PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Forester - Outlander karşılaştırması

m_turgut
22-01-2013, 09:40
Merhabalar,

Su sıralarda 2. el bir forester 2.5 turbo ya da outlander 2.0 turbo almayı düşünüyorum. Ufaktan güçlendirmek de hedeflerim arasında. Bütçe olarak maksimum 50.000 tl düşündüğüm için subaru'nun 2006-2007 modellerine bakıyorum. Sizin fikirleriniz nelerdir ? Kullananlar varsa bu iki araç için ne söyleyebilirler ? Alınacak olan araç günlük kullanılacağından dolayı çok fazla yormadan ne gibi güçler alınabilir ? Şimdiden ilginize teşekkür ederim arkadaşlar.

m_turgut
22-01-2013, 10:17
Arkadaşlar bir de unutmadan sorayım, bu araçlara cusco tarmac gear gibi bi diff. controller takılabiliyor mu ? gücün arkaya biraz daha fazla gitmesi fena olmaz :)

toonch
22-01-2013, 12:01
Benimde gerçekten merak ettiğim bir karşılaştırma.
Fr ı satıp ikisinden birine geçsem mi diye düşünüyorum.
Japon arabalarını ile uğraşmak için internet kaynağının çok olması insanı cezbediyor.
Eşim jip olmasından dolayı istekli ama foresterın görüntüsü pek hoşuna gitmedi.
Biraz eski duran bir tasarımı var. Bence harika duruyor.
Fr ın benzini beni zaten yoruyor. Bunlardan birine geçersem LPG gerekecek.
LPGde Fr kadar yakarlar mı diye düşünüyorum.

Benim tespitlerim (Outlander mt vs forester XT (2.0))

Mitsubishi outlender (airtek )nin avantajları

Manuel olması
Lpg takılırsa valf ayarı, buji değişimi vs... daha kolay. Boxerda eziyet.
Göreceli daha güncel tasarım
Eşim daha çok beğendi:D
After market zenginliği

Dezavantajları

Transfer kutusu sorunları
İkinci elinin zayıf olması
Subaruya göre usta bulmnın zorlukları.
parça fiyatlaır

Forester XT 2.0 avantajları

Torkgaraj gibi bir velinimet (neyazıkki ankara) başka firmalarda elbet var ama hepsi bana uzak.
Otomatik şanzıman yavaş ve eski olsada sağlam 300whp kadar sorun yok valve body ve tork konvertörü değişimi ile 800whp ye kadar yolu var. Ama high stall bir konvertör günlük hayatta nasıl olur bilemiyorum.
Görece ucuz parça fiyatları
Boxer sesi
After market parça bolluğu
İstemediğiniz kadar internet kaynağı
İkinci eli daha kuvvetli

Dezavantajları

Manuel bulmak neredeyse imkansız. Otomatik şanzıman oldukça demode bir teknoloji kullanıyor.
Boxerın yapısından dolayı valf ayarı vs... motor inmesi gerekli
Arka diz mesafesi kısıtlı.
Eşim beğenmiyor :D
Nispeten eski tasarım

Şimdilik bukadar aklıma geldikçe eklerim

m_turgut
22-01-2013, 12:42
Açıkçası istanbulda kullanılacağı için otomatik olması daha çok işime geliyor. Benzini de pek dert etmiyorum. Hızlanma süresi rekor kırsın ya da tr'nin en hızlısı olsun gibi hedeflerim de yok. Sadece ufak tefek oynamalarla şaka yapabilecek hale gelsin bana yeterli. Bir de dediğim gibi karmış, yağmurmuş, asfaltmış demeden yanlayabilsin :)

evolander
22-01-2013, 12:43
Outlander turbo kullanıcısı olarak gayet memnunum gerek gidişi olsun gerekse lpg ile olan yakıt sarfiyatından.
350-360 kuruş bence bu tarz bir araba için gayet normal ***** akaryakıt fiyatlarının saçma ve adamı yormasına ragmen genelleme olarak ideal.
Ağarlıkta eşim kullanıyor ben hafta sonları belki kullanıyorum.Yüksek ve emniyetli oluşu eşim kullanırken aklımın kalmamsını sağlıyor açıkcası.
Forester hiç kullanmadım ama manuelinin çok az olması zannedersem alıcısı için biraz sıkıntılı ama bende tip olarak foresteri çok begenmiyorum.
İkisinin yolda giderlerini bende merak ediyorum acaba durum ne olur.

