PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hasari Kasko'dan mi Sigorta'dan mi almali.

a.L.i
24-01-2013, 08:19
Validenin araca 5 gun once sağ kapıdan tır vurmuş.Tutanaklar tutulmuş tır şöförü benim hatam ben çarptım demiş.( Dikkat: sucunu kabul eden tır sofuru)

Ön sağ kapı cama yakın yerde yaklaşık bir 25-30cm göcme var.

2 Sorum var.

1-) Sormak istedigim su bildigim kadarıyla karşı tarafın sigortasından yaptırabiliyoruz.Onlar bizim verecegimiz hesaba tutari yatiriyorlar sonra bizde tutuari alip servise veriyoruz?

Dün servisle görüştüm arabayı bırakacağımı ama ikame araç verebilme durumlarinin olup olmadigini sordum onlarda ikame araç sadece kaskodan yapilirsa verebileceklerini soylediler ve eklediler. İsterseniz sizin kaskoyu bozmadan karşı tarafın kaskosundan da yaptırabiliriz.Bu sekilde olursa 4 günü gececek islemler icin ikame arac tahsis edebiliriz. Sigortadan yaptirilirsa degisecek parcalari piyasadan yan sanayiden degistiriliyor gibisinden biseyler soylediler.

2-) Komple kapiyi mi degistirecekler yoksa gocugu onarip lokal boya ile mi halledecekler hangisi daha iyidir?

BosphorusBoys
24-01-2013, 08:39
Geçmiş Olsun..

Trafik kazalarında ve tutanaklarında..
Karşı tarafın sigortasından yada sizin kaskonuzdan açtırılarak yapılır hasarınız
sizin kaskosunuz da karşı aracın trafik sigortasına rucu eder ve hasarsızlığınız bozulmaz.

kaskonuz var ise anlaşmalı bir servise giderseniz anahtarı verir yapım bittikden sonra anahtarı
alırsınız ve herhangi bir ücret ödemezsiniz. Anlaşmasız servise giderseniz servis sizden parayı talep edebilir yada bir senet imzalarsınız paranız yatınca ödedikden sonra biter işleminiz.

kaskonuz var ise size ikame araç alma şansınız var.
yalnız çoğu sigorta şirketinde servise çekici ile çektirmeniz lazım yoksa ikame araç alamazsınız.

Kapının değişip tamir olacağına servisin ekspertizi doğrultusunda ve eksperin kanaatinde gerçekleşir.

farklı bir sorun varsa yaz cvplarım.

batucan
24-01-2013, 08:40
Aracı istediğiniz servise götürüyorsunuz. Kaskonuz aracın hasarını karşılıyor ve karşı tarafın sigortasından tahsil ediyor...

GokhanRS
24-01-2013, 08:49
tamiri mümkünse tamir talep etmeniz faydanıza olur. zira kapı değişenli araç satış sırasnda boyalı olana göre daha fazla mide bulandırmaktadır.

ErenErdem
24-01-2013, 09:04
İşlemi kaskonuzdan başlatın (daha hızlı hallolması açısından) daha sonradan kaskonuz kusurlu karşı tarafın zorunlu trafik sigortasından ödemeyi alır. Siz etliye sütlüye karışmamış olursunuz.

tarik
24-01-2013, 10:18
Şu değişme olayına bir türlü mantık yürütemiyorum,

Yahu 1 kilo macunlu kaportam olacağına servisinde orjinliyle değimiş bir kaporta aksamı bana göre 10 gömlek üstündür.
Kim çıkartmış bu değişen olayını ..

GokhanRS sana ithafen yazmıyorum yanlış anlama.

GokhanRS
24-01-2013, 10:20
sana bana göre öyle. ama satarken takıntı ediyorlar işte. yapcak bişi yok.

turkerrr
24-01-2013, 10:25

Yahu 1 kilo macunlu kaportam olacağına servisinde orjinliyle değimiş bir kaporta aksamı bana göre 10 gömlek üstündür.

