PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : dizel sesli çalışma sebebi nedir

riddick
23-01-2013, 20:30
merhabalar herkese
ben erzurum horasanda memur olarak görev yapıyorum kısa bir zaman oldu geleli.bilen bilir geceleri -30 ları rahat gören bi yer burası.geçenlerde sabah aracımı çalıştırdığımda baya yüksek bir motor sesi geldi ısınınca geçeceğini düşündüm ancak ses 4 gündür ısrarla devam etmekte böyle kır kır kır şeklinde :D yağ değişimimde yaklaştı baya ondan şüphelendim ama...
bunun olası sebepleri sonuçları nelerdir ???
teşekkür ederim

araç:megane 1.5 dci

efe_
23-01-2013, 20:46
Servise verirseniz incelerler.Bazen hava filtresinin vs boruları gevşeme yapabiliyor plastik çarpışma sesleri olabiliyor.Yağınızı periyodik bakımlar arasında değiştirebilirsiniz 1 kere.

batucan
23-01-2013, 20:47
Yağ seviyesini kontrol ettiniz mi?

riddick
23-01-2013, 20:50
yağ seviyesi normal ama değişime baya az kalmıştı.soğuklardan kaynaklı yağ özelliğini kaybettiğini düşündüm ama :S

efe_
23-01-2013, 21:11
Bakım yaklaştıkça soğukta çalışma sesi aynı oranda artar genelde.Benimde 75k bakımı geldi soğukta baya gürültülü çalışıyoruz.

efe_
23-01-2013, 21:11
Yağ seviyesini kontrol ettiniz mi?

Dci motorlarda yağ eksiltme olmaz.En azından benim araçlarımda olmadı meg2 dci , meg3 dci.Bakım geçiyor halen eksilme olmuyor.

Osman Bahadır
23-01-2013, 21:44
Sarsıntılı çalışma, geç marş alma da var mı?

Ayrıca, son deponu nereden aldın? Mümkünse güvendiğin bir istasyondan kış şartlarına uygun, donma noktası düşük bir yakıt al.

riddick
24-01-2013, 07:20
Sarsıntılı çalışma, geç marş alma da var mı?

Ayrıca, son deponu nereden aldın? Mümkünse güvendiğin bir istasyondan kış şartlarına uygun, donma noktası düşük bir yakıt al.

sarsıntılı çalışm,geç marş alma var haliyle .
son depoyu horasanda ki tek benzin istasyonundan aldım mOil
tamamiyle yakıt ve soğukla alakalı bir durummudur bunun mekanikle değişimi yaklaşan yağ ile bir alakası varmıdır?

hkkcn
21-02-2013, 14:53
soğukta geç çalışma ve zor çalışma için kızdırmalara bir baktırın derim horosan'da -20 soğuklar var devreye girmiyorsa kızdırma rolesinden yada beyinden kızdırmaya giden parça(kablo,çıkış,soket vs herneyse :D) arzalı olabilir bunun için orda varmı bilmiyorum ama bir dizel servisinde yada yetkili servisinde arza tespiti yaptırın orda çıkar aynı sorun bizdede vardı. ses içinse %80 yağdan dolayıdır.

HaTToRi
22-02-2013, 11:11
merhabalar herkese
ben erzurum horasanda memur olarak görev yapıyorum kısa bir zaman oldu geleli.bilen bilir geceleri -30 ları rahat gören bi yer burası.geçenlerde sabah aracımı çalıştırdığımda baya yüksek bir motor sesi geldi ısınınca geçeceğini düşündüm ancak ses 4 gündür ısrarla devam etmekte böyle kır kır kır şeklinde :D yağ değişimimde yaklaştı baya ondan şüphelendim ama...
bunun olası sebepleri sonuçları nelerdir ???
teşekkür ederim

araç:megane 1.5 dci

Aklıma gelen tek şey RAKIM farkı. Kendimden örnek veriyorum dizel Focusum varken, Ankaraya gitmiştim, arabamda bariz sübap sesi oldu, yalnız benim arabamda değil şehirde gezerken denk geldiğim dizel focuslardada aynı sübap sesi vardı. Niğdeye gittiğimdede oldu hava soğukda değildi. Rakım yükselince azalan oksijen miktarından dolayı sübapların daha sesli çalıştığını söylediler. Aynı araçdan denk gelirseniz bi sesine bakın derim.

cgnozdmr
22-02-2013, 11:14
Dci motorlarda yağ eksiltme olmaz.En azından benim araçlarımda olmadı meg2 dci , meg3 dci.Bakım geçiyor halen eksilme olmuyor.

Nasıl yani?

tdipower
22-02-2013, 11:16
rakım yükselince subaplar ses yapmıyor yanlış bilgi vermişler size, rakıma göre araçlar avansı öne veya geriye alıyor o duyduğunuz enjeksiyon avans sesi aslında

HaTToRi
22-02-2013, 11:20
rakım yükselince subaplar ses yapmıyor yanlış bilgi vermişler size, rakıma göre araçlar avansı öne veya geriye alıyor o duyduğunuz enjeksiyon avans sesi aslında

Evet haklısınız, ben yanlış hatırlıyor olabilirim.