m_turgut
22-01-2013, 12:45
Outlander turbo kullanıcısı olarak gayet memnunum gerek gidişi olsun gerekse lpg ile olan yakıt sarfiyatından.
350-360 kuruş bence bu tarz bir araba için gayet normal ***** akaryakıt fiyatlarının saçma ve adamı yormasına ragmen genelleme olarak ideal.
Ağarlıkta eşim kullanıyor ben hafta sonları belki kullanıyorum.Yüksek ve emniyetli oluşu eşim kullanırken aklımın kalmamsını sağlıyor açıkcası.
Forester hiç kullanmadım ama manuelinin çok az olması zannedersem alıcısı için biraz sıkıntılı ama bende tip olarak foresteri çok begenmiyorum.
İkisinin yolda giderlerini bende merak ediyorum acaba durum ne olur.

Aracınız stock mu ? Eğer değilse hangi parçaları kullanarak ne civarda güçler aldınız ?

Dayı
22-01-2013, 12:53
2006 yılından beri outlander turbo ya sahibim.

daha önce başka bir başlık ta da yazmıştım. araç 4g63 motora sahip. standart 202 beygir. downpipe,orta cat iptali, hava filtresi, benzin pompası, evc 6, fcd takarak kullandım. dynoda 275 beygir çıkmıştı bir ara. şu anda sadece downpipe, orta cat iptali ve benzin pompası mevcut.
şehir içi yakıt tüketimi 10 lt civarında. uzun yolda 7 -8 arası oluyor.
yukarda yazıldığı gibi usta konusu dezavantaj olmuyor, aracımın bakımları hem arıcan subaru servisinde hem de mitsubishi şeref oto da yapılıyor.
artık satmaya karar verdim ama.

m_turgut
22-01-2013, 12:58
2006 yılından beri outlander turbo ya sahibim.

daha önce başka bir başlık ta da yazmıştım. araç 4g63 motora sahip. standart 202 beygir. downpipe,orta cat iptali, hava filtresi, benzin pompası, evc 6, fcd takarak kullandım. dynoda 275 beygir çıkmıştı bir ara. şu anda sadece downpipe, orta cat iptalive benzin pompası mevcut.
şehir içi yakıt tüketimi 10 lt civarında. uzun yolda 7 -8 arası oluyor.
yukarda yazıldığı gibi usta konusu dezavantaj olmuyor, aracımın bakımları hem arıcan subaru servisinde hem de mitsubishi şeref oto da yapılıyor.
artık satmaya karar verdim ama.

Bahsettiğiniz parçalar hala mevcut mu yoksa stock'a mı çevirdiniz aracı ? Hiç hızlanmasını ya da maksimum hızını ölçtünüz mü ? Orjinaline göre ne kadar fark olduğunu merak ettiğimden soruyorum.

Dayı
22-01-2013, 13:06
Bahsettiğiniz parçalar hala mevcut mu yoksa stock'a mı çevirdiniz aracı ? Hiç hızlanmasını ya da maksimum hızını ölçtünüz mü ? Orjinaline göre ne kadar fark olduğunu merak ettiğimden soruyorum.

yukarda da belirttim şu anda üstünde neler olduğunu diğerlerini söktüm, ya bir kenara koymuşumdur ya da satmışımdır.
bir ara ölçmüştük ama şimdi net hatırlamıyorum. maximum hız 240.
stock wrx den yol istiyordum 1-2-3 de.

_FrKn_
22-01-2013, 13:07
yanlış post...

cenkr1
22-01-2013, 13:09
Bende 2.5 litre 2006 model forester turbo var şu an motor yaptırdım toplatıyorum ince noktaları var alırken dikkat etmezseniz benim gibi bir araba parası daha harcarsınız otomatikte maksimum vf35 veya 37 takabilirsin 37 ile 300 hp lere yakın güç alırsın gerekli egsoz ve hava filtresini takıp yazılım yaparsan eğer daha büyük turbo yüke binmediği için araç çok geç dolar altları öldürürsün ben şimdi idarelik 43 takıyorum eğer dolarsa problemsiz sanada tavsiye ederim araç içinse kesinlikle tavsiye ederim bu paralara bu lüks ve konforda kullanabileceğiniz bir araç yok

m_turgut
22-01-2013, 13:11
yanlış post...