+ 1000

Kaskodan hasar ihbarı yapmak daha mantıklı ...

gencpower
24-01-2013, 10:28
düzeltilebilecek bişey varsa düzeltilir, bu kazanın büyüklüğünü yada küçüklüğünü gösterir hasar büyükse değişir, buda kaza büyük olmuş arabanın diğer hatlarında esnemeler oynamalar olmuş, yada olabileceğidir. değişen/düzelteme'deki konu budur. çarpışma testlerindede görürsünüzki aracların hasar büyüklüğüne göre diğer aksamlarındada esnemeler olabiliyor.

Gunes G.
24-01-2013, 11:00

Bunu kaportadan anlamayan, herkesi kendi gibi ucuzcu goren zekailer cikartti.

Mantigi basit. Parca fiyatlari pahali, kapiyi duzelttirmek kasap bir kaportacida daha ucuza geliyor, o yuzden duzeltiliyor. Sonucun nasil oldugunun onemi yok adamlar icin, maksat "daha az para harcamak"

Simdi bu vizyona sahip adam, arac alirken degisen bir parca oldu mu diyor ki icinden: "Ulan bu parca degistiyse ne bicim hale geldi ki duzeltemedilerde degistirmek zorunda kaldirlar demek ki buyuk bir hasar vardi".

Simdi bu lafin dogru olma ihtimali var, ama kapisi degismis araca bakarsin kaldirip, kapisini acip kasa tarafindaki fitilleri bakalitleri aralayip, anlarsin zaten islem var mi yok mu diye. Ha anlayamiyorsan bu adamlarin yaptigi gibi "*** atarsin" maksat hem kaportadan anlamadiklari belli olmasin hemde aracin fiyati dussun ki ucuza kapatabilsinler.

En dogrusu kazanin ve hasarli parcanin resimlerini "detaylica" cekmek, oyle 25 metreden 15 derecelik teget acidan degil, adam gibi hatalarin oldugu noktalari ozellikle kadrajin ortasina getirip, hatta daha sonra photoshop'la yuvarlak icine alarak iyice bakanin gozune batirmak suretiyle cekip ondan sonra degisim islemini yaptirmak.

Parca degistirmeyi gectim, 20 senelik aracta boya olunca bile mevzu yaratanlar var. Boyanmissa kesin taklalidir filan diyor adamlar saka gibiler...

Bi de boya makinasi ile gelenler var, en cok bunlara uyuzum. O boya makinasini oyle guzel kandirirki boyaci isterse, ruhlari duymaz kerizlerin. Boya en net gozle anlasilir ama haberleri yok adamlarin tabi bundan...

Schumi
24-01-2013, 12:36
Kaskodan açarsanız kayıdı servis kaskodan çok daha fazla para alır. İkame araç istediğiniz için kasko buda dahil tüm ödediği parayı karşı tarafın trafik sigortasından alır ama sizin tramer kaydınızda bu gözükebilir belki. Baya yüklü bir hasar gözükeceğine bence trafik sigortasından halledin.

HkN
24-01-2013, 14:54
Geçmiş Olsun..

Trafik kazalarında ve tutanaklarında..
Karşı tarafın sigortasından yada sizin kaskonuzdan açtırılarak yapılır hasarınız
sizin kaskosunuz da karşı aracın trafik sigortasına rucu eder ve hasarsızlığınız bozulmaz.

kaskonuz var ise anlaşmalı bir servise giderseniz anahtarı verir yapım bittikden sonra anahtarı
alırsınız ve herhangi bir ücret ödemezsiniz. Anlaşmasız servise giderseniz servis sizden parayı talep edebilir yada bir senet imzalarsınız paranız yatınca ödedikden sonra biter işleminiz.

kaskonuz var ise size ikame araç alma şansınız var.
yalnız çoğu sigorta şirketinde servise çekici ile çektirmeniz lazım yoksa ikame araç alamazsınız.

