmayabilir. "

punto_multijet
16-01-2013, 14:08
Firewall'ı ne olarak kullanacağınıza bağlı amaç nedir sistemi neyden korumak istiyorsunuz?

bazı programlarımızı servera tasıdık serverda surekli nete baglı tabii dogal olarak. her ihtimale karsı firewall kullanalım istedik olmusken tam olsun birde genel olarak kullanılıcıların girdikleri siteleri filtrelemek, log tutmak vb ve firmamıza gelen misafirlerin net kullanımını kontrol altında tutmak, 5651 dolayısıylada sanırım bişeyler yapmamız gerekiyormus onlarla ilgili

Evrenoz
16-01-2013, 14:13
Site filtrelemek, URL filtering yani web gateway ihtiyacı... Bluecoat önerebilirim.. Ayrıca muadilleri websense, mcafee ve symantec.

Log management başlı başına ayrı bir dünya.. sadece 5651 için isteniyorsa ve enterprise bir firma değilse cryptech isimli firmanın ürünü olan cryptolog yeterli olacaktır.. Lâkin supportunda sorun yaşayabilirsiniz ileriki dönemde..

Misafirleri kontrol altında tutmak içinse aruba tavsiye ederim..

Bluecoat ve Aruba'nın da distiribitörüyüz.. Diğerleri için ayrı yerlerden araştırma yapman gerekecektir..

Tahir
16-01-2013, 14:16
Firewall da bence de Fortigate fiyat ve performans açısından doğru bir seçim olur..

Tahir
16-01-2013, 14:20
Prolink'ten yönlendirdiler dersen yardımcı olacaklardır.

Commvault satıyor musunuz halen;)

Evrenoz
16-01-2013, 14:25
Commvault satıyor musunuz halen;)

Satıyoruz satıyoruz ;)
Ciddi büyük projeler olmaya başladı commvault tarafında. TR ofisi olmamasına rağmen..

Tahir
16-01-2013, 14:32
Bu aralar Datacore saldırıyor maşallah:)Biz de Commvault'un eski distribütörüydük ve firmalarımız birbirini iyi tanır;)

Evrenoz
16-01-2013, 14:33
Kesinlikle haklısın. Datacore ciddi iş yapıyor cv tarafında

coder
16-01-2013, 14:36
O Tür uygulamalar için bence cihaz almayın gereksiz bana göre, linux 1 pc bağlayın gateway yapın içine pfsense kurun her türlü işinizi görür bence.

punto_multijet
17-01-2013, 09:18
tesekkurler herkese yardımları için

O Tür uygulamalar için bence cihaz almayın gereksiz bana göre, linux 1 pc bağlayın gateway yapın içine pfsense kurun her türlü işinizi görür bence.

bu nasıl oluyor tam olarak?

coder
17-01-2013, 12:34
Abi bir pc bağlayın linux işletim sistemi olsun sonra ofisteki pcler ve serverlar o linux üzerinden internete çıksın ( yani gateway olsun ve tüm pcler o pc üzerinden internete çıksın ). Sonra o Linux pcye pfsense gibi firewall yazılımları kurun ister filtre ister port kontrolü yapın..

Schumi
17-01-2013, 21:22
Abi bir pc bağlayın linux işletim sistemi olsun sonra ofisteki pcler ve serverlar o linux üzerinden internete çıksın ( yani gateway olsun ve tüm pcler o pc üzerinden internete çıksın ). Sonra o Linux pcye pfsense gibi firewall yazılımları kurun ister filtre ister port kontrolü yapın..
DVR kamera kayıt cihazları gibi standalone şeklinde sırf bu iş için üretilmiş cihazlar her zaman daha sağlam ve stabil oluyorlar. Uzun vadede daha sorunsuzlar. Ama tabiki PC ilede halledilebilinir.

punto_multijet
14-02-2013, 13:47
arkadaslar bir firma firewall olarak Cyberoam CR25ing diye bir cihaz tavsiye etti. nasıl bir cihazdır tavsiye eder misiniz?

arda-m
14-02-2013, 16:17
watchguard ile load balancing ,dhcp, url filtreleme,log spam antivirüs vs gibi hizmetler mevcut vpn 75 user a kadar ücretsiz.

depresif
14-02-2013, 16:30
switch olarak hp ürünlerini tavsiye ederim ömür boyu garantili ürünler. firewall tarafındada ihtiyaca yönelik birşey bakarsan daha iyi olur çünkü parada çeşitte çok fazla ben hastanede netsafe kullanıyorum ve 200 kullanıcı ve hastaları çok rahat bi şekilde yönetebiliyorum önerebilirim.