neden ? pek anlayamadım ?

m_turgut
22-01-2013, 13:12
Bende 2.5 litre 2006 model forester turbo var şu an motor yaptırdım toplatıyorum ince noktaları var alırken dikkat etmezseniz benim gibi bir araba parası daha harcarsınız otomatikte maksimum vf35 veya 37 takabilirsin 37 ile 300 hp lere yakın güç alırsın gerekli egsoz ve hava filtresini takıp yazılım yaparsan eğer daha büyük turbo yüke binmediği için araç çok geç dolar altları öldürürsün ben şimdi idarelik 43 takıyorum eğer dolarsa problemsiz sanada tavsiye ederim araç içinse kesinlikle tavsiye ederim bu paralara bu lüks ve konforda kullanabileceğiniz bir araç yok

dikkat etmem gereken noktaları belirtebilir misin ? neler sorun çıkarabiliyor ?

ssdriver
22-01-2013, 16:00
konu sahibinin affına sığınarak birşey sorayım. ben ilerde forester turbo oto. şanzıman için revize yaptırmak istiyorum. revizyon sırasında upgrade yapabileceğim parçalar hakkında (tork könvertörü vs.) yani standart parçaya göre daha dayanıklı, daha performanslı olarak bilgi verebilecek var mı acaba?

_FrKn_
22-01-2013, 18:16
neden ? pek anlayamadım ?

ben konuları karıştırdım. sizlik birşey yok. :)
hazır yazmışken; forester'ın görsel açıdan daha üstün olduğunu düşünüyorum şahsen outlander çok kaba.

cenkr1
22-01-2013, 18:26
dikkat etmem gereken noktaları belirtebilir misin ? neler sorun çıkarabiliyor ?

Motor forget yapılmışmış mı LPG takılmısmı sanzimanda vuruntu varmı alt takımda ses varmı bunlar ve bir sürü ince noktası var ankarada isen eğer Tork garajda toplanıyor arabam orda üstünde gösterirler

toonch
23-01-2013, 16:26
Konu cılız kaldı nerde bu subarucular, nerde bu mitsubishiciler, nerde bu devlet

Osman Bahadır
23-01-2013, 16:39
Genel olarak birçok noktayı özetlemişsin zaten 3.mesajında. Kıyaslamadığın yol tutuş kalemi kalmış ki o konuda da hangisinin üstün geleceği aşikar.

Subap ayarı için motor iniyor diye forester'dan, daha doğrusu boxer motordan, simetrik awd'den vazgeçmek bence pek makul değil. Çünkü 100K'da bir yapılacak işi şimdiden düşünmemek gerekir. Kaldı ki eğer biraz kurcalayacak, mıncıklayacaksan motoru, zaten indirir bindirirsin defalarca keyfine.

Her iki motorun da subapları, kapağı zaten LPG'de sorunsuz değil. Motor açıldıktan sonra indirmenin maliyeti çok da artmıyor.

Şu yunan arkadaşın vidyoları bana hep forester'ı sevdirmiştir;
https://www.youtube.com/watch?v=Bfpr6vYZ_U0

Outlander'ı yakından tanımıyorum. Zaten çok da kullanan da yok, piyasada da çok yok. Sorun, sıkıntı olarak aralarında çok fark olduğunu düşünmüyorum.

Sert offroad odaklı kullanıyorum dersen zaten ikisini de alma.

i-vtec07
23-01-2013, 19:33
bence outlender daha hoş:)hayırlı olsun.

m_turgut
23-01-2013, 20:02
Öncelikle fikirleriniz için çok teşekkür ederim. İki araç kullanıcıları da mutlaka daha fazla bilgi paylaşabilirler ya da bu araçları daha önce kurcalayan kişilerin mutlaka önerileri vardır. Konumuz unutulup gitmesin, satın almanın dışında bence aynı zamanda sti vs. evo karşılaştırması gibi bi konu bu. Herkesi yoruma davet ediyorum :)

m_turgut
23-01-2013, 20:07
Genel olarak birçok noktayı özetlemişsin zaten 3.mesajında. Kıyaslamadığın yol tutuş kalemi kalmış ki o konuda da hangisinin üstün geleceği aşikar.

Subap ayarı için motor iniyor diye forester'dan, daha doğrusu boxer motordan, simetrik awd'den vazgeçmek bence pek makul değil. Çünkü 100K'da bir yapılacak işi şimdiden düşünmemek gerekir. Kaldı ki eğer biraz kurcalayacak, mıncıklayacaksan motoru, zaten indirir bindirirsin defalarca keyfine.