Kapının değişip tamir olacağına servisin ekspertizi doğrultusunda ve eksperin kanaatinde gerçekleşir.

Kesinlikle aynı şeyleri yazacaktım

Kaskodan açarsanız kayıdı servis kaskodan çok daha fazla para alır. İkame araç istediğiniz için kasko buda dahil tüm ödediği parayı karşı tarafın trafik sigortasından alır ama sizin tramer kaydınızda bu gözükebilir belki. Baya yüklü bir hasar gözükeceğine bence trafik sigortasından halledin.

Tramer zaten trafik sigortaları bilgi merkezi. Yani trafik sigortası hasarlarıda gözüküyor

GokhanRS
24-01-2013, 17:48
Bunu kaportadan anlamayan, herkesi kendi gibi ucuzcu goren zekailer cikartti.

Mantigi basit. Parca fiyatlari pahali, kapiyi duzelttirmek kasap bir kaportacida daha ucuza geliyor, o yuzden duzeltiliyor. Sonucun nasil oldugunun onemi yok adamlar icin, maksat "daha az para harcamak"

Simdi bu vizyona sahip adam, arac alirken degisen bir parca oldu mu diyor ki icinden: "Ulan bu parca degistiyse ne bicim hale geldi ki duzeltemedilerde degistirmek zorunda kaldirlar demek ki buyuk bir hasar vardi".

Simdi bu lafin dogru olma ihtimali var, ama kapisi degismis araca bakarsin kaldirip, kapisini acip kasa tarafindaki fitilleri bakalitleri aralayip, anlarsin zaten islem var mi yok mu diye. Ha anlayamiyorsan bu adamlarin yaptigi gibi "*** atarsin" maksat hem kaportadan anlamadiklari belli olmasin hemde aracin fiyati dussun ki ucuza kapatabilsinler.

En dogrusu kazanin ve hasarli parcanin resimlerini "detaylica" cekmek, oyle 25 metreden 15 derecelik teget acidan degil, adam gibi hatalarin oldugu noktalari ozellikle kadrajin ortasina getirip, hatta daha sonra photoshop'la yuvarlak icine alarak iyice bakanin gozune batirmak suretiyle cekip ondan sonra degisim islemini yaptirmak.

Parca degistirmeyi gectim, 20 senelik aracta boya olunca bile mevzu yaratanlar var. Boyanmissa kesin taklalidir filan diyor adamlar saka gibiler...

Bi de boya makinasi ile gelenler var, en cok bunlara uyuzum. O boya makinasini oyle guzel kandirirki boyaci isterse, ruhlari duymaz kerizlerin. Boya en net gozle anlasilir ama haberleri yok adamlarin tabi bundan...

o boya makinasını kandıracak kadar düzgün boya yapsınlar ben o aracı boyasız diyerek alırım sahibi boyalı bile dese.

burda 500 sayfada yazsak bu iş değişmez. bence değişen takıntısından çok aracında değişen olunca fiyatını düşürmeme takıntısı olanlara laf söylemeli. bi araçta parça değişirse aracın değeri düşer. 1+1=2 gibi net bişey. altı üstü teneke parçası dediğimiz araçların genel kuralı bu. kazasız araç kazalıdan daha değerlidir. bunu kimse inkar edemez.

bu yüzden insanlarında takıntı etmesini normal karşılıyorum. bu güne kadar hiç boyaya şuna buna bakmış biri değilim. arka çamurluk değişmediyse kaput tavanda işlem yoksa boya moya umursamadan almışımdır.

ve her seferinde de o araçlardan zarar etmişimdir. aslında takıntılı adamlar bizden daha akıllı insanlar.

Schumi
24-01-2013, 17:55
Tramer zaten trafik sigortaları bilgi merkezi. Yani trafik sigortası hasarlarıda gözüküyor

Tamam işte. Nasıl olsa hasar gözükecek. Ama şimdi trafik sigortasından çok kazanamıyorlar yada servisler çok geçiremiyorlar. Atıyorum 2000 tl ye bitecek o iş. Ama Kasko olsa 5000 alıcak belki. Sonra tramerde 5000 tl hasar hoş değil.