Her iki motorun da subapları, kapağı zaten LPG'de sorunsuz değil. Motor açıldıktan sonra indirmenin maliyeti çok da artmıyor.

Şu yunan arkadaşın vidyoları bana hep forester'ı sevdirmiştir;
https://www.youtube.com/watch?v=Bfpr6vYZ_U0

Outlander'ı yakından tanımıyorum. Zaten çok da kullanan da yok, piyasada da çok yok. Sorun, sıkıntı olarak aralarında çok fark olduğunu düşünmüyorum.

Sert offroad odaklı kullanıyorum dersen zaten ikisini de alma.

Forester bana da daha mantıklı bir seçenek gibi gelse de arada kalıyorum. 100K'da yapılacak bir iş demişsiniz, çok doğru fakat zaten alacağım araçlar bu km'ye yakın ya da üstü olacak çünkü istediğim modellerde düşük km yok. Dediğim gibi motorda 350 hp civarı güçler bana yeterli o yüzden çok da kurcalamayacağım. Her ne olursa olsun, ayda ortalama 4000 km yol yapacak alacağım araç, yani her ay 1 hafta sanayide yatmaması gerekiyor bu yüzden de seçimim konusunda ince eleyip sık dokuyacağım. Paylaşmış olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim, videoyu da daha önce izlemiştim, her izlediğimde subaru'ya bir adım daha yaklaşıyorum :)

Dayı
23-01-2013, 20:30
Outlander in yol tutusu superdir.
Foresterda wrx motoru, outlander da kısık evo 8 motoru vardir.

m_turgut
23-01-2013, 20:31
arkadaşlar bu arada alacağım araca lpg takmayacağım, lpg'li olarak aldıysam da sökeceğim o yüzden modifikasyonlar ya da subap ayarları konusunda ona takılmadan fikir paylaşırsanız daha çok yardımcı olursunuz. teşekkürler.

m_turgut
23-01-2013, 20:33
Outlander in yol tutusu superdir.
Foresterda wrx motoru, outlander da kısık evo 8 motoru vardir.

Outlander'in aktarma sistemi nasıldır ? %50 %50 olarak mı yoksa evo'lardaki gibi bir ayc sistemi tarzı bi kontrol ünitesi var mı ? Ya da normalde önden çekişli gerektiğinde otomatik olarak 4 cekere gecen sistemlerden mi ?

Dayı
23-01-2013, 20:38
50 50 cekiş

drummer582
23-01-2013, 21:07
Lpg ile kullanilmayacaksa forester turbo harika bi secim olur,outlanderda harika bi arac yani zor bi secim sizinkisi..ama forester kullandigim icin soyleyebilirim hicbir konuda sizi madur etmez fazlasiyla memnun kalirsiniz,bakim yedek parca performans donanim yakit vs. acisindan konusuyorum.outlander turbo sahibi olmadigim icin yorum yapamiyorum ama onunda harika bi arac oldugunu biliyorum
Ayrica forester alacaklara tavsiyem biraz bekleyin ;)

Dayı
23-01-2013, 21:20
Lpg siz kullanacaksan, her 2 araç da sizi memnun eder. Ben 2006 dan beri outlander kullanan biri olarak aracin çok iyi olduğunu söyleyebilirim.
Ben de lpg siz kullaniyorum.

Osman Bahadır
23-01-2013, 21:48
Lpg ile kullanilmayacaksa forester turbo harika bi secim olur,outlanderda harika bi arac yani zor bi secim sizinkisi..ama forester kullandigim icin soyleyebilirim hicbir konuda sizi madur etmez fazlasiyla memnun kalirsiniz,bakim yedek parca performans donanim yakit vs. acisindan konusuyorum.outlander turbo sahibi olmadigim icin yorum yapamiyorum ama onunda harika bi arac oldugunu biliyorum
Ayrica forester alacaklara tavsiyem biraz bekleyin ;)

Satmaya mı karar verdin yoksa?

drummer582
23-01-2013, 22:15
Abi kesinlessin ole soyleyeyim :)

ssdriver
24-01-2013, 16:04
Abi kesinlessin ole soyleyeyim :)

wrx'e veya sti'a geçiş mi var yoksa :)