HkN
24-01-2013, 23:07
Tamam işte. Nasıl olsa hasar gözükecek. Ama şimdi trafik sigortasından çok kazanamıyorlar yada servisler çok geçiremiyorlar. Atıyorum 2000 tl ye bitecek o iş. Ama Kasko olsa 5000 alıcak belki. Sonra tramerde 5000 tl hasar hoş değil.

Kasko yada trafikte fiyatlar farketmez. Çünkü eksper geliyor. Sadece işçiliklerde çok cüzi fark olabilir. Onun haricinde eksperlerinde geneli hemen hemen aynı fiyat verir

a.L.i
25-01-2013, 08:08
Cevaplariniz icin tesekkurler,kapıdaki hasar tam kapinin kivrim aldigi yerde.İyi bir iscilikle duzeltilebilir diye dusunuyorum. Ama dediginiz gibi yapamicak usta sanirim komple degismesini isteyecektir. Bende satarken sıkıntı yasiyacagimi dusundugumden onarilmasi taraftariyim.Tramerde eger yuksek mebla gozukmezse hasar, islemlerin daha hizli olmasi acisindan kaskodan yaptirmam daha uygun olacak galiba

a.L.i
28-01-2013, 11:11

Bugun servis hasar danismaniyla gorustum ve hasarin benim kaskom bozulmadan ( sirf ikame arac alabilmek icin) karsi tarafin kaskosu uzerinden yapilmasini istedim.

Hasar danismani bana bunu soyledi "Eger kazada siz suclu cikarsaniz hasari kendi kaskonuzdan yaptirma durumunda kalirsiniz" Kayit actirirken tramerden gelecek sonuc uzerine yapiliyormus. Tutanakta adam ben çarptım hataliyim desede tramerden gelecek sonuc onemliymis?

omerta.
28-01-2013, 12:28

Kendi arabamı satarken aynı sıkıntıyı yaşadım. Aracın sol tarafına boyban boya iett otobüsü manevra yaparken. İşlem yapılıp tamirli kapı istenmediği için kaskodan 2 kapıda değiştirilip 0 kapı takıldı. Aracımın başka hiçbir kazası olmamasına rağmen 2 kapı değişti diye arabaya gelip bakmayan okadar çok kişi vardıki.

Kapıların değişme sebebini anlatmama rağmen gerek yok kalsın diyorlardı :)

Enterasan bi milletiz, gidip sanayide yaptırsam maffolmuş kapıyı düzeltip biraz boya ile çok iyi şekilde sıkıntısız satarmışım :)

Bizim milletimiz harbiden çok enterasan ya.

efe_
28-01-2013, 12:31
Evet değişme denildiğinde akla pert olma boyutundaki kazalar geliyor

BosphorusBoys
28-01-2013, 16:15
Bugun servis hasar danismaniyla gorustum ve hasarin benim kaskom bozulmadan ( sirf ikame arac alabilmek icin) karsi tarafin kaskosu uzerinden yapilmasini istedim.

Hasar danismani bana bunu soyledi "Eger kazada siz suclu cikarsaniz hasari kendi kaskonuzdan yaptirma durumunda kalirsiniz" Kayit actirirken tramerden gelecek sonuc uzerine yapiliyormus. Tutanakta adam ben çarptım hataliyim desede tramerden gelecek sonuc onemliymis?

Hasarınız karşı aracın trafik sigortasından yapılır kaskosundan değil.
İkame araç almak istiyorsanız mutlaka ve mutlaka sizin kaskonuzun çekisinden faydalanın yoksa ikame araç alamazsınız..
tramerden gelen sonuç her şirketin iki eksperinin ortak noktada buluşmasından doğan sonuçtur ama size çarptım diyorsa %100 kusur karşı araçtadır..